Meer druk op Engeland Blanken verdelen en beheersen Namibië Weer deining over Oost-Europa in VS Arabische top ééns over samenstelling vredesmacht Libanon Sowjet-leiding ongewijzigd Aan vooravond Rhodesië-conferentie: VS blokkeert bankrekening Zuid- Korea NaMiBiE VOJ Transkei, niet-erkende staat, vlagt Centraal comité'aanvaardt economische blauwdruk Peron aan fraude schuldig bevonden Lot van radikalen in China nog niet formeel besloten Chili wil ballingen laten terugkeren SWAPO verwerpt uitgangspunten overleg in Windhoek SlEl/NSmPO BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 Van onze redactie buitenland Er is in het kader van de Amerikaanse presidentsverkiezingen weer een dis puut gaan de over Oost-Europa. Was het de vorige keer Gerald Ford die alle kritiek kreeg te verduren, nu is het Jimmy Carter die het moet ontgelde. Ford wekte een storm van verontwaar diging met zijn opmerking (in het tweede tv-debat) dat Oost-Europa niet wordt overheerst door de Sowjet- Unie. Carter heeft het bu bij velen verbruid met de mededeling dat hij als president niet meteen troepen zal stu ren Joegoslavië als de Sowjet-Unie daar zou binnenrukken na de dood van Tito. ZHet zijn vooral diplomaten en des kundigen op het terrein van de buiten landse politiek die hem dit kwalijk nemen. Volgens hen kan een president beter niet ver vantevoren zeggen dat hij in een bepaald geval geen gebruik zal maken van de strijdkrachten. Zo'n uitspraak kan de tegenstander allicht overmoedig maken. Sommige com mentatoren hebben het zelfs al over een „uitnodiging" aan de Sowjet-Unie om haar gang maar te gaan na de dood van de Joegoslavische leider Tito. President Ford probeert momenteel verkiezingswinst te halen uit deze uit spraak van Carter. Hij had het giste ren al over Carter als „een potentieel gevaar" voor de wereldvrede. Of Car ter met zijn opmerking over Joegosla vië veel stemmen heeft verspeeld staat overigens nog te bezien. Zijn opmer king dat de Verenigde Staten alleen ten strijde rgoeten trekken als hun eigen veiligheid in gevaar is, komt waarschijnlijk wel aardig overeen met de denkbeelden van de doorsnee- Amerikaan op dit punt. In elk geval heeft Carter in de kritiek die hij nu ondervindt geen reden gezien zijn uit spraak terug te nemen. In een vraagge sprek voor de televisie zei hij gisteren dat het beter is eerlijk te zeggen waar en wanneer de VS militair zal ingrij pen. Volgens hem is de wereld „de bluf en stoere taal" t>an de VS zal. Men hoortliever de waarheid, aldus Carter. Ford nam zijn verklaring over het vrije Oost-Europa wel terug toen hij zag wat hij daarmee had los gemaakt. GENÊVE (UPI, Reuter) De Rhodesische leider Robert Moegabe heeft gisteren opnieuw aangedrongen op een krachtiger rol van Engeland bij de Rhodesië-conferentie die morgen in Genève moet beginnen. Hij zei dat Engeland de rol op zich moet nemen van het land dat een eind kan maken aan het koloniale bewind in Rhodesië. Tezelfdertijd dreigde een andere Rhodesische leider, Joshua Nkomo, met een „korte en hevige oorlog" als het overleg in Genève mislukt. Robert Moagabe, van wie wordt aan genomen Jat hij het grootste deel van het Rhodesische guerilla-leger leidt, legde journalisten uit dat En geland de verantwoordelijkheid moet dragen als de conferentie in CAIRO (UPI, Reuter) De Arabische staten zijn het gisteren eens geworden over de samenstelling van de Arabische vredes macht voor Libanon. Alle in Libanon aanwezige Syrische troe pen zullen in de vredesmacht worden opgenomen. De voor gisterochtend geplande slot zitting van de Arabische topconfe rentie moest tot gisteravond worden uitgesteld omdat met name de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) zich tegen de integratie van alle 22000 Syrische soldaten in Libanon in de vredesmacht verzette. De PLO wilde een bepeiking van de Syrische deelname tot dertig procent van de op 