Huisdealer }m handel in lard drugs te bestrijden Marja Berk en Jan Geurts willen trouwen. De Amro Bank helpt met Eigen Huis Spaarplan.^] Herbert Fiedler: bewogen signaleren kinderboekenweek: da's feest in de boekhandel „Wereld langs afgrond met voedselproduktie" 'aard van Troje opnieuw in noeilijkheden Haarlemse a.r. willen staatssecretaris De Jong op CDA-lijst Prof. Jansen, ontwikkelingseconoom: Overeenstemming PvdA en PPR over regeerakkoord QENSDAG 13 OKTOBER 1976 BINNENLANO 0 TROUW/KWARTET 11 loor Kees de Leeuw ^et roken van hasjiesj en marihuana is gewoon een maatschap- lelijk gegeven. Dat zou het openbaar ministerie moeten erken- ien. En als men in zekere mate dit gebruik toestaat moet men veneeens in zekere mate de handel daarin tolereren. Het is de jaak van het openbaar ministerie om de drughandel te reguleren •D deze verantwoordelijkheid mag niet in de schoenen worden eschoven van de jongeren-werkers. Zoals het nu gaat met dit Irugbeleid is er geen jongerencentrum te runnen". Dat is het itandpunt van staf en bestuur van het Haagse jongerencentrum ,Het Paard van Troje". Stafleden en medewerkers Paard van Troje: geen altenatieve narcotica-brigade ren per week gaat een enorme betrokkenheid uit door mee te wer ken bij het uitoefenen van controle". (ADVERTENTIE) let Paard is weer eens in moeilijkhe- len. Weliswaar niet voor het eerst, laar het ziet er nu naar uit, dat een oor alle partijen bevredigende op- issing vooralsnog niet in zicht is. nzet van de moeilijkheden is het iptreden van een „huisdealer" in asjiesj en marihuana, een met oedvinden van bestuur en staf aan stelde persoon, die onder bepaalde oorwaarden in dit centrum deze „in eite verboden" waar aan de man rengt. Die voorwaarden zijn onder neer: hij mag slechts een beperkte maken, an zijn afnemers niet dan acht a negen gram (25 tn) per week verkopen, hij doet lag op de wekelijkse stafverga- van zijn bevindingen en geeft it aan de staf door, als hem iderheden ter ore komen over ik en/of handel in hard drugs lepmiddelen, heroïne). In mei 1975 besloot het bestuur tot lanstelling van deze dealer over te gaan in navolging van centra als le Amsterdamse Melkweg en het Rotterdamse Exit om zo de han del in hard drugs buiten de deuren van het Paard te houden en een zekere mate van gebruik en handel 'imaar dan gecontroleerd) van soft diup binnen te tolereren. Tegelijkertijd verbood het bestuur alle andere beroeps- en niet-beroeps- bonafide en niet-bonafide drughan delaren hun praktijken in het Paard lit te oefenen. Het ging ervan uit, at hierdoor de handel in hard drugs ibeel geïsoleerd zou worden en van- 'f—zonder aansporing van de staf zou wegblijven. Deze .scheiding isen hard en soft drugs viel bij het abliek in goede aarde. De service ïn de huisdealer met als voorde- neen redelijke kwaliteit tegen een edelijke prijs werd beloond met ledewerking van de bezoekers bij et opsporen, indien nog nodig, van indelaren in hard drugs. mei tot september functioneer- e als huisdealer het bestuurslid van Rijn, totdat de politie in- reep en niet alleen Van Rijn arres- eetde, maar ook stafmedewerker 'Her den Haring, die namens de staf n bet bestuur zit. Het experiment «rt noodgedwongen stopgezet na k arrestatie van deze bestuursleden ii bijna alle opsporingsactiviteiten estaakt tot hun vrijlating. In hoger eroep werden beiden veroordeeld twaalf weken met afrek, waarvan en weken voorwaardelijk met een 1tijd van drie jaar. Rob van Rijn u erd voor handel in hasjiesj