Schoolbesturen kraken ontwerp basisonderwijs Duizenden Romeinse graven in Nijmegen Woekerwinsten op onroerend goed De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. Vlieg- en treinreizen krijgen grootste klap B en W Sas van Gent ii keuren houding CSM af In strijd met vrijheid van richting Royal Nederland Aanval op handelaren Een op de vier gaat nooit Weer omvangrijke kunstdiefstal Belangrijke vondsten bij opgravingen spoedig tentoongesteld „Elk graf- (tot nu toe 160) een verrassing" Fabriek moet rampenplan opstellen Scherpe kritiek Aantjes op Duitse christen-democraten Vissersschip muurvast Vrijdag 8 oktober 1976 BINNENLAND trouw/kwartet 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De besturen van de bijzondere lagere en kleuterscholen in ons land hebben vrijwel geen goed woord over voor het concept-wetsontwerp basisonderwijs van minister Van Kemenade. De kritiek van de gezamenlijke besturen op hoofdpunten van het concept gaat zelfs zover, dat zij niet meer de moeite hebben genomen om de details van de voorstellen te becommentariëren. Van de negen conclusies die de drie besturenorganisaties (van de katholieke. de protestants- christelijke en de neutrale- bijzondere scholen) aan het com mentaar verbinden is er slechts één en dan nog met enig voorbehoud positief te noemen. Dat ene posi tieve punt is het feit, dat de be windsman de samenvoeging van het kleuter- en lager onderwijs in de wet wil regelen. Hierbij wordt wel aange tekend, dat de wettelijke regelingen gelijke tred moeten houden met de onderwijsvemieuwende activiteiten op de scholen zelf. Eigenlijk vinden de besturen, dat het nog te vroeg is voor een wettelijke regeling van de integratie van de twee onderwijs vormen. Het grootste bezwaar van de bestu ren tegen de plannen van Van Keme nade is het feit dat het concept wetsontwerp volgens hen in strijd is met de grondwettelijke vrijheid van onderwijs. Uit de vrijheid van rich ting, die in het huidige grondwetsar tikel wordt genoemd (er ligt een voorstel tot wijziging van dit artikel), vloeit logisch de vrijheid van inrich ting van het onderwijs en de vrijheid van oprichting van scholen voort, aldus de schoolbesturen. Uiteraard mag de overheid wel eisen stellen aan het bijzonder onderwijs, maar deze mogen niet verder gaan dan de deugdelijkheid van het onderwijs en kwaliteitseisen voor het onderwij zend-personeel. Bijvoorbeeld de nieuwe procedure, die wordt voorgesteld voor het op richten van een school, is zo'n punt, waarop het concept in strijd komt met de grondwet. Nu is het zo, dat iedereen een lagere of kleuterschool kan oprichten als hij aan een mini mum-aantal eisen voldoet. Volgens het voorstel van de bewindsman zal dat echter veranderen. Hij wil dat de provincies zogeheten scholenplan nen gaan opstellen, naar het voor beeld van het voortgezet onderwijs. Wil een groep mensen dan een school oprichten, dan moeten zij het .pro vinciaal bestuur vragen op het scho lenplan geplaatst te worden. De pro vincie bekijkt dan of er in het aange vraagde gebied wel een school nodig is van de richting van de aanvrager en of valt aan te nemen dat er vol doende leerlingen te vinden zijn voor die schooL De schoolbesturen vin den dat hiermee de vrijheid van op richting van de school, die essentieel is voor de grondwettelijke vrijheid van richting, wordt aangetast. Regels ADVERTENTIE uw schild tegen schade Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een motorrijtuigverzekering van verzekering maatschappij nv dochter van Royal Insurance Co Ltd een van de grootsten ter wereld Van een verslaggever HAPERT In de regio Eindhoven maken handelaren in onroe rend goed vaak enorme woekerwinsten. Daardoor