30.000 soldaten beraamde Ara bische vredesmacht. De over eenstemming over de opname van alle Syrische soldaten werd gisteren uiteindelijk op een bijeenkomst van de Arabische ministers van buiten landse zaken bereikt. Ook werd er overeenstemming be reikt over de linanciering van de vredesmacht. Saoedi-Arabie, Koe weit, de Verenigde Arabische Emira ten en Qatar zillen 65 procent van de op vijf horderd miljoen gulden per jaar beraamde kosten voor him rekening nemm. De overige 35 pro cent moeten toor vrijwillige bijdra gen van de ovuige Arabische landen worden gedett. WASHINGTON (UPI, Reuter) De bankrekening van de Zuldkore- aanse anbassade en van leden van het ambassadepersoneel in Was hington zijn door het Amerikaanse ministerie van justitie geblokkeerd na beschuldigingen inzake betalin gen aa» Amerikaanse congresleden. Dit heeft de Washington Post giste ren geneld. De Poit zei ook te hebben vernomen dat het Amerikaanse ministerie van buiteilandse zaken overweegt de Zuidkoreaanse regering te verzoe ken ten aantal employe's van de Zuidloreaanse inlichtingendienst van de ambassade te verwijderen. Volgpns het blad had het departe ment van justitie de stap genomen in v;rband met een poging er achter te bomen waar grote bedragen geld voer giften en campagnebijdragen aar Amerikaanse functionarissen en congresleden vandaan kwamen. In Seoel heeft de presidentieel woordvoerder berichten tegenge sproken, dat Zuid-Korea's president Pirk Tjoeng-Hee Zuidkoreaanse ajenten opdracht had gegeven sihenklngen te doen aan Ameri kaanse congresleden. Volgens de voordvoerder waren de beschuldi gingen als zou een in de Verenigde Staten wonende Koreaan, in dienst /an de Zuidkoreaanse regering en onder leiding van de president par lementariërs en leden van de rege ling hebben bewerkt, „volkomen on gegrond". ADVERTENTIE De Arabische topconferentie, heeft verder een reeks verzoeningen opge leverd tussen verscheidene lid staten van de Arabische Liga. Verzoening Koning Chaled van Saoedi-Arabie die op de voorbereidende kleine top conferentie in zijn hoofdstad Riaad een week tevoren al had gezorgd voor een verzoening tussen Presi dent Anwar Sadat van Egypte en president Hafez al-Assad van Syrië, bracht in de Egyptische hoofdstad Koning Hoessein van Jordanië en president Sadat weer tot elkaar. De verhouding tussen de twee staatshoofden was de laatste tijd sterk verkoeld, doordat Hoessein zijn Instemming betuigde met het militaire ingrijpen van Syrië in Li banon, dat door Sadat krachtig werd veroordeeld. Eerder had Koning Chaled voor het eerst een ontmoeting met president Salim Robai'a Ali, het staatshoofd van de Volksrepubliek Zuid-Jemen. Hoewel deze republiek al negen jaar bestaat, hadden de twee staatshoof den elkaar nog nooit gesproken. Een ander succes bij zijn streven naar herstel van de Arabische een heid boekte de Saoedi-Arabische ko ning, toen hij de emirs van Qatar en Bahrein, respectievelijk Sjeik Chali- fa en Sjeik Issa, er toe wist te bren gen een streep te zetten onder hun meningsverschillen. Genève mislukt. Hij wees er op dat de zwarte leiders van Rhodesië van het begin af Engeland hebben ge vraagd op te gaan treden als „deko- lonialiserende mogendheid". Dat kan Engeland doen omdat het for meel nog steeds het wettig gezag over Rhodesië heeft. Engeland zou dit gezag zonder enige medewerking van de blanke leider Ian Smith en de zijnen kunnen overdragen aan de zwarte bevolking. Maar Engeland heeft een dergelijke oplossing afge wezen, omdat de blanke minderheid de feitelijke macht heeft in Rho desië. Joshua Nkomo zei gisteren dat er na een mislukking in Genève nog maar één oplossing is voor Rhodesië: een werkelijke oorlog en dat zal een hevige en korte zijn." Of hij daarmee bedoelde dat er dan andere strijdkrachten dan de guerilleros zullen worden ingezet werd niet dui delijk. Overigens vond Nkomo dat er op dit moment