r Smith zinspeelt op nieuwe rol Kissinger Wachten in Thailand op nieuwe toekomst De ABN en de financiering van uw groei. Amerikaan wil liever niet naar Geneve Links Portugal boos over aanhouding van Carvalho Aanhoudingen van Joden in Rusland Oppositie Boycot vergadering van India's parlement Vliegramp: 22 doden Vluchteling 1976 DINSDAG 26 OKTOBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 GENEVE (AFP, UPI, Reuter) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger voelt er niets voor zelf naar Genève te gaan om de conferentie over Rhodesië eventueel te redden. Ambtenaren van zijn ministerie in Washington hebben dat gisteren laten weten. Deze week moet in Genève de Rhodesië-conferentie (mogelijk geworden door de bemiddeling van Kissinger) beginnen. De tegenstellingen tussen de blanke en zwarte delegaties uit Rhodesië in Genève liggen zover uiteen dat voor lopig maar weinigen over een goede afloop durven te spreken. Voor de blanke leider Ian Smith geldt het akkoord dat hij met minister Kissin ger sloot als onaantastbaar, terwijl de zwarte leiders dit plan-Kissinger Juist geheel afwijzen. Hierdoor kwam Smith gisteren op de sugges tie om Kissinger zelf de zaak nog maar eens te laten uitleggen. „Als hier mensen zijn die de overeen komst die ik met Kissinger heb ge sloten in twijfel trekken en die sug gereren dat ze ons er met dit ak koord hebbena laten inlopen, dan moeten we misschien dr Kissinger vragen hier te komen als hij tijd heeft om de zaken recht te zetten," aldus Smith op een persconferentie. In Washington werd daarop verno men dat Kissinger het nutteloos vindt om naar Genève te gaan en daar in de meningsverschillen tus sen blanke en zwarte Rhodeslërs ver wikkeld te raken. Wel werd duidelijk dat de Amerikanen zich zorgen ma ken over de ontwikkelingen in Genè ve en ook wel stappen overwegen om de zaak eventueel uit het slop te halen. Wat voor stappen dat dan zouden zijn is niet gezegd. Compleet Smith, Nkomo en Moegabe. De zwarte leiders hebben aangedron gen op een grotere rol van Groot- Brittannië bij de machtswisseling in Rhodesië. De uitgebreide zwarte delegatie naar de conferentie in Genève werd gisteren compleet door de komst van bisschop Abel Moezorewa en dominee Ndabanlngi Sithole. Bei den verklaarden dat de zwarten, on danks hun grote politieke menings verschillen, eensgezind zullen optre den op de conferentie, die door En geland is belegd. Moezorewa en Si thole zeiden, net als de twee andere zwarte leiders Moegabe en Nkomo, dat het hele plan-Kissinger onaan vaardbaar is. Zo zei Moezorewa dat het voor hem bijvoorbeeld volstrekt onaanvaardbaar is dat in een vol gende regering voor Rhodesië de ministersposten „defensie" en „openbare orde" nog in handen van blanken zullen zijn. Smith beweert dat hij dat met Kissinger heeft afge sproken en dat hij daarover ook niet meer zal onderhandelen. Moezorewa en Sithole hadden giste ravond een informeel onderhoud met Ivor Richard, de Britse voorzit ter van de conferentie. Richard heeft ook al gesprekken gehad met „Terroristen" Smith verklaarde gisteren nog dat hij niet in wanhoop naar Genève is gekomen. Hij achtte zijn regering sterk genoeg om het nog tien Jaar vol te houden. Zijn delegatie was naar Genève gekomen, zo legde Smith uit, omdat wij het eens zijn met dr. Kissinger, „dat het van be lang is het Sowjet-imperlalisme in midden-Afrika een halt toe te roe pen." Gevraagd naar een reactie op de mededeling van Sithole dat hij verscheidene guerillastrijders in zijn delegatie had opgenomen, antwoor dde Smith: „Wij zouden liever niet met terroristen om één tafel zitten, maar tot dit