zijn de consu menten in die regio de laatste drie jaar ministens voor enkele miljoenen benadeeld. Ook het grote aantal regels, dat de bewindsman voor het bijzonder on derwijs wil invoeren, is volgens de schoolbesturen in strijd met de vrij heid van onderwijs. Zo wil Van Ke menade regels stellen ten aanzien van de samenstelling van het school bestuur. Een deel hiervan moet door de ouders worden gekozen. „De ei gen regelingsbevoegdheid van het bijzondere onderwijs is hierbij in het geding. Zou het bijzonder onderwijs tolereren dat dit soort zaken wordt opgelegd, dan zou het zichzelf een brevet van onvermogen geven", al dus de besturen. Zij wijzen er overi gens op, dat de democratisering in de maatschappij ook wel zal door werken in de scholen. Het opleggen van democratisering door de over heid wijzen zij echter van de hand. Het laatste strijdpunt met de vrij heid van onderwijs is volgens de schoolbesturen het feit, dat de schoolbesturen in eigendom van de gemeenten komen. De minister heeft dit in zijn concept voorgesteld, om op die manier beter gebruik te kun nen maken van de gebouwen, bij voorbeeld door buurt groepen die in de avonduren een ruimte nodig heb ben. De schoolbesturen vinden het eigendomsrecht van de gebouwen een van de meest essentiële onderde len van de vrijheid van inrichting van het bijzonder onderwijs. Dit zegt de Hapertse makelaar E. Kragt, naar aanleiding van een on- deizoek, dat hij de afgelopen drie jaar heeft ingesteld. De heer Kragt is secretaris van de Commissie be scherming Makelaardij van de Ne derlandse Bond van Makelaars (NBM). Uit gegevens van het kadaster is hem gebleken, dat de afgelopen drie jaar minstens 200 transacties heb ben plaatsgevonden waarbij aan" zienlijke winsten werden gemaakt. In enkele gevallen ging het zelfs om 10.000 gulden per verkoop. „Boven dien moesten de betrokkenen in al die gevallen ook nog eens de bemid- delingskosten betalen", aldus de heer Kragt. Een makelaar bemiddelt en krijgt daarvoor zijn courtage. Die handela ren in onroerend goed bemiddelen niet alleen, maar maken ook winst bij de verkoop van panden. Door een dergelijke handelwijze wordt de ver koper benadeeld omdat hij te weinig voor zijn pand ontvangt, terwijl de koper vaak teveel moet betalen". De problematiek speelt volgens de heer Kragt op meer plaatsen in Ne derland. maar spitst zich toe in Zuid oost-Brabant In Eindhoven alleen al werken naast 35 makelaars maar liefst 200 handelaren in onroerend goed. ADVERTENTIE •n METZLER- bril: ieders oogmerk! ADVERTENTIE Zuivere Zweedse Droppastilles. De Nederlandse vakantieganger blijkt iemand die het liefst alles tegelijk zou doen. Daling in zomervakantieverkeer Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het vliegtuig en de trein hebben het sterkst te lijden gehad van de daling in het vakantieverkeer die zich deze zomer voor het eerst sinds jaren heeft voorgedaan. Deze teruggang heeft in totaal twee procent bedragen, wat erop neerkomt dat deze zomer zestigduizend gezinnen méér zijn thuisgebleven dan in de zomer van vorig jaar. Het wintervakantieverkeer zal, naar het zich laat aanzien, op hetzelfde peil blijven. Dit blijkt uit een onderzoek dat ten behoeve van de Touropera tors Studie Groep door het bu reau Knapper McAlley in juni is gehouden onder ruim tweedui zend gezinnen, alleenstaanden en jongeren.De Touroperators Stu die Groep Holland, waarbij alle grote toe rope ra tors in ons land zijn aangesloten, hebben dit on derzoek gezamenlijk laten doen naar aanleiding van de stagnatie in de vliegtuigvakantiemarkt. Bij een algemene daling van twee procent, liep het aantal vliegva kanties deze zomer met tien pro cent terug. Dat betekent