og geen verzoening thodesische verzet Veel arrestaties en censuur in Thailand Gespletenheid Labour herenigt Conservatieven Jarig Zweeds vredesinstituut somber Beslissende slag staat in Libanon nu voor de deur Conflict tussen Kohl en Strauss bijgelegd elangrijkste spoorlijn vernield Levenslang geëist gen drie leden !ote Armee Faktion Spaanse premier geeft toelichting Dp hervormingen Onlusten bij kompels in Portugal Praktijk moet verzoening Heath-Thatcher nog bewijzen IUDAG 8 OKTOBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 HAPOETO (AFP, Reuter) In Mapoeto, de hoofdstad van lozambique, is gisteren opnieuw geprobeerd de verschillende acties van de Rhodesische bevrijdingsbewegingen te ver- nigen. Vandaag moet in Londen de beslissing vallen over de ijeenroeping van een conferentie, waar een nieuwe Rhodesische jgering moet worden samengesteld. oshua Nkomo, leider van de bin- enlandse vleugel van de Afrikaanse lationale raad (ANC.) sprak met mi- taire en politieke leiders van het flmbabwe-volksleger" (ZIPA). Dit oor Robert Moelgabe geleide ZIPA raagt de grootste last van de guer illa tegen het blanke bewind in Rho- esié. Moelgabe wil de gewapende evrijdingsstrijd pas beëindigen als en zwarte regering de macht in Sa- lsbury overgenomen heeft en daar en socialistische volksrepubliek is evestigd. feomo's grootste rivaal om de is ïacht. bisschop Abel Moezorewa, iïUTTGART (DPA, Reuter, UPI) e* - De Westdultse officier van justi- il-tle, Heinrich Wunder, heeft in het it iroces tegen de nog in leven zijnde e-(eden van de Rote Armee Faktion H tvenslange gevangenisstraf geëist. t-ln zijn requisitoir zei de officier dat i- e drie beklaagden, Andreas Baader 1*133), Gudrun Ensslin (36) en Jan-Carl laspe (32), de raddraaiers waren an een misdadige vereniging. Vol- ens Wunder hadden zij ge- neenschappelijk, geniepig om lage notieven, in Frankfurt en Heidel- ^berg vier mensen gedood. Bij vier f'*ndere bomaanslagen in München, ^Augsburg, Hamburg en Karlsruhe |eïiadden ze een poging gedaan nog :reens 45 mensen om het leven te brengen. eiHet proces tegen de harde kern van tide anarchistische stroming, beter 'Ibekend als Baader-Meinhof-groep, 5 begon mei vorig jaar. Ulrike Mein- hol beroofde zich in mei van dit jaar in haar cel van het leven. Het vonnis van de rechtbank wordt pas medio november verwacht. Eerst krijgen de advocaten nog het woord. De rechtzitting zal over tien dagen wor den voortgezet. Levenslang is in ifWest-Duitsland de zwaarste straf I-die mogelijk is. die leider is van de buitenlandse vleugel van de ANC, hield zich in Salisbury bezig met de samenstel ling van zijn delegatie naar de te houden conferentie. De pogingen beide nationalistische leiders met elkaar te vereoenen wa ren in de afgelopen dagen mislukt. Moezorewa, die de overwegende meerderheid van de zwarte Rhode- siërs achter zich meent te weten, had „in verband met tijdgebrek" ervan afgezien te proberen een gesprek met Nkomo te voeren. Waarnemers in zuidelijk Afrika voor spelden donderdag onoverkomelijke moeilijkheden voor de door de Britse regering aangekondigde conferentie over Rhodesië. De leider van de blanke minderheidsregering, Ian Smith, is niet bereid nogmaals over. de door hem aanvaarde Brits- Amerikaanse voorstellen om te ko men tot een zwart meerderheidsbe wind te onderhandelen. schadigd, dat de spoorlijn geruime tijd niet gebruikt zal kunnen wor den. Wat de trein precies vervoerde is niet bekend gemaakt. De spoorlijn wordt waarschijnlijk gebruikt voor het vervoer van koper uit Zambia naar Zuidafrikaanse havens. Zambia ontkent officieel dat het Rhode sische spoorlijnen zou gebruiken. STOCKHOLM (Reuter) Het evenwicht tussen de twee grote mo gendheden met strategische kernwapens, wordt op twee manie ren ondergraven: van binnenuit en van buitenaf. Tot deze conclusie komt het Internationaal instituut voor vredesonderzoek in Stockholm in een publikatie bij zijn tienjarig bestaan. Een kernoorlog wordt on vermijdelijk, meent het SIPRI, dat in 1966 door het Zweedse parlement werd opgericht om het feit te vieren dat Zweden anderhalve eeuw onaf gebroken vrede kende. In 1985 zullen ongeveer 35 landen als uitvloeisel van hun vreedzame ge bruik van kernenergie in staat zijn om kernwapens te vervaardigen, al dus de somber gestemde jubileum- publikatic. Sommige van die landen voelen zich politiek zo bedreigd dat ze de druk om die stap te zetten, niet zullen kunnen weerstaan. In een dergelijke situatie zou het handha ven van het huidige evenwicht in de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie onmoge lijk worden. Er zuklen veel situaties ontstaan waarin een preventieve kernaanval met succes mogelijk is of lijkt (dat wil zeggen dat een vernietigende te genaanval zou kunnen worden ver hinderd). „In een dergelijke wereld zal een stabiele nucleaire afschrik king, zoals we die hebben gekend, onmogelijk worden en een oorlog zal onvermijdelijk zijn". Het SIPRI waarschuwt dat de kern- arsenalen van Rusland en Amerika nu nog een wederzijdse vernietiging garanderen als ze gebruikt zouden worden, maar dat technische voor uitgang het evenwicht kan versto ren. Aan zulke „vooruitgang" wordt aan beide zijden gewerkt. „Erger is nog dat het niet noodzakelijk is dat de mogelijkheid van een eerste aan val werkelijk bestaat. De leiders hoeven alleen maar te denken dat die mogelijkheid bestaat, en de situ atie wordt gevaarlijk instabiel." Het SIPRI meent dat vaak achter uiterlijk felle meningsverschillen over controlemaatregelen, „er altijd een geheime en stilzwijgende ver standhouding tussen de supermo- gendheden heeft bestaan, dat geen van hen beteugeld zou willen wor den door welk ontwapeningsbesluit dan ook". Spoorlijn Rhodesische guerrilla-strijders heb ben in het westen van Rhodesië een belangrijke spoorbrug opgeblazen. Daarbij is een goederentrein van elf wagons in het water verdwenen. De aanslag gebeurde vlakbij de plaats Matetsi, niet ver van de grens met Zambia. De brug is zo ernstig be- BEIROET (Reuter, UPI, AP) Alle tekenen wijzen erop dat de strijdende partijen in Libanon zich opmaken voor de definitieve slag. Palestijnen en linkse moslims bereidden zich voor op een Syrisch offensief. Een woordvoerder van de Falange-partij zei dat het vooruitzicht van een groot militair treffen steeds don kerder opdoemt boven Libanon. De secretaris-generaal van de Ara- „Gesprekken over een Arabische AADRID (AP, UPI) De Spaanse premier Adolfo Suarez zal vandaag ijn hervormingsprogramma toe lichten in een vergadering van „de beweging", de enige politieke partij die ten tijde van Franco was toege staan. Suarez staat onder toene mende druk van de vroegere aan hangers van de voormalig dictator een einde te maken aan de voorge- lomen hervormingen. Het liberale Sladrileense dagblad El Pais be richtte gisteren dat Suarez mogelijk op korte termijn wijzigingen in zijn kabinet zal aanbrengen. LISSABON (UPI, AP) De Portu gese politie heeft gisteren 140 zwarte mijnwerkers geëvacueerd uit de stad Fundao na ernstige ongere geldheden in de tin- en wolframmij- nen tussen Portugezen en Kaapver- dianen. Bij de ongereldheden in de mijnen zijn een Portugees en een Kaapverdiaan om het leven gekomen. Portugal heeft over het algemeen betrekkelijk weinig last van rassen tegenstellingen. Sinds de Portugese