Het dal der Craddocks Radio- en televisieprogramma's Variatie „Scapino" presenteert luchtig ballet van Béjart „Einstein on the beach PERSONALIA Samenwerking Forum en Nederlandse Operastichting (fesffll® FERDINAND CITROËN MEMO goed nieuws Even puzzelen DINSDAG 26 OKTOBER 1976 RADIO/TV TROUW/KWARTET Zou Je de klagers moeten geloven, dan deugt er van de televisieprogramma's zo ongeveer niets meer. Alles is één grauwe ellende en iets kleurigs valt nergens te bekennen. Nu zijn kankerpitten, net als overdreven optimisten, typische zwart-witflguren. Zij generaliseren tot in het oneindige en daardoor kunnen zt) geen tussentinten ontdekken. Een veel gehoorde klacht is, dat alles op elkaar lijkt. De opmerking slaat een gat in de lucht. Ze lis iemand met een bescheiden opmerkingsgave kan dagelijks tientallen verschillen constateren, ook in produkties die tot hetzelfde genre behoren. Kojak, Columbo, commissaris Derrick. McMillan hebben netzo weinig met elkaar gemeen als meneer Jurgens van de NOS en meneer Landré, oud-directeur van de TROS. En de benadering van actualiteiten door de EO is wel even anders dan die van Aktua of Brandpunt, om er een paar te noemen Zo kost het ook weinig moeite, contrasten op te merken in de wijze waarop de omroepen het spelelement in hun programmapakket verwerken. Wat de keuzemogelijkheden naar genre betreft, geloof ik niet dat de variatie vroeger groter was. Meer kwaliteit zie ik evenmin zitten. Beweringen in die richting berusten niet op onderzoek maar op herinneringen. Iedereen kan weten dat herinneringen een mens lelijk parten kunnen spelen. Jarenlang zeg Je: „Ik zou die en die film nog wel eens willen zien, die was zo prachtig", maar dikwijls valt de herontmoeting zwaar tegen. We bewieroken een vroeger optreden van llevellngsartlesten. doch die willen zelf liever niet geconfronteerd worden met hun Jeugdwerk. Net als tien of twintig Jaar terug zijn er ook nu naast matige en slechte, ook goede en uitstekende programma's op de buis. Als er hier en daar sprake Is van Inzinkingen (en waar en bij wie komen zij niet voor?dan zijn ze niet uitsluitend toe te schrijven aan de vergrijsde koppen die erachter zitten. De VARA-serie Klaverweide was echt niet het werk van oude mannetjes. Toch zaten er een paar flops tussen. Ook op dit punt is te weinig onderzoek verricht. Het kan best zijn. dat de leeftijdsgroepen zowel bij de mislukte als de geslaagde programma's elkaar aardig in evenwicht houden. Er speelt achter dit alles nog een andere factor mee. die wij teveel over het hoofd zien. Die factor zijn wij zelf. We vergeten dat het medium televisie niet alleen voor de aandragers van ideeën en voor programmamakers, maar ook voor ons een uitvreter is. We laten ons uithollen doordat wij ons avond aan avond bij de buis laten vol lopen. Wie geen spruitjes lust, zal gaan kokhalsen wanneer ze op tafel verschijnen. Dit overkomt echter ook de liefhebber als hij ze vier weken achter elkaar heeft gegeten. De televisie is als een overladen spijskaart. Consumeer je klakkeloos, dan loopt het weldra de neus uit. Dit is niet zozeer te wijten aan de kok maar aan het eigen onvermogen om een geschikt menu samen te stellen. Er wordt zo geklaagd over hetgeen de televisie opdist, zegt men. Maar in de meeste huizen, waar 's avonds de overgordijnen niet dicht gaan, staat het blauwe oog te branden. Er wordt gegeten tot het op is, terwijl het aanbeveling zou verdienen, af en toe een maaltijd over te slaan. Het bewust kiezen of laten staan is iets dat