Stap in een nieuw autotijdperkf Het zelf kweken van tuinkruiden Rechter moet voortaan eerst patiënt horen bij gedwongen opname Boeken over biologisch-organisch tuinieren Wijziging wet (WBPOZ) VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET PS 18/1 Er is nu een werkelijk nieuwe auto in het land. De nieuwe, zéér comfortabele Audi 100. Met een exclusieve styling volgens de wetten van de aërodynamica. Een groep architecten ontwierp het royale interieur met de anatomisch gevormde stoelen. Het nieuw ontwikkelde verwarmings- en ventilatiesysteem zorgt voor een constant behaaglijke tempera tuur. En wat een vering! Iedere oneffenheid wordt geruisloos gil gestreken. Luxe en comfort kennen werkelijk hun weerga nif t Tenslotte: ook wat betreft de veiligheid is hij zijn tijd ver voon De voorwielaandrijving en zelfcorrigerende stuurinrichting zorgli ervoor dat de Audi 100 altijd in de juiste koers blijft Hetstuurstabi^ remsysteem maakt van een „noodstop" een veilige stop. En ookl door Henk van Halm Het biologisch-organisch kweken van groenten, kruiden en fruit wordt door steeds meer mensen met een eigen moestuin toegepast. De voordelen ervan zijn voor de hand liggend: deze kweekmethode vergt een minimum aan uitgaven ter bestrijding van bodem- en planteziekten en insectenschade; het is een kringloopproces, waarbij wat aan de grond onttrokken is er weer in teruggebracht wordt; men spaart er het leven van veel onschadelijke en nuttige dieren mee; en men heeft de garantie onbespoten en dus echt gezond voedsel te consumeren. Het biologisch-organisch telen van voedingsgewassen ls een uitstekend alternaUef voor de monoculture, het kweken van één gewas op een grote oppervlakte, die alleen maximale opbrengsten oplevert bij de gratie van kunstmest, dlepploegen en gifti ge bestrijdingsmiddelen tegen Insec ten - en andere plagen, waarvan de onafbreekbaarheid In het milieu een levensgroot gevaar ls. ook voor de mens. Dit laatste het minst wellicht voor de insecten, waartegen ze be doeld zijn en die tegen elk gif snel een resistentie opbouwen. Het ls (nog) niet mogelijk uitsluitend met de kleinschalige, arbeidsintensieve blologlsch-organlsche teelt een we reldbevolking te voeden, maar er ls niets tegen deze teelt toe te passen waar dat wel kan. In de eigen moes tuin. Korte leidraad Wie ermee wil beginnen, moet weg wijs worden gemaakt en daarvoor zijn kortgeleden enige handzame boeken verschenen. 'De gezonde moestuin' is een uit het Zweeds ver taalde korte leidraad vol eenvoudi ge, praktische aanwijzingen en re gels voor het kweken van groenten in de eigen tuin met bijzondere aan dacht voor de blologlsch-organlsche teelt. Alle noodzakelijke tuinhande- lingen worden zonder veel omhaal van woorden beschreven. Tekenin gen maken duidelijk welke dieren uw vrienden zijn omdat ze korte metten maken met ongenode eters van uw gewassen en tonen ook de schadelijke dieren met een beschrij ving van wat er verder tegen te doen valt, zonder het milieu kwaad te doen. Een groot deel van het boek is verder gewijd aan de teeltwijze van vrijwel alle in ons land geconsumeer de soorten groenten, tuinkruiden en kleinfrult. Naslagwerk Een uitgebreider, maar minder over vloedig geïllustreerd naslagwerkje en tevens een goede aanvulling van het vorige ls de 'Kleine biologische tuinencyclopedle' door Ewald Köne- mann. verschenen in een biologische tuinboekenreeks bij de uitgeverij Hollandia. Hierin wordt uiteengezet hoe de grond bewerkt en bemest moet worden om deze gezond en vruchtbaar te houden, hoe je een moestuin moet aanleggen en vruchtwisseling toepassen, krulden moet kweken en bewaren en vruchtbomen moet behandelen om een goede oogst te krijgen. Aan het eind worden de insecticiden