Centrum in Aalsmeer haalt gehandicapten uit hun isolement Gouden schat van de keizer der Azteken teruggevonden Brief met nieuws uit 1781 in orgel gevonden «Boycotacties van AMRO en Stevin zijn onrechtmatig" Wethouder van Woudrichem krijgt ontslag Spaans galjoen op zeebodem Stad en provincie Utrecht oneens over vuilverwerking Schoolkinderen in Hengelo spoelen mond met fluor-water Bijzondere kelk uit pastorie ontvreemd Röntgenologe| voor rechter Twee zwaargewonde bij steekpartij Marechaussees klagen kazerne over vieze OINSDAQ 19 OKTOBER 1976 BINNENLAND door Wim Jansen AALSMEER Mensen met een ernstige lichamelijke handicap vinden als ze geluk hebben een baantje op een sociale werkplaats. Maar voor velen gaat dat niet op en kunnen vaak weinig anders doen dan de hele dag thuis zitten, waardoor spanningen met andere huisgenoten ontstaan. Hoe kan het ook anders: doordat de gehandicapte niets om handen heeft, krijgt hij het gevoel nutteloos te zijn voor de maatschappij. Boven dien heeft niemand hem of haar ge leerd de tijd op een andere manier goed te besteden. Met dit probleem in het achterhoofd werkt een aantal mensen in Neder land al sinds 1971 aan de oprichting van een acUviteltencentrum. waar gehandicapten geholpen kunnen worden. Deze maand is in het Noord hollandse Aalsmeer het hoogste punt bereikt bij de bouw van een acUviteltencentrum voor lichame- Prof. W. J. Slagter: Van een verslaggever AMSTERDAM - ..De boycotacties, de afgelopen maanden gevoerd, te gen de AMRO-bank en de Ste- vlngroep zijn onrechtmaUg wegens het ontbreken van een geoorloofd doel en van evenredigheid tussen het doel en de schade door de toege paste middelen De geboycotte be drijven zouden hiertegen met een vordering tot verbod op grond van een onrechtmatige daad kunnen optreden." Dit schrijft prof. mr W. J. Slagter. hoogleraar in internatio naal privaatrecht aan de Erasmus- universiteit In Rotterdam, in een arUkel over privaat- en publiekrech telijke boycot in het Nederlandse Juristenblad van deze week. Van de AMRO-bank werd geëist, dat deze een eind zou maken aan het verlenen van kredieten ten behoeve van handelstransacties met Zuid- Afrlka. van de Stevlngroep dat zij zou afzien van eventuele investerin gen in Chili. ..Er is sprake van een grove over schatting van de invloed van Neder land in de wereld. De boycot brengt geen enkele wijziging in de houding ten opzichte van de groeperingen in Zuld-Afrlka en Chili, die men beoogt te helpen. Dit zou slechts anders kunnen zijn. Indien het een we reldwijde boycot zou betreffen, waa raan Nederland deel neemt", schrijft de Rotterdamse hoogleraar. Het Boycot-Amro-Comlté (dat de re keninghouders van de AMRO-bank vraagt hun rekening op te zeggen) wordt gesteund door de PvdA. PPR. PSP en de ARJOS (Jongerenorgani satie ARP) en de federatie van jon gerengroepen In de PvdA. De boycot van de Stevlngroep ging uit van een aantal gemeenten die weigerden contracten met de Steviungroep te sluiten of te verlengen. Van een verslaggever ANDEL De gemeenteraad van Woudrichem heeft met acht tegen zes stemmen zijn wethouder K. A. van Helden ontslagen. Drie weken eerder had de meerderheid van de raad op lnJtlaÜef van wethouder me vrouw Werther het vertrouwen in hem opgezegd. De heer Van Helden bleef echter zitten. Voor de raad bleef er toen niets anders over dan artikel 87a van de gemeentewet toe te passen. Dit artikel biedt de moge- lljkheid een wethouder die het ver trouwen niet meer bezit te ontslaan ais hij niet uit eigen beweging opstapt. Het definitieve voorstel tot