koloniën onafhankelijk werden zijn echter 800.000 vluchtelingen naar het land gekomen, onder wie zich vele zwarten bevinden. Mijnfunctionarissen hebben ver klaard dat de onlusten woensdag avond al begonnen toen ongetrouw de Kaapverdische mijnwerkers Por tugese ongetrouwde collega's aan vielen. De gehuwde mijnwerkers zijn in aparte vertrekken onderge bracht en werden niet bij de ongere geldheden betrokken. De blanke kompels weigerden daar op de mijn in te gaan, tenzij de directie de garantie gaf voor hun veiligheid. Ze eisten het ontslag van de Kaapverdianen. Bij de gevech ten, waarbij gebruik werd gemaakt van messen en geweren kwamen twee mijnwerkers om en werden vijftien min of meer ernstig gewond. De nieuwe sterke man van Thailand, admiraal Sangad Tsalarjoe (links op de foto) met de opperbevelhebber van de strijdkrachten Kamol Detsjatoenga en oud-premier Semi Pramoj, die gisteren weer werd vrijgelaten. BANGKOK (AP, Reuter) Het nieuwe militaire bewind van Thailand heeft gisteren maatregelen genomen om de pers en het regeringsapparaat onder controle te krijgen. De Thaise politie is bezig met een klopjacht op linkse studenten. Verder was het gisteren rustig in Thailand. bische Liga, Machmoed Riad, heeft gisteren opdracht gegeven de troe pen van de Arabische vredesmacht terug te trekken uit de museumwijk van Beiroet als de beschietingen niet zouden ophouden. De museumwijk is het kruispunt tussen het westelij ke gedeelte van Beiroet dat in han den is van de moslims en het ooste lijk deel dat door de christenen be heerst wordt. De Palestijnen en de linkse moslims bereidden zich gisteren voor op een Syrisch offensief. Politieke waarne mers houden er rekening mee dat een Syrische aanval ondernomen zal worden in de richting van Sidon. Met een dergelijke aanval zou het gebied in handen van Palestijnen en mos lims in tweeën gedeeld worden. De zuidelijke havenstad Sidon is mo menteel nog de enige aanvoerplaats van de voorraden voor het linkse front. De rechtse leider Camille Chamoen verklaarde ln een televisie-interview: over een topconferentie, bemiddelingspogin gen van de Arabische Liga en Euro pese vredespogingen zijn nonsens." Alleen een onvoorwaardelijke te rugtrekking van de guerrilla's kan een einde maken aan het conflict De leider van de linkse moslims, Kamal Joemblatt, die momenteel in Algiers is, gaf toe dat er weinig hoop meer is voor de Palestijnen en hun linkse bondgenoten. Beschuldigingen van de linkse mos lims dat christelijke troepen zich, hebben schuldig gemaakt aan wreedheden tegen Druzen zijn giste ren min of meer van christelijke zij de bevestigd. Camille Chamoen sprak zijn droefenis uit over wat er gebeurd was in de plaats Salima. Hij sprak de hoop uit dat de Druzen het verleden zouden willen vergeten en in de toekomst de bondgenoot zou den willen zijn van de Libanese krachten. Admiraal Sangad Tsjalarjoe. die woensdag door een staatsgreep aan aan de macht kwam, had gisteren een ontmoeting met de hoogste ambtenaren van de verschillende ministeries. Het beleid zal voorlopig worden bepaald door de militaire raad onder leiding van Sangdad. De ministeries zullen worden geleid door die ambtenaren. Verder ontboden de nieuwe machthebbers gisteren de hoofdre dacties van de dag- en weekbladen om de censuur te regelen. Alle arti kelen, die de kranten willen plaat sen, moeten voortaan worden voor gelegd aan een speciaal ingestelde commissie van censoren. Ook de bui tenlandse persbureaus zullen „controversiële verhalen en berich ten over communistische activitei ten" eerst aan deze commissie moe ten laten lezen. De dagbladredacties kregen te horen dat zij een krachtige