Eerder met pensioen om werk eerlijker te delen" m Vervoersfederatie zegt statuut met de NS op CNV-deskundige ziet niets in plan van het FNV Huisvrouwen oordelen minder hard over rijden met een paar biertjes op Heel veel mannen hebben een afwasmachine verzekerd- Maar niet eens hun vrouw. Scherpe verwijten aan adres van girodienst Enthousiasme over werk van verkeersbrigadiertjes gedaald loerdijkbrug weer dag lang gesloten CNV betreurt ontwikkeling Bedrog is te makkelijk Verzet ABOP tegen karakter middenschool Nederlander voorzitter van VN-commissie IggëPAG 13 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 door Johan van Workum Sinds ongeveer anderhalf |aar wordt steeds serieuzer gedacht over verkorting van werktij den als middel om het bestaande werk eerlijker te verdelen over werkers en werklozen. Er is keuze uit korter werken per dag, per week, per jaar (meer vakantie, educatief verlof), of per leven (eerder met pensioen, langer naar school). Op al deze manieren zijn de afgelopen honderd jaar de werktijden drastisch verkort Dat gebeurde echter steeds om het korter wer ken op zichzelf. Thans gaat het om korter werken als middel om het bestaande werk eerlijker te verdelen. Er wordt daarmee dus aan het bestaande werk niets toegevoegd. Dit middel heeft daarom iets van „capitulatie" voor de gedachte dat het nimmer meer zal lukken het bestaande werk voldoende te doen toenemen. Dat verklaart waarom het denken over dit middel zo traag op gang komt Het is ook de reden waarom het CNV vindt dat korter werken als middel om werklozen weer aan de slag te krijgen, pas moet worden gehan teerd als alle andere middelen volop worden benut maar nog niet voldoende resultaat ople veren. De leiding van het CNV werkt thans druk aan een discussienota voor de leden over de CAO's voor volgend jaar. In die nota zal een belangrijke plaats worden ingenomen door de vraag of men bereid is een stukje loonsverho ging) af te staan voor korter werken, bijvoor beeld in de vorm van eerder met pensioen gaan. Wij spraken hierover met CNV-stafmedewerker Piet Kroon. Hij stelde voor de CNV-leiding een nota op over deze kwestie. UTRECHT Eerder met pen sioen plus misschien invoering van regelmatige periodes vrij voor omscholing, bijscholing of „educatief verlof". Dat zijn volgens CNV-stafmedewerker Piet Kroon reëele mogelijkhe den om via verkorting van werktijden tegemoet te komen aan wensen bij de werknemers en tegelijk iets te doen aan eerlijker verdelen van het be staande werk over werkers en werklozen. In kortere werkdagen of een kortere werkweek om aldus werklozen aan een arbeidsplaats te helpen, ziet Kroon te veel haken en ogen. De werknemers zouden wel een stuk loon of mogelijke loonsverhoging moeten „inleveren", terwijl het nog zeer de vraag is of er werklozen mee aan een baan worden geholpen. De Industriebonden van de FNV hebben hun leden de vraag voorge legd of ze een stukje prijscompensa tie zouden willen afstaan als daar mee aantoonbaar meer banen kun nen worden gevormd en er geen an dere middelen zijn om deze operatie te betalen. Deze bonden willen dus vooraf zekerheid van de onderne mers, dat het voordeel van de loon- beperking niet in de winstkassen blijft steken. Hier zit echter het zwakke punt. In de jaren vijftig ging de werkweek van 48 naar 45 uur, en In de jaren zestig van 45 naar 40 uur. In beide gevallen was er geen grote werkloos- heli In beide gevallen ook is er niets te bespeuren geweest van het op enige schaal aantrekken van extra personeel. De bedrijven wis ten deze toch forse werktijdverla gingen op te vangen met maatrege