ontslag van de AR-wethouder werd inge diend door negen van de vijftien raadsleden. Zij zijn van mening dat de beer Van Helden niet bekwaam is om een gemeente van een dergelijke omvang, twaalfduizend Inwoners, te besturen. Van Helden wordt verder verweten dat conflicten in de raad vooral voortkomen uit zijn onvol doende mogelijkheden om de be stuurlijke problematiek te doorzien. lijk gehandicapten. Het gebouw dat eind volgend jaar gebruiksklaar is, geeft dan plaats aan vijftig deelne mers. die anders gedwongen zijn de hele dag thuis te zitten. Op dit moment draait in Aalsmeer al sinds Januari een proefcentrum in voorbereiding op de start van het in totaal 4.5 miljoen kostende nieuwe gebouw aan de Zwarteweg. Hoewel er nu nog maar acht deelnemers zijn. is het de bedoeling dat binnen korte tijd het aantal lichamelijk gehandi capten in het proefcentrum tot twin tig zal oplopen, zodat de stal zich geleidelijk aan kan Inwerken. Wie niet werkt. Directeur van het proefcentrum is de heer Bram Kordes. Samen met ad junct-directeur Van Schoonhoven is hij al vanaf het begin betrokken bij de oprichting. Volgens hem is het centrum niet alleen belangrijk voor de gehandicapten, maar vooral ook voor de rest van de maatschappij. Kordes: ..Het gezegde wie niet werkt zal niet eten zit er bij de mensen nog veel te diep in. Daarom voelen de gehandicapten die zonder werk zit ten zich vaak maatschappelijk nut teloos. Je komt er niet door voor deze mensen alleen maar werkgelegen-, heid scheppen. Wat we nodig heb ben is een algemene mentaliteitsver andering. waardoor het zonder werk zitten als normaal wordt ervaren". Dit gaat niet alleen op voor hen met een lichamelijk of geestelijk gebrek. Ook werkelozen en mensen die met pensioen gaan zitten wel met het probleem dat ze niet goed met hun vrije tijd om kunnen gaan en zich vaak schuldig voelen voor het feit dat ze niet meer werken. „We teren op de zak van de werkers, zonder daar iets tegenover te kunnen stel len". is het idee dat bij velen schuldgevoelens veroorzaakt. Daarom wil het ALG (het Activitei tencentrum voor Lichamelijk Ge handicapten. zoals het officieel heet) niet in de eerste plaats proberen de deelnemers aan een baan te helpen. De lichamelijke gebreken zijn daar voor meestal ook veel te zwaar. Kor des: „Het is veel belangrijker dat wij de deelnemer laten ontdekken dat zij over allerlei andere capaciteiten beschikken. Als de mensen hier ko men. weten ze precies wat ze niet kunnen. Wij laten ze hier ontdekken dat ze met een paar aanpassingen, die soms heel simpel zijn, nog van alles kunnen doen. Door met hen ook nog allerlei dingen te onderne men in de maatschappij, zoals zwem men, winkelen en het bezoeken van openbare gebouwen, dwingen we de maatschappij ook rekening te hou den met gehandicapten. Een winke lier zal bijvoorbeeld de stapel blik ken midden in het winkelpad wel ergens anders plaatsen, als een inva lidewagentje er al drie keer tegen aan gebotst is omdat de doorgang te nauw was". Grote stap Dat dat een lang proces zal worden is duidelijk. Meestal hebben de gehan dicapten al Jaren thuis gezeten en zijn hun contacten en belangstelling voor allerlei zaken sterk teruggelo pen. Ook de overgang van hele da gen thuis zitten naar vijf dagen in het activiteitencentrum is dikwijls een erg grote stap. Om alvast wat ervaring hiermee op te doen heeft de stichting ALG een oud schoolgebouw aan de Oostein- derweg ingericht als proefcentrum. Door drempels weg te breken, deu ren te verbreden en een aantal ande re aanpassingen is het gebouw voor