ichmelzer: de 'nacht ras helaas onvermijdelijk 10, 18??. 1 15.— 297?. 32??. 13?.? 19??. 't Is weer gordijnen-week in uw warenhuis. En dat betekenttijdelijk veel minder betalen voor dezelfde fijne kwaliteit als altijd! TR5 Hen jaar geleden viel het Kabinet-Cals :-W. y Ben W tegen 'égale kennel Drie nieuwe fietspaden Nog geen akkoord verkeerssituatie in Leyenburg 795 :RDAG 14 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 11 an een verslaggever EN HAAG Oud-minister n vroegere KVP- actlevooraitter) drs. Norbert ihmelzer noemt tien jaar a de val door zijn toedoen van •t kabinet-Cals deze ge- furtenis „helaas onvermijde- fc". Tien Jaar na 'de nacht in Schmelzer" stemt hij toe in I vraaggesprek om aldus zij- rzUds een poging te wagen it nadere informatie over een svaluatie" van de val van dit ibinet. tfst de gebeurtenissen van dit keerpunt uit de vaderlandse poli tiek": Bij de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer op 11,12 en 13 okto ber 1966 was het de toenmalige KVP-fractlevoorzltter Schmelzer die „klemmende vragen" richtte tot het kabinet-Cals. Hij wilde weten, of de aan de orde zijnde begroting met haar gevolgen voor 1968 en volgende jaren wel in voldoende mate zou bijdragen tot het herstel van het evenwicht, tot het tegengaan van de geldontwaarding en tot het voorko men van een te hoog wordende be lastingdruk. Ook vroeg hij zich af, of de nieuwe begroting wel voldoende was voor de veiligstelling van de werkgelegenheid, voor de groei van de particuliere sector. yf j Niet voldoende Het vanachter de regeringstafel ge geven antwoord was voor de KVP- fractie en voor een meerderheid in de Kamer niet voldoende. Deze meerderheid aanvaardde (met 75 stemmen voor en 62 stemmen tegen) tn de nacht van 13 op 14 oktober 1966 (de afgelopen nacht dus tien Jaar geleden) de motie-Schmelzer, waarmee een voortijdig einde kwam aan het Cals-tijdperk. „De nacht" heeft intussen een vaste plaats gekregen in de vaderlandse geschiedenisboekjes. ZIJ had een bijzonder verloop. Het overleg in de raSH chmelzer (tweede van rechts) voert in de naar hem genoemde nacht, overleg tijdens een pauze nn het debat. VOORSCHOTEN B. en W. van Voorschoten willen een rechtsge ding gaan voeren tegen de eigenaren fan het pand aan de Leidseweg nr. 553. Het pand was in 1973 verkocht onder voorwaarden dat het zuiver woondoeleinden gebruikt socht worden. Nu echter is geble te» dat de eigenaren er een kennel tpgericht hebben, dit tot grote over- W en in strijd met de overeen- tomst tussen B en W en de eige- tiren. Als de kennel niet binnenkort ver- Iwijnt, gaan B en W de raad voor tellen om over te gaan tot het voe ten van een rechtsgeding tot Dale- ting van de gesloten overeenkomst, lodat het pand inderdaad weer zui- ter voor woondoeleinden gebruikt pat worden. Tevens wil B. en W. ten boete van 250 per dag gaan torderen voor elke dag, dat de over- «ding voortduurt. DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland stellen Pro vinciale Staten voor een krediet uit te trekken voor de aanleg van een drietal fietspaden. Het betreft hier de aanleg van een fietspad tussen Alphen aan den Rijn en Ter Aar, ten behoeve van het woon-werk; het .woon-school- en het recreatieve verkeer. Het tweede fietspad wordt aangelegd van Bergschenhoek naar de Rotteme- ren, die zodoende beter bereikbaar worden. Het derde fietspad moet komen tussen Naaldwijk en Wester- lee: dit pad is getraceerd op de oude trambaan en loopt van het zwem bad naar de rijksweg, waar het aan gesloten wordt op het fietspad langs de rijksweg. Met de aanleg is een bedrag van ongeveer twee miljoen gemoeid. DEN HAAG. De