Ifeel Surinaamse en Turkse vrouwen vragen abortus wrx leer woonruimte voor jongeren gevraagd r Rijkspostspaarbank aal soms groot probleem bij voorlichting I Maag grootscheepse manifestatie in Amsterdam „Bouwprogramma veel te licht" Als universiteiten saboteren: verkorting studieduur Grote verbouwing dextrose-fabriek Vraag uitvoerige informatie ERDAG 16 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 23 i# SSjloor Cisca Dresselhuys is wij hier een Surinaamse of iricse vrouw krijgen, is dat bijna ijd In verband met een abortus. Ze Ijke jrden meestal door hun huisartsen ar ons verwezen. Naderhand doen j natuurlijk al het mogelijke om te orkomen dat ze hier een tweede er voor een abortus zullen komen, praten met ze, zo goed en zo _ad als dat gaat bij Turkse vrou- die geen woord Nederlands ver- ge. tan, en geven ze de pil mee. We gge. oberen ze echt te overtuigen van absolute noodzakelijkheid de pil i dag In te nemen. Maar wat moet wanneer die vrouwen dat niet ■n, óf omdat ze helemaal niet be- ntpen blijken te hebben waarover het hadden (de Turkse vfouwen) omdat ze het belang er van larblijkelijk niet echt inzien. Het soms om moedeloos van te wor- n, vooral wanneer je bepaalde wwen na een aantal maanden te- jfcrijgt: weer in verwachting en er met de vraag om een abortus, tis ellendig, dat we bij deze groe it vrouwen vaak falen wat betreft et duidelijk maken van het belang een goede anti-conceptie". tanle van der Meulen en Anneke sselaar komen dagelijks in con- i met Surinaamse en Turkse «wen, die bij MR'70 om een abor- komen vragen. laat Bij de behandeling van de abortus wetgeving in de Tweede Kamer is de laatste tijd regelmatig aandacht ge vraagd voor het onderwerp anticon ceptie (het voorkomen van zwan gerschap door het gebruik van voorbe hoedmiddelen). Een ingreep als abor tus zou natuurlijk overbodig zijn, wanneer er maar goede voorbehoed middelen worden gebruikt. Terecht diis, werd er steeds gehamerd op het feit, dat er meer gedaan zou moeten worden aan het bevorderen van goed anticonceptiegedrag. Dat dit nog veel te wensen laat, be wijzen de harde cijfers van de zieken huizen en abortusklinieken. Dat het bij nog veel.Nederlanders al moeilijk is hen te motiveren tot het gebruik van voorbehoedmiddelen, is geble ken, ook weer uit abortuscijfers. Maar uit diezelfde cijfers is duidelijk gewor den, dat er in ons land twee groepen vrouwen zijn bij wie deze zaken nog veel moeilijker liggen: dat zijn de gro te groep Surinaamse vrouwen en de tienduizenden vrouwen van gastar beiders. Op het totaal aantal abortus sen worden relatief verreweg de mees te verricht bij deze twee groepen vrou wen. (Een paar cijfers van de Amster damse instelling MR'70: in 1975 wer den er 1531 abortussen verricht bij deze instelling, waarvan 276 bij Suri naamse vrouwen en 253 bij vrouwen van vooral Turkse gastarbeiders. Dat dit niet alleen een Amsterdams verschijnsel is. blijkt uit het boek Abortus in Nederland, waarin staat, dat er bij Surinaamse vrouwen twee tot viermaal zoveel abortus voorkomt als bij Nederlandse vrouwen en bij de groep vrouwen van buitenlandse ar beiders tweemaal zo veel. Er zijn in ons land ongeveer 24.500 Turkse vrouwen en ruim 43.000 Suri naamse vrouwen, in de leeftijd van 15 tot 45 jaar. Over de specifieke moei lijkheden, die bestaan met betrekking tot de begeleiding van deze twee grote groepen vrouwen op het gebied van seksualiteit en gcboortenregeling, hadden wij een gesprek met twee medewerksters van de Amsterdamse instelling MR'70, waar men veelvuldig te maken heeft met o.a. Surinaamse en Turkse vrouwen: de arts- seksuologc Bonnie van der Meulen en de begeleidster (van de