vol met schaars 'goed' |p antiekbeurs Marcel van Dam en het verkiezingsonderzoek van „In de rooie haan Met zevenmijls-laarzen de Newyorkse jazz Gehandicapten maken uitzending *0 r' wr G- 'ijken in Delft is tl een snipperdag ird PI; IKON-radio stond zendtijd af AG 16 OKTOBER 1976 BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 9 mil Kruis Voor de 28ste maal de Oude Kunst- en Antiekbeurs in "Jtrauseum „Het Prinsenhof" te Delft en 't is weer net als altijd: hebben de (34) antiquairs en kunsthandelaren kans gezien ctles bijeen te brengen die even mooi/uniek en vaak nog '"Jóier/unleker zijn dan de jaren daarvoor. i! Is eigenlijk een wonderlijke ont- Ellng. Want Je zou Je kunnen jtellen dat zo'n beurs van jzaamheden, waarvoor de be- igstelllng, ook Internationaal ge- steeds groter ls geworden. In de r der Jaren steeds minder hoogte nten te zien zou geven. In deze tijd geldontwaarding ls „antiek" im- ts een veel gevraagd object. Niet een van schoonheid, maar dikwijls oral van veilige belegging. „goed" zoals de handelaren het tieic noemen is schaars, maarzoals echt ln het voorwoord van de ca- ogus wordt opgemerkt, die laarste dateert eigenlijk al van tr de geboorte van de meeste ex- santen... Begrip antiek is door de momen- heersende nostalgische verza- elwoede. 'n tikkeltje uit de hand lopen. Allerlei prullaria uit groot- neders tijd en Je hebt nog vrij ugdige grootmoeders worden in i als paddestoelen uit de grond jzende winkeltjes aangeboden en immlge van de winkeliers schro- en niet dat „antiek" te noemen, ecrmalen zijn daar zaken bij, die Je II, en dan hoe! je nog niet eens zö te zijn, zonder erbij na te den- dagelijks gebruikt. j Geen concurrentie [ihar met dat probleem(pje) zit de skbeurs niet. Dat is geen con currentie. Je hebt trouwens het idee. dat die niet echt bestaat bij de deel nemers aan deze manifestatie. El kaar overtroeven, dat wel. en glun derend de eerbewijzen van de colle ga's'in ontvangst nemen. Zo was ik bijzonder verbaasd de kunsthandel Cramer uit Den Haag die altijd met vrij grote inzendingen vertegenwoor digd is. aan te treffen in een van de kleinstad. ik geloof zelfs het kleinste zaaltje van het Prinsenhof. Er han gen maar vier schilderijen, maar twee daarvan zijn dan wèl de kostbaarste stukken van de hele beurs, twee portretten, van een man en een vrouw, door Frans Hanls. Nog een paar grote namen: Jan van Goyen (toch weer) en Salomon van Ruysdael bij Douwes; niet minder dan drie portretten van Nicolaas Maes (uit de befaamde collectie-De Geus van den Heuvel) bij Nijstad Lochem; Willem van de Velde bij Castendijk. Dirck Hals en Jan van Kessel bij De Boer en P. C. la Fargue bij Van der Heijden. Ook kunst- en (gewone) historici kunnen in Delft hun hart ophalen. Nijstad Den Haag (helemaal een kostelijke inzending dit keer) presenteert b.v. een zeer zeldzaam schilderij van Claes van Galen, zeldzaam omdat er tot nu toe maar een werk van deze Kampense schilder bekend was. Ook is er een bijzonder portret van Claudia de Medici door Christofano Allori, af komstig uit een Zuidafrikaanse ver zameling. Zo stond het in de catalo gus van die collectie: „Meisie met 99 door Maurice de Hond Na het bekendmaken van de resultaten van het Rooie Haan/Nipo onderzoek (methode de Hond) en de eerste reacties, die zich alleen op die resultaten richtten, ontstaat nu een tweede (kleinere) golf waarin kritiek wordt geuit op de betrouwbaarheid van deze resultaten. Daarbij wordt gereageerd op een wijze alsof de cijfers verkregen zijn op de normale orthodoxe wijze van peiling van politieke voorkeur. Diverse redenen van mogelijke onbetrouwbaarheid worden genoemd (en terecht). Dat deze critici zich echter in het geheel niet bezig gehouden hebben met mijn gepresenteerde historische overzichten en toelichting van de methode blijkt steeds weer. Zo ook in uw gisteren gepubliceerd interview met Marcel van Dam. Hij noemt me gelukkig nog wel een serieus onderzoeker, en daarom reageer ik ook. Frans Hals: Portret van een vrouw Rooi Hare met een ara-papegaai en 'n woestijnmuis. Christofano Allori (1577-1621). Italiaans. Agterop is in 'n laat 18e eeuws handskrif geskrljf Claudia dei Medici, wat de dogter van die Groothertog Cosimo I was." Zwarte Madonna Maar niet alleen schilderijen, teke ningen en prenten, ook dit keer weer prachtige sculpturen, zoals dat Ro maans bronzen processiekruis uit de 12e eeuw bij Peters, en een trip tiek uit 1480 bij Schlichte-Bergen en een z.g. Zwarte Madonna uit het beein van de 14e eeuw, Duits, bij door Ruud Niemans •ertlg Jaar na als HBS-er stoute dromen gedroomd te hebben over prerftochten langs de Newyorkse stap ik als Jazzpelgrim boord van een charter-Boeing Gewapend met toeristische en —al muzikale adviezen van o.m. Rein de Graaff en Willem Breuker iem ik vanuit Midtown- ittan, een etmaal later mijlen voettochten, taxi- en subway- vd Men ln de met mensenrassen en a l&ouwen volgepropte asfaltjungle. itlg weer. de verkeers-discipline enige verbazing over wat je toch met Je dollars kunt doen, ver- len het gewenningsproces. Vóór op Times Square de weekagenda in „Jazzlnteractions" te pakken loop ik op Seventh Avenue Piet Koster, de Parker-dlscograaf, •egen het lijf. Samen tijgen wij die >vond „downtown" naar Greene Street, „All's Alley", waar tenorist lord Jordan met Roy Burroughs trompet) en baas Rashied Ali op dnims sonore middle-jazz staan weg te geven voor een handvol mensen. Dwars door the Village lopen we later naar het buurtcafé „Monty's", hoek 3rd Ave/13th Str., waar vier technisch bekwame blanke musici In (Plano, trompet, bas. drums) als -The Brew Moore Memorial Band" J® nagedachtenis van wijlen Brew jjjj Moore, een onderschatte sax-brother Ut de jaren '40, levend houden met cleane, pront swingende klassiekers *ls „Lester leaps in". dig, maar toch: het ware niveau irop bekend en onbekend in „The Slg Apple" (jazz-bijnaam voor New York) dingen naar te weinig arbeids- Plaatsen, wordt ons de dag daarop 3 Pas duidelijk. Down South, aan de «venth Avenue en de 11e straat ligt vermaarde „Village Vanguard", waar Gil Evens' elfkoppige orkest fraaie ruil blijkt voor het nog «wezige hulsorkest vanThad Jones- Hel Lewis. Met de ondergrondse arri- *wen wij vroeg en mede omdat het staat er zowaar geen rij. De jft driehoekige kelder met grove koper- td jjwtrumenten aan de groene wan den. bezit een piepklein podium vol wenaars. Maestro Gil. T-shirt. sta- W muziek onder de arm schuifelt Poetend binnen en verdeelt zorgvul- •"R de partijen. De „Vanguard" 4.- entree, 2,- de consumpties) vult ach met jong publiek, onder wie een opmerkelijk aantal Japanners. Twee '®nge sets golft de luide, opwindende ®U2iek van de 64-jarige bohémien Evans door het zaaltje heen. Muziek »an Bird. John Lewis („Concorde"). tPt „Porgy Bess" („Gone"), Intro's, interludes en coda's liggen vast, de jost wordt ingevuld door ólles- Revende solisten, zoals George Adams (tenor). Marvin Peterson 'kompet) en de voor een zieke inge zien, goedogende tromboniste Ja nice Robenson („ik ben op trompet begonnen die met laatstge noemde opwindende elkaar afwisse lende solo's blaast. De uit de popmu ziek weggewaaide Japanse gitarist Ryo Kawasaki trekt diepe, elektro nische voren door het kleur- en scha- duw-spel. Improvisatie Evans regisseert