i Harde noten kraken bij Kamerdebat over verkeersvei I igheid dichtbij J Commentaar Premier (1) Premier (2) Diepgaand onderzoek naar maatregelen Expressievakken zijn heel sterk teruggedrongen PvdA-delegatie naar Noorwegen Bevoegdheid ombudsman vaag Kameragenda Politie arresteert actieve oplichter 't blijft raden naar wie wint bewering sorry samenloop symbool er' v door thans dekjong- Feestelijk zonnetje Stadskanaal pleit voor gezamenlijke actie tegen boringen ISDAG 26 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Wie moet er na de verkiezingen minister-president worden van het koninkrijk der Nederlanden? Voor de volgelingen van mevrouw Van den Heuvel is dat geen probleem: dat is Joop den Uyl. Voor de chris- «n-democraten, die in tegenstelling tot de progressieven met één lijst uitkomen, is dat helemaal niet van Lijstaanvoerder Van Agt, die er de komende tijd voor moet zorgen dat van drie clubs één ploeg wordt ge smeed, heeft gisteren benadrukt dat hij de eerste CDA-kandidaat voor het premierschap is in het nieuwe kabinet. Is het inderdaad nodig dat de groot ste partij de prpmier behoort te leveren? Als de zaken verder op de spits worden gedreven zoals nu ge- beurt, dan wordt het een laag-bij- de-grondse twistpartij. Als we uitgaan van een meer reële situatie en letten op de ernst van de toestand, dan moet het probleem wat anders worden benaderd. Wel ke man of vrouw is de beste premier voor een coalitiekabinet dat tot centrale taken krijgt: het beteuge len van de inflatie en het onder de knie krijgen van de werkloosheid? Dat de PvdA de post van premier al bij voorbaat opeist geeft te denken. Van het CDA, dat zegt van hoge idealen uit te gaan, en de komende tijd een ethisch reveil wil inluiden, mag een geheel andere opstelling worden verwacht. De nieuwe lijstaanvoerder van het CDA beheerst de meest wezenlijke problemen waarvoor ons land is geplaatst helaas niet. Dat is hele maal geen schande. De huidige pre mier kent de problemen heel goed, maar ziet geen kans deze op te lossen. Toch is het gewenst dat het volgen de kabinet geleid wordt door een minister-president die in de eerste plaats deskundig is wat de grote J problemen betreft. 1 Enige tijd geleden heeft de oud- Jl| ninister van sociale zaken de heer I Roolvink gezegd dat hij van mening J is dat een econoom aan het hoofd 'van het kabinet moet staan. Wij voelen veel voor zijn opvatting. Het zou het CDA sieren dat, als het de =4 grootste partij mocht worden, toch het premierschap aan de PvdA of de VVD zou gunnen, gesteld dat die partijen over de meest bekwame kandidaat beschikken. Het CDA zou in ruil bijvoorbeeld twee vice- premiers kunnen leveren. Door zo te handelen toont het CDA dat het een dienende partij wil zijn. 'n Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal deze week enkele harde noten kraken met minister Westerterp (verkeer en waterstaat) over de weer toenemende onveiligheid in het verkeer. De Kamer wil een diepgaander onderzoek naar de effectiviteit van alle getroffen veiligheidsmaatrege len zoals de snelheidslimiet en het alcoholwetje, en meer statistische gegevens over bijvoorbeeld de dodelijke verkeersongevallen. AMERSFOORT De expressie vakken hebben de laatste jaren een betreurenswaardige plaats bereikt in de tabellen voor lesuren, hoewel de maatschappelijke waardering voor kunstzinnige vorming in het onderwijs in diezelfde periode is ge groeid. Dit zei staatssecretaris drs. De Jong Ozn (onderwijs) gisteren in Amersfoort tijdens een conferentie voor schoolleiders voor algemeen voortgezet en voorbereidend we tenschappelijk onderwijs over de ontwikkeling van de kunstzinnige vorming in de dagelijkse schoolpraktijk. De staatsecretaris zei dat de daling van het aantal .lessen in expressievakken het ge volg is van de vermindering van het aantal wekelijkse lesuren. Volgens staatssecretaris De Jong Ozn kan het wel eens de taak van de overheid zijn de expressievakken te gaan beschermen bij het vaststellen van nieuwe minimumtabellen. Deze tabellen