iedereen gemakkelijk toegankelijk. De groepskamers. keukens, hobby kamer en ook de daar aanwezige apparatuur zijn zo ingericht dat er vanuit een rolstoel gemakkelijk ge bruik van kan worden gemaakt. Bui ten is een tuin met grote bakken op ongeveer een meter boven de grond, zodat de deelnemers niet hoeven te bukken om vanuit hun rolstoel 'plantjes te poten of tomaten te plukken. Directeur van hetActiviteiten Centrum Aalsmeer" is Bram Kordes. Momenteel worden in het centrum (foto onder) voorbe reidingen getroffen zoals het opbouwen van een deelnemersbe stand en het inwerken van medewerkers. Geen geld Maar het gebouw is niet alleen be doeld voor gehandicapten die ge bruik maken van een rolstoel. Ook degenen die nog op de been zijn kunnen meedoen. Directeur Kordes: „Het centrum is bedoeld voor alle lichamelijk gehandicapten tussen de 16 en 55 jaar. die nergens anders, opvang kunnen vinden. Ze moeten wel een beetje zelfstandig bezig kun nen zijn. maar we hebben een heel team van specialisten, onder wie een revalidatie-arts en een pedagoog en een fysiotherapeut, die de mensen kunnen helpen". De gehandicapten hoeven niets te betalen voor deelname aan het acti viteitencentrum, zelfs niet de taxi waarmee ze iedere dag van en naar huis worden gebracht. Het hele centrum wordt gefinancierd in het kader van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten, die voorziet in een dagvergoeding voor elke deelne mer. Dezelfde wet heeft ook de nieuwbouw mogelijk gemaakt. Het gebouw zelf gaat bijna 2.5 miljoen kosten en voor de inventaris komt daar nog eens twee miljoen bij. In een uitvoerig betoog heeft de wethouder vrijdagavond nog gepro beerd de tegen hem uitgebrachte bezwaren te ontzenuwen. Met name zei hij van mening te zijn dat de gemeentewet op een verkeerde ma- COVOBCan nier wordt toegepast HIJ deelde de raad mee de Kroon te zullen verzoe ken het besluit te vernietigen. Het CHU-raadslid Van der Nat tenslotte zei de commissaris van de koningin In Noord-Brabant te zullen vragen naar het functioneren van het colle ge van B. en W. een onderzoek te zullen Instellen. Ernstige kritiek had hij ook op PvdA-burgemeester Vos ter. Mexicaanse duikers en oud heidkundigen zijn bezig een goudschat te onderzoeken, die is aangetroffen voor de kust bij Veracruz en die wellicht de ver dwenen schat van de laatste Azteekse keizer is. De ontdek ker van de schat zit in de ge vangenis. De visser, Raul Hurtado, zocht naar octopussen op een ondiep rif 200 meter uit de kust in de Golf van Mexico, toen hij een Jaar geleden een gouden ketting tussen de rotsen vond. Hij ging ermee naar een han delaar in Veracruz, die het kostbare eeuwenoude kleinood voor een zacht prijsje kocht en omsmolt tot een gemakkelijk verkoopbaar staafje. Hurtado vond vervolgens het wrak van een gezonken galjoen, waaruit hij nog meer gouden voorwerpen haalde, die dezelfde weg gingen. Tot de overheid er achter kwam en er een stokje voor stak. Thans bewaken ge wapende mariniers het strand nabij de vindplaats om te verhinderen dat goudzoekers nog meer voorwerpen weghalen. De leiding van het onder zoek naar de goudschat is nu in handen van archeologen. Duikers hebben Inmiddels ontdekt dat er twee schepen op de zeebodem lig gen. en de deskundigen hebben reeds zes kilo edelstenen en gouden voorwerpen tot hun beschikking voor nadere studie. Dr Alfonso Medellln Zenil, directeur van het antropologisch museum van de Universiteit van Veracruz, zegt dat de gouden sieraden ongetwijfeld het werk zijn van een Indiaans volk en vrijwel zeker