plannen tot ver betering van de wijk Leyenburg. ge maakt door de werkgroep Woonom geving en Wijkontwikkeling van het wljkberaad, zijn door de wijk goed ontvangen. Tijdens de openbare vergadering dinsdagavond bleek dat de buurtbewoners inderdaad veranderingen in hun wijk willen zien, alleen kon nog geen over eenstemming worden bereikt over de manier waarop. De werkgroep kan dus nog niet met haar plannen naar de gemeente stappen. Alleen over de Volendamlaan was de zaal het eens: deze racebaan moest z'n functie als doorgaande weg verlie zen, versmald worden en er zouden drie zebrapaden plus een groene golf moeten komen. Kamer werd die donderdag 13 okto ber enkele malen geschorst voor na der fractieberaad: om 23.45 uur, om 02.13 uur en om 03.42 uur, zo blijkt uit de handelingen. „Ik blijf hier wel zitten", verzuchtte de toenmalige Kamervoorzitter Van Thlel bij de zoveelste schorsing, er het advies aan toevoegend: „Wie flauw wil val len. valle flauw". In de door de Kamer aangenomen motie werd uitgesproken dat in het voorgenomen flnancleel- economisch beleid van de regering „meer waarborgen moeten worden gelegd voor een evenwichtige groei en tegen verdergaande geld ontwaarding en werkloosheid". Ook werd daarin de overtuiging uitge sproken dat „mede met het oog op de mogelijkheden voor 1968 naast een verbetering van de dekking 1967 maatregelen ter voorkoming van extra uitgavenstijgingen voor 1968 noodzakelijk zijn." In de motie werd de regering gevraagd daartoe voor stellen te doen. Andriessen Een ook voor Schmelzer onopge merkt gebleven detail: over het KVP-Kamerlid Frans Andriessen (nu fractievoorzitter) werd meege deeld dat hij niet aan de stemming kon deelnemen „daar hij wegens persoonlijke omstandigheden de vergadering moest verlaten." Nog tijdens het kamerdebat be streed minister-president Cals de KVP-opvatting, dat de motie niet mocht worden opgevat als een ge brek aan vertrouwen in het gehele regeringsbeleid. „Wij kunnen er niets anders in zien dan gebrek aan vertrouwen", aldus de premier. „Het zal de Kamer duidelijk zijn," zo voegde hij eraan toe, „welke conse quenties het gehele kabinet aan de motie en aan de aanvaarding ervan verbindt." Die duidelijkheid kwam 's nachts om 04.40 uur: de beraadsla gingen over de rijksbegroting 1967 werden geschorst. Felle kritiek op de houding van in het bijzonder de KVP- fractievoorzitter kwam van de hui dige Kamervoorzitter Vondeling, in het kabinet-Cals vice-premier en mi nister van financiën. „De nacht van Schmelzer" betekent voor hem „een moord met voorbedachte rade". In zijn boek „Nasmaak en voorproef" verwijt hij hem onverhoeds, deloy aal en onverantwoordelijk te heb ben gehandeld. „Grievend" Nog afgelopen zaterdag, in het VA- RA-radioprogramma „In de Rooie Haan" noemde dr Vondeling het optreden van Schmelzer buitenge woon grievend en zei hij „diens vol strekt onmogelijke manier van optreden niet voor mogelijk te heb ben gehouden". Volgens Vondeling „speelde Schmelzer het allemaal te slim, waarbij hij geweldige fouten maakte". Schmelzer zelf wijst deze beschuldi gingen van de hand. Volgens hem zijn de veronderstellingen van de Kamervoorzitter en diens indruk van „de nacht" niet op de werkelijke Het kabinet-Cals verlaat (in de nacht van 13 op 14 oktober 1966) het Kamergebouw nadat de motie-Schmelzer is aangenomen. In het midden premier mr J. M. L. Th. Cals. Rechts van hem (van links naar rechts) staatssecretaris van sociale zaken dr J. F. G. M. de Meyer, minister van Landbouw mr B. W. Biesheuvel en staatssecretaris van onderwijs mr J. H. Grosheide. Links van mr Cals (weer van links naar rechts) minister