Blanchflower kent de realiteit IOC: nakaarten over Montreal Weer buitenlandse trainster Engeland: prestige terug via grote zege op Finland Noordierse coach: Wonder als wij gelijkspelen of winnen' Tom Okker naar jjêj volgende ronde Jaap Kooreman terug in hockey-selectie Controverse bestuur en technische commissie turnbond Gunstige lotijng volleybalteams Strafmaatregelen overwogen tegen Afrikaanse landen en Canada Joegoslavië naar schaakcongres WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 door Theo Reitsma ROTTERDAM Bij zijn aankomst in Nederland haastte Danny Blanchflower zich gisteren desgevraagd om zijn Noordierse ploeg in een nederige positie te manoevreren. De coach speelde geen spel, maar rangschikte wat feiten en kwam zeer eenvoudig uit tot: „Het is een wonder als wij woensdag gelijkspelen of winnen. De realiteit is dat wij tegen het Nederlands team weinig kans hebben." De bereidwilligheid waarmee Blanchflower de ondergeschikte positie opzocht heeft hij ook aan zijn selektie verteld. „Alleen, ik voeg er wel aan toe, er is maar één bal, als je die hebt, houd hem dan weg van de tegenstander. We kunnen natuurlijk altijd bouwen aan onze hoop." Noord-Ierland speelt de interland in de voorronde van het wereldkkampi- oenschap met een elftal waarin lou ter spelers zijn opgesteld die in En ig geland bij profclubs spelen. Daarbij n lijn Anderson en Best, voetballers ^ültrespektievelijk de derde en twee de divisie. Anderson speelt voor Swindon Town en George Best doet voèdat tegenwoordig voor Fulham. Best brengt natuurlijk wel een groot deel tan de aantrekkingskracht van de Noordierse ploeg naar Rotterdam. Blanchflower noemt hem: „Een van n o| mijn ervaren goede spelers en ook een van de beste lopers van alle ;htb MADRID Tom Okker heeft zich iur geplaatst voor de tweede ronde van jet heren enkelspel van het interna tionale tennistoernooi in Madrid. Hij versloeg de Spanjaard Salvador Ca- beza in twee sets: 6-3, 6-3. De ont moetingen voor de eerste ronde moesten wegens regen op de enige oor binnenbaan, die het complex rijk is. worden gespeeld. Niki Pilic (Joe) won met 6-3, 6-4 van Ju an Muntalo- na (Spa) en Balazs Taroczy (Hon), de winnaar van „Het Melkhuisje", n moest Jose Higueras een set toe end itaan: 4-6, 6-4, 6-0. In de eerste ronde van het met 195000 dollar (ruim 500.000 gulden) gedoteerde internationale tennis toernooi van Hilton Head Island heeft titelverdediger Rod Laver (Aus) in twee sets verloren van Wimbledon-kamploen Björn Borg (Zwe): 3-6, 5-7. De Australiër ls nog niet uitgeschakeld voor de hoofd prijs van 50.000 dollar (130.000 gul den) omdat tot winnaar of winnares van het uit acht spelers en speelsters bestaande toernooi degene met de meeste punten wordt uitgeroepen. De pun ten worden toegekend aan de hand van de resultaten in enkel- en dubbelspelen. De verliezende finaliste van Wimble don, Evonne Goolagong (Aus), won na een moeizame start in drie sets van de Britse Sue Barker: 6-7, 6-0, 6-3. De overige deelnemers zijn: Arthur Ashe (VS), Ilie Nastase (Roe), Martina Navratilova (Tsj) en Virgi- Wade (GB). tijden." Het valt te betwijfelen of deze Best vanavond het team kan dragen. Een ploeg, waarin drie spe lers van Manchester United zijn op gesteld: Nicholl, Jackson en Mclllroy, maar daarvan is Jackson De opstelling van Noord-Ierland voor de wedstrijd tegen Nederland is: Jennings; Nicholl. Jackson. Hunter en Rice; Hamilton. McCreery, McGrath; Anderson. Mclllroy en Best. Danny Blachflower mist in zijn de fensie twee spelers die geblesseerd in Engeland achterbleven. Gisteren gaf hij wel deze namen van zijn elftal vrij, maar hij liet zich niet uit over de taken