we onszelf zullen moeten leren. OBELIX CO NSI door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM „Ah, vous dirai-je, maman" is een luchtig stukje divertissement van twaalf minuten van Maurice Béjart, dat hij met veel succes presenteerde met zijn eigen Brusselse Ballet du XXième siècle en dat hij nu heeft ingestudeerd met het Scapino Ballet. Zondagmiddag bracht het Scapino Ballet dit stuk in de Rotterdamse Schouwburg in première. De naam van dit ballet is de eerste regel van een oud Frans kinderlied- Je, bij ons heel bekend als „Kortjak je". Mozart heeft er in 1778 twaalf variaties op gecomponeerd. Het the ma en deze variaties zijn de begelei dende muziek voor Bejarts ballet. Béjart zette op het toneel een traves tie-lerares aan de piano =- Rob Ver sloot en drie danseresjes Debo rah Lynn. Patricia Renzettl en Mary Siegel die aan deze gestrenge meesteresse moeten tonen wat zij kunnen Alle aanleiding voor een leuk schit- terwerkje met veel virtuositeit en mooi solo-werk, hier en daar wat spottend geparodleèr en op de gema niëreerdheid van het academische ballet en op de rivaliteit tussen de dnaseresjes. Wellicht wat achter haald, maar voor Scapino bijzonder aantrekkelijk. Scapino richt zich im mers vooral op de Jeugd en juist voor die Jonge toeschouwers is zo'n stukje schittering een alleraardigse inlei ding tot „zwaarder" werk De zaal SPECIAAL Van Collcm presenteert zijn Simonskoop met o.m. fragmen ten uit de bloedstollende film The Omen. Monsieur Klein en Go West (kolder van de Marx Brothers in 1940). Ned 1/19 55 in AVRO's Televuier Magazi ne een reportage over een vluch telingenkamp uit Tanzania en een gesprek met Mannus Nlcuw- burg die in Bombay aangehou den werd omdat hij plannen ge had zou hebben voor vliegtuig kaping. Minister Van Agt zal commentaar geven op de vraag naar eventuele strafbaarheid Ned 2*22.20 De Duitse cineast Ulrich Stark maakte een film over het toene mend aantal zelfmoorden door kinderen in West-Duitsland. Hij probeert ouders en andere op voeders te helpen bij het vroeg tijdig onderkennen van nei gingen in die richting. Duitsl. 1/22.45 Net zal mijn tijd wel uitduren is een NOS-programma. waarin wordt nagegaan wat er waar en niet waar is van pessimistische toekomstvisies Hilv. 2/17.00 Elisabeth Schwarzkopf. Maria Curcta en het Concertgebouwor kest zijn te beluisteren m Recita tief en rond KV 505 van Mozart voor sopraan, piano en orkest. Hilv. 2.20.15 ontving het dan ook met het nodige enthousiasme. Als bijzonder hinderlijk werd op deze matinee de binnenkomst onder vonden van een aantal laatkomers, vooral daar deze mensen een plaats hadden op de voorste rijen. Daarmee werd voor velen het genoegen ver stoord van het fijnzinnige en speelse „Bach-Brandeburg-Drie" van Char les Czarny. waarmee de middag was geopend In heel wat schouwburgen geldt de goede regel, dat laatkomers buiten de zaal moeten wachten tot het eerste ballet is geëindigd of ten minste tot het doel valt voor een decorwisseling, zodat zij de andere toeschouwers niet hinderen. Helaas hebben wij voor wat betreft de Rot terdamse Schouwburg deze opmer king herhaaldelijk moeten maken. Aanstaande zondagmiddag komt Scapino met dit ballet ln Amster dam, aangevuld met de première van „H20", cn daarna gaat men met dit programma naar o.a. Zwolle (6 nov.) en Hengelo 7 nov.) terwijl het ook in de vele schoolvoorstellingen die Scapino geeft opgevoerd zal worden. ANSTERDAN In onze bespre king van de opvoering van „Einstein on the beach" in de krant van maan