it. Etienne: alles in eken van Europa Cup Informatie over isolatie V Royale Union failliet verklaard lessures en ruzies bij Franse kampioensploeg Wales toch in Europees kampioenschap Amateurs egen Ierland joAG 19 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 11 (ADVERTENTIE! ior Matty Verkamman ETIENNE Vlak voor de eerste Europa Cup-wedstrijd ;en PSV, is er zeer veel mis binnen de selectie van St. Etienne. Franse voetbalkampioen, die in mei van dit jaar op hoogst tegenstelling tot wat Kees Rijvers erdagavond nog zei te verwach- zal aanvoerder Jean-Michel Lar- morgen niet van de partij zijn. technisch begaafde spelbepaler !t dat zelf bekend gemaakt. Lar- I ondervindt te veel last van een ulscusblessure. Vrijdag wordt hij de kliniek „Robespierre" van St. enne aan de rechterknie geope- rd Larqué, die in het bezit is van hoogste Franse trainersdiploma, !de verleden week bij afwezigheid oefenmeester Robert Herbin de ning nog even, maar de pijrrwerd al snel te veel. Gisteren liet hij neens op de training verstek ïtrainer Kees Rijvers, die vrijda- ond een verewakt St. Etienne in keihard gespeelde derby tegen fmplque Lyon (1-1) aan het werk meldde bij zijn terugkeer in Ne- land: „Er speelden invallers voor - ivrion (geschorst), Larqué, Piazza vé Révelli en SynaegheL Ik heb Indruk dat al die spelers voor de npa Cup werden gespaard. In niale omstandigheden had St. tune beslist van Lyon gewonnen, was men dik tevreden met dat jkspel. Wat Larqué betreft: Ik tn er toch op, dat hij woensdag dt". tot dusverre slechte resultaten in Franse competitie, hebben de tr bij St. Etienne kennelijk aan tast. In tien ronden zijn er niet (tr dan negen punten verzameld, achterstand op koploper Nantes idraagt inmiddels zes punten. Tus- i hekkesluiter Rennes en St. tlenne ligt nog slechts een verschil nvler punten. De formatie van nlner Herbin heeft met zeven te- iffers weliswaar de minst ge- irde verdediging, maar in aan- md opzicht doet zich de schot- ;ld gelden. Tot nu toe was er in tieverband slechts negen en tot Juichen. Waarbij dan ;r goals in één wedstrijd (te- tnnes) tot stand kwamen. meent dat de strijd in de npa Cup voor St. Etienne dulde- i vooropstaat. Een visie, die juist kt Zo zegt Dominique Rocheteau, redette binnen de ploeg: „Voor persoonlijk is de Europa Cup tut het belangrijkste. Risico's rden zoveel mogelijk vermeden". t bleek dus vrijdag, toen invallers Merchadier, Lacuesta, Santini en hun opwachting maakten, valdo Piazza, de Argentijnse ver- Nllger die in de vorige EC-ronde tn het Bulgaarse CSKA Sofia het ge doelpunt maakte, zegt: „Ik 1 vrijdag best kunnen spelen. Dat d ook voor Synaeghel. Maar die tdstrijden tegen PSV zijn voor ons belangrijk, dat er bewust somml- ipelers buiten de ploeg zijn ge in". zal St.-Etienne naar ver- it ook tegen PSV van enkele Klers gebruik maken. Want de afwezigheid van Larqué, is JV0laomenteel een rel rond de aan- Hervé Reveil! en Christian ïunagna. Herbin verwijt beiden verkeerde Instelling. Tijdens de rtge week is hun ruzie zo hoog lelopen, dat het tweetal min of eer naar huls werd gestuurd. Her- ichijnt daarbij te hebben geroe- n, dat ze wat hem betreft drie :en mogen wegblijven. Vooral de ttsures van de als erg week be- »d staande Sarramagna tegen n M eyern München was hij de uitblin- ,oll> f. hij passeerde zijn direkte te- tótander Johnny Hansen herhaal- 0fTj hangen Herbin de keel uit. ,rer, Isteren wenste hij niet al te uitvoe- op de rel in te gaan, maar ontken- toch niet dat hij in boosheid Ken het duo heeft geroepen: „Als He dan echt geblesseerd zijn, dan