Schitterend ipos van bertolucci r: Muziek in spijkerbroek of in zondagse pak fx//////////////////. Rijkspostspaarbank «PREMIERES VAN DEZE WEEK Yj Vraag uitvoerige informatie Prolongaties en reprises JAZZ IN NEW YORK Cinemanifestatie Utrecht erichten t het avenland V - DAG 22 OKTOBER 1976 v BINNENLAND/FILM TROUW/KWARTET 13 r lor W. Wielek-Berg it de Italiaanse.regisseur Bernardo Bertolucci nog eens een it film-epos zou maken vol massa-scènes, met gebruik van Ie traditionele stijlen, ontleend aan het toneel, de opera en de eratuur wie zou het ooit gedacht hebben bij het zien van zijn rstelling „La commare secca" uit 1962, toen hij 21 jaar was? zijn briljantste film „Prima Del- ivoluzione" uit 1964 deed het niet moeden, noch „II Conformista" i, noch „Last Tango in Paris" 12), die vooral in zijn preutse en otte vaderland zoveel schuimbe- inde verontwaardiging verwekte, nt hoezeer die films ook mogen schillen, ze hebben één ding ge en: het zijn intellectuele films, ividualistische films, films die in diepte gaan en niet in de breedte. armee niet gezegd wil zijn dat vecento" („De twintigste eeuw", ar in Nederland heet ij „1900") oppervlakkige, een commerciële is. Nee, Bertolucci heeft het argespeeld om de grote greep op stof te behouden zonder de indivi- ;le lotgevallen van zijn personen de banaliteit en de schetsmatig- prijs te geven en de dialectische itlljnigheid gaat niet ten koste de psychologische detaillering. 00" duurt vijf uur en twintig mi- ten, in technisch opzicht is het een onding. Hij wordt dan ook in se delen uitgebracht, respectieve- van 163 en van 157 minuten die mmer genoeg) ongeveer een and na elkaar zullen worden ver- id. Dat de onderbreking zo frus- :nd ^verkt, pleit voor de film: je zo graag weten hoe het allemaal Ier gaat en je wordt in dat begrij- jke verlangen gedwarsboomd, u door deze overweging oven- niet weerhouden om beide de le gaan zien: ook afzonderlijk ize de moeite meer dan waard. ucci heeft er, met zijn mede- ioschrijvers Giuseppe Berto- en Kim Arcalli, zijn camera- Vittorio Storaro en een keur acteurs drie Jaar aan gewerkt en film heeft acht miljoen dollar ;ost. Dat lijkt veel maar is, gezien grote opzet, de beroemde acteurs, lange speelduur en niet in de tste plaats het schitterende resul- t, eigenlijk weinig: het oor sspektakel „A Bridge too Far" it meer dan drie maal zoveel ten. vier seizoenen rtolucci belijdt in zijn nieuwste m zijn liefde voor en verbonden- id met het landleven. Hij laat zijn ros spelen in vier seizoenen: de imer, waarin zijn twee hoofdperso- geboren worden, hun jeugd bele en het opkomend socialisme n; de herfst waarin zij en het fas- me tot rijping komen; de winter de oorlog en de bezetting en het 'jaar van de bevrijding. Hij be lt in die vier seizoenen een tijd- van vijf-en-veertig jaar. een mooie zomerdag in 1900 wor- er, terwijl een verklede dwerg agend roept dat Giuseppe Verdi is storven, ongeveer op dezelfde laats en dezelfde tijd op een ndgoed in de Emilia, de landstreek Noord-Italië waar Bertolucci zelf wereld kwam, twee jongens gebo- Alfredo, de kleinzoon van de ttdeigenaar, de „padrone" (Burt ancaster) en Olmo, de kleinzoon een landarbeider (Sterling Hay- n). Ze groeien op als goede vrien- n, hoewel de een de macht en de kdom bezit en ander als bastaard ordt veracht en vaak niet te eten teft. Het socialisme geeft aan de rdrukten hoop en wekt de woede wrok van de machthebbers. Alfre ds grootvader hangt zich op aan ketting in de schuur, verbitterd oor de nietswaardigheid van zijn anen een playboy en een vrekkige aborneerde bourgeois die het alleen iaar op zijn geld heeft voorzien) en Spaardeposito met9/6% rente tot wanhoop gedreven door zijn im potentie; Ölmo's grootvader sterft van vreugde wanneer hij aan schouwt dat de landeigenaars mach teloos tegenover de solidariteit van de stakende landarbeiders. Berto lucci schuwt de melo-dramatiek niet, en waarom zou hij ook? Dit gegeven vraagt erom en leeft ervan. Maar dit deel van de