dat on geveer dertigduizend gezinnen minder van het vliegtuig gebruik hebben gemaakt dan in het (top- )jaar 1975. Het aandeel van het vliegtuig in de totale ver voersmarkt voor vakantie is dus afgenomen. De trein als vervoer middel kreeg echter naar verhou ding de grootste klap; namelijk een halvering in twee jaar tijd. Onvoldoende Uit het rapport komen twee pun ten duidelijk naar voren: De huidige produkten die de tour operator aan de vakantieganger voorlegt mogen misschien wel aansluiten bij zijn wensen, maar zij worden door de consument in elk geval nog onvoldoende als zo danig herkend. Om dit te verbete ren is op dit moment het voeren van een gezamenlijke campagne een punt van serieuze overwe gingen. Het verdient aanbeveling na te gaan, in hoeverre het bestaande assortiment vakantievliegreizen verder kan worden aangevuld. Hierbij hebben de vijftien indivi duele leden van de Touroperators Studie Groep (ook) hun eigen ver antwoordelijkheid, maar een ge zamenlijk optreden wordt van minstens even groot belang geacht. De bereidheid tot onderlinge sa menwerking is aanwezig, hetgeen ook blijkt uit de plannen onder zoeken als dit regelmatig te her halen. Deze samenwerking wordt noodzakelijk geacht gezien het feit, dat alleen al in de sector verzorgde vliegreizen per jaar naar schatting zo'n 450 miljoen gulden door de Nederlandse va kantiegangers wordt besteed. Van de ruim vier miljoen Nederlandse gezinnen gaat ruim een kwart (ongeveer een miljoen gezinnen) zelden of nooit met vakantie. Van de overblijvende drie miljoen gezinnen gaat ook niet iedereen elk jaar met vakantie, want uit het onderzoek van Knapper Sc McAlley blijkt dat van deze groep ook een kwart thuis blijft. Op grond van deze gegevens kan worden gesteld, dat zo'n veertig procent van de geginnen in ons land .echte" vakantie houdt, dat wil zeggen langer dan vier dagen van huis is tijdens de vakantie. BILTHOVEN Uit een woonhuis in Bilthoven is gisternacht voor ruwweg 200.000 aan schilderijen gestolen. Het is de derde diefstal van schilderwerken binnen drie maan den in de omgeving, ten zuiden van Utrecht. Bij de eerste inbraak in deze serie werd voor een miljoen aan schilderijen ontvreemd. Gisternacht werden drie grote wer ken van B. C. Koekkoek, Coenen en Nic. Maes uit de lijst gehaald. Twee werken van de 19e eeuwse schilder Verhoesen werden met lijst en al meegenomen. Rita door Jac. Lelsz NIJMEGEN In Nijmegen zijn naar schatting zo'n vijfduizend Romeinen uit de tijd van keizer Augustus, nadat hun lichamen waren gecremeerd, ter aarde besteld. Dat heeft de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek gisteren meegedeeld. In versneld tempo worden de laatste tijd Romeinse graven blootgelegd. „Tot nu toe zijn het er al zo'n 160 en de inhoud," zo werd gezegd, ,.is telkens weer een verrassing." Behalve dat in de graven ur nen worden gevonden, waa rin destijds ruw genomen in de tijd van nul tot zeventig na Christus de as van de overledenen werd gedepo neerd, worden ook vele „bij graven" aangetroffen. Soms komt men tien bijgaven in één graf tegen, meestal pot ten, borden en nappen, maar bij rijkere personen, soms ook sieraden, glazen par fumflesjes, mantelspelden of bronzen spiegeltjes. Nijmegen moet voor de Ro meinen een belangrijk strate gisch punt geweest zijn. De ligging op de uiUopers van de -heuvels aan de zuidelijke oe ver van de Rijn-delta maakt dat duidelijk. In de tijd van keizer Augustinus is er bij het Valkhof een burgerlijke nederzetting ontstaan. Op een hoog terrein bij wat nu de Berg en Dalseweg is werd een legerplaats (castral gesticht. Al in het eerste kwart van de twintigste eeuw zijn in het gebied, waar de Nijmeegse le gerplaats