nog geen impasse is ontstaan in Genève, ook al liggen de standpunten van blank aan zwart aan de vooravond van het officiële begin van de conferentie mijlen ver uiteen. ging Crosland niet in. Ivor Richard, die door Crosland is aangewezen als voorzitter van de conferentie, had gisteren opnieuw voorbereidende besprekingen met de leiders van de delegaties in Genè ve. Met de blanke leider Smith sprak hij over de eis van de zwarten dat alle politieke gevangenen in Rhodesië direct worden vrijgelaten. Dat Smith die eis zal inwilligen is niet waarschijnlijk. Wat de zwarte politieke gevangenen noemen, noemt Smith doorgaans terroristen. Het Zuidafrikaanse thuis land Transkei is gisteren begonnen aan de viering van de pas gekregen (maandagnacht ont twaalf uur) onafhankelijkheid. De eerste president van de nieuwe republiek riep in zijn redevoering de hele be volking op deel te nemen aan de feestelijkheden om dat het feest een demon stratie moet zijn tegenover „een vijandige wereld." President Sicgau doelde daarmee op het feit dat de nieuwe, door Zuid-Afrika gevormde, republiek ner gens in de wereld erken ning krijgt. Gisteren nog heeft de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties een reso lutie aangenomen, waarin de erkenning van Transkei wordt verworpen. Volgens de resolutie is de onafhan kelijkheid van Transkei al leen maar een bevestiging van de apartheidspolitiek van het blanke bewind in Zuid-Afrika. Op de foto: het hijsen van de vlag van Transkei om middernacht. MOSKOU (UPI, Reuter) De Sowjet-leiding is gisteren ongewijzigd te voorschijn gekomen uit een plenaire zitting van het centrale comité van de communistische partij, het beleidsbepalende orgaan in de Sowjet-Unie. De aanhoudende geruchten over ophanden zijnde verschuivingen in het Kremlin ten spijt. Optimisme Ook de Britse minister van buiten- lande zaken Anthony Crosland ziet nog wel kansen op een goed resul taat. In een rede voor Afrikaanse diplomaten zei hij gisteren over de conferentie van Genève: „Ik zie het helemaal niet somber in. Ik geloof vast dat, met goede wil, een overeen komst mogelijk is. Het alternatief is het grimmige vooruitzicht van bloedvergieten en chaos voor de vol keren van Rhodesië en de buurlan den. Alle partijen in Genève weten dat." Minister Crosland legde er nog eens de nadruk op dat Engeland alles wil doen om „een vrij, voorspe- odig en multi-raciaal Zimbabwe" te bevorderen. Op de mogelijkheid zelf het voorzitterschap van de confe rentie in Genève op zich te nemen ging Crosland niet in. Volgens een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken is het overigens niet uitgesloten dat Cros land naar Genève op zich te nemen Het 287 leden tellende centrale comi té, dat maandag en gisteren bijeen is geweest, aanvaardde een econo mische blauwdruk voor de jaren 1976-80, welke vandaag wordt voor gelegd aan het Russische parlement, dat dan een driedaagse zitting be gint. Volgens Radio Moskou en het officiële persbureau Tass werden verder resoluties aangenomen be treffende het plan voor het jaar 1977, de begroting voor datzelfde jaar en de uitvoering van de begroting van 1975. Anderzijds kondigde Radio Moskou de bevordering aan van drie functio narissen van kandidaat- tot volledig lid van het centrale comité. Alle drie hebben agrarische banden en een westerse analist gaf als commentaar dat „er goede punten lijken te wor den uitgedeeld voor het oogstsucces van dit jaar". Een vierde man, Yakov P. Ryabow, werd benoemd tot partij-secretaris. Tass deelde niet mee, welk aspect van de partij-activiteit onder toe zicht van Ryabow zou komen te staan, die nu eerste secretaris is van de partij-organisatie in het gebied van Sverdlowsk. Men neemt echter aan dat hij de verdedigings-industrie op zich zal nemen, als opvolger van Dimitry Oestinow, die in mei minis ter van defensie werd. Waarnemers hadden verwacht dat