van buitenlandse zaken mr J. M. A. H. Luns, staatssecretaris van buitenlandse zaken mr M. van der Stoel en minister van financiën dr ir. A. Vondeling. feiten gebaseerd, „de werkelijkheid ligt geheel anders", aldus drs. Schmelzer. In het bijzonder keert zijn kritiek zich tegen de opvatting, als zou de KVP en met name de KVP-fractievoorzitter geen prijs hebben gesteld op behoorlijk voor overleg. Vondeling schrijft, dat Cals noch hijzelf „tevoren op de hoogte waren gesteld van de aard, laat staan de bijzonderheden van deze frontale aanval op het financieel- economisch beleid". „Wel op de hoogte" De KVP-er bestrijdt deze visie. Hij verwijst daarbij naar een nimmer gepubliceerde feiten verzameling, die het partijbestuur van de KVP op 3 december 1968 uitgaf, vooral ten behoeve van het partijkader, daarin wordt gewag gemaakt met vermel ding van data van contacten en gesprekken tussen leden van de KVP-fractie en de KVP- fractievooizitter met in het bijzon der de minister-president. In dit me morandum wordt de eindconclusie getrokken dat „de heer Cals op de hoogte was en dat de heer Vondeling door de heer Cals op de hoogte was gesteld". Volgens 8chmelzer was er sprake van heel veel overleg en van reële pogingen om te zien „of we elkaar konden vinden". Pas diep in „de nacht" bleek dat niet mogelijk. over de afloop daarvan. Wel zegt hij zich bewust geweest te zijn van de betekenis van de tweestrijd: „Een zware ingreep". „Ik tilde daar zelf zwaar aan en ik ben me bewust dat een aantal geestverwanten toen en later het er erg moeilijk mee had den; ook al wist men alom dat het vertrouwen in het kabinet van de PvdA zelf ernstig was geslonken." Positief Tot de positieve gevolgen van „de nacht" rekent Schmelzer: Orde op zaken wat betreft het financieel-economisch beleid (het lnterim-kablnetrZiJlstra kwam met een beheerst uitgavenbeleid met verhoging van de omzetbelasting en met een uitstel van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting). Een heel behoorlijk bestuur van af eind 1966 op tal van beleidsterrei nen (democratisering onderneming, invoering enquête-recht, wet onder nemingsraden, publikatieplicht jaarstukken, woning- en huurbeleid, werkende jongeren, ontwikkelings hulp, CRM en onderwijs, milieube leid; Het ontstaan van het Christen- Democratiach Appel (CDA) Nieuwe aanknopingspunten en een aanzet „met horten en stoten, met vallen en opstaan" voor samen werking met de PvdA. Gevolgen Volgens Schmelzer zijn de gevolgen van „de nacht" tweeërlei. Evenwel, zo stelt hij in wat hij noemt „een rustige nabeschouwing", de gebeur tenissen in „de nacht" werden niet in de eerste plaats bepaald en inge geven door de mogelijke gevolgen daarvan. „In de nacht ging het niet primair om de gevolgen", aldus Schmelzer. De te nemen beslissin gen waren, naar zijn mening, nood zakelijk in het licht van de ver antwoordelijkheden voor het finan cieel-economisch beleid, voor de be strijding van de Inflatie en voor het behoud van de werkgelegenheid. Sprekend over de gevolgen zegt hij, dat vrijwel tijdens het hele Kamer debat geen zekerheid heeft bestaan Negatief Negatieve effecten hadden, volgens Schmelzer. betrekking op: Afbrokkeling van de KVP (zetel verlies) Afwijzing van de vakbeweging Toename van de polarisatie. Een anti-KVP houding bij de PvdA. die zich in 1969 zou uitspre ken dat „gelet op de politieke opstelling van de huidige KVP de PvdA voor de komende kamerver kiezingen niet met de KVP een stembusakkoord zal aangaan". Bij deze negatieve effecten plaatst Schmelzer enige kanttekeningen. Hij plaatst zich op het standpunt, dat „de nacht" een zekere rol bij