Montreal: kater na de Spelen Honkbalselectie uitgedund Itadion, Olympisch dorp en hotels leeg Vonhoff betreurt optreden supporters irrandstad uitzendbureau ■ft IDAG 26 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 ior Co Matoc I0NTREAL Slungelachtig staan er nog steeds twee jumbo hijskranen op de in aanbouw zijnde oren van het "Olympische Stadion in Montreal. De afbouw van de toren op het stadion, zou juniddellijk na de Spelen een aanvang nemen. Het had daarom geen zin deze kranen tijdens de pelen af te breken. Wat eens werd beschreven als „de relevatie van het mondiale architectonische unnen met beton" is nu al bouwvallig. De gigantische betonnen Oester heeft na de Spelen slechts jn enkele activiteit gekend, die het stadion vol deed lopen met toeschouwers. Voor het overige eerst er de stilte. rwerd tijdens de Spelen trots in de jgnadese kranten aangekondigd, jat na afloop van de Spelen een invang zou worden gemaakt met to voltooiende werkzaamheden aan rt stadion, tot op heden ls er nog tots gebeurd. De hijskranen die de rtonnen sculptuur van het stadion jdens de spelen zo ontsierden, aan nog steeds op een horizontaal lak van het semi-dak. De betonlj- ers steken nog Immer als grote afge rende lucifers uit het beton. len heeft nu becijferd, dat de af- duw van de toren, met de mogelljk- tld om het stadion geheel overdekt maken, nog op een slordige tien illjoen dollars zal komen. En voor at bedrag kon Indertijd staatsse- retaris Vonhoff de totale Olym- ische Spelen enkele malen In de leuwe polders in Nederland (Alme- en omstreken) organiseren. Maar tied. In Montreal ls men dus (nog)" let begonnen met de indertijd roots aangekondigde afbouw. otentiële huurders voor het Olym- Ische Stadion waren in principe dé llouettes, een Canadees football de Montreal Expo's, een balteam, en de Montreal Cana- rnnes, een ijshockey-team. Het nabreekt vanzelf dat de laatst ge- oemde sport niet zonder de totale 2 overkoepeling" van het stadion :m an. De temperaturen in Montreal tijn ln de winter wél van dien aard dat je ln de openlucht ijs kan maken, tit alleen zullen de toeschouwers bij de extreem lage waarden ln de buiten lucht niet graag drie maal naar een leriode ijshockey kijken. De ijshoc- Jeyers spelen dan ook gewoon nog ln het, ook tijdens de Spelen gebruikte, a forum-stadion. Ook de twee andere infessionele sportorganisaties heb- hm gewoon nog hun eigen stadion. Toch is de grote „tegenhouder" voor tk verhuizing van de diverse clubs m het Olympische Stadion, niet Hl ze allemaal een eigen optrekje Kiben om te „spelen", maar de tele- ftie. De ook ln Canada op commer- béle leest geschoeide televisie, heeft imelijk voldoende lering getroffen »n het Olympische verleden. De onstructle van het stadion ls dusda- ilg, dat er bij zonlicht twee totaal erschlllende verlichte delen zijn ln iet stadion. Voor televisie maken is dit dodelijk. Dit gold ook al tijdens de Spelen, maar uit nationalistisch ra chauvinistisch oogpunt heeft men er maar het beste van gemaakt. Canada mocht voor het oog van de lehele televisie kijkende wereld Im mers niet afgaan. Maar de Canadese televisie heeft nu weer andere maat- itaven: nL de commerciële. 