cliënten) An neke Kesselaar. unie van der Meulen: „Wanneer k vrouwen hier bij ons komen, is meestal al te laat, dan komen ze voor een abortus. Eerder krijgen ze helaas niet te zien. Het is Juurlijk duidelijk, dat je al in een i\ eerder stadium met voorlichting er anti-conceptie moet beginnen. goed, wanneer wij ze dus een- hier hebben, doen we wat we ;n om in ieder geval een tweede us te voorkomen. Eerst over de ie vrouwen: die zien we hier Dit alleen, altijd met hun man. Dat ook wel, vanwege de taal. Niet tde mannen vloeiend Nederlands volstrekt niet. maar ze be- :;pen in ieder geval wel iets meer i de vrouwen, die echt niets van g jrij zeggen, verstaan. „Niet begrijpen" en „geen baby" zijn vaak de enige woorden die ze kun-, nen uitbrengen. Met handen en voe ten probeer je ze dan te vertellen wat er moet gebeuren, dat ze vooral elke dag die pil moeten innemen en dan na zoveel tijd weer bij ons moeten terugkomen voor controle en een nieuw aantal pillen. We hadden zelfs een keurige-uitleg in het Turks, maar dan blijkt achteraf dat de vrouwen analfabeet zijn. Een volledig gebrek aan communicatie dus. Aanvanke lijk behandelden we deze vrouwen met de prikpil (die drie maanden behoedt voor een zwangerschap), maar dat blijkt geen goede oplossing voor Turkse vrouwen te zijn. omdat daar nogal eens tussenbloedingen bij optreden en dat vinden ze ver schrikkelijk, omdat ze dan volgens de Islam onrein zijn. Dan bleven ze dus weer weg en heb je grote kans ze na een aantal maanden terug te zien, opnieuw in verwachting. Wanneer het gaat om wat oudere vrouwen -met een al voltooid gezin komt soms sterilisatie in aanmerking. Maar heel weinig van deze vrouwen voelen voor deze oplossing. Burenhulp Anneke Kesselaar vertelt uit haar ervaringen een voorbeeld, waar het prima ging met het dagelijkse inne men van de pil door een Turkse vrouw. „Ik had aan een Hollandse buurvrouw gevraagd, op te letten of de Turkse de pil wel innam. Nou, dat wilde die vrouw best doen, ze ge bruikte zelf de pil ook en begreep prima hoe belangrijk het was dat buurvrouw dat ook deed. Elke dag vroeg die vrouw haar Turkse buurvrouw of ze de pil al had geno- HHHP ■■■■1MB V-V •>y VW'V- t- "mm 9'J k. tfci* '--«enw -- ;V <"/'*•- 1 men. Kijk, dan gaat het goed, maar hoe vaak tref je zulke meelevende buren? Toch zelden?" Volgens beide medewerksters is voor de Turkse vrouwen een eerste vereiste dat ze beter Nederlands le ren, waardoor ze minder geïsoleera raken en bovendien beter begrijpen, wat er aan de hand is. Dat zou. volgens hen, heel goed kunnen ge beuren door huisvrouwen, die ge woon op zich zouden nemen onder leiding van deskundigen die Turkse vrouwen wat eenvoudig Nederlands te leren. Daarnaast zouden er eigen lijk speciale spreekuren, zowel voor Turkse mannen als vrouwen, moe ten komen, waar ze tenminste be grepen worden, omdat er een tolk hier wel eens buitenlandse vrouwen, die met een kind komen, dat wel wat Nederlands verstaat. Dan moet je met zo n kind over de bloedingen van de moeder praten. Ook een el lendige toestand. Hoe je het ook wendt of keert, op het ogenblik is de medische begeleiding van Turkse vrouwen hier in het land zeer onder de maat." Wat betreft hun religie, staat de Turken niets in de weg om de pil te gebruiken of een andere manier van anti-conceptie toe te passen. Vol gens de Turks sprekende vrouwelij ke arts Zamira Sieval, die in het jaarverslag van MR'70 een hoofd stuk gewijd heeft aan de Turkse vrouw, bestaan er zowel in Turkije als in Marokko door de overheid gestimuleerde anticonceptie campagnes. De koran stelt immers, dat er „geen grotere straf is dan om arm te zijn en veel kinderen te heb ben". Uiteraard