len voor rationalisatie en efficiency. Hetzelfde moet volgens Plet Kroon worden verwacht wanneer thans de werktijden worden verkort, zeker wanneer dat in slechts beperkte ma te gebeurt. Met hetzelfde aantal mensen zou tegen minder loon in minder uren hetzelfde worden ge produceerd. De uren die eraf gaan, zullen bovendien veelal de minst „fitte" uren van de dag of week zijn, met de laagste uurproduktie, dus ook met niet al te veel produktiever- lies als deze uren vervallen. Dat leidt dan natuurlijk wel tot meer winsten, en zo indirect toch weer tot hope lijk meer Investeringen en meer werk. Maar dat zijn indirecte uitwer kingen, waarvan de omvang maar moet worden afgewacht Natuurlijk verloop Daar komt bij dat tal van bedrijven om sociale redenen aanvaarden dat ze wat ruim In hun personeelsjasje zitten, om gedwongen ontslagen te vermijden. Verkorting van de werktijd, ook in de vorm van eerdere pensionering, zou voor deze bedrij ven een welkome versnelling van het „natuurlijk verloop" betekenen, en allerminst een reden om extra personeel aan te trekken. Daar waar wel extra mankracht wordt aangesteld, moet voor die nieuwe man een plaats Ingeruimd worden, met gereedschap en ma chine. Bij een eenvoudige kantoor baan gaat het om een schrijfmachi ne plus bureau. Maar in de Industrie zal soms een machine van enkele tonnen erbij moeten worden aange schaft. De vraag ls of het bedrijf zo'n investering rendabel genoeg acht. Zoniet, dan zal een stukje produk- tieverlaging worden aanvaard. Of men zal proberen over te schake len op ploegendienst. Dat betekent een stuk sociaal ongerief. Alleen in bedrijven met continu-dienst zijn geen extra investeringen nodig. Ver korting van werktijden kan In deze bedrijven juist een stukje extra compensatie voor het grote ongerief van de ploegenarbeid betekenen. Bijkomende investeringen zijn niet nodig bij verkorting van werktijd door vroegere pensionering. Een werkloze neemt immers dan de ar beidsplaats over van de gepensio neerde. Hier rijst wel een groot fi- nanciëel probleem. De gepensio neerde zal moeten leven. Zijn pensi oen moet dus een of meer Jaren eerder ingaan. Er zal dus meer pen sioenpremie gespaard moeten zijn. Dat grotere premiebedrag moet bo vendien zijn opgebracht gedurende een korter aantal actieve jaren. De pensioenpremie per maand gaat dus om twee redenen omhoog. Dit effect treedt bovendien ook nog eens op als ook de AOW op Jongere leeftijd moet ingaan. Ook andere sociale premies moeten omhoog, want het aantal actieven die de pre mies opbrengen, wordt immers ver kleind. Links de leeftijd waarop pen sioen en AOW zouden ingaan, rechts de dan noodzakelijke verhoging van de premies voor AOW, AWW en kin derbijslag (de overige sociale pre mies zouden waarschijnlijk ook om hoog moeten. Pensioen leeftijd 64 jaar 62 61 60 Premie verhoging 1.7 pet 2.3 3.6 4.8 6.3 Verlaging van de pensioengerechtig de leeftijd naar 60 zou dus een reële loonsverlaging met 6,3 procent ver oorzaken. Waar regeerders, vakbon den en werkgevers touwtrekken om tienden van procenten, is dit een zeer fors percentage. Ook besparingen Nu zijn er bij eerdere pensionering ook besparingen. Meer werklozen kunnen aan de slag, dus èr is minder geld nodig voor werkloosheidsuitke ringen. Bovendien gaan die ex- werklozen weer meer premies mee betalen. Cijfers hiervan zijn echter nog niet voorhanden. Ook hier moet immers nog maar worden afgewacht hoeveel eerder gepensioneerden daadwerkelijk zullen worden ver vangen. Een ander probleem vormt het kwa liteitsverschil tussen vraag en aan bod naar personeel. De werklozen die zich