van zijn spelers. „Ze ker is dat ik één man op Cruyff zet. Wie, weet ik nog niet. De ene speler heeft snelheid maar onvoldoende er varing, de andere speler heeft erva ring maar onvoldoende snelheid. Dat is mijn probleem. Maar, er is meer want bij Nederland lopen nog wel een aantal spelers die ik speciale aandacht waard acht. Maar ja het liefste zou ik zelf via een touwtje aan de zeilen en Cruyff tegenspel bieden en dan nog met 22 man in het veld. Dan hadden we kans om te winnen". Danny Blanchflower (1) met zijn grote troef George Best. niet meer dan een wisselspeler die zelden voor het eerst wordt opgeroe pen. Het is een lot dat hij deelt met McGrath bij Tottenham Hotspurs. De coach, na zijn eigen aktieve voet balperiode tegenwoordig een geres- pekteerd columnist, vat zijn werkzaamheden zols nu in Rotter dam op als een erezaak. „Geld voor een fulltime baan is er niet, maar als schrijver heb ik zo dikwijls getoond het beter te weten dan een manager dat ik een verzoek om het zelf te doen niet kon weigeren. Trouwens ik zelf heb managers gekend die mij geweldig hebben geholpen. Daarom doe ik het nu graag teneinde deze jongens te helpen." Ook de afkomst blijkt een rol te spelen waardoor Blanchflower nu voor twee jaar coach van Noord- Ierland is. „Het is al prachtig dat wij een nationaal team hebben. Je geeft al je passie. Dat was zo toen ik er zelf vijftien jaar voor speelde en dat is nu nog zo". Die-instelling is één van de faktoren waardoor Noord-Ierland toch een aantrekkelijke tegenstan der kan worden genoemd. Blanchflo wer: „We brengen een goede instel ling en snelheid. Dat is altijd zo met ploegen uit Groot-Brlttannië. Wij proberen een fijne ontmoeting te krijgen. Voetbal bestaat door de in stelling en niet door de organisatie. Over de hele wereld heeft de organi satie zo'n grote ontwikkeling gekre gen dat je soms twee voorhoedespe lers, drie middenvelders en vijf ver dedigers ziet. Het kan niet verder, dus krijg je nu een ontwikkeling de andere kant op". Die mening van Blanchflower wil niet zeggen dat Noord-Ierland van avond een optimistisch aanvallend gezelschap zal zijn. „De realiteit ge biedt me te zeggen dat we minder zijn. Dus zal ik verbaasd zijn als we vier spelers voorin zouden kunnen krijgen. Je mag niet verwachten dat zoiets zou lukken. Het enige wat onze spelers in dit soort wedstrijden kunnen doen is hun uiterste best. Dat wil iedere speler, want je arran- AMSTELVEEN Hockey- bondscoach Wim van Heumen heeft rijltien spelers geselecteerd, voor btt twaalf-landentoernooi. dat van 13 tot en met 21 november in Pakis tan wordt gespeeld. Nederland speelt in groep B. waarvan het pro gramma wordt afgewerkt in Kara chi De ontmoetingen voor de ande re groep en de slotwedstrijden wor den in Lahore gespeeld. De Nederlandse selectie is als volgt samengesteld: Evert van den Bos (Laren). Theo- door Doyer (Venlo), Ton van 't Hek (Kampong). Paul Holsteijn (Amster dam), Hans Jorritsma (Amsterdam), Jaap Kooreman (HGC), Hans Krui- ze (Klein Zwitserland). Peter Lan- genhuysen (MEP). Wouter Leefers (HOC). Paul Litjens (Kampong). Maarten Sikking (Schaerweljde), Ron Steens (Klein Zwitserland) en Tim Steens (Klein Zwitserland). Van deze vijftien spelers maken Van den Bos en Langenhuysen hun de buut in het A-elftal. Jaap Kooreman •s na een lange tijd van afwezigheid *«r terug in de ploeg. Van 't Hek en Holsteijn behoren tothetvijftal.dat geen deel uitmaakte van de ploeg, die vierde werd tijdens de Olym pische Spelen van Montreal. De laatste twee debuteerden tijdens het toernooi in Polen vorige maand. De indeling is: Groep A: Pakistan-A. Maleisië. Polen. Ghana. Iran en frankrijk. Groep B: Nederland, West-Duitsland. Pakistan-B. Japan. Indonesië en Egypte. UTRECHT Het dagelijks be stuur van het Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV) blijft bij haar standpunt over de opvolging van damestrainster Eva Bartha. Het bestuur wil opnieuw een bui tenlandse kracht aantrekken. Eva Barthe besloot het contract dat eind dit jaar afloopt niet te verlen gen mede na de kritiek, die kortge leden aan haar adres werd geuit door Ank Wickel, voorzitster van het afdelingsbestuur keurturnen dames. Zij vond dat de Hongaarse de opleiding van Nederlandse trai ners had verwaarloosd. Het dagelijks bestuur heeft zich daarop beraden over de situatie, die is ontstaan door het aftreden van Ank Wickel. Ook het beleid voor de volgende Olympische Spe len (Moskou 1980), dat ten nauwste te maken heeft met de affaire Wic- kel-Bartha, werd bekeken. Naar aanleiding daarvan gaf hetjoestuur het volgende communiqué uit: „Het bestuur gaat op de ingeslagen weg verder. De selectieploeg zal opnieuw in pleeggezinnen in de om geving van Arnhem worden onder gebracht om een intensieve trai ning op Papendal mogelijk te ma ken. Deze training zal geschieden onder leiding van een buitenlandse trainer of trainster. Daar het contract met Eva Bartha eind dit jaar afloopt en niet verlengd kan worden, zijn contacten gelegd met buitenlandse trainers en organisa ties om dit beleid ten uitvoer te brengen. In het afdelingsbestuur keurturnen dames bleek men zich moeilijk met dit voornemen te kunnen verenigen. Vrijdag heeft het bestuur onder leiding van me vrouw Wickel hieruit de conclusie getroKken door af te icvuuu. dient nog vermeld te worden dat de secretaresse van dit bestuur, me vrouw Andringa, kort te voren te kennen had gegeven geen deel meer van het bestuur te willen uit maken. Het dagelijks bestuur tracht zo snel mogelijk tot de vor ming van een nieuw damesbestuur te komen, daar uiteraard de al aan gevangen training voortgezet dient te worden. Tevens wil het dagelijks bestuur nadrukkelijk stellen dat de trainingsopzet- en methoden zoals die door Eva Bartha zijn gevolgd de volledige instemming hebben. Van publikaties in de pers en net eigen orgaan „Het Turnblad" wenst het bestuur zich te distan tiëren. De resultaten onder Eva Barthe's leiding behaald hadden niet beter kunnen zijn, indien de Nederlandse omstandigheden in aanmerking worden genomen". geert geen slechte weds trijd. Neder land zou dat ook niet k-^nnen al was dan de interland tei jen IJsland slecht. Ik zag die ontmc )eting en als er net zo gespeeld wordt als toen dan hebben wij een kans. AL* we dat nu zouden kunnen vastlegden graag. Maar ieder team heeft op tien wed strijden wel één slechte. E'atwasdus op IJsland zodat we die kans nu verder wel kunnen vergeten. Ja. en dan komen we terug op wndere gege vens. De wereldklass eploeg met Cruyff en Neeskens dit k :eer. Tweede bij de wereldkampiotuischappen. Met clubs zoals Ajax enj Feyenoord die jarenlang aan de E'ixropese top stonden. En aan de anditre kant een ploeg waarvan de result eiten slechts 5 winst opleverden. Wtaarvoor het behalen in 1958 van de kwartfinale tijdens het wereldkampioenschap toen gelijkstond aan dijie wereldti tels". PARIJS (ANP) De luting voor de voorronden van de Ewöf >ese kampi oenschappen volleybal voor natio nale ploegen, die in Pari.js werd ge houden, heeft voor Nederland een gunstig resultaat opgoleverd. De herenploeg werd in cte voorronde- groep 1 ingedeeld met Frankrijk, Israël, Griekenland eniZwitserland. De wedstrijden voor déavt groep wor den van 5 tot en met 9 mei 1977 in Nederland gespeeld. Twee teams plaatsen zich voor het eindtoernooi, dat in oktober in