soort offers zijn we wel bereid." LISSABON (AP) Radikaal links heeft maandag de Portugezen opgeroepen „de straat op te gaan" uit protest tegen het gevan genzetten van het voormalige hoofd van de veiligheidstroepen en voormalig presidentskandidaat majoor Otelo Saraiva de Carvalho. Carvalho, die tijdens de revolutie van 1974 commandant van de veilig heidstroepen was, is tijdens het weekeinde gearresteerd wegens het afleggen van „ongeoorloofde politie ke verklaringen", terwijl de banden die hij zou hebben met een mislukte staatsgreep vorig jaar november nog worden onderzocht. „Dit is het uur van strijd en een heid", zo schreef het extreem linkse jagblad Pagina Um gisteren. De jkrant riep alle arbeiders op de straat op te gaan en de onmiddellijke vrij lating van Carvalho te eisen. Er F volgde een aankondiging van „mas sale demonstraties", waarvan de eerste woensdag bij het militair hoofdkwartier in Lissabon zal wor- I den gehouden. MOSKOU (UPI,Reuter) De Rus sische politie heeft gisteren enkele tientallen Joodse activisten in Mos kou in hechtenis genomeft. Het gaat om dezelfde Russische Joden die al een week lang demonstreren tegen de weigering van de autoriteiten hen naar Israël te laten emigreren. Dit heeft de vrouw van een van de de monstranten gisteren aan westerse verslaggevers verteld. De actie van de autoriteiten is kennelijk bedoeld om de protestdemonstraties een halt toe te roepen tijdens de zitting deze week van de opperste Sovjet, het Russische parlement. Carvalho werd eerder dit jaar in ver band met de mislukte linkse coup van vorig jaar november gearres teerd en later voorwaardelijk in vrij heid gesteld. De militaire autoritei ten, naar verluidt onder grote druk van gematigde en conservatieve zij de, die de basis van de communis tische partij wilde breken, hebben hem toen toegestaan aan de presi dentsverkiezingen deel te nemen. Carvalho wist daarbij tweemaal zo veel stemmen te verzamelen als de communistische kandidaat Octavio Pato. Direct na de verkiezingen hebben de autoriteiten Carvalho verboden „on geoorloofde politieke uitspraken" te doen. Volgens een militaire woordvoerder heeft hij dit verbod eerder deze maand overtreden door een 15 minuten durende toespraak tot een bijeenkomst van linksradika- len te houden, waarin hij de arbei ders tot eenheid opriep. NEW DEHLI (AFP,Reuter) De oppositie in India heeft gisteren de zitting van het parlement geboycot, waarop werd beraadslaagd over een wetsvoorstel tot ingrijpende wijzi ging van de grondwet. Toch hield de minister die het wetsvoorstel verde digde, Hari Ram Qokhale van justi tie. vol dat goedkeuring van de 59 artikelen in het amendement „het mooiste uur uit de geschiedenis van het moderne parlement" zou zijn. De zitting werd geboycot door de vier partijen die samen het volksfront vormen. De marxistische communistische partij üep uit het huis weg na tegen de doelstellingen van de voorgestelde wet te hebben geprotesteerd. De meeste critici van de voorstellen vinden dat de bedoeling ervan is de macht te leggen in de handen van premier Indira Gandhi, de rechtsmacht van de justitie te be perken en de president bevoegdhe den te geven om buiten het parle ment om de grondwet te amen deren. Het wetsvoorstel geeft het parle ment verregaande bevoegdheden voor het treffen van wettelijke maatregelen tegen organisaties en activiteiten die anti-nationaal ge vonden worden. Ook verlengt het de zittingsperiode van het parlement van 5 tot 6 jaar. Groei vraagt om investeringen. En investeringen vragen om geld. Geld dat er meestal niet is, omdat het eigen vermogen niet snel genoeg is meegegroeid. Zo