Kort Den Haag moet haast maken met waterzuivering Straks meer ruimte voor voetgangers in Delftse binnenstad Erica werft collectanten p F Uit de wereld van deBonneterie: Drie mogelijkheden voor installatie „Leidse Merenwijk en Reiderdorp goede voorbeelden van oecumene" Voor meer nieuws uit regio -pag. 12 Regentessewijk kan kiezen: bibliotheek of dienstencentrum p r P? Oude kunst praalt op Antiekbeurs KREDIETEN Als u tekort komt. Voor een onverwachte kans. Als u direkt over geld wilt Plan of Krediet Een Koop-Krediet Doorlopend Snel beschikbaar en tegen aantrekkelijke voorwaarden. NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Voorstel van B. en W. GS: Vredestein niet naar Gorinchem Overvaller maakt vier mille buit Kritisch Fauna beheer Jacht leidt tot excessen' Niet trouwen in rk-kerk kost vrouw haar baan Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Rijk heeft de gemeente Den Haag laten weten dat vóór 1 januari 1980 het afvalwater uit de stad en regio gezuiverd moet worden door een biologische zuiveringsinstalla tie. Dat betekent dat de zuiveringsinstallatie bij Houtrust danig uitgebreid moet worden. Nu staat echter al vast dat de gemeente in 1980 niet aan de eisen van het Rijk (en indirekt de EEG) kan voldoen. De gemeenteraad moet binnenkort kiezen uit een aantal mogelijkheden om de zuiveringsinstallatie op het gewenste niveau te krijgen. Die keu ze wordt gemaakt aan de hand van Van onze correspondent LEIDERDORP „De mogelijkheid om jezelf te zijn moet niet alleen gelden op mondiaal niveau of tussen kerken, maar ook in klein verband tussen mensen, zoals bijv. in de ge reformeerde vrouwenvereniging". Dit zei mevrouw ds M. J. van der Veen-Schenkeveld uit Krimpen aan •den IJssel tijdens de gisteren gehou den jaarlijkse provinciale dag van de Gereformeerde Vrouwenbond (afd. Zuid Holland-noord). Deze dag stond In het teken van Nairobi. Het is een oud gebruik dat de verschil lende plaatelij ke vrouwenverenigin gen uit het noorden van Zuid- Holland en het Westland, waarvan de gereformeerde vrouwenvereni ging het overkoepelend orgaan is, één keer per jaar samenkomen om informatie uit te wisselen en over een actueel christelijk onderwerp te discussiëren. Als uitgangspunt voor de discussie gold deze keer het refe raat van mevrouw ds M. J. van der Veen-Schenkeveld, afgevaardigde van de gereformeerde kerken naar het assemblee van de Wereldraad van Kerken en sinds enige tijd be stuurslid van de Wereldraad. Zij ver telde dat er tegenwoordig binnen de Wereldraad van Kerken een tendens van z.g. consideratie te signaleren is. Dat is de verdraagzaamheid ten op zichte van een andere kijk op het christelijk geloof en het geven van vrijheid aan iedereen om binnen het christendom zichzelf te zijn. Hierbij merkte zij op dat in de Leidse Me renwijk en in Leiderdorp op het ge bied van de oecumene goede voor beelden worden gegeven. een rapport dat de dienst der ge meentewerken over de zuivering van afvalwater maakte. Wanneer er in 1980 geen zuiverings installatie staat die voldoet aan de normen van het Rijk, kan de over heid de gemeente aansprakelijk stel len voor het volle bedrag, dat be taald moet worden om afvalwater in de zee te mogen lozen. Het gaat hier om een bedrag van 35 k 40 miljoen gulden. Naast de bestaande zuiveringsinstal latie tussen Houtrust en de Bosjes van Poot ligt een terrein van drie hectare dat bestemd is voor de uitbreiding. Volgens het rapport is dat terrein echter niet groot genoeg. Om de waterzuivering op het ge wenste niveau aan te pakken is aan tasting van de Bosjes van Poot dan ook onontbeerlijk. In het rapport worden echter ook twee andere mogelijkheden aange dragen om nieuwbouw te plegen. In de eerste plaats wordt er gesproken over zuivering van het afvalwater op een in zee opgespoten stuk land na bij het zuidelijke havenhoofd van Scheveningen» Grondaanwinning bij het zuiderhavenhoofd is eerder ge noemd als mogelijkheid om de capa citeit van de haven te vergroten. Een tweede mogelijkheid is om het afvalwater van de agglomeratie Den Haag te zuiveren op een terrein in het Westland. nabij de Nieuwe Wa terweg. Daartoe zouden dan wel kostbare persleidingen moeten wor den aangelegd. De problemen rond de zuiveringsin stallatie komen