Automobilist wil meer contact met monteurs De Voordeel winkels autobiografie- Laatste autoshow Service verlangt kleinere werkplaatsen Een luchtige Opel kadett VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 door Sicco de Jong Automobilisten willen in overgrote meerderheid meer contact mèt de monteurs, wanneer zij hun auto voor onderhoud of reparatie bij een werkplaats brengen. Voor de autobedrijven betekent dit in feite, dat zij beter kleine werkplaatsen kunnen hebben. Bovendien zijn bedrijven met 19 tot 24 man personeel ook het meest rendabel. Deze gegevens komen naar voren uit het Structuuronder zoek in de autobranche, dat de BOVAG met financiële steun van de overheid heeft laten instellen. Al ln een eerste fase van dit onder zoek bleek, dat de rentabiliteit van het doorsnee autobedrijf te wensen overlaat. Er wordt maar de helft ver diend van wat er verdiend moet wor den. In een tweede fase, die nu an derhalf jaar na de eerste is gepubli ceerd. gaat het onderzoek dieper op de problemen van de autobedrijven in. Daartoe zijn ook een enquête onder de consumenten en een moti vatie-onderzoek onder het werkplaatspersoneel gehouden. Zowel het koopgedrag van nieuwe en gebruikte auto's als de wensen ten aanzien van de service zijn gepeild. Zolang het om nieuwe auto's gaat zit in dit koopgedrag een duidelijke lijn. De helft van alle kopers blijft trouw aan zijn merk en meer dan de helft overweegt niet eens een andere auto te kopen dan die, waarop men zijn zinnen heeft gezet. Verandert men van merk, dan ge beurt dit vaak binnen dezelfde natio naliteit: met name van Ford naar Opel. van Citroën of Peugeot naar Renault en van Toyota naar Datsun. Nog altijd maakt de helft van alle kopers een proefrit en ook de bin ding met de dealer, die de vorige auto geleverd heeft, speelt een dui delijk rol. Doch slechts één op elke drie kopers van een gebruikte auto zoekt de merkdealer op, één op de zes gaat naar een ander autobedrijf en de helft komt bij particulieren of han delaars terecht. Om precies te zijn één derde bij particulieren en dat was volgens een BOVAG-ondereoek uit 1972 nog maar een kwart. Er zit dus nogal wat groei in het verhande len van auto's tussen automobilisten onderling. De trouw aan de merkde aler blijkt wat sterker bij ouderen, welgestelden, mensen die veel kilo meters rijden en Inwoners van klei nere gemeenten. De autobedrijven blijken mede, door het verschillend gedrag van kopers van nieuwe en gebruikte auto's, nog al wat moeilijkheden te ondervinden met het inruilen. Ze zouden zich hier op meer moeten toeleggen, op wat grotere schaal moeten werken en de kosten beter moeten beheersen. Nu doen ze va3k onrendabele transac ties. Ze zien die inruil meer als een noodzakelijk kwaad dan als een be drijfsactiviteit. Doordat de consument zich beter over de prijzen oriënteert onder de Rover 3500 met achtcilindermotor en een zeer aërodynamische vorm: de enige geheel nieuwe Engelse auto voor dit jaar. Het ls wel tekenend, dat de woensdag geopende London Motor Show voor altijd en im mer de laatste zal zijn. Vol gend Jaar zullen de Britten geen autotentoonstelling heb ben en in 1978 komt er pas weer een Motor Show in Bir mingham. De Britse autofabri kanten kunnen de concurren tie tegen de importmerken nauwelijks meer aan. De voornaamste bron van vele zor gen, waaronder de auto-industrie in Engeland gebukt gaat, is de invloed van de stakingen. Maar ook op an dere wijze laten de vakbonden steeds hun aanwezigheid voelen. Deze laatste Londense autoten toonstelling had de première van de nieuwe Mini moeten hebben. Maar door de financiële problemen van het genationaliseerde British Ley- land-concern is de introductie steeds uitgesteld. En tenslotte is de ze maand gestemd over uitbreiding van de produktie met dit model on der werknemers, van wie er 11.000 vóór een plan van dc directie stem den en 3000 tegen. Het „Mini-plan" behelst de investering van ruim een half miljard gulden op basis van de toezegging van de werknemers, dat ze bereid zijn hun produktiviteit te verhogen. De directie had gesteld, dat British Leyland fabrieken zou moeten sluiten als de werknemers niet vol doende medewerking zouden verle nen. Het concern kampt sinds deze zomer opnieuw met een groot aantal stakingen, waardoor de leveranties ln gevaar zijn gebracht. Datzelfde geldt trouwens voor andere Britse autofabrikanten. Hierdoor werd een opleving in de industrie alleen al gedurende de maand september goeddeels teniet gedaan. De auto verkoop daalde die maand in Enge land met bijna 25 procent en het aandeel daarin van de buitenlandse merken nam tot een record van 43 procent toe. De verkoopstijging over de eerste negen maanden van dit jaar. die 4.2 procent bedraagt, is bijna alleen ten voordele van de importmerken gekomen Over de negen maanden hebben de im portmerken een aandeel van 37 pro cent in de verkoop behaald, met als voornaamste importeurs Datsun (5Te). Renault (4'/.