Laseroms kneedt ploeg tot een eigen produkt Kritiek Ramljak op medische begeleiding van op Feyenoord Daume tevreden over vorderingen Moskou voor Spelen van 1980 5E „De tank" geeft publiek vertrouwen in FC Vlaardingen China weigert aansluiting FIFA IJslandse clubs zoeken trainers Eddy Achterberg naar FC Groningen Glasgow Rangers ook open voor niet protestanten IOC neemt drie kolossen medaille af Timman-Kortsj no j in Leeuwarden Clubarts Max Abarbanel:Kleine foutjes maakt iedereen' KNVB wil wijziging amateur- bepalingen (TERDAG 16 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 27 Van onze sportcorrespondent VLAARDINGEN Hij wordt nog altijd „Theo de tank" ge noemd. Een kwalificatie, die hij in zijn actieve voetballoop baan bij Sparta en Feyenoord nimmer als negatief heeft erva ren. Theo Laseroms (37), trai ner van FC Vlaardingen, lacht spontaan als zijn bijnaam op nieuw ter sprake komt. „Och, waarom zou ik er kwaad om worden. Ik heb me nooit gestoord aan wat de mensen over me zeggen. Iaat staan, dat ik me druk maak om rmijn bijnaam. Ik heb zo mijn eigen uitleg gegeven aan „Theo de tank". Volgens mij betekent dat karakter". Dat laatste woord zal tijdens het onderhoud regelmatig over zijn lip pen komen. Theo Laseroms heeft ,ach hardnekkig voorgenomen de eerste divisieclub FC Vlaardingen te kneden tot een produkt dat sterk het stempel moet dragen van zijn eigen dheid. Laseroms meent dat hij met dat proces al een aardig eindje de goede richting is. „Halverwege ihet vorige seizoen ben ik bij Vlaar dingen terecht gekomen. Het was allemaal niet zo best wat ik zag en de prestaties waren bedroevend. We eindigden op de derde plaats van onderen. Oa er dan als trainer maar eens voor staan. Er liepen in Vlaar dingen toen heel wat mensen rond, die het niet meer in betaald voetbal zagen zitten. Gelukkig waren er ook nog die er anders over dachten. Ik heb me nu als belangrijkste taak gesteld het bewijs te leveren dat er in deze contreien wel degelijk betaald voetbal mogelijk is. ondanks het feit, dat binnen een straal van tien kilo meter nog vier andere betaalde ver enigingen opereren. Het is alleen jammer dat de gemeente Vlaardin gen geen cent voor het betaalde voetbal over heeft. Gelukkig hebben een goede sponsor kunnen vinden". Laseroms, die dagelijks heen en weer pendelt tussen zijn woonplaats Roosendaal en Vlaardingen, wijster niet zonder trots op dat hij met zijn ploeg. die op de ranglijst nu een middenpositie bekleedt, al aardig aan de weg aan het timmeren is. Het publiek heeft weer vertrouwen inde club. Er komen er nu, in te- itelling tot vorig seizoen, soms luizend. Tegen FC Groningen, hm het elftal door blessures en Kliorsingen enorm gehavend was, rerloren we weliswaar met 4-2, maar die nederlaag kon me niets schelen. Het was voor mij een heerlijke erva- Z04RICH De internationale voet balbond (FIFA) heeft in Zürich be tend gemaakt dat de Volksrepu bliek China weigert zich aan te slui ten bij de FIFA omdat TRalwan lid is. De FIFA had in Montreal beslo ten dat beide landen zich aan kon den sluiten. Eén van hen kon dan officieel naam van Chinese voetbal bond dragen. China bracht de FIFA schriftelijk op de hoogte van hetbe- sluit om geen lid te worden. In de brief stond onder meer: „Het besluit fan Montreal is geheel illegaal en in strijd met artikel I van de FIFA- statuten waarin staat dat maar één voetbalbond in één land wordt erkende FIFA heeft laten weten dat de