vanachter zijn toet senborden soms met een benig uitge stoken arm. waar strikt nodig. Koper en houtblazers gaan spontane con versaties met elkaar aan. Improvisa tie en het daarmee verbonden begrip „vrijheid" liggen de meester na aan het hart. („ik moet soms ingrijpen, maar kan het gewoon niet"). Ook hier garanderen de tuba en de Fran se hoorn die persoonlijke, warme klankkleur, welke het oor streelt als edele wijn een welgevulde maag. In de kleine uurtjes, als de musici zijn betaald en een tonic'je zijn keel heeft gespoeld, praat de hyperslan- ke Evans nog even met ons na: „In juni deden we 14 concerten in 17 dagen in Japan. Mooi. hoor. De be zetting voor de a.s. Europese tour nee zal wat kleiner zijn. Minder luid. Van dit soort schnabbeltjes kan ik de huur betalen van mijn kamer, 2 blokken hier vandaan." „De scène hier," aldus Evans, „loopt redelijk, maar is nog verre van ideaal. Ik woon al 30 jaar in New York, dus ik weet het." Gil herinnert zich vagelijk 1971 de Doelen-Rotterdam, maar zéker nog dat concert in Sittard. „Toen we daarvan 's nachts terugkwamen, liet de hotelier ons er niet meer ln!" Hij schatert. We nemen afscheid. Tot 5 november, wanneer hij in Rotter dam optreedt. Dinsdagavond doet de gezapige dixieland van Jimmy McPartland in Ryan's in de 54e Straat om de hoek ons ..uptown" vluchten naar het bruine studentencafé „The West End" <Broadway/114e Str.) waar de nu 50-jarige gitarist Tiny Grimes in tropenkostuum in de etalage bal lads en jaren-veertig-stukjes zit te spelen Hij vierde ooit triomfen met Tatum en Parker De sfeer is gezellig en net bier smaakt best. Het drukbe- klante café symboliseert een ook in dit noordelijker gelegen stadsdeel oplevende jazz-interesse. De bo vengrondse subway, een paar blok ken verderop, doet denken aan „The French Connection" Slagader Vecht. Over die Zwarte Madonna's is eigenlijk nooit een afdoende ver klaring gegeven. Er is wel eens ge steld, dat het een gevolg was van de kaarsenwalm. maar waarom zijn dan alleen het gezicht en de handen zwart? Andere geleerden verwijzen naar een tekst uit het Hooglied: ,,Ik ben zwart maar schoon". En er is ook een verklaring die verband legt tussen Maria met het Kind en Isis met haar zoon Horus. Er heeft in de kerk van St. Germain, Parijs zelfs tijdenlang een zwart Egyptisch Isis- beeld gehangen dat als Maria werd vereerd Dit waren zomaar een paar indruk ken. veel is er ongenoemd gebleven, er zijn sieraden van velerlei aard. gouden en zilveren voorwerpen, meubelen, archeologische stukken, klokken, keramiek uit alle tijden, munten en wat niet al. De Antiek beurs is niet allèèn voor museumdi recteuren en mi^onairs, ook minder gefortuneerde liefhebbers er is een stand met voorwerpen die niet duurder zijn dan 1000,zullen er iets van hun gading kunnen vinden. Trouwens kijken alleen is al een snipperdag waard. Op werkdagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur. 's zondags van 13.00 tot 17.00 uur en bovendien op dinsdag- en donderdagavond van 19.00 tot 22.00 uur. De toegangsprijs is 5.-, vrijdag 2,50 per persoon. Mijn bezwaren tegen de orthodoxe wijze van meting van politieke voor keur komen vrijwel volledig overeen met die van dë huidige critici. Alleen ik pretendeer op twee wijzen deze onbetrouwbaarheid aanzienlijk te hebben kunnen doen verminderen. Enerzijds door de systematische fout. die ik heb kunnen ontdekken, te minimaliseren (niet alleen de CPN is altijd ondervertegenwoordigd, maar ook andere partijen zijn steeds over- of ondervertegenwooridgd). Anderzijds door de incidentele fou ten aanzienlijk te minimaliseren door middel van een ijkingsprocedu- re. Om