)Armen in India met beloften misleid AUTOBIOGRAFIE--- Computer beveiligt autobaan bij files [ndira Gandhi is corruptie niet vreemd Sg GM-automaat voor Ferrari Accuwacht nu met zeven vestigingen Honda met Accord in middenklasse Skoda-modellen worden vernieuwd li. TERDAG 16 OKTOBER 1976 BINNENLAND/BUITENLAND TROUW/KWARTET 17 Pan een medewerker Op 26 juni 1975 werd in India de noodtoestand afgekondigd. Aanleiding was volgens minister-president Indira Gandhi de echtse oppostie die het land in een chaos zou hebben gestort. De ^xtra bevoegdheden had ze nodig om het land weer overeind te 9e(tielpen en een beleid te voeren gericht op de noden van de >evolking. Het is echter duidelijk geworden dat haar beleid illeen gericht is op het handhaven van de macht en niet op het ïelzijn van het volk. Toch is de bevolking merkwaardig passief ileven. f Zitten verscheidene positieve pten aan haar beleid: orde en rust jersen in het land. treinen rijden op |d, stakingen zijn er bijna niet feer, de geboortebeperking is jgchtig aangepakt, de inflatie is (der controle gebracht. Vooral dat atste is iets waar veel landen ja- ners op kunnen zijn. Ook is de cor- uptie hard aangepakt; ambtenaren die worden beschuldigd van het an- :S^ien van steekpenningen worden staande voet ontslagen terwijl ook hun pensioenrechten vervallen, och heeft dat ook een keerzijde. >n ambtenaar zal minder snel een imkoopsom vragen dan vroeger. Vooral op het platteland echter zijn velen die nu een hoger bedrag ragen omdat het risico is toegeno- nen. Het komt er nu op aan jezelf inancleel veilig te stellen voor het [eval Je ontslagen wordt. «liet gebukt t gemiddelde Indiër lijkt niet erg lebukt te gaan onder de veranderde toestand, ondanks de vele politieke evangenen. Het zijn met name de ntellectuelen die het zich kunnen teroorloven zich druk te maken om taken als vrijheid van meningsuiting en democratie. De gewone man heeft (et te druk met de dagelijkse strijd het bestaan dan dat hij zich daarmee kan bezighouden. Ook bij de Intellectuelen overheerst echter de mening dat het allemaal wel mee valt zolang de economische toestand maar verbetert. De mensen krijgen dag in. dag uit via de gecensureerde pers te horen dat er zoveel vooruitgang is geboekt sinds de uitroeping van de noodtoe stand. De zeer grote bevolkingsgroep die niet kan lezen hoort alleen de iganda die via de radio wordt gestrooid. Hiuwelijks verbeterd Zftljn blij omdat ze denken dat er eindelijk iets voor hen wordt ge daan. Enige maanden geleden stond In de kranten dat in een bepaald district grond onder enkele duizen den landloze boeren was verdeeld (één van de vele berichten). Een ho ge functionaris van de Commissie voor Plattelandsontwikkeling zei daarover: „Wij zijn de plannen nog aan het uitwerken en in de krant staat dat het al heeft plaatsgehad. Of het ooit zal gebeuren weten we niet." die m De manier waarop de overheid de economische ontwikkeling benadert toont duidelijk dat de positie van India's miljoenen armen nauwelijks zal verbeteren. In de voorgaande Jaren is onder deze zelfde regering de basis gelegd voor de opkomst van een consumptie-goederenindustrie van niet-essentiële goederen. Het beleid is er nu op gericht deze sector zich te laten uitbreiden. Hoe dat moet ls duidelijk aangegeven toen de begroting voor 1976-77 werd inge diend. De vraag naar deze goederen wordt op twee manieren gestimu leerd: door een sterke verlaging van de Inkomsten- en vermogensbelas ting. vooral voor de toplagen en door de accijnzen op een aantal van deze goederen, zoals auto's, koelkas ten en televisietoestellen, te ver lagen. De belastingverlaging wordt verde digd met het argument dat lagere tarieven tot minder belasting ontduiking zullen leiden, hoewel in het verleden is bewezen dat dit niet het geval is. Men kan moeilijk vol houden dat zo'n beleid ten goede komt aan die mensen die dat het hardst nodig hebben. Het ls nu ook begrijpelijk dat deze regering steun geniet uit alle lagen van de maat schappij: de armen worden gepaald met beloften en de rijken met finan ciële voordelen. Ook de middenklassen en de stu denten. die over het algemeen toch al uit de meer welgestelde bevol kingsgroepen komen, zijn met sub sidies gelijmd. Gandhi behendig Hoewel mevrouw Gandhi de nood toestand rechtvaardigt door te wij zen op de gevaren van de rechtse oppositie, is zij zeker niet links. Wel is ze buitengewoon behendig. Door rechts te verketteren heeft ze de steun van de Moskou-gezinde com munistische partij om een rechtse politiek te voeren. Deze partij steunt haar al Jaren, niet tot onge noegen van het bedrijfsleven. Enke le Jaren geleden verklaarde een top functionaris van India's grootste monopolie aan een Journalist: „Sinds Indira Gandhi aan de macht is. is ze de beste maatjes met de communisten. Ondertussen zijn on ze winsten nog nooit zo snel geste gen als juist In deze periode. Is ze niet geniaal?" De betrekkingen tussen premier Indira Gandhi en partijleider Breznjew van de Sovjet-Unie laten niets te wensen over. Mevrouw Gandhi geniet dc volledige steun voor haar beleid van de op Moskou georiënteerde Indiase communisten. De Amerikaanse belangen worden op een al even Ingewikkelde manier bevorderd. Terwijl ze aan de ene kant constant waarschuwt voor bui tenlandse inmenging en een ware CIA-psychose heeft teweeggebracht maakt mevrouw aan de andere kant de Amerikanen erop attent dat in India veilig geïnvesteerd kan worden. Zoon opvolger? Hoog in het vaandei geschreven staat als gezegd de strijd tegen de corruptie. Maar hoe kan een rege ring dat hard maken die zelf niet vrijuit gaat? Van Indira Gandhi is bekend hoe zij er enkele jaren gele den voor zorgde dat haar zoon San- jay een autofabriek kon beginnen. Dit bedrijf zou een auto moeten ontwikkelen speciaal gericht op de middenklassen. Aanvankelijk bestond het plan er een staatsonderneming van te ma ken. maar ten slotte werd het een particuliere onderneming met San- jay aan het hoofd. Hoewel er duizen den gegadigden voor deze positie waren, werd hij, die geen enkele ervaring had. uitgekozen. Indira Gandhi verklaarde later dat ze al leen maar had gedaan wat iedere moeder voor haar kind zou doen. Deze zelfde Sanjay wordt nu naar voren geschoven als haar opvolger en houdt bij redevoeringen zijn ge hoor voor: „Bij alles wat ik doe houd ik mezelf de woorden van Mahatma Gandhi voor: wat wordt de armste beter van wat ik doe." Een andere keer heeft premier Gandhi persoonlijk een onderzoek tegengehouden dat het parlement wilde instellen naar de corruptie- praktijken van de nieuw-benoemde minister van defensie, die het in zijn vorige functie zelfs naar Indiase be grippen te bont had gemaakt. „Gebonden arbeid" Met trots wordt vermeld dat het systeem van „bonded labour" (ge bonden arbeid) is afgeschaft. Dit systeem houdt in dat iemand geld leent en een gedeelte van de rente afbetaalt door op het land van de geldgever te werken. Door de hoge rente kan de geldlener, die toch al op of onder het bestaansminimum leeft, zijn schuld niet aflossen en moet zijn leven lang voor de geldschieter werken. Generaties lang zit men vaak vast aan een schuld doordat vroeger eens geld voor een bruiloft is geleend, en in plaats van kleiner wordt de schuld steeds groter. Dat dit nu verboden is en de schul den vervallen zijn verklaard lijkt dus alleen maar positief. De gevol gen zijn echter minder gunstig. We gens de armoede van de lener weet de geldschieter dat de kans dat hij zijn uitgezette geld terugkrijgt vrij gering is. Als hij er geen arbeid meer voor in de plaats krijgt zal hij die lening niet geven. De laatste tijd zijn door de centrale overheid banken opgericht speciaal voor kredietverlening op het platte land. maar ook deze verlangen een bepaalde zekerheidsstelling bij kre dietverlening en dat is juist wat deze man niet kan geven, want hij bezit niets. Het gevolg is dat hij tussen de wal en het schip raakt; als hij nu in financiële moeilijkheden komt kan hij nergens meer naar toe derhal