.angs de Kromme Rijn moet let knus en stil blijven doktersassistente M ONDERWIJZER(ES) Stichting in noord-Nederland oor contact met Duitsland X- OUDERE DAMES G. IY1. de Jong bronovo-nebo even gemeenten: we moeten gebied niet laten verloederen Geen massale recreatie" ferstgaande samenwerking langs oostelijke grens Reinigingsbedrijf gaat dicht: voor 38 mensen ontslag Dertigduizendste geboren in Uden I IK NEEM EEN I JAARABONNEMENT. Anti-stress programma Leven zonder stress Zelf vertrouwen kun je leren ZOETERMEER. NSDAG 26 OKTOBER 1976 oor Hans Schmit IUNNIK De Kromme Rijn kronkelt zich, de Juistheid van haar naam onderstrepend, ruim ljfentwintig kilometer lang van Wijk bij Duurstede naar Utrecht, waar het smalle en ondiepe Iviertje mede uitloopt in de stadsgrachten. Het landschap langs beide oevers is sterk afwisselend en rijk aan natuurschoon: tussen de weilanden en akkers liggen meer dan twintig landgoederen met oude ridderhofsteden en kastelen; boomgaarden en kleine boomgroepen rijzen op, aangevuld met grienden en houtwallen. Het is knus en stil. En dat moet, zo vindt een werkgroep van de zeven emeenten in het stroomgebied van de Kromme Rijn, eigenlijk maar zo blijven. BINNENLAND TROUW/KWARTET H 9 constatering dat het gebied langs Kromme Rijn een belangrijke na- lurlijke en cultuur-historische iarde heeft, ls niet nieuw: de uit- erlge studies van de Utrechtse uni- rsitelt In het kader van het Krom- Rljn-project hebben die waarde enige Jaren terug aangetoond. De irkgroep onderschrijft die waarde voegt eraan toe: we moeten het et laten verloederen. Dat wil zeg- n: geen massale recreatie, geen waalerlge motorboten, geen grote iraplngs waar de draagbare radio's t hele seizoen op Hilversum III ii afgestemd, geen nieuwe toe- ngswegen voor auto's, geen grote irkeerplaatsen. En: geen verder rval van de steeds moeilijker in ind te houden landgoederen, geen rvlakking van het landschap om- lie van moderne agrarische be- ijfsvoering, geen landschapverpes- nde nieuwbouw. leen afrastering ehoud van natuur en landschap etekent echter ook weer niet on- ilddellijke afrastering van het ge iled palen en prikkeldraad zijn let ln bestelling. De werkgroep die oor de zeven gemeenten (Bunnlk, .othen, Drlebergen-Rljsenburg, angbroek, Utrecht, Wijk bij luurstede en Zeist) in het leven is troepen, wil het Kromme Rljn- ibled voor het publiek openstellen, ant wat landschappelijk, natuur- etenschappelljk en cultuur- Istorisch waardevol is, is Immers ivens van belang voor de recreatie. Ce burgemeester van Bunnik, de leer F. R. M. Meltzer, die voorzitter lean de werkgroep: „Aanvankelijk dachten wij aan het openstellen voor vele vormen van recreatie, op grote re schaal ook, maar tijdens de studie groeide steeds duidelijker het idee van stilte-recreatie, met de nadruk op behoud van natuur en landschap. Het aantal mensen dat stilte zoekt en dat in de natuur wil zijn zonder de natuur aan te tasten, wordt steeds groter. Het Kromme Rijn-gebied is volgens ons uitermate geschikt voor die vorm van recreatie". Eerste stap Het vraagstuk in welke mate recrea tie moet worden toegelaten, speelt al vanaf de zestiger jaren. In 1970 bracht een door de gemeente Bunnik ingestelde commissie een rapport uit, hetgeen voor de zeven gemeente besturen aanleiding was de zaak ge zamenlijk te gaan aanpakken. Het instellen van de werkgroep, die zeer breed is samengesteld (bulten de ge meenten onder meer CRM, Staatsbosbeheer, provinciale wa terstaat, Stichtse milieufederatie en de universitaire werkgroep Kromme Rijn-project), was de eerste stap op de gezamenlijke weg, die mede is ingeslagen om gemakkelijker subsi dies te verkrijgen voor het opstellen van een concreet plan. Een plan dat ook goed zou passen in de voorne mens van de regering, want in de nota over de nationale landschapsparken wordt het Krom me Rijn-gebied als een van de poten tiële parken genoemd. Het stroomgebied van de Kromme Rijn ligt globaal ten zuidoosten van de stad Utrecht en omvat ook de Langbroekerwetering, twaalf kilo meter lang en gegraven in 1240. Aan de noordoostelijke zijde liggen de hoge stuwwalgronden van de Utrechtse Heuvelrug, in het westen loopt het gebied over in de lage lan den van het