de dan nog resterende kleine fouten van week tot week niet te laten benadrukken in bijvoorbeeld de publiciteit, tel ik de vier steekproeven op en geef ik een ge middeld maandcijfer. In nog geen enkele kritiek is inge gaan op deze methode. Integendeel, er wordt volledig aan voorbijge gaan! Zo ook Marcel van Dam. voor wie ik als vakgenoot grote bewonde ring heb. gezien de accuraatheid waarmee hij op de verkiezingsdagen het stemgedrag van de Nederlan ders meette. Hij keert zich tegen het optellen van vier steekproeven, om dat er een systematische misgreep in zou kunnen zitten (bijvoorbeeld de CPN). Terwjjl juist mijn eerste stap van mijn methode is. die syste matiek uit het materiaal te elimi neren. Fouten Als het werkelijk zo zou zijn dat er in mijn materiaal aanzienlijk opgebla zen fouten voorkomen, dan vraag ik me af hoe het mogelijk is dat gedu rende 49 peilingen van de laatste vier jaar (steeds ongeveer vierdui zend respondenten) de laagste score van de CPN 3.3 procent en de hoogste score voor de CPN 4,6 pro cent is geweest. Terwijl de twee ver kiezingen in die periode 4,5 procent en 3,5 procent kiezers heeft laten zien. Ook laat bijvoorbeeld de PvdA gedurende 13 peilingen in 1973 per centages zien die liggen tussen de 28.2 en 29,9. Als het werkelijk f.o zou zijn. dat er in het systeem grote ingebouwde onnauwkeurigheden zouden zitten, dan is het onmogelijk dat gedurende 13 peilingen, die één jaar beslaan, de PvdA maar 1.7 pro cent in een jaar varieert in de peilin gen. De tweede „monstrueuze" fout volgens Van Dam is het omrekenen van de percentages in kamerzetels. Hij voert dan bepaalde onzeker heidsmarges aan van „zeker twee procent naar beneden en naar boven". Ik wil uitdrukkelijk vaststellen dat ik als onderzoeker ook weet en reke ning hou met bepaalde marges (al hoewel met dit materiaal -minder dan 2 procent). Die marges kurinen echter zowel naar boven als naar beneden werken. Wellicht is het zelfs zo dat de VVD op dit moment net iets groter is dan de PvdA! Het is echter gebruikelijk als onderzoeker het cijfer wat je vindt gewoon te geven en apart de betrouwbaar heidsmarges. Ook ik heb dat in mijn materiaal gedaan, maar het gebeurt steeds (en dat is ook logisch) dat bij de presentatie van de cijfers, zowel op de radio als in de kranten, die marges niet gegeven worden. Ik be grijp niet waarom Van Dam zich dan zo keert tegen het geven van een uitslag in kamerzetels. Dat is de meest duidelijke illustratie van de consequenties van een uitkomst van een peiling voor de politieke verhou dingen. Dat je dan bij de kleine partijen ook een onnauwkeurigheid maakt van één zetel (waardoor daar voor die partijen relatief grote ver schillen kunnen ontstaan, bijvoor beeld wel of niet in de Kamer na verkiezingen) is triest, maar als ze bij werkelijke verkiezingen ook het percentage gehaald zouden hebben, dat de peiling aangeeft zou dat ook gebeuren. Ondervertegenwoordi ging De algemene kritiek van de onder vertegenwoordiging van de kleinere partijen is toch opmerkelijk. Het is zeker niet zo dat de kleinere partijen in ons onderzoek altijd zo laag heb ben gestaan. Rond de verkiezingen lagen die percentages behoorlijk ho ger, terwijl de SGP en GPV wel een illustratie zijn van partijen die in de resultaten op een niveau voorko men, die overeenkomt met de wer kelijkheid van de laatste verkie zingen. Tevens stelt Van Dam dat de sprong van de VVD in september ten opzich te van augustus van 1,7 procent naar boven vrijwel zeker gevolgd gaat worden door een daling in oktober (omdat het een gevolg van toeval zou kunnen zijn). Bij het beschouwen van de 49 peilingen