Kort Koekamplus: nog steeds heet hangijzer Toekomst voor werkgelegenheid blijft somber Eerste ABAL- winkel in Den Haag In Den Haag zit 5 procent van beroepsbevolking zonder werk Eeuwenoude geraamten in terp gevonden PSP wil niet naar gala in schouwburg „Zo doe je dat" DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTf Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Alvorens een definitieve uitspraak te doen over de Koekamplus hebben B en W van Den Haag aan diverse instellingen en personen gevraagd hun reactie te geven op het onlangs door de studiecommissie Koekamplus uitgebrachte rapport. Met name over variant 6 van dit rapport, een gelijkvloers tracé voor tramlijn 9. dat door de commissie unaniem gekozen is als het alternatief voor de Koekamplus sing tevens pleit voor de gemakke lijke toegankelijkheid van de lijn voor o.a. bejaarden." Ir. F. van der Sluys, directeur van de gemeentelijke dienst voor stad sontwikkeling. heeft er echter maar één woord voor over: „onaan vaardbaar". HIJ tekent hierbij aan „dat de restricties die de commissie zeil aan variant 6 toevoegt, slechts tot deze conclusie kunnen leiden". Tevens uit hij in zijn brief een felle kritiek op de gemeenteraad. „De raad aarzelt op het moment dat de uitvoering aan de orde komt. Hij vraagt onderzoek van varianten, is niet bevredigd met de resultaten en besluit met terzijdestelling van zijn ambtelijke adviseurs een commissie van externe deskundigen in te stel len. Merkwaardigerwijs worden nlet- gemeentelijke betrokkenen zij het als „gespreksdeelnemers" wel tot het beraad van de commissie toege laten. De gemeentelijke diensten er varen het functioneren van de com missie slechts door de verzoeken om informatie," aldus Ir. Van der Sluys. Hij wijst er tevens op dat reeds in het raadsbesluit van 1970 voor de tak naar Scheveningen een oplossing was voorzien, die overeenkomt met variant 9 uit het rapport van de studiecommissie. Ook de NS hebben zich reeds voor deze variant uitge sproken. Hierbij wordt aangetekend dat deze variant (één van de twee ..viaductalternatieven") uit zuiver verkeerskundig oogpunt minder aantrekkelijk is dan de Koekamplus (geen vrije kruising met de Konings kade). Deze variant heeft een randligging ten opzichte van de Koe kamp en loopt in dit gebied vrijwel parallel met de doorsnijding, die de Utrechtse Baan reeds vormt tussen Koekamp en Haagse Bos. De NS zien tevens de mogelijkheid een viaduct van minimale lengte te maken door toepassing van krappere bogen en steilere hellingen. Zodoende kan het tracé in de Koekamplaan geheel ge lijkvloers worden uitgevoerd Problemen De directie van de gemeentewerken, ir. O. Schooten en B. Boer, vindt de uitspraak van de commissie wel begrijpelijk. Niettemin verhelen zij niet net zo min als de commissie dit doet dat aan deze uitspraak een praktische onoverkomelijke pro blematiek is verbonden in allerlei opzichten. In de eerste plaats stede bouwkundig. doch ook verkeers- en vervoerstechnisch, psychologisch en Juridisch. Zij zijn dan ook van me ning. dat „mocht op grond van deze grote praktische bezwaren toch een viaductvariant in aanmerking ko men. onze voorkeur in de eerste plaats zou uitgaan naar variant 9". Ook de directeur van de dienst der gemeenteplantsoenen, H. J. Bos, kan zich verenigen met variant 6. „De gedachte dat de eenheid van Koe kamp en Malieveld niet moet wor den onderbroken, kan ik volledig on derschrijven. Evenals de studiecom missie wil ik gaarne pleiten voor een duidelijker inrichting van het Ko ningin Julianaplein. waardoor de groene Koekamp min of meer uit loopt tot aan het stationsgebouw." aldus de heer Bos. Tramlijn 12 Voor de overleggroep Centrum- Zuidoost was het handhaven van de huidige tramlijn 12 tot aan het Centraal Station een belangrijk uit gangspunt. ZIJ zijn verder van me ning dat „eert gelijkvloerse oplos- Eén lid van de studiecommissie, prof. ir. B. van Bilderbeek, heeft in een brief aan B. en W. duidelijk laten weten een afwijkend standpunt in te nemen. Hij is van mening dat „zowel variant 