dag, zijn na de inleiding een paar regels weggevallen waardoor de be doeling van het lange ononderbro ken stuk dat volgt minder duidelijk werd. Bedoelde passage luidt als volgt: „Want het gaat zonder pauze en zonder andere onderbreking aan één stuk door. net zoals vanaf hier deze recensie, en in dit opzicht slaan Wilson en Glass die het samen in hoofdzaak in negen maanden be dachten zelfs Wagner. Burgemeesters - Met ingang van 18 november is de heer J. A. M. Reljnen benoemd tot burgemeester van Heerlen, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemees ter van Oldenzaal. De heer Reijnen (49) is rooms-katholiek en lid van de KVP. Sinds 1969 was hij burgemees ter van Oldenzaal. Per 16 november is de heer J. J. A. van Gils benoemd tot burgemeester van Didam, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Maasdriel. De heer Van Gils (49) was sinds 1967 burgemeester van die plaats. Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP DEN HAAG Samenbrenging van de Nederlandse Operastich ting en Operagezelschap Forum in één landelijk opera-instituut is het advies van de door minister Van Doorn ingestelde werkgroep landelijke operavoorziening. Volgens het advies van de werkgroep zou het steunpunt van de landelijke Instelling in het oosten gevormd worden door het nu ln Enschede gevestigde produktie-apparaat van Forum Over hei zuiden zijn nog geen concrete adviezen gegeven. De financiering van het nieuwe opera instituut zou overeen moeten komen met het subsidiesysteem dat nu voor de Nederlandse Operastichting geldt: het rijk als enige subsidiege ver. de lagere overheden (provincie en gemeente) een bijdrage per voor stelling. De werkgroep adviseert zijn plannen in gedeelten in te voeren. Daar is minister Van Doorn het mee eens. onder voorwaarde dat de overige subsidienten bereid zijn er aan mee te werken. De minister heeft als com mentaar op het voorstel gegeven dat het zijns inziens een duidelijke weg aangeeft naar een landelijke opera voorziening. „Er zitten zoveel posi tieve aspecten aan het plan. dat alles in het werk gesteld moet worden om de aangegeven weg te volgen", aldus het commentaar van de minister. ADVtRTENT-E O0*- 'n winkel vol kleur RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 tn cn FM-*analrn> AVRO 7 00 Nieuw» 7 02(S) AVRO kink lichte crammofr^nplaten (7 30 Nieuws 7 41 Radiojournaal 8 30 Nieuw* $.3* Gymnas tiek voor de hutsvrouw 8 45 Do Groente man 8 50 Moryenw ijding. NOS 9 00 SpirRrl van Belgir AVRO 9 30 Gevarieerd, klassli ke munek 10.00 Radio Lawaaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen, populair ver /ockplatrnprogramma (10 30 Nieuws. 10 33-10 35 Radiojournaal.) 11 30 (S) Kritiek op kritiek 12 26 Mededelingen voor land en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radiojour naai 13 00 Knipperlicht. vrrkcersmaKa/ine 13 25 Beursberichten. 13 30 'n mtddagir AVRO munek. informatie en serviceH5 30 Nieuws 15 33 Radiojournaal) 17 00 Voor ons gemaakt idoor ons gekraakt), eigenzin mg kinderprogramma OVER HEIDSVOORLICHTING 17 20 Nieuws uit de Nederlandse Antillrr, AVRO 17 30 Nieuw» 17 32 Radiojournaal 17 50 (Sl Met muziek op stap, muziekprogramma P P 18.19 Uitzending van DS "70 18.30 Nieuws 18 41 Per Saldo 19 00 Zevende Dagsadvrntisten NOS 19 15 (Sl Aceoord. kroniek voor amateuristische muziekbcoe (rning AVRO 2000 (S> Hoogtepunten uit operettes 21 15 (S) ..Lesuur Moord huorspelserie 21.35 (S) Ratatouille 22 30 Nieuws 22 40 Radiojournaal 23 00 (Sl Parklane serenade lichte muziek. 