film, waarbij de erfopvolging aan de orde komt, doet ook sterk denken aan een song van Brecht: „Ach, wij hadden vele heren, hadden tijgers en hyena's, hadden adelaars en zwijnen Het opkomende fascisme Een beeld van een trein vol hongeri ge boerenkinderen, die door geestverwanten in Genua op eten en spelen zullen worden getracteerd, gaat vlekkeloos over in een shot van een trein met soldaten, die terug keert van het front. De Eerste We reldoorlog is voorbij, Alfredo en Ol mo (nu gespeeld door Robert de Niro en Gérard Depardieu) zijn vol wassen geworden. Hun vriendschap lijdt er vooralsnog niet onder, bij een uitstapje delen ze zelfs een vrouw, maar reeds voorvoelt men dat dit niet zo zal blijven. Olmo wordt verliefd op een revolutionaire onderwijzeres (Stefania Sandrelli), die de vrouwen aanvuurt tot een sit-down staking en analfabeten les geeft, Alfredo ontmoet een mooie kunstenaarsdochter (Dominique Sanda), die sigaretten rookt, auto rijdt doch desalniettemin maagd blijkt te zijn. Intussen polariseren de maatschappelijke verhoudingen: de landarbeiders komen steeds meer voor hun rechten op, de landei genaren rotten samen om het tij te keren en zoeken hun heil in het fascisme. Dat wordt belichaamd door de macabere figuur van Attilla, de meesterknecht (Donald Suther land), die terwille van de promotie wordt aangevuurd door Alfredo's le lijke nichtje Regina (Laura Betti). De film eindigt met een confrontatie tussen een stoet demonstranten die hun slachtoffers begraven, oude mannen die bij een aanslag levend verbrandden, en de fascisten, die zich hun eerste zwarte hemden heb ben laten aanmeten en om hun flinkheid te vieren een katje hebben vermoord. Een grote belevenis En daar moeten we het mee doen tot over een maand wanneer het tweede deel volgt, alhoewel we in het begin al hebben gezien hoe het eindigen zal: Regina en Attilla worden bij de bevrijding in 1944 door een woe dende volksmenigte gelyncht en een klein jongetje houdt met een geweer Alfredo in toom, want die is welis waar geen fascist geworden, maar hij heeft ook niet tegen het fascisme gevochten. Er valt in deze film zo veel te prijzen, dat men nauwelijks weet waarmee te beginnen. De bui tenlandse acteurs vallen geen ogenblik uit de toon, zij zijn Italiaan met de Italianen, de spanning ver slapt nooit, daarvoor zorgt een meesterhand, aan de onderdelen is liefdevolle aandacht besteed. De so ciale en politieke hartstocht straalt eraf, Bertolucci's inzet is volkomen, zijn liefde en haat zijn meeslepend. En wat is het heerlijk weer eens een film te zien met een herkenbaar ver haal en herkenbare mensen, met ge beurtenissen waarin je je kunt ver liezen zonder in droomland verzeild te raken. Want wat Bertolucci ver telt is waar, ook al is hij er zelf niet bij geweest. Amsterdam-Tuschinski I; Ensche- de-Alhambra; Den Haag-Passage; Leiden-Lido; Nijmegen-Carolus; Utrecht-Rembrandt, 18 jr. Looptijd 6 jaar, vaste rente 9'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 9'/4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 9 Looptijd 3 jaar, vaste rente 8V2% Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam Straat "~1 Woonplaats ?i 'ai>1,^3 Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing, Amsterdam, j uw nationale spaar- en hypotheekbank L'Innocente. Laatste film van Luchi- no Visconti, vol sombere grandezza. De gehele week ln Tuschinski 3, Amsterdam en Studio, Utrecht. Les Parapluies de Cherbourg. Nostal gische gezongen liefdesgeschiedenis van Jacques Démy. De gehele week in 't Venster, Rotterdam. Barry Lyndon. Meesterlijke film van Stanley Kubrick over de verre, kou de, mooie wereld van het verleden. De gehele week in Amsterdam- Calypso; Den Haag-Calypso; Rotter- dam-Kriterion; Utrecht-Rembrandt 3; Leiden-Luxor. Die verlorene Ehre der Katharina Blum. Eerlijke en boeiende film van Volker Schlöndorf en Margarethe van Trotta over de uitwassen van politiemacht en sensatiepers in West-Duitsland naar het boek van Heinrich Böll. De gehele week in Calypso Club, Amsterdam De Komedianten. Prachtige Griekse film van Theo Angelopoulos over een bewogen tijdvak van de geschiede nis dat wordt weerspiegeld in de lotgevallen van een reizend toneelge zelschap. 