kan een vitaal bedrijf met een groeiende omzet toch in financieringsmoeilijkheden komen. De ABN weet er alles van. We komen dit vraagstuk tegen bij onze klanten in vrijwel alle bedrijfstakken. En bijna altijd vinden we een mogelijkheid om onze klanten aan geld te helpen. Intelligent financieren is immers ons vak - of het nu gaat om krediet op lange of korte termijn, om factoring, leasing of mengvormen daarvan. Wilt u ook eens weten hoe de ABN uw groei kan financieren? Neem dan contact op met de directeur van ons ABN-kantoor in uw omgeving. Waarschijnlijk weten we meer van uw branche dan u denkt, zodat u ook daarmee uw voordeel kan doen. U kunt ook de bon opsturen om tot een kennismaking te komen. Algemene Bank Nederland r - j y BEDRTJFSGROEI ONTWIKKELING ZONDER STEUN. (ALLEEN EIGEN GELO) K> 77 Ik :al graag de volgende brochurc(s) ontvangen: De ABN voor de importeur en de exporteur. Algemene Bednjfskrcdictbank. Woonplaats:. Telefoon:. Ik verrock u contact met mij op te nemen. In ongefrankeerdc envelop renden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D. 50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Ruim anderhalf jaar nadat er aan de gruwelijke oorlog in Indo-China een eind kwam wagen nog steeds vluchtelingen uit Vietnam, Laos en Cambodja de moeilijke en gevaarlijke tocht naar Thailand. Vorige week beëindigde de Moskou- se politie dagelijkse demonstraties van Russische Joden bij het gebouw van de Opperste Sovjet door hen in bussen te laden en ergens buiten Moskou neer te zetten. De Joden begonnen vorige week maandag hun demonstraties omdat ze geen uitreisvisum krijgen. Ze zeiden dat hulpagenten dinsdag 12 demon stranten afranselden toen deze wei gerden buiten Moskou de bus te verlaten. Donderdagavond werden vier mannen gearresteerd en de Jo den zeiden dat ze elk 15 dagen ge vangenisstraf kregen. In Joodse kringen in Moskou wordt gespeculeerd dat de demonstranten wellicht zullen worden vastge houden tot de driedaagse bijee- komst van de Opperste Sovjet, die morgen begint, is beëindigd. Op een vergadering van het centrale comité van de partij verklaarde par tijleider Brezjnew gisteren dat de Sowjet-Unie dit jaar 216 miljoen ton graan had geproduceerd, de op één na hoogste oogst tot nu toe en dat het misschien het record van 222 miljoen ton zal evenaarden of zelfs overtreffen". De toespraak van Brzjnew opende een week van inten sieve politieke beraadslagingen, dat invloed zal zijn op de conomische ontwikkelingen in de komende vier jaren in de Sowjet-Unie. BOGOTA (Reuter) Een Colombi- aans lijnvliegtuig met 22 inzitten den is gisteren neergestort kort na dat het was opgestegen van het vliegveld bij de stad Yopal in het oosten van Colombia. Alle inzitten den zijn om het leven gekomen. Het toestel, een DC-3, stortte brandend neer. Vanuit Vietnam komen ze per boot en ze moeten vaak een flink bedrag aan goud of sieraden neertellen voordat de kapiteins van de vis sersboten bereid zijn hen over te brengen. Vanuit Laos proberen ze zwemmend of per vlot de Mekong- rivier over te steken. Dat lukt niet iedereen. De rivier eist zijn tol en de Laotiaanse grenswachten openen zonder pardon het vuur op de vluch telingen. Verschillende families zijn op die manier gehalveerd. Zelfs vanuit het vrijwel volkomen afgesloten Cam bodja wagen nog steeds kleine groepjes de vlucht. Slechts enkelin gen slagen erin aan de soldaten van de Rode Khmer te ontkomen. In Thailand, waar men zeker niet staat te juichen over hun komst, worden ze opgepakt en geregistreerd omdat ze tenslotte zonder papieren de grens over gekomen zijn. Daarna gaan ze naar de verschillende