Van Dam: geen waarde hechten aan percentage (8) in huurontwerpen Hollandse garnalen Turken werken in ondergeschikte posities Joekomst van TNO wordt teeds minder duidelijk JOSEPH GUY. Terlouw uit de politiek Advocaat verwacht dat Harm Dost spoedig zal worden uitgewezen Vereenvoudiging ingewikkeld stelsel a voorstel voor nieuwe organisatievorm Vijftig mille buit bij bankoverval Royal Nederland 0 Lakerol, 'n verfrissend alternatief. Zuivere Zweedse Droppastilles. Regering vraagt uitlevering Dost Industriebond NVV: „Vredeling liegt of het gedrukt staat." Profiteer ervan! Tandarts beboet voor vervalsing Onderzoek bij aluminiumfabriek in Delfzijl Nijmegen Rijnvervuiler DAG 22 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 D'66-er: ik kon het tij niet keren Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dr. J. C. Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer, gaat de politiek verlaten. Gisteravond verstuurde hij een brief naar zijn partij waar in hij aankondigt niet beschik baar te zijn voor het lijsttrek kerschap en na de verkiezingen van mei volgend jaar de politiek vaarwel te zullen zeggen. In de brief aan zijn partijgenoten,. Neen soort politiek testament. maakt Terlouw gewag van moei- nQ Bjke jaren die hij als fractievoor- hil ntter heeft doorgemaakt, in een o periode dat D'66 alleen maar poli- tieke aanhang verloor. „Ik ben er Wfniet in geslaagd, om het tij te keren", schrijft hij nu. óch niet jg kerschap k De doorslaggevende reden om :h niet voor het lijsttrek- kandidaat te stellen. Dr. J. Terlouw noemt Terlouw een gebrek aan motivatie daarvoor bij zichzelf, veroorzaakt door jarenlang stel selmatig steeds meer wegvallen van contact tussen de basis van de partij en de fractie. „Ik heb tijd nodig om mijn gedachten te orde nen en mijn motivatie op het vroegere peil terug te brengen", aldus Terlouw. die overigens nog in geringe mate de mogelijkheid open laat dat hij na een periode van afstand nemen ooit nog eens in de politiek terugkeert. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Dam heeft gisteren na enkele weken uitstel zijn nieuwe huurwetten bij de Tweede Kamer ingediend. Die huurwetten vereenvoudigen het ingewikkelde huurstelsel dat nu geldt, met ingang van de jaarlijkse huurverhoging van 1 april 1978. Voor de komende huurverhoging per 1 april volgend jaar geldt nog de huidige wetgeving. ADVERTENTIE De bewindsman had eerst nog met het indienen van deze huurwetten willen wachten totdat kabinet en Tweede Kamer een beslissing zou den hebben genomen over de mate van huurverhoging van volgend jaar, met zeven procent (zoals de staatsse cretaris wil). In de nieuwe huurwet ten wordt namelijk ook een percen tage genoemd van de trendmatige s4n onze redacteur wetenschappen en O EN HAAG De toekomst van de Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onder- «k (TNO) is onduidelijker dan ooit tevoren, nadat voorzitter dr L.B. J. Stuyt en ondervoorzitter J. 3k an der Velden gisteren een voorstel voor een nieuwe organisatievorm de wereld in stuurden. Zij s eden dat zonder de steun van de rest van het bestuur. jaarlijkse huurstijging, en wel acht procent. De staatssecretaris heeft nu van wachten afgezien omdat het par lement anders in tijdnood dreigt te komen. Staatssecretaris Van Dam zei giste ren dat die acht procent genoemd is omdat het wetsontwerp al in maart het ministerie verliet. Toen had hij nog geen idee dat hij door gewij zigde omstandigheden voorstan der zou zijn van een trendmatige verhoging met slechts zeven pro cent. Bovendien wijst hij erop dat aan die acht procent geen enkele waarde moet worden gehecht, om dat er ook in het wetsontwerp staat dat er ieder najaar met de Kamer overlegd moet worden over de mate van huurverhoging in het daaropvol gende jaar. „De acht procent in dit wetsontwerp houdt geen enkele be slissing in over het stijgingspercen tage van volgend jaar", aldus Van Dam, die zoals bekend enkele weken geleden in de Kamer een nederlaag leed toen de meerderheid niet de ruimte gaf om de nieuwe wetten al voor de eerstkomende huurverho ging te laten gelden. Beslissing w ft is een discussiestuk, dat in