Chinese voetbalbond zal moeten "orden uitgestoten uit het Azia tische voetbalverbond. REYKJAVIK/Zeist Diverse clubs uit de eerste divisie in IJsland zijn °P zoek naar Nederlandse trainers. °e IJslandse voetbalbond heeft het veizoek van die clubs overgebracht «n de KNVB. Ret ligt in de bedoeling trainers aan te trekken, die in de wintermaanden Bewoon in Nederland werkzaam blij ven. Het voetbalseizoen in IJsland begint namelijk in maart en eindigt september. *OETBAL Jean-Michel Largue. de aan- 'oerder van St. Etienne zal niet meespelen "de wedstrijd tegen PSV op 20 oktober de tweede ronde van de Europese beker landskampioenen Larque heeft last een meniscus aan zijn rechterknie JJOCKEY Landskampioen Kampong J0*"! bij het toernooi om de Europese hoc- «roekcr voor heren uit in groep C met het "estduitse Schwarz-Weiss Köln en de win- rjjv van de voorrondewedstrijd in "wekholm Het toernooi wordt met pinkste- 1077 in Londen gehouden. JrifAKEN De Hongaarse grootmeester Por use h heeft in Varese een overwin ds behaald op de Russische grootmeester *"bael Tal in de kwaliflcaliestrljd voor het ■«widatentoemooi Aan deze strijd doet «e Rus Petrosjan mee. Theo Laseroms (r) op de bank:Trainer moet kunnen bogen op een schat aan voetbalervaring uit de praktijk". GRONINGEN Eddie Achterberg (29) heeft een contract voor twee-en- ecn-half jaar getekend bij de eerste- dlvisieclub FC Groningen. Achter berg wilde bij Twente weg omdat hij daar niet geregeld kon spelen. Waarschijnlijk maakt hij zijn de buut op 24 oktober tegen Heracles. Achterberg had eveneens contacten net PEC Zwolle en VFL Osnabrück. ring te zien dat de toeschouwers zo geweldig meeleefden." Qua spelerspotentieel is FC Vlaar dingen zonder twijfel sterker gewor den. In Dick Beek (ex-Harelbeeke) heeft de ploeg een lastige centrumspits, die van elke verdedi ging in de eerste divisie alle aan dacht eist. Twee weken geleden werd het elftal nog versterkt door de komst van de 29-jarige Joegoslaaf Mitrovic, afkomstig van OFK Belgrado. Volgens Laseroms een speler van grote klasse, die zo bij Feyenoord in de selectie zou kunnen worden opgenomen. Laseroms gaat er prat op dat hij persoonlijk en zonder tussenkomst van makelaar Mitrovic tegen een schappelijk prijsje heeft kunnen inlijven. Lase roms: „Dat hij nu bij Vlaardingen speelt heb ik zuiver en alleen te danken aan mijn relaties in de voet balwereld. Ik kreeg van een vriend een tip dat Mitrovic mogelijk uit Joegoslavië kon vertrekken. Ik heb toen de telefoon gepakt en Pa ja Samardsic gebeld, die directeur is bij OFK. Paja kende ik nog uit mijn periode bij Feyenoord. Ik heb toen in Belgrado de zaken meteen rond gemaakt. Ik ben ervan overtuigd dat ik. door zo te handelen, veel geld voor Vlaardingen heb verdiend. Het is soms schandalig hoe makelaars aan spelers verdienen. Voor Drapic, die ook bij Vlaar dingen speelt, moest 30.000 gulden worden betaald. Die jongen, zo heb ik later vernomen, komt van een amateurclub. Er wordt hier veel ge scholden op Inter Football, het bu reau van Cor Coster, maar je zult hem nooit op kwalijke praktijken kunnen betrappen. Althans dat is mijn ervaring. Met een makelaar weet je nooit waar je aan toe bent". Voor Theo Laseroms is voetbal alles in het leven. Vandaar ook dat hij na het afsluiten van zijn actieve voet balloopbaan trainer werd. Eerst bij Gent en vervolgens bij leper, een Belgische club uitkomend in de vier de nationale afdeling. Daar kreeg hij na