Defensie wil verhoging van investeringsruimte ORANJE KALENDER 1977 E5.95 Een krant dóór de lezers Meer informatie ondernemingsraad Negen barakken te veel platgewalst WIE ND INTEKENT BESPAART 5.50! Begroting biedt mogelijkheid Verongelukte \i Starfighter was in duel Heerlen krijgt een KVP-burgemeester Bijdragen gevraagd voor kerstbij lage Informatie uit politieregisters bij wet regelen Gemeente Epe en CRM twisten wie schade moet betalen Zware wapens nog onvindbaar FRANEKER DAG 16 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Defensie meent a:- jat er in de begroting voor 1977 nog ruimte zit om het bedrag toor investeringen met zeker ism K'n 50 miljoen gulden extra te rerhogen. Momenteel wordt <W onderzocht of het mogelijk ls dit bedrag te putten uit de zo- pnaamde overloop van voor- pande Jaren. De overloop t r geeft het bedrag aan dat voor de dan Van een verslaggever J2 LEEUWARDEN Zoals men uit onze berichtgeving ln onze krant van donderdag al heeft kunnen ver meden, blijkt de dinsdag in de faddenzee verongelukte straalja ger van de basis Leeuwarden Inder daad ln een duel verwikkeld te zijn "'J1 geweest met een Jager van de basis jVolkel. De vliegers hebben zonder Toorkennis van de vluchtleldlng een onderschepplngsaanval uitge voerd op een collega Starfighter van de basis Volkel. Het ls niet ongebrui kelijk dat dit soort schljnaanvallen tonder medeweten van de vluchtlel dlng gebeurt. De luchtmachtvoor- Bchtlng heeft de toedracht glster- "morgen bevestigd- De piloot van het toestel van Volkel heeft de eerste schijnaanval niet we- af te slaan. Bij de tweede aanval lukte hem dat wel. Specialist als hij was in laagvliegen, heeft hij zijn belagers met een duik tot vlak bo ven zee proberen af te schudden. De piloot wist op tijd, vlak boven de waterspiegel, op te trekken. In zijn jplegel zag hij zijn belagers toen it meer. Hij verkeerde ln de veron- iling dat hij zijn collega's te slim af was geweest. In werkelljk- held was de tweede machine de zee ingevlogen. De vliegbasis Leeuwarden laat zich Él uit over de vraag of de actie I omrantwoord ls geweest. Intussen tip de ooggetuigenverslagen van de f sportvissers met de verklaringen ran de luchtmachtvoorllchtlng be- I vestlgd. Aanvankelijk heeft de luchtmacht de aanwezigheid van een tweede toestel ontkend, maar dat vloeit voort uit het feit dat men van de toevallige ontmoeting van de belde jagers toen nog niet afwist. een jaar wel begroot is, maar niet werkelijk werd uitgegeven. Vertraging in de produktie van door defensie aangekocht ma terieel, waardoor ook de beta ling kan worden uitgesteld is een van de oorzaken van het ontstaan van deze overloop. Minister Vredellng wil met een ver hoging van de Investeringsruimte op deze manier, tegemoet komen aan de donderdagnacht door de Tweede Kamer aanvaarde motle-AantJes. In deze motie wordt de regering ge vraagd de defensiebegroting met 150 miljoen te verhogen ten behoeve van de Investeringen. De Kamermeer derheid, (CDA-fractles behalve Krosse (KVP) en rechtse partijen) nam de motie aan ondanks een drin gend verzoek van premier Den Uyl het oordeel over de Investerings ruimte voor defensie op te schorten tot bij de behandeling van de defen siebegroting over enkele weken. Herbezinning De Kamer nam verder de CDA- motie aan waarin de regering wordt gevraagd voorbereidingen te treffen voor een nieuwe grondige herbezin ning op de groei van de uitgaven van overheid en