VARA begint pas in 1977 met nieuwe series groeit VAN ARNHEM I Alias Smith I A and Jones J Radio- en televisieprogramma's Vanavond DOLLY TROS-kolder en André van Duin Onedin Line keert weer terug dus zet de kaas uithetvuistie maar klaar! NCRV-Ieden zoeken nieuwe voorzitter Even puzzelen i Kijk vanavond eens naar. HET KLEINE HUIS/WINDKRACHT 16 SURF/NADER BEKEKEN ^Evangelische Omroep^ DONDERDAG 14 OKTOBER 1976 RADIO/TV Vanavond overspoelt ons de televisie met Informatie over de algemene beschouwingen In de Tweede Kamer. Eerst In het Journaal, dan worden ze Nader Bekeken door de EO. vervolgens plaatst de KRO 's lands politiek in eigen Brandpunt en ten slotte krijgen we de snedige samenvatting ln Den Haag Vandaag te verwerken. Nieuwsgaring en vlsle's op het politieke gebeuren, die uniek zijn ln de wereld. Nochtans zullen de Wrekers plus Smith and Jones een grotere kijkdichtheid behalen. Wie aan de eerste aflevering heeft geroken en toegankelijk Is voor de enigszins „onderkoelde" Britse humor, zal vanavond beslist het vervolg vkn Hotel op stelten willen meemaken. BIJ de start van deze BBC-produktle. beging de TROS de fout haar eigen serie op hetzelfde thema en onder de overeenkomst verradende titel Hotel de Botel te lanceren. Voor de tweede keer krijgen we die opzienbarende mogelijkheid tot vergelijken echt niet meer. want het werd een afgang. Tegenover de verfijnde en actuele Engelse humor stonden domme grapjes en gooi- en smijtwerk uit het Jaar nul. Had het spel van de Britten een hoge graad van realiteit, in de Nederlandse versie was het een en al onwaarschijnlijkheid en een ouderwetse overdrijving die de Duitsers ..Schmieren" noemen. Opvallend Is ook het kwaliteitsverschil bij de montering van deze twee series. De Engelsen spelen tegen een achtergrond die tot ln de kleinste details in een hotel zouden kunnen thuishoren. De Nederlandse bezetting daarentegen opereert in een omgeving die niets anders suggereert dan een allegaartje uit de decor-loods U moet vooral eens letten op de teksten, die ln belde gevallen van Britse origine zouden zijn. De Hotelfamille Fawlty roept geen twijfels op. want de hoofdrolspeler John Cleese en zijn vrouw Connie Booth hebben alles zelf geschreven. In de toelichting op de eerste aflevering van Hotel de Botel was vermeld dat Lawrie Wyman en Church Evans het scenario hadden gemaakt. Engelse namen, maar hun schrijfsels deden oer-Hollands aan. Ze worden (in de Avrobode) niet meer vermeld bU het tweede deel dat volgende week vrijdag op het scherm komt. De koldertoestanden ln het TROS-produkt drijven op André van Duin. Hij moet maar zien dat hij de klanten aan het lachen houdt. Dat is een toer als Je moet werken met een slappe tekst en versleten grollen. Het gevaar is groot, dat kritische kijkers zullen zeggen: „Daar heb Je André weer; hij kan niet anders". Maar. om met Calimero te spreken: „Dat is niet eerlijk!" Van Duin kan veel meer dan oubolligheden uitwisselen met Allard van der Scheer, die van „underacting" niets wil weten en voortdurend schreeuwt alsof André ln de engelenbak van Carré zit. Hoeveel méér André van Duin wel kan. is onder andere aanstaande zondag te merken. In het derde programma van de NOS-serie Een dure grap (waarop ik nog terugkom) realiseert hij ln zijn eentje een sublieme scène binnen het kader van de televisie en haar invloed. Als een met het medium vertrouwd man zal hij eens even uitleggen hoe dat zit met die camera's