door de Verenigde Naties opgezette vluchtelingenkampen die allemaal dicht langs de grenzen liggen. De officiële politiek van het Hoge Com missariaat voor vluchtelingen van de VN is dat vluchtelingenkampen zo ver mogelijk van de grens af worden gebouwd, om irritatie tussen beide landen te voorkomen. Maar de Thai se regering staat tot op heden nog geen andere vestigingsplaatsen toe. Uitzichtloos In de kampen wacht hen een eento nig en uitzichtloos bestaan in ellen dige omstandigheden. Het Hoge Commissariaat verzorgt onderdak, voedsel en medische hulp en is van plan deze ontheemden, van wie de meesten toch in Thailand zullen moeten blijven, aan een nieuw en zelfstandig bestaan te helpen. Maar daar is veel geld voor nodig. Na de aftocht van de Amerikanen en de machtswisselingen in Indo-China kwamen ruim 105.000 vluchtelingen de Thaise grens over. Ongeveer 30.000, de rijksten, de slimsten en de best opgeleiden, slaagden erin te ver trekken naar andere landen en wer den opgenomen in de Verenigde Sta ten en West^Europa (vooral Frank rijk). De rest, zo ongeveer 75.000 mensen, wacht in de Thaise vluchte- vluchtelingen is reëel. Je geboorte land ontvluchten met achterlating van alles, vaak ook familieleden is geen beslissing die zo maar genomen wordt. postgiro 999 Verveling (ra) door Johan ten Hove llngenkampen af wat de toekomst voor hen in petto heeft. Het zijn mensen met een grote verscheiden heid aan achtergrond en afkomst. Onder de vluchtelingen bevinden zich veteranen uit het vroegere Fran se leger, oud-soldaten die aan de zijde van de Amerikanen vochten en vroegere regeringsambtenaren, halfnomaden uit de Laotiaanse bergstammen, boeren, arbeiders, handelaren en studenten. Velen stonden in de oorlog aan de verkeer de, de verliezende kant. Allen heb ben gemeen dat ze gevlucht zijn uit angst voor het communisme, wat ze daar dan ook onder verstaan mogen en dat zij zich in hun eigen vader land bedreigd voelen in het bestaan. Of deze angst terecht is. is een moei lijk te beantwoorden vraag. In Laos en Vietnam is er van een bijltjesdag geen sprake geweest, al zijn velen nog steeds niet teruggekeerd uit de „heropvoedingskampen". Heel an ders zijn de verhalen over Cambodja. Daar wordt volgens verscheidene bronnen door de Rode Khmer een waar schrikbewind uitgeoefend. Te recht of niet terecht, de angst van de In het Wat Chaman-kamp. in de buurt van Chantaburi, niet ver van de Golf van Thailand „woont" de Vietnamese familie Ngoejen Phic Samph met zes volwassenen en ze ven kinderen in een ruimte van vijf bij zeven meter. Zij zijn twee maan den geleden met een vissersboot vanuit Vietnam aangekomen. Me vrouw Hui, een 29-jarige tengere Vietnamese vertelt dat haar man le raar natuurkunde was in Saigon. Zij zijn gevlucht „omdat zij niet willen dat hun kinderen in het huidige Viet nam onder het communisme opgroeien". Zij wil naar de Verenigde Staten omdat moeder daar al woont. Hij wil monteur worden in Amerika. Haar broer was politieman en werd gevangen genomen. Haar zus zit ook in het kamp. zij heeft een baby van een jaar. Héér man was kapitein in het leger van president Ngoejen Van Thieu. Hij was tot hun vlucht nog niet teruggekeerd van het „herop voedingskamp". Ook zij wil naar Amerika. Of anders naar Frankrijk. En tenslotte wil ze ook best naar Nederland De familie vertelt dat het wachten en het zich vervelen het ergste is. Ze mogen het kamp niet uit. ze mogen geen werk zoeken in de Thaise omge ving. Sommige vluchtelingen probe ren in de kampen zo goed en zo kwaad als dat gaat wat bezigheden te vinden. Oud-onderwijzers en lera ren geven les op de primitieve