functioneren volgens hem anders ten aanzien van de expressie vakken dan wanneer het om „oude" examenvakken gaat. Het examen dwingt bij de laatste meestal tot een hoger aantal uren dan de minimaal verplichte, waardoor het examen deze vakken min of meer „be schermt". DEN HAAG Een uit vijf personen bestaande delegatie van de PvdA is op uitnodiging van de Noorse socia listische partij gisteren vertrokken voor een driedaags bezoek aan Noorwegen. De delegatie bestaat uit Jaap van der Doef (eerste vice- voorzitter) Bram Peper (tweede vi- ce-voorzitter), Gerard Heyne den Bak (secretaris), Hans Ouwerkerk en Evert van Dijk (beiden lid van het partijbestuur). Doel van het be zoek is te komen tot intensiever samenwerking tussen PvdA en de Scandinavische socialistische par tijen. Gespreksthema's zullen on dermeer zijn: het buitenlands beleid en het defensiebeleid, de energiepo- litiek en de economische situatie. De delegatie zal ook worden ontvan gen door de Noorse minister president. „Zonder die gegevens en een diepgaand onderzoek bestaat het gevaar dat het beleid voor de verkeersveiligheid gebouwd wordt op drijfzand inplaats van op heipalen", aldus ARP- Kamerlid Beinema, die vana vond namens het CDA een deel van de begroting voor verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer behandelt. Het debat over onder meer de verkeersveiligheid wordt over schaduwd door het nog niet zo lang geleden bekend geworden gegeven dat het aantal ver keersdoden in de eerste helft van dit jaar voor het eerst sinds 1973 weer stijgende is. Men wil daar minister Westerterp overi gens niet voor verantwoorde lijk stellen. „Ik zal dat niet in verband brengen met het be leid van de minister, dat zou onbillijk zijn", zegt PvdA- woordvoerder Knot ervan. Ook hij meent dat de vele ge ruchtmakende maatregelen op het gebied van de verkeersvei ligheid van de laatste jaren wellicht niet dat effect opleve ren wat ervan verwacht had mogen worden. „Er komt niet uit wat de minister denkt dat er uit komt", zegt hij. Effect De Tweede Kamer wil van de minis ter nu wel eens weten wat van iedere maatregel het effect op de ver keersveiligheid is geweest, maatre gelen zoals de verplichte brom fietshelm, de verplichte autogordel, de kinderzitjes, de snorfiets, de snel heidslimiet etcetera. Men vreest dat de minister dat zelf ook niet hele maal weet, omdat er te weinig ge richt onderzoek is gepleegd. Behalve die beperkende maatrege len zal de minister overigens ook aangesproken worden op andere de len van het verkeersveiligheidsbe- leid, zoals op zijn vorige maand rondgekomen Juridische regeling voor woonerven. Dat zijn opnieuw ingerichte woonstraten of -wijken waar de auto te gast is en de voet ganger in het middelpunt staat. PvdA-woordvoerder Knot vindt het woonervenplan erg mooi, maar zoekt in de begroting vergeefs naar geld waarmee die woonerven inge richt kunnen worden. Het is wel heel erg magertjes uit welke posten die woonerven gefinancierd kunnen worden. Daarmee kunnen gemeen ten niet uit de voeten. Rustig Minister Westerterp in de Kamer al vele malen op onder delen is besproken. Dat gebeurde dit voorjaar bij het meerjarenplan personenvervoer, de parkeernota, de beleidsnota goederenvervoer en de nota verkeersveiligheid. Verder is het jarenlange hete hangijzer, de afsluiting van de Oosterschelde, ein delijk afgekoeld nu dit jaar de be slissing is gevallen over de afsluitba re open dam. Minister en staatssecretaris krijgen op de andere punten van hun beleid niet veel te verduren, al blijft na tuurlijk de gang van zaken bij het miljardenverslindende openbaar vervoer een strijdpunt van de eerste orde. Kamerlid Knot gelooft dat mi nister Westerterp in de begroting voor volgend Jaar veel te optimis tisch is over de tekorten die bij het openbaar vervoer verwacht worden. Knot verwacht grotere tekorten, waardoor de overheid in de loop van het volgend jaar opnieuw voor de vraag komt te staan: rftér geld om de tekorten af te dekken, of opnieuw beknottingen in de