melden voor vrijkomende functies van vervroegd gepensio neerden, zijn lang niet altijd be kwaam voor die functies. Maar, zegt Kroon, aan dit probleem zal hoe dan ook toch snel wat moeten worden gedaan, ook zonder verkorting van werktijden. Zo'n verkorting zou het probleem hoogstens wat acuter maken. Bij- of omscholing Er kan wat aan worden gedaan door enige weken per jaar vrij te geven voor „educatief verlof", dat kan wor den besteed aan bij- of omscholing. Dan sla je twee vliegen in één klap. zegt Kroon. Door vermindering van werktijden kunnen werklozen aan de slag, en door de scholing wordt een grotere „mobiliteit" van werknemers naar andere functies bevorderd. Wie het wil zou eerder met pensioen kunnen. Ook extra weken vakanties zouden kunnen leiden tot eerlijker verde ling van het bestaande werk. Hier van verwacht Kroon echter weinig succes. De meeste mensen willen die extra vakantie natuurlijk vooral in de zomer en rond feestdagen opne men. Weinig bedrijven zullen van wege enige pieken in personeelsge brek extra mensen in vaste dienst aantrekken. Er komen hoogstens wat meer mogelijkheden voor losse werkers en vakantiehulpen. Vrijwilligheid Een wezenlijk aspect vindt Kroon de ..sociale aanvaardbaarheid" van korter werken. Het gaat er in al deze voorbeelden immers om dat het loon navenant mee omlaag gaat. Anders zouden de bedrijven slechts op extra loonkosten worden ge jaagd. met averechts effect op de werkgelegenheid. Uit peilingen on der spoorwegpersoneel, in de indus trie en ook in andere sectoren is de laatste paar jaar bij voorbereiding van CAO-eisen steeds gebleken dat vroeger pensioen hoog genoteerd staat als wens. Veel minder animo was er in de CNV-achterban voor korter werken per dag of per week. of voor langere Misschien ook perioden vrij voor 'educatief verlof' of bijscholing vakanties. Misschien zou bij een nieuwe pelling enige belangstelling kunnen blijken voor vroeger vertrek op vrijdagmiddag. Bij al deze peilin gen is echter nooit duidelijk aan de orde geweest de keus tussen korter werken of meer loon/prijscompensa tie. Dat zal de komende maanden moeten gebeuren. Al met al ziet Kroon als meest voor de hand liggende aanwending van werktijdverkorting een vroeger pen sioen op basis van vrijwilligheid. Wie tot zijn 65-ste wil werken, moet daartoe in de gelegenheid blijven. Voor de financiering zijn meerdere oplossingen denkbaar. In Zweden bij voorbeeld moeten de werkne mers in sommige sectoren al rond hun dertigste kiezen op welke leef tijd tussen 60 en 70 zij met pensioen willen gaan. Hun pensioenpremie voor het verdere actieve leven wordt dan daarop afgestemd. Een andere oplossing zou zijn dat het pensioen ingaat met 60 of 63. evenals de AOW. Wie echter blijft werken, zou zijn Inkomsten daaruit geheel of gedeeltelijk in mindering op de AOW zien gebracht. Net zoiets dus als thans gebeurt met iemand met een werkloosheidsuitkering die er een gedeeltelijk baantje bij vindt. Ook aantrekkelijk vindt Kroon een snelle noodvoorziening voor oudere werknemers die al met hun twaalfde of veertiende zijn begonnen te wer ken. Zij hebben dan nu al rond vijf tien dienstjaren achter de rug. Velen van hen zouden wel willen ophou den als het financieel zou kunnen. Een speciale voorziening voor hen zou volgens Kroon haalbaar zijn. Het gaat om een slinkende groep, en het zal niet moeilijk zijn solidariteit te wekken voor hen die zo'n uitzon derlijk langdurige bijdrage aan de economie al hebben geleverd. Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse huisvrouw vindt het minder erg dan elf jaar geleden dat een automobilist na een paar biertjes op achter het stuur kruipt. Ook is zij minder enthousiast dan elf jaar geleden over de hulp die ver keersbrigadiertjes aan andere kinderen bieden en vindt zij de bromfiets minder gevaarlijk dan in 1965. viuuwen aan in 1965 menen dat zoiets onverantwoord is: nu 44 procent, toen achttien. De me ning dat verkeersbrigadiertjes twaalf jaar of jonger moeten zijn werd toen gedeeld door 57 pro cent. nu maar door 37 procent. Dit blijkt uit een onderzoek dat het in Dongen gevestigde insti tuut voor sociaal psychologisch onderzoek en marktanalyse b.v. heeft ingesteld onder tweedui zend huisvrouwen. Ook elf jaar geleden stelde het bureau zo'n onderzoek in. In 1965 vonden drie van de vijf huisvrouwen (zestig procent) het ontoelaatbaar dat een automobi list na een verjaarsfeestje meteen paar glazen bier in zijn auto naar huis zou rijden. Nu is dat percen tage belangrijk gedaald: 38 pro cent noemt het nu ontoelaatbaar. Het standpunt „onverantwoord maar begrijpelijk" werd elf jaar geleden gedeeld door nog geen kwart van de ondervraagden, nu door de helft. Ondanks alle cam pagnes tegen alcoholgebruik in het verkeer zou het oordeel daaro ver dus milder geworden zijn, zou uit deze enquête afgeleid kunnen worden. Vooral in het zuiden van het land geven veel vrouwen (59 procent) als hun mening „wel iswaar onverantwoord maar be BriJpelijk", aldus het onderzoek. In 1965 juichten bijna vier van de vijf huisvrouwen (78 procent) het toe dat schoolkinderen leeftijdge nootjes hielpen bij het overste ken. Nu is dat de mening van ruim de helft <54 procent). Meer Bromfietsers De mening over de bromfietsers veranderde ook duidelijk: in 1965 noemde bijna zeven van de tien huisvrouwen (60 procent) de bromfietser als het grootste ge vaar in het verkeer, zeven procent noemde toen de auto. Nu zijn die percentages achtereenvolgens 46 en twintig; de brommer blijft dus het grootste gevaar, maar minder uitgesproken dan in 1965. Dat het autobezit toegenomen is, blijkt ook uit het onderzoek: op de vraag tot welke groep wegge bruiker zij zich rekenden antwoorde in 1965 nog bijna de helft (49 procent) „voetganger" en achttien procent: „automobilist". Nu noemt zich 22 procent voet ganger en 28 procent automobi list. Opvallend is dat één percen tage hetzelfde is als elf Jaar gele den: dat zijn de huisvrouwen die zich tot de fietsers rekenen. Zij vormden en vormen nog. een groep van 44 procent. ADVERTENTIEt EN HAAG De moerdijkbrugzal mstaande zaterdag weer 24 uur gesloten zijn voor alle verkeer, van lter<lagmorgen half zes totzondag- lorgen omstreeks zes uur. Dit oudt verband met de vervanging •jm een oud brugdeel door een leuw, breder brugdeel Aan de noordelijke kant van de wordt de rijksweg direct ten Ulden van Dordrecht afgesloten. a" de zuidelijke kant vlak vóór de rtJB Voor het snelverkeer zijn om- _iaingsroutes aangegeven door borden met een zwart num- ft!' Er is 660 westelijke route via de l»«nngvlietbrug en de Heinen- oordtunnel. voor het Zuid-Noord verkeer aangeduid met nummer 2 en voor het Noord-Zuid verkeer aan geduid met nummer 3. Een oostelij ke omleidingsroute gaat over de brug bij keizersveer in de rijksweg Utrecht-Breda en langs het ver keersknooppunt Gorinchem. Deze route, die niet kan worden gebruikt door voertuigen met een asdruk gro ter dan dertien ton. heeft in de Noord-Zuidrichting het nummer 4 en voor de Zuid-Noordrichting het nummer 5. De rijwielpaden op de brug zijn al vanaf donderdagmorgen, vanaf zes uur 's morgens gesloten Het klinkt wat cru. maar de feiten liggen niet anders. Bijna iedereen verzekert zich in Nederland tegen financiële teRenvallers. Huis en haard.auto en vakantie.ziekte en ongeval.Ze zijn keurig gedekt. Men vindt dat vanzelfsprekend. Maar het ligt anders als het 0111 een meer emotionele zaak gaat. Als de moeder in een jong gezin zou overlijden. De gedachte daaraan drukt men weg.Naast al het leed.zijn er dan kosten die bijna geen mens kan opbrengen. Dan is het toch ook logisch.dat het leven van de getrouwde vrouw verzekerd wordt. Met de Haile^iviiifpolis van de Utrecht. Cf RECHT ral AMIiV achirr. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Omdat het sociaal statuut van de Nederlandse Spoorwegen volgens de Vervoersfe deratie NVV/NKV „een dode letter" is, en omdat er bij reorganisaties „voortdurend eenzijdig economische uitgangspunten worden gekozen", heeft de federatie besloten het statuut met NS op te zeggen. Dit besluit werd gisteren met grote meerderheid genomen door de alge mene vergadering van de be drijfsgroep spoorwegen in Utrecht. De vergadering nam tevens een mo tie aan. waarin ze verklaarde dat er geen nieuwe cao met de NS wordt afgesloten als niet de voorwaarde is verkregen, dat de bonden sneller bij reorganisaties worden betrokken. De Vervoersbond CNV betreurt het opzeggen van het statuut door de federatie. In het sociaal statuut zijn afspraken vastgelegd tussen NS en de vak bonden over de hoofdlijnen van het sociaal beleid bij de spoorwegen. De vervoersfederatie meent dat de di rectie van de overheid onvoldoende bevoegdheden heeft opgeëist om het in 1972 tot stand gekomen statuut naar behoren te kunnen naleven. Papieren tijger Voorzitter J. Mulder van de be drijfsgroep noemde in dit verband de sluiting van het goederenstation in Eist. In het overleg over de slui-, ting van Eist. is volgens Mulder ge bleken dat het sociaal statuut, „dat toch zo'n machtig en eerlijk wapen leek een papieren tijger werd'Dc voorgenomen sluiting van het emplacement Eist 108 werkne mers gebeurt in het kader van de reorganisatie van het goederenver voer per rail. Die reorganisatie moet er uiteindelijk toe leiden, dat het goederenvervoer van NS in 1980 zichzelf kan bedruipen. De sluiting van Eist heeft bij de vervoersfedera tie kwaad bloed gezet De onderne mingsraad van NS had de directie overigens met een kleine meerder heid geadviseerd te kiezen voor een gedeeltelijke sluiting van het goederenstation Amersfoort. Betreurenswaardig Voorzitter J. J Dassel van de Ver voersbond CNV betreurt het opzeg gen van het sociaal statuut NS door de Vervoersfederatie. „De stap van de federatie betekent echter niet. dat voor wat ons betreft het sociaal statuut nu maar moet ver dwijnen." zei hij. Volgens Dassel is het statuut een door bonden en NS aanvaarde verplichting om geza menlijk een beleid voorde toekomst uit te stippelen. „Daarom is het. aldus Dassel. jammer dat de ver voersfederatie nu opeens afhaakt De bondsvoorzitter vindt het on juist dat de sluiting van Eist bij de beweegredenen van de federatie van Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Scherpe verwijten zijn dinsdag op de zitting van de Haagse rechtbank gericht aan de directie van de postcheque- en girodienst. De directie werd verweten onvoldoende bescher mingsmaatregelen te hebben genomen en zo gelegenheid gege ven te hebben tot het stelen van enorme geldbedragen. doorslaggevende betekenis is ge weest. „Immers." zei hij. „de sluiting van Eist moet worden bekeken in het kader van de totale reorganisa tie van het NS goederenvervoer. Het openhouden van Eist en de daarmee gepaard gaande verliezen brengt een niet te verantwoorden risico met zich