ve een maatregel met grote propa gandistische waarde, maar één die in de praktijk de problemen niet oplost. Op wat langere termijn gezien heeft zo'n maatregel alleen effect als ook de lonen worden verhoogd. Er be staan wel wettelijke minimumlo nen. maar niemand houdt zich daar aan. Een voorwaarde waaraan moet zijn voldaan om deze minimumlo nen effectief te doen zijn is het be staan van vrije, politiek onafhanke lijke vakbonden. In het huidige In dia is dat een onmogelijkheid. Een andere voorwaarde waaraan moet zijn voldaan is het bestaan van meer werkgelegenheid. Kaste-systeem Iedere regering in India, ongeacht haar samenstelling kampt met een aantal bijzondere problemen. Een sub-continent, bewoond door bijna 600 miljoen mensen met verschil lende godsdiensten en talen. Voorts het kaste-systeem dat Iedere veran dering tegenhoudt, hoewel de rege ring haar uiterste best doet dit te veranderen door de laagste kasten extra mogelijkheden te bieden. Bij de overheid en in de industrie wordt een bepaald percentage vacatures uitsluitend voor deze mensen gere serveerd. Op het terrein van de beleidsuitvoe ring stuit men op de bureaucratie. Bij een bijeenkomst van ambtena ren belast met toezicht op de tenuit voerlegging van de wet op „bonded labour" bleek dat veertig procent van hen die wet niet eens Ingezien had! Zo'n ambtenatenapparaat kan natuurlijk iedere maatregel ont krachten. Arrestaties Direct na het uitroepen van de nood toestand zijn door het hele land mensen gearresteerd. Tienduizen den zitten in gevangenissen. Niet al leen oppositionele politici zijn opge pakt. maar iedereen die een potenti eel gevaar vormt, zoals studentenlei ders. Aan de Jawaharlal Nehru- unlverslteit in Delhi, opgezet om de beste studenten op te leiden die het kader van de Congres-partij moes ten gaan vormen, zijn velen door de politie ingerekend. In plaats van blij te zijn dat ze aan de beste universi teit mochten studeren en zeker wa ren van een baan later kwamen ze in verzet tegen de politieke lijn van de partij. Overtuigd als ze ervan zijn dat het enige doel van de Congres partij is de status-quo te bewaren en niet tot wezenlijke veranderingen te komen, veranderden ze de universi teit in een marxistisch bolwerk. Het feit dat ze nu onder zo'n scherpe controle staan ontkracht het argu ment van mevrouw Gandhi dat de noodtoestand was bedoeld tegen de rechtse oppositie De merkwaardige omstandigheid doet zich nu voor dat de werken van Marx en Lenin vrijelijk te koop zijn, hoogleraren uit Oost-Europa meer welkom zijn om gastcolleges te ge ven dan hun Amerikaanse collega's, marxistische analyses tot in détail bediscussieerd kunnen worden, maar alleen de zeer voor de hand liggende stap van het toepassen van de theorie op de praktijk streng ver boden is. Het is In India wel mogelijk kritiek uit te oefenen, als dit niet te direkt gebeurt. Een medewerker aan een andere universiteit vertelde: „Enige tijd geleden heb ik me kritisch over de toestand uitgelaten via een bui tenlandse radiozender. Iedereen ver wachtte mijn arrestatie maar er ls niets gebeurd. Waarschijnlijk omdat ik de kritiek in algemene termen heb gesteld en de naam Indira Gandhi niet éénmaal heb genoemd". Geboortenbeperking Hoge prioriteit wordt aan geboorten- beperking gegeven. Deelstaten heb ben vérstrekkende wetten aangeno men om de mensen zich te laten steriliseren. In de staat Maharashtra mag een echtpaar met drie of meer in leven zijnde kinderen kiezen tus sen steriliseren van één van de ou ders of zes maanden gevangenis. Eerder al had men de huwbare leef tijd vastgesteld op 21 jaar voor man nen en 18 jaar voor vrouwen. Dat deze wet grotendeels genegeerd wordt is wel logisch in een land waar kinderhuwelijken nog vaak voorko men. In sommige gevallen is men overgegaan tot het onder dwang ste riliseren van bedelaars. Het gevaar voor infecties is groot, speciaal onder deze groepen, wegens hun ondervoe ding en (noodgedwongen) gebrek aan hygiëne. Steriliseren is echter geen