dateren van voor de veroveringen van Mexico door de Spanjaarden onder aanvoering van Herman Cortes in 1521. Van een verslaggever UTRECHT Het college van B. en W. van Utrecht is het nic eens met de plannen van de provincie Utrecht met betrekkin tot de vuilverwerking. Gedeputeerde Staten hebben d Utrechtse gemeenten een ontwerp-verordening voorgelegd, dl erop neerkomt dat de vuilverwerking een taak van het provincl aal bestuur zou moeten worden. B. en W. van Utrecht twijfele aan de doelmatigheid van dat plan. In een nota vragen B. en W. zich af. waarom de provincie nu nog een eigen verordening wil vaststellen, terwijl de behandeling van het wets ontwerp tot verwijdering van vaste afvalstoffen al in een vergevorderd stadium is. De pronvinciale plannen zijn volgens het Utrechtse college van B. en W. op verschillende punten niet in overeenstemming met het in het wetsontwerp neergelegde beleid. De provincie motiveert haar voorstel met het argument, dat enkele Utrechtse gemeenten niet willen 'meewerken aan een goede oplossing voor het vuilverwerkingsprobleem. Volgens het Utrechtse college geldt dat echter niet voor de in de VMU (Vuilverwerking Midden-Utrecht) sa menwerkende gemeenten. De VMU heeft onlangs een contract afgeslo ten met de NV Afvalverwerking Rijnmond. De provincie streeft naar één verwerkingsprijs voor alle Utrechtse gemeenten, maar die zal volgens B. en W. hoger zijn dan de oriis die de VMU nu bij Rijnmond In het gebouw komen vijf groepsruimten. een motoriekzaal. activiteitenruimte, een aangepaste donkere kamer en natuurlijk voor zieningen als toiletten, wasruimten en keukens die volledig zijn aange past. Waarschijnlijk komt er volgens de heer Kordes ook nog een gTote visvijver bij met speciale steiger, vanwaar de deelnemers hun hengel uit kunnen gooien. Meer informatie over deelname aan het activitcitcnccntrum kan dagelijks worden verkregen bij het ALG, Oost- einderweg 315 in Aalsmeer tussen half negen en half vijf. Telefoon: 02977- 21111. De resten van de tempels van de Azteken in Midden-Amerika laten zien dat dit volk ver voor de komst van de Europeanen al een hoge beschaving hadden. Tal van voorwerpen dragen de af beelding van het hoofd van een krij ger dat gelijkt op een adelaar, een symbool dat gewoonlijk in verband wordt gebracht met het volk der Azteken, die Noord- en Mlddename- rika hadden veroverd voor de komst van de Europeanen en die hun hoofdstad hadden gebouwd op de plaats waar nu de stad Mexico ligt. Bij de voorwerpen, die tot dusver zijn gevonden, zijn niet alleen per soonlijke sierraden maar ook kleine gouden staven, die blijkens erop aangebrachte tekens werden omge smolten door plaatselijke edelsme den in Coyoacan (dat thans een deel van Mexico stad is) in het Jaar van op de Spaanse verovering. De archeolo gen vermoeden daarom dat de on derzeese schat een onderdeel is van de bult. die Cortes en zijn mannen roofden uit de Aztekenhoofdstad Te- nochtotlan. Een deel van die buit zou vanuit Veracruz naar Spanje zijn verscheept om de Spaanse koning zijn aandeel te bezorgen. Volgens de eigentijdse verslagen van de verovering werd een soortgelijke schat naar Cortes gezonden door de laatste Aztekenkeizer, Montezuma de tweede, als schatting na zijn ne derlaag. Volgens de legende werd die schat door enkele van Cortes'man- nen, die begerig waren naar goud na hun ontberingen in de nieuwe we reld. onderschept en verborgen nabij Veracruz om later te worden opge haald. Maar om niet bekende rede nen lieten zij hem achter, en sindsdien zijn in elke generatie