22 en 23 okt. Filmhuis Eindhoven. Eisenstein-Retrospectief. 22 Okt. „Staking", „Oktober" en „Pantser kruiser Potemkin"; 23 okt. „Iwan de Verschrikkelijke" in Zienema Okto- pus; 22 okt. Pantserkruiser Potem kin De Wereld Wageningen. Het Zout der Aarde. Boeiende film van Herbert Biberman waarin vele sociale aspecten aan de orde komen. 23 okt. Rood, Vlaardingen; 25 okt. Medische Faculteit, Rotterdam; 27 okt. Vera, Groningen. Milestones. Lange documentaire van Robert Kramer over de Amerikaan se verloren generatie, die na het de bacle van McGovern probeert nog wat zin in het leven te vinden. 22 en 23 okt. Filmhuis Arnhem; 27 okt. Vera-Groningen. Satyricon. Federico Fellini's bizarre voorstelling van de antieke wereld. De gehele week in Ceintuur, Amsterdam. Alle Turken heten Ali. Ontroerende film van Rainer Werner Fassbinder over de liefde tussen een oude werkster en een gastarbeider. De ge hele week in Cinetol 2. Amsterdam. Van 27 oktober tot 3 november a.s. wordt in Utrecht voor de zesde maal de tweejaarlijkse Cinemanifestatie gehouden. Ongeveer 25 hoofdfilms zullen in de theaters Camera en Stu dio in Nederlandse première gaan, terwijl in Rembrandt 2 een aantal oudere films vertoond zal worden met bekende mannelijke duo's in de hoofdrol. In zijn 'programmering mikt de Cinemanifestatie niet alleen op de „gevorderde cinefiel", maar op allen die van de film iets meer ver wachten dan pretentieloos amuse ment. De artistieke kwaliteit van de (door Hans Saaltink); gekozen films staat voorop, hetgeen niet uitsluit dat een aantal van deze films aan trekkelijk is voor een breed publiek. De Cinemanifestatie (die van de ge meente Utrecht. C.R.M., de provin cie Utrecht en het Stimuleringsfonds voor het Nederlandse Film- en Bios coopwezen subsidie ontvangt) wil de import van deze films stimuleren en, als die import al een feit is, hun vertoning in de bioscoop. Sterling Hay ten en Burt Lancaster in Negentienhonderd. «eds enige tijd circuleert in Neder- indse buurt- en clubhuizen de film frontlinie", een lange Franse docu mentaire van René Vautier, Brigitte ■riton en Buanan Kabue over de uidige situatie in Zuid-Afrika, een inosauros van een land, dat de sla- etnij onder de camouflagenaam Jpartheid" in stand houdt en toch graag beschaafd genoemd wil 'orden. 'et is vanzelfsprekend een anti- Partheidsfilm, anders zou „Cine- 'ub" hem niet distribueren en hij is Jtnengesteld uit beelden, inter es en getuigenissen. Soweto *°mt er niet meer in voor, de laatste jtbarsting die wordt getoond is het foedbad van Sharpeville (1960), laar hij zit vol geweld. Officieel toeld dat dag in dag uit gebruikt Ordt tegen de zwarte meerderheid, onder onmenselijke omstandig- "^en moet werken in de mijnen, •onen in de ghetto's en. als de ar beidsgeschiktheid afneemt, wordt gedeporteerd naar de dorre „thuis landen". Daar is het sterftecijfer, vooral onder de kinderen, buitenge woon hoog, maar ze kunnen er hun „identiteit" beleven en zwelgen in hun stamverwantschap..Meer dan het aller-elementairste onder wijs hebben ze niet nodig want Vorster heeft zelf gezegd dat het wel een beetje dom zou zijn om mensen kennis bij te brengen die ze later niet zullen mogen gebruiken. De medische zorg is ook summier, want ze hebben toch hun medicijn mannen? Bovendien is het helemaal niet erg als de zwarte meerderheid wat slinkt: het aantal goedkope ar beidskrachten blijft voorlopig toch groot genoeg. De gevangenissen zit ten overvol, want door de vele ver boden wordt practisch iedere zwarte in de overtreding gedrongen en doodvonnissen worden welhaast aan de lopende band voltrokken (al leen aan zwarten, dat spreekt). De mythe van de gescheiden doch gelij kwaardige ontwikkeling en de lang zame doch geleidelijke emancipatie wordt door de