vandaag aan de orde in de gemeenteraadscommissie voor openbare werken, verkeer en vervoer. DEN HAAG Oud-zwemkampioene Erica Terpstra bezoekt deze week verschillende Haagse scholen met het doel collectanten te werven voor de actie Vluchteling '76, die ook in Den Haag wordt gehouden. De inzameling vindt op 27 en 29 oktober plaats. Van de vierduizend benodigde collectanten hebben de organisatoren er al 600 op een lijst staan. Erica Terpstra besteedde in een praatje voor de klas aandacht aan het doel van de actie. De foto werd gemaakt toen ze dat deed voor leerlingen van het Tweede Vrijzinnig Christelijk Lyceum aan de Goudsbloemlaan. Collectanten kunnen zich aanmelden door het Haagse stadhuis te bellen (tèl. 62 41 21 toestel 3.157 en 3.196). Coördinator van de Haagse actie is de heer Van der Veen (tel. 62 41 21 toestel 2298). DEN HAAG De circa 16.000 bewo ners van het Haagse Regentesse- kwartier kunnen kiezen welke be stemming de grote ruimte krijgt on der de bejaardenwoningen aan het Regentesseplein. Zoals bekend werd kortgeleden de eerste paal voor dit projekt van de prot. chr. wo ningbouwvereniging „Patrimo nium" geslagen. De gemeente legt de bewoners twee mogelijkheden voor: een openbare bibliotheek met leeszaal of een wijk en dienstencentrum met spreekka mers voor artsen en welzijnszorg. De ruimte wordt ca. 840 m2 groot. Wet houder Happel (maatschappelijk welzijn) heeft opdracht gegeven voor het maken van een vouwblad, dat over twee weken huis-aan-huis in de wijk wordt verspreid. Ook wordt in de folder informatie opge nomen over de bejaardenflats die boven de ruimte op de begane grond worden gebouwd. m 1 - j jf.i. .4, V' DELFT In het stedelijk museum „Het Prinsenhofte Delft wordt van daag de 28e Oude Kunst- en Antiek beurs geopend. Dit jaarlijkse evene ment trekt elk jaar duizenden bezoe kers uit binnen- en buitenland. De handelaren hebben hun mooiste stukken in Delft geëxposeerd. Voor het publiek is de beurs van 14 okto ber tot en met 3 november toeganke lijk. De openingstijden zijn dage lijks van 10-5 uur. op zondagen 1-5 uur en dinsdag- en donderdagavond van 7-10 uur. ADVERTENTIE Van onze correspondent Delft B. en W. van Delft willen in drie fasen het „bereikbaar heidsplan voor de binnenstad" gestalte geven. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zien niets in een overplaatsing van Vredestein - Loosduinen naar Gorinchem. Dit lieten GS weten in het antwoord op vragen die de statenleden L. Frij- da en C. J. de Ronde (beiden PvdA) over de werkgelegenheidssituatie in Gorinchem stelden. Het in deze ge meente gevestigde bedrijf van Ne- derhorst Staal heeft afgekondigd dat er groot aantal werknemers moet afvloeien. Als vervangende werkgelegenheid zou Vredestein - Loosduinen naar Gorinchem overgeplaats moeten worden, zo stellen de beide statenle den voor. Zoals bekend zijn er plan nen om Vredestein - Loosduinen te sluiten of over te plaatsen naar Arnhem. Een definitieve beslissing daarover wordt in maart van het volgen jaar verwacht. GS wijzen erop dat Vredestein, als het maar enigszins mogelijk is, be houden moet blijven voorde werkge legenheid in Den Haag en Loosdui nen. Als de vestiging in Loosduinen niet te handhaven is, krijgt Go rinchem nog geen kans om Vrede stein binnen te halen omdat bij over plaatsing de gemeente Arnhem de voorkeur zal krijgen. DEN HAAG Een gewapende over valler heeft de kas van het postkan toor aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag vier mille lichter ge maakt. De onbekende man toonde de betrokken lokettiste naar haar zeggen een papier, met de tekst „Al le duizendjes en honderdjes", terwijl hij haar bedreigde met een vuurwa pen. Zij gaf de man drie briefjes van duizend en tien briefjes van honderd gulden, waarna deze naar buiten liep en er volgens getuigen van door ging in een rode personenauto. De lokettiste sloeg na zijn vertrek alarm. In de eerste fase moet het „poortsys teem", dat de binnenstad via een beperkt aantal toegangen bereik baar maakt, verwezenlijkt worden. Hierbij moeten alle interne relaties voor auto's blijven bestaan, maar worden doorgaande routes opgehe ven. Hiertoe zullen een aantal maat regelen moeten worden genomen, zo als het inrichten van een voetgan gersgebied voor