8port ls op het Noordelijk- Amerikaanse continent de tv- publiek-lokker bij uitstek. Het moet t de huiskamers evenwel goed te légen zijn en de slechte belichting •m het speelveld staat uitzending ran de flitsende sporten ijshockey ra honkbal ln de weg. Het Olympische Stadion, waar het beton al veel sterker is aangetast dan ln het Nederlandse overjarige Olympische Stadion Amsterdam, staat er momenteel spookachtig verlaten en werkeloos bij. Anders zou het gesteld moeten zijn met de onderkomens van de atleten het Olympische Dorp. De in lintbebouwing opgetrokken Immen se flats zouden na de Spelen onmid dellijk in gebruik worden genomen door studenten. Niets ls echter min der waar. Het dorp met haar meters hoge omheining staat nog steeds totaal leeg. Het geheel maakt nu een nog sterker angstaanjagende indruk op een passant, dan tijdens de Spe len zelf. Het zij gezegd, de tijdens de Spelen continu er boven cirkelende bewakingshelikopters zijn verdwe nen, net zoals de elektronische be- Een van de zeldzame keren, dat het Olympisch Stadion van Montreal na de sluiting van de Spelen nog met 65.000 toeschouwers grotendeels volstroomde. Het gebeurde bij een duel van de Alouettes tegen de Ottawa Boughriders (Canadian football). Televisie dreef de Alouettes weer naar het eigen stadion terug. waklngsapparatuur en de zwaar be wapende militairen, maar de volle dige verlatenheid maakt een benau wende indruk. Verder is nog alles in tact, zoals tijdens de Spelen. De omheining, de borden met aanwijzingen en zelfs nog de vlaggen van de deelnemende landen, dat alles ls er nog. Een mo nument van de onzin van de Spelen. Een monument waar omheen een volledige stilte heerst, zoals tijdens een dodenherdenking. De vóór de Spelen (want dan komen altijd van die vervelende vragen van die Journalisten) aangekondigde in trek van studenten is achterwege gebleven. De huren schijnen voor studenten te prijzig te zijn. Of zou het soms iets te maken hebben met het feit, dat er in de gehele omge ving geen Universiteiten te beken nen zijn? Terwijl er nu nog wolkenkrabber- grootte hotels worden geopend, het geen eigenlijk voor de Spelen had moeten gebeuren als niet die vak bonden zo dwars hadden gelegen, wordt op het ogenblik tegelijk ook de een na de andere hotellier failliet verklaard. De hotelliers zijn niet zo tevreden, na de Spelen ls er ln het uitgaansleven van Montreal een va cuümachtige stilte in het uit gaansleven opgetreden. Niemand kan precies vertellen hoe dat „after- the-games-syndroom" is ontstaan. De werkeloosheid is hoger dan ooit te voren. Maar in Hilversum, zoals ln bijna alle televisiesteden van de wereld is men zeer tevreden. De luister- en kijkcijfers hebben immers deze zo mer twee weken lang een ongekende hoogte bereikt. En daar worden tenslotte de Spelen toch voor geor ganiseerd. UTRECHT Utrechts burge meester Hendrik J. L. Vonhoff betreurt het optreden van sup porters van FC Utrecht zondag voor en tijdens de wedstrijd tegen Ajax in Amsterdam, maar hij ziet geen aanleiding bij het bestuur van de club aan te dringen op extra maatrege len. Een woordvoerder van de gemeente zei gisteren desge vraagd dat Vonhoff deze week geen overleg zal voeren met het bestuur van FC Utrecht over de gebeurtenissen ln het AJax-stadion. Aanhangers van de eredivisieclub uit de Domstad achtervolgden, zwaaiend met fietskettingen, zondag op een gegeven mo ment supporters van Ajax tot op het veld. Volgens de woordvoerder is de heer Vonhoff verontrust over de misdragingen van de voet balsupporters in het algemeen. Hij acht het uit den boze dat bezoekers kettingen of andere „wapens" meenemen naar het stadion. Maar volgens de bur gervader zijn de maatregelen, ^iie Utrecht onlangs heeft ge- momen (zoals extra politie bewaking), voldoende om de gemoederen in het stadion Galgenwaard in de hand te houden. Op 19 september kwam het tot ongeregeldheden