Finland wordt ge houden. De nationale damesploeg is vrijwel zeker van plaatsing voor het eindtoernooi in Finlaiad. In groep 1, waarvan de wedstrijden van 29 april tot en met 1 mei in Nederland wor den gespeeld, is Nederland inge deeld met Polen. Zwitserland en Zweden. Ook uit dezi? groep gaan twee ploegen over. LONDEN De nationale voet balploeg van Engeland hoopt te gen Finland vanavond op Wembley voor een doelpuntenfes- tljn te zorgen. In juni werden de Finnen verslagen met 4-1. De En gelsen hopen dit getal te verdub belen. Ook het publiek verwacht veel goals. Er zijn al 70.000 kaar ten verkocht, een aantal waarover de Engelse voetbal officials nogal verbaasd zijn. De Engelse manager Don Revie werd met zijn ploeg zwaar bekriti seerd na de tekeurstellende 1-1 tegen de Ierse Republiek. Tegen Finland wil men zich hiervoor re vancheren. Dat Finland te ver slaan ls bewees Schotland verle den maand. In een vriendschap pelijke wedstrijd werden de Fin nen met 6-0 opgerold. De Scandi- naviërs dienen echter niet onder schat te worden. In Helsinki werd Luxemburg met 7-1 terug naar huls gezonden. Met de geringe schotvaardigheid van de Engelsen op Wembley in zijn achterhoofd heeft Don Revie duidelijk gekozen voor een 4-2-4 formatie. Voor de aanval heeft Revie een beroep gedaan op twee Manchester City-spelers. Dennis Tuart en Joe Royle. Laatstge noemde moet voor het gevaar in de lucht zorgen. Kevin Keegan van Liverpool en Mick Channon van Southampton completeren de aanval. De verdediging van Finland ls erg verzwakt door de afwezigheid van Arturo Tolsa. Tolsa, die zijn voet balbrood verdient in België, ls ge blesseerd aanzijn knie. Aulis Ryt- konen, de Finse manager was niet pessimistisch over het duel. „Wij kunnen een partij zijn voor Enge land. Iedere speler moet zich dan voor 150 procent inzetten en er moeten geen fouten worden ge maakt." In de kwalificatiegroep voor het WK van Finland en En geland zitten ook Luxemburg en Italië. Schotland PRAAG De manager van Schotland, Willy Ormond, heeft gezegd een aanvallende taktiek te volgen voor de kwalificatie wedstrijd vanavond tegen Euro pees kampioen Tsjechoslowakije. Ormond heeft na de laatste zware training aangekondigd om met een 4-3-3 opstelling te spelen. De grootste zorg voor Ormond is de blessure van Derby County-speler Bruch Rioch. De manager toonde zich echter optimistisch over het spelen van Rioch, een mening die door Rioch zelf niet werd gedeeld: „Ik heb nu lang genoeg gespeeld om te weten of ik fit ben of niet. Voor een zo belangrijke wedstrijd als tegen Tsjechoslowakije kan ik geen enkel risico nemen. Als er de geringste twijfel is, speel k niet", aldus de aanvallende middenvel der. De Schotse aanvoerder Archie Gemill liet weten dat hij tevreden was met een gelijkspel. Tsjechoslowakije is duidelijk fa voriet voor het duel. De nieuwe Europese kampioenen zullen wor den gesteund door 40.000 toeschouwers in het stadion van Sparta in Praag. De Tsjechische coach Vaclav Jezek, eens werkzaam als trainer bij FC Den Haag, heeft de opstelling nog niet bekend gemaakt. Verwacht wordt dat hij hetzelfde team in het veld zal sturen, dat verleden week Roemenië in een vriendschappe lijke wedstrijd met 3-2 versloeg. De middenvelder Karei Doblas. die in die wedstrijd van het veld werd gezonden zal ook van de partij zijn. Het duel tussen Tsjechoslowakije en Schotland zal in het teken staan van een duidelijke Tsje chische revanche-gedachte. Schotland schakelde de Tsjechen uit voor het WK in Milnchen. Bei de ploegen zullen nu samen met Wales moeten uitmaken wie zich plaatst voor het Wereldkampi oenschap in Argentinië in 197R De ploegen van Tsjechoslowakije