de Sowjet-leiding van de plenaire zitting gebruik zou maken om Niko lai Tikhonow, sinds begin september eerste vice-premier, te bevorderen tot ten minste de kandidaat-rang van het regerende politburo van de partij. Premier Kosygin zou geen volledige'werktaak verrichten in ver band met zijn gezondheid en veel waarnemers meenden dat Tikhonow werd voorbereid om hem op te vol gen. Ook gingen er geruchten dat het centrale comité de gemiddelde leef tijd van het politburo (nu 66) zou terugbrengen, mogelijk door de 77- jarige Arwid Pelsje te pensioneren. BUENOS AIRES Een Argen tijnse rechter heeft ex-president Ma ria Estela Peron schuldig bevonden aan verduistering en opdracht gege ven haar in preventieve hechtenis te houden. Het is de eerste keer dat er een rechterlijk vonnis is uitgesproken over de 45-jarige weduwe van gene raal Juan Peron sinds Zij in een plaats in het zuidelijke berggebied onder huisarrest is geplaatst na op 24 maart door militairen als presi dent te zijn afgezet. De rechter zou ook bevolen hebben haar bankte goeden te bevriezen. Mevrouw Peron is ervan beschul digd zes cheques van In totaal een half miljoen dollar te hebben uitge schreven op naam van een liefdadig heidsfonds van de peronistische partij waarvan zij de leiding had en diverse andere officiële fondsen. Drie van haar voormalige assisten ten ex-minister van maatschap pelijk werk José Lopez Rega, zijn dochter Norma en haar echtgenoot Raoel-Lastiri werden schuldig be vonden aan samenzwering met me vrouw Peron bij de verduistering. De rechter bepaalde voorts dat An tonio Benitez, onder president Ma ria Peron minister van justitie, in hechtenis moet blijven wegens aan stichting tot verduistering. Van de zijde van de rechtbank is meege deeld dat mevrouw Peron tegen het vonnis in beroep kan gaan. PEKING (UPI, Reutér) De Chine se Communistische Partij heeft nog geen formeel besluit genomen over het lot van de weduwe van Mao. Tsjiang Tsjing en de drie andere radikalen die zijn aangehouden. Volgens een hoge partijfunctionaris zal het log van de „bende van vier" op een vergadering van het centrale comité worden bezegeld. Wanneer dit zou zijn werd niet meegedeeld. Ofschoon er aangenomen wordt dat de vier niet terechtgesteld zullen worden, schijnen er sommige partij leden van een executie voorstander te zijn. SANTIAGO (AFP, UPI) Het mili taire bewind in Chili heeft be kendgemaakt dat de Chilenen die het land hebben verlaten na de mili taire staatsgreep in 1973, naar Chili mogen terugkeren mits zij zich daar niet met de politiek bemoeien. In een communiqué van het Chi leense ministerie van binnenlandse zaken wordt gezegd dat de verzoe ken van de vluchtelingen om terug te mogen keren eerst door het minis terie zullen worden bestudeerd alvo rens goedkeuring wordt verlerend. O m voor terugkeer in aanmerking te komen moeten de ballingen zich melden bij het Chileense consulaat van het land waar zij vertoeven. De vluchtelingen zullen voorts onder ede moeten verklaren dat zij in Chili geen enkele vorm van politieke acti-, viteit zullen bedrijven. door Harm Lamberts In een uithoek van de wereld ligt een troosteloos land waar zo'n 750.000 mensen wonen op een oppervlakte groter dan Frankrijk en Engeland samen. Het grootste deel van het land bestaat uit eindeloze dorre vlakten en zandwoestijnen en het lijkt dan ook merkwaardig dat dit stukje wereldbol momenteel in het brandpunt van de belangstelling staat. Toch is er alle reden speciale aan dacht te besteden aan Namibië. Zuidwest-Afrika, want als er ergens ter wereld een plek is waar ongelijk heid, uitbuiting, roof en racisme on gebreideld voorkomen dan wel daar. De Namibiëactie die deze maand in ons land gevoerd wordt, wil daar bekendheid aan geven en vooral ook aan het feit dat wij er economisch nauw bij betrokken zijn. In Namibië vecht een volk voor vrij heid en een menswaardig bestaan, maar