moet hebben gele gen, onderzoekingen gedaan, onder meer door J. H. Hol- werda. directeur van et Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Na de tweede we reldoorlog is de kennis ten aaznein van de legerplaats aanzienlijk uitgebreid. De grootste verrassing was des tijds de ontdekking van spo ren van een legerplaats uit de periode van keizer Augustus. Rijksmuseum Min of meer doorlopend wordt nu reeds vijfentwintig jaar onderzoek verricht naar de Romeinse bewoning in Nijmegen. Hierin speelt, be halve de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemon derzoek ook het Instituut voor Oude Geschiedenis en Archeologie van de Katholie ke Universiteit een belangrij ke roL Te zijner tijd zullen de voorwerpen die bij de opgra vingen naar boven komen en nog zullen komen, een plaats krijgen in het Rijksmuseum G. M Kam te Nijmegen. De heer Kam, een staalhande laar die in 1922 overleed, was wat men nu een amateur- archeoloog zou Kam is volgens de be roepsmensen niet altijd even wetenschappelijk ver antwoord te werk gegaan, maar zijn verdiensten zijn groot geweest, want dank zij hem is er veel gered dat verlo ren zou zijn.gegaan. Dat was rond de eeuwwisseling toen Nijmegen in deze omgeving uitbreidde en vele ..schatgra vers" het grafveld plun derden. In de Romeinse tijd was Nij megen een van de be langrijkste woonplaatsen van ons land. Enerzijds zal het een centrum van de Bata ven. die in de Betuwe geves tigd waren, geweest zijn, een centrum, waaruit zich in de in de tweede en derde eeuw een Romeinse stad Novioma- gus ontwikkelde. Anderzijds had het in de eerste en het begin van de tweede eeuw de positie van een grote militai re basis van het Romeinse leger. Basis Onder de regering van keizer Augustus, omstreeks Chris tus' geboorte, diende de basis voor troepen die moesten hel pen Germaniê te veroveren. Van 71 tot 105 na Christus was er het legioen gevestigd, dat met andere kleinere een heden, tot taak had de grens Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT Hoewel de suikerfabriek van CSM van hiejt gemeentebestuur van Sas van Gent definitief mag blijven draai en, hoeft CSM in het vervolg niet meer op enig begrip van zijde van b en w te rekenen. Burgemeester drs W. Dusarduijn hafl in de raadsvergadering van gistermiddag geen goed woord votff het bedrijf over. had ingelicht, hadden er in goed sa menspel maatregelen kunnen wor den genomen", aldus de inspected. De heer Adriaanse schrijft de aan vankelijke taxatie van het gemeen tebestuur dat het om een „incideófc" ging toe, aan het in de eerste dagéh achterwege blijven van medisch dui delijke klachten. Tijdens de vergadering, waarin de raad door het college van b en w werd geïnformeerd over de kwestie, las de burgemeester een lijst van eisen voor waaraan CSM zal moeten voldoen. Binnen veertien dagen moet de suikerfabriek een rapport opstellen, waarin de gebeurtenissen van de afgelopen tien dagen nauw keurig worden omschreven. Daar naast moet CSM snel een ram penplan opstellen. Burgemeester Dusarduijn heeft het de directie hoogst kwalijk genomen, dat een dergelijke grote organisatie niet sneller heeft gereageerd op de uitstoot van zwavelwaterstof uit be- z ink vijvers, waardoor de bevolking klaagde over slijmvliesontstekiiig en diarrhee. „Men had op zijn minst een crisiscentrum kunnen inrichten", al dus de burgemeester. De raad sprak gistermiddag, met ne gen stemmen tegen, zijn volledige vertrouwen uit in het milieubeleid van het college van b ert w. De ene tegenstemmer was het PvdA- raadslid W. Garskamp. Deze enige vertegenwoordiger van de PvdA in de raad gaf hiermee blijk van zijn gebrek aan vertrouwen in de enige PvdA-wethouder M. P. de