Wie profiteren van de revolutie? Niet de Ethiopiërs en Soedanezen Weinig armslag voor Schmidt Westduitse coalitie moet zakelijk beleid voeren 1 ATEROAG 16 OKTOBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 15 door Nico Kussendrager Ethiopië en Soedan hebben meer overeenkomsten dan dat zij beide in noordoost Afrika liggen. Alle twee de landen zijn in naam links en revolutio nair, maar voeren in feit een rechts en behoudend beleid. Zowel in Ethiopië als in Soedan lijken arres taties en executies bijna aan de orde van de dag om de regering in het zadel te houden. In belde landen zijn de afgelopen lijd verschillende grepen naar de macht gedaan, die tot nu toe alle zijn mislukt, maar niemand weet of dat een volgende keer wéér zo zal zijn. Ethiopië en Soedan zijn belde enorm grote landen (Ethiopië meer dan twee keer Frankrijk en Soedan nog veel groter), die nauwelijks een eenheid vormen. Tegenstellingen tussen de verschillende landsdelen steken steeds weer de kop op en maken het de regering lastig, die het in alle twee de staten toch al moeilijk hebben met vereet van communisten, studenten en „reac tionairen". Noch de twee Jaar oude ■nllltaire junta ln Ethiopië, noch de Soedanese president Noemeirl (die ln 1969 zelf door een staatsgreep aan de macht kwam) is erin ge slaagd het volk achter zich te ver enigen en een werkelijke ontwikke ling in gang te zetten. Staatsgreep overleefd Noemeirl overleefde zijn laatste staatsgreep in Juni van dit Jaar. De vermoedelijke daders stonden een paar dagen later voor het vuurpelo ton en Noemelri's troepen traden hard op om het land van „verdach te" elementen te zuiveren. De schattingen over het aantal doden lopen uiteen van een paar honderd tot over de duizend. Als Noemeiri de orde wil herstellen in het land doet hij het grondig. En dat terwijl het allemaal zo hoop vol begon. Aanvankelijk leek hij vol goede hoop en vol goede wil om zijn land te ontwikkelen. Bedrijven werden genaast, de rijke élites aan banden gelegd en er kwam een eco nomische ontwikkeling die leek te mikken op alle lagen van de bevol king. Soedan werd in het buiten bad geroemd als voorbeeld van he het in de derde wereld ook zou hamen. Op het ogenblik is het één ran de concentratie landen voor de ïederlandse ontwikkelingshulp. Het belangrijkste wapenfeit van Noemeirl was de beëindiging (ln 1972) van de toen zeventien Jaar oude burgeroorlog tussen noord en zuid Soedan. Uitgelaten danste de president (uit het „arabische" noorden) door de straten van Joeba (in het „christelijke" zuiden) met een Afrikaanse hoofdtooi op en een speer in de hand om de band met de zwarten te benadrukken. Het land leek herenigd. Het zuiden Juichte, maar behou dende moslems in het noorden knarsetandden. In hun ogen was de president veel te toegevend tegeno ver het opstandige zuiden en voer de hij bovendien een te vooruitstre vende politiek. Verschillende ma len probeerde moslemrechts Noe meirl te wippen, waarschijnlijk voor het laatst bij de mislukte coup van juli dit Jaar. Dat verklaart ook de steun van fanatieke moslem Khaddaffi, de president van Libië, aan de complotteurs. Ook van links dreigt gevaar voor Noemeiri. De communisten verwij ten hem dat hij zijn socialistische koers heeft laten varen, de deuren weer wijd heeft opengezet voor Westerse Investeerders en naastin gen voor een groot deel weer onge daan heeft gemaakt. Die koerswij ziging volgde op een communis tische greep naar de macht in 1971. De poging stelde Noemeirl zo teleur en gaf vervolgens blijk van zoveel wantrouwen dat hij de v/eg rechts verkoos boven links. Dat past ook Jaafar el-Noemeiry bij de huidige toenadering tot het noordelijke buurland Egypte, waarmee Soedan altijd ln een haat liefde verhouding heeft geleefd. Linkse studenten hebben Noemeiri deze beleidswijziging niet in dank afgenomen. Vreugde verstomd In het zuiden is de vreugde over de 'hereniging van een paar jaar ge leden verstomd. Begin dit