anderhalf jaar zijn congé. Aanlei ding was een gesprek aan de borrel tafel met een Nederlandse journa list, die de Belgenmoppen, die Lase roms smaakvol had verteld, later in de vorm van een interview in de krant afdrukte. Een Belgische vrachtautochauffeur las toevallig in een restaurant het verhaal en seinde het bestuur van leper in wat de Tank allemaal over zijn club had verteld. De kleine dorpsge meenschap van leper stond prompt op stelten en Theo kon gaan. „Och, zo gaat dat nu eenmaal in de voet balwereld. Ik heb er eerlijk gezegd geen nacht van wakker gelegen. Ik heb in België een mooie tijd gehad. Nu bij FC Vlaardingen heb ik het eveneens geweldig naar mijn zin. En als ik er hier word uitgesmeten heb ik mijn handen en mijn verstand nog om aan de slag te gaan". Over zijn avontuur in Belgenland zegt hij: „Wij kijken hier nogal laat dunkend neer op onze zuiderburen, maar voor een trainer is het er ideaal werken. Bijna alle clubs beschikken daar over een beheersraad die uit zes bemiddelde mensen bestaat. Ze hebben een groot vertrouwen in de vakman en volgen doorgaans zijn adviezen op. Natuurlijk gebeuren daar soms ook dingen die niet door de beugel kunnen. Maar waar ge beuren die in de voetbaljungle niet". Laseroms meent dat een trainer, wil hij een goede greep op zijn spelers hebben, zelf moet kunnen bogen op een schat aan voetbalervaring uit de praktijk. „Je kunt niet gemaakt worden met een boek. Er zijn wel enkele uitzonderingen. Kijk maar naar Bert Jacobs. Overal waar die man aan het werk gaat, zorgt hij voor spektakel. Maar de meeste suc cesvolle trainers zijn zelf grote voet ballers geweest. Ik denk dan vooral aan Ernst Happel, de beste trainer die ik ooit heb gekend. Zonder hem zou Feyenoord nooit de Europa-cup hebben gewonnen, neem dat maar van mij aan. Ik heb veel van hem geleerd, maar zal hem niet imiteren. Happel staat bekend als een dicta toriaal man. Ik sta zelf meer tussen de spelers. Dat wil niet zeggen dat ik de discipline verwaarloos, maar ze moet ook niet al te streng zijn. Ik houd ook niet van dure woorden en ellenlange besprekingen". Theo Laseroms ziet het bij FC Vlaardingen niet als zijn taak zich te bemoeien met administratieve en organisatorische zaken. „Ik ben nu eenmaal geen organisatiedeskundi ge. Gelukkig is hier alles prima gere geld. Wat me wel eens tegenstaat is dat in Nederland zoveel onzin wordt uitgekraamd over de sociale begelei ding van de spelers bij e topclubs. Zelf zijn de voetballers bikkelhard bij de onderhandelingen over hun contract. Ze krijgen de kans om tonnen te verdienen. Later hoor je dan dat ze sociaal slecht begeleid zijn. Ik vind dat een vorm van grote hypocrisie". GLASGOW (Reuter) De Schotse voetbalkampioen Glas gow Rangers heeft aangekon digd dat voortaan ook niet- protestanten bij deze club mo gen komen voetballen. Traditio neel was Glasgow Rangers een club van louter protestanten. Celtic daarentegen contracteer de tot voor kort alleen katholie ke voetballers. Manager Willie Waddel kondig de gisteren de verandering aan. Hij zei dat Glasgow Rangers nu wel eens af wilde van sects- rische of religieuze scheidingen in het spel, o|> het veld en op de tribunes. In diezelfde verklaring ging Waddell ook in op het wange drag van dc Schotse voetbalfans en in het bijzonder die van Glas gow Rangers. Afgelopen zater dag veroorzaakten zij tijdens een vriendschappelijke wed strijd in Birmingham nog een rel, waarbij twee zwaargewon