Lekker nieuws uitMona-land. Klein wil beperking onderwijs zo eerlijk mogelijk verdelen De zuivelste verwenners. 'Anastasia' komt weer op voor haar afkomst Veellekkerte! Vanavond eet heel Veel voordeel! De prijzen? Haalt u Jan Anbeek (CNV) overleden Voorstel ministers: politie mag optreden buiten eigen gebied (Zo voordelig heeft u een kant-en-klare gezinspudding nog niet eerder geziea) VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 TROUW/KWARTET 10 Van onze onderwijsredactie 's-HERTOGENBOSCH Staatssecretaris Klein (onderwijs) Is niet van plan de capaciteit van die sectoren van het wetenschap pelijk onderwijs, waarvoor een toelatingsbeperking geldt, uit te breiden. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een Jaarvergade ring van de algemene vereniging van schoolleiders in 's- Hertogenbosch. De overheid heeft, aldus Klein, een taak om een rechtvaardige, objec tieve verdeling van de schaarse mid delen te garanderen. „Dat betekent dat haar beleid meer moet zijn dan ?en paar spraakmakende voorbeel- len ten koste van anderen. Uitbrel- ling van capaciteit ls het we- enschappelijk onderwijs Juist ln de dure studierichtingen als medicijnen en diergeneeskunde waarvoor een studentenstop geldt zou een dus danig beslag op de beschikbare ge meenschapsgelden leggen, dat dit ten koste zou gaan van andere secto ren ln het wetenschappelijk onder wijs. of daarbuiten**, aldus Klein. Beroepsonderwijs De staatssecretaris erkende overi gens dat er natuurlijk problemen zijn, als er meer studenten zich aan melden dan er geplaatst kunnen worden. HIJ waarschuwde overigens voor overdrijving, omdat er bijvoor beeld bij het hoger beroepsonderwijs wat dat betreft minstens zo grote, zo niet grotere problemen zijn. „U zult begrijpen dat ik niet zo zwaar til aan al die zorgelijke verhalen die met betrekking tot de capapclteiten van het wetenschappelijk onderwijs de ronde doen", zei Klein. De bewindsman ging vervolgens ln op de manier van toelating tot stu dierichtingen. waarvoor een toela tingsbeperking geldt. Op het ogenblik geldt het systeem van de zgn. „gewogen loting". Dat houdt ln dat wordt geloot onder de aanmel ders met dien verstande dat Iemand met een hoog gemiddeld elndexa- mencijfer meer kans heeft om inge loot te worden dan iemand met een laag gemiddelde. Gelijke kansen Klein heeft zich tijdens de behande ling van dit wetsontwerp ln de Tweede Kamer, fel verzet tegen dit systeem, dat door het toenmalige ARP-kamerlid Vermaat was voorge steld. HIJ was en is een groot voor stander van de gewone loting, zodat ledereen een gelijke kans heeft, on geacht de eindexamenresultaten. Het grootste bezwaar dat Klein te gen „gewogen loting" heeft, ls het feit dat er zo een verschillende waar de wordt toegekend aan hetzelfde VWO-diploma. „Naar mijn mening moeten we uitgaan van gelijke rech ten voor alle gediplomeerden", al dus Klein. Een derde mogelijkheid voor de toe lating. ls het selecteren op grond van allerlei criteria. Een systeem overigens, waarvoor de staatssecre taris helemaal niets voelt. De vraag bij dat systeem is namelijk: „welke criteria hanteren we hierbij? Eindexamens? Duur van de vooraf gaande opleiding? Leeftijd? Oe- slacht? Ik zie sommigen van u bij de beide laatste kenmerken al Ucht de wenkbrauwen fronsen. Toch zouden zowel leeftijd als geslacht uitste kend voldoen als selectiecriterium. Maar kennelijk wordt het niet toe laatbaar geacht om bijvoorbeeld vrouwen een kleine lnlotingskans toe te kennen op grond van hun geringe studierendement. Om mis verstanden te voorkomen: Ikzelf acht het ook onbillijk en onjuist om die kenmerken te gebruiken aldus Klein. Klein benadrukte echter dat zijn afkeer van selectiecriteria zich ook uitstrekt tot het gebruik van elndexamencijfers. terwijl dit ken merk door veel andere mensen Juist wel terecht wordt geacht. Dr. Klein wees er namelijk op dat het elndexamencijfer niet alleen af hankelijk ls van studieresultaten, maar ook van allerlei omstandighe den. waarin de student verkeert. Bo vendien wordt het schijnbaar objec tieve elndexamencijfer nog beïnvloed door het resultaat van schoolonderzoek, hetgeen weer af breuk doet