Gesprekken in het leerhuis Nes Amim I Lichtelijk en onverhoord Uitzonderlijke onderscheiding voor een uitzonderlijk man Vandaag Onze adressen: Plaquette voor Lambert Erné Zwarte kerkleider zou geweld prediken VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 KERK door drs. Simon Schoon Behalve rozen kweken wordt er op Nes Amim. de christelijke nederzetting in Israël, ook heel wat gepraat. Kortgeleden was er een „leerhuis", waar veertig mensen aan meededen. Wij zijn nu eenmaal de uitzonde ring op de regel als Joden," zei de 80-Jarige David Hacohen, die sprak over „zijn 70-Jarlge ervaring als zio nist" Elk ander volk zou onder der gelijke vervolgingen als zij hebben meegemaakt van de aardbodem zijn verdwenen. Toch zijn de Joden er nog steeds, springlevend in een nieu we Staat. In grote delen van de we reld. zoals Azië bijvoorbeeld, is de Jood echter een vreemde en onbe kende verschijning. Dat ervoer Da vid Hacohen, toen hij enkele Jaren als de eerste Israëlische ambassa deur in Birma woonde. Toen hij daar eens met de minister president over het Jodendom sprak, vertelde hij, dat Jezus ook een Jood was. De man was zeer bestudeerd, maar dat ging hem te ver, en hij antwoordde ge schrokken: „U bedoelt zeker Mo- zes?" Met dit verhaal wilde de spre ker de noodzaak onderstrepen van een nieuwe dialoog van het Joden dom met de oosterse godsdiensten. Hij kon vele anekdotes vertellen, na 20 jaar in de Knesseth gezeten te hebben en zijn land in talloze andere functies gediend te hebben. Het was een geboeid luisteren naar deze 80- jarlge zionist Religie en land Elias Chacour. Grieks-katholiek pas toor en Ibillin in Gallilea, sprak over „Joden en Arabieren In Israël". Be wogen en duidelijk bracht hij zijn problematiek als christelijke, Pale stijnse Israëli naar voren, waarover hij zich al meer dan eens in deze krant heeft geuit. Waarom hebben de christenen in de wereld vandaag belangstelling en aandacht voor de problematiek van de Palestijnen, vroeg hij. „Spreken het olieprobleem en een terroristenbom voor een christen dan toch een duidelijker taal dan het geloof ln Christus? Wat betekent „wandelen met God" van daag? Wat is christen zijn? Zonder dwaas te zijn kun je geen christen zijn. Jezus was toch eigenlijk de grootste dwaas, die ooit bestaan heeft, doordat hij de weg van het offer koos? Laten we dié weg kiezen om daarop te wandelen en ln de politiek niet vervallen in absolute religieuze argumenten over een stuk- Je land." De liberale rabbijn Ady Assabi deed vrijwel letterlijk dezelfde oproep. „Het gaat in dit land niet om heilige grond, om heilige meters aarde, maar het gaat om levende men sen." In diezelfde tijd laaiden de vlammen van de religieuze hartstochten weer hoog op in He- bron rond de spelonk van Machpela, waar moslemse en Joodse extremis ten zich aan eikaars heilige boeken vergrepen. Fel viel Assabi zijn colle ga-rabbijn Moshe Levinger aan, de leider van de extremisten: „Wanneer men er ooit over zou peinzen om de tempel te herbouwen, zal ik de eerste zijn om ertegen te demonstreren. Want dat is in strijd met het joden dom. Het is opzettelijk een stap te rug doen in het verleden". Het offer van Izak Hij waarschuwde voor het gevaar van de assimilatie (aanpassing) voor de Joden, dat hij ln Israël nog sterker aanwezig achtte dan in de diaspora. Religie is ln Israël een louter politiek probleem geworden, mede door de regeringscoalitie tussen socialisten en religieuzen vanaf het begin van de staat. Iedereen wil de orthodox- religieuze status quo (de bestaande situatie) handhaven. Men heeft niet zoveel behoefte aan verandering op religieus gebied. De meesten vinden het wel goed zo, omdat 85 procent van de bevolking religie alleen iets vindt uit de tijd van grootvader. En waarom zou je zulke oude, eerbied waardige gebruiken veranderen? De visie van Assabi is natuurlijk gekleurd door zijn positie als liberale rabbijn in Israël. Hij behoort tot een kleine minderheidsgroepering, die in Amerika de