den vielen en waarbij tientallen mensen werden gearresteerd. De thuisclub, Aston Villa, is inmiddels door de voetbalbond vrijgesproken van schuld aan de ongeregeldheden. Waddell kondigde aan dat er strengere politiecontrole zal komen op het gedrag van de supporters. „Al het mogelijke," zo zei Waddell, „zal worden ge daan om fans die het met onze nieuwe houding niet eens zijn, van de velden te weren." Een forse politiemacht zal in het Ibrox Park Stadion de toeschouwers gaan onderzoe ken op het meebrengen van al coholhoudende dranken. Ver der zullen er speciale hoge hek ken op de tribunes komen om voetbalfans van vijandige par tijen gescheiden te kunnen houden. Waddell kondigde ook aan dat Glasgow Rangers zelf over zal gaan tot het uitdelen van strenge straffen aan dc ei gen spelers als die zich op het veld schuldig zouden maken aan ernstig wangedrag. Glasgow Rangers, aldus Wad dell, wil van het image een sec- tarische club te zijn, af. In de toekomst zal alleen nog gekeken worden naar de kwaliteiten van de werknemers. Maar, zei hij, in Birmingham was niet de reli gie maar dc alcohol de oorzaak van de moeilijkheden geweest. BARCELONA Het Internationaal Olympisch Comité heeft zich gisteren tijdens het congres in Barcelona voornamelijk bezig gehouden met de Spelen van 1980. Een delegatie uit Moskou diende tussentijds rapport uit te brengen over de vorderingen die worden gemaakt bij de bouw en de organisatie. Daarnaast vandaag wordt precies bekend gemaakt wat er gebeurd is bestaat de verwachting dat enkele IOC-leden erop aan zullen dringen dat de Russische organisatoren schriftelijke garanties geven dat iedere deelnemer en bezoeker ook wordt toegelaten tot Moskou. LEEUWARDEN (ANP) Van 15 tot en met 25 november zullen Neder lands schaakkampioen Jan Tim man en Viktor Kortsjnoj. de Rus. die een paar maanden geleden poli tiek asiel vroeg, maar een ver blijfsvergunning kreeg, in ons land, een tweekamp spelen in Leeu warden. Timman en Kortsjnoj zullen achtmaal tegenover elkaar zitten. Organisator-sponsor Dijkstra had graag meer partijen gepland, maar dat was niet mogelijk, omdat Tim man op 13 november terugkeert uit Israejjl. waar de Nederlandse ploeg deelneemt aan de Schaakolympiade en op 26 november naar Sao Paulo in Brazilië afreist om daar deel te nemen aan een toernooi. De tweekamp wordt gespeeld in de kantine van het Burmaniahuis in Leeuwarden. De partijen beginnen 's middags om 1 uur en eindigen uiterlijk om 6 uur. Inmiddels heeft Willy Daume. voor zitter van het Duits Olympisch Co mité. in een interview met de Frankfurter Rundschau gezegd zeer tevreden te zijn over de manier waa rop Moskou zich voorbereid. Daume: „Er wordt in Moskou niet veel gebouwd. De stad bezit alle faci liteiten voor het houden van Olym pische Spelen. Het Leninstadion echter, de belangrijkste Olympische arena, moet ten tijde van de Spelen verbeterd zijn. De belangrijkste bouwprojecten zijn een sporthal met een capaciteit van 45.000 toeschou wers. waar de basketbal- en bokswedstrijden worden afgewerkt, een zwembad, een wielerbaan en een Olympisch Dorp. Het dorp zal niet ver van de Moskouse universiteit verrijzen en door een brede autosnel weg, waarmee men bezig is. verbon den worden met het Olympisch Sta dion. Wat betreft de Olympische fa ciliteiten zie ik geen problemen". Problemen voor de pers, de televisie en de toeristen „bestaan wel. maar zullen worden opgelost", aldus Dau me. „Op dit