ongelukkige wijze de nog altijd belangrijkste Europese baker aan Bayern München moest laten, zal verzwakt aan de eerste ontmoeting met PSV moeten beginnen. Blessures en ruzies hebben in het verdeeld Franse kamp huis gehouden. Twee van de (wel fitte) St. Etienne-verdedigers. Links Piaza, rechts Janvion sterk als vorig jaar. Posthuma is een aanmerkelijke versterking". Rijvers zegt St. Etienne inmiddels niet te vrezen. „Die club gokt dus duidelijk op de Europa Cup. Maar ondanks het feit, dat er nauwelijks blessures zijn geweest, heeft men dit seizoen nog geen goed niveau be reikt. Naar mijn idee zal St. Etienne minstens met 2-0 moeten winnen, om in Eindhoven een kans te ma ken, 1-0 zal dit keer niet genoeg zijn." De Franse kampioen zal morgen waarschijnlijk in de volgende opstelling van start gaan: Curkovic, Janvion, Piazza. Lopez. Farison; Bathenay, Santini, Synaeg hel; Rocheteau, P. Révelli en Larios. ZORICH - De commissie van beroep van de Europese voet bal unie (UEFA) heeft de straf, die in juni van dit Jaar was opgelegd aan de voetbalbond van Wales, verminderd. Naar aanleiding van incidenten tij dens de wedstrijd Wales- Joegoslavië voor de kwartfina les van het toernooi om de Eur- pese titel (op 22 mei in Cardiff gespeeld) had de strafcommls- sie besloten dat Wales niet aan het volgende toernooi om het Europees kampioenschap mocht meedoen. De commissie van beroep heeft nu bepaald dat Wales wèl wordt toegela ten, maar dat de thuiswedstrij den moeten worden gespeeld in een stadion dat tenminste 250 kilometer van Cardiff is verwijderd. Ook zal een boete moeten worden betaald van 15.000 Zwitserse francs (onge veer 15.600 gulden). De com missie van beroep heeft in overweging genomen dat de veiligheidsvoorzieningen goed waren geweest en dat Wales nog nimmer aanleiding had ge geven tot het nemen van straf maatregelen. Tijdens het duel met Joegoslavië waren toeschouwers op het veld ge drongen en kreeg een scheidsrechter een steen tegen het hoofd. De 65 hoofdzakelijk jeugdige relschoppers tijdens de vriendschappelijke wedstrijd Aston Villa-Glasgow Rangers hebben in het gerechtshof van Birmingham zware straffen over zich horen uitspreken. De vrijheidsstraffen varieerden van drie tot zes maanden. Tijdens de ongeregeldheden raakten 52 mensen gewond. Drie van hen werden met mes sen gestoken. De politie arres teerde 99 herriemakers. De wedstrijd werd na 51 minuten gestaakt toen een groep jonge, veelal dronken, fans het veld bestormden. Uit veel Nederlandse woningen 'lekt' heel wat aardgaswarmte naar buiten. Door muren, daken, ramen, kieren. Dat is jammer. Want als je zo'n schone, gemakkelijke energie uit eigen bodem haalt, wil je die graag tot de laatste kubieke meter 'nuttig' besteden. Verstandig is daarom: isoleren. Dus tochtkieren afdichten (maar denk er om. gasbranders hebben frisse lucht nodig). En een schot plaatsen tussen radiator en de glaswand waar hij voor staat. Om wat 'kleine' dingen te noemen. Verstandig is ook om het 'grote' werk, zoals isoleren van muren en daken, of het aan brengen van dubbele ramen, niet op eigen houtje te doen. Vraag eerst deskundige informatie. In het gemeentehuis van uw woonplaats zal men u graag de weg wijzen. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie connoor>a**emi*i posits 19 verstandig mei energe BRUSSEL De VZW „Royale Uni on", een voetbalploeg uit de Bel gische tweede klasse, is door de han delsrechtbank in Brussel failliet ver klaard. De totale schuldenlast van Union zou ongeveer 100 miljoen Bel gische frank (ongeveer 700.000 gul den) bedragen. Dit bedrag bestaat uit onbetaalde facturen, salarissen en vergoedingen aan spelers, schul den aan het rijk en dergelijke. Een aantal weken geleden maakte adjunct-directeur Jean Plasky (oud- international van Anderlecht) een geding tegen Union Royale aanhan gig bij de arbeidsrechtbank voor be taling van achterstallig loon en pre mies tot een bedrag van ongeveer 600.000 frank (rond 42.000 gulden). Nog eerder hadden enkele andere spelers bij de Koninklijke Belgische Voetbalbond (KBVB) aangeklopt om te bemiddelen bij de uitbetaling van hun tegoed. In 1973 werd het eens zo vermaarde „Union Saint Gllloise" omgevormd tot „Royale Union". Een aantal klassespelers, waaronder de toen malige internationals van Ander lecht Jan Verheyen en André de Nul, werden gekocht. Het stadion werd gedeeltelijk hernieuwd in de hoop zo spoedig mogelijk terug te komen in de hoogste divisie. Het afgelopen seizoen promoveerde Royale Union naar de tweede klasse. Dit seizoen bezet de ploeg na zes wedstrijden de vijfde plaats met zeven punten. Of Union na het uitroepen van het faillissement in de competitie mag blijven spelen is onduidelijk. De door de rechtbank aangestelde cu rator moet daarover in de komende dagen beslissen. In kringen van de voetbalbond heeft het nieuws van het faillissement geen verbazing gewekt. VOETBAL Hulb Rulfrok. nu nog «Mis tent vsn trainer Cor Brom btj Sparta, heeft een contract getekend bij Molde, een Noorse eerste divuieclub Rulgrok treedt daar na de winterstop in dienst SCHAKEN Oeen enkel Oosteuropees land tal eind oktober. be«ln november deel nemen aan de „anti-achaakOlymplade". die In Tripolis wordt gehouden als tegenhanger van de officiële Olympiade In Israel. Dit la uit Oostdultse schaakkringen vernomen De Oosteuropese bonden, die het toernooi ln Israel boycotten, tullen itch wel laten verte genwoordigen tijdens het gelijktijdig In het zelfde land te houden congres TENNIS De Amerikaan Jimmy Connors heeft dit Jaar ln tennistoernooien tot nu toe een bedrag van 526 743 dollar (ongeveer 1.4 miljoen gulden» verdiend De Zweed BJOrn Borg volgt met 321.065 dollar (ongeveer 650 000 gulden). BIJ de dames voert de Ame rikaanse Chris Evert de ranglijst aan met een totaal van 252.465 dollar (ongeveer 650.000 gulden). WIELRENNEN - Onder leiding van i po «commissieleden Harry van Oestel en Herman Krott nemen vijf Nederlandse veldrijders op 6 en 7 november deel aan een tweedaagse veldrlt In Praag de Nederlandse ploeg bestaat uit Henk Stamsnljder. Keea van de Wereld. Jos van Oerwen. Marto van de Kerkhof en J an 01de Meule. ALGEMEEN - De kans bestaat dat het pakket Olympische sporten voor Moskou I960 wordt uitgebreid met Judo voor dames. De organisatoren van de spelen In Moskou hebben de Internationale Judo Federatie (PIJ l medegedeeld, dat zij geen bezwaren hebben tegen uitbreiding van het program ma met dames-Judo Het Internationaal Olympisch Comité heeft In deze kwestie echter het laatste woord )e Je maar beter verzorgen. Kom Kr terug als Je weer gezond bent", steren waren Hervé Revelli en inamagna in ieder geval niet op training te bekennen. rtln heeft zaterdag overigens een oedbezoek aan Nederland ge- >cht. In gezelschap van onder Kr Rocheteau zag hij PSV tegen Ahead een goede wedstrijd spe- 1 ..Go Ahead speelde vooral in de Wediglng een naïeve wedstrijd, PSV bewees daarnaast in yoc Km te zijn. De ploeg is zeker zo "UCH (ANP) Het Nederlands nateurelftal is ln de voorronden 1 to het Europees kampioenschap in "a*PtP 3 Ingedeeld met alleen Ierland tegenstander. tónateurcommissle van de UEFA de tien Ingeschreven ploegen v* 'Poepen ingedeeld. Deze indeling h er als volgt uit: roep i Oostenrijk, Italië en Grie- toland. 