Hollandse weidegebied. Voor er sprake was van menselijke Invloed werd het gebied bepaald door de zich voortdurend wijzigende beddingen van de Rijn en het smeltwater van het landijs. In de Romeinse tijd vormde het gebied een onderdeel van de route van Keu len naar Katwijk. In de middeleeu wen bouwden de roofridders kaste len langs de Kromme Rijn (toen nog de stroom van de Rijn). De ge vechtstorens waren toen van hout en vierkant, een vorm die nu nog terug te vinden is omdat ze niet zij n aange past zoals elders waar de torens (van wege de stevigheid) rond zijn. Toen deze vorm echter zijn intrede deed, had de stroom van de Rijn zich al verlegd en bij de vervanging van hout door steen werden de torens langs de Kromme Rijn constructief niet aangepast. In later eeuwen kwa men de landgoederen tot stand en werden de buitenplaatsen aange legd. Niet erg toegankelijk Het gebied ls momenteel niet bijzon der toegankelijk: de wegen zijn zo aangelegd dat het niet gemakkelijk ls op de mooie plekjes te komen. Het agrarisch gebied ls eveneens moei lijk doordringbaar, terwijl van de ln totaal twaalfhonderd hectare landgoederen slechts 450 hectare vrij toegankelijk is. Vijfhonderd hec tare is beperkt toegankelijk, twee- honderdvijfig hectare is afgesloten. Het gebrek aan toegankelijkheid leidde er ook toe dat een bezoek aan het gebied, ter introductie van de studie van de werkgroep, per boot werd afgelegd. Een kleine boot, ge zien de geringe diepte van de rivier en de geringe hoogte van de meeste bruggetjes. Om de toegankelijkheid te bevorderen, moeten, zo wil de werkgroep, voet- en fietspaden wor den aangelegd, moeten de landgoe deren zo veel mogelijk worden open gesteld, moeten er picknickplaatsen komen en zullen voor de visliefheb- bers enkele voorzieningen moeten worden getroffen. Omdat het erg moeilijk is het water te bereiken (Je moet er in feite aan wonen), is er weinig plaats voor waterrecreatie. Het varen met motorboten is boven dien niet gemakkelijk, omdat het hoogteverschil tussen Wijk bij Duurstede en Utrecht anderhalve meter bedraagt en zodoende twee kleine sluisjes moeten worden ge passeerd. Dat gaat gemakkelijker met een kano of een roeiboot en de werkgroep bepleit de aanleg van en kele eenvoudige aanlegplaatsen. An dere suggesties van de werkgroep zijn: het gemotoriseerd verkeer moet beperkingen worden opgelegd: be groeiing zal, waar dat gewenst en verantwoord is, moeten worden uit gebreid; bedreigde delen zullen moe ten worden aangekocht. Spanningen fan een onzer verslaggevers OEVORDEN In Noord-Nederland wordt ln december een stichting opgericht voor een beter :ontact met aangrenzend Duitsland. In Noord-Duitsland wordt als tegenhanger een „Verein" ipgericht. Beide instanties dienen om wederzijdse grensoverschrijdende belangen te behartigen. De initiatiefnemers hadden er liever een organisatie voor de gehele Eems-Dollard-regio van ;emaakt maar door het verschil in nationale wetten is dit echter niet mogelijk. Om toch tot een eenheid te komen lullen de statuten gelijkluidend wor- gemaakt; de beide besturen vor- em ln de practijk samen één be- Hierdoor wordt dit de verst Milde samenwerkingsstructuur ,de Nederlandse grens. In Twente en het daarop aansluitende Duitsland worden samenwerklngs- tontacten onderhouden door van ouds bestaande welzij nsstichtlngen. De Noord-Nederlandse stichting zal 'orden gevormd door diverse orga- toatles, waaronder kamers van hophandel, provincies, Drentse en Groningse gemeenten, de universi- [leit van Groningen. VW's, regionale 'Hellingen en de Europese bewe- h Coevorden is gisteren op een bij- "lkomst door Alfred Mozer,inder- 1 kabinetschef van Europees com- ssaris Sicco Mansholt, het belang ll'an een „institutionalisering" van «overschrijdende contacten be- rukt. Van belang is onder meer tenwerklng op het gebied van de tgelegenheld (arbeldsbemldde- tag en om- en bijscholing), onder- Hjs en het op elkaar afstemmen van rtkkellngsplannen. Volgens de fer Mozer maken de regio's veel ilnder gebruik van de Europese ffldsen (onder meer het landbouw fonds) dan mogelijk is. Ze kunnen ijjto hun nationale regeringen die Pulsen aanspreken en de druk op Bfussel" kan extra groot worden als Jitóe regeringen achter gezamenlij ke projecten ln de „Eureglo's" te 'VPannen. Volgens de heer Mozer 'ordt er ook te weinig gebruik ge- Alfred Mozer maakt van een speciale taalcursus die is gemaakt door het Nedersak- slsch instituut in Groningen. Zelfwerkzaamheid Verder drong de heer Mozer sterk aan op zelfwerkzaamheid van de be trokken gebieden. Men hoeft volgens hem niets te verwachten van een door beide regeringen Ingestelde commissie voor ruimtelijke orde- ning.