sociale voorzieningen. De sociaal-economische raad zal vol gens de motie bij zo'n herbezinning moeten worden betrokken. De CDA- fractles zijn van mening dat na 1977 verdergaand zal moeten worden be zuinigd dan het kabinet nu op stapel heeft staan. Dit staat echter niet met zoveel woorden ln de motie. Tegen de motie stemden PvdA, CPN en PSP. De PPR stemde voor de motie,. omdaL zij nadere bezinning op de bezuinigingen nodig vindt. De PPR wil echter Juist minder bezuinigen. De regering had zich niet tegen aan neming van de motie verzet. De Kamer verwierp vervolgens ze ven andere moties te weten: De motie-Van Aardenne (WD) voor de bezuinigingen ln 1977. Voor stemden VVD, CHU (behalve fractie leider Krulslnga en Tilanus), het KVP-Kamerlid Bremen, DS'70 en de kleine rechtse partijen. De motie-Van Aardenne voor ver dere bezuinigingen na 1977. Voor stemden VVD, DS'70, klein rechts en Nootenboom (ex-D'66). De motie-Van Aardenne over aan vullende werkgelegenheid in de re gio, zelfde stemmen voor, behalve Nooteboom. De motie-Bakker (CPN) over volle dige prijscompensatie en onderhan delingsvrijheid voor de vakbonden die alleen de steun kreeg van CPN en PSP. Twee alleen door de PSP zelf ge steunde PSP-motles over ontwikke lingshulp en een andere arbeidsver deling in Nederland. De motie-Koekoek tegen voortzet ting van de hulp aan Cuba. Voor stemden de rechtse fracties plus twee CHU-Kamerleden (Van Leijen- horst en Tolman). De motie-Wiegel tenslotte om alle bezuinigingen op de defensiebegro ting ongedaan te maken. Voor stem den de rechtse fracties. (ADVERTENTIE) Helpt noodlijdenden in West-Papua (Nw-Guinea) en op de Molukken Giro 11 30 000 Stichting Door De Eeuwen Trouw-Groningen ADVERTENTIE rro Junniuit n.»ieno»r I VrrtrndkoMrn f 2.- rural POSTGIRO 517400 «km tic Pm Juttutulr Fialbn Amtlcnlam TH. 02O-79OT4V Van onze parlementsredactie DEN HAAG Heerlen krijgt een nieuwe burgemeester, en wel de heer J.A.M. Reynen die thans burge meester is van Oldenzaal. De heer Reynen is lid van de KVP en werd ook al eens getipt als burgemeester voor Den Haag. Sinds 1 februari was de burgemeestersplaats van deze Limburgse gemeente vacant. De speciale bijlage die onze krant tegen de kerstdagen pleegt uit te geven hopen we dit jaar een bijzonder karakter te geven door daarin in ruime mate bijdragen van onze lezers te plaatsen. Krantepagina's niet alleen vóór maar ook dóór de lezers dus. Wij vragen u (en uw kinderen en huisgenoten) aan deze bijlage mee te werken en bijdragen naar onze redactie te sturen. Laat u daarbij niet te veel afschrikken door de overweging dat schrijven niet uw dagelijks werk en misschien zelfs niet uw sterkste kant ls. Wat u „gewoon", zonder verdere opsmuk, opschrijft kan voor anderen zeker interessant zijn. Op onze redactie is gedacht aan de volgende bijdragen: Een kerstverhaal (dat best wat aan de luchtige kant mag zijn; Een kerstgedicht; Kerstkaarten, naar eigen idee getekend; Impressies van een kerst-in (er varingen van vorig jaar en plannen voor dit jaar); Een door de lezers zelf opgesteld „ooggetuigeverslag" van de ge beurtenis in het afgelopen jaar die de grootste indruk op hen gemaakt heeft; Zelf samengestelde kerstmenu's (liefst een met en een zonder vlees, of een van belde); Een kort raadsel of een korte rebus; Foto's en/of korte herinneringen aan de decembermaanden van vóór 1940 (speciaal betrekking heb bend op familiefeesten, kerstpre ken, kerstdiensten