veroor- 0» Kid e Peter den Haring voor me- 'Jj iplichtigheid. ;ussen kon de handel in drugs NJeer welig tieren. In extreme ge- allen werd nog weieens opgetreden icjfgen dealers in hard drugs, maar na et teleurstellend geachte vonnis u de Haagse rechtbank in maart u» dit jaar (vijf maanden gevange nisstraf, waarvan twee voorwaarde- w lijk) meenden staf en bestuur dat ze VrSgGH niet op deze manier konden door gaan met op te treden als een soort „alternatieve" narcotica-brigade. Uiteindelijk moest er ook nog soci aal-cultureel werk worden gedaan. Weer arrestatie Afgelopen zomer opereerden in het Paard zo'n vijf tot acht hasjiesj- handelaren van wie er vier bij de staf bekend waren) en daarnaast twee tot drie dealers in hard drugs. Door de nood gedwongen en gezien het onge controleerde karakter van deze han del gesloot de staf in september van dit jaar om dan maar opnieuw de wet te overtreden en weer over te gaan op het systeem van een huis- dealer. Nauwelijks een paar weken later werd deze huisdealer. Hans van Rijn (een broer van Rob), gearres teerd en enkele dagen later na een oproep zich te melden op het bureau eveneens coördinator Peter den Haring. Hij werd overigens na vier dagen weer op vrije voeten gesteld. Staf en bestuur besloten hierop het Paard te sluiten, tot dat de justitie zou erkennen dat het roken van hasj een maatschappelijk gegeven is en ook de handel daarin in zekere ma ten zou accepteren. Een aantal be zoekers ging kort daarop over tot bezetting van het centrum en pro beert het zo goed en zo kwaad als het gaat draaiende te houden. Bestuur en staf aanvaarden daarvoor „for meel" geen verantwoordelijkheid. Alleen-de cursussen, eethuisjes en workshops in het centrum zetten ze voort. Zij menen dat de overheid nu maar eens met oplossingen en/of bruikbare suggesties moet komen. Ondoelmatig verbod Peter den Haring: „Staf en bestuur keuren het gebruik van hasjiesj niet onvoorwaardelijk goed. Zij gaan er vanuit dat er misbruik voorkomt en dat het op labiele, erg jonge mensen van wie ook nog creatieve of werk prestaties worden verwacht, een ne gatieve uitwerking kan hebben, maar anderzijds wordt dit middel al zolang in brede kringen gebruikt en- /of getolereerd, dat een verbod volslagen ondoelmatig is. Wij gelo ven, dat het centrum wel een functie in de begeleiding van het gebruik kan hebben en dat men in het paard waar nodig het gebruik ook kan af remmen, zeker als tevens het middel van de huis(hasj-)dealer kan worden gehanteerd. Wij vinden, dat de over heid, dit experiment in een centrum als het Paard moet toestaan, waarbij dan begeleiding en het uitbrengen van een regelmatig verslag noodza kelijk zijn. Bij mislukking is er altijd de stok achter de deur van een letter lijke toepassing van de wet. Onze ervaringen hebben uitgewezen, dat de huisdealer als middel goed werkt. Van het publiek zo'n 1500 jonge- DE PvdA-Kamerleden Poppe en Drent hebben inmiddels vragen ge steld over de gebeurtenissen in het Paard en ook in de gemeenteraad van Den Haag zijn stemmen opge gaan om het centrum te heropenen en een aanvaardbare werksituatie te scheppen. Het CDA-raadslid dr C. Blankestein liet onlangs weten, dat „eigenlijk de drugs helemaal uit het centrum ge weerd zouden moeten worden. Maar dat kan moeilijk omdat je het Paard dan zou moeten sluiten met ale misschien wel grotere problemen vandien. Daarom is het begrijpelijk, dat men vanuit de leiding redeneert: we kunnen beter controle houden en de louche handel