Massale betogingen tegen Franse regering Miljonair Geloogd Massief Eiken met Nieuwe Haaöse Courant Nieuwe Leidse Courant Ford oogst stroom kritiek na tv-debat i Meubelfabriek Oisterwijk Leven lang rondkomen van 1,6 miljoen gulden BB? Vakbonden wijzen bezuinigingen af Werkgevers dreigen Delfzijl IT I °Uyy Romeinse graven in Nijmegen - pag. 3 en met Later regen GARNALEN OP STRAAT Schoolmelk straks helft goedkoper Zweden: vrouw op buitenlandse zaken In deze krant Trouw bijvoorbeeld de Meubelmakers uit het zuiden des lands Welkomstvoordeel hoort bij u. Trouw 34STE vandaag voor 4 uur jypgegeven. wordt X morgen geplaatst en kan dezelfde dag al resultaat hebben Tel 020-913456 Tel 010-115588 Tel 070-469445 UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X 11000— LOSSE VERKOOPPRIJS 0,55 Van een verslaggever ROTTERDAM Als iemand bij zijn geboorte 1,6 miljoen zou hebben zou hij alles kunnen betalen wat het leven hem kost. Hij zou niet op grote voet kunnen leven maar zich wel alles kunnen veroorloven wat een gemiddelde werknemer doet. Dat heeft de spaarbank Rotterdam uitgerekend. Die berekening geldt voor een man, die getrouwd is met een vrouw die gaan baan heeft: Hij heeft twee kinderen, die echter op hun negen tiende jaar in hun eigen onderhoud moeten vfr^isn. De man overlijdt op zijn 69ste jaar. De grootste uitgavenpost gaat naar de belastingen, die in totaal (dus ook heffingen als BTW en wegenbelasting meegerekend) 270.000 gulden opslokken. De verdere uitgaven worden als volgt uitgerekend. Een dak boven zijn hoofd, meubilair, verwarming: 240.000 gulden. Voedsel: 220.000 gulden. Koffie, biertje, wijntje en wat rookgerei: 60.000 gulden. Wassen, tanden poetsen, douchen enz. 37.000 gulden en kleding, schoenen: 90.000 gulden. Televisie, radio, ijskast en andere apparaten: 30.000 gulden. Voor telefoon, postzegels en dergelijke int de PTT 25.000 gulden. De auto die voor de deur staat: 120.000 gulden. Cadeautjes, verjaardagen, feestjes: 90.000 gulden. Giften voor liefdadige doeleinden: 20.000 gulden Vakantie in buitenland: 25.000 gulden in vreemde valuta. Vakantie in Nederland: 19.000. gulden. Opzij gelegd voor de oude dag: 160.000 gulden (Waarvan 115.000 gulden via de sociale wetgeving). Zijn eigen begrafenis kost hen) tenslotte 4500 gulden. De erfgenamen delen een bedrag van 10.000 gulden dat in een spaarvaken achterbleef Bij zijn leven stopte hij daar 72.000 gulden dat hij er voor het grootste deel echter weer uithaalde Opmerking Oost-Europa valt slecht WASHINGTON (UPI, Reuter) De Amerikaanse president Gerald Ford heeft in zijn tweede tv-debat met Jimmy Carter een fout begaan, die hem duur kan komen te staan. Gisteren bleek dat hij een stroom van kritiek heeft los gemaakt met zijn opmerking dat er in Oost-Europa geen sprake is van een „Sow- ]et-overheersing". Het tweede tv-treffen tussen de bei de kandidaten voor het Amerikaan se presidentschap, dat woensdaga vond in San Francisco werd gehou den, ging over buitenlandse politiek. Zijn houding tegenover de Sowjet- Unie verdedigend kwam Ford op een gegeven moment tot de volgende uitspraak: „Er Is geen overheersing door de Sowjet-Unie van Oost- Europa en die zal er onder een rege ring-Ford ook nooit zijn." Om een toelichting gevraagd zei de president nog dat volgens hem de bevolking van Polen, Joegoslavië en Roemenië zelf niet vindt dat zij door de Sowjet-Unie wordt overheerst. „Elk van deze landen is onafhanke lijk, autonoom en heeft territoriale onaantastbaarheid." Democratisch presidentskandidaat Carter antwoordde daarop glimla chend: „Ik zou graag zien dat de Aanvankelijk opklaringen, maar later op de dag toenemen de bewolking met plaatselijk re gen. Matige tot krachtige wind uit zuid tot zuidwest. Maxi mumtemperaturen ongeveer 17 graden. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag: Overwegend droog met opklaringen en middagtempera- turen omstreeks 17 graden. Morgen zon op: 06.54 zon onder; 17.59 maan op: 18.24 maan onder: 08.09 WASHINGTON (Reuter) De ge middelde kosten voor levensonder houd in de Verenigde Staten zijn in september 0,9 procent gestegen. Om gerekend op jaarbasis komt dat neer op een prijsstijging van bijna elf pro cent Dit gisteren bekend gemaakt cijfer is slecht nieuws voor president Ford. Het betekent dat de inflatie in de VS nog niet is overwonnen. Daar mee verliest Ford één van de sterkste punten (het economisch beleid) uit zijn campagne. president de Poolse, de Tsjechische en de Roemeense Amerikanen ervan overtuigt dat de Sowjet-Unie Oost- Europa niet overheerst." Uit de kringen van Amerikanen van Oosteuropese afkomst kwamen gis teren inderdaad felle afkeurende re acties. Oud-ambassadeur in Polen John Gronouski verklaarde ge schokt te zijn door de uitlating van Ford. „In al mijn jaren in over heidsdienst heb ik niet zo'n domme en ondeskundige opmerking van de Amerikaanse president gehoord," zei de oud-diplomaat. „Alle Amerika nen moeten mijn diepe bezorgdheid delen over het gemak waarmee onze president door de Sowjet-Unie is misleid." Lev Dobrianski, voorzitter van het Comité voor Gevangen Landen, noemde Fords uitlating „absurd". Hij zei dat de opvatting van de presi dent „in tegenspraak is met de brute werkelijkheid van Russische over heersing en kolonialisme in oostelijk Europa." Een Europese diplomaat in Washington vond dat Ford „dwaas" had gehandeld met zijn verklaring. Sussen Minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger probeerde de zaak gisteren wat te sussen. Volgens hem had Ford eigenlijk willen zeggen dat de „Verenigde Staten nooit een Sow- jet-overheersing over Oost-Europa zouden aanvaarden." In Democra tische kringen werd er echter op ge wezen dat er geen misverstand over kan bestaan wat Ford zei, omdat hij er desgevraagd een hele toelichting bij gaf. Senator Edmund Muskie, zelf van Poolse afkomst, zei dat hij zich be drogen voelde door de president, om dat deze heeft „verkozen de mensen rechten van miljoenen mensen in Oost-Europa af te wijzen". Het hele debat ls trouwens in het voordeel van Carter uitgevallen. De Democraat was veel minder nerveus dan tijdens het eerste tv-treffen met Ford. Met een direct na de uitzen ding gehouden opiniepeiling zei veertig procent dat Carter het beter had gedaan en dertig procent dat Ford winnaar" was. Carter maakte duidelijk dat hij wat meer moraal in zijn buitenlandse beleid zou doen. ""'TT BRUSSEL Melk die aan school kinderen verstrekt wordt, zal in de nabije toekomst minstens de helft goedkoper worden dan ze nu ls. Dat zal het gevolg zijn van voorstellen van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG. De ongeveer 37,5 miljoen school gaande kinderen in de EG zullen er, aldus de plannen van de Commissie, voor moeten zorgen dat de Europese Gemeenschap niet, jaar in Jaar uit, met een groot melkoverschot blijft zitten. De EG wil ten behoeve van de afzet van melk 50 procent van de zogeheten richtprijs subsidiëren, op voorwaarde dat een EG-lidstaat zelf nog eens 25 procent van die richtprijs, in de vorm van subsidie, voor zijn rekening neemt. Nederlandse schoolkinderen krijgen over het algemeen kwartliterflesjes melk op school. Daarvoor betalen hun ouders nu ongeveer 24 cent, dat wordt 12 cent. STOCKHOLM (Reuter) Mevrouw Karin Soeder zal waarschijnlijk worden benoemd tot minister