2: Turkije en Joegoslavië. 3: Ierland en Nederland 4: West-Duitsland, België en bokrijk. ,74 Jtoid moet de eerste wedstrijd «pelen De voorronden moeten w 31 december 1977 gespeeld wor- NEDERLANDS ELFTAL (1) Omdat voor het Nederlands elftal zoals dat woensdag tegen Noord Ierland speelde een beroep werd gedaan op drie spelers van Ander lecht, ging de Gazet van Antwer pen eens na hoe het in de eerste afdeling van het Belgisch voetbal staat met de Nederlandse inbreng. De Gazet van Antwerpen kwam tot de conclusie dat als Jan Zwartkruis zijn A-elftal maakt, in België mak kelijk een B en C elftal valt te maken. Dat B-elftal zou ln de Bel gische competitie zeer zeker een rol van betekenis kunnen spelen concludeert de Antwerpse krant. De elftallen zien er zo uit: Neder lands B-elftal: Ruiter (Anderlecht), eventuele vervanger De Bree (RWDM); Wijngaarden (AS Osten- de), Van Toorn (Sporting Charle roi), Koudljzer (Waregem), Verhoo- sel (Beveren); Haan (Anderlecht), Boskamp (RWDM), Kleton (Cercle Brugge(; Ressel (Anderlecht), Bon- sink (FC Luik), Rensenbrink (An derlecht). Nederlands C-elftal: Barth (Club Brugge) eventuele vervanger Hoo- genboom (Lokeren) of De Jong (Waregem); Mücher (Beerschot), De Quant (Cercle Brugge), De Koning (Lokeren), Van Kerkhof (Cercle Brugge); Hof kens (Beveren). Van der Veen (Antwerp), Veenstra (Cercle Brugge); Koens (RWDM), Van Woerkum (Wlnterslag), Ver- sluijs (Cercle Brugge). De Gazet van Antwerpen moest hier en daar een beetje met de plaatsen van de spelers smokkelen, maar noemt de opstellingen zeker verantwoord. Verder staat De Quant er nog bij, maar hij is na een mislukte operatie aan de achilles pees uitgeschakeld voor topvoet bal. Daar staat echter tegenover dat men behalve de opgestelde spe lers die vrijwel wekelijks in aktie komen, nog reserves achter de hand heeft. Dat zijn dan Van Pouc- ke (Anderlecht), Houwaart, Van Gaal (Antwerp), Gijselaars (Beerschot). Depaepe, Suiberbulck en Van Someren (Lokeren). NEDERLANDS ELFTAL (2) Y-elftal: Sobczak (FC VW) of Ista- tov (FC Utrecht); Budisic (NAC). Paunovlc (FC Utrecht), Savic (Eindhoven), Gluic (Ajax); Ramljak (Feyenoord), Perazic (FC Den Haag), Vuskovic (Go Ahead); Jovanovic (FC VVV), Matlc *5$- 10v (Telstar), Kurcinac (FC WV). Lei ding: Ivlc (Ajax). Z-elftal: Gross (FC Twente) of Ad- janskl (Eindhoven); Deacy (PSV), Ziegler (Roda JC), Rettkowski (FC VW), George (Haarlem); Lees (Sparta), Nygaard (AZ'67), Koldlng (Roda JC); Dahlqvist (PSV), Ed- ström (PSV). Kreuz (Feyenoord). Leiding: Boskov (Feyenoord) en Hughes (Haarlem). Hier en daar ls er gesmokkeld. Maar er zijn nog reserves voor han den. En verder: helemaal zonder Belgen. TELEVISIE Een kleine omroepcontroverse is afgelopen week weer uit de wereld geholpen. De moeilijkheden waren gerezen tussen de NCRV, AVRO en TROS over de uitzending van flitsen van voetbalwedstrijden op de zaterdagavond. De NCRV was namelijk zo handig geweest de NOS-rubriek Studio Sport aan te trekken voor Hier en Nu-sport. Dat betekende eigenlijk ook dat de NCRV zo het best een keuze uit het aangeboden wedstrijdenpakket kon maken. De TROS en AVRO maakten daar bezwaren tegen. De zaak werd vori ge week uitgepraat. De oplossing was zeer simpel. De omroepen mo gen om de beurt de eerste keuze maken. Afgelopen zaterdag was de TROS als eerste aan de beurt. Ko mende zaterdag weer de NCRV en zo verder om en om. Het belang van de kijker zou daar mee zijn gediend. Misschien wordt het wel versleten voor