*), Fiat (4 pro cent) en Volkswagen (3 procent). Het nieuws op de London Motor Show blijft nu beperkt tot een enigszins veranderde Ford Cortina en Chrysler Avenger onze Sunbe am 1500 en enkele peperdure klei ne merken: Panther met motoren van Jaguar en Vauxhall, Sedanca met Jaguar-motoren en Morgan met Rover-motoren. Het zijn merendeels auto's meteen nostalgisch karakter: in de stijl van de Jaren dertig. Op een sportwagenstand staan wat wa gens van het National Motor Mu seum cn verder een Hispano-Suiza uit 1929, die eigendom is van „Beat- le" Paul McCartney. Verzet Toen in 1963 de internationale orga nisatie van autofabrikanen voorstel de niet langer jaarlijkse autoten toonstellingen te houden, maar eens in de twee jaar zoals reeds lang in Amsterdam en Frankfort gebeurt behoorden de organisatoren van de London Motor Show tot degenen die zich het meest verzetten. In 1971 kwam opnieuw de kwestie aan de orde en besloten de Italianen ook in Turijn om het jaar een personenau tosalon te geven, maar nog waren de Britten fel tegen. Doch nu zijn zij onder internationaal overleg over stag gegaan: omdat zij de jaarlijkse show niet meer betalen kunnen. Dit feit valt samen met het einde van de reeks van London Motor Shows, die in 1903 begon en die tot nu toe alleen onderbroken werd door beide wereldoorlogen. Maar sinds eind vorig jaar moet de staat de Britse auto-industrie met na me British Leyland en Chrysler Uni ted Kingdom zwaar subsidiëren om een catastrofale werkloosheid tegen te gaan. Zelfs waardedaling van het pond sterling heeft tot nu toe niet geholpen om de concurren tiepositie van de industrie tegeno ver de importmarkten sterker te ma ken. Voor het moment schijnt ech ter de export door het dieptepunt heen te zijn. Dat de show voortaan naar Bir mingham gaat heeft vooral prak tische redenen. Het doorbreken van een traditie komt evenwel in Enge land hard aan en gegeven de omstandigheden extra hard. Het enige model, dat de Britse in dustrie dit Jaar uitbrengt, is de kort voor de zomer verschenen nieuwe Rover 3500. Meer bijzonders heeft de laatste autotentoonstelling in de Britse hoofdstad niet te bieden fei telijk. De show is over. meer via de koerslijst van ANWB en BOVAG worden die prijzen aan gescherpt én telt wat de handel aan zekerheid, garantie en service biedt in het oordeel van de consument steeds minder zwaar. Met een breder assortiment aan gebruikte auto's zouden de autobedrijven meer aan de vraag tegemoet komen en ook hun eigen inzicht kunnen verbete ren, zo komt uit het structuurrap port naar voren. Om auto's te kun nen verkopen of het nu nieuwe of gebruikte wagens zijn moeten de bedrijven eigenlijk een flinke om vang hebben. en schonere Mitsubishi De Japanse autofabriek Mitsui Jidosha Kogyo heeft een motorl patenteren, die een vijfde mii brandstof verbruikt dan de get motoren en bovendien aanz schonere uitlaatgassen oplevc.™ motor werkt met een derde klep I cilinder, die extra lucht toevoer daarmee de verbranding aanziei efficiënter maakt. Een luchtige misschien nu wel wat frisse Opel Kadett Aero is in het programma van General Motors opgenomen. Het is een van de gewone Ka dett 1200 S met 60 DIN-pl-motor met een afneembaar dak en neerklapbare achterruit. Boven de achterbank zit uit veiligheid soverwegingen een rolbeugel. De Kadett Aero heeft een speci ale bekleding in het interieur en extra brede banden. De prijs bedraagt 22.447,- inclusief BTW. Dit jaar trok het merk Mitsubij ons land al de aandacht door „fluistermotor" met twee bali sen, die aanzienlijk minder ge geeft. De nieuwste vinding van Japanse fabriek, die de naam Jet kreeg, is afgestemd op de gaande eisen in eigen land en Verenigde Staten ten aanzlefi milieu en energiebesparing. De Nederlandse importeur van subishi, Hart Nibbrig Green Sassenheim, heeft besloten b volgend jaar ook lichte vrachl f\ gens van dit merk te gaan imp ren. HNG verkoopt nu sinds jaar de Mitsubishi-personenai j Lancer, Galant en Celeste. Bespaarprijzen van de maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 18