meeste blanken overi gens nog altijd met de mond bele den. Waar ze de brutaliteit vandaan halen begrijpt een normaal mens niet, want niet alleen kan een blinde met één oog zien dat het stelsel (over Scène uit Frontlinie u maar zonder u) schandelijk is, maar bovendien hebben de zwarten het reëel slechter dan hun grootva ders het hadden en het gaat nog steeds bergafwaarts. Gelukkig groeit de solidariteit van de onder drukten onderling en met de omlig gende landen, zodat we het misschien nog wel zullen mogen be leven dat Zuid-Afrika Azania gaat heten. Veel nieuws brengt de film niet, het meest is al op de televisie te zién geweest (onder andere het onverge telijke vraaggesprek met Vorster die zijn masker afwerpt en zijn intervie wer afbekt), maar het is goed dat het allemaal eens bij elkaar wordt ge bracht in deze tijd van Soweto, Na mibië en Transkei. Daarvoor is dank verschuldigd aan de Cineclub, die vlijtig, altruïstisch en bescheiden het ploeterwerk verricht, dat nodig is om politieke films te doen verto nen in vele hoeken en uithoeken van het land. „Frontlinie" draait deze en de vol gende week in: Wijkgebouw „De La- rcnkamp", Slinge (22 okt.); Jongeren centrum ,,De Appelaar", Haarlem (24 okt.); Café Jan Denis, Eindhoven (25 okt.); A.S.C., Keizersgracht 397, Amsterdam (26 okt.); Trefcentrum „Posjet", Tilburg, (28 okt.). door Rud Niemans Grote, alfabetisch gesorteerde voorraden Jazz-lp's nopen ons in de omgeving van Broadway en Times Squere tot diverse bezoekjes aan de 3 grootste platenzaken van New York: Sam Goody's, Karol en The Colony. De gemiddelde prijzen liggen enkele guldens beneden Nederlands peil. Laatstgen oemde zaak is het adres voor ware „collecotr's items" maar die moeten dan soms ook 20 dollar kosten. Zoals in de duizende eetgelegenhe- den treft men gedienstig personeel, want die klant is nog Koning in de Verenigde Staten. Voorts gaan onze avondlijke ritten met de weekagen da als marsorder. Vermoeidheid en enige gemakzucht dreven ons een paar maal naar de dicht bij ons hotel gelegen 54e Str. waar „Jimmy Ry an's" en de Eddie Condon-Club el- kaars buren zijn, p-al tegenover de eens zo befaamde „Half Note", waar nu topless go-go girls voor frivool vermaak zorgen. In de pijpenla van „Condon's HANGT EEN ONMISKENBARE OUWE-JONGENS-ONDER-ME KAAR SFEER. Een meesterlijke ca- ricatuur van wijlen de baas in de jaren veertig sterk in het organiseren van jamsessions hangt aan de wand. De tafeltjes zijn fotografisch „opgeblazen'78-toerenplaten met be kende etiketten van vroeger: Com modore, Vocalion. Cornettist Ruby Braff hoorden we er soepel swingende classics blazen met de ex-druymmer van het Mo dern Jazz Quartet Connie Kay aan zijn zijde. Alle musici zitten keurig in het pak. Zo hoort dat bij „Don- don's". Braff maakt er tevens een behaagzieke praat-show van, verwel komt ons, een gezelschap Aziaten en collega-trompettist Buck Clayton, die er een hapje komt eten. goede blazers, of pianisten verlegen zit. Prestaties en geluk zijn nodig, om er een redelijk belegde boterham uit te slepen. New York omhelst hen, of stoot ze af en in dat laatste geval kunnen ze maar beter verdwijnen Gezellig Een opvallend contrast met the Vil lage is, hoezeer zulke oldtimers aan dacht aan hun publiek besteden. De muziek is daaraan in feite totaal ondergeschikt. De prijs van de drankjes maakte ons snel duidelijk, waarom er geen entree wordt gehe ven. Maar gezellig was het er, in tegenstelling tot „Ryan's", waar ook veel grijze heren in-het-pak onder ohs zitten te wezen, in een hard zake lijke sfeer. Achter de lange bar mixen barkee pers in Jachtig tempo cocktails, smij ten borrels in kleine glaasjes, er kan geen lachje bij hen af. Zelfs niet voor de grappen van trompettist Roy Eldridge, die o.m. met Joe Murany (klarinet), Bobby Pratt (trombone) en Eddie Locke op drums een soort laagohmige dixieland staat mee te blazen. Af en toe dan. Bibberige hoge noten hoeven niet zo nodig, de podia van Europa liggen ver weg. Al