dienstverlening. Dit jaar stond Westerterp bij het streekvervoer voor die geruchtma kende keus: Hij koos voor wat hij zelf noemde „kappen in dor hout", het opheffen van slecht beklante buslijnen op de minst drukke uren. Het werd hem in het algemeen niet in dank afgenomen. Meer geld Van de kant van de VVD zal van daag en morgen worden gehamerd op de noodzaak meer geld te stop pen in wegenaanleg. En de bezuini gingen in het rijkswegenforids terug te draaien. De WD wil dat doen door bij het eerstkomende werkgele genheidsprogramma dat de regering uitschrijft zestig miljoen gulden voor de wegenbouw uit te geven. De PvdA wil aan haar triomf van vorige week over Rijksweg negen tien nog een staartje plakken. Vori ge week werd met een kleine meer derheid in de Kamer een motie aan genomen waarin de regering ge vraagd werd de aanleg van Rijksweg negentien tussen Schie dam en Den Haag op te schorten. De PvdA wil nu ook meteen het bedrag van circa één miljoen gulden dat in de begroting voor deze weg genoemd staat, schrappen. Overi gens beslist de ministerraad waarschijnlijk aanstaande vrijdag over de vraag of de motie v&n de Kamer wel of niet zal worden uitge voerd. De meeste ministers voelen niet veel voor uitstel van de weg aanleg. DEN HAAG De aanstelling van de parlementaire ombudsman, (officieel commissaris van onderzoek) zal naar te vrezen valt tot veel misverstanden aanleiding geven. Hij (of zij) wordt niet de alom aanwezige machtige beschermengel voor de arme burger, die tussen de raderen van het overheidsbestuur vermalen dreigt te worden. Zijn bevoegdheden zijn uiterst beperkt. Hij mag niet beoordelen of een overheidsbeslissing doelmatig of rechtmatig is. Daarvoor zijn andere instanties, zoals de rechter en de Raad van State. Hem is alleen het oordeel over de vraag of de burger wel fatsoenlijk behandeld is, en wat fatsoenlijk is valt moeilijk in de wet aan te geven. Het werk van de ombudsman kan daarom voor de klagende burger veel teleurstelling opleveren, een ervaringsfeit dat ook blijkt uit de praktijk bij andere beroeps instanties in binnen- en buitenland. De alom geroemde en als lichtend voorbeeld voorgehouden Zweedse ombudsman wist enkele jaren geleden slechts vier procent van de ingediende klachten bevredigend op te lossen. Wat dat betreft scoren de commissies voor de verzoekschriften van Eerste en Tweede Kamer hoger. Deze commissies behandelden in 1975 142 verzoekschriften. In 32 gevallen werd het verzoek geheel of gedeeltelijk ingewilligd, een score van rond twintig procent. Opmerkelijk is dat de verhouding tussen deze commissies en de nieuwe ombudsman in het vorige week ingediende wetsontwerp niet duidelijk is geregeld. En dat terwijl ook de commissies voor de verzoekschriften opereren op het terrein, dat de al bestaande beroepsinstanties niet bestrijken. Te hopen valt dat de nieuwe ombudsman wat meer medewerking van de afzonderlijke departementen krijgt dan de commissies voor de verzoekschriften. Deze klaagden in hun onlangs verschenen jaarverslag steen en been over de lange tijd die de departementen nodig hebben om inlichtingen te verstrekken. Officieel moet dat binnen zes weken, in de praktijk werd dat gemiddeld twaalf weken en sommige departementen veroorloofden zich zelfs na een half Jaar nog geen antwoord te geven. De grootste boosdoeners waren verkeer en waterstaat, volksgezondheid en milieu hygiëne en binnenlandse zaken, het departement dat ook verantwoordelijk is voor het wets ontwerp ombudsman. DE- VAN EEN LEZER Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. Behalve over de verkeersveiligheid kan een tamelijk rustig debat wor den verwacht, omdat het beleid van Westerterp en zijn staatssecretaris Van Hul ten de afgelopen maanden De Tweede Kamer zet deze week de behandeling van de rijksbegroting voort met een bespreking van de politiezaken van de justitiebegro ting, en met de hoofdstukken ver keer en waterstaat en landbouw en visserij. De Kamer begint vanmid dag om twee uur met beschouwin gen van kamerleden