oplossing zolang het krijgen van veel kinderen voordelig blijft. Een kind meer betekent twee extra handen, en zekerheid voor de oude dag erg belangrijk in een land zonder voorzieningen. Een extra moeilijkheid is dat voor de Hindoe het hebben van kinderen essentieel is In verband met de dodenoflers. Macht Het is duidelijk dat het Indira Gandhi niet te doen is geweest om een bepaald beleid te kunnen uitvoe ren toen ze de noodtoestand uitriep. Het is in de eerste plaats om de macht gegaan Tekenend hiervoor is dat die oppositieleden die nu naar de Congres-partij overlopen daar met open armen ontvangen worden. Het is toch wel zeer onwaarschijnlijk dat hun politieke opvattingen nu wél plotseling met Gandhi's lijn corres ponderen. De kans op verandering in de nabije toekomst lijkt klein. De Congres partij is de enige partij met steun door het hele land. Andere partijen hebben hun basis slechts in enkele deelstaten. Ook de mogelijkheid dat het tot een opstand komt lijkt gering. De Naxa- lleten hebben dat aan den lijve on dervonden toen zij enige Jaren gele den het land introkken om de bevol king tot revolutie op te wekken. Ze kregen weinig steun en zijn met har de hand vernietigd. Voorlopig zit permler Gandhi nog stevig in het zadel. De bevolking zal zich de ko mende tijd met beloften tevreden moeten stellen. door Sicco de Jong Op het uiterst gevaarlijk geble ken Duitse autobaangedeelte Kirchheim-Achelberg van de weg Stuttgart-München is een vergaand geautomatiseerde fi lebeveiliging geïnstalleerd. Hiermee kunnen zonodig ad viessnelheden worden aange geven en kan men de waarschuwing „Stau" (file) aangeven. Het bijzondere is, dat dit niet meer door ingrijpen van wegbeheerders of politie gebeurt, maar door registraties in het wegdek middels een computer. Het unieke systeem bestaat uit vijf tien portalen boven de weg, die op een onderlinge afstand van een hal ve kilometer drie snelheidslimieten en het woord file kunnen aangeven. Elke automobilist op het weggedeel te van acht kilometer lengte ziet dus steeds deze portaal-,,matrix"- borden. Maar nieuw is. dat achter zulke matrixborden nu inductielus sen in de weg gemonteerd zijn. Deze nemen gegevens omtrent het aantal passerende auto's en rijsnelheden op. welke worden overgebracht naar een door Siemens ontwikkelde ver- keerscomputer te Kirchheim/Teck. Ongevallen De computer constateert zonodig welke snelheid de gunstigste is om het verkeer weer vlot te krijgen: 60, 80 of 100 km per uur. Dit wordt aangegeven op de borden, waarbij die borden niet dezelfde snelheid be hoeven op te geven. Is een file voor bij. dan schakelt de computer de matrixborden weer uit. Het weggedeelte, waarop de installa tie is aangebracht, wordt zeer druk bereden, heeft veel bochten en is op verscheidene plaatsen nogal onover zichtelijk. Er is bijvoorbeeld een hel ling van zeven procent in en door gaans ontbreekt een vluchtstrook. Gedurende de zomermaanden pas seren hier vaak meer dan zestigdui zend voertuigen per rijrichting. Gezien hét aantal ongevallen op dit weggedeelte is het zeer aantrekke lijk om de uitwerking van het com putersysteem te testen. Hiertoe heeft het Duitse ministerie van Ver keer opdracht gegeven in overleg met het Instituut voor het Wegver keer te Keulen en het autobaandis trict Baden-Württemberg. Mocht het snelle waarschuwingssys teem het aantal verkeersongevallen ter plaatse duidelijk doen dalen, dan zal dit ook op andere autobanen worden aangebracht. Het meest geavanceerde ver- keerssignaleringssysteem ter wereld: op acht kilometer auto baan tussen Stuttgart en München, foto rechts. Een automatische transmissie mag dan wel eens de naam hebben niet sportief te zijn, niemand minder dan de Italiaanse constructeur Ferrari denkt daar anders over. Het topmerk, dat successen oogst in de racesport, is voor het eerst met een Automatische wagen verschenen: de Ferrari 400. GT op. heeft een van 4.4 liter naar 4.8 liter vergrote motorinhoud, maar houdt het vermogen van 340 DIN-pk