Gemeentelijk woningbezit niet verkopen" Systeem-Sparen VVD heeft ernstige bezwaren tegen Haagse erfpachtsnota Vijf bioscopen in Metropole Werkzaamheden vrije tram/busbaan gestart KORT Haagse raad in meerderheid: Leidse promenade krijgt wederom een opknapbeurt Garnalenvissers akkoord met regeringssteun Lot Westeinde-huisjes nog onzeker Voorstel tot oprichting CDA in Alphen Leidschendam heeft tekort op begroting Veel protest tegen plan puinstorten in de Vlietlanden Minister bezorgd over wegaanleg rondom Den Haag Steekpartij in Haagse cafetaria NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 19 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG-LEIDEN TROUW/KWARTET H s Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad voelt er niets voor gemeentewoningen aan de bewoners te verkopen. Dat bleek gisteren in een vinnige, door de WD-fractie uitgelokte discussie. De raad velde een vernietigend oordeel over een nota, die de Haagse liberalen onlangs uitbrachten over mogelijke verkoop van het gemeentelijk woningbezit. Volgens de WD dienen huurders van gemeentewoningen een koop recht te krijgen. „Belangrijke cate- goriën huurders" zouden de kans willen en moeten krijgen hun woning in bezit te krijgen, zo stelde de VVD nadat hun zij een enquête ingesteld had. Door de andere partijen werd de waarde van die enquête danig in twijfel getrokken. Mevrouw Van Liempt (PvdA) wees erop. dat slechts vijf procent van de schrifte lijk ondervraagden gereageerd heeft. ..Dat kun je geen denderende reactie noemen", aldus mevrouw Van Liempt. die ook de vraagstelling in de enquête aanvocht. PPR-raadslid Verduyn Lunel was het met haar eens. dat de enquête op een aantal punten „oneerlijk en onjuist" was. Om twee redenen hebben B en W 'zich tegen het standpunt van de VVD verzet. In de eerste plaats me nen zij, dat de verhuring van ge meentelijke woningen „in sterke mate op het sociale vlak ligt". Hoe groter het gemeentelijk woningbezit. hoe meer gezinnen geholpen kunnen worden aan betaalbare huisvesting. In de tweede plaats betekent over dracht van huurwoningen aan de bewoners een belemmering voor de doorstroming. Volgens B en W is bevordering van het eigen woningbezit (een vurige wens van de VVD) wel mogelijk door betaalbare koophuizen in het Haagse nleuwbouwpakket op te LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmerstraat, de grootste win kelstraat in de Leidse regio, hebben hun bezwaren tegen de nieuwe sier bestrating niet tevergeefs geuit. In opdracht van de dienst gemeente werken worden in de komende we ken extra slertegels in deze straat aangebracht. Het is de bedoeling, dat de nieuwe winkelpromenade, die nog zal worden voorzien van straatmeubilalr (o.a. bloembakken), voor de St. Nicolaas drukte geheel voltooid zal zijn. De meerderheid van de raad was het hartgrondig met B en W eens. Overi gens staat in het beleidsplan voor de Haagse stadspolitiek, dat tot 1978 geen gemeentelijke woningen ver kocht zullen worden. Het CDA, dat ook veel voelt voor bevordering van het eigen woningbezit, meent dat in dat jaar mogelijke verkoop van ge meentewoningen „opnieuw beke ken" moet worden. Daarmee ontken de het CDA, dat zij „om dogmatische redenen" tegen zulke verkoop is. zo als de WD de Christen-Democraten had verweten. DEN HAAG De producentenor ganisatie Garnalenvissers is in Den Haag zonder discussie akkoord ge gaan met de overheidssteun voor het uitgeputte garantiefonds. Een week eerder hadden afgevaardigden van het ministerie van landbouw en visserij en van de producentenorga nisatie in principe overeenstem ming bereikt over zo'n steunmaatre gel. die erop neer komt dat het Rijk een garantie geeft voor een lening van 700.000 gulden om de leegge- raakte doordraalkas bij te vullen. Voorwaarde van het ministerie is dat de vissers niet meer dan driedui zend kilo garnalen per schip per week aanvoeren. Ze krijgen dan. als de aanvoer wordt doorgedraaid. 