goudzoekers op Jacht gegaan naar de schat. Dr. Medellin zegt dat de vondst, als het inderdaad de schat van Monte zuma blijkt te zijn. de belangrijkste archeologische vondst in Mexico is van de laatste vijftig jaar. De tot ol heeft bedongen. B. en W. van Utrecht menen datu provincie in haar beleid te weii rekening houdt met de gemeenti die hun taak op het gebied van vuilverwerking wel goed behartig Het zegt, dat de provincie de VM gemeenten permanente vrijstelli zou moeten geven van de werkij f van de verordening. De mogelij kï daartoe zou dan alsnog in het o; werp moeten worden opgenomen Het is ook denkbaar, dat de pror, cie zorgt voor de uitvoering vanv provinciale plan in de provicj Utrecht, maar dat zij daarvan 1 gebied van de VMU uitzondert. 1 constructie komt echter niet voor het ontwerp-afvalstoffenwet. E wijziging van het wetsontwerp is gens B. en W. van Utrecht te be ken als provincie en VMU samen i de vereniging van Nederlandse I meenten vragen, bij de mlnbterfPf de Tweede Kamer aan te dringen die wijziging. Van een verslaggever BOLSWARD BIJ het repareren van een gipsen ornament aan het orgel van de Martinikerk in Bolsward is een brief gevonden uit 1781, waarop wordt vermeld wie de schenker en de bouwer van het orgel zijn. Bovendien ver meldt de brief allerlei gebeurte nissen uit dat jaar; het gaat om zowel plaatselijk als we reldnieuws. Het orgel is gefinancierd door burgemeester Nicolaas Eldersma, die twaalfduizend gulden voor de bouw schonk. De orgelmaker is ene „Heijns een Hamburger". Dat het orgel was gebouwd door deze man (wiens naam meestal als Hinz gespeld was), was al wel be kend in Bolsward. Ds. L. A. Nell heeft uit het ma nuscript verder opgemaakt dat er twee Jaar tevoren, in 1779, in Friesland een „grote sterfte" Ij geweest, waarvan Harlingen het 'meest te lijden had. Ook in 1780 woedde er een grote sterfte, dit keer vooral in Bolsward: „het geit voor de doodkisten is in het jaar 1779 in Bolsward geweest 1.100 gulden en in genertijd is het getal zo hoog geweest. Anno 1780 li deze somma tot 1800 gulden gelo pen". Ook verhaalt de brief over een oorlog tussen Amerikanen en Engelsen en over ander we reldnieuws. Men heeft besloten het briefje weeropgevouwen in het oma- ment op te bergen, vergezeld va^ een schrijven, waarin de toestai in de wereld en in Bolsward vaal nü behelst, een en ander in I hoop dat de epistels over enk eeuwen opnieuw ontdekt wordeal Van een verslaggever HENGELO De gemeenteraad van Hengelo heeft besloten voor alle kin deren van het basisonderwijs in de ze plaats fluormondspoeling be schikbaar te stellen, ter voorkoming van tandbederf. Wekelijks kunnen de kinderen hun mond spoelen met fluorhoudend water. Na het spoelen spugen ze het water weer uit. Het spoelen gebeurt geheel vrijwillig. Sinds oktober vorig jaar is in Henge lo op Initiatief van de Stichting Schooltandverzorging Hengelo op twee basisscholen met het flu- orspoelen geëxperimenteerd. De re sultaten werden zo gunstig geacht, dat de gemeenteraad nu heeft beslo ten het spoelen op alle basisscholen in te voeren. Als voordelen van fluorspoelen ^.Van een verslaggever MAURIK Uit de parochie van de rooms-katholieke kerk in Maurik (Gld) is een unieke kelk gestolen. Volgens de politie uit Llenden (Old) gaat het om een kostbare kelk die Leo Brom uit Utrecht heeft vervaar digd. De kelk is versierd met dia manten en briljanten en is voorzien van emaille wapens. De kelk is volgens de pastoor van de parochie zo uniek omdat bij het vervaardigen een oude techniek uit de middeleeuwen is