tijdens de wedstrijd Haarlem—Utrecht. De daaropvolgende thuiswed strijd tegen PSV werd door Vonhoff bijgewoond. Utrecht won en het bleef toen rustig. Ontslag FRANKFORT, Kickers Of fenbach, tweede in de tweede Westduitse Bundesliga zuid, heeft trainer Tsjick Cajkovski ontslagen. De training zal voorlopig worden geleid door de spelers Wolfgang Rausch en Sigi Held. Cajkovski was in januari bij Kickers Offenbach gekomen als opvolger van Ot to Rehhagel, die door de Duit se voetbalbond was geschorst. De ploeg uit Offenbach is met het ontslag van Cajkovski zijn derde leidinggevende figuur in een maand kwijtgeraakt. Voor zitter Hans-Leo Böhm en ma nager Wllly Konrad namen in de laatste vier weken zelf ontslag. FC Saarbrücken dat sinds vo rige week, na het ontslag van de Joegoslaaf Slobodan Cen- dic zonder trainer zat, heeft Manfred Krafft als opvolger aangetrokken. De 3 8-Jarige Manni FKrafft ondertekende een contract dat hem tot het einde van dit seizoen bindt aan de nieuweling uit de Bundesli ga. Krafft heeft een ruime er varing als interlmtralner. In de voorgaande twee jaren, toen hij werkte bij de amateurs van Fortuna Düsseldorf sprong hij ln bij de beroepsafdeling toen Heinz Lucas en Josef Piontek voortijdig en onvrijwillig ver trokken. ADVERTENTIE "Tijdelijk werk geeft mij de kans een geschikte baan te zoeken Arend Huizinga (26) uit Den Bosch heeft al een indrukwek kend aantal beroepen vervuld. Na de L.T.S. werd hij c.v.- monteur, maar de twaalf urige werkdagen die hij toen maakte, vond hij toch wat te lang. Omdat hij niet meteen een andere baan naar zijn zin kon vinden, besloot Arend naar een uitzendbureau te gaan. Zo werkte hij via Randstad o.a. als meteropnemer, chauffeuren spuitgieter op een bedrij f in electronische apparatuur. Bij zijn huidige -tijdelijke- werkgever, Sigma Ebro in Den Bosch, heeft Arend helemaal zijn draai gevonden. Aan de hand van recepten stelt hij zelfstandig grondstoffen samen. "Interessant werk" vindt Arend, "maar ik blijf uitkijken naar een vaste baan". Een stukje informatie over motieven en mogelijkheden van mensen die tijdelijk werk ambiëren. Salarissen van tijdelijk en vast werk gelijk! Niet alle salarissen zijn gelijk. Niet bij vaste werknemers en niet bij uitzendkrachten. De hoogte van salarissen is af gestemd op leeftijd, ervaring, opleiding en funktie. Dit geldt voor vaste werknemers en bij tijdelijke arbeid. Maar bij gelijke omstandig heden zijn de salarissen voor vaste en "tijdelijke" werknemers gelijk. Verschillen in beloning zouden aanleiding geven tot ongewenste ontwikkelingen in vraag en aanbod van tijdelijk werk. Daarom zijn de uurtarieven voor tijdelijk werk gebaseerd op vergelijkbare maandsalarissen, maar dan in uren omgerekend. De hoogte van het uurtarief is gebaseerd op funktie, opleiding, ervaring en leeftijd, precies als het maandsalaris van een vaste kracht. Onderstaand voorbeeld geeft naast de uurbeloning van een stenotypiste Ned/Eng. van 25 jaar, werkzaam bij Randstad, het vergelijkbare maandsalaris per uur per maand Netto f 7,28') f 1262,90') Bruto f 11,54 f 1996,42 2) 1) Na inhouding AOW, LB en sociale lasten. 