kampscholen en oud-verpleegsWrs helpen in de ziekenhuisjes. Ook zie Je verschillende kunstenaars bezig met het maken van beeldjes. Maar het merendeel der mensen kan niets anders doen dan afwachten. Maar over spijt van hun vlucht en over teruggaan willen ze niets horen. Massa-executie Op enkele kilometers van de grens met Cambodja, in het kamp Aranya- prathet is twee weken geleden nog een aantal Cambodjaanse vluchte lingen aangekomen. Eén van hen is Een Laotiaanse kunstenaar die zijn beeldjes aan de weinige bezoekers probeert te slijten. Lin Nea, een dertigjarige wis- en na- tuurkundeleraar uit Battambang. Zeventien dagen deed hij over zijn vlucht. Overdag hield hij zich schuil in de bossen en 's nachts trok hij verder. Lin Nea voelde zich in Cam bodja steeds meer bedreigd. Veel van zijn collega's waren „ver dwenen". Hij zelf heeft een massa executie van vroegere regerings functionarissen door de Rode Khmer gezien. „Ongeveer honderd mensen werden met twee vrachtwa gens weggevoerd. Op de route natio nale nr. 6 bij Battambang werden ze gedwongen uit te stappen waarna ze werden neergemaaid door soldaten van de Rode Khmer. Het duurde hooguit vijf minuten." Lin Nea. die er uitgeput uitziet, zegt dat hij naar de Verenigde Staten wil om daar verder te studeren. Hij wil ook wel naar Frankrijk of anders wel naar Australië Mooie woorden Tegenover de Laotiaanse hoofdstad Vientiane ligt aan de Thaise kant van de Mekong-rivier het vluchtelin genkamp Nong Khai, waar voor het merendeel Laotianen zijn neerge streken. De 23-jarige Robert Tan. vroeger werkzaam in het LaneXang Hotel In Vientiane is één van hen. Twee maanden geleden vluchtte hij met zijn vrouw en hun vijf maanden oude dochtertje. Zijn moeder bleef achter. Zij was te oud om te kunnen vluchten. Samen met zijn vrouw, die als kassière in het hotel werkte, had den ze een goed inkomen, tot de Pathet Lao de hoofdstad overnam. „In het begin stonden wij achter de nieuwe machthebbers. Ze beloofden ons een nieuwe welvarende maat schappij. Wij waren bereid in de eerste tijd met minder salaris en dergelijke genoegen te nemen. Maar het bleven mooie woorden. We moesten zeven dagen in de week op het land werken en kregen te weinig te eten. 's Avonds waren er dan nog de cursussen die we gedwongen wa ren te volgen. We hielden geen tijd over om met elkaar te praten of onze familie te bezoeken. Het werd steeds erger. De Pathet Lao haalde 's nachts mensen van hun bed om ze te verhoren, maar deze mensen kwa men nooit terug. Als we naar de politie gingen om inlichtingen wis ten ze van niets". Robert Tan wil met zijn vrouw en kind naar Frankrijk. HIJ denkt mai- tre de hotel te worden, hij heeft immers de papieren en spreekt goed Frans en Engels. Hij kent mensen in Parijs die vast wel zijn vliegticket willen betalen. Zo heeft ieder zijn verhaal. Angst voor de nieuwe communistische machthebbers met de nodige gru welverhalen. Die de meesten echter niet zelf hebben meegemaakt maar die „hun broers, neven en kennissen zijn overkomen". Hoe betrouwbaar zijn vluchtelingen als informatie bron? Zij zijn in het algemeen ge neigd hun eigen vlucht te rechtvaar digen en de oorzaken van hun vlucht zo breed mogelijk uit te me ten om Je ervan te overtuigen dat hun vlucht wel degelijk noodzake lijk was. Honderdduizend mensen vluchten nooit voor niets, en om over de hui dige situatie in het land van her komst iets te weten te komen zal het relaas van vluchtelingen toch minstens zozwaar moeten wegen als de officiële propaganda die de huidi ge machthebbers over die landen naar voren brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7