uit de twaalf cilinders. De wagen is uiteraard bijzonder luxueus, met in het front verzonken koplampen, meet 4.80 meter en zal meer dan honderdduizend gulden kosten. Pininfarina noemt de Ferrari 400 een mijlpaal in de thans 25-jarige samen werking tussen dit op koetswerken gespecialiseerde bedrijf en Ferrari, welk merk zich vooral op motoren toelegt. Het nieuwe coupé-achtige tweedeurs ®odel, die ontworpen ls door de Tu- hjnse carrossier Pininfarina. heeft *en automatische versnellingsbak van General Motors' Franse fabriek Straatsburg. Deze fabriek levert reeds automaten aan de GM- oochters Opel in Duitsland, Vaux- Jiall in Engeland en Holden in Aus tralië. aan Peugeot in Frankrijk en j^n Fiat in Italië. Fiat is voor de helft de moederonderneming van Ferrari, dat voor de overige helft aan Enzo Ferrari behoort Ferrari 400 volgt het model 365 Het oorspronkelijk Amsterdams bedrijf Accuwacht, dat 24-uurs service levert voor het op gang brengen van auto's met startpro blemen, heeft thans zeven vestigingen. Daarvan zijn er twee in Amsterdam en één in Amstelveen, maar bovendien zijn nu bedrijven geopend in Eindhoven, Nijmegen, Rotterdam en Zwolle. De Ferrari 400 met standaard automatische versnelling van GM. Accuwacht werkt met mobilofoon- servicewagens in totaal 23 die niet alleen particuliere automobilis ten. maar ook bedrijfswagens- en au tobuschauffeurs. binnenvaartschip pers en landbouwers met tractoren uit de startproblemen kunnen hel pen. Vorig Jaar werd in zestiendui zend gevallen assistentie verleend, merendeels voor personenauto's. Voor personenauto's varieert de ser vice van acht uur per dag tot de volle 24 uur. die voor bedrijfswagens geldt. De starthulp is de enige repa ratie. die Accuwacht verricht. Deze hulp kan variëren van het droogma ken en opladen van de accu tot het installeren van een nieuwe accu of leenaccu in eigen bedrijf, dan wel bij een garagebedrijf of accuspecialist. Accuwacht importeert tevens Duit se, Franse en Engelse personenauto accu's en accumulatoren voor vrachtwagens, maar deze activiteit staat los van het servicebedrijf, dat in 1968 werd opgericht De kosten van de hulp zijn drie jaar aaneen gelijkgebleven op een bedrag tussen de tien en vijftien gulden. Het Japanse merk Honda be schikt thans ook over een mid denklassemodel. dat een 1600 cc-motor van 80 DIN-pk ver mogen heeft.Het model ls het afgelopen voorjaar in Japan en de Verenigde Staten uitge bracht en nu zijn achtereen volgens introducties in Frank rijk en Engeland aan de beurt. In februari komt de Accord naar Nederland. De jongste Honda een merk. dat voortkomt uit de motorfietsen en kleine auto's lijkt sterk op het reeds eerder uitgebrachte compacte wagentje Civic. Belde hebben naar Europees voorbeeld voorwie laandrijving met een dwars voorin geplaatste motor. Bij de Civic is die motor een 1.2 liter. Beide typen zijn ook driedeurs. De Accord krijgt echter een nog meer complete uitrusting. Hiertoe behoren waarschuwingslampjes op het dashboard, die gaan branden wanneer de wagen aan een onder houdsbeurt toe ls. Daarmee onder steunt Honda de dealerorganisatie van het merk. die met de auto's goeddeels voortgekomen ls uit de tweewlelerbranche. Tevens zullen bij de prijs, die onge veer zesUendulzend gulden zal be dragen. radio en wissers op de ach terruit zijn inbegrepen. Extra lever baar worden een vljfversnelllngsbak of een automatische transmissie. Van het Tsjechische merk Skoda zijn de sedan-modellen gewijzigd. Skoda heeft de 105 en 120 zoals de nieuwe typen heten uitgebracht als opvolgers van de 100 en 110. De veranderingen betreffen het uiter lijk. dat iets moderner werd. De volgende Skoda-generatie zal pas Komend voorjaar in Nederland verschijnen en dan beduidend duur der worden dan de huidige typen, waarvan de prijzen onder de negen duizend gulden blijven. De motoren van 1050 en 1175 cc blijven gehandhaafd; de interieur ruimte ls bij de 105 en 120 Iets ver groot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 17