jaar de den zich ernstige onlusten voor, werden arrestaties verricht en vluchtten duizenden Zuld- Soedanezen de grens over. naar de betrekkelijk veilige buurlanden. Daaraan zou muiterij onder ln zuid-Soedan gelegerde troepen zijn vooraf gegaan. Het zuiden is onte vreden omdat aan de ontwikkeling van dit deel van het land nog steeds niets of ln ieder geval te weinig wordt gedaan. Noemeiri heeft het bij schone beloften, plan nen en ideeën gelaten, die hij niet heeft kunnen waarmaken en uit voeren. Aanleiding voor de onrust in het zuiden waren vooral de plan nen voor de aanleg van een kanaal, dwars door de uitgestrekte moeras sen die 'noord- en zuid-Soedan scheiden. Volgens de zuiderlingen is het kanaal alleen bedoeld voor de ontwikkeling van het noorden en heeft het zuiden er geen profijt van. De politieke problemen gaan sa men met economische moeilijkhe den. Soedan kent een hollende in- jïtliiiili>ibc flatle, deels door de afhankelijk heid van ingevoerde olie, die de laatste jaren zo duur is geworden. 1 OUe heeft het uitgestrekte Soedan hard nodig voor het verkeer tussen de verschillende delen van het land. Het krijgt nu steun van be houdende Arabische olielanden als Saoedi-Arabië die in Soedan hun toekomstige graanschuur zien. Maar de steun zet vooralsnog wei nig zoden aan de dijk. R Af AR EN ISS ACE 6 C - kE TH 10 PIE/ JRtj. i /M.vjir 4 5 a. r: kern Het verzet tegen Noemeiri neemt toe en is zo groot geworden dat hij alleen door harde onderdrukking nog aan de macht kan blijven. Aan ontwikkeling van de Soedan komt hij amper meer toe. Ook Ethiopiërs niet Evenmin als de Ethiopische mili tairen toekwamen aan de ontwik keling van hün land. Ook zij had den na de staatsgreep het voordeel van de twijfe. Het verkalkte régime van keizer Halle Selassie was opge ruimd, er werd een begin gemaakt met verregaande landhervormin gen, bedrijven werden genationali seerd en er werd gesproken over meer invloed van de bevolking op het bestuur van het land. Het ls er niet van gekomen en de regerende militaire raad ln Ethio pië (de dergue) slaagt er. evenals Noemeiri in het buurland Soedan, alléén door harde onderdrukking in aan de macht te blijven. Aanvanke lijk bestond de dergue, onder lei ding van majoor Teferi Benti, uit 120 man, nu nog maar uit de helft. De rest is weggezuiverd. De derde man van de dergue werd onlangs nog geëxecuteerd, omdat hij zich zou hebben verzet tegen de door de meerderheid voorgestelde koers. En al verschillende malen eerder dit jaar klonken de schoten van het vuurpeleton. Onder het voormalige paleis van Haile Selassie in de wijnkelders ln de wijnkelders worden verdachten onder beroerde omstandigheden vastgehouden. Het Verzet komt van verschillende kanten, bijvoorbeeld van de stu denten, die na de val van Haile Selassie nog erg positief stonden tegenover de regering. Tienduizen den trokken naar het platteland om mee te werken aan de groot scheepse landhervormingsplannen van de dergue en aan de „opvoe ding" van de boeren. Langzamer hand keerden zij echter ontgoo cheld naar Addis Abeba terug, met het idee dat de regering hen alleen maar naar het platteland had ge stuurd om hen uit de hoofdstad weg te krijgen. Een bron van onrust was daarmee verdwenen. De landhervormingen hebben wei nig opgeleverd, in het noorden nog minder dan in het zuiden, door on voldoende voorbereiding en verzet van landeigenaren. In een aantal gevallen richtten zij zelfs privé le gertjes op om de onteigening van land en de verdeling daarvan onder kleine boeren tegen te gaan. Er hebben zich heftige schermutselin gen voorgedaan, waarbij een onbe kend aantal doden ls gevallen. Het verzet leidde tot een papieren af- Majoor Teferi Benti scheiding van noordelijke provin cies als Tigere; een ontwikkeling die aangeeft hoe wankel het Ethio pische staatsverband is. De „moslem" provincie Eritrea heeft zich in feite al losgemaakt van het overwegend „christelijke" Ethiopië. Al lang voor de