grootste Joodse organi satie is, maar in Israël door de ortho doxie genegeerd wordt. Pater Daniël Ruffeisen vertelde van dé „weg", die hij gegaan was. Een aparte, een wonderlijke weg. Hij stond als jood aan de massagraven in Polen, waar hij gedwongen werd om de commando's te vertalen van de nazimisdadlgers voor de joodse slachtoffers. Hij wist honderden Jo den uit hun klauwen te redden. In 1962 voerde hij een proces in Israël, omdat hij als jood onder de „wet op de terugkeer" wilde vallen en onmid dellijk het staatsburgerschap ver krijgen. Maar een christen-jood wordt in het jodendom niet als jood erkend. Aan het eind van de oorlog was hij rooms-katholiek geestelijke geworden en in het begin van de jaren zestig kwam hij naar Israël om pastoraal werk te doen onder de ge mengd gehuwden. Het Hoogge rechtshof zei nee op zijn aanvraag; men wilde geen precedent scheppen. Maar kort daarna werd hem eerder als officieel mogelijk was. het Israë lische staatsburgerschap aangebo den door naturalisatie. Zijn „weg" was in Israël heel anders gegaan dan hij tevoren gedacht had. Volgens hem is het christendom een soort jodendom. Hij worstelt exis tentieel met de vraag, hoe het ooit mogelijk is geweest, dat de kerk zo ver weggeraakt is van haar bronnen. Waarom weet de kerk, waarom weet de paus of een synode altijd zo pre cies te vertellen wat God wil? De joden zeggen, of ze nu liberaal zijn of orthodox: We kunnen niet precies weten, wat God wil. Er blijft voor hen altijd een ruime marge van uit leg en van toepassing. Hoe zijn de joodse en christelijke broeders ooit zover uit elkaar ge- Drs Simon Schoon (links) in gesprek met Elias Chacour raakt? In het begin was er wel een schelding, maar het was een schel ding tussen broeders; ze bleven el kaar wedereijds als joden be schouwen. Hij bekende in Israël een ander christen geworden te zijn. Hij was als missionaris gekomen en zag zending nu principieel als een volkomen on mogelijk standpunt tegenover Is raël. De christenen moeten van hun Joodse broeders leren, dat het op het „doen" aankomt. Alle mensen, die tot Jezus kwamen, vroegen: „Heer, wat moeten we doen?" En dan leerde Jezus hen geen dogma's, maar zei concreet wat ze te doen hadden. Bij voorbeeld tegenover die rijke Jonge man: „Verkoop al wat Je hebt, geef het geld aan de armen en volg mij". (Drs. Simon Schoon is predikant van de christelijke nederzetting Nes Amim in Israël) UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet. Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Tegenbegroting Tegenbegroting VVD voor ruim twee-derde nep. zei minister Dulsen- berg. Mijn reactie: 1150 netto van ruim een ton os circa één procent, niet 2.1. 700 op 50.000 Is 1.4 pro cent. in plaats van 2. 125 op moda le werknemer is inderdaad 0,5 pro cent. Het alternatief: investeringsaf trek of overheidssubsidie vind ik vah meer betekenis, evenals het al ternatief: eigen Initiatief of aan de leiband van een of andere toevallige overheid. Putten L. E. van Loo Onthouding In Trouw van 16 oktober J.L komt een uitvoerig artikel voor van Cisca Dresselhuys over Surinaamse en Turkse vrouwen en haar voortplan- tingsleven. In verband daarmede wordt door de auteur alleen melding gemaakt van „de pil" en het daar mee in verband houdende anticon ceptiegedrag. Het lijkt wel of er geen andere wegen kunnen worden be wandeld. De kern van de zaak lijkt ons deze de mens Is een vrij wezen en is niet slaafs onderworpen aan zijn wensen, zelfs niet aan de wer king van zijn endocrine organen. Het is ook een zaak van geestelijke houding, van moraal en van godsdienst. De gemakkelijke weg is niet steeds de beste. Wij denken aan onthouding, die trouwens door de natuur wordt opgelegd: men denke aan sommige fasen van huwelijks- en voortplantingsleven. Die is uiter aard dan ook buiten die fasen moge lijk. Voort is er de gefractioneerde. periodieke onthouding mogelijk, die bij enige oplettenheid zeer goede resultaten kan opleveren. Hierbij blijft de mens