over politieza ken, en waarschijnlijk vanavond komt verkeer en waterstaat aan de orde. Woensdagmorgen of -middag volgt dan landbouw en visserij. Woensda gavond en de gehele donderdag wor den deze drie onderwerpen dan afge rond met antwoorden van de be windslieden en stemmingen over eventueel ingediende moties en amendementen. Eerste Kamer: Vandaag wijziging Kieswet op ondergeschikte punten SCHIPHOL De gemeentepolitie van Amsterdam heeft het afgelopen weekeinde in de hoofdstad de op lichter J. van V. uit Apeldoorn kun nen aanhouden, die de afgelopen maanden bezig is geweest met het oplichten van mensen, dieh ij wijs maakte dat hij op Schiphol taxfree goederen kon kopen. In café's in Den Haag en in Amsterdam vertelde de 34-Jarlge, ongehuwde Van V., dat hij werkzaam was op de luchthaven en zodoende belastingvrije televi sies, bandrecorders en ook belas tingvrije drank kon kopen. In zeer veel gevallen boekte hij met dit ver haal succes, waarna hij met zijn „klanten" naar Schiphol reisde v»t voor de aankopen doo: n ge wenste geld incasseerd: cr. i.ia in tegenstelling tot zijn verkoopver haal in de mensenmassa op de luchthaven verdween. onder redactie van bes smit Bijna is het zo ver dat de beslis sing zal vallen, wie er president van de Verenigde Staten wordt Daar wordt in Amerika natuur lijk al veel langer druk naar ge raden. Je hebt van die mensen die met grote zekerheid kunnen zeg gen of het Ford dan wel Carter zal worden, gewoon omdat ze toch altijd gelijk hebben den ken ze. Je hebt er ook die hun oordeel baseren op de opinie onderzoeken die bij bosjes gehou den worden. En dan is er nog een derde categorie van mensen die het zeggen te weten, omdat ze zich beroepshalve met voorspellingen bezighouden. Kortom: er wordt lustig op los gefantaseerd, in kof fiedik en glazen bollen gekeken, in handen gelezen, met kaarten geschud, maar vanzelfsprekend is niemand er echt uit. Dat doen ze niet alleen in de V.S., maar ook in Oriekenland. Daar schijnen „de sterren" het in horoscopen dus op Gerald Ford te houden, de pendels meestal een aan een draadje bun gelende gouden ring slaan door in het voordeel van Jimmy Carter en de kaarten geven geen uitsluitsel, maar wijzen toch va ker Carter dan Ford als de geluk kige aan. Op één punt zijn alle Atheense toekomstvoorspellers het eens: het wordt een nek-aan- nek-race (maar daar hoefje geen „ziener" voor te zijn). Zo heb je daar ene mevrouw Fortoula, die geregeld wordt geconsulteerd door Griekse politici en buiten landse diplomaten. Zij houdt het op Ford. „maar het zal op het kantje zijn en ook is het best mogelijk dat ik voor het eind van deze maand nog iets heel anders zie", zegt ze diplomatiek. „Carter komt in het Witte Huis en daar mee zal de wereld radikaal ver anderen". beweert haar collega Tassia Louta stellig en geeft tege lijk Ford toch ook nog een mooie kans. Maar de pendel van Touvla Kanavarakous wil niets van Ford weten en blijft herhaalde lijk boven Carters portret ben gelen. Maria Mavromatis is minder ze ker van haar zaak. Zij legt al meer dan twintig jaar de kaart voor zakenheren en dipolomaten, maar „de kaarten zijn altijd vaag als het om verkiezingen gaat. Persoonlijk heb ik sterk het ge voel dat Carter wint". Mevrouw Dixon zat er dus een heel eind naast, wat nogal eens vaker gebeurt. In diverse astrolo gische werkjes wordt bij voor beeld beweerd, dat het sterren beeld Tweelingen bij uitstek ge schikt is voor het beroep van jour nalist. Michiel Koolbergen van de School voor de Journalistiek liep met die wetenschap bijna drie duizend geboortedata van Neder landse journalisten na en wat vond hij? Alle sterrenbeelden zijn vrijwel gelijk onder de journalis ten vertegenwoordigd, met hier en daar onbelangrijke verschillen. Die veelgehoorde en stug volge houden bewering heeft dus „geen poot om op te staan", zoals hij concludeert in de schoolkrant Zi- pitaja. Waarmee niet gezegd wil zijn dat alles en iedereen op dit gebied onzin is. Wel dat je nooit alles voor zoete koek moet slik