sinds 1972 is het nog vier keer voorgekomen dat de VVD een sprong maakte van 1.7 pro cent of groter (namelijk in mei 1973, september 1973. januari 1976 en fe bruari 1976). Gemiddeld steeg de VVD in de maand daarna nog iets. De grootste daling in de maand daarna was 0.2 procent. Het is best mogelijk dat de VVD in oktober meer daalt dan 0,2 procent, maar het is geheel onbewezen dat de VVD de volgende peiling „vrijwel zeker enke le zetels zal verliezen". Als Van Dam door middel van zijn kritiek wil stellen dat de werkelijke verkiezingen best iets kunnen afwij ken van de huidige peiling (ook als ze in de maand september hadden plaats gevonden) dan stem ik daar volledig mee in. De groep die het bij de pelling nog niet weet. gaat voor een deel bij de verkiezingen wel stemmen. Het is echter zo. en Van Dam's eigen onderzoeken op de ver kiezingsdag hebben dat ook ge toond, dat een groot deel der Neder landers stemt op de partij die zij de vorige verkiezing al kozen. Zij die het op het moment van de pelling niet wisten en toch gaan stemmen bren gen hun stem niet uit volledig ver schillend van degenen die het bij de peiling wel wisten. Daarom is hun invloed bij de verkiezing zelf op de grootte van de partijen, maar margi naal. Alleen een kleine partij, die vlak voor de verkiezing net even „lekker" ligt bij de kiezers (zoals D'66 in 1967) is in staat grotere afwij kingen te veroorzaken tussen de laatste peiling vóór een verkiezing en de verkiezing zelf. Verloop De waarde van de peilingen zoals ze in de Rooie Haan gepresenteerd wor den zullen vooral liggen in het be schouwen van het verloop van de voorkeur vanaf nu tot de verkie zingsdag zelf. Het lijkt mij ook voor Van Dam. een waardevol inzicht ver schaffend in de verschuivingen on der de Nederlandse kiezers. Van Dam heeft zelf bewezen dat op de dag van de verkiezingen hij door een juiste keuze van stembureau, en ook het ondervragen van een erg klein deel van de kiezers, tot vrij accurate weergave kon komen van het stem gedrag op de verkiezingen zelf. Het lijkt mij juister dat hij voordat hij ontkent dat ik daarin slaag ten aan zien van de politieke voorkeur tus sen verkiezingen, hij goede kennis neemt van hoe het materiaal eruit ziet en welke bewerkingen zijn uitge voerd. Op de discussie die dan ontstaat verheug ik mij, en wellicht kan Van Dam met zijn deskundigheid, een aantal verscherpingen aanbrengen in de meting. De opmerkingen, die hij nu op de methodische klant van het geheel plaatst zijn echter prema tuur en lijken eerder ingegeven door een reactie op het resultaat dan op de wijze van peiling en bewerking zelf. De lieer Maurice de Hond is medewer ker van het centrum beleidsadvisc- rend onderzoek d'Ancona De Hond b.v. te Amsterdam. Woensdags richten onze schreden zich naar het eten en de muziek van „Boomer's" in de slagader van The Village: de Bic-er kerstreet. Ted Cur- son (in '65 in Nederland met Boy Edgar) opent er die avond met een eigen septet. Daarin o.m. drummer Steve McGall. altist Chris Woods, de jonge Bronxpianist David Friesen en de bariton-geweldenaar Nick Brignola. Curson (41) bebaard, nap pa-leren pak. nog altijd 3 formaten trompet blazend, heeft een glanzen de en gespierd musicerende groep, waarmee hij onder contract staat bij Aristo. Nadat hij enige professionele aandacht heeft besteed aan een New York-Times-recensent, maken we een praatje en een plaatje, wisselen adressen uit. Ted woont in Jersey City. „Doe mijn groeten aan Mike de Ruyter en Han Bennink." Hij wil juni '77 naar Europa komen. We bezoeken die week ook het pas verhuisde Jazz Museum, een dorps pandje op de hoek van de 54e