en „samen komsten); Voor de jongere lezers hebben wij gedacht aan: Kindertekeningen (ln te sturen door kinderen die nog op de ba sisschool gaan, het onderwerp hoeft niet speciaal „kerst" te zijn) Een opstel over de kerstvakan tie (eveneens voor kinderen in de lagere schoolleeftijd) Ten slotte een mogelijke bijdrage door wat oudere kinderen (onge veer elf tot veertien jaar): Een kerstverhaal dat speciaal bestemd is voor jongere kinderen, (die in de eerste klassen van de basisschool zitten). Een speciaal verzoek: maak de ge schreven bijdragen niet te lang. Het kerstverhaal en de impressies van een kerst-in mogen niet langer zijn dan achthonderd woorden, (on geveer drie geschreven blocnoot- velletjes), het ooggetuigeverslag van de „belangrijkste" gebeurtenis van dit jaar niet langer dan onge veer vierhonderd woorden (ander half blocnootvel). De kerstgedichten zouden we graag beperkt willen zien tot ten hoogste twintig regels (bijvoor beeld: vijf coupletten van vier regels). Wat de bijdragen van de jongere garde betreft: het kerstverhaal voor jongere kinderen en het opstel over de kerstvakantie mogen niet langer dan twee, of hoogstens drie. blaadjes van een schoolschrift zijn. Om misverstand te voorkomen: het is natuurlijk mogelijk in te zenden als men maar aan één van de voren genoemde punten kan meewerken. De redactie moet zich het recht voorbehouden te lange bijdragen ln te korten. Die bijdragen worden geplaatst die daarvoor volgens de redactie het meest geschikt zijn. Ingestuurde bijdragen kunnen niet teruggezonden worden. Geplaatste bijdragen komen voor een beloning in aanmerking. Bijdragen moeten uiterlijk vrijdag 19 november in ons bezit zijn. In zenden naar: Redactie kerstbijlage Trouw, postbus 859, Amsterdam. Tijdens haar bezoek aan Leiden heeft koningin Juliana een exposi tie over woningwetverbetering en kindertekeningen bezocht. Tijdens een korte wandeling op straat wil den vele kinderen de vorstin een hand geven. DEN HAAG Staatssecretaris Zee- valking van justitie is van mening dat er een wettelijke regeling moet komen voor het verstrekken van ge gevens uit de registers van de Neder landse politiekorpsen. De staatsse cretaris heeft dit, ook namens minis ter Van Agt, geantwoord op een rap port van de vereniging van reclasse- ringsinstellingen over het ten on rechte geven van vertrouwelijke in formatie door politiemensen. Naar aanleiding van het rapport heeft de vereniging om een dergelijke rege ling gevraagd. Vervolg van pagina 1 De jaarrekening zal de onderne mingsraad niet alleen in staat moe ten stellen om zich een oordeel te verschaffen over de resultaten en het vermogen van de ondernemingl maar ook over de winstbestemming en de verwerking van het verlies. De vakbeweging wil bovendien dat de ze stukken vergezeld gaan van een accountantsrapport. De werkgevers voelen daar niets voor. Zij menen dat de financieel-economische gege vens in de eerste plaats aan de alge mene aandeelhoudervergadering moet worden voorgelegd en dat de ondernemingsraad zich aan de hand van meer globale gegevens zal moe ten bezighouden met de effecten op het sociale beleid en de werkgele genheid. Bovendien vrezen de werkgevers dat er bij besloten fami lie-vennootschappen een inbreuk op de privacy kan ontstaan. Actueel In zijn advies zegt de SER dat on dernemers momenteel de plicht hebben om ongevraagd globale Jaar cijfers en enkele gegevens inzake het personeelsbeleid voor