val van Haile Selassie woedde daar een on- afhankelijkheidstrijd, die de laatste tijd alleen maar is verhe vigd. De dergue heeft geprobeerd door een mars van boeren de opstandige provincie weer in het gareel te krijgen, maar dat is op één grote mislukking uitgelopen. De eenheid van het land wordt verder bedreigd door aanspraken van het buurland Somalië op grote delen van Ethiopië en de ontwikkelingen in Djiboeti. De overleden Halle Selassie was een teken voor de eenheid van het land, waarvoor de militairen niets in de plaats hebben kunnen stellen, De bijbel ls vervangen door marxis tische bombast, Salomo door Le nin, maar de dergue mist het gezag dat Halle Selassie ondanks alles had. Dat blijkt uit verzetsgroepe ringen, onafhankelijkheidsbewe gingen en economische sabotage, waar tegen jnet harde hand is opge treden. Het kan de wankele positie van de dergue niet verhelen in tegendeel. De belangrijkste groep daarop zij behalve de militairen op het ogenblik nog steunt zijn de linkse Intellectuelen, die hoop hebben op een ombuiging. Maar ook van hun kant wordt de druk steeds groter. Met name om de militaire regering te vervangen door een burgerb®- stuur. Ook de Ethiopische intellec tuelen zien in dat met onderdruk king aan de ene en bombast aan de andere kant de toekomst niet veilig kan worden gesteld. Het beleid in Soedan en Ethiopië zal moeten veranderen, willen de twee landen niet uiteenvallen en wil de arme bevolking er werkelijk iets aan hebben. „Zoeken naar nieuwe wegen om de levensstand aard voor de arme massa's te ver hogen", stelde de Britse Times voor Soedan vast. En de Franse Le Mon de gaf voor Ethiopië als mening dat de werkelijke revolutie nog moet beginnen. Feit is dat op de vraag: wie hebben er geprofiteerd van de revolutie, geantwoord moet wor den: niet de Ethiopiërs en Soeda nezen. door J. den Boef Nu de sociaal-democraten en liberalen uitrusten van een bijzonder vermoeiende verkiezingsstrijd, die bijna in een totale nederlaag uitmondde, heeft het zin, de balans op te maken van de verkiezingen voor de nieuwe Westduitse Bondsdag. De tijd is aange broken om de schade op te nemen. Want die is wat de komende vier jaren betreft onherroepelijk aangericht. Dat het zo ver is gekomen, kan niet aan één bepaalde factor worden toegeschreven. Niet aan het dema gogische gedrag van de Beierse CSU-voorzitter Frans-Josef 6trauss. Niet aan de felheid, waar mee kanselier Helmut Schmidt probeerde, zijn christen democratische tegenstander Hel mut Kohl achter het Beierse be hang te plakken. En ook niet aan de kiezers, die in zeer grote getale (91 procent) naar de stembus zijn gegaan en voor 99.1 procent op democratische partijen hebben gestemd r Geen afspraak Het resultaat van verkiezingen ls ou eenmaal niet dat van een tevo ren door kiezers gemaakte af spraak. Men kan moeilijk volhou den, dat 50.5 procent van degenen die gestemd hebben, bewust ln de sociaaldemocraat Helmut Schmidt ..de beste man als kanselier" heb ben gekozen. Een iets groter verlies van de coalitie-partijen zou zelfs Jot het heengaan van Schmidt heb ben geleld. Helmut Kohl zou dan kanselier zijn geworden en de eer voor zich hebben opgeelst, ln de °?en van de kiezers de beste man voor het kanselierschap te zijn. Al les ls belangrijk. Zo ls het ook geen uitgemaakte taak, dat bijna de helft van de kiezers Schmidt géén goede kanse der zou vinden. Deze indruk ls ten onrechte gewekt als gevolg van de ..totale confrontatie" aan het eind van de verkiezingscampagne. Het ttng er toen niet meer om, wie er kanselier zou worden, maar. of de coalitie van sociaal-democraten en liberalen al dan niet moest voortbe staan. Talrijke kiezers, die hun stem aan de oppositie-partijen ga ven, hadden ongetwijfeld minder bezwaren tegen Schmidt als kanse lier, dan tegen de partij die hij vertegenwoordigt. Van de vroegere Britse premier, de Socialist Harold Wilson, werd eens gezegd dat hij de beste concerva- tieve premier