het 1(j stuur alleen zeer oriënterend be- u iroken is", aldus een officiële e, jordvoerder van TNO. Het stuk is i j iet in het bestuur in stemming ge- acht. Dat zou ook overbodige oeite zijn geweest. Waarnemers reten dat de nota, behalve bij de n Stuyt en Van der Velden, niet steun van enige omvang zou kun- rekenen. ins de nota zou TNO een strak- centrale leiding moeten krijgen, in uit vijf tot zeven man bestaande id van bestuur zou de begroting itellen, richtlijnen voor de on- lelen van de organisatie formule- en het contact met de ministe- onderhouiden. (De centrale over- is de belangrijkste financie- :bron en opdrachtgever van Begrippen als inspraak en ge lde verantwoordelijkheid komen ide aan alle personeelsleden toege- (i nden samenvatting niet voor. fel worden de TNO-mensen in de ijbehorende aanbiedingsbrief opge- ikt om, via hun inspraakorganen, ïe te denken over de nieuwe struc- ur zelf. Commentaren kunnen tot jnauari worden ingeleverd bij de heren Stuyt en Van der Velden (dus niet bij het bestuur). Daarna komt er. „voor zover mogelijk met verwer king van deze commentaren" een definitieve nota. Op de helling Dat de organisatievorm an TNO op de helling moet, is zo ongeveer het enige waar alle betrokkenen het over eens zijn. TNO bestaat nu in hoofd zaak uit een aantal „Bijzondere or ganisaties" die een zeer zelfstandig bestaan leiden: de Nijverheidsorga nisatie (industrieël onderzoek), de Voedingsorganisatie, de Rijksverde digingsorganisatie en de Ge zondheidsorganisatie. Daar overheen koepelt zich de Centrale Organisatie TNO, die ech ter nauwelijks tot een centraal be leid kan komen. Het dagelijks be stuur van deze CO bestaat namelijk uit naast de heren Stuyt en Van der Velden de vier voorzitters van de Bijzonder Organisaties. In dit dbCO" worden zij geacht aan de belangen van hun eigen deelorgani saties te ontstijgen en het belang van het geheel te behartigen. Dat werkt moeizaam. (ADVERTENTIE) een eerlijke Franse cognac COGNAC JOSEPH GUY Oui, oui. oui. Joseph Guy In de nota-Stuyt/Van der Velden wordt het dbCO als het ware doorge knipt. Aan de top blijft een raad van bestuur achter die bestaat uit voor zitter en ondervoorzitter, aan te vul len met drie tot vijf mensen die geen biningen hebben met de Bijzondere organisaties. De leiding van die on derdelen wordt samengebracht in een college van hoofddirecteuren, dat dan kennelijk de richtlijnen in ontvangst mag nemen die de raad van bestuur heeft geformuleerd. Het laat zich denken dat toch het huidige bestuur van de Centrale or ganisatie, noch de besturen van de Bijzondere organisatie juichend met dit plan zullen weglopen. Dat ze een stukje autonomie zouden moeten in leveren, stond wel vast. Het kabinet heeft namelijk het standpunt inge nomen dat de coördinatie binnen TNO moet worden verstrekt. Maar dit is wel het andere uiterste. Of de nota daardoor als basis voor de inter ne discussie vruchtbaar zal kunnen werken, valt te bezien. Vreemd moment Het initiatief van de beide TNO-bes- tuurders komt op een wat wonder lijk moment. Twee jaar geleden is door minister Trip (wetenschapsbe leid) de commissie-Reinboud inge steld om de haperende relatie tussen de overheid en TNO te verbeteren. Die commissie moest zich onherroe pelijk ook met de structuur van de organisatie bezighouden. (Het advies om de Centrale organisatie te ver sterken, is dan ook uit haar eerste rapport afkomstig). Deze commissie- Reinboud is op dit moment bijna klaar met haar tweede tussentijdse rapport, waarin naar verwachting een minder strak gecentraliseerde structuur zal worden voorgesteld dan de heren Stuyt en Van der Vel den voor ogen staat. Hoe het tweede rapport-Reinboud en de nota-StuytfVan der Velden (naast elkaar?) een rol moeten spe len bij de verdere ontwikkeling, is volstrekt onduidelijk. Een ingewijde noemt de nu ontstane situatie „abso luut ondoorzichtig". Voor een vol wassen onderzoekorganisatie (bijna 5000 medewerkers, omzet vorig jaar 330 miljoen gulden) kan die onzeker heid de effectiviteit nauwelijks be vorderen. VELDHOVEN Twee gemaskerde mannen hebben gisteren 50.000 gul den buitgemaakt bij een overval op de