2) 157 werkuren plus 16 uur uitgesteld loon. Bij doorberekening aan het bedrijf waar de uitzendkracht werkt, moet het bruto salaris nog worden aangevuld met de andere loonkomponenten, de sociale lasten van de werkgever, de indirekte kosten van het uit zendbureau en de winstmarge, (ca. 2,5% na belastingen) Verschil tussen vaste en tijde lijke werknemer bestaat dus noch in funktie noch in beloning, maar alleen in het tijdelijke karakter van de arbeid. De Intercedent. Intercedent bij Randstad in Den Bosch is Jan Fleuren (24). Na z'n MULO B opleiding ging hij naar de M.T.S. waar hij zich in de electrotechniek specialiseerde. Toen hij z'n studie beëindigd had wist Jan e'én ding "ik wil werk waarin ik contakt met mensen heb". Bij Randstad kan hij dit nu combineren met z'n technische knobbel, omdat hij daar - met nog een andere collega - de technisch-industriële unit runt. Zijn achtergrond komt hem daarbij van pas; wat Jan belang rijk vindt, is dat hij met zijn op leiding de uitzendkracht een goede voorlichting kan geven. Niet alleen hoe het uitzendbureau zelf werkt, maar ook over het be drijf waar men tijdelijk komt te werken. "Ik vind dat een uitzendkracht net zo goed recht heeft op eerlijke informatie als iemand in vaste dienst". AMSTERDAM De honkbalselektie, die in december uit zal komen voor het wereldkampioenschap te Columbia, is nog verder uitgedund. Konden de technische leiders van de bond geen enkele werper van enig niveau bereid vinden om de trip mee te maken, nu heeft ook de eerste achtervanger Paul Smit noodgedwongen de „snoepreis" naar Columbia moeten annuleren. Frank van der Rest van ADO is als zijn vervanger aangewezen. Smit, ook doelman bij OWO, heeft afgelopen weekeinde zijn been ge broken. Deze beenbreuk van Smit, die jarenlang in het eerste voetbalte am van OWO uitkwam, betekent tevens het definitieve afscheid van zijn club OWO. De gehele selektie van de honkbal-hoofdklasser OWO heeft namelijk een nieuwe ver eniging Amstel Tigers opgericht. Na een langslepende onenigheid tussen de honkbalafdeling van OWO (de langst in de hoofdklasse uitkomende honkbalploeg) en de voetbalafdeling van OWO hebben de honkbalkse- lectle, het technische kader en de vele dames-softbalsters overschrij ving aangevraagd naar de nieuw op gerichte vereniging Amstel Tigers. Na de sluitingsperiode voor de over schrijvingen op 1 november a s. zal het bondsbestuur van de Koninklij ke Nederlandse Honk- en Softball- Bond beslissen of het totaal ontred derde OWO (meer dan 75 procent van de leden heeft Inmiddels defini tief overschrijving aangevraagd) of het sterke Amstel Tigers in de hoofd klasse zal worden geplaatst. Gisteravond ls het Bussumse Ni- kon/HCAW vrijwel definitief rondge komen met Kees Hekemij voor de functie van coach voor het eerste team. Het betuur van HCAW heeft aan één els, namelijk nog een klasse werper erbij, nog niet kunnen vol doen, maar inmiddels ls er uit parti culier Bussums Initiatief geld verea- meld SCHAATSEN Manfred Winter is bij de «tste trainingswedstrijden van de Ooatduitse schaatsers op de Medeobaan bij Ataa Ata begonnen met het Oostduitse jword op de 10.000 meter te verbeteren, «later reed de tien Ulometer In IS minuten 0.6 seconden, zijn oude naUonale record «u 15.06.1. Winter was ook de snelste Oostduitser op de vijf kilometer (7.28.0). Klaus Wunderllch reed de 1500 meter ln 102.9. BIJ de dames werd Ute Dlx de wlnna- op de 1000 (1.31,0) en de 3000 (4.49.3) meter. Op de sprint (45,1) werd zij overtrof- »n door haar landgenote MOUer (44.9). ATLETIEK De Provinciale 8taten van «Joord-HoUand hebben besloten een subsi- me van 100.000 gulden te verstrekken aan de imneente Haarlem ten behoeve van de aan- Jjt van een kunststof aUetlekbaan ln het Muiier sportpark. De totale kosten wor- «n op 1 200.000 gulden geraamd. De Stich ting NaUonale Sporttotallsator zal 500.000 Mden bijdragen, de gemeente Haarlem ♦00.000 gulden en het ministerie van