gauw hangt Roy zijn trompet aan een haakje steekt een sigaretje op en gaat buiten op straat een luchtje scheppen. De met transistor-radio uitgeruste portier licht hem in over de match All-Norton, die enige km verderop in de Bronx plaatsvindt. Yf 4J Buck Clayton..hapje eten in London's doch soms verbluffend talentvolle jonge musici aan het model bouwen van de jazz van straks. Basklarinettist Mike Morgenstern formuleert ons doel en streven van de JazzMania: profs en amateurs non-profit de gelegenheid geven tot spelen, bezoekers relaxed te laten luisteren zonder op gevulde glazen loerende obers. „Hier kan je muzika le risico's nemen zonder van je voetstuk te vallen" zegt Mor genstern. „We draaien al drie jaar op een klein budget, adverteren in „The village Voice", krijgen musici van ver buiten de stad over de vloer. De „lofta" en de programma's in de ge vestigde clubs hebben zo hun raakvlakken. Maar wij kunnen een vrijere politiek voeren." Neder landse jazz-musici (Rein de Graaf. Martin v. Duynhoven) zijn bij de JazzMania bepaald niet onbekend meer. Mike nodigt ons uit. om zon dagsmiddags te komen lunchen met koffie en een concert van pianist Don Pullen en baritonsaxofonist Hamiett Bluiett toe. Die middag, terwijl de top van het Empire State Building zich door een waas van regen boort, spelen Pullen en Bluiett beiden werkten zich om hoog in gToepen van de bassist Charles Mingus een twee sets durende collage van oude en nieuwe muziek. De Jazzmania-allstar sessi on van donderdag (met zeer geïnspi reerd werk op altsax van Jerry Vej- mola b.v.i leidt tot de niet verrassen de conclusie, dat New York niet om Halfgoden De halfgoden van de Europese po dia staan in deze stad ook in figuur lijke zin naast ons op de vloer Ik vond ze aanspreekbaar, informeel, bereid tot communiceren. Een an der soort ervaring is het. in het piepkleine „Gregory's" op 1st Ave nue Ellington-veteranen als Russell Procope en Sonny Greer (72 on nozele stukjes te horen spelen met een arrogant pianistje, die met al zijn jeugd niet verder reikt dan pseudo-Fats Waller. Hoe een man als Procope aan zo n derderangs schnabbel komt, is alleen in New York te verklaren. Muzikaal bedroevend, maar ook ver tederend qua enthousiasme is een parade van talenten en talentlozen in ..Barbara's" (hoek 3rd Street/Was hington Square). Het is er een onaf gebroken komen en gaan van blank en zwart met instrumenten. De jam session volgens de eeuwenoude pro cedure: Je naam bij het huisorkest op een lijstje laten zetten, Je beurt afwachten. 2 chorussen meespelen. Dan: een pilsje, wat handen schud den en weer wegwezen. Goed en slecht worden besprenkeld met zeer solidair applaus. Ergens zit een zwart vrouwtje congadrums mee te spelen. Ze mag ook even solo spelen, vier om vier met de drum mer. Applaus. Een waakzame we derhelft blikt apetrots in het rond. Normaliter voert Art Blakey jr. hier de regie, maar hij is er die avond niet. Alvorens we Manhattan weer moe ten verlaten, bezoeken we nogmaals de ..Vanguard", waar zangeres Betty Carter met een glanzend recital haar comeback in New York viert. Pia nist Jon Hlcks trio met bassist Dave Holland begeleiden deze expressie ve. door 46 jaren gerijpte spring-in't- veld, die zoveel muzikaliteit in haar lijf heeft, dat het alweer zo'n Ameri kaans raadsel mag heten, dat zij het toch nooit echt „gemaakt" heeft. Ook haar zien we. evenals Sonny Rollins binnenkort terug in de Doe len De wereld is klein geworden, een gedachte welke mij verzoent met de retourvlucht. (ADVERTENTIE) Glaasje prik Op een donderdagavond zakken wij per bus af naar de 23e Straat. Op nr. 14 vier trappen op de „Jazzmania Society", welke deel uitmaakt van de z.g. ..loft" scene. Jazzmusici roe pen Je daarbij a.h.w. een „weest wel kom en luister" toe op door henzelf bewoonde kamers. Op een glaasje prik kun Je tegen redelijke prijzen naar Jazz luisteren tussen-de- schuifdeuren, waarbij nog naamloze.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13