in hard drugs ef fectief buiten de deur houden. Tus sen deze twee kwaden schommelen Strafbaar Bij de politie is er geen sprake van „schommelen tussen twee kwaden". Woordvoerder C. Lateveer laat we ten. dat er van die kant geen enkele behoefte is van gedachten te wisse len over het Paard van Troje. „Het verhandelen van drugs is strafbaar bij de wet en daar hebben we mee te maken, waarbij ik er aan kan toe voegen, dat de politie geen onder scheid maakt tussen soft en hard drugs", aldus de heer Lateveer, die verder nog kwijt wil. dat de politie niet graag zou zien. dat het Paard zou ophouden te functioneren". Een man. die vanaf de opening van het Paard van Troje in oktober 1972 erg veel hiermee te maken heeft gekregen, is wethouder P. Vink (PvdA), in wiens portefeuille zich onder meer jeugdzaken bevindt. „Het zou voor Den Haag een ramp zijn, als het centrum dicht zou gaan. Dat is het laatste wat ik zou willen", zegt hij. Hij zou er best voorstander van zijn, dat er in het Paard zou worden geëxperimenteerd met een huis-hasjdealer, maar dan onder goede begeleiding en onder contro le. Het zou niet juist zijn het aan de jongeren-werkers alleen over te laten". Deze gedachten ontvouwt hij ook zij het vooreichtig geformuleerd in een discussienota, toegespitst op het „Paard van Troje". In de nota die op 1 november door de raad zal worden besproken wijst hij ook op het rapport van de drug- adviescommissie arrondissement 's- Gravenhage, ingesteld op verzoek van de minister van justitie. In dit rapport concludeert de commissie dat in de huidige situatie de aanstel ling van een huis-hasjiesdealer de Vandaag begint de kinderboekenweek voor de jeugd. Dat worden leuke dagen. Stap eens binnen in de boekwinkel. En zoek Het Verdwenen Plakboek. Dat kost tijdens deKinderboeken-_ week maar f2,75 als je ook een ander kinder-of jeugdboek koopt. I Wees er vlug bij. VAN 13TOT EN MET23 OKTOBER. Het Verdwenen Plakboek is verkrijgbaar zolang de voorraad strekt. minst slechte oplossing is van het probleem van culminerende noodsi tuaties ten aanzien van de harddrughandel in sommige jonge rencentra. Op korte termijn? Duidelijk is dat niet alleen van de kant van het Paard, maar ook van meer „officiële zijde wel iets zo niet veel wordt gezien in het ver schijnsel van een „huisdealer" in hennepprodukten. De vraag is al leen of dit op korte termijn kan worden gerealiseerd of bestuur en staf van het Paard daarvoor nog het geduld kunnen opbrengen. Wethou der Vink, die zijn nota als „begrip vol" omschrijft, heeft er goede hoop op. „Uiteindelijk zijn we er altijd nog uit gekomen. In de loop der jaren is het Paard een stuk van mezelf geworden en daarom vind ik het nog steeds alleszins de moeite waard om mij daarvoor in te zetten". (ADVERTENTIE) Een afspraak was moeilijk, jan (23) is analist en verloofde Marja (21) verpleegkundige. In 't zelfde ziekenhuis, maar met ongelijke diensten. Na veel telefoontjes zitten we dan eindelijk tegenover elkaar. Marja en Janverloofd op vakantie in Friesland. Hij vertelt van hun plannen: „Trouwen en een eigen huis." Marja: „We zijn hard aan 't sparen. Ik nog steeds op de Zilvervloot en samen op dat Eigen Huis Spaarplan van de Amro." Zilvervloot sparen. Elke maand f 400,- van mijn Privérekening, automa tisch. En f 250,- van Marja." Ook 'n Privérekening?, informeren we bij haar. ,Ja, hoor," lacht ze, „eerder nog dan Jan." Eigen Huis Spaarplan. Jan legt uit: „Dat spaarplan is voor het grote werk. Unieke spaarregeling