een deel van het Oude Delft (bij het Prinsenhof) en bij het noordelijk deel van de Wijn haven. Er zal tevens een brug moe ten worden aangelegd bij de Stadsdoelen, terwijl van de Bra bantse Turfmarkt naar de Zuider straat en Asvest een doorgang moet worden gemaakt. Dit houdt ook in dat het doorgaande verkeer op de Burgwal wordt opgeheven. Op deze Antiekoeurs zijn ook twee schilderijen van Frans Hals te vin den. Beide doeken zijn gedateerd omstreeks 1657—1658. Dezeportret ten van een heer en van een dame" zijn afkomstig van G. Cramer Oude kunst uit Den Haag. DEN HAAG Vanaf vrijdag is het jachtseizoen weer geo pend. In de duinstreek (Haagse en Amsterdamse waterleidin gen en het natuurmonument Zwanenwater) wordt dan weer op de fazant, de houtsnip en de haas gejaagd „omdat jagers daar plezier aan beleven", al dus de Stichting Kritisch Fau nabeheer. De Stichting, die een moreel en wetenschappelijk faunabe heer nastreeft, protesteert he vig tegen de manier waarop de jacht nu bedreven wordt. Ze wil dat er een eind komt aan het uitzetten van dieren speci aal voor de jacht. Enkele maanden voordat het jachtsei zoen geopend wordt zet men tamme fazanten uit, die twee maal daags gevoerderd wor den. Om nu te voorkomen dat deze fazanten al sterven voor dat de jacht begint, worden hun vermeende vijanden (ekster en kraai) gedood, zodat de jager zeker kan zijn van een weliswaar tamme, maar forse buit. De stichting heeft nu bij de gemeenten Den Haag en Was senaar en de Haagse duinwa terleiding aangedrongen om deze jacht te verbieden, die „niets te maken heeft met fauna- of natuurbeheer en leidt tot excessen". Ook protesteert ze tegen het doden van de houtsnip, een trekvogel die „niemand kwaad doet". Als laatste wil „Kritisch Faunabeheer" dat „hazen niet langer als schietschijf moeten dienen" bij de jaarlijkse slachtpartijen. De haas mag alleen bejaagd worden als schade is aangetoond. De Stichting vindt dat er sprake is van rechtsongelijkheid aange zien deze duinen onder zeer strenge voorwaarden zijn opengesteld voor de meer se rieuze natuurgenieter. „Dit soort jacht schaadt de natuur onnodig". In fase twee wordt het huidige voet gangersgebied uitgebreid. Met name bij het winkelgebied De Klis (bin nenstad) en de Molslaan en de Gasthuislaan bij de Vesten. In de derde fase komt een verdere uitbrei ding van de voetgangersgebieden op specifieke koopdagen. De gemeente wil het project in fasen uitvoeren omdat op die manier na iedere fase bekeken kan worden wat het effect is en hoe er verder gegaan moet worden. De laatste twee fasen zullen pas uitgevoerd worden, als blijkt dat hieraan behoefte bestaat. Om het bereikbaarheidsplan en het verkeersplan beter te laten functio neren wil het college een bewegwij zering instellen voor een parkeerrou- te langs de stad. Hierbij wordt dan verwezen naar parkeerplaatsen langs deze route, hetgeen een ver minderde druk op het wegennet van de binnenstad zal geven. Bovendien krijgen de aanwezige stadsgidsen een uitbreiding van zes naar tien. Via deze plattegronden zal een uitgebrei dere informatie worden gegeven. De kosten van de totale bewegwijzering worden geraamd op 75.000,—. De voorstellen worden vanavond in de raadscommissie van financiën be handeld. LEIDSCHENDAM Omdat ze haar huwelijk niet kerkelijk heeft laten inzegenen, is in Leidschendam mevrouw G. E. Teunissen-Tas ontslagen als leidster aan de rk-Angeli- kleuterschool. Mevrouw Theu- nissen voelde «niets voor een kerkelijk huwelijk. De stich ting rooms katholiek schoolbe stuur Leidschendam herinner de haar toen aan de bepaling in haar akte van benoeming, die luidde, dat de onderwijzer, die een door de kerkelijke wet verboden huwelijk aangaat, van rechtswege ontslagen is. Het schoolbestuur gaf me vrouw Theunissen daarop tot 1 oktober een tijdelijk dienstver band. Dit zou pas weer een vast dienstverband worden na een kerkelijk huwelijk. Volgens de katholieke onder- wijsvereniging KOV heeft me vrouw Theunissen door het stilzwijgend aanvaarden van de tijdelijke benoeming juri disch geen mogelijkheden meer. De ontslagen kleuter leidster is echter van plan in beroep te gaan. Het schoolbestuur zegt dat mevrouw Theunissen door het ondertekenen van de akte van benoeming wist wat haar te wachten stond. Bovendien zou zij duidelijk blijk hebben gege ven van een niet positieve in stelling ten aanzien van de kerk, aldus het bestuur. (ADVERTENTIE) In jongens- en meisjeskleding is de Bonneterie bepaald ni_t kinderachtig. Neem bovenstaande robbedoezen. Zij draagt een wollen rok f98,-, een joppervest f76.