cul tuur, recreaUe en maatschappelijk werk zal wn lening van 200.000 gulden verstrekken voorfinanciering. PAARDENSPORT - De 28-Jarfge Franse Jockey Daniel Merle ls ln een ziekenhuis ln J«rtJs overleden Merle kwam tijdens een t«<ple chase op de baan van Enghien ten H Hij liep daarbij zware hoofdwonden op. POETBAL Atvldaberg FF. deelnemer het toernooi om de Europese beker voor Bekerhouders ln 1970/71 in 1971/72. ls gede- Madeerd uit de eerste divisie van de Zwced- voetbalcompctlUe. Ook Oergryte uit Go JAenburg zal het volgende seizoen een afde- "Ag lager moeten spelen. Naar de hoogste «deling promoveerden IFK Gothenburg en BK Derby Unkoeplng Halmstad BK was al •uordat de wedstrijden voor de laatste ron- «vrden gespeeld zeker van de titel. SANEREN (1) In 1955 waren er niet minder dan tachtig voetbalclubs in Nederland die zich zeiden bezig te houden met betaald voetbal. Daar zaten wel wat schrijnende gevallen bij. Want prof-voetbal hield soms ook niet meer in dan spelen voor een belo ning ln de vorm van een reep cho colade en een klamme hand van de opgewonden voorzitter. Zo vreemd is het dus ook niet, dat we nu nog 37 clubs in het betaalde voetbal over hebben. De afvaller in Öe loop der tijden waren: TOP, Oosterparkers, DOS- KO (Door Onze Schoenen Komen Ongelukken), Rlgtersbleek, EBOH (Elf Boeren Op Hol), Helmond. Ol- denzaal. Be Quick, Longa, Tuban- tia, Hilversum. Zwolse Boys. De Volewijckers, Emma, SC Drente, SC Gooiland. AGOW, Baronie, EDO, Hermes DVS, Limburgia, NOAD (Nooit Ophouden Altijd Doorgaan), RBC, ZFC, ONA (daar bestaat ook nog een leuk verhaal over), Rheden, Velocitas (over naar Henk Oostinga), Xerxes, De Valk en UVS. Via fusies verdwenen ook nogal wat namen: DWS en BVC Amster dam (werd DWS/A), DWS/A en Blauw Wit (FC Amsterdam), Rapid JC en Roda (Roda JC) Stormvogels én VSV (Telstar), Enschedese Boys en Sportclub Enschede (FC Twente '66), Alkmaar en FC Zaanstreek (AZ'67), BW en Wilhelmina (FC Den Bosch). DHC en Xerxes (Xerx es degradeerde eerst, werd opnieuw toegelaten, ging een fusie aan en werd tenslotte als Xerxes/DHC fail liet verklaard), Fortuna'54 en Sit- tardia (FSC), DOS, Elinkwijk en Velox (FC Utrecht), ADO en Hol land Sport (FC Den Haag). Via naamswijziging verdwenen kreten als GVAV (FC Groningen), Zwartemeer (SC Drente). HVC (SC Amersfoort). DFC (FC Dordrecht). Fortuna VI. (FC Vlaardingen), Hel- mondia'55 (Helmond Sport). SANEREN (2) Die lijst kan nu aangevuld worden, als CRM het tenminste eens is met de bevindingen van professor Chrlstiaanse èn als het betaalde 4 o <t -ft n- •k IJ. vv voetbal zelf akkoord gaat. met: SC Amersfoort. FC Amsterdam. FC Den Bosch, Eindhoven, FSC, Hel mond Sport, Heracles, Telstar, Vo- lendam, Willem II, FC Dordrecht. Excelsior. SW, FC Vlaardingen en De Graafschap. Over blijven dus de volgende 22 clubs: FC Groningen. Veendam, SC Cambuur, Heerenveen, PEC (bij de volgende herstructurering wordt die club verplaatst naar een van de IJsselmeerpolders als NOP-Vooruit of de Lammers Boys), Go Ahead, FC Twente, Wageningen (want Amersfoort legt het loodje), NEC. Vitesse. FC Utrecht, Ajax, Haar lem, AZ'67. FC Den Haag, Feyen- oord, 8parta (eyentueel met de vier verdwijnende clubs uit die contreien om te dopen in FC Rijn mond of DESVS Door Eendracht Samen Veilig Sporten), NAC, PSV. FC VW, Roda JC en MW. SANEREN (3) Eigen schuld, dikke bult. De KNVB. men kan niet anders zeg gen, heeft het er wel naar gemaakt, dat de overheid dan maar forse eisen moest gaan stellen, voor er weer (of nog méér) gesubsidieerd zou gaan