23 55 24 00 Nieuw HILVERSUM II (182 m en FM-kanalen) KRO 7 lift Nieuws 7 11 Ochundgymnav bek 7 20 Het levende woord 7 25 Badtnerie 7 54 Overweging. 8 00 i\.« uliu 8 30 Aubade klassieke kamermuziek 9.00 De letter M. gevarieerd magazine (9 30 Scheepspraat 9.35 Waterstanden i 10 30 Schoolradio (Nieuws i 11.30 Ouder word.-n we allemaal, bejaardenprogramma 1200 Vijf tellen na nu licht muziekprogramma OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uit zending voor de landbouw 13 00 Nieuws KRO 13.11 Echo magazine. 13 40 Een mens als jij 14 00 Schoolradio 15 00 In de wachtkamer 16 00 Nieuws 16 30 Spree kuur NOS 17 00 Het zal mijn tijd wel uitduren 17 20 (S) Eurolight 17.55 Medede lingen 18 00 Nieuws KRO 18 11 Echo 18 30 iS) Op vleugels, pianomuziek 18 50 Verken ning op sociaal maatschappelijk terrein 19 00 (S) Zin in muziek. 19.30 Kerk in meer voud liturgie, kerkopbouw en missie. 20 00 Nieuws 20.05 Overweging 20 15 (Sl Con certgebouw Orkest, klassieke muziek 21 00 (Sl Klassiek pianoconcert 22 80 Babel do- kument De bende van Gideon (II) NOS 23 00 (Sl Met het oog op morgen 23 05 Aktualileitenoverzicht Radio-TV 23 20 Den Haag vandaag 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23 55-24.00 Nieuws. HILVERSUM llliEM-Kaaaleni VARA 7 92 (Sl Gesodemeurders. een mieters program ma (Van 7 00-8 00 Aktuahteiten via dingen van de dag #03 (Sl Pop-op-dri»- 11 03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uit de sportwereld (Van 12-14 00 Aklualitnu-n via Dingen van dc dag 12 03 (S) VARA's zo» kplaatje 14 03 (Sl Spitsbeeld 180.3 (Sl Willem van Beusekom met de LP top-20 en de Tip-LP (Van 17 00-18 00 Aktualiteiten via Dingen van de dag i 17 03 (Sl Alfred Lagarde NOS 18 03 De Vakaturebank IR 10 (Sl N'OS-maal met Fnls Spits VARA 19.02 tS) Poprekonstruktie 20 02 (S) Nashville 21.02 (Sl Jazz Blues 22 02 (S) (Pkipdonder 23 02 (S) Wachten op middi r nacht 0 02 (S) Nacht drie-draai 2 02 (S) Help Voor werkers in de verzorgende en verplegende beroepen 4 02 (S) De rode da geraad 5.02 - 7 00 (Sl Truck, programma voor vrachtwagenchauffeurs HILVERSUM IV iFM-kanalen.) TROS: 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Klassieke kamer cn orkestmuziek 9 00 Nieuws 9.02 Aktua- k lank bui-ld 9 30 tS> Van heinde en verre 10 00 (Sl Opus tien tot twaalf.orkestmuziek. 12 00 (S) Hedendaagse muziek 13 00 (Sl De meest verkochte klassieke hen TV NEDERLAND I 11.10 NOS/STV: Schooltelevisie 14.00 a Schooltelevisie 18.IS Teleac: Menselijk lichaam, les 1 18-45 NOS: Bereooot 18.SS Journaal 18.85 Simonskoop 20.30 De mek Owlse politieserie 21.35 NOS.uJoumaai 21.80 TROS ln Londen staat een huis Engelse tv-sene 22.15 Meel the press documentaire 23 00 NOS Journaal Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo .l\. L -/£_/ IrT F* AY W\ Dargaud SA 1976 vooaor vecvocat SMIDJE VERHOLEN 1J Hl 1 ii IL i"i i \va\vavv\\\u1111II 27.: De hoofdcommissaris begon te vertellen en zo af en toe liet hij zijn verhaal verbeteren of aanvullen door brigadier Piet.