voor jonge mensen. Kan geopend worden tussen 15e en 21e jaar. Minimumspaarperiode 6 jaar, doorsparen t/m 9e jaar is moge lijk. Geeft hoge rente (nu 8|%*) en daar bovenop eenmalige, belastingvrije pre mie van 10"<>. Jaarlijkse inleg minimaal f 30,- en maximaal f 480,-. Unieke Amro spaarvorm voor eigen huis en bijkomende kosten. Geeft 8\"ó rente*, zonder vastzetten. "Er wordt 2'V. opnamekosten berekend over opnames binnen een jaar, of voor een ander doel dan de koop van een eigen huis. Extra-voordeel: V'.'» minder afsluitprovi- sie bij 't nemen van 'n Amro hypotheek (max. de bijgeschreven rente). rentewijziging voorbehouden AMSTERDAM 't Is al weer gerui me tijd geleden dat ik voor het laatst werk gezien heb van de in 1962 over leden kunstenaar Herbert Fiedler. Nu is er tot 15 november een tentoonstelling van zijn gouaches en aquarellen in de Galerie Hendriksen, Prinsengracht 168, Amsterdam en 't eerste wat je weer opvalt is, hoe weinig deze rasartist hij schreef ook uitstekend zich qua onder werp specialiseerde. Je hoeft maar even op de tentoonstelling rond te kijken om al direct te ervaren hoe veelzijdig Fiedler de hem omringen de werkelijkheid beleefde. De werkelijkheid, want Fiedler, de expressionist, was een realist pur sang. En dat beheerste zijn vormen en ook zijn kleurgebruik al is die vaak van een enorme heftigheid en van een op zijn minst wat ongebrui kelijke samenstelling is altijd vol komen afhankelijk gebleven van de uitgebeelde objecten. Voor Fiedler is anders dan bij voorbeeld bij de Duitse expressionis ten, waaronder hij veel vrienden had de zintuigelijk waarneembare werkelijkheid altijd het meest be langrijke uitgangspunt geweest Er zijn geen raadselachtige symbolen: Fiedler gaf het leven weer, zoals zich dat aan hem voordeed, registrerend, zonder commentaar, zonder kritiek, maar menselijk en meelevend. Hij belichtte steeds andere facetten van het leven, maar drong het bestaan van anderen niet binnen, nam af stand, signaleerde slechts, maar dan wel met een grote bewogenheid. Hij vestigde de aandacht op het door hem geziene, vertélt er meer van, dan dat hij zijn visie opdringt of zelfs maar voorlegt. Zijn werken zijn „il lustraties" van een gedachtengang, improvisaties van denkbeelden, waaruit iedereen zijn eigen conclu sies zal moeten trekken. Een. kunstwerk, zo zei hij zelf eens „ver klaart zichzelf door ons te dwingen ernaar te kijken. Leert kijken met de ogen en niet met de oren!" HAARLEM De Haarlemse anti revolutionaire kiesvereniging heeft het dagelijks bestuur van de ARP gevraagd om staatssecretaris drs. K. de Jong alsnog op de advieslijst voor de CDA-lijst te plaatsen. In een brief aan het dagelijks bestuur schrijft de kiesvereniging, dat de grote kennis van drs. De Jong op onderwijsgebied, die „uitsteekt bo ven de overige onderwijsdeskundi gen in de fractie", voldoende rede nen zijn om hem op een verkiesbare plaats voor het Tweede-Kamer lidmaatschap te zetten. In de brief wordt ook aangevoerd dat hij niet verloren mag gaan voor de fractie, „juist in een tijd. waarin een aantal zeer belangrijke beslissingen moe ten worden genomen, die voor het christelijk onderwijs van wezenlijk belang zijn." 0 Herbert Fiedler: Jiommage aan de meesters", aquarel Van onze redacteur wetenschappen WAGENINGEN „We gaan niet naar de afgrond toe: we lopen er langs." Zo omschreef de Wageningse ontwikkelingseconoom prof. dr. F. P. Jansen gisteren het wereldvoedselprobleem op lange termijn. Over een reeks van