worden. De eerste sane ring, nu al weer vijf Jaar geleden, had een waarschuwing moeten zijn. Wat is het echter het effect geweest van het verdwijnen naar de amateurs toen van elf clubs? Dat de andere clubs de mogelijk heid haddem om samen door te gaan met hetzelfde onverantwoor de beleid. GEsteund zelfs door be stuurders die de moeilijkheden feestelijk terzijde schoven of an ders wel een fake-oplossing be dachten. Het probleem van het betaalde voetbal ls dan ook niet dat deze maatschappij zich een pretje als profvoetbal niet kan veroorloven. Het probleem is gewoon dat het slecht is aangepakt en dat er on danks alle waarschuwingen (vooral de waarschuwingen in de vorm van onbegrensde tekorten) geen verbe tering zichtbaar is geworden. De zogenaamde bedrijfstak betaald voetbal is gewoon de plaats geble ven waarop teveel mensen zich in hun hobbyisme konden uitleven. De plaats waar te weinig mensen de zelfbeheersing konden opbren gen om de zaken verantwoord te leiden. Neem nu meneer Stoop. Voorzitter van FC Amsterdam, bestuurder van de sectie betaald voetbal van de KNVB en nationaal kampioen in het doen van ongecontroleerde uitspraken. Zaterdag, na het onder houd met de Commissie Chrlsti aanse die CRM van advies dient, stelde hij zich nog even ferm op. Stoop wenst de sanering niet. Dan wil hij nog liever doorgaan met alle clubs en een poging wagen de ga ten via shirtreclame te stoppen. Nu was het al bekend dat Stoop alles en iedereen wantrouwt die iets met subsidie te maken heeft, sinds hij voor zijn eigen club de subsidieaanvrage afgewezen zag. Maar het gaat toch iets te ver als Stoop die shritreclame meteen maar claimt als eigendom van de clubs. Alsof de spelers zich ook nu nog de slaven voelen die gaarne bereid zijn om als sandwichman te gaan fungeren, om zo de tijdelijke werkgever van dienst te zijn bij het uitvoeren van een fout beleid. Ook Stoop moet immers weten dat er via de shirtreclame eerst nog een miljoenentekort weggewerkt dient te worden. Dan dient er aan de NOS betaald te worden omdat Stu dio Sport dan STER spot wordt en ten slotte eisen de spelers hun deel voor het maken van reclame. Met wat er dan nog overblijft valt nau welijks een klein gaatje meer te stoppen. SANEREN (4) Kalm nu J. C. Brak. Is er behalve sanering en shirtredla- me nog een oplossing denkbaar? De Vereniging Van Contract- Spelers (WCS) meent op goede gronden van wel. Afgelopen zomer immers verscheen een door Ruud Vreeman en Wim Sprenger opge steld rapport onder de titel „Voet ballen als beroep". ZIJ concludeer den dat de huidige werkgelegen heid in het betaald voetbal behou den dient te blijven. Wie zou ook anders verwachten van de vakbond? Vreeman en Sprenger komen tot de slotsom dat alleen een volledige ombuiging van het beleid kan lei den tot gezond betaald voetbal in Nederland. Als de leiding, begelei ding en reglementering beter zou zijn geweest, dan zou het grote geldgebrek van nu niet onststaan zijn. Vreeman en Sprenger doen in hun boek 57 aanbevelingen die een ge zond en verantwoord voortbestaan van het profvoetbal mogelijk moe ten maken. Op financieel gebied zijn die aanbevelingen: de wet op het minimumloon dient van toe passing te worden; seml-profs die nen naar rato beloond te worden; voor Jeugdspelers ook het wettelijk minimum-Jeugdloon; terugdringen van het premiestelsel; het ver schijnsel tekengelden dient onder controle gebracht te worden; ge streefd dient te worden naar een evenwichtig Inkomensbeleid en het verdient overweging over te gaan tot een systeem van