is er ook in Turkije een verschil tussen de vrouwen van het platteland en die uit de grotere steden in verband met zaken als het toepassen van anti-conceptie. Op het platteland gebeurt dat nog veel te weinig en juist die plattelandbe woners vertrekken als gastarbeiders naar het buitenland (80 procent van de in ons land verblijvende Turken is afkomstig van het platteland). aanwezig is. Niet dat Bonnie van der Meulen en Anneke Kesselaar nu zo enthousiast zijn over het aanwezig zijn van een tolk bij een vertrouwe lijke zaak als een medisch onder zoek, maar het is in ieder geval beter/ dan dat men elkaar over en weer niet begrijpt. Bonnie van der Meulen: „We hebben Onderzoek geweigerd Een speciale moeilijkheid is ook nog. dat Turkse vrouwen hoewel dit niet door de godsdienst wordt voorgeschreven veelal weigeren zich te laten onderzoeken door man nelijke artèen. Vandaar dat men bij MR'70 de Turkse vrouwen altijd door vrouwen laat behandelen. Wanneer er toevallig geen vrouwelij ke arts beschikbaar is (zo heeft men er niet de beschikking over een vrouwelijke gynaecoloog) is er in ieder geval altijd een vrouw bij het onderzoek. Met de Surinamers liggen de pro blemen anders. Hier bestaan de taalmoeilijkheden in ieder geval niet. Hier heeft men bij sommige vrouwen vooral te vechten tegen een bepaalde gemakkelijkheid, een nonchalance ten opzichte van het gebruik van voorbehoedmiddelen. „Om voor ons de gekste redenen nemen de Surinaamse vrouwen de pil niet in. Hoewel we ook bij hen natuurlijk steeds aandringen op het belang van dagelijks pilgebruik, krijg je dingen te horen, als „Ik was aan het verhuizen en toen kon ik in de rommel de pil niet vinden" of „Ik ging een paar dagen weg en liet de pil thuis". En dan zie je ze terugko men: voor een tweede abortus. Voor veel Surinaamse vrouwen lijkt een abortus geen groot probleem. Bij de ongehuwde Hindoestaanse Surina mers ligt de zaak anders. Hun religie verbiedt geslachtsgemeenschap voor het huwelijk. Wanneer ze voor hun huwelijk in verwachting raken, worden ze verstoten door de familie. Abortus mag voor hen trouwens ook niet, vandaar de enorme geheimzin nigheid, die er om zo'n geval heen hangt." Gericht Als mogelijke oplossing om de Suri naamse vrouwen meer te motiveren tot een verantwoord gebruik van voorbehoedmiddelen bepleiten Bonnie van der Meulen en Anneke Kesselaar een onmiddellijke gerich te voorlichting, wanneer de Surina mers op Schiphol aankomen. „Laat de overheid, die tot nu toe nog nooit iets aan deze zaak heeft gedaan, nu eens meewerken aan het opleiden van speciaal voor dit doel (het bege leiden en blijven begeleiden in sterk veranderde levensomstandigheden) bedoelde maatschappelijk werkers. Ik vind dit een belangrijke taak voor de overheid: hier is nu eens een mogelijkheid om echt goed preven tief werk te doen," meent Bonnie van der Meulen. »r Willem Schrama (STERDAM „Geen kastelen in de lucht, maar huizen op de grond". Dat is een van de leuzen vandaag in het Amsterdamse Krasnapolsky een grootscheepse manifestatie zullen omsieren, it als doel meer schot te krijgen in de bouw van woningen voor alleenstaanden en tweeper- onshulshoudens, zoals ze officieel in een nota van staats-secretaris Van Dam worden genoemd, enota verscheen vorig Jaar juni, en stelde voor 1980 40.000 woningen voor deze groepen in het ■«uitzicht. Maar nu al blijkt dat zo'n aantal volstrekt niet haalbaar zal zijn. 6 worden er hoogstens tiendui- zegt een sombere Gerrie Buij- lewerker van de Amsterdam- :htlng Ideële Kamerbemidde- Huisvesting (SIKH), die sa- imet vijf andere Jongerenorgani- de manifestatie op poten heet Die organisaties zijn de Fede- van Jongerengroepen in de het Algemeen Nederlandse Verbond, het Landelijk Over- ondraden. het Landelijk Over- HBO-studenten en tenslotte het idelljk Overleg van Jongeren Ad- i Centra. De werkende jeugd van CNV zou aanvankelijk ook mee- en, maar haakte onlangs af naar alelding van enkele advertenties het forse taalgebruik in de actie- wt, die met het oog op de bijeen- nst van vandaag was samenge- Id. 