gebied zullen de grootste investeringen plaatsvinden. Moskou zal verder bouwen op de ervaringen in München en Montreal". Ook voor het onderbrengen van de stroom van mensen ziet Daume geen problemen. Het zal waarschijnlijk mogelijk zijn 180.000 190.000 gas ten tegelijkertijd onder te brengen, te dele in hotels, verder onder ande ren in studentenhotels. Dit betekent dat Moskou in het totaal in staat zal zijn anderhalf miljoen bezoekers te ontvangen. Er worden bovendien di verse nieuwe hotels gebouwd". Het IOC-congres in Barcelona heeft nu officieel besloten om drie medail lewinnaars van de spelen in Montre al van hun eretekens te beroven. De drie zijn Valentin Kristov uit Bulga rije (winnaar van het goud bij het gewichtheffen, zwaar gewicht), de Pool Zbigniew Kaczmarek (winnaar van het goud bij de lichtgewicht- gewichtheffers) en de Bulgaar Bla- goje Blagojev (winnaar van het zil ver bij het gewichtheffen in de mid dengewicht-klasse). Twee anderen, niet medaille-winnaars in dezelfde sport, werden gediskwalificeerd. Het betreft de Amerikaan Filip Grippaldi en de Zweed Ame Norrback. Allen waren bij de do pingcontrole positief bevonden op het gebruik van anabole steroïden. Tijdens de spelen al waren drie ge- wichtheffers (de Tsjech Pert Pavle- sek. de Roemeen Dragomir Cioros- lan de Amerikaan Mark Cameron) gediskwalificeerd wegens het over treden van de regels tegen het do- pinggebruik. De Belgische prins Alexander de Merode, voorzitter van de medische commissie van het IOC, zei dat de medailles niet zullen worden toege kend aan andere atleten, maar dat in de officiële resultaten de namen van de betrokken geschrapt zullen Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Mladen Ramljak, die bij Feyenoord wegens een myste rieuze blessure in het rechterbovenbeen al weer enkele maanden bui tenspel, heeft zich vorige week, weliswaar in voorzichtige bewoordingen, niet bepaald vriendelijk uitgelaten over Feyenoords clubarts Max Abarba nel. De 31-jarige Joegoslaaf, die nooit interne problemen, naar buiten brengt, is de wanhoop nabij nu hij al zo lang niet in actie is geweest. Na een liesoperatie in zijn geboorte land keerde Ramljak boordevol opti misme begin juli naar Nederland te rug. Maar tijdens de training begon de ellende voor hem opnieuw. „Mijn rechterbeen was ha de operatie an derhalve centimeter geslonken. De spieren waren niet sterk genoeg meer. Jongens die ik er op de trai ning uitsprintte, kon ik opeens niet meer bijhouden. Spieren die niet zo lang hebben gewerkt zijn kwetsbaar en na die operatie heb ik ze waarschijnlijk geforceerd. Abarba nel heeft er een paar maal naar geke ken en in het Clara-ziekenhuis zijn foto's genomen. Ik ben nu met fysio therapie en krachttraining bezig, maar er zijn nog geen vorderingen te bespeuren. De laatste weken zeggen Abarbanel en ik elkaar alleen nog maar goede dag. meer niet. Ik denk dat het hem dwars zit dat ik destijds na overleg met twee artsen in Belgrado zelf de beslissing heb geno men tot een liesoDeratie." Dokter Abarbanel die bij de Rotter damse club, op basis van een onkos tenvergoeding. al twaalf jaar hoofd is van de medische staf. is door erva ringen wijs geworden, uiterst huive- iig voor publiciteit. Onder trainer Wiel Coerver en daarna onder diens opvolger de Pool Antoni Brze- zanezyk is de medische begeleiding van de Feyenoorders vaak ter dis cussie gesteld. Willem van Hanegem, die totaal niet met Abarbanel overweg