RABO-bank in Veldhoven. Het tweetal had zich door inbraak toe gang tot het pand verschaft. Waarschijnlijk wordt volgende week in het kabinet beslist of er aan de Kamer zal worden voorgesteld de trendmatige huurverhoging volgend jaar zeven procent te doen zijn. Als het acht procent zou worden, is geen wetsvoorstel nodig omdat dit per centage in de huidige wet is ge noemd. Verwacht wordt dat Van Dam in het kabinet steun voor de zeven procent zal eisen, hetgeen in houdt dat hij bij tegenstand van een Kamermeerderheid kan dreigen met het uitspreken van het „onaan vaardbaar", ofwel met het mogelijke aftreden van het kabinet. Datzelfde gebeurde in '74 ook al eens met suc ces: AR en KVP gaven hun te genstand toen op. De gisteren ingediende huurwetten worden door een meerderheid van de Tweede Kamer enthousiast ontvan gen. Men staat in het algemeen ach ter het streven de nauwelijks meer te doorgronden huurwetgeving te ver eenvoudigen, en oneffenheden recht te trekken. De huurwetten op zich geven niet veel nieuwe feiten meer, omdat staatssecretaris Van Dam in de loop van de lange en veel werk eisende voorbereiding de Kamerleden meer dere malen in het openbaar van de stand van zaken op de hoogte heeft gesteld. Hij gaf fisteren zelf nog een korte samenvatting van de wetten. ADVERTENTIEI Praal daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een brandverzekering van verzekering maatschappij nv dochter van Royal Insurance Co Ltd een van de grootsten ter wereld uw schild tegen schade .Alt Wij wijzen het vrije marktmechanis me af voor vaststelling van huren en stellen daar een ander criterium voor in de plaats, namelijk de kwali teit. Volgens de wet zijn de huurprij zen in principe vrij overeen te ko men tussen huurder en verhuurder, binnen grenzen van wat redelijk is, die door de overheid worden be paald." Voor het vaststellen van die grenzen geldt onder meer het trendmatige huurstijgingspercenta- ge. De Staatssecretaris denkt later in een algemene maatregel van be stuur vast te leggen dat de huren maximaal omhoog mogen met an derhalf maal het trendmatige per centage. Puntenstelsel Verder geldt voor die redelijke ren- zen een puntenstelsel, waarin de kwaliteit van de woning gevat wordt. Hoe meer kwaliteit, hoe meer huurverhoging rechtvaardig geacht wordt. Bij die kwaliteit wordt ook de ligging van de woning betrokken, terwijl verder woningen in het Wes ten hoger gewaardeerd worden dan woningen in het Oosten van het land. Met de invoering van de nieuwe wet zullen alle Nederlandse huurwonin gen onder het zelfde regime vallen. Grenzen tussen geliveraliseerden en niet-geliberaliseerde gebieden be staan niet meer. Het kabinet verwacht met het nieu we stelsel op redelijke termijn de huren meer aan te passen bij de kwaliteit van de woningen. Mensen die in een goede en goedkope wo ningwonen en door de nieuwe wet grote huurstij gingen te verwerken krijgen kunnen vanzelfsprekend in dividuele huursubsidie krijgen. Behalve de huurwet heeft de staatssecretaris ook een wet op de huurcommissies ingediend. Die wet regelt de positie van deze commis sies, die bij geschillen tussen huur der en verhuurder moeten optreden. Verder komt er binnenkort nog een wetsvoorstel tot wijzgilrig van het burgerlijk wetboek. Daar in wordt de positie van de huurders verbe terd. Staatssecretaris Van Dam noemde gisteren enkele punten: ver huurders kunnen geen huur meer opzeggen naar aanleiding van een huurgeschil in geliberaliseerde ge bieden kan een huurder er niet lan ger zonder meer door de rechter worden uitgezet als de verhuurder zelf het pand wil gebruiken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse re gering zal de Westdultse justitie ver zoeken Harm Dost uit te wijzen. Minister Van Agt (justitie) deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee nadat bekend was geworden dat het Duitse hof in Karlsruhe het beroep van Dost had afgewezen Van Agt wees erop dat West- Dultsland niet tot uitwijzing ver plicht is omdat Harm Dost ls veroor deeld wegens een feit dat niet in Nederland, strafbaar is. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De advocaat van Harm Dost, mr R. B. Hartkamp uit Utrecht, verwacht dat zijn cliënt op korte termijn zal worden uitgewezen, nu het Bundesgerichtshof in Karlsruhe diens revi- sieverzoek heeft afgewezen. De Nederlandse regering heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat pas om uitwijzing verzocht kon worden, nadat het vonnis onherroepelijk was geworden. Het Duitse hof deed gisteren uit spraak, nadat woensdag de belde verdedigers van Dost, Hartkamp en de Westdultse advocaat Manfred Gregorius, het verzoek om revisie hadden toegelicht. Daarbij werd on der meer aangevoerd dat er, anders dan de Duitse Justitie meent, met betrekking tot de vervolging van de handel in verdovende middelen geen Internationale solidariteit bestaat waar het gaat om de middelen die daarbij worden toegepast. De Neder landse justitie maakt onderscheid tussen soft drugs, en hard drugs, terwijl de Duitsers in hun vervol gingsbeleid alle verdovende midde len over één kam scheren. In West- Duitsland krijgen ook handelaren in hasj langdurige gevangenisstraffen opgelegd. Zoals bekend is Harm Dost wegens verkoop van hasj aan jonge Duitsers veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en ne gen maanden. De Nederlandse advocaat van Dost is van oordeel dat de regeringen van Nederland en de Bondsrepubliek nu AMSTERDAM Minister Vrede ling (defensie) liegt dat het gedrukt staat, althans dat vindt de indus triebond NW van uitlatingen, die de minister gedaan heeft over de rol van de industriebond bij de aan koop van het gevechtsvliegtuig type F-16. „Alles wat de Industriebond NVV interesseert is meer compensatie. Een Nederlands aandeel ln de F-16 vinden ze prachtig. Het enige wat mij kwalijk wordt genomen zijn die 25.000 manjaren werk, die er volgens hen niet zullen komen: die calcule ren ze weg. En dat is dan die revolu tionaire Industriebond NW," zo zei Vredeling in de Vredeskrant. eenma lige uitgave van het Interkerkelijke Vredesberaad. De Industriebond NW zegt dat de compensatieorders ernstig zullen te genvallen. „Woordvoerders van het Amerikaanse Pentagon gaven dat onlangs toe dat betekent dat Vrede ling ongelijk gaat krijgen als hij zegt dat de aankoop van de F-16 de werkgelegenheid in ons land bevor dert," zo meent de industriebond. ADVERTENTIE m H nu volop- m van een verslaggever HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft de 35-jarige tandarts J- G. van A. veroordeeld tot twintig- i buizend gulden boete of tachtig da- ttn hechtenis. De eis was tiendui- knd gulden boete. De tandarts *erd schuldig geacht aan het ver valsen van behandelingskaarten ♦an patiënten van het Haarlemse fctkenfonds Spaarneland en aan het opzettelijk gebruik maken van valse hukken. Hierdoor zou hij in twee i®ar in het bezit zijn gekomen van UO 000 gulden. De tandarts heeft bij kt onderzoek de vervalsingen toe geven en daarna het bedrag terug- ktaald. De patiënten hebben geen jchade geleden; het ziekenfonds keft de man als tandarts ge- kndhaafd. bindende afspraken over het vervol gingsbeleld moeten maken, waarbij de Nederlandse regering dient op te komen voor haar eigen belangen. Het moet, vindt hij, onmogelijk wor den gemaakt dat in West-Dultsland zware straffen worden opgelegd aan Nederlanders die ln hun eigen land een veel lichtere straf zouden krijgen. Hartkarhp houdt er rekening mee dat Harm Dost al op 29 oktober aanwezig zal kunnen zijn bij een in Amsterdam te houden manifestatie ten gunste van zijn vrijlating. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei gistermiddag slechts dat nu in nauw overleg met het ministerie van justitie zal wor den nagegaan of om de uitlevering van Dost verzocht zal kunnen wor den. Daarbij merkte hij op dat op het ministerie niet zo snel gewerkt wordt „als wel wenselijk zou zijn". Van een verslaggever DEN HAAG Wanneer Nederland aandringt op sanering van het ver vuilde Rijnwater, heeft het land wel enige boter op het hoofd. Een stad als Nijmegen loost zijn rioolwater nog steeds ongezuiverd op de rivier. Dat is één van de conclusies van een rapport waarin de Duitse Raad van deskundigen voor milieuvraagstuk ken de totale vervuiling van de Rijn heeft geïnventariseerd. De