meester van zijn zin nelijke wensen en begeerten. Men zal wellicht zeggen, dat zulks buiten het leven staat; dat kan zijn bij een al te beperkte opvatting van ..leven". Nijmegen Dr. J. F. Schulte Modaliteiten (slot) De heer A. v.d. Akker acht het (18.10) absurd dat in deze tijd van radio. t v. en auto, door mij gespro ken werd (7.10) van gereformeerde bonders, die vooral voorkomen in afgesloten Nederlandse gebieden. In zijn repliek wekt hli de indruk dat ik door A. J. Klei AMSTERDAM Poslbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Poslbus 940 Westbiaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIOEN Poslbus 10V Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Poslbus 3. Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 zou gesproken hebben over afgele gen randgebieden. In hervormde kring wordt echter bij deze afgeslo ten gebieden gedacht aan bijv. de Gelderse Valei, aan de afgezonderde zware klel-gebieden tussen de grote rivieren en op de Zeeuwse eilanden, alsook aan het door hemzelf ge noemde voorheen vrij onbekende gebied ln de buurt van Woerden. In het vcrlden was overigens de radio en in het heden de t v. voor vele gereformeerde bonders taboe. De toegenomen dichtheid ln auto- en vooral ook ln bromfietsbezit gedu rende de laatste tientallen Jaren, wekt Inderdaad de hoop op verlos sing uit veel Isolement en op tussen kerkelijke leken te houden dialogen, welke „hogerop" vaak zo moeilijk op gang komen. Dit laatste zou een reden kunnen zijn om niet alleen aaedrijkskundlg maar ook kerkelij k/ideologisch van „afgesloten Ne derlandse gebieden" te spreken... Amstelveen C. van Altena Kinderboeken „Kinderen zijn de beste critici van hun eigen boeken", luidt de uit spraak van W. Wljnands boven zijn artikel over Jeugdliteratuur ln Trouw (16/10). Ik wou dat ik het hem kon nazeggen! De zaak ligt echter wel wat gecompliceerder dan hij stelt. Dat kinderliteratuur niet be staat. maar kinderlectuur wel. Is een waar feit. waaraan Ik niets wil af doen. maar wanneer Wijnands alle boeken met een „boodschap" of „moraal" veroordeelt omdat de schrijver van zo'n boek gewild lite rair zou zijn. maakt hij een denkfout. Het afkeurenswaardige zit 'm namelijk niet in het thema van het boek. maar ln de manier waarop aan dat onderwerp gestalte gegeven is. Alle slecht geschreven modernerige Jeugdboeken over dood, abortus of echtscheiding, zijn even slecht als clichématige india nen-, cowboy- of detectiveverhalen. En alle goed geschreven boeken over die onderwerpen zijn even goed Het gaat echter wel wat ver om die moderne jeugdboeken af te keuren op grond van de literaire intentie waarmee ze geschreven zou den zijn. Het lijkt me dat de betref fende schrijvers dat ook niet preten deren. al veronderstelt Wijnands dat wel. Als lezende jeugd een boek als „stom" bestempelt, is niet de the matiek. maar een verkeerde hante ring van stijl, structuur, spanning of climax door de auteur daar debet aan. Kinderen de beste critici van hun boeken laten zijn, is even dwaas als te stellen dat volwassenen de beste critici van hun boeken zijn. Welke volwassenen? Welke kinde ren? Als zoveel miljoen lezers uit moeten maken wat „goed" en „slecht" is, dan ben lk nauwelijks nieuwsgierig naar de uitkomsten. Het oordeel van de grootste gemene deler is per definitie nog niet het beste, evenmin als dat van een doorsnee criticus. Wijnands signa leert terecht veel kaf onder de ko ren-voorraad progressieve jeugdboeken, maar de term „litera tuur" hoeft hij daarbij niet in stel ling te brengen. Het verschil tussen Biggies en Winnie-the-Poeh valt niet uit te drukken in begrippen als ..stom", „goed" en „literaire pre- of intentie" Het verschil wordt be paald door de toon en die maakt nog altijd de muziek. Gisteren hebben we op de plek de komst gemeld van een nieuw maandblad op het toch al royaal gesorteerde kerkelijk erf. Het heet „Saamhorig" en het wordtvolgeschreven door binnen- en buitenverbandse vrijgemaakte gereformeerden, die uit