6 als de varianten 9 of 8b evenveel schade zullen toebrengen aan de belevings waarde van de Koekamp." Minister Westerterp van verkeer en waterstaat is in het geheel niet zo gelukkig met de stand van zaken rond de Koekamplus. In zijn reactie zegt hij dat „in het onderhavige ge val reeds een beslissing was geno men. die aan het gemeentebestuur door de toenmalige staatssecretaris van verkeer en waterstaat bij brief van 24 maart 1970 was medegedeeld. Indien het gemeentebestuur thans tot een principiële wijziging van het plan zou besluiten; zal een nieuwe aanvraag moeten worden ingediend. Een aanpassing van het tracé van het viaduct tussen het tramplateau CS en Prinsessegracht acht ik in dit verband niet van principiële aard." Hij wijst er tevens op dat verhoging van het toegezegde bedrag voor de eerste fase van het z.g. „semi- metro"-project afgezien van alge mene loon- en prijsstijgingen ziet zonder meer mogelijk is." B. en W. van Den Den Haag hebben inmiddels laten weten, dat „de be sluitvorming thans op korte ter mijn. zij het niet overhaast, moet worden afgerond." Zij hebben dan ook voorgesteld na de komende be grotingsbehandeling rond 15 janua ri a s. hun standpunt te bepalen. Wil het weinige groen, dat zich rond het Nog steeds biedt het geheel rond het Centraal Station een troosteloze aanblik. Of zoals de directeur van de dienst der gemeenteplantsoenen. H. J. Bos, in zijn brief aan het college van B. en W. zo krachtig uitdrukt: Het huidige Koningin Julianaplein is niet of nauwelijks meer dan een parkeerterrein." In zijn reactie op het rapport studiecommissie Koekamplus pleit hij dan ook voor een duidelijker inrichting van het Koningin Julianaplein. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen dat de aankomende reizigers een eerste indruk van Den Haag krijgen, die duidelijk in overeenstemming is met de benoeming „Stad van Groen en Bloemen", aldus de heer Bos. Centraal Station bevindt, nog ge handhaafd worden, dan wordt het zo langzamerhand tijd dat er toch wel enige haast wordt gemaakt moet worden met de definitieve plannen rond dit stukje Den Haag. DEN HAAG Dr. A. Vonde ling, voorzitter van de Tweede Kamer, opent vrijdag a.s. om 17.00 uur de ABAL-winkel in de Pasadenha Winkelpassage aan de Groenmarkt. De opening wordt opgeluisterd door Clement Hatoi, een houtsnijder uit Tanzania, die demonstraties van zijn kunnen zal geven. De letters ABAL staan voor .Afzet bevordering van artikelen uit landen in ontwikkeling". De stichting im porteert kunstnijverheidsprodukten van kleine producenten uit de derde wereld met als doel de economische en culturele ontplooiing van de be volking te bevorderen. Ze werd in 1973 opgericht door het HIVOS (Hu manistisch Instituut voor Ontwikke lingssamenwerking). Deze organisa tie geeft leningen en giften aan cofr peraties, zonder daarbij een stukje westerse cultuur op te dringen. Spe ciaal die groepen die niet aan krediet kunnen komen, omdat ze niets als pand kunnen geven, worden door het HIVOS geholpen. Met de steun van dit humanistisch instituut slaagden de ambachtslie den er in hun produktie te vergroten, maar een afzetgebied voor hun pro- dukten was er niet. Vandaar dat in 1973 ABL opgericht werd. Het begon heel klein: directeur Bob Waisfis2 van het HIVOS startte met het ko pen van thee bij de Garvoyda Shra- madana beweging in Sri Lanka, sloeg deze thuis op en probeerde ze via de markt aan de man te brengen. De stichting is inmiddels flink ge groeid en heeft 24 medewerkers en winkels in Amsterdam, Hengelo en Emmen. ABAL haalt haar goederen uit Mexi co, Tanzania, Kenia en Banglasdesj. De Inkopen worden gedaan door zelf in de landen te gaan kijken, men kan zo goed bekijken bij wat voor organi satie men inkoopt waar het geld blijft en of de handwerker die het produkt gemaakt heeft er inderdaad beter van wordt. Bob Waisflsz over die inkopen: „We importeren alleen kant en klare produkten. zodat de werkgelegenheid en de opbrengst in de ontwikkelingslanden blijft." In Nederland verkoopt ABAL de prudukten zelf