coördinatie. Maar wat kregen we nu. Twee keer de uitslagen in de sportrubrieken plus nog twee keer in het journaal. Wie naar de ene uitzending heeft gekeken weet de uitslag van de andere wedstrijd al. Moet er iets aan spanning bewaard worden, dan waarschuwt Eef Brouwers in dit soort gevallen altijd even het ge luid af te zetten. Coen Verhoef zie je dat nog niet doen. Misschien dat de heren elkaar bin nenkort in een gesprek ook zouden kunnen vinden in een afspraak dat men zich in de eerste uitzending van de avond beperkt tot de sa menvatting en een vooruitblik naar de zondag, terwijl in de tweede uitzending dan de samenvatting gekoppeld wordt aan een nabe trachting van de zaterdag. Kom op heren, samenspel, dan ko men we er wel. LEIDING Zodra er weer eens enkele mensen overstuur zijn geraakt omdat een scheidsrechter een blunder heeft gemaakt, komt altijd weer even een eventuele verandering ln de leiding van een voetbalwedstrijd ter sprake. Sommige mensen den ken dat twee scheidsrechters een uitkomst kunnen bieden, anderen menen dat een soort jurytafel bij de middenlijn onheil zou kunnen voorkomen. Wel, bij basketbal] heeft men twee scheidsrechters en een dichtbe volkte jurytafel. En toch, toch ko men ook daar de fraaiste blunders voor. Toen de ploeg van Theo Kinsbergen donderdag tegen Ra cing Mechelen speelde in het kader van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen, keurde de scheidsrechter bij de stand 44-42 een Belgische treffer af. De Juryta fel miste echter het arbitrale ge baar en bracht de stand op 44-44. Uiteindelijk verloor de Amstel- veense ploeg met 62-63. Als die af gekeurde treffer niet verwerkt was, zou men met 62-61 gewonnen hebben. Hoe duur die blunder ls moet nog blijken, maar iedereen was te onthutst door het zwakke spel van de Kinsbergen-boys dat men van de fout geen punt meer maakte. MILITARY Van woensdag tot en met zondag wordt in Boekelo de jaarlijkse in ternationale military afgewerkt. Een onderdeel van de paar densport, waarbij nogal wat vraag tekens werden geplaatst. Behalve van de berijder wordt Immers zeer veel (teveel zeggen sommigen) van het paard geëist. Wat ls echter gevaar? Dat wordt op zondagmiddag ln het bijprogram- ma getoond als er een Amerikaanse rodeo wordt gehouden. Bij het be rijden van het Bronco-paard bij voorbeeld komt het volgens het programma, „niet zelden voor, dat een cowboy bij een val ln de stijg beugels verstrikt raakt en door het paard meegesleurd wordt". Het be rijden van het ongezadelde Bronco- paard levert nog meer gevaar op. Het houvast van zadel en stijgbeu gels ontbreekt immers. Bij de va- ten-slalom kan een kruislingse stand van de paardebenen „een ge vaarlijke val" tot gevolg hebben. En wat te denken van het berijden van de Brahma-stier. Die beesten hebben meestal een slechte bui en „hebben het instinct een ieder te verwonden of te doden die probeert hen te berijden". Een moeilijk dagje dus voor de cowboys. Maar zeker niet zo ver moeiend als de vijf dagen voor de deelnemers aan de military. Woensdag is het loting en cocktail party, donderdag: dressuurproef en barbecue-party, vrijdag: dres suurproef en cowboy-party, za terdag: uithoudlngsproef en rulter- bal. Zondag is er tenslotte de springproef. Wie dan nog dorst heeft moet zelf betalen. SPELEN Behalve van zeskamp. Superstars en Allrounders valt er mogelijk op afzienbare termijn te genieten van nieuw tv sportspektakel: de We- reldspelen. Het betreft hier een Amerikaanse vinding. Een tegen hanger van de Olympische Spelen, bestemd voor de vergeten sporten. In Barcelona lieten