blanken hebben in die dorre woestenij eerst diamanten ontdekt en l^ter bijna alle grondstoffen die onze economie broodnodig heeft, waaronder het voor kernenergie en kernbewapening onontbeerlijke ura nium. Daarom vecht dit op het eerste gezicht zo belangrijke land nog altijd voor zijn onafhankelijk heid en voor het beëindigen van een geschiedenis van moord en roof. die nauwelijks zijn weerga kent. Besprekingen In de Namibische hoofdstad Windhoek worden in de Turnhalle al maandenlang besprekingen gevoerd over de toekomst van het land. Aan deze zogenaamde multi-rafale con ferentie nemen blanken en afgevaar digden van de verschillende Nami bische bevolkingsgroepen deel. maar niet de Namibische bevrij dingsbeweging SWAPO (South West Africa Peoples Organisation). Deze organisatie verwerpt die besprekin gen principieel omdat ze uitgaan van het principe dat Namibië hoogstens een federatie van verschillende stamgebieden kan worden, waarbin nen de blanken natuurlijk een over heersende positie innemen, maar geen onafhankelijke eenheidsstaat. SWAPO wil een nationale bevrij dingsbeweging zijn, waarbinnen plaats is voor alle Namibiërs. Dat Tumhalle-overleg kwam vorige week in het nieuws door een racis tische uitbarsting van een lid van de blanke delegatie, Eben van Zijl. Toen de leider van de Damara's, een van de etnische groeperingen in Na mibië. de blanken vroeg nu eindelijk eens duidelijk te zeggen hoe zij zich de toekomst van Namibië voorstel den, viel Van Zijl woedend uit: „Jul lie vergeten dat wij Jullie Damara's van de bergen hebben geplukt, kle ren hebben aangedaan en uit de modder hebben getrokken. En die Bosjesman, hoe is hij hier gekomen? Wij zijn het geweest die hem be scherming hebben geboden." Dirk Mudge. de blanke voorzitter van het beraad in Windhoek, schorste on middellijk de vergadering om „de gemoederen tot rust te laten komen." Wie de geschiedenis van de Afrika nen in Namibië een beetje kent, kan zich een voorstelling maken van de verbittering die zo'n uitval van Van Zijl bij de Afrikanen moet oproepen. Wat heeft de overgrote meerderheid van de blanken in Namibië ooit an ders gedaan dan de Afrikanen hardhandig laten voelen dat ze der derangs burgers waren? Is de ge schiedenis van Namibië van de laatste honderd jaar geen aaneenrij ging van geweld en onderdrukking? Kort geleden ontving de Nederlandse regering, hier vertegenwoor digd door de ministers Pronk en Van der Stoel, een delegatie van de SWAPO. .Blanke hulp" In de jaren tachtig van .de vorige eeuw schreef Hendrik Witbooi. lei der van de Nama's, waarvan er nu zo'n dertigduizend in Namibië leven, een brief aan de leider van de Herer o's. met wie hij overhoop lag en die de steun van de blanken had inge roepen: „Mijn waarde Kapitein, u zult eeuwig betreuren dat u de blan ke het recht hebt gegeven om over uw land te regeren. Tenslotte is ons geschil niet zo ernstig als u wel denkt maar dit wat u gedaan heeft, dat u nu doet. uzelf aan de blanke overleveren, zal een last zijn die u op uw schouders zult dragen De Herero's hadden een overeen komst gesloten met de Duitse kolo nist Helnrich Görlng, (vader van de man, die in de tweede wereldoorlog de naam Göring tot een vloek zou maken) waarin de Duitsers de Her ero's bescherming beloofden. Van 1885 tot 1915 hebben de Duitsers over Namibië geheerst en er een waar schrikbewind uitgeoefend. Te laat hebben de Herero's ingezien hoe profetisch de woorden van Wit booi waren. Na enkele jaren Duitse „bescherming" was driekwart van de Nama's en Herero's. die in opstand waren gekomen toen ze za gen hoe de blanke kolonisten hun land stalen, uitgemoord. En dat van daag de Ovambo's met ongeveer 350.000 zielen de grootste bevol kingsgroep van Namibië zijn, komt mede doordat zij kans zagen aan de slachting van de Duitsers te ontko men. Die zijn er namelijk nooit in geslaagd het noorden van het land waar de Ovambo's wonen, te be zetten. Begin 1900 was de helft van de be volking van Namibië omgekomen. Niet van de bergen.geplukt en uit de modder getrokken, maar vertrapt en uitgebuit. Delfstoffen En toen de blanken hün recht en orde zo gevestigd hadden, begon de economische uitbuiting. In 1908 werden de eerste diamanten ont dekt en daarna andere grondstoffen. De blanken stroomden toe en lieten de Afrikanen in hun mijnen en fa brieken werken voor lonen die nog te laag waren om het allernodigste te kopen en de winsten stroomden naar het buitenland. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak, begon voor Namibië een nieuwe periode ln zijn bloedige ge schiedenis. Aanvankelijk werden de onder Engels bevel staande Zuid- afrikaanse troepen, die de Duitsers verdreven, als bevrijders ingehaald. Maar ze brachten voor de Afrikanen geen vrijheid. Na de oorlog werd Namibië een mandaatgebied van de Volkenbond. In opdracht van de vol kerenorganisatie zou Zuid-Afrika het gebied besturen. Het handvest bepaalde dat bij dat bestuur de be langen van de oorspronkelijke be woners voorop moesten staan. Hoe de Zuidafrikanen dat interpre teerden. blijkt ondermeer uit de vol gende cijfers: bij het begin van de mandaatperiode hadden de blanken 11.5 miljoen hectare land in bezit en in 1946 27,4 miljoen hectare. Zeven duizend blanke boeren hadden de helft van de grond in bezit tegen 50.000 Afrikanen een vierde. Soortgelijke cijfers zouden te geven zijn op het gebied van inkomens, onderwijs, hulsvesting, arbeidsvoor waarden, enz. Wat de Duitsers nooit gelukt was. gelukte de Zuidafrikanen via slinkse wegen wel. Een Zuidafrikaanse ambtenaar onderhandelde met Ovambo-leiders over het sturen van contractarbeiders naar de mijnen in het zuiden. In ruil daarvoor zouden de Zuidafrikaanse militairen be scherming bieden tegen de Portuge zen, die vanuit Angola Ovamboland aanvielen. De Ovambo's accepteer den het aanbod en daarop trokken de Zuidafrikanen samen met de Por tugezen een grens dwars door Ovamboland. PO). Anders dan de andere groepe ringen. die deelnemen aan de confe rentie in Windhoek, wil SWAPO een nationale, niet op stamverband be rustende bevrijdingsorganisatie zijn. Weliswaar zijn de Ovambo's in SWAPO oververtegenwoordigd, maar de Ovambo's maken ook de helft van de bevolking uit. Strijd Apartheid Toen in 1948 de Nationale partij in Zuid-Afrika aan de macht kwam, werd de apartheid in Namibië wette lijk vastgelegd. Ook Namibië zou opgedeeld moeten worden in een groot blank gebied en tien kleine thuislanden' voor de verschillende andere bevolkingsgroepen. Tegen die politiek kwamen na de oorlog eerst de Ovambo's in verzet. Zij voelden aan den lijve wat die apart heid betekende. Zij waren contract arbeiders. die duizenden kilometers van huis onder slaafse omstandighe den voor de blanken moesten wer ken en een keer per jaar met vakan tie naar vrouw en kinderen moch ten. Zij gingen herhaaldelijk in sta king en stichtten de South West Africa Peoples Organisation (SWA- SWAPO heeft in 1966 de strijd aan gebonden tegen de Zuidafrikaanse bezettingstroepen, nadat alle hoop vervlogen was dat Namibië via de VN onafhankelijk zou kunnen wor den. SWAPO wil niets te maken hebben met de verdeel-en-heers- politlek van Zuid-Afrika en ver werpt daarom principieel de uit gangspunten van het Turnhalle- overleg Inmiddels heeft Zuid- Afrika het idee van aparte mini staatjes voor Namibië laten varen. Er wordt nu gepraat over een federa tief Namibië. Maar een federatie zonder SWAPO is een luchtkasteel Niet de blanke Zuidafrikanen maar de Namibiërs zelf zullen de toe komst van hun land moeten bepa len, wil er eindelijk v *de komen in die uithoek van de w. re ld Voor dit artikel werden vooral ge raadpleegd: E. Andriessen e.g.. Na mibië, Zuidwest Afrika bevrijd.. Werkmap Aktie Namibië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7