„Reglo's die niet generaties lang willen wachten, kunnen beter zelf aan de slag", zo merkte de heer Mozer nogal spottend op. Volgens Horst Gerlach, lid van de Duitse Bondsdag voor de SPD, kan samenwerking veel overbodig dub bel werk voorkomen Hij vindt het bijvoorbeeld overbodig dat Neder land een kanaal van de Eemshaven naar Twente zou aanleggen om ver der aansluiting te krijgen naar het Ruhrgebied. Er kan beter een aan sluiting komen van de Eemshaven naar het ln Duitsland al bestaande Dortmund-Eemskanaal. De politieke partijen staan wel open voor de grensoverschrijdende sa menwerking. De enige die zich vereet ls de CPN welke partij ln West- Duitsland nog te veel fascistische tendenzen bespeurt. De Nederlandse regering is in princi pe bereid grensoverschrijdende con tacten te subsidiëren, mits het geld niet wordt gebruikt voor bureau- en administratiekosten. Duitsland doet hetzelfde, maar het is nog steeds een strijdpunt of de landsregering van Nedersaksen of de Bondsregering ln Bonn hiervoor moeten dokken. Van een verslaggever OELEEN De directie van hetche- mlsch-reinlgingsbedrijf Tip-Top- Cleaners te Geleen heeft besloten de onderneming op korte termijn te sluiten. Dit betekent dat de 38 werknemers ontslagen zullen worden. In samenwerking met het geweste lijk arbeidsbureau zal getracht wor den om vervangende werkgelegen heid voor de gedupeerde perso neelsleden te vinden. Voor acht werknemers ls dit reeds gelukt. ZIJ kunnen bij een ander chemisch be drijf gaan werken. De directie van Tip-Top-Cleaners heeft de bedrijfssluiting besproken met vertegenwoordigers van het mi nisterie van economische zaken en met de vakbonden. Zij schrijft de huidige moeilijkheden toe aan de volgende factoren: de betere kwali teit van de stoffen, waardoor veel particulieren hun kleding zelf zijn gaan reinigen, de opkomst van de spljkerkleding en van de vrije-tljds- kledlng. Het zijn ingrijpende aanbevelingen, die met name de eigenaren en de gebruikers van de grond niet altijd in dank zullen afnemen. Of, zoals de werkgroep schrijft: openstelling kan leiden tot spanningen tussen eige naar/gebruiker en recreant. Om die en alle andere problemen het hoofd te kunnen bieden, zal voor het ge bied een beheersvorm moeten wor den gevonden die het mogelijk maakt stimulerend en ordenend op te treden. De werkgroep denkt hier bij aan een gemeenschappelijke re geling. In welke mate zich proble men bij de instandhouding van het landschap en het openstellen van nu nog afgesloten gebieden zullen voor doen, laat zich niet voorspellen. Overleg, zo laat de werkgroep weten, met de eigenaren en gebruikers is echter onmisbaar. Waarbij gehoopt mag worden dat dat overleg voor spoediger verloopt dan de boottocht over de Kromme Rijn, die wegens motorpech tussen Bunnik en Utrecht voortijdig moest worden af gebroken. Hoewel dat burgemeester Meltzer op de terugtocht per taxi gelegenheid gaf aan te wijzen waar het bos in Amelisweerd zou moeten verdwijnen voor de aanleg van de omstreden rijksweg 27 van Breda naar Flevoland. De Kromme Rijn, stromend door het landgoed Amelisweerd De Amerikaanse Doris Buchanan Smith schreef met „We gingen bra men plukken" een even gevoelig als realistisch verhaal, dat ln haar ge boorteland een hoge onderscheiding verkreeg. Jamie en de verteller de ik-figuur zijn vriendje, hebben kleine, heel onopvallende belevenis sen met andere kinderen, de buren, hun ouders, totdat Jamie, overmoe dig, een bijennest verstoort en dus danig wordt gebeten, dat hij sterft. Het probleem van het plotseling wegvallen van een leeftijdgenootje, de reacties van ouderen en Jongeren, vormt de kern van dit zuivere ver haal, dat vragen oproept, waarop geen antwoorden zijn. Bob den Uyl vertaalde de ruim 70 