deze ontwikkelingen zal hebben ge speeld, maar noemt het „een verte kening van de werkelijkheid" als zou „de nacht" de hoofdfactor zijn geweest bij de structurele ontwikke lingen in de samenleving. Aan die ontwikkelingen heeft „de nacht" en kele versnellingen en accenten gege ven. Ook zonder de gebeurtenissen zou er van die ontwikkelingen spra ke zijn geweest, zo meent Schmelzer. Is, bij de algemene politieke en fi nanciële beschouwingen deze week in de Tweede Kamer, herhaling mo gelijk van wat zich tien Jaren gele den afspeelde? Volgens Schmelzer is een vergelij king tussen toen en nu niet moge lijk. Nu immers is, naar zijn mening, het inzicht en de overtuiging vrijwel algemeen bij de politieke partijen en de maatschappelijke organisa ties aanwezig dat het in 's lands belang is om duidelijke matiging te betrachten in de stijging van de overheidsuitgaven, van de sociale uitgaven en van het loon- en salaris peil en om te komen tot meer inves teringsruimte voor het be drijfsleven. Toen, in 1966. waren dit inzicht en de overtuiging van de noodzaak vaij ombuiging van beleid veel minder aanwezig. Volgens Schmelzer is her haling dit Jaar van de gebeurtenis sen uit 1966 „bepaald te vermijden", HIJ hoopt en verwacht dat die ge beurtenissen ook vermeden zullen worden. Europese functie? Oud-minister Schmelzer zegt „geen behoefte, geen plannen en geen en kel voornemen" te hebben om terug te keren in de vaderlandse politiek. Wel beschouwt hij zichzelf „een ach tergrondwerker, een sjouwer" voor (op binnenlands terrein) het Chris ten-Democratisch Appel en voor (op buitenlands terrein) de Europese eenwording. In een verder gelegen toekomst in de jaren 1980 am bieert hij eventueel een Europese functie, omdat hij graag zijn schou ders zet onder „één Europa, leef baarder voor zijn eigen bevolking en dienstbaarder in de wereld." Effen acryl gordijn stof van zeer bekend merk in groen, bruin of brique. 120 Cm breed. Van 14.95 nu voor Transparante gordijnstof met mooi bladdessin in bruin, groen of oranje, 120 Cm breed. Van 10.95 nu voor Biezonder mooie ge weven interieurstof met twee dessins in de hoofdkleuren beige, bruin en beige, groen. 120 Cm breed. Van 16.95 nu voor Meubelstof in fraai streepdessin, groen met beige/bruin, maar ook in bijpassende uni- kleuren. 130 Cm breed. Van 22.50 nu voor Sunfilter open weave gordijnstof in ragfijne berberuitvoering. 150 Cm breed. Van 8.95 nu voor ■a p.m. Beperkte partij gordijnvelours in diverse warme kleuren. 120 Cm breed. De kleine weeffoutjes zijn nauwelijks te zien, het grote prijsvoordeel des te meer: van 29.75 Kamerhoge, naadloze gordijnen: de makkelijkste oplossing is ook de mooiste Kamerhoge gordijnen bieden vele voordelen: gordijnstoffen in onbe perkte kamerbreedte voor gordijnen van wand tot wand de gordijnstoffen zijn op normale kamerhoogte van 275 t/m 300 cm naadloos doorlopend patroon eenvoudig mooi af te werken Kamerhoge gordijnen voor dekoratieve gordijn- wanden in elk interieur. Kamerhoge, naadloze bedrukte voile in 2 kleurstellingen, (280 cm). Van 19.75 nu voor Dekoratief gedes sineerd open weave gordijnstof in 210 of 270 cm hoogte (kamer- hoog). afgewerkt met loodveter. In beige/ bruine kleurstelling. 210 Cm hoog van 16.95 nu voor Kamerhoge, naadloze acryl interieurstof, (280 cm). Zeer mooi bedrukt met bloem/ bladmotief in de hoofdtinten groen, bruin en beige. Van 35.- nu voor Kamerhoge naadloze gordijnstof (280 cm) met apart streepdessin in groen, bruin of brique. Van 39.- nu voor 270 Cm hoog van 22.90 VROOMS DREESMANN ook verkrijgbaar bij VENDOM US

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11