via buurtmarkten en hun eigen winkels óf via wereldwin kels of ontwikkelingsorganisaties. De manier waarop ABAL hulp ver leent heeft haar wel in conflict ge bracht met de Landelijke Vereniging Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De werkgelegenheidssituatie in de provincie Zuid-Holland blijft somber beeld geven. Wereldwinkels. Ze gelooft namelijk dat de armen meer geholpen worden door produkten af te nemen, dan door bijvoorbeeld te gaan praten over bewustwording etc. zoals de landelijke vereniging doet. „Ideolo gie vult de maag niet," aldus de stichting. Ook in haar winkels probeert ze dit beleid door te voeren het gaat aller eerst om de directe hulp. Als de NABEZORGING VAN DE KRANT Uw krant onverhoopt niet ont vangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog, bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 070-469445. In DELFT nummer 015-132519, b.g.g. 070-469445. Voor LEIDEN nummer 070- 469445. Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Clement Matei, Makonde houtsnijder uit Tanzania, zoals hij te zien is in de ABAL-winkel in de Pasadenha. klant er echter naar vraagt, dan heeft de stichting haar folders al klaar liggen. Overigens, ondanks het feit dat de winkels goed draaien en ABAL nog steeds snel groeit, blijven er finan ciële moeilijkheden. Vandaar dat de vereniging erg blij is met leningen, gironummer 131500, op naam van ABAL. Hoewel het aantal werklozen vorige maand is gedaald van 40.677 naar 39.894 is dat geen reden te juichen. Met de komende ontslagen bij onder meer Nederhorst Staal in Gorkum zal in de toch al weinig rooskleurige metaalsector een nog zorgelijker si tuatie ontstaan, die zijn weerslag zal blijven geven op het totaalbeeld in de provincie. Dit heeft de heer J. L. Westhof, hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorziening van de provincie Zuid-Holland gisteren gezegd. Hij deelde verder mee dat ook de vraag naar arbeidskrachten zich zorgelijk blijft ontwikkelen. Hier zijn het vooral de vrouwen die voor weinig positieve geluiden zorgen. De vraag naar vrouwelijk personeel is met een kleine duizend afgenomen. Bij de mannen ligt dat wat gunstiger, want daar blijft de vraag ongeveer gelijk, aldus de hoofdinspecteur-directeur. Den Haag Het gewest Den Haag geeft een nog somberder beeld zien dan de provin cie: een daling van de vraag naar personeel en een gestegen aantal werklozen. En wel zoveel dat nu 5 procent van de beroepsbevolking uit Den Haag en omstreken zonder werk zit. Dit is nog niet eerder voorgeko men", aldus de heer Stroosnijder, directeur van het gewestelijk ar beidsbureau in de residentie. „Ook in Den Haag zien wij de toekomst met angst tegemoet. Spreiding rijksdiensten, wellicht sluiting Vre- destein. Alles bij elkaar genomen zal de situatie er de komende tijd waarschijnlijker niet beter op wor den", aldus de directeur van de GAB. Leiden In Leiden en omstreken is de afgelo pen maand weer enige verbetering te bespeuren in de werkloosheidscij fers. Bij de mannen verminderde het aantal werkloze werkzoekenden met 85 en bij de vrouwen met 6. Hoewel dit laatste aantal niet erg hoog is, valt toch van een beter verloop te spreken als men bedenkt, dat het aantal werkloze vrouwen de laatste maanden steeds opliep.Zoals bij het overzicht van de vorige maand reeds als verwachting werd uitgesproken, kwam de aanwas van schoolverla ters tot stilstand. D.w.z. het punt werd bereikt, dat de toevloed van schoolverlaters werd overtroffen door het aantal, dat werk gevonden heeft. Het aantal jeugdige werklozen (t/m 22 jaar) daalde hierdoor van 564 tot 510 bij de mannen. Bij de vrou- Van een verslaggever BORN/ROLDE Bij onder zoekingen in een romeinse terp in Born zijn gisteren vier gave menselijke skeletten gevon den. In totaal zijn er nu negen geraamten gevonden. Deskun digen vermoeden dat de over blijfselen afkomstig zijn uit het tijdperk van de Merovin- gers (vijfde eeuw na Christus). Ook zijn scherven ontdekt, af komstig uit het Romeinse tijd perk. Het terrein waar de terp ligt