bij een opname. In plaats van uitsluitend met zijn elastieken gezicht (dus oppervlakkig) die scène te maken, laat hij de zenuwen voelen van iemand die door de monsters van het blauwe oog ln verwarring wordt gebracht. Ik meen serieus dat Van Duin zich op dat moment aandient als een artiest die met betere teksten ln het meer introverte genre tot grote klasse kan komen. Van onze radio en tv-redactle HILVERSUM Evenals ande re jaren heelt de Vara-televlsle duidelijk scheiding gemaakt tussen de programma's die ln oktober en'de eerst volgende maanden verschijnen en de uit zendingen die aan ht begin van 1977 hun première beleven. Veel van de allernieuwste Vara- programma's beginnen pas in januari en meestal zijn dat de zeil gemaakte producties. Dan wordt namelijk een kunstru briek verwacht onder naam ..Dui zendschoon". die door Ellen Blazer, bekend va Twee voor Twaall en Va- ra's InternaUonale, wordt opgezet ..Dulzend-^lioon1' wil een groot pu bliek ln het plezier en het lnzlchtln de kunst laten delen. Henk de By zal verder enkele kunstenaarsportret ten maken. Toneel Kees van Iersel bewerkte het boek De Vergaderzaal van A. Albert voor televisie de hoofdrol wordt gespeeld door Paul Steenbergen. Uitzending ls in januari Verder wordt als toneelgeble daan- gekondigd „Tussen wal en schip", speciaal voor televisie geschreven. Het verhaal speelt zich af ln e wereld van de binnenscheepvaart De be langrijkste rollen worden gepsseld door Kees Brusse en Dora van der Groen. Een buitenlandse aankoop voor het nieuwe Jaar ls „Het leven va Paul Gaugin". In deze dramaserie hebben de kleurrijke schilderijcnen van hem een groot aandeel. In februari begint Koos Postema met zijn klassieke en goed gewaar deerde „Een groot uur U". Daarnaast blijft hij Vara's Internationale, dat deze maand al begon, aanvoeren. Oude bekenden voor het nieuwe Jaar zijn de seniorenshow „Dat ik dit nog mag meemaken", waarin Mieke Ver- straete wordt toegevoegd aan de al bekende medespelenden zoals Adèle Bloemendaal, Wieteke van Dort en Coen Flink. Ook de serie „Ieder z'n deel" wordt hervat met Kitty Jansen en André van den Heuvel. „Voorwaarts en niet vergeten" heet Arbeidersbewegeng de tiendelige se rie over de geschiedenis van de ar beidersbeweging in Nederland vanaf 1850 Hedda van Gennep. Marjolein de Vries en Marga Wolthuis zorgden voor de samenstelling. Op 12 november verschijnt Sonja Barend na haar overkomt naar de VARA voor het eerst met een nieuw programma op het scherm. W KRO Ned. 2) J Niet piekeren maar puzzelen In opgave nr. 595 van de rubriek Niet piekeren maar puzzelen, die in de krant van zaterdag jl. stond, zijn he laas enkele fouten geslopen. De om schrijvingen onder verticaal" moe ten luiden: a nr. 20: deler van 64 V (niet 64 H): b nr. 51: deler van 67 V (niet 67 H); c nr. 119: deler van 126 H (niet 162 H). IADVERTENTIE 'n winkel vol kleur BAARN De NCRV roept haar le den op namen op te geven van perso nen die zij geschikt achten om eind 1977 het voorzitterschap van mr. dr. J. Ozlnga over te nemen. De huidige voorzitter treedt dan af. En dat bete kent dat de Verenigingsraad ln Juni 1977 zijn opvolger moet kiezen. Op de regionale vergaderingen die ln maart 1977 worden gehouden moet de kandidaatstelling voor het voor zitterschap plaatsvinden. De heer G. A. Kieft. secretaris van het NCRV-bestuur, die bovenge noemde procedure in de nieuwe NCRV-glds beschrijft, heeft alvast een soort profiel op schrift gesteld, waaraan