aan de mogelijkheid om de eindexamengemiddelden onder ling te vergelijken. Er ls een nieuw hoofdstuk geschreven In wat zo onderhand bekend is als „de kwcstie-Anastasia". De 76-jarige mevrouw Anna Manahan uit Charlottesville in de Amerikaanse staat Virginia heeft voor het eerst in het openbaar verklaard dat zij de befaamde dochter van de Russische tsaar Nicolaas de Tweede ls. Mevrouw Manahan heeft jarenlang in Europa processen gevoerd om erkenning voor haar persoon te krijgen. In een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie heeft ze nu gezegd dat er in 1918 geen sprake is geweest van een bloedbad bij Jekaterinenburg. Tot nu toe is steeds aangenomen dat bij dit bloedbad alle leden van de keizerlijke familie door de bolsjewieken zouden zijn terechtgesteld. Mevrouw Manahan reageerde op de komende publicatie van een boek van twee Britse journalisten, Anthony Summers en Tom Mangold, die een aantal nog niet eerder gebruikte documenten hebben opgespoord. De twee Britten stellen dat alleen de tsaar en zijn zoon troonopvolger Alexej zijn omgebracht en dat tsarina Alexandra en haar vier dochters minstens nog een half jaar hebben geleefd. Anastasia zou In die tijd kans hebben gezien weg te vluchten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Op 53-Jarlge leeftijd is Jan Anbeek, secretaris algemene zaken van de Voedingsbond CNV (CVAT) overleden. De heer An beek trad op 3 augustus 1953 als secretaris ln dienst van de voormali ge christelijke bond van sigarenma-j kers en tabakbewerkers (CBST). In Juni 1959 werd hij voorzitter van deze bond, een functie die hij tien Jaar lang heeft vervuld. In 1969 fuseerde deze bond met de christelijke landarbeldersbond tot de CBAT. In dit geheel werd de heer Anbeek secretaris algemene zaken. HIJ bleef dit ook nadat de CBAT, samen met de Voedingsbond van het CNV, ln 1972 opging ln de CVAT. In 1974 werd Jan Anbeek benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. Van onze parlementsredactle DEN HAAG Minister Van Agt en zijn collega De Oaay Fortman heb ben een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, dat erin voorziet politiekorpsen de bevoegdheid te geven om buiten het eigen gebied op te treden. Hun beleid ls er op gericht vooruitlopend op de nieuwe provin cie indeling alvast te komen tot be tere regionale samenwerking tussen korpsen van rijks- en gemeentepo litie. Als korpsen, van de bevoegdheden die deze wet biedt gebruik willen maken, moet er een overeenkomst gesloten worden tussen de desbe treffende burgemeesters (bij twee korpsen gemeentepolitie) tussen burgemeester en officier van Justitie (bij samenwerking tussen gemeen tepolitie en rijkspolitie) of tussen verschillende officieren van Justitie (bij samenwerking tussen verschil lende rayons van de rijkspolitie). Bovendien moet er een verklaring van geen bezwaar door de beide ministers afgegeven worden Ook kunnen de twee bewindslieden zelf een regeling vaststellen voor samen werking tussen verschillende korpsen. De nieuwe zinspudding van Mona. Nederland Mona-pudding, want niet eerder was lekker zo Voordelig. Vijf verrukkelijke smaken. Elk goed voor vier royale porties. Kiest u maar. De vanillepudding. Een favoriet voor jong oud. Smeuiig en vol van smaak. De chocolade pudding. Met recht een delikatesse te noemen. Hopjes pudding. Zo 'Haagsch' als u hem nog nooit gegeten hebt. En dan grootmoeders trots: griesmeelpudding met zwarte-bessensaus.Om de vingers bij af te likken. Tot slot een heel verrassende kombinatie: frambozen- pudding met zwarte-bessensaus. In een handomdraai tovert u zon overheerlijke mmmm-Mona-pudding moeiteloos op tafel. Kant en klaar. Da's feestelijk! Da'slekkerte! de borden en lepels maar vast tevoorschijn, f 1,49 voor de vanille-.chocolade- en hopjespuddingen.f 1,59 voor de griesmeelpudding met zwarte-bessensaus en de frambozenpudding met zwarte-bessensaus. Zo voordelig hebt u een kant-en-klare gezins pudding nog niet eerder gezien. En Mona belooft u: voor delig zal het ook blijven. Want waar gaat het om? Juist: veel Mona, veel ~J voordelig. Dat is je zuivelste lekkerte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10