en Schotland met spelers tot 21 jaar hebben gisteren al tegen el kaar gespeeld. De ontmoeting in het Tsjechische Pilzen eindigde in een 0-0 gelijkspel. Liverpool PARIJS Liverpool, dat het af gelopen voetbalseizoen de UEFA- beker won door in de finale Club Brugge te verslaan, is in Parijs uitgeroepen tot „Europese ploeg van het jaar". Landskampioen PSV en de Franse club St. Etien- ne werden ex-aequo tweede. Deze beide ploegen ontmoeten elkaar binnenkort in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Cyprioot Kaiafas ontving „de gouden schoen", die jaarlijks wordt uitgereikt aan de produk- tiefste competitiespeler van Eu ropa. Hij maakte 39 doelpunten. De „zilveren schoen" was voor de bij Stade de Reims spelende Ar gentijn Carlos Bianchi, die 36 keer scoorde. De Zwitser Risi van FC Zürich ontving de „bronzen schoen". Hij maakte in zijn natio nale competitie 33 doelpunten. Arbitrage DEN HAAG De wedstrijd Saint Etienne—PSV, in de tweede ron de van het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen, wordt geleid door de Westduitse scheidsrechter Eschweiler. De thuiswedstrijd van PSV tegen de Franse kampioen staat onder lei ding van de Oostenrijker Wöhrer. De twee UEFA-bekerwedstrijden van Feyenoord tegen FC Kai- serslautern worden gearbitreerd door de Spanjaard Sanchez- Ibanez (in Kaiserslautern) en de Italiaan Michelotti (in Rot terdam). Van de zeven op de internationale lijst staande Nederlandse scheidsrechters zijn er twee actief in de tweede ronde van de Euro pese bekertoernooien. Frans Derks fluit in Engeland de tweede wedstrijd tussen de bekerwin naars Southampton en Garrick Rangers. Charles Corver reist naar Kiev voor de eerste wedstrijd tussen de kampioenen van de Sowjet-Unie, Dynamo Kiev, en Griekenland, Paok Saloniki. BARCELONA (ANP) Kort voor het begin van de Olympische Spelen in Montreal trokken 29 Afrikaanse landen zich terug van dit evenement, dat toch al een L012eve aanloop naar zijn openingsplechtigheid had. Elf weken later is het dagelijks be stuur van het internationaal Olympisch Comité (IOC) in Barcelo na een serie vergaderingen begonnen. In deze „zesdaagse" zal worden beslist of er sancties moeten worden genomen tegen de boycotters of dat de betrokken landen slechts zullen worden berispt. HAIFA Ondanks de boycot van alle andere Oosteuropese landen zal Joegoslavië wel deelnemen aan het Internationale Schaak Congres dat toe maand in de Israëlische stad Haifa wordt gehouden. De Joego- «aven zullen niet van de partij zijn n'l de Schaak-Olympiade, die gelijk ®et het congres wordt gehouden. De Olympiade begint 24 oktober. Meer dan zeventig teams uit 51 lan den zijn op de Olympiade vertegen woordigt. Dr. Max Euwe, de presi dent van de wereldschaakfederatie op de hoogte gebracht van de Joegoslavische beslissing. Als eerste in deze serie vond de ver gadering van de commissie van het IOC plaats, waarin zitting hebben leden van het IOC zelf, van de inter nationale sportfederaties en van en kele nationale olympische comité's. Het eerste deel van het Olympische nakaarten omtrent alles dat in Montreal fout ging, dient om zeker heid te kriigen dat dezelfde proble men in 1980 in Moskou niet zullen voorkomen. De 29 Afrikaanse landen, aangevuld met Irak en Guyana, trokken zich terug van de Spelen omdat het IOC weigerde Nieuw Zeeland uit te sluiten. Dit land zou de apartheidspolitiek in Zuid Afrika steunen doordat een rugbyploeg uit dit land tijdens de Spelen een tour nee maakte door Zuid Afrika. Er zijn echter tekenen die erop wij zen dat enkele Afrikaanse landen liever géén boycot hadden gezien en dat de kortstondige publiciteit de zaak op de lange termijn