2,32 per kilo voor de eerste duizend kilo en twee gulden voor de overige kilo's. De aanvoer moet van het mi nisterie bovendien van goede kwali teit zijn, dat wil zeggen dat er niet meer dan zeshonderdtwintig garna len in een kilo mogen zitten. De vissers moeten voortaan ook over hun gehele vangst vijftien cent per kilo aan het garantiefonds betalen. De lege doordraaikas. die het gevolg was van onder meer de scherpe Duitse concurrentie, was begin ok tober reden voor garnalenvissers in het noorden om niet meer uit te varen. Ze beëindigden hun actie toen minister van der Stee de nu aanvaarde regeling in het vooruit zicht stelde. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG - Nog steeds is er geen antwoord op de vraag, of deze drie klokgeveltjes aan het Westeinde moeten verdwijnen. De grond, waarop de huisjes staan is aangekocht door het Westeinde-ziekenhuis voor de nieuwbouw van dit ziekenhuis. Blijven deze huisjes gehandhaafd of zullen zij, zoals zoveel huizen met karakteristieke gevels in Den Haag, onder de slopershamer komen? Zowel de directie van het Westeinde-ziekenhuis als de gemeente kunnen geen antwoord geven. Voor een groep bejaarden zou het verdwijnen van deze huisjes betekenen, dat ook de kroeg, waar zij met reductie - hun drankje komen halen, zou verdwijnen. En waar is zo'n café in Den Haag nu nog te vinden? ALPHEN De besturen van de Alphense afdelingen van de ARP, CHU en KVP hebben in een geza menlijke vergadering besloten om hun leden voor te stellen een federa tief CDA-verband op te richten. De afdelingen geven hiermede gestalte aan het alom groeiende besef van de gezamenlijke verantwoordelijkheid om het christelijk geloof in de poli tiek tot uitdrukking te brengen. Te vens is het een antwoord op de groei ende wens om te komen tot de op richting van één Christen- Democratische politieke organisa tie. De afdelingen hebben een voor lopig bestuur gevormd, met als voor zitter de heer N. Buysert. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraadsfractie van de VVD heeft ernstige bezwareh tegen de erfpachtsnota van B. en W. De fractie vindt het in de nota voorgestane gronduitgiftebeleid fnuikend voor het particuliere belang van vele Hagenaars en nadelig voor een gunstige ontwikkeling van de werkgelegenheid in de stad. De erfpachtsnota wordt deze week behandeld in de raadscommissies voor economische zaken en voor stadsontwikkeling. De WD-fractie zal zich tot het uiterste inzetten om te voorkomen dat de nota in deze Lijsttrekkerschap CDA Van onze Haagse redactie DEN HAAG In het bericht giste ren in Trouw/Kwartet betreffende het lijsttrekkerschap van minister Van Agt is een fout geslopen. Mr. Van Agt heeft zich niet zoals gemeld in een gesprek met de fractievoorzit ters van KVP, AR en CHU. maar in een gesprek met de partijvoorzitters definitief bereid verklaard de CDA- lijst aan te voeren. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Na Asta met z'n Bijou en vervolgens ZCalypso. het nabijgelegen Apollo met z'n Apollo 2 en het tot een 1. 2. 3 en 4 The Movies omgevormde Odeon-theater heeft ook Metropole Tuschinski er aan moeten geloven. Eén grote bioscoop wordt opgedeeld in vijf kleinere. De grote benedenzaal van deze bios coop wordt over de lengte in tweeën gedeeld In elk van deze twee bene denzalen komen 200 stoelen. In het midden wordt een gang vrijgehou den. waardoor de bezoekers de bios copen 4 en 5 kunnen bereiken Deze twee zaaltjes, elk met een capaciteit van rond de 100 zitplaatsen, zijn ge bouwd op het vroegere podium aan het eind van de zaal. Het balkon wordt door een plafond van de zaal gescheiden, zoda t daar ook een apar te bioscoop gemaakt kan worden. Dit zal trouwens de grootste zaal worden, waar ongeveer 500 bezoe kers een plaatsje kunnen vinden. De projectie zal worden geregeld met de allermodernste, volautoma tische apparatuur, die op drie plaat sen kan worden bediend. Vanuit de projectiekamer zelf. in een centrale kamer, waar één man via monitors alle vijf de zalen in de gaten kan houden en tevens de geluidskwali teit kan controleren en voorts ko men in de zalen aparte knoppen kastjes. waardoor bij een onscherp beeld een personeelslid snel een cor rectie kan aanbrengen. De vier nieuwe zalen krijgen een eigenUjdse gezellige aankleding. Overal