is afgegrendeld en wordt door de politie bewaakt. Zater dag zullen ongeveer dertig le den van de Limburgse archeo- logenclub het terrein door zoeken. In een bouwput in het Drentse Rolde zijn deze week drie klok bekers gevonden die dateren van ongeveer 1800 voor Chris tus. Een van de bekers is vrij wel gaaf. Medewerkers van het biologisch en archeologisch in stituut van de rijksuniversiteit van Groningen deden de vondst in de resten van twee graven. wen was er nog een geringe stijging van 427 naar 436. Ook aan de stijging van het aantal vacatures, dat in sep tember viel waar te nemen, dat de situatie op de arbeidsmarkt enige verbetering heeft ondergaan. Deze stijging bij de mannen 148 en bij de vrouwen 16 werd o.a. veroor zaakt door de periodieke vacature- enquête, welke in de afgelopen maand bij de bedrijven werd gehou den. Hierdoor kwam een aantal, voor het arbeidsbureau verborgen vaca tures boven water. Van verbetering van de werkgelegenheidssituatie kan derhalve niet worden gesproken, hoewel vermeerdering van het aan tal vacatures voor het arbeidsbureau natuurlijk wel betekent, dat er ook meer bemiddeld kan worden. Van een onzer verslaffevers LEIDEN De Leidse PSP-femeenteraadsfrartie zal vrijdagavond niet bij de heropening van de gerestaureerde Leidse Schouwburg aanwezig zijn. De partij was wel voor het gala uitgenodigd maar weigert principieel te komen. De PSP vindt het niet passend dat de opening van de Leidse Schouwburg slechts toegankelijk is voor een zeer geselecteerd gezelschap. Het feit dat er vrijdaga vond een gala gehouden wordt (dat ook bijgewoond wordt door koningin Juliana) versterkt volgens de PSP het idee bij de bevolking dat de schouwburg er alleen maar is voor de elite uit Leiden en omstreken. Oat is in strijd met het cultuurbeleid van B. en W.. dat op de hele Leidse bevolking gericht is. meent de PSP. De partij had liever gezien dat er ter gelegenheid van de openingen een „Open dag" in de Leidso Schouwburg zou zijn georganiseerd. De voorzitter van de PSP gemeenteraadsfractie. Anne van der Zande. heeft de reden van baar afwezigheid in een briefje aan B. en W. laten weten. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG „Zo doe je dat" is een expositie van de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten, waarbij de grondbegin selen van vormgeving een hoofd rol spelen. De Academie toont hier geen kant-en-klare kunstwerken, maar gaat in op de vormsoorten, ontwerpbeginselen en vormconcepten waarmee aan de Academie gewerkt wordt. Ge probeerd is begrippen in vormen uit te drukken, zoals het geome trische beginsel, het vouwen, het contrast tussen zwart en wit. en het principe van begin en eind. Dit alles wordt uitgedrukt in gro te foto's, die vanaf de wand over gaan op de vloer De tentoonstel ling is te zien in het Gemeentemu seum in Den Haag lm 24 oktober De directeur van de Academic J J Beljon. heeft tevens een boek over vormen uitgegeven Aanvan kelijk bedoeld als een begelei dende tekst bij de eipositie. Tenslotte uitgegroeid tot een boek over de grondbeginselen van vormgeving, niet alleen voor de beginnende en gevorderde ont werper. maar voor iedereen die met vormen te maken heeft. Veel van de mooie foto's en de tentoon gestelde voorwerpen ran de ex positie zijn terug te vinden in dit boek Een klein overzicht van de tot in de puntjes uitgevoerde expositie in het Haags Gemeentemuseum van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten. Op deze expositie, waar een aantal elementen getoond worden, die een rol spelen bij het onderwijs in de beeldende kunst, zijn ook beelden terug te vinden, waarmee wij dagelijks geconfronteerd worden, zoals een stapel zakken en opgerold touw. Midden-Delfland Om de bewoners van Delfland en omgeving zoveel|] gelijk informatie over de gepW de geplande Inrichting van j gebied te geven, heeft de pro cie Zuid Holland een tentoc ling over Midden Delfland s gesteld. De expositie geeftl overzicht van de verechillendef pecten die bij de op handen M de herinrichting van het gebi een rol