zij nop herstel van de breuk in de vrijgemaakte gereformeerde kerken. Het blad heeft dezelfde naam als dat van de raad van kerken in ons land en dit ontdekte de redactie van het vrijgemaakte blad toen zij hd4r „Saamhorig" nog net niet de wereld ingestuurd had. Toch hielden ze het maar bij „Saamhorig", omdat (en ook dat stond gisteren in de krant) Je beide „Saamhorigen" heel goed uit elkaar kunt houden: „Daar een blad, doortrokken van een geest van moderne oecumene, die eenheid boven alles stelt en waarheid en leugen vermengt. Hier naar we hopen en bidden een zoeken naar een eenheid, die geworteld Is ln de waarheid. Nu, daar kan de raad van kerken het mee doen: hij geeft een blad uit dat waarheid en leugen verenigt tesaam. Ik moet vaststellen dat de manier waarop het vrijgemaakte „Saamhorig" schrijft over het oudere „Saamhorig" bijzonder veel lijkt op het „lichtelijk en onverhoord" oordelen, wat een der klassieke gereformeerde belijdenisgeschriften (de Heidelbergse Catechismus. Zondag 43) zo krachtig afkeurt. Blijkens haar eigen mededeling heeft de vrijgemaakte redactie op 't nippertje gemerkt dat er al een blad „Saamhorig" bestond. Hebben de vrijgemaakten toen als de wiedeweerga alle nummers doorgenomen en zijn ze toen na zorgvuldige overweging tot de conclusie gekomen, dat 't maar niks was? En zijn ze toen pijlsnel naar Amersfoort gereden om het de broeders van de raad van kerken aan te zeggen? Voor zover mijn inlichtingen reiken, is dit niet geschied. Maar stel dat het allemaal wèl gebeurd was, dan begrijp ik nog dat taaltje niet van: en waarheid en leugen vermengt". Je kunt toch ook zeggen tegen je abonnees: u zult met dat andere „Saamhorig" wel niet in de war raken, want dat gaat uit van de raad van kerken en dat heeft een volstrekt andere opzet en bedoeling. Punt uit. Maar nee hoor, we geven elkaar in de kerk weer eens een trapje na. Het vreemdste vind ik, wanneer dit wordt gedaan door mensen die zo vaak en zo luid getuigen van hun verknochtheid aan de belijdenis. Handen af van de Heidelberger! Prachtig, maar kun je dan tegelijk dat wat erin staat, aan je laars lappen? Nog iets (en nu moet ik oppassen dat ik op mijn beurt geen trapje geef): zijn mensen die hun kerkelijke gezindheid met meer dan één bijvoeglijk naamwoord moeten aangeven (wat op z'n minst duidt op enige onenigheid) nu de aangewezen personen om hoog op te geven van hun manier van zoeken naar eenheid? 's-Grivenhtff Eddy Mielrn door Jan Kuijk In de Nicolaikerk in Utrecht wordt morgenochtend bij het orgel een plaquette van de beeldhouwer Paulus Rein- hard onthuld ter nagedachte nis van Lambert Erné, die van 1942 tot zijn overlijden in 1971 organist van deze kerk is geweest. Een in Nederland voor een kerkmu sicus uitzonderlijke onderschei ding, die dan ook alleen maar ver klaard kan worden uit de uitzon derlijkheid van Erné zelf. De feiten over zijn leven en werk zijn gauw verteld, maar hij ontpopte zich bij alles wat hij deed of naliet als een zo formidabele persoonlijkheid, dat zijn invloed ver reikte. Niemand kon hem bij zijn leven negeren. De laatste vijftien jaar van zijn leven (hij overleed op 19 maart 1971 op 55-jarige leeftijd) was zijn naam in de kringen van de kerkmuziek zelfs zo n beetje een begrip, dat gebruikt kon worden om de eigen plaats en opvattingen aan te duiden of te toetsen. Erné was een man met een bijzon der sterke wil en een strijdvaardig temperament, die geen moeilijk heid uit de weg ging om te bereiken wat hij naar de maatstaf van zijn bijzondere deskundigheid en kwa liteitsbesef waard vond om nage streefd te worden. Uiteraard wekte hij daarbij nogal eens weerstand op. want tact was niet zijn mooiste karaktereigenschap. Maar nu hij al vijf jaar niet meer in ons midden is en al enigszins in het historisch perspectief kan worden gezien, is er op dit ogenblik waarschijnlijk nie mand meer die aan zijn bekwaam heden en kracht tot oordelen twij felt en zijn onbaatzuchUgheid ^ontkent. Hij had een voor „een