worden nieuwe stoelen neer gezet Het balkon blijft in oorspron kelijke stijl, maar krijgt wel een opknapbeurt Overigens gaan de voorstellingen tij dens de bouw gewoon door. De be zoekers kunnen nu alleen vanaf het balkon de voorstelling volgen. De bioscoop zal. behalve een andere lichtbak en nieuwe neonletters die de naam Metropole vormen (Tuschinski komt te vervallen), het zelfde aangezicht houden. De gevel wordt wel gereinigd. Met Kerstmis zal Den Haag dus vier nieuwe bioscopen rijker zijn, want dan gaan de deuren van de vier bene denzalen open. De balkonbioscoop zal iets later geopend worden. LEIDSCHENDAM B en W van Leidschendam zijn er niet in ge slaagd de gemeenteraad een sluiten de begroting voor 1977 voor te leg gen. Het totale tekort voor komend jaar bedraagt 1.847.000 gulden. Dit begrotingstekort wijten B en W o.a. aan het stijgende tekort van het gemeentelijk zwembad, de uitbrei ding van het plantsoenenonder- houd. de hogere tekorten in het on derwijs en de verhoging van de ren- teomslagpercentage. Om dit tekort te dekken moeten B en W een aan zienlijk deel van de reserves aan spreken. Men denkt hierbij aan een bedrag van 760.000 gulden. Andere middelen waarmee men dit gat wil opvullen zijn de verwachte winst van het gemeentelijk gasbedrijf (een bedrag van 740.000 gulden), een extra afschrijving van de restant boekwaarde van het sportcentrum De Fluit en een verhoging van de gemeentelijke belastingen. Ver hoogd zullen worden de onroerend goedbelasting. de rioolrechten/riool belasting en de reinigingsrechten. B en W wijst er in haar toelichting op dat het aanspreken van reserves noodzakelijk is. maar alleen ver antwoord is voor tijdelijke budget taire moeilijkheden. Zo spoedig mo gelijk. aldus B en VV. moeten er duurzame dekkingsmiddelen gevon den worden. Van een onzer verslaggevers LEIDSCHENDAM Op het ge meentehuis van Leidschendam is een groot aantal bezwaarschriften binnengekomen tegen mogelijke puinstort in de Meeslouwerpolder. Een dochteronderneming van de Stevingroep heeft B. en W. een ver gunning voor het storten van puin gevraagd. De Inspecteur van de Volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in Zuid-Holland is van mening, dat zijn vergunning er niet moet komen. B. en W. willen spoedig een beslissing nemen. Er wordt nog gewacht op enkele ad viezen. De Meeslouwerpolder ligt in het na tuurgebied Vlietlanden, waar de Stevingroep een fikse financiële ka ter heeft overgehouden aan een mis lukt project voor zandwinning. Om die strop teniet te doen wil de Ste vingroep in een deel van de polder woningen bouwen. Het provinciaal bestuur spreekt daarover deze maand met de betrokken ge meenten. waaronder Leidschendam. vorm wordt aangenomen. Fractie voorzitter P. Ressenaar: „We hopen op het gezonde verstand van de CDA-raadsleden en zelfs op enig be grip binnen de PvdA-fractie." Ook binnen het college van B. en W. heeft de VVD „dwarsgelegen" toen de erfpachtsbepalingen aan de orde kwamen. De liberale wethouders Wallis de Vries en mevrouw Vos zorgden ervoor dat het college bij de presentatie van de nota niet als een eenheid naar voren kwam. „Over het algemeen zijn er weinig grote politie ke geschillen binnen B. en W. Hier ligt er echter één." aldus wethouder Wallis de Vries. De VVD bestrijdt het argument dat grond in erfpacht moet worden uit gegeven om een slagvaardig planolo gisch beleid te kunnen voeren. In het commentaar wordt gesteld dat de overheid genoeg wettelijke instru menten heeft (zoals bestemmings plannen) om zo'n beleid te kunnen voeren. Ook het voorstel in de nota om de voorwaarden in een erfpachtsover eenkomst na vijftig jaar volledig te herzien vindt men binnen de VVD- fractie niet juist. Deze regeling zou een gebrek aan zekerheid voor de particuliere ondernemer betekenen. De VVD kant zich verder tegen de mogelijkheid om de erfpachtscanon aan te passen aan de inflatiespiraal. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wes terterp (verkeer en waterstaat) heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn bezorgdheid uitge sproken over het feit, dat de Haagse agglomeratie zeer stiefmoederlijk bedeeld is met de aanleg van nieuwe rijkswegen. In een vergadering van de vaste Tweede Kamercommissie voor ver keer deed hij een ernstig beroep op de Kamerleden om de aanleg van rijksweg 19 (tussen Schiedam en het verkeersplein Ypenburg) niet in de weg te staan. Ook liet hij weten met smart te wachten op een duidelijke uitspraak van de Kamer over het al dan niet aanleggen van rijksweg 14 (de Verlengde Landscheidingsweg). Laatstgenoemde weg werd vorig jaar met één stem meerderheid door de Kamer van het rijkswegenplan afgevoerd. Minister Westerterp heeft de weg niet geplaatst op het ontwerp-plan voor volgend jaar, naar hij gisteren zei om niet de kans te lopen de weg „weggestemd" te zien. Ook de „bescherming" van de ambtenaren, die jarenlang bij de voorbereiding van de weg betrokken zijn geweest, speelt een rol. „Door de onzekerheid een bijna onmenselijke martelgang", aldus de minister. Hij bleef erbij, dat de weg zo snel moge lijk aangelegd moet worden. „Zo lang die weg er niet is betekent het voor de bewoners van Voorburg, Leidschendam en Den Haag-west, een ontzettende verkeersoverlast die ze niet verdiend hebben". De Tweede Kamer stemt volgende week bij de behandeling van het recreatieplan Midden Delfland over een motie van socialist Voortman om rijksweg 19 niet af te maken. Deze weg doorsnijdt het fraaie pol dergebied Midden Delfland. Zoals de kaarten nu liggen zal een meerderheid in de Tweede Kamer vóór de motie stemmen. De minister waarschuwde daartegen, erop wij zend dat zonder rijksweg 19 de ver keersdruk op rijksweg 13 onvoor stelbaar groot wordt. VVD-Kamerleden vroegen ophelde ring over de reconstructie van de Zuid-Hollandlaan in Den Haag. Het gemeentebestuur heeft voor de uit voering daarvan een rijksbijdrage gevraagd. N^inister Westerterp zei dat het gemeentelijk plan veel te ruim van opzet was. Rijkswa terstaat en gemeente zoeken nu naar een bescheidener oplossing. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Tijdens een ruzie in een cafetaria op het Kromvlietplein in Den Haag is de 27-jarige J. G. G. M. uit Den Haag vier keer met een mes in de borst en buik gestoken. Na een spoedoperaie in het ziekenhuis in Voorburg was het levensgevaar geweken. De man kreeg samen met een vriend ruzie met twee onbekende Surina- mers om het spelen met een gok kast. De ruzie liep zo hoog op dat er messen getrokken werden. De man die de steken uitdeelde is voort vluchtig. Na de steekpartij bleef het. enige tijd onrustig rond het Kromvlietplein. Een 20-jarige Suri namer werd door voorbijgangers mishandeld. Hij liep een hoofdwond op. De man die toevallig langs de cafetaria kwam weigerde aangifte te doen. Van een onzer verslaggeefsters SCHEVENINGEN Met de wijziging van de rail- en wegtraces in Schevenin- gen-badplaats is gisteren een begin gemaakt. Het belangrijkste onderdeel is de aanleg van de ..iloofdhaltc Openbaar Vervoer Scheveningcn-badplaats". schuin tegenover het Kurhaus. Het totale plan houdt in. dat op de Gevers Deynootweg tussen de Scheveningse Slag en het Zwarte Pad een geheel vrije Iram'busbaan wordt aangelegd. De hoofdhalte op het Gevers Deynootplcin zal aan het begin van het badseizoen 1977 in gebruik worden genomen. Het plan voor het gehele gebied voorziet in een doortrekking van de tramsporen vanaf het Kurhaus naar het Zwarte Pad. Hier komt een keerlus voor trams te liggen. Binnen deze lus wordt een gedeelte bestemd als parkeerterrein voor bussen. Het andere stuk zal worden voorzien van een passende beplanting. Ook elders langs het traject wordt waar mogelijk groen geplant. In maart 1978 zal het laatste deel van het werk en wel de aanpassing van de Gevers Deynootweg vanaf Plein t'm de Scheveningse Slag zijn voltooid. De kosten van het gehele project zijn begroot op 17,5 miljoen. ADVERTENTIE Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Lijkt het u prettig om ongemerkt een moot bedrag bt| elkaar le sparen' Vindt u het verstandig om automatisch meer rente met uw geld te maken? Dan hebben wij in teressant nieuws voor u: Systeem- Sparen Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank Het maakt sparen zo gemakkelijk, dat u er geen omki|ken naar hebt. Loopt u eens één van onze kantoren binnen voor inlichtingen. Ds Kalsbeek Reeds veertien dagen n£ het ver trek van ds M. L W. Schoch, die zoals bekend met emeritaat ging, mocht de Duinoordgemeente al een nieuwe predikant begroeten, t.w. ds G. Kalsbeek uit Voorst. In de Kloosterkerk aan de Lange 6 Voorhout verbond hij zich afgelo- d pen zondag aan de gemeente met J)t de woorden uit Exodus 1:8, na te voren te zijn bevestigd door de Leidse hoogleraar in de Dogma tiek en Bijbelse Theologie, prol H. Berkhof. Ds Kalsbeek ving zijn pastorale arbeid als candidaat aan in 1961 en was vervolgen! predikant te Exmorra en Voorst Honden In de periode van 18 t/m 31 okto- rs ber zal de gemeentepolitie van t!i Voorburg optreden tegen honden- b bezitters. In het bijzonder zal wor den gelet op loslopende honden en op het bevuilen door honden van de voetwegen. Deze controle is opgezet naar aanleiding van de tl regelmatig terugkerende klachten. Grammofoonplaat Vanavond om 20.15 uur begint in de Lutherse Kerk aan de Luther- se Burgwal een introductiecon cert van Herman van Vliet en Sander van Marion. Tijdens dit concert zal een grammofoonplaat K geïntroduceerd worden, waarvan de netto-opbrengst ten goede zal Dl komen aan het restauratiefond! i van het Batz-orgel van de Luther se Kerk. De toegang tot dit con cert is vrij. ssrd In het kader van het 75-jarig be staan van de Leidse Studenten vereniging SSRD is vanavond de laatste avond van de theologische cyclus over pneumatologie. Dt Van der Heuvel, dr Van Hoof. F. Keesen en drs Van Breukelen zul len discussiëren over de vraag of de traditionele kerk met het ac cent op de zondagmorgen nog vol doet. De discussie begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Hoge- woerd. Ex Oriente Lux Het Vooraziatisch-Egyptiscl Genootschap „Ex Oriente Lux start vanavond met haar eerst lezing. Prof. dr K. R. Veenhc spreekt over „Mesopotamië, hel land en het water". De lezing be gint om 20.00 uur in het gebou* aan de Denneweg 14. Bazar De Bethelkerk, Jurriaan Kok- straat 177, Scheveningen, houdt 20, 21 en 22 oktober een bazar. De openingstijden zijn van 14.00 17.00 en van 19.00-22.30 uur. De baten zijn voor de Zending, het Werelddiakonaat. een kinderte huis in Hongarije en Libanon. Kunstgras Als het aan de Haagse Adviesraad voor sport en recreatie ligt krijgt de residentie vooriopig geen kunstgrasveld. Een drietal hoe- keyverenigingen heeft de ge meente om aanleg van zo'n veld gevraagd. De Adviesraad schrijft aan wethouder Vink (sport en re creatie), dat er eerst maar ge wacht moet worden op de ervarin gen. die Utrecht en Rotterdam met een kunstgrasveld opdoem De aanleg van een kunstgrasvel is overigens een dure zaak (ong.l miljoen). Solidaridad De Interkerkelijke Werkgroep voor Vrede en Ontwikkelingssa menwerking in Naaldwijk wil in aansluiting op haar activiteiten in de Vredesweek de actie „Solidari dad" in Naaldwijk gaan stimule ren. Men hoopt concreet hulp K kunnen gaan bieden aan een oe cumenisch/sociaal centrum in Mendoza, Argentinië. Vanavond om 20.00 uur zal ds Mevrouw Aleida Verhoeven, één van de leiders van het centrum in gebouw „De Harmonie" aanwezig zijn om over het centrum te ver tellen. Tevens zal Paul van der Harst van de actie „Solidaridad" aanwezig zijn. Jongerenwerk Het Zoetermeerse colfege heeft besloten om de Stichting Jonge renwerk een voorschot te geven van 12.000,—. Hierdoor kan het jeugdwerk in de boerderij aan de Voorweg, na een tijdelijke slui ting, worden hervat. Het geld is bestemd voor het treffen van voorzieningen waardoor jeugdboerderij meer het karakter van een sociëteit zal krijgen. Gespreksochtend Donderdag a s. is de tweede ge spreksochtend voor vrijwilliger* georganiseerd door de Haagse rouwen Raad en de Stedelij W Commissie Algemene Burenhulp De ochtend begint om 9.15 uurm ,,'t Klokhuis" aan de Celebes- straat. Aan het woord komen me vrouw J. Schim van der Loeu- Mackaay en de heer F. J- Kiekens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6