ken, al wordt het met nog zo'n grote stelligheid gepresenteerd. Grapje van een Limburger (meldt De Limburger): de man wilde naar huis, zijn auto wilde niet op gang komen en daarom leende hij maar even de accu uit een wildvreemde auto. De eigenaar van het van zijn accu beroofde voertuig vond op de plaats van de parkeerbon een briefje met ver ontschuldiging („sorry, mijn auto startte niet en aangezien ik naar huis wilde rijden, heb ik zolang uw accu geleend"), naam en adres. Hij ging er mee naar de politie die er zich het hoofd over brak of er nou sprake was van diefstal of niet. Nog voordat de zaak echt aan het rollen kwam, werd de geleende accu terugge bracht, zodat alle moeilijkheden weer snel uit de wereld waren. Voor de politie tenminste. In de Verenigde Staten is het vooral Jean Dixon. die als astro loge een grote faam geniet. Maar wat de nieuwe president betreft heeft ze zich al lelijk vergist: een half jaar geleden voorspelde ze dat Gerald Ford licht gewond zou raken bi) een moordaanslag in juli. en dat hij vlak voor de republikeinse conventie een ziek te zou krijgen, waardoor hij zich terug zou moeten trekken als pre sidentskandidaat. In zijn plaats zou Ronald Reagan gekozen wor den. Carter zou na een spannen de rade met Humphrey kandi daat voorde democraten worden. Als het nu volgende voorspeld zou zijn, zou iedereen waarschijnlijk zijn schouders opgehaald hebben. Maar een voorspelling «s hier niet meer nodig, het is al echt gebeurd en vooral overzee breed uitgeme ten. Een lezer uit Nederhorst den Berg stuurde ons een knipsel uit een Canadese krant, waarin op merkelijke overeenkomsten wor den opgesomd tussen de Ameri kaanse presidenten Abraham Lincoln en John F. Kennedy. De eerste werd in 1860 president van de VS. Kennedy in 1960. Beiden werden op een vrijdag vermoord in aanwezigheid van hun vrouw, beiden werden van achteren in het hoofd geschoten. De opvolger van Lincoln heette Andrew Johnson, een zuidelijke demo- craat, geboren in 1808. Die van Kennedy heette Lyndon Johnson, was ook een democraat uit het zuiden en werd precies een eeuw later geboren. De moordenaar van Lincoln was John Wilkes Booth, geboren in 1839, die van Kennedy, Lee Harvey Oswald, werd in 1939 geboren. Booth schoot Lincoln neer in een theater en vluchtte na zijn daad een wa renhuis binnen. Oswald schoot Kennedy vanuit een warenhuis neer en vluchtte daarna een thea ter binnen. Kennedy's secretares se, Evelyn Lincoln, raadde haar chef dringend aan niet naar Dal las te gaan; de man die zich om Llncolns veiligheid bekommerde en zijn baas vroeg niet naar dat theater te gaan, heette John Ken nedy. Een zoon van Lincoln én een van Kennedy kwamen (onge veer een eeuw na elkaar) na hun vaders dood in dezelfde straat in Georgetown te wonen. De namen Lincoln en Kennedy bestaan bei de uitzeven letters; die van opvol gers Andrew en Lyndon Johnson allebei uit dertien, en de namen van John Wilkes Booth en Lee Harvey Oswald beide uit vijftien letters. Beide moordenaars zijn overigens zelf om het leven ge bracht nog voor ze voor de rechtbank konden verschijnen. Een samenloop van omstandighe den? Wie zal het zeggen. Naar wat beweerd wordt 's we relds grootste globe staat op het terrein van de Babson- universiteit in Wellesley in de Amerikaanse staat Massachu setts. De middellijn van deze reu ze-wereldbol is niet minder dan achteneenhalve meter en het ge vaarte weegt ruim éénentwintig ton. De globe staat daar niet zo maar: de bedoeling is de studen ten er aan te herinneren dat de wereld groter is dat hun studen tenwereldje. Een symbool dus met een mooie, diepe gedachte. Jammer alleen dat het beperkt blijft tot dat universiteitsterrein. Wanneer het Zweedse ko- grote hoogte (in zuidwest- ken. Zware neerslag gaat ningspaar gisteren in Gronin- Engeland is de wind op 12.000 vaak gepaard met tropische gen zou zijn aangekomen (of meter nu westelijk geworden) cyclonen, soms enkele hon- in Leeuwarden) zou het weer- komen gedurig storingen ons derden millimeters in één decor