lozlngsgegevens waren overigens bijzonder moeilijk te pakken te krij gen. niet alleen bij de Industrie maar ook bij overheden. Uit de inventari satie blijkt dat de grootste vervui- lingsbronnen in West-Duitsland. Frankrijk en Zwitserland liggen Straatsburg, de stad waar in 1968 de Raad vén Europa het Handvest voor het water proclameerde, is me de dankzij de plaatselijke papier pulpfabriek de grootste lozer van biologisch afbreekbaar vuil. De zwaartepunten van de vervuiling zijn Basel en de punten waar ernstig vervuilde zijrivieren als Neckar. Main. Wupper en Emscher in de Rijn stromen. lAOVERTENTlEl Van een onzer verslaggevers DELFZIJL De Turken die bij de aluminiumfabriek Aldel in Delfzijl werken, nemen een ondergeschikte positie in ten opzichte van hun Nederlandse collega's en zij hebben vrijwel geen mogelijkheden voor promotie. Dit is gebleken uit een onderzoek van de projectgroep „Trekarbeid" van het androgogisch instituut van de Groningse universiteit. „Als er een nieuwe Neder landse leerling-smelter komt moet ik hem zeggen wat hij moet doen. Ik moet hem alles leren. Maar hij wordt na een tijdje smelter. Ik niet," zo luidt de verklaring van één van de zestig Turken die bij Aldel werken. Zes jaar geleden werd begon nen met de werving. Er was toen een tekort aan arbeiders bij de afdeling elektrolyse. Wie in een van de beide elektrolysehallen werkt staat bloot aan zeer hoge tempera turen, in de zomer soms oplo pend tot zestig graden. Er zijn longklachten ten gevolge van het stof. Wie uiteindelijk afgekeurd wordt, gaat naar de dagdienst, maar dan ver dient hij minder Omdat er een onderbezetting is. wer ken veel werknemers over. Het is moeilijk mensen voor de elektrolyse te krijgen Op het ogenblik worden er geen buitenlandse werkne mers meer aangenomen, om dat er onder de Nederlanders zoveel werkloosheid is. De onderbezetting wordt vol gens de onderzoekers nog vergroot, omdat er veel arbei ders van deze afdeling ziek zijn. Ook het ploegenstelsel wordt als ongunstig ervaren. Er is geprobeerd een vijf- ploegen-stelsel te bedingen, maar tevergeefs. Dit heeft weer tot gevolg dat er ook veel werknemers overspan nen zijn. wordt opgemerkt. Ze hebben nooit twee dagen achter elkaar vrij. ook de weekends niet en bovendien is het niet mogelijk op regel matige tijden te eten. 'Bonden De onderzoekers hebben kri tiek op de vakbonden. „Vol gens ons moeten de vakbon den meer opkomen voor de Turken," wordt gesteld. De meeste Turken zijn aangeslo ten bij het NKV, anderen bij het NVV en beide bonden zijn volgens de projectgroep heel goed op de hoogte van de problemen. Zaken als promo tie ook voor Turken die nen in de ondernemingsraad aan de orde te komen Belangrijk is dat er meer aan dacht wordt besteed aan het taalprobleem. Een goede cur sus Nederlands die aansluit op de smeltcursus zou op zijn plaats zijn. Verder moeten er voorwaarden komen die het de Turken mogelijk maken de cursus te volgen. Om met een NKV-bestuurder te spre ken: „Aldel geeft de Turken geen kans om de cursus te volgen. Ze doen hetzelfde werk. Dan moeten ze ook net zoveel verdienen. Ze moeten dezelfde rechten hebben als de Nederlanders." Woningen Er klinkt ook andere kritiek door De gemeente Delfzijl wordt erop aangevallen dat de Turken pas een huis kun nen krijgen als ze een jaar in Delfzijl hebben gewoond. Huizen aan alleenstaande Turken worden niet ver strekt. uit vrees dat het pen sions worden. Er wordt op gewezen dat het elders wel is toegestaan dat een viertal Turken samen een huis huurt. In het door het Leger des Heils beheersde pension „Turkwierde" mogen geen vrouwen komen, maar vol gens de projectgroep moeten de Turken zelf kunnen beslis sen wie ze wel of met in huis willen hebben. Andere pro blemen die worden aange roerd liggen op het gebied van de gezondheidszorg, op vang en begeleiding, de pro blematiek bij overkomst van het gezin en van het Turks op school. •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Rita Ik 2.1 lirin .1.' umk. l .1.- hork il.ni n.i.ir ilc Mi|M-riiMrkrt l»> Minkrlii'i ïit(i i<- kiHii'ii up kir •li.-t

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3