de voorzitter moet voldoen. We citeren wat gewenste el- genschappen: HIJ of zij moet ie mand zijn die bewezen heeft leiding te kunnen geven aan een organisatie en moet ln goed teamverband kun nen werken en bereid zijn de huidige vormen van medezeggenschap te helpen uitbouwen. Verder moet de nieuwe man of vrouw goed contacten kunnen leg gen. zowel met leden als met collega bestuurders en medewerkers. HIJ moet zich duidelijk en overtuigend weten uit te drukken. SPECIAAL Als teruggekeerde Wreker krijgt Steed te maken met de mysterieuze en levensgevaar lijke „Midas-aanraking." Ned. 2/20.25 Onderwerpen in Nader Be ken zijn: een reportage over een Laotiaans vluchtelingenkamp in noord-Thailand; de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer de LOGOS-lectuurdag en een gesprek met het echtpaar V'rijmoeth over de plaats van het gezin in de sa menleving. 1/20.55 In de Fassbindcr-serie ver toont de VPRO de film Ich will doch nur, dass ihr mich liebt. Een verhaal over de moderne samenleving en jonge mensen die er niet tegen opgewassen rijn. Ned. 1/21.50 'J Brandpunt vraagt aandacht voor: de jongste ontwikkelingen in China en de algemene be schouwingen in de Tweede kamer. Ned. 2/22.05 Peter Scholl Latour maak te een documentaire over het Franse Leger. Duitsl. 2/21.15 Ik sta hier niet voor de ban ken te praten is uiteraard een programma over het onderwijs. Hilv. 4/9.30 Na een NCRV-programma over de nieuwe levensstijl (21.00) kan men luisteren naar Feike Asma's orgelconcert in de Domkerk. Hilv. 1/21.20 Uit 412 v. Chr. dateert de tragedie Helena van Euripides. In de bewerking tot luisterspel vertolkt Marijke Veugelers de titelrol. Hilv. 2/20.10 Horizontaal: 1. havenstad ln Finland. 4. Jong schaap. 7. koortswerend mid del. 8. beschermgeest, 9. een der jaar getijden. 11. mier (gew.), 12. top in de Berner Alpen. 14. onmeetbaar getal, 15. redactie (afk.), 16. of dergelijke (aik.), 17. leuk(barg), 19. kippenloop, 21. verdieping. 23. verbond, 24. Azia tisch Hopgland, 25. dwaas. 26. gema len graan. Verticaal: 1. vragend voomaamw., 2. jongensnaam. 3. hekeldicht, 4. berei de dierenhuid. 5. behoeftig. 6. derhal ve. 7. ophaalbrug. 10. Noors chris tenprediker. 13. uitgave. 17. scherpe bocht, 18. akelige, 20. een zekere. 22. bitter vocht. Oplossing van vorige puzzel: Horizontaal: 1. ogief-eend, 2. riem- elk-er. 3. kerel-kali, 4. are-lis-arm, 5. aalt-dek-om, 6. nis-kar-pee, 7. arend- 2 3 5 6 7 10 8 9 11 12 13 U 15 16 Ï9~~ 1/ 18 20 21 22 73 24 25 26 Orel. 8. lava-ara-de. 9. maart-eten. Verticaal: 1. orkaan-alm, 2. gier-air- Aa. 3. Ier-els-eva. 4. emelt-knar, 5. fel-Ida-dat, 6. elk-sero-re. 7. ek-aak- prat, 8. nel-roe-Ede. 9. Drimmelen. ADVERTENTIE - eo word ook lid Antwoordnummer 00. Hilversum of bel 02150-52641 (geen postzegel) RADIO VANDAAG HILVERSUM I Ctn m en FM kanalen) NCRV 7 00 Nauws. 7 02 Het levende woord. 7.08 (S) Te Deunt Laudamus. gewij de muziek. 7 30 Nieuws. 7 41 (S) Van daag donderdag Actualiteiten, consu menteninformatie. persoverzicht, weer. ver keer en muztek (7 41 (S) Hiet en Nu). 8 24 Op de man af. evangelisch commentaar btj de tijd. 8.30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de hutsvrouw 8.45 (S) Tot uw dienst klassieke muziek. 0 45 (S) Onder de hoogtezon Pro gramma voor zieken. 10J0 Nieuws. 10.33 (S) in 't alver Programma voor ouderen 12.00 (S) De Kilima Hawaiian» Show. 12.15 Boer en tuinder. 