straat en Broadway. Directeur Howard Fischer ontvangt ons vriendelijk, voert ons langs kaste« vol films en nog onuitgepakte archieven In het gapend-lege pand beneden hangen de trompetten van Roy Eldrige, Diz zy Gillespie en Miles Davis aan dun ne plastic draadjes van het plafond. Op onze hotelkamer zamelen we krachten voor de tweede en laatste week in jazzy New York. Daarover in een volgend artikel. Onze jazz-medewerker Rud Niemans (rechts) in gesprek van Gil Evans door Riet Oiemer HILVERSUM Uitgaande van de gedachte „Wie kan het eigenlijk beter vertellen dan jijzelf?" zal IKON-radio zondagmor gen zendtijd afstaan aan een aantal lichamelijk gehandicapten voor een „Doe-het-zelf-programma". Met een opname-apparaat in huis stelden ze een uitzending samen, die de naam „Voor mensen en andere gehandicapten" kreeg, en zondag wordt uitgezonden tussen tien voor elf en twaalf uur op Hilversum I. Al eerder wierp IKON-radio zich op als gastheer voor groepen, waarvan men vindt dat ze niet of nauwelijks aan bod komen, zoals ex- psychiatrische patiënten. Nieuw- marktbewoners en homofielen. Theo Witvliet, programmamaker van IKON-radio zegt: „Je kunt het beste deze groepen zelf laten zeggen wat ze op hun hart hebben". En hij vindt dat het op de weg van de IKON ligt af en toe open huis voor deze mensen te houden, omdat hun stem anders niet zou worden gehoord. Vooraf waren zijn verwachtingen echter heel anders dan de tekst die uiteindelijk op de band kwam te staan: „Wij hadden gedacht dat het een agressief programma zou wor den over de geringe ruimte die de maatschappij deze mensen biedt, maar dat is het niet geworden". Uit brokken van de opnamen die een paar journalisten deze week konden beluisteren en het gesprek met de makers achteraf, blijkt echter wel dat er heel wat kritiek leeft. De makers kunnen zich ook heel goed terugvinden onder de noemer „kritische gehandicapten". Zij ken nen elkaar van conferenties en ande re bijeenkomsten, als lotgenoten die op hetzelfde spoor zitten. Het team is dus niet zozeer een gemiddelde van „de lichamelijk gehandicapte mens". In hoofdlijnen geldt de kritiek drie belangrijke kwesties. Dat viel me tenminste in de gesprekken op. Vak mensen schrijven en spreken zo vaak óver de lichamelijk gehandi capte mens. maar deze laatste heeft zo weinig de kans zelf zijn situatie uit te leggen. Dat geldt vooral voor men sen in gesloten gemeenschappen. Sommigen van hen zijn vooral bang voor repercussies en intimidatie van de werkmeester, wanneer ze hun mond opendoen. Dan is er het punt van de hulp en de aangepaste voorzieningen die vaak onlogisch zijn, ook al omdat de ge handicapte te weinig mag meepra ten. Een heel serieuze zaak is verder, dat „de mens achter de spier wordt vergeten", zoals een van de makers het uitdrukte. Hij bedoelde ermee dat wel aandacht wordt besteed aan het genezingsproces en fysiothera pie. maar hoe iemand het geestelijk moet verwerken dat hij voortaan zijn leven moet slijten in een rolstoel wordt vergeten. Ter illustratie van het eerste punt vertelt Loek over zijn ervaringen met de film „Vertil je er niet aan", die werd gemaakt om aspirant hulpverleners wat wijzer te maken. „Ons werd toen de film klaar was gevraagd te komen kijken. We zijn geschrokken, want er was totaal geen inbreng van de gehandicapte: de mens die verzorgd moet worden. De hoofdrolspelers waren trouwens niet gehandicapt. Bij de bespreking achteraf zaten wij aan de ene kant van de tafel en de deskundigen aan de andere kant. Wij waren monddood. De gehandicapte is in feite zijn eigen beste deskundige op zijn eigen terrein. Dat wordt.niet al te vaak