'einig particulieren weinig of niets aan die regeling hebben. In de praktijk komt het erop neer dat jongeren een aanzienlijk groter deel van hun in komen aan huur betalen dan men sen boven de dertig, voor wie de tienprocentsnorm geldt. Twijfels die krant wordt nog eens bena- 4t dat het door toedoen van de ia-Van Dam verkregen woonrecht jongeren vanaf achttien jaar in praktijk weinig voorstelt als de behorende woningen er niet toen. "Tie Buijze: „Onze kritiek richt h daarom op de eerste plaats op bouwprogramma, dat veel te is. Als je bedenkt dat er op dit 'ment een wezenlijke behoefte is ruim driehonderdduizend wo- ■gen voor deze groepen, dan zijn toegezegde veertigduizend wo- "gen op zich al een druppel op een Mende plaat. Maar erger is dat dat aantal er niet in zit. Voor Jaar stonden vierduizend wonin- 11 op het programma, en we (mo- 11 blij zijn als dat er uiteindelijk •tend worden. Er zijn tot nu toe «tien plannen goedgekeurd, die "toen 516 woningen behelzen. Zijn er in Zeist en Wageningen -twee plannen voor studenten- vesting in behandeling. Dat Jt om 1306 wooneenheden, maar die plannen afvallen blijven er i maar 516 woningen over. Dat is ■Wurlljk te weinig, en daar komt 1 bij dat al deze woningen van het totale volkshuisvestingsprogram- worden afgetrokken." 'ander actiepunt van de organi sten is wat zjj n0emen de discri- met huursubsidie, die erop toxomt dat kamerhuurders bij SIKH komen wekelijks gemiddeld 150 aanvragen binnen. Daar staat een aanbod var. vier kamers tegeno ver. „Daarom hanteren we het sys teem van wie het eerst komt. die het eerst maalt. Een wachttijd wachtlijst zou na een paar weken niet meer te overzien zijn." Vanwege die grote nood verwacht hij ook een grote opkomst vandaag. De samenkomst begint met een demon stratie omT2.30 uur vanaf het Beur splein, waarna de massa zich om 13.30 in Krasnapolsky zal verzame len. De sprekers zullen worden afge wisseld door politieke pop van de Van onze ondcrwijsredactie AMSTERDAM Als de universiteiten de studieverkorting saboteren, zal de regering deze vanuit Den Haag opleggen. Dat is het vaste voornemen van staatssecretaris Klein (hoger onderwijs), zoals blijkt uit een interview met het Amsterdamse universiteitsblad Folia Civitatis. Dat de manifestatie nu al, ruim een jaar na het verschijnen van de veel belovende nota Van Dam, noodza kelijk is, wil Gerrie Buijze wel uit leggen: „Onze zorg is op de eerste plaats dat de beloofde vierduizend woningen van 1976 er niet komen, maar daarnaast groeien onze twij fels over de komende jaren. Het aan bod van woonruimte voor jongeren loopt drastisch terug. De kamer- markt is bezig in elkaar te storten. Vroeger trachtte men nogal eens zijn inkomen te verhogen door ka mers te verhuren. De nieuwe huur subsidieregeling blijkt voor velen veel aantrekkelijker. In augustus is in Amsterdam een grootscheepse kameractie gevoerd, waarbijveer tigduizend pamfletten werden opge hangen. Dat alles heeft vijftien tot twintig kamers opgeleverd". „En Van Dam zegt dan: de-gemeen ten en woningcorporaties komen niet met plannen. Wij van onze kant zeggen dan: met dit magere subsi diebeleid is er moeilijk te bouwen. Er zijn genoeg plannen ingediend, maar ze werden afgekeurd omdat ze te duur waren. Bovendien zitten de meeste