12.26 Mededelingen voor land en tuinbouw 12 30 Nieuws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.59 (S) MiddagpauzediensL 13.15 (S> Metropole Orkest Amusementsmuziek 13.30 (S) Globaal Gevarieerd programma (15 30- 15 32 en 16 00- 16 02 Nieuws) 17 30 Nieuws. 17 32 (S) Hier en Nu. 18 00 De kerk vandaag. 18.20 (S) Wereldnieuws door bui tenlandse correspondenten 18.30 Nieuws. 1841 Wereldpanorama. 18.53 Zojuist ver- schenen Boekbespreking. 19.00 (S) Leger des Heilskwartirr 19 15 (5) De wereld angt Gods lof. gewijde verzoekplaten. 20.00 (S) Goed gestemd zang in vele vormen. 20 40 onderwijs en opvoeding. 21.00 Bij de tijd. Programma over nieuwe levensstijl. 21.20 (S) Orgelconcert 21 45 Radio VU-magazine. 22 05 (S) Orkest Ronald Binge 22 25 Avond- overdenlung 22-30 Nieuws 22 40 (S) Hier en Nu Aansluitend: Politiek weekoverzicht. 23 00 Rondom het Woord 23.25 lS)JazzUme 23.55 24 00 Nieuws HILVERSUM II HK a ei FM kaaaleal AVRO 7.00 Nieuws 7.11 Ochteodgymnas Uek 720 Op biote voeten, vraag- en antwoordspel 8.00 Nieuws. 8 11 Radiojour naal. 8.25 Op blote voeten (vervolg) 8.50 Morgenwijding 9 00 t Kind in het onder wijs. documentaire 9 35 Waterstanden 9 40 Schoolradio 10 00 Radio Lawaaipapegaai 10 10 Arbeidsvitaminen, populair ver- zoekplatenprogramma (1100 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal) 11.30 Rondom twaalf, uur allerlei voor iedereen. (1155 Beursberichten) 12.30 Hersengymnastiek, spclprogramma. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal 13.25 -n Middagje AVRO Muziek, informatie en service (16 00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal) 17.00 (S) 13-spccraal. jeugdprogramma OVERHEIDSVOOR LICHTING 17 40 De politie nu AVRO 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws 18.11 Ra dtojournaal P P 18.20 Uitzending van de Boerenpartij. IKON 18 30 Kleur: informa tie en commentaar over kerk en samenle ving AVRO 19 00 Op hoop van zege. sport en muziek. 20.00 Nieuws 20 05 Radiojour naal 20.10 Helena. 21.20 (S) Alert', op het vlak van muziek en maatschappij. 21.45 (S) Het Radio Philharmomsch Orkes. 22.20 (S) Aspecten, kunstrubriek. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23 05 Actualitei- tenoverzicht Radio en TV.. 23.20 Den Haag Vandaag en om 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM- kanalenjTROS 7.02 (S) Vaak 's ochtends. 9 03 (S) Pep op drie. 11.03 IS) Gerard de Vries draait op verzoek 12 03 (S) Boter. Klaaa en Prijzen. 14.03 (S) Polderpoppara- de 16 03 (Si Europarade NOS: 18 03 De Vakaturebank. 18.10 (S) NOSmaal TROS 19 02 (S) Poster 20 02 (Sj Soul Show 22.02 (S) Sesjun- jarz en blues hve 23 02 (S) Close-up 0 02 (S) De Hugo van Gelderenshow LP- werk. 192-7.00 (S) De nachtwacht. HILVERSUM IV (FN-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7 02 SiS) Bad.ncr.c 9 00 Nieuws. 0 02 (S) Aan woorden voorbq gedachten ter overweging 9.10 (S) Nederlands Saxo foon Kwartet 9 30 Ik sta hier niet voor de banken te praten: aspecten van het onder wijs. 10.00 (S) Aubade. 12.00 (S) Rondom Haydn: kamer- en orkestmuziek. 14.00 Nieuws. 