jaren houdt de produktiegroei van de landbouw tot nog toe de bevolkingsgroei net bij. Maar ook niet meer dan dat. En omdat we langs die afgrond lopen betekent een slechte oogst meteen ernstige moeilijkheden. De belangrijkste opgave voor de ko mende tientallen jaren is volgens prof. Jansen om dat hachelijke pad geleidelijk wat van het ravijn te la ten afbuigen door de groei van de landbouwproduktie in de arme lan den omhoog te brengen van 2,5 a' 3 procent per jaar tot 3,5 4 procent. De voedselproduktie zou dan lang zaam maar zeker (één procent per jaar) op de bevolkingsgroei uitlopen. „Dat lijkt een reëel streven, maar er staat een wereld van inspanning achter. Het is op wereldschaal nog nooit geprobeerd, dus de ervaring leert niet dat het niet zou kunnen. Wél dat het een gigantische opgave Gemakkelijke oplossingen zijn er niet, weten we langzamerhand, want de situatie is overal weer anders. De formulering van een landbouwbeleid moet beginnen met onderzoek naar wat er nu gebeurt, wat er zou kun nen, waarom er minder gebeurt dan er zou kunnen, en hoe de overheid ter plaatse daar iets ten goede aan kan doen. De methoden van beïnvloeding zijn bekend: zorgen dat er spullen zijn (kunstmest, bestrijdingsmiddelen, werktuigen, opslagruimten), zorgen dat er geld is (landbouwkredieten), voorlichten, organiseren enzovoort. Maar met zo'n lijstje ben je er niet Er is en wordt volgens prof. Jansen onvoldoende onderzocht welke com binaties van maatregelen in welke gevallen nodig zijn. Hij pleitte sterk voor experimenteel onderzoek naar deze vragen, in plaats van papieren theorievormning. Discussie In India en Pakistan is vijftien jaar discussie gevoerd over de vraag of het zinvol was. de prijzen van landbouwprodukten te verhogen. Daar reageren de boeren toch niet op met extra produtkie, hield de ene „school" vol, terwijl andere deskun digen te lage prijzen Juist als rem mende factor zagen. Na vijftien jaar praten nam de natuur het experi ment op tragische schaal. De hon gersnoden van 1966-'68 lieten de graanprijzen scherp oplopen, en de boeren reageerden daar wel degelijk op met verhoogde produktie. Aan het begin van de discussie voerde India nog 24 procent van zijn graanproduktie uit. aan het einde was het een internationaal noodge- bied. Vandaar dat prof. Jansen meer ge controleerde experimenten van har te toejuicht, zoals in Noord-Nigeria. waar in vergelijkbare dorpen ver schillende beleidspakketten op hun effect worden beoordeeld Ook ver gelijkend onderzoek naar de resulta ten van wat al geprobeerd is onder verschillende omstandigheden, zou erg nuttig kunnen zijn. De basisge gevens liggen in duizenden pro jectrapporten. gewoon in de kast. Voor dit soort onderzoek zou hij in Wageningen bij voorkeur een apart instituut zien opgericht. Prof. Jan sen sprak op een symposium over de Nederlandse bijdrage aan het onder zoek ten behoeve van ontwikkelings- landen, door het ministerie van landbouw georganiseerd in het ka der van de herdenking van honderd jaar landbouwonderzoek en onderwijs in Nederland. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De PvdA en de PPR hebben in principe overeenstem ming bereikt over een regeerakkoord voor de volgende kabinetsperiode. De beide partijbesturen zijn het op alle hoofdpunten eens geworden. Het gaat hierbij overigens nog niet over de inhoud van het akkoord, maar over de aard. omvang, wijze van totstandkoming en de consequ enties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11