anti-commuhistische lijn moeten volgen en „de democratie en de troon moeten steunen". Gisteren verscheen er maar één krant in Bangkok. Andere kranten moeten eerst een verschijningsvergunning aanvragen. Arrestaties De politie heeft in een voortdurende klopjacht de afgelopen dagen in Bangkok en omgeving zeker 3000 studenten gearresteerd. Ongeveer 1300 van hen waren al voor de staatgreep van woensdag in hechte nis genomen. Gisteren gingen de ar restaties onverminderd door. Woensdag al hebben de nieuwe machthebbers aangekondigd dat de studenten die verantwoordelijk wa ren voor de ongeregeldheden van begin deze week, zullen worden be recht. Zij worden beschuldigd van belediging van de monarchie, ille gaal wapenbezit, verzet tegen de aanhouding en betrokkenheid bij communistische bewegingen. Dat betekent dat de meesten van hen voor militaire tribunalen moeten verschijnen. In Bangkok was het gisteren verder rustig. Er waren wat meer militairen op straat dan normaal en voor de belangrijkste regeringsgebouwen stonden wat tanks. Doordat alle scholen waren gesloten was het op straat duidelijk minder druk. Vietnam heeft gisteren de militaire staatsgreep in Thailand bitter ver oordeeld. In een boodschap van radi o-Hanoi heette het dat de coup het werk was van „door Amerika ge steunde reactionairen". Volgens Ha noi zal de Thaise bevolking „terug slaan". Daaruit leidden sommmigen af dat Vietnam steun zal geven aan linkse guerrilla-bewegingen in Thai land. BONN (AP, UPI) De twee voormannen van de Duitse christen democratische oppositie, Strauss en Kohl, hebben zich verzoend. Helmut Kohl, tot dusver premier van de deelstaat Rijnland- Pfaltz, heeft besloten als zodanig ontslag te nemen. Als lijsttrek ker van de CDU-CSU bij de laatste verkiezingen gaat hij nu optreden als fractievoorzitter en oppositieleider in de Bondsdag. Kohls nieuwe functie zal hem in de gelegenheid stellen het roer van de Duitse staat over te nemen wanneer de coalitie van sociaal-democraten en liberalen ineen zou storten. De laatste tijd deden geruchten de ron de dat Kohl van plan zou zijn terug te keren naar Rijnland-Pfaltz, om dat hij geen zin had in het voeren van oppositie, terwijl Strauss voort durend zou blijven proberen hem te overschaduwen. De bekendmaking dat Kohl nu ont slag heeft genomen als premier van de deelstaat wijst erop dat de me ningsverschillen min of meer bijge legd zijn. Dit ondanks een deze week verschenen artikel in het Duitse weekblad „Quick"» (een blad verge lijkbaar met de Nederlandse Panora ma), waarin Strauss zware kritiek uitoefent op Helmut Kohl. Een woordvoerder van de christen democraten deelde gisteren mee dat Strauss en Kohl besloten hadden een commissie te benoemen om de meningsverschillen tussen CDU en CSU uit de weg te ruimen en een akkoord op te stellen over de voort zetting van de onderlinge samenwer king. Eerder dreigde Franz-Joseph Strauss de Beierse CSU tot een lan delijke partij te maken en als afzon derlijke fractie op te treden in de Bondsdag, de Westduitse tweede ka mer. Kohl zou naar de hoofdstad van Rijnland-Pfaltz, Mainz, zijn terugge keerd als Strauss dit idee had door gezet. door Bert van Panhuis Set zou me zo goed doen als hij het nu goedmaakte met Margaret, verzuchtte een vrouwelijke Tory eergisteren toen de voormalige partijleider Edward Heath tijdens het congres van de Britse Conservatieven naar het spreekgestoelte liep om de gedelegeerden toe te spreken. De dame heeft wel en niet haar zin gekregen. Ted Heath lachte Margaret Thatcher, de vrouw, die ham als par- ijleider had verdrongen, toe ve en vroegen zich onderhand af of hij 'og wel kon lachen en ze schudden «nden alsof ze nooit ruzie hadden (ehad. Het congres klapte en juichte ;n deed dit nog eens dunnetjes over oen Heath voor het eerst sinds zijn 'erstoting zijn trouw beleed aan Margaret Thatcher met de woorden: heb er volledig vertrouwen in dat Margaret Thatcher en haar collega- pinlsters de moeilijke stappen zul len nemen, die het nationale belang Cjsen. Prima, de partij is weer here- lugd. Samen zullen we binnenkort het land uit de nesten halen, was zo fle stemming. pntici hebben daar inmiddels vraag bij gezet. Heath riep het toe dat de Britse regerings- politiek veranderen moet. „Ik ben er hiet zeker van men zich realiseert hnt het zo niet verder kan. De klap. waarop we zo lang hebben gewacht tn waarover we zolang hebben ge- Praat, gaat nu vallen," stelde Heath. [joe het nu precies moet vertelde Heath echter niet en hij ging ook nauwelijks in op het zojuist gelan ceerde partijprogramma van de To- des „The Right Approach" (de juiste Verschillende partijgeno- 'en maken uit Heaths houding op dat hij naar de kant van de kiezer het beeld wil wegnemen dat de Con servatieven sterk verdeeld zijn. Vol gens deze Tories denkt Heath er nog niet over om zich in de ministers ploeg van Thatcher te laten opne men en heeft hij zijn zinnen gezet op de leiding van een nationale crisisre gering met ministers uit de diverse partijen. In dit verband wordt ook gewezen op de lovende woorden aan het adres van de vakbonden naar aanleiding van hun aanvaarding van de loonmatigingen en de lof, die hij premier Callaghan en minister Denis Healey van financiën beiden in feite politieke tegenvoeters toe zwaaide voor hun bezuinigingspoli- tiek. Voor de sceptici is het in theorie dan wel weer koek en ei tussen Heath en Thatcher maar de vruch ten daarvan zullen in de praktijk moeten blijken. Mei een glimlach en een lichte buiging schaarde Ted Heath (links) zich achter de Conservatieve leidster Margaret Thatcher. Voorpret Het vereoeningstafereeltje past ove rigens helemaal in de sfeer, die mo menteel de Conservatieven omgeeft en die zonder overdrijven kan wor den betiteld als de roes van de ver kiezingsoverwinning. De Tories zijn ervan overtuigd dat ze over pakweg een half jaar de plaatsen van Labour in de regeringsbanken zullen gaan innemen. „De Labourregering stort in en er worden algemene verkiezin gen gehouden" hield Thatcher dezer dagen haar gehoor voor. En een trei terig kort briefje ln het Tory-lijfblad The Daily Telegraph dat het uit schrijven van verkiezingen ondanks de door Margaret gewekte schijn nog altijd het voorrecht Is van de zitten de eerste minister een briefje van de harde Labour-marxist Frank Al- laun mocht de pret niet drukken. De Conservatieven concentreren hun optimisme rond het partijpro gramma, dat de noodzakelijke strijd tegen het socialisme weerspiegelt'. De staat moet zich pas met het particuliere gaan bemoeien als het nodig is en de individuele vrijheid met recht op privé-bezit en keuze vrijheid' op verschillende vlakken staat centraal. Zowel marxisten als sociaal-democraten krijgen er van langs, de eersten omdat zij de klas senstrijd preken en de laatsten om dat zij zich sterk maken voor een maatschappij zonder klassen. In beide gedachtengangen staat het klassengevoel centraal en volgens de Tories Is dat een achterhaalde zaak. Het programma is in brede kring van de partij goed ontvangen: de rechtervleugel vond er genoeg in om tevreden te zijn en ook de lin kervleugel roemde het pragmatisme en het ontbreken van reactionaire passages. Het lijkt er echter op dat Labour en de vakbonden het program al met een de grond ln hebben willen boren. Een woordvoerder van Labour, de