14.02 Hoogachtend: herhaling van KRO-programma's die de moeite waard zijn 15.00-17.00 (S) Kollage - van alledaags en zeldzaam. TV VANDAAG NEDERLANOI 10.45 NOS/NOT: Jouw piek. 1b 11.10* KRO: Alnkaan6 dagboek 14.00 NOS/NOT: Herfst en winter, af! 2 14.25 Jouw plek. all ib 15 00 EO: Van hart lot hart Over molens en een gesprek over een correspondeotieknng voor kchamekifce gebamkcapten 18.15 TELE AC: Wereldgodsdiensten 18.45 NOS: Bereboot 18.55 Journaal 19.05 EO: Kinderkrant gevaneerd tunderprogramma 19 30* Het kieme hu«. N-sene 20 30 VthndkracM 16 kreat>el programma 20 45 Surf Mm 21.25 Tenslotte 21.35 Joumaal 21.50* VPRO: Ich will doch nur das ihr mich hebt. speetMm 23.30 NOS: Journaal 16.45 NOS: Toenstische tips 18.55 Journaal 19.05 KRO: Wickie de Viking, kinderserie 19.30 Criers 4 Letters 20.00 NOS: Journaal 20.25 KRO: De terugkeer van de wrekers (The new Avengers) detecttve-sene 21.15 A»as Smith and Jones. Amerikaanse tv-seite 22.05 Brandpunt 22.45 Hotel op stelten (Fawtty Towers) 23.30 NOS: Oen Haag vandaag 23.45 Journaal 17: Dat brigadier Piet daar bleef staan, vond zijn ooreaak in het feit, dat hij nog steeds aasde op een handtekening van Karei Kleuntjes. Hij zag hoe de opgewonden menigte tenslotte ook het stadion verliet en heftig gesticulerend naar huis ging. (Omdat onze tekenaar echter geen gesticulerende mensen kan tekenen, hebben wij hem verlof gegeven hier van voor deze keer af te zien). Nu vestigde de brigadier zijn aandacht op de ijscoman, die daar sloom kwam aansjokken met zijn kar. doch die jammer genoeg te laat was om nog wat kwijt te kunnen aan de menigte, want ja die was al naar huis. Omdat er kennelijk tóch niks meer te verdienen vlei, sjokte deze brave kerel maar weer mismoedig een zijstraat in. Doch dét trok de aandacht van de twee Italianen, die stiekem verschdlen stonden in een donker portiek. Hun donker getinte gezichten vertoonden die vreemde gelaatstrekken, die men gewoonlijk bij samenzweerders aantreft. Nu we ten wij allemaal wel, dat er gewoon lijk spannende zaken te beleven val len, ais er wordt samengezworen. Wij doen er dus goed aan, als wij dt Italianen even volgen op hun Dat pad leidde rechtstreeks nu zelfde zijstraat, waarin de kille ij man zojuist verdwenen was. J Angelico", fluisterde de blokjail aan tegen zijn zwaar gesnorde ker. „Ambulare par la uno ljscot Wij zijn van mening, dat diti betekent als „daar loopt een: man". Zouden die twee heetgeb de Italianen nu zin hebben ii snoeperijtje? FERDINAND 325 Voor alles be dankt hij met 'n wellevende hoofd buiging en een of amder welsprekend handgebaar van de rechterhand. Maar de afstand tot de hem omrin gende wereld is voelbaar, misschien heeft Balt gelijk, hij schijnt zich ge reed te maken voor de laatste en grootste reis. Met de onvrede dezer wereld wil hij niet veel meer te ma ken hebben, leest Balt hem de cou- rant voor, dan luistert hij wel. maar stil, zonder teken van instemming of afkeuring, geresigneerd kijkt hij voor zich uit. En toch is het geen verbeuzelde tijd: als hij zo stil ligt dan zijn Sam en Dolly allebei getrof fen. hoe diep en zuiver hij ze aan kan kijken, zijn ogen verteilen van gees telijk leven, ze zijn heldere vensters van een lichte ziel in het oude ge zicht met schaarden en rimpels doorgroefd. Die middag drinken ze rustig ge- drieen thee. De theestoof uit de jachtkamer. die nu boven staat, zingt met kokend theewater. Sam en Dolly spelen te zamen een patience, Willem Hendrik vindt het plezierig om er naar te kijken, als ze uitkomt, dan glimlacht hij even triomfante lijk. Als de klok zes maal slaat, is het uur van opstaan gekomen. Balt brengt al de soep binnen, want Willem Hendrik houdt van vroeg eten. Balt zet 't bord neer en gaat schroomval lig bij het raam staan, om daarna de kamer weer uit te gaan. „Dag vaderdank U voor al les prevelt Willem Hendriks en Jacoba's dochter, terwijl ze hem