de uitdenkers van het plan tijdens het IOC congres al weten, dat het een vol strekt verantwoord plan betreft. De stad die de Wereldspelen orga niseert mag daarvoor geen nieuwe accommodaties bouwen. Verder doet het niet ter zake of iemand nu prof of amateur is. Als alles goed gaat worden de Wereldspelen om de twee Jaar gehouden. De Ameri kaanse stad Houston staat klaar om het eerste evenement te organi seren in 1978. Welke sporten staan er op het pro gramma? Om maar wat te noemen: tennis, tafeltennis, bowling, body building (dames en heren), taek wondo, waterskiën en nog een handvol vechtsporten. Maar alles hangt eigenlijk af van de organise rende stad, die sporten kan toevoe gen en afvoeren, naar gelang de belangstelling van het publiek. Ruim baan dus ook voor klaverjas sers. zwikken, toepen, sneldammen en mens erger Je niet RUBRIEK Nu de tijd van de grote toernooien weer gaat aanbreken, grijpen we nog maar eens terug naar mei van dit jaar, toen in Tunis de strijd om de wereldtitel werd afgewerkt waarbij onze J. C. Brak zo'n ver dienstelijke gedeelde elfde plaats veroverde. Bepalen we ons echter tot de partij tussen de Mexicaan Hoya en de Japanner Yamazuki in de vierde ronde. Een duel dat later de sleutel- partij bleek te zijn geweest. Na zeven zetten was er rechtson- deraan een Interessante stelling ontstaan (zie diagram). Hoya was hier aan zet en had op stok staan: SSATLPA. Hij besloot nu tot PLAATS, waarbij de 8 nog zorgde voor LOOPS. Met de twee maal 3x woordwaarde leverde dit hem 54 punten op. Zoals te verwachten was. be antwoordde Yamazuki met het obligate QUA. Toch nog goed voor 30 punten. Hoya greep nu uit de doos ATNDAX. Omdat hij de 8 bewaard had. vulde hij nu aan tot STANDPLAATS: 45 punten en wat een prachtige overgang. Yamazuki kwam terug met een simpel BED op de D van 8TAND (8 punten). Behalve zijn AX haalde Hoya nu ITLOB uit de doos. Daaruit volgde de frappe van de partij: TAXI STANDPLAATS! Deze zet. thans bekend als de Hoya-wendlng, lever de nog eens 78 punten op. Hoya won de partij uiteindelijk met 641 punten. Yamazuki bleef op 121 punten staan (met 3 punten aftrek omdat hij de C niet kwijt kon). OPGAVE Behaal met de eerste zet 44 punten als op stok staat: GUUMHBQ. (op lossing: HUMBUG). ZWARTKRUIS De actualiteitenrubriek Hier en Nu heeft de kijkers de prangende vraag voorgelegd, moet Jan Zwartkruis blijven als bondsco ach? Misschien heeft de KNVB er iets aan, zo zei de NCRV te hopen. Helaas, de KNVB houdt slechts re kening met het eigen opinieonder zoek onder de kleine groep leiders van de sectie betaald voetbal. En daar overheerst nog steeds het nee, met al en toe een Ik-weet-het-niet VOORUITSTREVEND Het blad GOLF. handelend over gelijknamige sport, verhaalt in het oktobernummer over de vooruit strevendheid bij de aanleg van de 24e golfbaan ln Nederland. Die van de Oolf- en Countryclub Oeyste- ren, een plaats dicht bij Venray. Van C. Baron de Welchs de Wenne werd voor 50 Jaar een stuk grond gepacht. C. Baron de Weichs de Wenne behoort tot de be stuursleden. De Investering van circa 1 miljoen gulden kwam rond door aspirantle den certificaten te verkopen. Op zo'n certificaat kan een gezin het lidmaatschap van de club aan vragen. Dat is pas vooruitstrevend heid ln de golfsport Dat is trou wens de prijs van zo'n certificaat ook: 3500 gulden. Echt iets voor Jan Modaal. Als hij tenminste ais lid wordt geaccepteerd. G. Pret stroom is even afwezig. Tijdens i'n omweg door West- Duitsland is hij opgepakt. Van wege s'n rode achterlicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11