Groff. In tegenstelling tot geruchten, die gisteren de ronde deden, zal de wet houder hieruit niet concluderen dat hij moet aftreden. De heer Garskamp heeft al langer geoppo neerd tegen het milieubeleid van het college, dat zijn partijgenoot verde digt. Ook dr A. Adriaanse, inspecteur van de inspectie volksgezondheid en mi lieuhygiëne in Zeeland, verwijt de directie van CSM te laat reageren. „De directie had natuurlijk al veel eerder in de gaten, dat de zaak uit de hand liep. Als zij tijdig de overheid Van onze Haagse redactie DEN HAAG De AR-fractieleider Aantjes heeft in het AR-weekblad Nederlandse Gedachten scherpe kritiek geuit op het gedrag van de. Westduitse christen-democraten in de afgelopen verkiezingsstrijd. CDU en CSU hebben volgens hem voorop gelopen bij de demagogie en wederzijdse verdachtmakingen die de campagne bepaalden. Hij vindt de vergelijking die door CDU-CSU werd gemaakt tussen het socialisme van de SPD en de praktijken aan de andere kant van het ijzeren gordijn „een schandelijke miskenning van de positieve rol die ook de Westduit se socialisten in de opbouw en het functioneren van een parlementaire democratie hebben gespeeld. Het verwijt dat het beleid van Schmidt en zijn regering tot econo mische wanorde heeft geleid moet iedere buitenlander wel met verbijs tering slaan, aldus Aantjes, die vindt dat het kabinet Den Uyl best eèns een voorbeeld aan dat beleid zou kunnen nemen. De eisen die de gemeente nu aifr CSM heeft gesteld, zijn geadvis door dr Adriaanse. De voorna zijn: Het bedrijf op korte termijn een plan te laten opstellen van voorzie ningen die noodsituaties als déze kunnen voorkomen, en in de op.2 december 1975 verleende hinder wets vergunning aanvullende beu lingen op te nemen ten aanzien van de bezinkvijvers. „En natuurlijk", aldus dr Adriaanse, „moet de situatie voortdurend in de gaten worden gehouden. Er is geen sprake van definitieve voorzienin gen, zodat het altijd mogelijk is dat het weer misgaat." De milieu- inspectie is het overigens helemaal niet eens met hej. verlenen van een hinderwetsvergunning voor het ge hele bedrijf. Bepaalde onderdelen voldoen niet aan de eisen. Vandaar dan ook dat lang voordat deze narig heid zich voordeed tegen het verle nen van de vergunning een beroep is ingesteld bij de Kroon. Het Texelse visserschip Maria" zat gisteravond bij Petten nog muurvast, nadat het gestrand was doordat een nylonnet in de schroef geraakt en de motor afgeslagen was. Schipper W. Tee u wis sen werd gister middag als laatste opvarende van boord gehaald. Hij wilde wachten op een sleepboot, maar het schip, dat op een strekdam ligt, bleek niet vlot te trekken. Twee andere opvarenden waren eerder gistermiddag met een helikopter van boord gehaald. Dat waren W. T. Bonnema uit Delfzijl en L. Steenvoorden uit Noordwijk. ADVERTENTIE „Natuurlijk heeft Ellen dromerige ogen. Weet je wel hoe laat het is?" langs het Nederlandse deel van de Rijn te bewaken. Alles bijeen was de accommodatie groot genoeg voor twee legi oenen van ongeveer tiendui zend man Het hoofdkwartier moet een fors gebouw geweest zijn. 95 bij 65 meter. De oostelijke vleugel ervan werd in de eerste helft van dit jaar opge graven. Inmiddels is ook een stenen soldatenbarak bloot gelegd. Verder werd er een grachtengordel deels onder de aarde vandaan gehaald. Tenslotte zijn nog de resten gevonden van een houten of ficierswoning met ommuurde tuin. een raadselachtige om heining van 120 meter lang en een gracht van een nog onbekend kamp. Nog in de winter van '76-"77 zal in het Rijksmuseum G. U. Kam een tentoonstelling van de fraaiste grafvondsten wor den ingerichL

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3