onderkend." krukken, kunnen de makers van het prgramma niet altijd zonder ironie vertellen. Daarvan zijn talloze voor beelden. zoals dat van het culturele centrum De Lindenberg in Nijme gen. dat een tollet voor gehandicap ten kreeg. Maar het gebouw heeft nu eenmaal aan alle kanten trapjes, zodat geen gehandicapte erin komt. De wc blijft ongebruikt. En de ge handicapten krijgen het verwijt: jul lie komen nooit. Kantine Bij het NOS-studiocomplex ligt de loopplank uitnodigend uit voor mensen in karretjes. Maar eenmaal binnen blijkt de kantine al onbe reikbaar. Overal zijn trappen. Bij aangepaste flats is de huur te hoog en de liftdeur te zwaar. Dat architec ten dol zijn op majestueuze trappen blijkt wel uit De Doelen in Rotter dam of het Congresgebouw in Den Haag. Eerst moet je een hoge trap opklauteren om eenmaal ln de zaal aangekomen naar je stoel af te da len. alweer via een trap. Daar en in veel andere gevallen, zoals de Metro in Rotterdam en veel stations staat de lichamelijk gehandicapte vaak buiten spel. „Materiële hulp is vaak een vorm van afkopen", meent een van de makers. „Je woont geïntegreerd, maar je wordt nog steeds aange gaapt op straat. In allerlei situaties wordt het je moeilijk gemaakt, of sta je voor onmogelijkheden." Een van de conclusies van Theo Witvliet is dan ook dat de samenleving ei genlijk helemaal niet is ingesteld op gehandicapten. na hun huwelijk een motorongeluk en kwam in een rolstoel terecht. De toekomstplannen moesten anders worden. „En in het begin vind je het ontzettend erg. Je probeert met alle macht jezelf te helpen. Mensen die je vroeger gekend hebben laten je min of meer in de steek, niet omdat ze dat willen, maar bij voorbeeld omdat er geen plaats is voor een rolstoel in de auto als ze uitgaan." Een andere kwestie is: hoe reageren de mensen? Dat wordt gevraagd aan een meisje van elf jaar dat meer dan dertig maal haar botten brak omdat ze broze ledematen heeft. Ze zit in een rolstoel. Volgens haar reageren kinderen op school heel gewoon. Toch vindt haar moeder dat de om geving niet alleen moet kijken, naar haar, maar eens wat moet vragen. Een Duits gedichtje zegt „Ik lach. Ze kijken me aan, maar zo anders ben ik niet. Ik lach." Een miljoen Over de onlogische of inconsequen te voorzieningen die worden aange bracht om de weg wat te effenen voor mensen ln rolstoelen of met Reacties Om misverstand te voorkomen, er wordt niet alleen „geschoten" in het programma. In het veralagje van Liesbeth komt ter sprake hoe je vrienden reageren als je invalide wordt. Haar man kreeg een half jaar „Er zijn ongeveer een miljoen licha melijk gehandicapten in Nederland. Door onze hanclcap vertonen wtj afwijkend gedrag. De definitie voor afwijkend gedrag vooronderstelt een norm, een soort afspraak vol gens welke „normale mensen" leven en zich bewegen. Wij vragen ons af of die norm. die afspraak van de „normalen", wel een houdbare af spraak is." Zo luidt de inleidende tekst van het programma „Voor mensen en andere gehandicapten". Die naam is een doordenkertje dus. Even verder luidt het citaat: „Afwij kend wordt hier degene die zichzelf niet kan redden, maar hulp nodig heeft deze definitie niet onmiddel lijk verbeterd worden, omdat in de moderne samenleving bijna nie mand in staat ls zichzelf te redden. Gehandicapten zijn een groep die zich moet redden met bijzondere hulp. Hulp die we wel krijgen, maar ook hulp. Hulp die we wel krijgen, maar ook hulp die ons zwakker maakt. De gever van hulp staat im mers sterker dan de ontvanger. Dat is een waarneming die we niet slechts op Sinterklaasavond doen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9