nagenoeg ideaal zijn land binnen. Zij brengen hier keer. Het aantal tropische cy- geweest. De zon hing het en daar wat regen of later een clonen en storingen is de grootste deel van de dag bo- bui om dan weer vaarwel te laatste Jaren in de Verenigde ven stad en omgeving en de zeggen. Deze wisselvalligheid Staten vrij gering. Tot nu toe- temperatuur was bij een nog- blijft de komende dagen. Zo- zijn er. volgens Jan Visser op al lui windje met zestien gra- veel neerslag als in de Franse Marken die dit bijhoudt, niet den bepaald feestelijk. Onze zuidoosthoek is niet te ver- meer dan zeven geteld, een zegsman in de Martini-stad wachten. Nice kreeg in één aantal dat onder normaal plaatste zijn thermometer in etmaal 50 millimeter water ligt. Ook in de voorafgaande de zon en mat een hoogste ook Palma op Majorca had paar jaar is het vrij gering temperatuur van bijna 41 zware regen; 39 mm in twaalf geweest. In een artikel, dat graden Geen wonder dat uur. In de Rhóne-delta kwam enige tijd geleden in „Zenith" het op zo'n zonnig plekje uit tijdelijk zwaar onweer met verscheen werd verband ge- „de wind" zomers aanvoelde, hagel voor. Het is op de Bale- legd tussen het geringe aan- aren. eilandengroep in de tal cyclonen in Midden- en westelijke Middellandse Zee, Noord-Amerika en de nu trouwens de echte regen- zandwolk die van de Sahara tijd van het jaar. Majorca in de hogere luchtlagen tot heeft een normale oktober- over het CaraTbische gebied neerslag van 74 mm. Mahon was gedreven. Deze kan het op een ander eiland circa 140 verwarmende effect van de In het zuidwesten en westen van het land was de bewol king al eerder toegenomen. De windveren kwamen aan drijven met een snelheid van 90 kilomter uit zuid-zuidwest, de schaapjeswolken en an- ciaal enkele abonnee's in Wa- geningen, opgenomen gister middag 1 uur: Spitsbergen 1027 mb, Roemenië 1024 mb, noord-Zweden 1020 mb. Boe dapest 1018, Oslo 1016, Gro ningen 1008. Vlissingen 1004, Sardinië 1003, Majorca 1000 mb, Barcelona 999 mb. Dat oktober wijnmaand wordt genoemd klopt goed als ik u vertel gisteren van een medewerker een flink aantal trossen rijpe druiven te hebben ontvangen. Ze zijn in de open lucht gerijpt tegen een muur op het zuiden er gens in het hoge noorden (van Nederland). In de afgelo pen extreem droge zomer zouden ze het niet hebben gered, wanneer er niet her haaldelijk veel water was toe gediend. dersoortige „middelbare", mm. De regens vallen vaak in zonnestraling hebben doen banken dreven binnen met ruim 70 km per uur. Met die brede zuid tot zuid westelijke circulatie tot op korte tijd maar men is daar afnemen en dus ook de kans op voorbereid. In veel geval- op tropische wervelstormen len zijn er brede goten aange- daardoor hebben verkleind, bracht om ook zeer krachtige Nog enkele barometerstan- stortbuien te kunnen verwer- den voor de liefhebbers, spe- HoogwaUr woensdag 27 oktober Vlissingen 4.17-IS 40. HarlngvlleUlulzen 4 44-17 01. Rotter dam 0 37 18 S3. Schevenlngen S 32-17 S3. IJmul- den 0 12-18 33. Den Helder 10 23-22 51. Harlln- gen 0 21 12 34. Delfzijl 222-14 50 Van een onzer verslaggevers STADSKANAAL De gemeente Stadskanaal ezal de provincies Drente en Groningen en de gemeen tebesturen waar eventueel proefbo ringen komen voor atoomafval in zoutlagen vragen tot een gezamen lijk standpunt te komen. Locobur gemeester B. Johannes voelde wel voor een „gesloten front" van de lagere overheden. Verdeeldheid was er over de vraag of hierbij ook de actiegroepen betrok ken moeten worden. Volgens de heer Johannes (AR) lopen de motleven bij die groepen nogal uiteen en hij voelde er niet voor deze er bij te betrekken. De PvdA-wethouder M. Bloemsma vond daarentegen dat dit wel moest omdat het erom gaat de bevolking te mobiliseren. Men hield het er tenslotte op het voorlo pig te laten bij de lagere overheden. De gehele raad ging akkoord met een motie om „alle wettige midde len" te gebruiken om de proefbo ringen en de opslag te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5