kon, heeft zich eens laten ontvallen dat de clubarts van Feye noord slechts de dood kon constate ren. Een grievende opmerking die dokter Abarbanel slapeloze nachten heeft bezorgd. Maar ondanks alle kriUek, die op zijn hoofd neerdaalde en ondanks alle laatdunkende opmerkingen, die sommige spelers ventileerden, bleef hij op zijn post. De kwestie met Ramljak zit hem nu behoorlijk dwars. Abarbanel: „Als Mladen zegt dat hij pijn heeft, is hij geblesseerd. Daarom wordt hij ook behandeld. Als iemand zegt dat hij hoofdpijn heeft, kan ik ook niet zeggen dat het niet waar is. Dat moet ik dan aanne men." Gevraagd of hij nooit eens op het punt heeft gestaan zijn werkzaamheden bij Feyenoord te beëindigen antwoordt Abarba'neL „Niemand kan zich voorstellen hoe veel ik van Feyenoord houd. Daarom Mladen Ramljak. hier scorend tegen NAC, is de wanhoop nabij door zijn lange afwezigheid vanwege een liesblessure. doe ik dit werk zo graag, al heb ik wel eens moeite met de meedogenloze kritiek die ten onrechte op mij wordt uitgeoefend. Ik heb in al die jaren nog nooit een fout gemaakt, waar van ik zég: tjonge, tjonge wat een blunder. Natuurlijk, kleine foutjes maakt iedereen. Ik zal de laatste zijn om te beweren dat ik er nooit naast zit. Maar nogmaals: ik kan mij niet herinneren dat ik kardinale fouten heb gemaakt. Maar wat er soms over jnij geschreven wordt, is onbegrijpe lijk. Dat tast mijn naam als arts aan. Ik heb vaak. impulsief als ik ben. op bet punt gestaan, naar de burger rechter te stappen, maar Guus Brox wist me van die stap te weer houden." Brox en Abarbanel vormen bij Feye noord al jaren een niet te scheiden koppel. Abarbanel steekt zijn be wondering voor de bijna 60-jarige directeur ook niet onder stoelen of banken. „Ik geloof niet dat er voor hem een opvolger is te vinden. De man heeft een schat aan ervaring zowel in Nederland als daarbuiten. En denk erom dat hij wat te stellen heeft met het bedrijf hier. De rust. die van hem uitstraalt, is buitenge woon. Van hem heb ik geleerd niet zo primair te reageren. Als het bestuur erin zou slagen een geschikte kandi daat voor de post van directeur aan te trekken zou hij naar mijn mening minstens twee jaar aan de hand van Brox moeten meelopen." Tijdens het gesprek vraagt Max Ab arbanel bij herhaling hem zoveel mo gelijk buiten de publiciteit te hou den „Laat me maar met rust. Er is niets aan de hand met de medische begeleiding. Vraag het ook maar aan trainer Boskov. Met hem kan ik het uitstekend vinden, evenals trouwens destijds met Ernst Happel. Maar het zijn beiden ook goede voetballers geweest. En wat Willem van Hane gem allemaal over me heeft gezegd, ben ik vergeten. WiLlem was een na gel aan mijn doodkist, of beter ge zegd. Willem was een nagel aan de doodkist van heel Feyenoord." worden. De reden van dat besluit was, zo zei De Merode, dat het unfair zou zijn tegenover de andere deelne mers, omdat nu eenmaal niet alle atleten waren onderzocht op het ge bruik van stimulerende middelen. Volgens prins De Merode zijn er in totaal 39 gewichtheffers gecontro leerd. Volgens de uitslag gebruikte ongeveer achttien procent van de olympische deelnemers bij het ge wichtheffen spierversterkende mid delen'. In de verklaring van het IOC werd de internationale gewichtheffedera tie het verwijt gemaakt dat er zoveel dopinggevailen waren. Het ioc vraagt hen om maatregelen te ne men zodat in de toekomst dit soort gevallen zich niet meer voor zullen