was geweest, die de Britten sinds lange tijd hadden ge kend. Het is niet uitgesloten, dat Schmidt ln de komende vier Jaren eenzelfde image krijgt. Hij mag zo vlak na een teleurstellende verkie zingsuitslag wel doen, alsof de christen-democraten niet hun 244 van de 496 zetels in de Bondsdag en een grote meerderheid ln de Bondsraad niet bestaan. In werke lijkheid kan hij niet om hen heen. Wil hij tot elke prijs kanselier blij ven, dan zal hij veel moeten geven en nemen, ln de eerste plaats tege nover de liberale regeringspartner. Schmidt moet echter niet alleen rekening houden met de liberalen en de christen democraten, maar ook met de linkervleugel van zijn partij, de SPD. Deze heeft zich al geruime tijd vóór de verkiezingen aangepast aan het door de partij leiding verdedigde principe van het democratisch socialisme. Degenen die tot deze vleugel behoren, heb ben alle belang bij het voortbe staan van de huidige coalitie. Nu dit doel bereikt ls. zullen zij van de komende vier jaren gebruik maken om hun „lange mars door de insti tuten" voort te zetten en intussen zoveel mogelijk Invloed op het re geringsbeleid uit te oefenen. Het ziet er echter niet naar uit, dat zij met dit laatste succes zullen hebben. Schmidt kan van nu af aan als pragmaticus slechte doelen voor ogen hebben als: het herstel van volledige werkgelegenheid, meer evenwicht brengen tussen de beroepsopleiding en de vraag naar arbeidskrachten, Indamming van de kostenexplosie in het ge zondheidswezen, oplossing van het financiële probleem dat verbonden is aan de pensioenverzekering en wat dies meer zij. Het zijn grote, maar alledaagse problemen, die ex perimenten uitsluiten Kracht Ex-kanselier Willy Brandt heeft al vrij snel na de verkiezingen Inge haakt op de voor de SPD volkomen nieuwe situatie, afhankelijk als zij is geworden van de medewerking van de liberale FDP. Brandt ver klaarde dat „de SPD de kracht tot het sluiten van compromissen moet opbrengen, zonder een slecht geweten te hebben en zonder te veel te aarzelen, zoals in het verle den". Dit betekent volgens Brandt niet, dat moet worden afgezien van het formuleren van sociaal democratische ideeën. Zo moet „de terminologie van de hervormings politiek" eventueel door een nieu we worden vervangen. Belangrijk is dat de SPD-lelders als gevolg van de door de oppositie tijdens de verkiezingscampagne geslaakte kreet „vrijheid of socia lisme" thans veel meer aandacht besteden aan de „vrijheid van het individu". Brandt zei hierover. „Het gaat niet alleen om het berei ken van medezeggenschap voor ve len, maar ook om de zelfbeschik king van de enkeling. De SPD kan niet voorbijgaan aan de zorgen en de vrees van de enkeling voor over woekerende bureaucratieën, ano nieme machten en gezichtloze eco nomische giganten". Schmidt, die tijdens de verkie zingscampagne al verkondigde, dat „meer wetten niet zonder meer tot meer vrijheid leiden", zegt nu dat alleen politieke hervormingen aan gepakt moeten worden, die de bur gers kunnen aanspreken. Volgens de kanselier moeten wetten voort aan beter geformuleerd worden, zo dat de burger zich niet van een stukje vrijheid berooid voelt, als hij de strekking ervan niet kan overzien. Schmidt doelde hier ook op de vermogensvorming voor ar beiders. die de enkeling slechte mi nimale zeggenschap dreigt te ge ven over zijn theoretische el- gendom. De kanselier streeft niet alleen naar oplossingen, die de vrijheid voor de enkeling concreter zullen maken, hij wil ook bereiken, dat de arbeiders niet meer aan belasting en sociale premies gaan betalen, dan zij nu reeds doen. Het is echter de vraag, of de liberalen die zich snel hebben hersteld van het onver wachte en teleurstellende verlies van een half procent deze weg met Schmidt willen bewandelen Zij zullen er zich waarschijnlijk meer dan voorheen tegen verzet ten, dat de voortdurende inflatie wordt gebruikt voor nivellering van inkomens en voor vergroting van het inkomen