voor een groot deel van de onge veer 5500 werknemers, die nu nog hun boterham verdienen in het goe derenvervoer." Dat de vervoersfederatie niet de moeite heeft genomen de contractpartners aan te spreken over de opzegging van het sociaal statuut noemde de bondsvoorzitter „arrogant en kinderlijk". Over de aankondiging dat de vervoersbon- den NW en NKV na hun fusie de samenwerking met de Ver voersbond CNV en de Federatie Spoorwegvakvereniging zullen ver breken zei Dassel dat de praktijk zal uitwijzen dat nadere discussies niet in onderling verband kon. dan zal die discussie plaatsvinden in aanwe zigheid van de werkgever. „Die krijgt dan betere kansen dan ooit om de zwakke plekken te zoeken en gebruik te maken van deze prak tische fout en laktische blunder Dat is niet in het belang van het spoorwegpersoneel." aldus voorzit ter Dassel. De kritiek kwam naar aanleiding van de rechtzaak tegen een 22-jarige Haagse drukker G. J. N. die wegens diefstal en vervalsen van kascheques terecht stond. Verdachte, in hevige mate aan de drugs verslaafd, kwam door stelen en vervalsen van kasscheques aan geld. Hij stal girocheques en betaal kaarten uit brievenbussen. De ver dachte had op die manier in een jaar tijd ruim 50.000 gulden geïncasseerd. De opperwachtmeester van de rijkspolitie, werkzaam bij de postale recherche deelde mee dat de giro dienst in een jaar ongeveer ander half miljoen gulden aan schade loosstellingen heeft moeten uitkeren als gevolg van diefstallen en verval singen. ..We zitten tot onze nek in het werk en per dag komen nog eens tien tot vijftien nieuwe zaken van kas cheque- diefstallen binnen", aldus de heer Potijk. De grote schuldige is de girodienst zelf, die niet tijdig de noodzakelijke DEN HAAG Het bestuur van de sectie leraren van de Algemene bond van onderwijzend personeel (ABOP) vindt, dat de sociale onge lijkheid tussen de leerlingen beter bestreden kan worden met het hui dige onderwijs, dan met een mid denschool voor ledereen. De sectie leraren van de ABOP neemt hiermee een eigen standpunt in ten aanzien van de plannen die minister Van Kemenade in zijn con tourennota heeft neergelegd. Het bestuur heeft dit standpunt gepubli ceerd voor de vergadering van de sectie van 12 november. Daar zal worden beslist of dit standpunt van het bestuur zal worden overge nomen. In de bondsraad van de ABOP heeft de sectie zich al eerder verzet tegen de middenschool en de verlenging van de leerplicht Daar was toen geen meerderheid te vinden voor dit standpunt. Daarom is het bestuur van de sectie leraren nu met een eigen standpunt gekomen maatregelen tegen vervalsen en on rechtmatig geldincasseren neemt, aldus de getuige. Weliswaar moeten sinds 1 januari van dit jaar ook in het buitenland de betaalpasjes worden getoond, maar dat is geen voldoende veiligheid. Naar het oordeel van de heer Potijk zijn strengere maatregelen noodza kelijk en zou de dienst over moeten gaan tot uitgifte van eigen en onver- valsbare identiteitskaarten. De offi cier van justitie eiste een Jaar en negen maandep gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dr. C. A. van der Klaauw Van een verslaggever GENêVE De Nederlandse ambas sadeur bij de Verenigde Naties in Genève. dr. C. A. van der Klaauw. is gekozen tot voorzitter van het uit voerende comité van het program ma van de VN-hoge commissaris voor de vluchtelingen. De heer Van der Klaauw. die op het ogenblik ook voorzitter is van de permanente ver tegenwoordigers van de EG-landen bij de VN. volgt de Nigeriaanse di plomaat A k po rode Clark op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9