man van de kerk" ten ik ben er van overtuigd dat hij dat voor alles wilde zijn) wat Lambert Erné aan de speeltafel van het orgel in de Nicolaikerk in Utrecht. ongebruikelijke stijl; robuust en soms tamelijk bruusk. Allang voor de jaren zestig kon hij virtuoos schelden op „de regenten" en „de regentenstijl" waarmee de her vormde kerk werd beheerd. Maar als hij dat deed, dan was dat voor namelijk omdat hij door de voor zichtige en omzichtige wijze van optreden van de kerk schade voor kerk én maatschappij vreesde. Twee verdiensten Twee verdiensten van Erné moeten speciaal genoemd worden. Ten eerste: zijn ijveren (als voorzitter van de Nederlandse Organisten Vereniging) voor de verbetering van de sociale positie van de kerkmusicus, wat hij o.a. bereikte door de N O V. te beheren als een echte vakvereniging en haar het CNV. binnen te leiden. Ten tweede: zijn bemoeienissen met de Nederlandse orgelbouw. Het is vooral aan Erné te danken, dat de Nederlandse na-oorlogse or gelbouw oen geweldige kwaliteits impuls heeft gekregen uit de Scan dinavische landen. Toen in de jaren vijftig in de Nicolaikerk een nieuw orgel moest worden gebouwd in verband met een bouwkundige re constructie van de kerk. was hij het die er voor zorgde dat de bouw werd opgedragen aan Sybrand Za- chariassen van de Deense firma Marcussen. En daarna zat hij er ook met zijn neus bovenop om te zien of alles wel precies volgens zijn conceptie werd gebouwd. Er is wel eens gezegd, dat na de bouw van het orgel in de Utrechtse Nicolaikerk alles anders werd in de Nederlandse orgelbouw. Dat is tot op zekere hoogte nog waar ook. De Nederlandse orgelbouwers Kregen opeens in dit Marcussenorgel dicht bij huis een vast oriënterings- en aanknopingspunt. Vroeg of laat zijn zij en met hen de organisten er allemaal een kijkje komen nemen om er van te leren. Voelden de Nederlandse orgelbou wers zich aanvankelijk door deze Deense voorkeur beledigd en in hun zakelijke belangen aangetast (Marcussen kreeg in die tijd ook opdracht voor de kostbare restau ratie van het Bavo-orgel in Haar lem); nu is de Nederlandse orgel bouw en restauratie-techniek toon aangevend in Europa en Noord- Amerika. Gedateerd Er zijn inmiddels, na Ernè's intro ductie van Marcussen, nu twintig jaar geleden en zijn jarenlange jak keren en zwoegen om overal kwali teitsverbetering te krijgen, andere opvattingen aan de orde gekomen. Het Utrechtse Marcussen-orgel is intussen ook al een beetje geda teerd geworden, maar dan toch wel op de manier waarop alle grote beroemde historische orgels in ons land en daarbuiten gedateerd zijn. Het is verheugend dat door middel van een plaquette de naam van Erné met dit orgel wordt verbon den en niet in de tijd verloren zal gaan. Jammer alleen, dat het niet of nauwelijks mogelijk is nog iets te horen van Ernè's spel op zijn eigen orgel. Er is in 1956 een klein 45-toerenplaatje uitgebracht, maar dat is bij mijn weten de enige gram mofoonplaat die van Ernè in de handel is geweest. Gelukkig heeft de NCRV in het archief een groot aantal banden met opnamen van concerten door Erné Het zou leuk zijn als het nu niet alleen bij de plaquette blijft, maar er ook met behulp van dit NCRV-materiaal een plaat (pf misschien zelfs een album) van Erné en zijn orgel wordt gemaakt. N EG ATI F. F De vorige week beluisterde radio-uitzending die ik niet i kan aangeven omdat hei in de jn was en ik nooit precies weeti ba zender ik dan aan heb Ik ho ook niet de gebruikelijke op ming van wie er allemaal aai programma hadden meegei Het ging over de negatieve richtgeving van kranten en ai media Daarbij werd een h mi dende krant onder de loep geno jj| De spreker toonde ons aan. daarvoor een week lang het os havige dagblad uitgevlooid. h( (je les beschreven werd met het vo nj( ken ..min" Voetbalwedstrijdei ren vrijwel altijd mislukkingen) certen vertoonden altijd een .re i nsj I ertc KAAPSTAD Volgens de Zuidafri- kaanse politie zou een vooraanstaan de kerkleider uit Soweto tot