toegepast: het „indruppelen" van goud. De kelk is verzekerd voor 16.000 gulden, maar is van onschatbare waarde, aldus de pastoor. Het was de bedoeling dat de kelk zou worden aangekocht door het aartsbisschoppelijk mu seum in Utrecht. noemt het gemeentebestuur dat principe geen fluor in het lichai wordt opgenomen, dat het spod »t eenvoudig door de kinderen te de is. dat er weinig materiaal voori dig is en dat het goedkoop is. kosten worden voor vijftig pro« gedragen door Hengelo en voor andere helft door het regionaal l kenfonds Twente. Van een verslaggever DEN BOSCH Twee Eindhovl röntgenologen, P. K. en F. zullen zich op donderdag 28 októ voor de rechtbank van Den Ba moeten verantwoorden omdat zij van verdacht worden de ziel fondsen méér behandelingen in kening gebracht te hebben danzl werkelijkheid verricht hebben. cier van justitie mr. J. Peijnenbi is meer dan twee jaar met de a -m bezig geweest. Hij komt tot tenli legging van „valsheid in geschf m meermalen gepleegd". Presld j van de rechtbank is mr. Th. Ge« RIJEN - Bij een steekpartij in' o cafetaria in Rijen (N.Br.), zijn t' mensen ernstig gewond. Nadat y ruzie volgens de rijkspolitie in B £7 da aanvankelijk werd beslecht i f; de blote vuist, trok de zestienjai t-a W.L. W. alsnog een stiletto, waar hij zijn tegenstander M.B. uit In de buik stak. De veertigjai H.B. uit Rijen die het slachtof wilde helpen, kreeg een messtcel -a de borst. Beide slachtoffers 1 ,.'r overgebracht naar een ziekenhull ,i: Oosterhout. Zij verkeren buiten j« vensgevaar. De dader is aan houden. dusver gevonden voorwerpen zou den slechts een uiterst klein deel zijn van de schat. De eigenlijke waarde van de voorwerpen is niet te becijfe ren, maar de goudwaarde alleen al wordt geschat op 750.000 gulden. Er zullen nog wel enkele maanden over heen gaan, voordat men zeker weet of men inderdaad de legendarische schat in handen heeft. Intussen zit Hurtado nog steeds in zijn cel in Veracruz, hoewel geen aanklacht tegen hem is ingediend. Hij houdt vol dat hij onschuldig ge vangen zit omdat de verkoop van de gouden voorwerpen niet onwettig was. aangezien de wetten inzake der gelijke vondsten in Mexico erg vaag zijn, en omdat hij de voorwerpen niet zelf heeft omgesmolten. Van een verslaggever APELDOORN In een petitie aan de commandant van de koninklijke marechaussee, de kazernecomman dant en staatssecretaris Van Lent hebben de tweehonderd dienstplich tige marechaussees, die in de Ko ning Willem 3-kazerne in Apeldoorn zijn gelegerd, klachten geuit over de „onhygiënische toestanden" in de kazerne. In een lijst met zeven klachten staat onder meer dat er geen verbetering is in het voorkomen van voetschim mel op de kazeme. Over de eetzaal merken ze op, dat het bestek beter schoongemaakt moet worden, het corveemateriaal aangepast moet worden, dat de dweilen thans zowel voor het reinigen van de vloer als de tafels worden gebruikt, het keu personeel lange haren heeft i kans op haren in het eten H afwasmachine kapot is. Wat de toiletten betreft: die zljB gens de dienstplichtige mareco m sees erg vies en verspreiden ees dragelijke stank. Tekortkom# worden ook gesignaleerd tt ni etenslijst. Zo 2ou er meer vari»3 de groenten moeten komen. gemene wens is ook een betert' pensatieregellng wachtdiensten. De kazernecomj u dant heeft toegegeven dat de v tenlijst wel een grond van watf .j bevat en dat ze niet mag jj gezien als een „onredelijk k® a verhaal". Hij heeft al toegezef -i nodige maatregelen te zullen n0 c;

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 12