pagina's en Mance Post maakte er tekeningen bij. Deze uitgave van Querido Amsterdam vertegenwoordigt de betere jeugdlectuur. Prijs 13.90. Dat geldt stellig ook voor de bij dezelfde uitgever verschenen Jeugdroman van Johanna Relss, die bekendheid verkreeg met haar eer der uitgegeven boek „De schuilplaats", over Joodse onderdui kers. Haar nieuwe verhaal heet „Geen slecht Jaar" en betreft de terugkeer van Annie en Sinie van de boerderij van Usselo naar het ouderlijke huis ln Winterswijk. In het Jaar van de bevrijding wordt teruggeblikt, wordt aan tieners heel duidelijk „ge schiedenis" verteld en uiteengezet hoe een geschonden Joodse familie een nieuw leven begint. Wie „De schuilplaats" heeft gelezen, zal „Us selo" met Johan, Dientje en opoe herkennen, als mensen die tijdens de bezetting het beste, maar gevaar lijkste deel kozen. „Geen slecht Jaar" ls een heel fijn boek, dat het eerste in Amerika verscheen, onder de titel: „The Journey back". Ook in dit geyal was Bob den Uyl de verta ler. Prijs: 15.90. UDEN In de Brabantse gemeente Uden is gisteren de dertigduizendste inwoner geboren. Het is Dennis, zoon van de familie Van Leur. Het gemeentebestuur reikte de ouders het gebruikelijke spaarbankboekje met dertigduizend centen uit. In Uden zijn er sinds 1946 10.000 inwoners bijgekomen. Per 31 decem ber 1975 bedroeg het inwonertal 28.000. Het spaart U en mij moeite en kosten. I Wilt U mijn: X) maand/kwartaal-abonnement i peromzetten In een jaarabonnement? X) ik haalde door wat niet van toepassing was. j Naam:i Adres: Plaats: Handtekening, Datum. Ik adresseer via een open envelop: I Trouw/Kwartet B.V., antwoordnummer 2792, 1 Amsterdam. Te Koop FIAT 127, bouwjr '73. Slmca 1100. 's Avonds na 7 uur. Tel. 070-274909. Dr. H. Lindemann Blijf het dagelijks leven de baas. Wie op tijd onder de dictatuur van de stress vandaan wil komen, vindt in dit boek een uitnemende hulp. Bevat een volledig anti stress-programma met tests, oefeningen en adviezen. Psychohygiëne, lichaamsbeweging, voeding! Paperback f 14,90. Dr. H. Lindemann Bewust ontspannen doo^ autogene training. Paperback f 14,90. Peter Lauster Persoonlijkheids vorming door oefening. Paperback f 17.50. In d" bockhande'. I J VEEN WAGENINGEN Uw speciaalzaak voor JAPONNEN WINTERMANTELS LODEN EN TWEED MANTELS OVERGOOLERS ROKKEN en BLOUSES en onze specialiteit DOORKNOOP JAPONNEN in extra heupmaten 41 t/m 51 Laan van Meerdervoort 555 - Den Haag, tel. 391322 Tussen Valkenboskade en GoudenregenstraaL Het bestuur van de Vereniging der Christelijke School van Zoetermeer, vraagt per 1 januari voor de onder haar beheer staande Prinses Christinaschool, Rakkersveld 2 een Geboden wordt: a. prettige werksfeer b. een vijfde klas van 35 leerlingen c. een goede samenwerking met een aktieve oudercom missie d. een verantwoord zoeken naar onderwijsvernleuwende gedachten en werkwijzen e. de gemeentelijke verplaatsingskostenverordening Gevraagd worot: a. een onderwijsbenadering vanuit een duidelijk christe lijk standpunt b. een bereidheid tot optimale inzet om mee te kunnen werken binnen het kader van ons team c. een eigen inbreng en visie betreffende het onderwijs Verder gaat de voorkeur uit naar iemand met enige ervaring in het onderwijs. Voor inlichtingen kan de reflectant zich wenden tot A. A. Rietveld, Zalkerbos 38 te Zoetermeer. Tel: 079 - 214215, hoofd der school, en tót de heer G. N. Jansen, Handel- straat 14 te Berkel. Tel: 01891 - 5720, plaatsvervangend hoofd. Sollicitaties aan het bestuur van de Vereniging, Postbus 113 te Zoetermeer. brm^b STICHTING Voor het klinisch-chemisch laboratorium zoeken wij een part-time (3 dagen per week) Onze gedachten gaan uit naar een dokters assistente tussen 18 en 25 jaar, die op prettige wijze met anderen weet om te gaan. Salaris afhankelijk van leeftijd en ervaring. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door Dr. R. K. A. van Wermeskerken, hoofd van het laboratorium, telef. 070-26.41.41, toestel 417 en mevr. C. Demaree, wnd. hoofdanaliste, toestel 413. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de direktie, Bronovolaan 5, Postbus 2900, Den Haag onder vermelding van de letters KL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9