een groep zwarten behoren, die gearres teerd zijn wegens een oproep tot geweld bij het overwinnen van de apartheid. De politie wil niet zeggen hoe de kerkelijke leider heet. In zijn huis zou een matrijs gevonden zijn voor het drukken van „een oproep tot rassenhaat". Onder blanken in Zuid-Afrika gaat het gerucht dat onder de zwarten een actie gaande is op een bepaalde dag, mogelijk 28 oktober, de dag van de onafhankelijkheid van Transkei, ieder een blanke te vermoorden. De studentenleider Khotso Seahlolo heeft de zwarten in Soweto echter opgeroepen niet aan de actie mee te doen, omdat het een „oproep tot zelfmoord" zou zijn. Seahlolo, die gedoodverfd wordt als opvolger van de naar het buitenland gevluchte leider Tsietsi Mashinini, heeft ge zegd dat de studenten hun strijd geweldloos willen voeren. aantal oneffenheden op z'n mir zo toog hij met ons langs de|Ke vele pagina's. Krantenschrijvei ren volgens hem mensen die vilr aandacht hadden voor wati'c keuren was. Een nare. zure 1 woei hem uit de bladen tegei Hij had er ook wel weer begripi Als je voor de 73ste keer een s nie van Beethoven hoort vert dan weet je 't natuurlijk wel je veelt je en gaat letten op wal gaat. Enfin zo ging hij geruimi f door Ik denk dat hij wel gelijk fc maar het grappige was dat commentator zelf niet anders dan becritiseren. Op een meesle de wijze, dat moet ik toegever, was wat je noemt vakkundig JE Toch dacht ik even aan het bek woord van de balk en de splinte z'n manier van spreken maak, op dat hij er best plezier om gi ed zou hebben als iemand hem d. afloop onder z'n neus had gewre Zo leek hij me wel Maar tochd Kt ik nog hoe gemakkelijk het is iets te signaleren en dan meteei in het gesignaleerde te vervi et Misschien doet iemand, met n z'n winst mee. et Dl D< Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haaften: H. J. kand. te Spijk. Geestmeraml W. J. de Hoest te Naarden. Bedankt voor Nijkerk: C. den te Wageningen. Intrede op 24 oktober te bergen: A. J. Jorissen ijl Amersfoort; te Barendrecht: Drost uit Lemmer, te Leiden: Meijers uit Ermelo; te Lelysta n meenteopbouwwerk voor gei meerden en hervormden in lijk Flevoland met als standpl Almere-haven) E. F. Verbaas Maassluis; te Arnhem: N. L Schoch, em.pred. uit Den Haa GEREF. KERKEN Intrede te Hollandscheveld: Berghuis uit Duurswoude. GEREF. KERKEN VRIJG. B. Afscheid van Arnhem: H. men ber. te Bunschoten-Spi burg. Intrede te Den Helder: kani Brand uit Amsterdam Emeritaat m.i.v. 1 okt. J. B. Hel uit Langeslag. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Ouderkerk a.d. Ac A. K. Wallet, kand. te Apelda Intrede op 29 okt. te Goes: J hage uit Meppel GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Ermelo: J. van Vö Aagtekerk. Josef Ton De Roemeense baptistenpredil Josef Ton heeft zijn boeken tere kregen, die in beslag genomen ren door de politie. Ook mag hij nu vrij bewegen door Roemen* het evangelie te prediken. D bekend geworden tijdens de dering van het bestuur van de E pese evangelische alliantie Wenen. In een telegram aan een vrie: "Engeland heeft Ton gemeld, dl onderzoek tegen hem is geëin J met de uitspraak „onschuldig"- onderzoek heeft twee jaar gedu Ds. Ton had begin septemW I Europese evangelische theolo conferentie in Leuven bij willen nen, maar kreeg geen toestemü Vanuit deze conferentie werd 1 een telegram naar presidente cescu van Roemenië gestuurd.' rin onder meer gevraagd werd.) zijn boeken terug te geven. Lefebvre De perschef van het Vaticaan' j bevestigd dat paus Paulus eens we brief heeft geschreven ai: dissidente Franse aartsbisscW i febvre. Hij zei dat de paus di geen „onvoorwaardelijke ovetf heeft geëist, maar wel een mum aan kerkelijke meenschapszin". Verder wil deP dat Lefebvre zijn seminarie io* seriand en zijn andere institute der geestelijk toezicht zal si van het Vaticaan of van de be» de plaatselijke bisschop. Volg*® perschef is de brief beslist vanH maar ook broederlijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2