geen goed heeft gedaan. „Deze boycot was geïmproviseerd in zijn inspiratie, ge haast in zijn uitvoering en weinig effectief met betrekking tot de doelstellingen die gediend moesten worden", zei Mohamed Mzal. een IOC-lid en tevens minister van on derwijs in Tunesié, een land dat de boycot steunde. Jean-Claude Ganga, secretaris generaal van de overkoepelende Afrikaanse sportraad en tevens de man die de boycot organiseerde, wordt vandaag in Barcelona ver wacht. Hij moet het Afrikaanse standpunt uitleggen. Het IOC zal andermaal moeite hebben een be slissing te nemen. Het verschil met de situatie bij de weigering van Ca nada om Taiwan aan de Spelen te laten deelnemen, is dat het IOC nu niet aan tijd gebonden is. Het feit dat het IOC terugdeinsde en Canada toestond de eerste natie te worden die een ander land om poli tieke redenen van de Spelen uitsloot, heeft het IOC enigszins on der druk gezet en min of meer ge dwongen harde maatregelen tegen de Afrikanse landen te nemen. De afgelopen drie jaar heeft het IOC alle internationale bonden onder druk gezet sancties uit te vaardigen tegen landen die om politieke rede nen weigeren deel te nemen aan wedstrijden waarvoor hebben inge schreven De aandrang van het IOC heeft weinig betekenis indien de or ganisatie zelf geen maatregelen neemt in gelijke situaties. Charles Palmer, secretaris van de organisatie van internationale sportfederaties, stelde voor dat de Afrikaanse landen voor één jaarvan de wereldkampioenschappen zou den worden uitgesloten. Verder zou geen bond in de komende vijf jaar belangrijke sportevenementen in Het Internationaal Olympisch Comité tijdens een werkvergadering in Barcelona. President Lord Killanin (midden met bril) is voorzitter. Aan zijn rechterkant zit de directeur van het comité, mevrouw Monique Berlioux. Canada mogen organiseren. Derge lijke extreme maatregelen, echter, zijn onwaarschijnlijk, zoals Palmer zelf toegaf. Diverse IOC-leden zeiden het onre delijk te vinden verboden uit te vaardigen tegen de Afrikaanse lan den of Canada, omdat door deze maatregelen de atleten getroffen zouden worden en niet de politici, die de Spelen voor hun doeleinden hebben gebruikt. De Afrikaanse kwestie zal het voor naamste onderwerp van gesprek op het IOC-congres zijn. Ondanks de crisis rond Taiwan is de vraag omtrent de toetreding van Commu nistisch China tot de Olympische beweging niet dichter bij een oplos sing gekomen. „De Chinezen heb ben bijna een jaar geen verdere stappen ondernomen tot het IOC toe te treden." zei een official, „en ik geloof dat op dit moment in China politieke problemen spclcu. Wan neer die zijn opgelost, hebben wij waarschijnlijk weer ie ts te ver wachten." De keuze van Moskou vo orde Olym pische Spelen van 19810 geeft het probleem van China e« n extra di mensie. Het IOC wil, hoe dan ook, zo snel mogelijk een beslissing nemen. Lord Killanin zei dat he.< „probleem China" niet op de agenda stond, maar meende dat het ze ker ter spra ke zal komen. Nog twee naar voren tredende on derwerpen zullen door het negen- mansbestuur van het IOC worden besproken. Allereerst 1st er de vraag of een atleet individueel onder de Olympische vlag aan dej Spelen kan deelnemen en niet als vertegenwoor diger van een land. Daattneast wordt het lot bepaald van de vijf ge- wichtheffers onder wii? drie win naars van een Olympische medaille, die positief werden bevoelden bij de test voor spierversterkende midde len (anabole steroïden) Het probleem van de atleet die indi vidueel aan de Spelen wil deelne men ontstond in Montreal door de zaak van de sprinter James Giles uit Guyana. Giles wilde individueel aan de Spelen deelnemen, nadat