van de staat. De liberale FDP, die van haar ver sterkte positie binnen de coalitie gebruik wil maken om een meer richtinggevende dan remmende functie te vervullen, wil op korte termijn tot duidelijke afspraken met de SPD komen. Zij wil vermij den dat vaagheden die de afspra ken van na de verkiezingen van 1972 kenmerkten - tot conflicten lelden, die in de loop van de jaren een breuk in de coalitie kunnen veroorzaken. De onderhandelingen tussen SPD en FDP over het rege ringsprogramma voor de komende vier jaren, kunnen dan ook een moeizamer verloop hebben dan die van het begin van de vorige rege ringsperiode. Bij deze besprekingen bevindt kan selier Schmidt zich in een weinig benijdenswaardige positie omdat hij pratende met de liberalen in zijn achterhoofd ook rekening moet houden met de ongeduldige linkervleugel in zijn eigen partij en met het feit. dat de christen democraten met hun meerderheid in de Bondsraad (vertegenwoordi ging van de deelstaten) een groot deel van het wetgevende werk van de Bondsdag (Tweede Kamer) kun nen blokkeren of zodanig kunnen wijzigen, dat er van een sociaal democratische inbreng weinig meer overblijft. Schmidt wil dan ook tot het uiterste proberen, de Bondsraad te omzeilen De meerderheid van de christen democraten in de Bondsraad kan slechts ongedaan worden gemaakt, als de coalitiepartijen aan de macht komen in de deelstaten Ne- dersaksen, Saarland en Sleeswijk- Holstein. waar de christen democraten alleen aan het bewind zijn. In Nedersaksen regeren zij met een minderheid in de Landdag en zijn zij afhankelijk van liberale tolerantie. In Saarland beschikken de christen-democraten over even veel zetels als de SPD en FDP samen en kunnen zij zich eveneens met steun van de liberalen handha ven. En in Sleeswijk-Holstein is de meerderheid van de CDU mini maal. In Nedersaksen worden pas in Juni 1978 deelstaatverkiezingen gehou den: in Saarland zijn zij pas in mei 1979 aan de orde, tenzij daar ver vroegde verkiezingen worden ge houden. In Sleeswijk-Holstein. waar de aanhang van de christen democraten bij de verkiezingen van 3 oktober nogal terugliep, duurt het ook nog tot 1979, voordat er veranderingen kunnen optreden tenzij een christen-democraat naar de oppositie overloopt, het geen niet moet worden uitgesloten. Om zich in Bonn te kunnen handhaven, moeten de coalitiepar tijen er nu al op bedacht zijn hun bases in de deelstaten te ver breden Dit laatste betekent, dat regering en oppositie in Bonn In een „per manente verkiezingsstrijd" gewik keld zullen raken, als het werk in de nieuwe Bondsdag (die pas op 14 december bijeenkomt) een flinke aanloop heeft genomen en aan de behandeling van wetsontwerpen toekomt, die zonder het fiat van de Bondsraad niet tot wet verheven kunnen worden. Vanaf maart 1978 (in de stadstaat Hamburg, waar Schmidt vandaan komt) zal het vuur niet van de lucht zijn: Juni Nedersaksen, ln het najaar Hessen en Beieren en daar tussendoor nog verkiezingen voor het Europese parlement. In april 1980 pas sluit Baden-Württemberg de rij De coalitie zal telkens zwaar op de proef worden gesteld. Dat gebeurt ook in 1979, als de „Bundesver- sammlung", bestaande uit alle le den van de Bondsdag en vertegen woordigers van de deelstaten, een nieuwe president moet kiezen In 1969 luidde de verkiezing van de sociaal-democraat Gustav Heine- mann (met steun van de liberalen) het begin van de coalitie tussen SPD en FDP in. De christen democraten bezitten thans in de „Bundesversammlung" een meer derheid. Als zij die in 1979 neg hebben, dan kunnen zij die gebrui ken om de liberalen over te halen, van coalitiepartner te veranderen om de herverkiezing van dc huidige president, de liberaal Walter Scheel mogelijk te maken Vóór die tijd kan echter nog heel wat gebeuren (Dit it het laatste van twee na beschouwingen over de Westduitse verkiezingen. Het eerste publiceer den wij gisteren)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 15