doen. In Barcelona wordt op een geheel ander front ook een stevig gevecht geleverd. Het gaat hier om de rech ten voor de uitzending via de televi sie van de Olympische Spelen van Moskou in 1980. Vast staat, datzo'n contract in ieder geval 210 miljoen dollar gaat opleveren voor de orga nisatoren. maar wie het contact krijgt, staat nog niet vast. Eerst moeten de Russische organisatoren tot overeenstemming komen met een televisiemaatschappij, daarna moet het IOC ook nog akkoord gaan met de termen van het contract. Op dit moment lijkt de Amerikaanse CBS voorlop te liggen in de strijd. Hoe groot de vraag naar sportpro gramma's op de televisie wel is, blijkt in Barcelona wel uit de initia tieven die zijn genomen om te ko men tot de eerste „wereldspelen" voor kleinere sporten. Volgens de leiders van de betrokken organisa ties dienen de wereldspelen in 1978 in Houston in de Verenigde Staten gehouden te worden. Er worden ook profs toegelaten. Op het programma staan voorlopig al sporten als prof tennis, bowling, motocross, softball, waterskiën, taekwondo, bodybuil ding, tafeltennis en karate. De wereldspelen zullen zichzelf moe ten gaan betalen via de televisie rechten. De organisatoren hopen dat de eerste keer zo'n 2000 deelne mers zullen komen. Waarbij men er wel van uit gaat dat het Internatio naal Olympisch Comité zijn goed keuring zal hechten aan het initia tief. Dan zouden de wereldspelen om de twee jaar gehouden kunnen worden waarbij het programma steeds zo aangepast zou kunnen worden dat het overeenkomt met de sportieve smaak van de gast-stad. Het basisprincipe bij de wereldspe len zal moeten zijn dat er geen nieu we faciliteiten gebouwd zullen be hoeven te worden om de deelnemers te ontvangen. ZEISt Jo van Marie, sec tie voorzit ter amateurvoetbal van de KNVB wil op de vergadering van de Euro pese voetbalunie (UEFA), eind okto ber in Zürich. de amateurbepalin gen ter sprake brengen. In de diver se landen, die zijn aangesloten bij de UEFA. worden andere maatstaven gehanteerd. Dit jaar bleek dat nog eens overduidelijk tijdens het voet baltoernooi op de Olympische Spe len in Montreal. In verschillende elftallen kwamen spelers uit. die normaal in profclubs spelen en wei degelijk, aldus Van Marle. als prof moeten worden beschouwd. Ook de zogenaamde staatsamateurs uit de Oostbloklanden zijn Van Marle een doorn in het oog. v Het Internationaal Olympisch Co mité verlangt een zuivere toepas sing van de amateurbepalingen, zo dat bijvoorbeeld spelers, die ooit beroeps zijn geweest, nooit meer aan Olympische Spelen mogen deel nemen. ook al zouden zij inmiddels weer geruime tijd amateur zijn. Tot de weinige landen, die zich strikt aan de regels houden, behoort Ne derland, dat daardoor in de voorron de van het Olympisch voetbalge- beuren kansloos werd uitgeschakeld door Frankrijk en Roemenië. In an dere landen, zoals bijvoorbeeld West-Duitsland. wordt met onkos tenvergoedingen gewerkt. De vier Britse landen trokken zich al voor Montreal terug en samen met ondermeer deze landen (Engeland. Schotland, Noord-Ierland en Wales) wil de KNVB actie voeren bij de UEFA. Van Marle zal deze zaak in Zürich aan de orde stellen in de hoop tot voor de KNVB aan vaardbare wijzigingen van de ama teurbepalingen te komen. Overigens staat de UEFA wel toe. dat ex-profs uitkomen in het toer nooi om het Europees kam pioenschap voor amateur landenploegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 27