functieclassifi- catie. Daarnaast zijn er aanbevelingen op het gebied van werktijden, voetbal opleiding, studie, werk, verzeke ring, reclame, medische begelei ding, plichten van de spelers, se cundaire regelingen, buitenlan ders, militaire dienst, pensioen, me dezeggenschap en werkgelegen heid. De verwachting is dat veel hiervan terug te vinden zal zijn in het rapport van professor Chrls tiaanse. Alleen op het punt van de werkgelegenheid bestaat princi pieel verschil van mening. Toch, als alle aanbevelingen die Vreeman en 8prenger deden, ook uitgevoerd zouden worden, dan kan gerekend worden op tenminste gezonder betaald voetbal. Met een redelijke subsidie zou dan zelfs veel mogelijk zijn. Het vergt echter zelfbeheersing van bestuurders, spelers en fans om zo ver te gaan als de WCS zou willen. Die beheer sing heeft het betaalde voetbal in de afgelopen jaren niet op kunnen brengen. Daardoor is het tekort ontstaan en daardoor dreigt CRM dan maar de zaken voor de KNVB te regelen. Eigen schuld, dikke bult dus. NIEUWS Indien de radionieuwsdienst een staartje sport in de berichtgeving stopt, dan betreft dat meestal schaaknieuws of meldingen omtrent het wel en wee van Tom Okker of Betty 8töve. Er zullen daar wel mensen achter zitten die in hun vrije uren graag een balletje mogen slaan of de stukken ver schuiven. Zondagnacht meldde de nieuwsdienst dan uiteraard ook het bericht dat de 8chaak Olympiade te Haifa was geopend door premier Rabin. „Er nemen 600 schakers deel. uit meer dan vijftig landen", zo besloot men. Meer dan vijftig landen? Inder daad: eenenvijftig. Het zijn er aan zienlijk minder dan normaal omdat er in Israël gespeeld wordt. De Oosteuropese en Arabische landen hebben daar politieke bezwaren te gen en boycotten het toernooi. Die informatie kun Je toch ook wel in zo'n standaardzin verpakken? SCHEIDSRECHTERS De scheidsrechters bij sportevene menten behoren bepaald niet tot het meest populaire deel der natie. Hoewel daar door sommige arbi ters toch nadrukkelijk anders over wordt gedacht. Afgelopen weekein de was het echter weer raak. Jan Beek en Jan Keizer kregen de kri tiek te verduren. FC Twente-voorzitter Jan Masm an ergerde zich zo dat hij nog in de eerste helft van het duel tegen NAC het besluit nam om iets te onderne men tegen Jan Beek. De Amster damse scheidsrechter bevoordeel de in Mas mans ogen maar ook in de ogen van vele anderen de Brabanders zo, dat er maar actie van de KNVB dient te volgen. Hij maakte dat na afloop dan ook aan een ieder duidelijk. Men mag van een parlementariër (Masman maakt deel uit van de fractie van de Partij van de Arbeid ln de Tweede Kamer) toch wel een wat meer afstandelijke benadering verwachten. En zeker ook een wat diplomatiekere aanpak. Nu heeft Jan Beek inmiddels een advocaat geraadpleegd om te kijken of hij nog iets extra's tegen Masman moet ondernemen. Van de Integriteit van de scheidsrechters uitgaande als een scheidsrechter een tijdje geen wedstrijden van FC Twente meer zou mogen leiden, dan ls hij onge schikt voor het spel ls er een eenvoudige oplossing voor handen. Zoals Ruud Geels voor open doel nog wel eens hoog over wil schieten en Feyenoord best wel eens een collectieve off-day heeft, zo zijn er ook scheidsrechters die blunders maken of gewoon een wedstrijd slecht lelden. Helaas, weigeren ze halsstarrig dat toe te geven. En het zou zo helpen. g. pretstroom is eindelijk weer thuis, maar in het kader van de aktie 'verstandig met energie' even afwezig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11