behan deld, insectengif dat wél biologisch afbreekbaar is en door de tuinman zelf uit planten kan worden bereid of kant en klaar in de .handel is. Het korte hoofdstuk over vogelbe scherming. waarbij ook padden, kik kers en nuttige zoogdieren worden genoemd, is te summier om prak tisch bruikbaar te zijn. Van de ge toonde nestkasten is alleen het vlie genvangerkastje Juist, zij het onge detailleerd getekend. Een haag kan geweldig bijdragen aan de vo gelstand. vooral als daarin doorn struiken (meidoorn, sleedoorn) me de worden geplant. Bij de aanleg van de haag mis ik dit aspect. Dat men om goede hazelnoten te krijgen nooit één soort moet planten, maar minstens vijf, zal een verschrijving zijn. Lees maar in plaats van soort struik, en twee is ook best. Aange stipt wordt even dat bepaalde plan ten een gunstige invloed uitoefenen op de bodem en op andere planten of Juist de groei van andere planten remmen. Gedijend gezelschap 8peclaal daarover gaat een ander boek van Hollandia, „Planten die eikaars gezelschap zoeken" door He len Philbrick en Richard B. Gregg. Planten die ln eikaars gezelschap gedijen zou een betere titel zijn. want in de meeste tuinen zullen ze nauwelijks kans hebben zelf die keuze te maken. Maar om de teler daarbij een handje te helpen, brach ten de auteurs allerlei voorbeelden bijeen van waargenomen stimule rende of juist remmende Invloeden van planten op elkaar en van plan- tencombinatles die schadelijke ln- sekten op een afstand houden. Het onderzoek van de wederzijdse betrekkingen tussen planten en hun omgeving is nog in volle gang en het is zelfs de vraag of men daar ooit op uitgestudeerd zal raken. De alfabe tisch gerangschikte adviezen stoe len op ..experimenteel bewijsmateri aal van zeer verschillend niveau", wat in gewone omgangstaal wil zeg gen dat er allerlei rijpe en groene ervaringen in zijn verwerkt. Men doet er dus goed aan deze adviezen louter als stellingen te beschouwen, als suggesties voor eigen experimen ten en als een aansporing er in de eigen tuin op te letten in hoeverre ze van waarde zijn en niet berusten op toevallige waarnemingen. Van meer dan honderd wilde en gekweekte planten zijn de tot nu toe beschikba re gegevens in dit boek te vinden. De mooi afgedrukte zwartwit-foto's hebben alleen esthetisch nut. Kruiden en zo Een fraai uitgevoerd werk vol teke ningen en kleurenfoto's is „Elseviers groot kruidenboek" door Violet Ste venson. De culinaire kant weegt zwaar, waarom dan ook Wina Born voor de vertaling en bewerking zorgde. Ook kom je er heel wat plan ten in tegen die bepaald niet tot de tuinkruiden gerekend mogen wor den. maar wel erg decoratief zijn of louter voor de geur worden aange plant. Ettelijke pagina's zijn uitge trokken voor de historie van de krui denteelt en de kruidentuinen, maar het kweken van deze kruiden kun je ook best zonder dit boek. Geen woord over de biologisch-organische teelt, wel over alle mogelijke toepas singen van het opgekweekte kruid, van smaakverfijning tot het gebruik als poetsmiddel voor meubelen. Maar waarom bij voorbeeld de eens als verfplant gebruikte wede nog steeds de moeite waard is, als je hem daar niet voor gebruikt, is moeilijk in te zien. Tenzij je hem kweekt uit botanische interesse. Meta Strandberg: De gezonde moes tuin. Uitg. Zomer A Keuning, Wage- ningen (Groenboekerij). 96 blz., 12.50. Ewald Könemann: Kleine biolo gische tuinencyclopedie. Uitg. Hol landia, Baarn. 124 blz., 15.90. Helen Philbrick en Richard B. Gregg: Planten die eikaars gezelschap zoe ken. Uitg. Hollandia, Baarn. 100 blz., 13,90. Violet Stevenson: Elseviers groot kruidenboek. Uitg. Elsevier, Amster dam-Brussel. 144 blz., 24,50. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De rechter ls voortaan verplicht iemand, die een rechterlijke machtiging gedwongen wordt opgenoi in een psychiatrisch ziekenhuis, eerst te horen, desnoods in ziekenhuis zelf. Hij heeft niet meer, zoals in het oorspronkefi ontwerp de vrijheid hier van af te zien, omdat hij dat zinlooi medisch onverantwoord acht. Het planten van doornstruiken zoals meidoorns in hagen is bevorderlijk voor de vogelstand. Meidoorns bieden bovendien tweemaal in het jaar een fraaie aanblik door de bloei in mei en de vele rode vruchten in de herfst. Foto: Henk van Halm. •Dit is één van de wijzigingen, die staatsecretaris Hendriks van volksgezondheid en minister Van Agt van Justitie willen aanbrengen ln het ontwerp van de wet Bijzonde re Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (WBPOZ). De memo rie van antwoord op het voorlopig verslag inzake het ontwerp en een nota met wijzigingen is deze week de Tweede Kamer aangeboden. Op het ontwerp BOPZ en het lange uitblijven van de memorie van antwoord is nogal veel kritiek ge weest, niet alleen van de kant van de psychiatrie, zoals de werkgroep Krankzinnigenwet, maar ook van de kant van de Kamer. In de nota ls te lezen, dat de rechter, ook bij verlen ging van de machtiging, telkens met ten hoogste één jaar, de verplichting heeft de patiënt te horen. Bovendien heeft de patiënt voortaan de moge lijkheid bij het gerechtshof in Arnhem tegen de beschikking tot het verlenen van een machtiging tot voortgezet verblijf, in hoger beroep te gaan. In het gewijzigde ontwerp wordt er verder van uitgegaan, dat de genees kundige verklaring, nodig voor een gedwongen opneming, wordt afgege ven door de behandelende arts. Dit in tegenstelling tot het oorspronke lijk ontwerp, dat uitging van een verklaring van een niet-behandelend medicus. Een ander belangrijk punt is, dat de regeling van de rechten van de pa tiënt aangaande zijn bewegingsvrij heid, het bezoek en de corresponden tie van toepassing is op alle opgeno men patiënten, zowel dus op hen die met als op hen die zonder maatregel zijn opgenomen. Van de ongeveer 27.000 patiënten, die in Nederland ln een psychiatrisch ziekenhuis zitten, is naar schatting een kwart opgeno men met een machtiging. De be king van de rechten van de patift aan nauwe regels gebonden. Be dien heeft de patiënt de mogé heid de rechter in te schakelen geschillen omtrent die beperkin De werkgroep Krankzinnigen zegt in een voorlopig comment! dat bijna alle bezwaren, die ze I tegen de oude wet overeind zijnb ven staan. De werkgroep wil als bij de vaste Kamercommissie I dringen op een hearing over wetsontwerp, omdat ze vindt, dal patiënt en de werkers in het niet echt zijn gehoord. Een beli rijk bezwaar is voor de werkgr nog steeds de gronden voor machtiging. In het wetsonW staat, dat als iemand als gevolg een gebrekkige ontwikkeling eni kelijke stoornissen in de geest! mogens gevaar oplevert voor an ren of zichzelf deze kan worden genomen. De werkgroep ls vani nlng dat dit nogal vage criteria* Deze gelden of voor iedereen of K niemand. Een ander punt, dat men mist 1st recht op behandeling en therap waarin de patiënt zelf wordt betfl ken. Bezwaar heeft men ook het feit, dat deze wet alleen gel voor patiënten, die met een macb ging zijn opgenomen, maar datVI de vrijwillig opgenomen patlënf die ook het risico lopen alsnog o een machtiging langer in een inrii ting te moeten verblijven, er in fe niets ls geregeld. „Zo zijn er nog veel zaken, waar? ln dit wetsontwerp moeite mee bj ven hebben en die we op een hooflj ting, waar we al enkele Jaren opjfl dringen, naar voren willen brengt! aldus de werkgroep waar zo'nj (actie-)groepen en instellingen f zijn aangesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 20