econoom Norman Atkinson net gekozen tot de financiële expert van de partij sprak minachtend over het weer oprakelen van de negen tiende eeuwse ideeën over de econo mie en de vakbonden gingen vooral in op het plan van Thatcher om de sociale contracten tussen regering en overkoepelende vakorganisatie TUC af te schaffen en door een min der gestroomlijnd akkoord te ver vangen. Ook de aankondiging van de Tories dat onder een Conserva tieve regering het belastingstelsel zal worden aangepast en de over heidsuitgaven verder zullen worden verlaagd wekten grote woede. Van verscheidene kanten is al ge zegd dat „The Right Approach" de socialisten van verschillende plui mage weer op één hoop heeft ge jaagd. De Conservatieven hebben hun tactiek echter met name afge steld op de zwakte van Labour, zoals die onder meer tot uiting kwam tij dens het partijcongres dat de socia listen vorige week in Blackpool hiel den. Het werd een droevige verto ning voor overtuigde socialisten. Het congres liet niets na om het verschil van mening met de rege- ring-Callaghan aan te tonen. Reso luties werden aangenomen over het niet meedoen aan de rechtstreekse verkiezingen voor een Europees Par lement, over de noodzakelijke natio nalisering van banken en verzeke ringsmaatschappijen. De lin kervleugel, die tijdens het congres de meerderheid van het aantal afge vaardigden vormde, pleitte zelfs voor een „belegeringseconomie" met beperking van de invoer om zo te voorkomen dat het pond sterling in buitenlandse handen zou vloeien. Geen uitvoering Callaghan, Healey en Anthony Cros- land. de minister van buitenlandse zaken hielden het congres zonder omhaal voor dat ze de resolutie ge rust konden aannemen maar dat er van uitvoeren geen sprake was. „We gaan door met onze politiek of jullie dat nu goed vinden of niet", aldus Healey, die zich met een bikkelhar de rede tot de moedigste man van het congres maakte. Maar ook Cal laghan werd uitgebreid lof toege zwaaid om zijn moedige houding. Gesteld werd dat in tijden een Brit se partijleider zijn achterban niet zo met de neus op de feiten had durven drukken en de premier onderscheid de zich duidelijk van zijn voorgan ger sir Harold Wilson, die steeds weer tegelijkertijd links en rechts binnen de partij tegen elkaar uitspeelde. Nu moet een wildgeworden Labour niet meteen doodserieus worden ge nomen. In het verleden is het ook wel tot botsingen gekomen tussen congres en regering en de regering won steeds simpel omdat een be houdende Labourregering altijd nog wordt verkozen boven een Conser vatief bewind. Het gevaar voor Callaghan en voor de kleiner wordende gematigde vleugel van de partij schuilt in de plaatselijke afdelingen en de kies districten. Het heeft er veel van weg dat die afdelingen in de afgelopen jaren flink zijn geradicaliseerd en bij de volgende verkiezingen met radicale kandidaten een gooi naar een parlementszetel zullen doen. En omdat de kleurnuance van de afde ling en het kiezerscorps ln het dis trict niet noodzakelijk hetzelfde zijn zouden die verkiezingen weieens ln het voordeel van de Conservatieven kunnen werken. Onderzoeken hebben de laatste tijd uitbewezen dat iets dergelijks erin zit. De zwakte van Labour zit en dat weten de Conservatieven ook heel goed niet zozeer in het rege ringsbeleid als wel ln de geringe mate, waarin het door de achterban wordt gedragen. Het is dan ook niet toevallig dat de Conservatieven, on danks regelmatig slippers naar de rechterzijde vaak als het er op aan komt, weer terugkeren in de buurt van het centrum Want daar zit nog altijd het grootste deel van de kiezers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7