te leggen. Die gegevens hebben evenwel be trekking op het afgelopen jaar, zo dat de actuele waarde gering is. Daarnaast is de onernemer ver plicht om op verzoek van de onder nemingsraad alle inlichtingen te verschaffen die de raad meent nodig te hebben. De SER heeft de regering Rita al eerder geadviseerd de mogelijk heid van de ondernemer om infor maties te weigeren op grond van ..zwaarwichtige belangen" te schrappen. In het nieuwe advies zegt de raad nu dat de ondernemer in beginsel alle informatie moet geven, docht hij mag wel naar de beweegredenen van de ondernemingsraad vragen. Wei gert de ondernemer de gevraagde informatie te verstrekken, dan kan de o.r. de bemiddeling van de bé- drijfscommissie inroepen. Daarna kan de ondernemingsraad de zaak voorleggen aan de ondernemingska mer van het Amsterdamse hof, die dan moet uitmaken of de o.r. de informatie „echt" nodig heeft. De verplichting om in beginsel alle Informatie te verschaffen moet vol gens de SER ook gelden voor des- kindlgen die door de ondernemings raad om advies worden gevraagd. Nieuwe o.r.-leden moeten volgens de raad voortaan een pakket basisin formatie ontvangen. Voldoende kennis over de juridische (statuten), economische en sociale aspecten van de onderneming moeten hen instaat stellen hun taak naar beho ren te vervullen. De vakbeweging, bijgevallen dord de Kroonleden, wil ook dat de informatie aan onderne mingsraden in concerns met dochte rondernemingen wordt verbeterd. Werknemers zullen in staat moeten zijn na te gaan welke resultaten hun concern-onderdeel heeft geboekt en in welke mate het voortbestaan bin nen concernverband is gewaar borgd. Daarom ls een vergelijking van de resultaten van de dochteron derneming met die van het totale concern mede aan de hand van de jaarrekening nodig. Ook op dit punt wensen de werkgevers te volstaan met meer globale gege vens. Het is volgens hen ongewenst, èn onmogelijk bijvoorbeeld een „multinational" verplichten jaarre keningen en totaal-reultaten te overleggen aan een ondernemings raad van een Nederlandse dochter. Tijdens de beraadslagingen gaf de vice-voorzitter van de FNV W. Spirt toe dat niet alle dochteronderne mingen een Jaarrekening kunnen opstellen. Volgens hem zal deze kwestie bij de herziening van de wet op de jaarrekingen aan de orde moe ten komen. ADVERTENTIE „Rita, je had toch geen huiswerk? Je vriendin vraagt, of je het antwoord op som 9 en 10 voor haar hebt?" Van een onzer verslaggevers VAASSEN Bij de grootscheepse ontrui- ®ingsactle, die donderdag plaatsvond in het woonoord van de Zuidmolukkers te Vaassen, waarbij 470 man politie en marechaussee wer den ingezet, zijn negen barakken buiten het draaiboek om platgewalst. Dat kan een aardige Juridische puzzel opleveren: wie moet in dit geval de schade betalen? Het ziet er naar uit dat de verschillende overheden dit balletje naar elkaar terug te zullen kaatsen. °P een gisteren te Epe, van Jelke gemeente Vaassen deel uitmaakt, gehouden Persconferentie, beriep bur gemeester J. H. Bergh zich op het noodrecht. Hij liet weten dat de gemeente te hjner tijd de nota zal aan bieden bij CRM in Den Haag. Maar een woordvoer der van dit ministerie deel de mee dat CRM de nota in «at geval weer naar Epe zal ^rugsturen. pe groots opgezette ope ntte, die ten doel had het «open van een aantal ba- «Jüten (waarmee een kleine ®wderheid van de Zuidmo- het niet eens was) ®ogelijk te maken, is ken nelijk toch