„Zozo .is Karei Kleuntjes ontvoerd?" zei Arend de Zeeuw peinzend, toen de beide politiemannen hun verhaaltje gedaan hadden. ..Nou. nou, dat zal weer een storm doen opsteken in de bond". De kundige journalist nestelde zich prinsheerlijk in een stoel en vervolgde: „Eén ding staat vast. Ik ben de enige die verstand heeft van deze zaak. Onlangs heb ik nog een zeer gedegen brochure ge schreven, gewijd aan mijn radio praatjes. Misschien heb je het boek je wel gezien. Arend de Zeeuw tot zijn luisteraars, heet het, Nu, daarin kom ik tot de slotsom, dat Karei Kleuntjes eigenlijk helemóól niet voetballen kan en dat hij niet in het systeem past. Hij voelt het niet óan. Hij is er nooit in. vat je. Maar ja, die lui van de technische commissie zijn zo eigenwijs als gemalen kippender- rie. om van de keuzecommissie maar helemaal niet te praten „Man hou op met je geze mel over voetbal", kreunde de com missaris en hij viel als een gebroken man over zijn bureau. „Ga asjeblief mijn kamer uit„Ik ga al", zuchtte Arend de Zeeuw hoogmoe dig. En werkelijk, hij ging. De wach- tpnrip snortjoumalisten buiten wil den natuurlijk graag weten wat er aan de hand was. Op hun nervemt gevraag antwoordde Arend: „Waar de broeders in de schone kunst der letteren. Ik en Kaasje hebben eer zéér vriendschappelijk onderhoud gehad. Gebleken is. dat ene Karei Kleuntjes met geweld is ontvoerd door een tweetal Italianen in een karretje vanille-ijs. Op mijn vraagol er ook vruchtenijs bij was, kon Kaasnagel geen antwoord geven, wat natuurlijk erg dom is. Dat is alles. Schrijven jullie hier dus maar een spannend verhaaltje over. En doij goed je best, jongens, want Ik schrijf zelf ook!" De Franse chansonnier Georges Brassens is na een afwezigheid van vier jaar weer opgetreden. De hier afgebeelde kennelijk oud geworden Brassens maakte zijn rentrée in het Parijse theater Bobino waar hij al 25 jaar heeft opgetreden en waar zijn trouwe publiek hem hartelijk ontving. Hij had geweldig veel geluk gehad dat hij ln leven was gebleven en zelfs een beenamputatie was ontlopen. Hij had. zo werd hem verteld, zijn genezing te danken aan de derde operatie, uitgevoerd door een van 's lands beroemdste chirur gen, wat uitzonderlijk veel gekost scheen te hebben en op verzoek van een zekere mr. Franz Zorndorff was geschied, vijf dagen na Craddocks aankomst uit Zuid-Afrika. Hij merkte dat de naam Zorndorff met veel respect werd uitgesproken. Dat vond hij vreemd; alles wat hij zich van de man herinnerde was dat deze de zwijgzame en enigszins opzehtige kleine Oostenrijkse Jood moest zijn. die zijn vaders compagnon was ge worden toen hij nog klein was. Ze gaven hem een paar dagen om hier goed over na te denken en kwa men toen tenslotte aandragen met het bericht dat zijn vader op de dag van zijn aankomst in Engeland ge storven was Het schokte hem. maar niet onoverkomelijk. Hij had zijn vader drie jaar niet gezien. Bij hun afscheid, toen hij zich voor Zuid- Afrika had ingescheept, had hun stilzwijgende afkeer voor elkaar zich na jaren van onderdrukt wantrou wen ontladen in een fikse ruzie, waarbij Josh Craddock zijn zoon voor een grote stommeling schold. Waarom moest hij zo nodig zijn neus in die imoeriale nonsens steken? Paul gooide er nonsens uit over zijn plicht als vaderlandslievend man. over het -kastijden van Kruger en diens bijbelminnende Boeren. Sindsdien hadden ze hoogstens een of twee brieven aan elkaar geschre ven cn kwam er- bij hoge uitzonde- R F. Delderfield VANDAAG „De Boekerij, Baarn" ring een cheque voor hem. maar geen wezenlijk teken van liefde, geen hartelijkheid. Toen ze hem. naar ze dachten, alleen lieten met zijn verdriet, merkte Paul opeens, dat hij voor het eerst ln zijn leven objectief aan zijn vader kon denken, aan die man met zijn vier kante gezicht, zijn walrussensnor en zijn bezetenheid van het zakenleven dat hem echter nooit scheen te bren gen wat hij ervan verwachtte. Hij had niet een keer met Paul over diens moeder gepraat. Ze was ge storven toen hij pas vijf jaar was. Ook zweeg Joshua