spelen. De tentoonstel! is tot en met vrijdag a.s. te zien het Infocentrum, Markt 87 Delft. Het Infocentrum is pend van 11.00 tot 17.00 uur, var. P' vond ook tussen 19.00 en 21 h( uur. Van 19 tot en met 23 oktoi»di wordt de tentoonstelling Midó Delfland ingericht in 't Galjo pi aan de Van Gentsingel in Sc: a. pluiden. Vanavond om 20.001 po is er bovendien in het la ra centrum in Delft een voorlig» tingsavond over Midden D< pe land. In 't Galjoen in Schipluid re wordt een dergelijke avond op «ei oktober gehouden. De aanvang m eveneens 20.00 uur. ie Plassengebied In het Gemeenschapshuis j? Bron" aan de Troubadourweg Alphen aan de Rijn wordt volgf p de week dinsdag een voorlii - tings- en discussie-avond over plannen voor de streek ra Alphen aan de Rijn (het Plass j gebied gehouden. De avond is f| organiseerd door de streeka missie die inspraak levert op provinciale nota „alternatief en varianten". In deze nota sU een aantal mogelijkheden voor ruimtelijke ontwikkeling vanl oostelijk deel van Zuid Hollai Dinsdagavond zal er gepraat» e| den over de verhouding van ie land- en tuinbouw in het gebi Kj ten opzichte van de natuur enh e| landschap. Alle belangstellend* ook zij die tot nu toe niet aani inspraakactiviteiten hebben nu gedaan, zijn dinsdagavond 20.00 uur in de Bron welkom. Namibië In het wijk- en dienstencentni in de Herzogstraat in den H2 wordt vrijdagavond een voorlk tingsavond over de situatie inï mibië gehouden. Op de ava wordt gesproken over de volluS weging SWAPO en de grote b ken in Namibië die hun vrijhei strijd tegen Zuid Afrika strijde De avond begint om 20.00 Informatie over de vrijhei»' in Namibië kan verder verkregen bij de Wereldwinkel de Elandstraat in Den Haag. Dl wordt van 19 tot 31 oktober tentoonstelling over dit land houden. De expositie bestaat foto's, affiches en literatuur ot de SWAPO, de Wereldwinkel^ elke middag (behalve 's dags) van 14.00 tot 16.00 geojeii U.UU k ridssö J wort T Duitsland De afdeling Leiden van de Pi organiseert maandagavond discussieavond over V Duitsland. Aan de orde komeni „berufsverbote" en de politk gevangenen. Sprekers en forum den op deze avond zijn prof. Nagel, de voorzitter van de Tw de-Kamer-fractie van de PI Bram van der Lek, Teun van Di (voorzitter van het komitee teg berufsverbote) en Oer Mols van het medisch juridisch cotf te/tonius Clubhuls aan de Laa Mare 43 in Leiden en begint c 20.00 uur. Causerie Erik van Ingen, acteur van Haagse Comedie, houdt vrijdaj vond een causerie in de Renx strantse Kapel West, Laan Meerdenvoort 955. Hij zal sprei over het onderwerp: „Het tow een spiegel". De acteur geeft het kort een overeicht van de a wikkeling van het toneel oudsher tot het toneel waar we mee geconfronteerd wordea entree voor deze avond, die 0 20.15 uur begint, bedraagt rijksdaalder (CJP-houders U Plantjes ruilen De kwekerij van de Haag plantsoenendienst is zaterdag 1 van 10.00 tot 12.00 voor pubfe geopend. De „plantendokter"vi de Koninklijke Maatschap! Tuinbouw en Plantkunde zal d£ het onderwerp „Bollen in huis' tuin" behandelen. Voor bezoek! van de kwekerij aan de Kweke: weg 1, bestaat ook de moge!; heid om de „plantenruilbeurs" bezoeken. Onkruid Onder de titel „Onkruid" zal 16 oktober tot en met 24 vember in de hal van het Hal Gemeentemuseum een serie »i 25 prenten te zien zijn. De prentt van de kunstenaars Dirk van der, Han van Hagen, Willem Mt derman, Fred Couprie en Sim: Koene zijn genspireerd op wife planten ujit het Hollafl landschap. De bioloog Ton K« kelenberg heeft bij deze klei expositie een begeleidende geschreven. Jongen (15) door messteken gewond DEN HAAG De Haagse pei heeft nog geen aanhoudingen»*1 nen verrichten in verband met' steekpartij, waarbij een 15-jtf jongen ernstig gewond Dinsdagmiddag werd de jongen.' ik Sporkalede. aangetroffen in Rembrandtstraat. Hij bleek ge®1' te zijn aan hartstreek, lever enf' en moest geopereerd wordea toestand was gisteren nog ere* Het is de politie nog een raadseL' zich heeft afgespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6