- en een katoenen pully f29,-. Hij een grijze corduroy broek f 59,75 en een pullover f58,50. Maar er is meer. véél meer. Enfin, komt u maar 'ns met eigen ogen kijken en neem vooral uw kinderen mee. Naar het Haagse Buitenhof. Naar de Bonneterie WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET- Kom tezamen In de Zuiderkerk, l* menschansweg te Leiden is za: dag om 20.30 uur de present* van de groep „Kom tezamen Jezus' naam". „Kom tezamen' een vertaling en aanpassing» de Amerikaanse musical „Ex rience in love Come Togeth en werd in Amerika een gn succes. Na een jaar van voorbe: dingen, vertalingen en repetit werd in februari ook in Nederk begonnen. De groep bestaat leden die uit het gehele land komstig zijn en uit alle verse! lende kerkelijke richtingen 1 men. „Kom tezamen" is prim een muzikaal en bijbels gebeuj om de eenheid van christen vorm te geven. Het is geen sfc of concert, maar draagt het l rakter van een eredienst, i avond is georganiseerd door! Interkerkelijk letrakoor i Leiden. Oranjekerkkoor Ter gelegenheid van het 45-jar bestaan van het Oranje-kerkki wordt vrijdag een uitvoering geven om 20.00 uur in de Orar kerk, van Koetsveldstraat 2, B Haag. Medewerking verlenen! Oranjekoor, het gemengd k: van Terheyde en het dameski van De Lier. Speciale gasten: mejuffrouw Uther (alt), mevro De Raadt (pianiste), de heerK meveen (organist) en de heerV Rijn (trompetist). Het geh staat onder leiding van de In Prévoo. Roken Donderdagavond om 20.00 wordt in het Kijkhuis een avo gehouden over roken. De inlei: is Frits Wafelbakker over „rot en gerookt worden". Op video: een aantal programma's te zi: Esperanto In het Wijk en Dienstencentn Transvaalkwartier aan de HE TZOGSTRAAT 50a. Den Hu wordt vrijdag 15 oktober om 28 uur een informatieavond oven peranto en de voordelen vans wereldtaal gehouden. Samenlevingsop bouw Vrijdag 15 oktober vindt dec ciële opening van het gebouwi het „Orgaan voor Saenlevinw bouw Zoetermeer", Dorpstei 33, plaats. Na de officiële opè( om 19.30 uur door een „toevC? voorbijganger", zal er een rer tie gehouden worden, waan inwoners welkom zijn. Uitwisseling Ter gelegenheid van de open van de Oxfordlaan en de Kreli laan op het Waardeiland word; deze week in Leiden i woensdag 13 tot maandag 19 tober een internationale uitwis ling gehouden, waarbij raad den en ambtenaren van Ox! een bezoek zullen brengen Leiden. De Uithof Het schants- en Sportcent „De Uithof" neemt zaterdag 14.30 uur het nieuwe restaur de nieuwe kantooraccomod en de verbeterde parkeer- ens lingsgelegenheid van het cent* in gebruik. Tevens wordt i middag de buitenbaan weer pend. Ter gelegenheid hie: kunnen inwoners van Den K en omstreken tegen het tarief I ƒ1,- per persoon kol schaatsen. i Suydervelt B en W van Wateringen stel: Raad voor een voorbereidings! diet van 215.000,- beschikbai stellen ten behoeve van dec wikkeling van bestemmingsp Suydervelt. Van dit bedrag m ten een structureel, een plane gisch en een woningmarktonc zoek gefinancierd worden. Leidse Grachten In het Leidse Gemeentearct Boisotkade 2a is tot 5 novero een tentoonstelling geopend o „Leidse Grachten". De I toonstelling bestaat uit twee len: het ene deel toont tacï foto's en prenten van Le: grachten vanaf de achttiei eeuw en het tweede deel laaU middel van prenten en werkte ningen zien welke functies water en de walkanten kon hebben. De tentoonstelling is! pend van maandag tot vrij: van 9-12 en van 2-5 uur er verder geopend op de donderd avond van 19.30-21.30 uur er zaterdagochtend van 9-12 uu' Bollenstreek De bollenstreek )Warmond.i senheim. Lisse en HillegoB door het ministerie van vott zondheid en milieuhygiëne: gewezen als proefregio. Er* een experiment gestart wal wordt gestreefd naar een N gezondheidsvoorlichting er. zondheidsopvoeding. De W ling van het drie jaar dufl experiment is veel ziekten en chische problemen te voorkot

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6