Craddock over het feit dat hij zich uit de handarbei dersklasse. als loodgieter met twee of drie man in dienst, omhoogge- worsteld had naar het koop manschap Paul vond het vreemd, zo weinig over zijn eigen ouders te weten Op zijn achtste was hij naar kostschool gestuurd en had zich la ter fel tegen zijn vader verzet, toen deze hem wilde weghalen om hem voor het zakenleven op te leiden Daarna kwam de oorlog en kregen alle jongemannen de kans. onmid dellijk in overzeese dienst te treden. Hij had op school leren paardrijden en tijdens de nederlagen van het Imperium was het hem heel gemak kelijk gevallen, bij de cavalerie te gaan Toen de rijen cavaleristen gTO- te hiaten begonnen te vertonen doordat er een buiktyfus-epidemif uitbrak werd hij tijdelijk tot officii bevorderd, ook al had hij nog bijn niets van het front gezien. Na afloo van zijn opleidingstijd zakte het oorlogsgeweld af tot vrij vaak voo komende ongeregeldheden tusse de patrouilles en de Boerencoro mando's. en bij een van deze korte, krachtige gevechten had hij zijn ver wonding opgelopen. Maar hij was al eerder van gedachten veranderd en wilde liever geen beroepsmilitair meer worden. Hij zag er niets ia altijd die zielige Veldt-Boeren en hun gezinnen achterna te moeten zitten. Bovendien was er bij hem twijfel gerezen aan de onfeilbaar heid van het Britse Rijk. Hij vroeg zich aanhoudend af hoe hij zijn le ven zou moeten inrichten met dat gammele been. waardoor hij zich buiten nooit meer vrij zou kunnen bewegen. Toch overheerste dit in het begin van zijn genezing niet de vreugde, weer te leren lopen, zij het ook op krukken Wel verwonderde het hem dat hij door alle pleegsters en artsen met bijzondere eerbied werd bejegend en dat men hem meteen alles achternadroeg waar hij om verzocht of dit nu een boek of tijdschrift was dan wel een speciale wens voor het eten. De an dere jonge officieren werden als las tige kinderen behandeld. Het was hem een raadsel. Maar toen Zorndorff hem op een gegeven ogenblik kwam bezoeken werd dit opgelost. (wordt vervolgd1 NEDERLAND II 10.45 NOS Kortweg 18 55 Journaal 19.05 AVRO AVRO's Toppop presenteert de nationale hitparade 20 00 NOS Journaal 20.25 AVRO AVRO'S puzzeluur 21.28 De gebroeders Hammond 22.20 Televuier Magazine 23 05 NOS Oen Haag vandaag 23.20 Journaal 23 25 AVRO: AVRO sporipanorama presenteert boksen WOENSDAG NEDERLAND I 10 45 NOS/STV Schooltelevisie 1500 TELE AC Sooaie verzekeringen, tea 6 ADVERTENTIE van de Citroën agent géén prijsverhoging 2CV nog steeds vanaf 6.999,- GS nog steeds vanaf 13.180,- ■Jfr modellen 1977 maak een proefrit la Citroen Horizontaal: 1. reeks, 5 steensoort, 7. plaats in N.Br., 8. gymnastiektoes- tel, 10 kleverige stof, 11 duw, 12. rondhout. 13. oude lengtemaat, 14. knaagdier. 15. bekend gebouw in Amsterdam, 16. bedorven, 17. niet begroeid. 18. denkbeeld, 20. vervoer middel. 21. telwoord, 22. voeg, 24. klein kind, 25. gordel. 26. onmeet baar getal. 27. part. 28. lof, 29. hap, 30. wending. Verticaal: 1. voortreffelijk, 2. nobel, 3. latwerk. 4. voorzetsel. 5. vod, 6. maanstand. 8. platvis. 9. zeepost, 11. schaakterm. 12. venster. 14. stok, 15. voorlichting. 16.kippenloop. 17. me talen haak. 19. scheepsvloer, 20. vreemde munt. 22. klinknageltje, 23. Insekt. 25. buitenhaven. 26. voor, 27. lidwoord. 28. water in Friesland. Oplossing van vorige puzzel: 1. s, 2. alt, 3. staar. 4 anagram. 5 heervaart. 6. slagvaardig. 7. carg* door. 8. terreur. 9. nader, 10. nis. H g-

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4