wat ua de hand gelopen. Aangenomen mag worden dat met hevig ver zet rekening werd gehou den. Dat blijkt uit het feit dat zoveel mankracht en materieel zijn ingezet. Toen het verzet metterdaad he vig bleek te zijn, verliep de zorgvuldig voorbereide ope ratie, althans op één punt, niet feilloos. Negen barakken gingen „zonder emge juridlstche ti tel" zonder dat het ge dekt werd door een gerech telijk vonnis tegen de grond. Hierdoor werden 34 Zuidmolukkers gedupeerd. De negen barakken hadden pas in de derde fase van de afbraak van het woonoord en van de ingebruikneming van nieuwbouwhuizen moe ten verdwijnen. Een klein half jaar hadden de mensen er nog kunnen blijven wonen. Gisteren scharrelden wat Zuidmolukse vrouwen en kinderen tussen de puinho pen. Op zoek naar huisraad, paperassen, geld? In de loop van donderdag zijn nog pogingen ondernomen om de gezinnen waarom het hier gaat. uit het woonoord weg te halen en tijdelijk el ders onder dak te brengen. Het liep op een mislukking uit toen een aantal Zuidmo lukkers de bus, waarmee ze vervoerd zouden moeten worden, met stenen begon te bekogelen. Meegedeeld ls dat in totaal 39 arrestaties zijn verricht. Kort na hun aanhouding zijn 24 Zuidmolukkers die niet op ernstige wijze weerstand hadden geboden, vrijgelaten. Vijftien anderen zullen waarschijnlijk terecht moe ten staan, onder meer we gens het in bezit hebben of gebruik maken van vuurwa pens. Een van hen wordt verdacht van poging tot doodslag. Bij de eerste ver horen bekende iemand par does een twintigtal inbra ken, die helemaal los staan van de recente moeilijk heden. Wapens De politie heeft één geweer gevonden, één pistool, een aantal revolvers en een gro te hoeveelheid explosieven. „Zware wapens zijn niet ge vonden. maar het ls zeker dat er met automatische wapenen op onze mensen is geschoten", aldus een woordvoerder. „Deze wa pens zijn weg, tenminste op dit moment, maar het re cherche-onderzoek gaat door." De woordvoerder van de po litie wees er op dat de actie zo spoedig mogelijk „afge bouwd" wordt. De grote marechaussee- en politie macht is teruggetrokken, maar een kleine groep is op enige afstand van het woon oord waakzaam. Zonder di rect wraakoefeningen te verwachten, ls het wel „safety first". Bij het ge meentehuis in Epe, bij de woning van burgemeester Bergh, en bij verschillende politiebureaus, wordt de zaak nauwlettend in de ga ten gehouden. De marechaussee, die don derdag aan een oogkas vrij ernstig werd verwond door dat een Zuidmolukker met een van een spijker voorzie ne stok rondzwaaide, is de 23-jarige J. H. O. Oelen van de brigade Utrecht. Volgende maand verschijnt de VIERDE, UITGEBREIDE DRUK van het veelgeprezen boek, geschreven door de bekende historicus HALGRA HET WONDER VAN DE 19E EEUW Van vrije kerken en kleine luyden. Vierde, herziene en uitgebreide druk. Omvang 364 tekstpagina's en 64 blz. illustraties. In linnen prachtband met geplastificeerd stofomslag. Voorintekenprijs f29.50; na 31 december a.a. f36.