zijn land ter ondersteuning van de Afri kaanse landen zich van de Spelen had teruggetrokken. Het IOC wees zijn verzoek, aan de hand van de bestaande reglementen af. Nu de reglementen herzien worden, moet onderzocht worden of een verande ring met betrekking tot de indivi duele status mogelijk is. „Het is een erg moeilijk gebied om maatregelen in te treffen." zei Lord Killanin. „We moeten erg voorzich tig zijn De bezorgdheid van het IOC is gebaseerd op de mogelijk heid dat een nieuwe regel atleten, die problemen hebben met of niet gekozen zijn door hun nationale Olympisch Comité, alsnog onder een Olympische vlag recht op deel neming kunnen doen gelden. SCHAKEN In het kandidatentoernooi in Varete heeft grootmeester Tigran Petrosjan lijn afgebroken partij tegen de Hongaar Lajoi Portisj gewonnen. Maandag werd er afgebro ken na 41 zetten, gisteren bereikte Petrosjan de overwinning na een totaal van 49 zetten en een totale speeltijd van zes uur. Er zij nu door de drie grootmersters twee partijen gespeeld en de stand is als volgt geworden: 1. Petros jan. I.S punt, 2. Mk hail Tal (Sow.) 1, 3. Portisj. O.S. WIELRENNEN De klassieke wielerkoers Putte-Kapelle is gewonnen door de Belg Her man van Springcldie de ISO kilometer aflegde in 3 uur S3 minuten. Tweede werd de Belg Frans van Vlierbcrghc. derde de Nederlander Adrie Schipper, vier de Belg Ludo Peters, en vijfde diens landgenoot Alain de Sore. Het aantal belangstellenden bedroeg ongeveer M.MO. VOETBAL Het Nederlands militaire voet balelftal beeft een oefenwedstrijd in Breda tegen eredivisievereniging NAC met 1-3 verlo ren. NAC. dal bij de rust met 2-0 leidde, bouwde door Jan Groeneweg (14e minuut). Hen van der Ent (30e minuut) en Adrie Damsma (00e minuut) een voorsprong van 3-0 op. Tien minuten voor het einde redde Bon de Kip (Haarlem) voor de militairen de eer. Er waren 1000 toeschouwers. AUTOSPORT De toestand van de Bel gische autocoureur Jackie kkx. die tijdens de grote prijs van de Verenigde Staten op hel rircuit van Watkins Glen bij een ongeluk was betrokken, is bevredigend. lekx verloor in de dertiende ronde de macht over het stuur van zijn wagen. Op dat ogenblik lag de Belg op de vijftiende plaats. De wagen van Ickx vloog in brand, maar de coureur slaagde erin zich ui* zijn benarde positie te bevrijden, ickx sv»rd naar een ziekenhuis overgebracht, waar de behandelende geneesheer een aantal brandwonden en enkele Iracturen consta- PAARDESPORT Het tiende Indoor con cours hippique. dat van 19 tm 23 oktober in de Fricslandhal te Leeuwarden wordt ge houden. krijgt een vrij sterke bezetting. Hoofdfiguren zijn ongetwijfeld wereldkam pioen Hart wig Steen ken en de Olympische winnaar Alwin SchockemOhle Laatst ge noemde neemt twee veelbelovende stagiairs mee de jonge Friese ruiter Franke Sloot haak en de Duitser Hans Que Den Voorts maakt ook Oert Wlldfang deel uit van de Duitse equipe. In totaal komen bij het tien de indoor concours hippique twintig buiten landse ruiters aan de start uit Engeland. Duitsland Oostenrijk. Belgié. Canada. Ier land en Frankrijk De Nederlandse deelnemers zijn: Anton Eb ben Peter Dikx. Rob Eras. Johan Hei na. Emile Hendriks Hans Hom en Oert Meyer HOCKEY Veertien landen gaan volgend Jaar strijden om de zes nog open plaatsen In de eindronden van het hockeyloemool om het Europese kampioenschap voor heren, die in 1918 In Wcst-DulUland worden ge speeld Voor dat toernooi, waaraan In totaal twaall landen deelnemen, hebben zich de eerste zes ploegen van de vorige titelstrijd In Madrid al automatisch geplaatst Spanje. Nederland. Engeland. West-Duitsland. Po len en Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13