lang op het voorhoofd kust. „Natuurlijk natuurlijk na tuurlijk kleppert zijn onwillige tong. Als ze zich beiden bij de deur nog eens omdraaien, dan wuift hij haast speels met de ene beweeglijke hand, in de ogen brandt een groot gelouterd licht, penetrant, onaards. De laatste avond bij Christine. Eerst hebben Sam en Dolly nog eens door de tuin langs de garage gelopen. De nachtegalen zijn dit jaar al half april gekomen, ze zijn nog wel niet vol op melodie, maar nu en dan puurt een klankhaal door de avondstilte. Aan tafel zijn er niets dan smulscho- tels. Christine kent de smaak van het tweetal, voor Dolly kip met rijst rand. voor Sam zijn lievelingstoe, chocolade soufflé met vanillesaus. De avond heeft een bijzondere on rust. omdat een der hondjes. Pletl, laboreert aan een drang naar een puckteefje van de bakker in Beuke- loo. Christines hondenhart gunt hem zijn geneugten, slechts maakt het haar onrustig, dat Pieti over de grintweg, waar zoveel auto's rijden, zal lopen, er bestaat dan een voort durend gevaar, dat het opgewonden dier overreden zal worden. Zondags wil ze het personeel niet extra er om uitsturen, daarom is goede raad duur. Als Sam en Dolly terugkomen uit de tuin, bieden ze Christine dan ook aan om Pieti in het dorp te gaan zoeken. Ze vinden het keffertje tril lend en bibberend, zittend voor de gesloten deur van de bakkerswo ning. Pieti laat zich met geen koordje meesleuren naar Klein Beu- kenloo en om hem door 't trekken niet te kelen, neemt Sam hem in zijn arm, terwijl Dolly, als een beren leider. ook het koordje nog stevig in de hand vasthoudt, in geval de hond uit de omsluiting der armen zou wegspringen. Christine is stralend verheugd, dat Pieti heelhuids terug ls gekeerd. „Zou je denken, dat hij kou heeft gevat? Hij trilt zo." vraagt ze 8am bezorgd. ..Dat geloof ik niet .tante, zijn neus is het koudste plekje in Gelderland." kalmeert Dolly haar. Pieti wordt in de mand vastgebon den, met een door Christine gebreid dekentje toegedekt, nochtans is Pie ti niet tevreden met dit ongevraagd regiment, nu en dan steent zachtjes onder de deken. Inmid is het al bij negen geworden. Als Gerrit de glazen en de fli heeft binnengebracht, zegt Ci ne, terwijl ze het tweetal met pientere ogen aankijkt: „Kind luistert nu eens. we moeten vei dige mensen blijven, jullie reist genochtend vroeg weg, de trein Immers al om half negen?" „Ja, de auto zal om kwart over voorrijden," bevestigt Sam. cies... eerlijk gezegd lig ik dann bed, want een beetje moet ik nog oppassen na die dommel chtitls, komen jullie morgenock dan even bij me langs om goede te zeggen, maar het is geen afscheid, want ik ben van plu naar de boot te komen... niet tegenspreken„„dat gaat bi Antje en ook buiten jullie orn.J besluiten, die ik alleen neem, deren... ik zal Antje ook mee ni boot nemen, anders krijg ik e ne met haar, want ze is bazig» dol op een uitje..." Zoals Christine het zegde, het. Als de volgende ochtend Sn Dolly vooreichtig Christines il kamer binnenlopen, klinkt eeni van nijdig geblaf, 't Is Pieti. dl» bed van zijn meesteres verde Christine draagt over haar nachthemd een gebreid kamlzoc roosrozig van kleur. Ze glimlacht Sam buigt zich het eerst overi heen. „Dank U tante voor alles, watü ons gedaan hebt." .Dag lieve Sam." Dolly staat voor het bed. Ze bei# over haar stem, ze zegt niets, i vlijt ze even haar gezicht teg» oude wangen. (wordt Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4