— Deze VIERDE DRUK, uitgebreid met een epiloog van de schrijver, enkele nieuwe illustraties en een alfabetisch register, voorziet ongetwijfeld in een behoefte. Onderstaande recensies laten daar geen twijfel aan bestaan. "In dit volstrekt unieke boek wordt in forse lijnen de ontwikkeling van het gereformeerde leven in de vorige eeuw getekend. De schrijver toont zich nauw verbonden met de gereformeerde geestesstromingen. Zijn historiebeschrijving is niettemin kritisch en munt uit door deskundigheid en evenwicht. Talloze inkijkjes in het 'gewone' leven van 'gewone' kerkmensen smeden dit boek tot een boeiend en bewonderenswaardig geheel". PRISMA-Laktuurvoorlichting) "Het boek is een juweel voor de in deze tijd en figuren belangstellende lezer. Het verschaft een grote hoeveelheid feiten, die vervat zijn in een goed geschreven tekst". (NCR/HANDELSBLAD) "Wat Algra's boek zo boeiend maakt is de mengeling van objectiviteit en bewogenheid bij de schrijver. En door al zijn verhalen waait de zeewind van het Friese platteland met zijn oer-democratische eigenzinnigheid.... Een ontroerend boek". (DE TIJD) "Wat de vaderen bewoog, welke lasten zij te dragen kregen, welke weerstanden zij ondervonden, hoe hun trouw aan het gevonden goed hen (soms) deed emigreren, met verve en menigmaal in details heeft Algra het beschreven.... Een warmbloedig en zeer boeiend boekl" (EVANGELISCH-LUTHERS WEEKBLAD) "Een epos van 'kleine Luyden', boeiend, typisch Nederlands, zeer kundig en met grote warmte beschreven.... Een boek dat boven alles uit eerbied wekt en tot nadenken stemt". (De. A.L. Broer in het DOOPSGEZIND MAANDBLAD) "Zelden werd deze stof met zoveel warmte, zoveel menselijke bewogenheid beschreven als thans door de heer Algra. In een tijd waarin verschraling, vermaterialisering en verzakelijking modewoorden dreigen te worden, zijn boeken als dit een oase..." (J.A. van Bennekom in de ZEEUWSE KERKBODE) "Een meeslepend getuigenis... Een boek dat in het bijzonder dankbaar zal worden aanvaard door hen die zélf aan de kleine Luyden verbonden waren. Mij althans maakte dit boek - en is dat niet de hoogste lof die men het mee kan geven? - opnieuw dankbaar voor wat ik van huis uit heb meegekregen aan gereformeerd erfgoed.... In een tijd waarin we veel onaangepaste progressiviteit te verwerken krijgen en waarin we veel onaangepaste progressiviteit te verwerken krijgen en waarin sommige nazaten van de kleine luyden sterk de indruk maken slechts één vrees te kennen; n.l. met als progressief te worden aangemerkt - is het lezen van Algra's boek een bijzondere verkwikking". (Ore. T.M. Gilhuis in NEDERLANDSE GEDACHTEN) "Dit boek heeft zijn eigen bekoring en kleur en is met geen enkel ander te vergelijken, want niemand kan het verleden zo goed naar de mensen 'toedragen' als deze schrijver... Oe uitgever komt alle lof toe; niets gespaard aan dit boek. En het verwondert ons niet dat er in de pers zoveel aandacht aan besteed is... Ik zie er een appèl in op de geref. wereld, een oproep tot een nog altijd verscheurde kerk. Een hunkering naar een verstaan van elkaar, bij alle verschil in ligging". (Dra. A. Plaatsman in OPBOUW) Prof. Dr. P. Hofstede de Groot, voorman van de "Groninger Richting". De Hervormde pastorie te Ulrum, waar de Afscheiding begon. Dr. A. Kuyper als predikant te Beesd, waar hij Pietje Baltus leerde kennen. Inderdaad, u geniet een prijsvoordeel van* f5.50 als u nü op dit werk intekent door gebruik te maken van het intekenbiljet. Zend dit vandaag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 Telef. 06170-3147; bij geen gehoor 2436. INTEKENBILJET Zend mij bij verschijning tegen voorintekenprijs rechtstreeks/via boekhandel: ex. H. Algra, HET WONDER VAN DE NEGENTIENDE EEUW. Vierde druk, geb. f 29.50. Naam: Straat: Plaats: Gironummer:Datum: Doorhalen wat u niet wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3