gemeenten vast aan bestem mingsplannen en een bepaald bouw volume. waarvoor al jaren plannen klaarliggen. Neem daarbij nog de hoge grond- en stichtingskosten in de grote steden, en de cirkel is rond. Dan merk je dat de door Van Dam afgekondigde maatrewgelen vol ver tragingseffecten zitten. De gedachte chter zijn nota vinden we prima, maar uitvoering er van is op deze manier niet haalbaar, omdat te wei nig instrumenten worden geboden aan degenen die het werkelijk moe ten doen. De overheid zal met meer geld en meer stimulerende maatre gelen over de brug moeten komen." Kamemood. Gerrie Buijze weet ei over mee te praten. Alleen al bij de Gérrie Buijze: „Van Dams maatregelen zitten vol vertragingsef fecten". in onze stad eens bouwen kwam Alleen door actie krijgen wij hem op de knieën Wij willen Wonen, ombudsman". Staatssecretaris Van Dam zal het lied overigens niet horen, want van het uitgenodigde driemanschap van Volkshuisvesting hebben hij en Schaefer al laten weten verhinderd te zijn. Eindhovense formatie Bots en caba retgroepen van het Amsterdamse vormingscentrum voor jong volwassenen en het Algemeen Ne derlands Jeugd Verbond. Op de wij ze van „Oh when the saiunts" heeft deze laatste groep een „Huisves tingslied" gecomponeer, dat zich als volgt laat meezingen: „Maar denk nou niet dat die Van Dam Folia heeft aan dr. Klein gevraagd wat er gebeurt wanneer de universi teiten massaal studieprogramma's voorstellen die vijf jaar of langer duren, terwijl de wet in principe vier jaar en maximaal vijf jaar voor schrijft. „Als straks (in het voorjaar van 1977) blijkt dat men zijn huis werk niet goed gedaan heeft, geef ik ook geen vijf cent meer voor de an derhalf miljard die we jaarlijks aan het wetenschappelijk onderzoek uit geven", zegt dr. Klein. Hij begrijpt niet dat wetenschappe lijke medewerkers, die dag in dag uit met hun vak bezig zijn er niet in slagen de studieprogramma's bin nen redelijke tijd te hervormen. Vol gens dr. Klein kan dat binnen een week als je met z'n allen om de tafel gaat zitten, maar vele faculteiten schijnen daarvoor jaren nodig te hebben. Hij vreest dat een aantal docenten zich aan de eigen ver antwoordelijkheid onttrekken en niet durven in te gaan tegen het verzet van bepaalde groepen stu denten. Sprekend over het voorstel van de theologen van de universiteit van Amsterdam, die een programma van vijfeneenhalf jaar hebben voorge steld zegt dr. Klein: „Ja. het zijn theologen en misschien dat zij hoge re wetten hebben dan de onze. maar ik zou ze toch willen aanbevelen zich voor deze keer maar te voegen naar de Nederlandse wet. En dat moeten deze mannen goed begrijpen. En dan kunnen ze wel gaan bezetten dat is natuurlijk allemaal de afdeling speelgoed maar dat betekent wel dat ze straks vier jaar opgelegd krijgen". TER APELKANAAL De in het Groningse Ter Apelkanaal staande dextrose-fabriek van het AVEBE concern zal in verband met het drei gende zetmeeltekort door de slechte fabrieksaardappeloogst in ons land zodanig worden omgebouwd dat de ze geschikt wordt voor verwerking van zowel aardappelzetmeel als maïsmeel. Deze ombouw zal een mil joeneninvestering vragen. Het be stuur van de AVEBE heeft de plan- nen daarvoor goedgekeurd. Spaardeposito met9^%rente Looptijd 6 jaar, vaste rente 9'/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 97>% Looptijd 4 jaar, vaste rente 9 Looptijd 3 jaar, vaste rente 8'/2% Minimum storting 11.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam I Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank, Afd. Marketing. Amsterdam, j uw nationale spaar- en lu/potlweltbanh

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 23