van- buitenlandse zaken van Zweden. Verwacht wordt dat haar benoe ming vandaag bekend zal worden gemaakt door Thorbjoern Ffllldin, die gisteren door het Zweedse parle ment tot minister-president werd gekozen. Hij werd gekozen met 174 tegen 160 stemmen. Hij zal leiding geven aan een regering van drie „burgerlijke" partijen. PARIJS (Reuter, UPI, AP) Eén miljoen Fransen zijn giste ren de straat opgegaan om te laten merken dat ze helemaal niets moeten hebben van de economische plannen van de regering Barre. Alleen al in de Franse hoofdstad liepen bijna 500.000 mensen mee in een pro testmars tegen de bezuinigin gen, die de regering heeft voor gesteld ter bestrijding van de inflatie. Tot de actie, die gepaard ging met een algemene staking van vier entwintig uur, was opgeroepen door de socialistische en communistische vakbonden. De staking trof vooral de openbare sector. Bus- en treinver bindingen waren voor drie kwart ver lamd en bijna alle binnenlandse vluchten moesten worden afgelast. Kranten verschenen er niet in Parijs. De post werd niet besteld en gas- en elektriciteit vielen een gedeelte van de dag. uit. In Parijs trok een half miljoen de monstranten van de Place de la Na tion naar de Place de la Republique. Ze voerden spandoeken met tegen de regering gerichte leuzen en rode vlaggen met zich mee. Ze gaven luid keels blijk van hun afkeer van de regeringsmaatregelen. Ook in Mar seille. Toulon, Lyon, Grenoble, Straatsburg en Rijssel werd door grote mensenmassa's gedemon streerd. Mei 1968 Een woordvoerder van het linkse vakverbond CGT sprak van de meest succesrijke staking tegen de regering sedert de onlusten van mei 1968. Een woordvoerder van de ge matigder vakbond Force Ouvrière noemde deze bewering zwaar over dreven. Volgens deze organisatie, die niet aan de staking meedeed, had den maar weinig mensen van de sta king te lijden en waren winkels en cafés normaal open. De door de socialistische en commu nistische oppositie-partijen ge- Een beeld van de demonstratie die gisteren in Parijs gehouden werd tegen de bezuinigingsplannen van de regering van premier Raymond Barre. BINNENLAND Schoolbesturen kraken ontwerp basisonderwijs 3 NW'ers vegen plan loonmati ging van tafel 5 Kamerlid Schol ten oneens met DenUyl11 BUITENLAND Rhodesisch ver zet nog niet ver zoend 7 KERK Prof. Rothuizen en het vloeken 2 Edward Heath en mevrouw Thatcher verzoend? pag. 7 Geestdriftige pinksterconfe rentie 2 Familieberichten 8 en 9 In zijn tweede artikel op onze pagina Economie gaat dr J.G. Post nader in op de maatregelen, die de overheid in het verleden heeft genomen om de investeringslijst van de ondernemer opnieuw te prikkelen. Tevens belicht hij, waarom deze pogingen over het algemeen weinig resultaat hebben gehad. steunde staking was sterk politiek gekleurd. Ze werd door deze partijen beschouwd als de eerste grote actie in de campagne van de linkse partij en tegen de economische politiek van de regering van president Gis- card d'Estaing. Over anderhall jaar vinden er in Frankrijk algemene verkiezingen plaats. „Ondemocratisch" Premier Raymond Barre heeft de stakingen en demonstraties onde mocratisch genoemd, omdat de bon den de staking hadden georgani seerd voordat ze de regeringsmaat regelen serieus hadden onderzocht. De regeringsplannen vormen een mengsel van prijsmaatregelen, richtlijnen voor loonstijgingen en belastingmaatregelen met het doel de inflatie terug te brengen van 11 procent dit jaar naar 6,5 procent in 1977. De vakbonden beschouwen de ze plannen als een „wrede aanval op de koopkracht van de arbeiders". De demonstratie had een bijzonder vreedzaam krak ter Wijnhandelaren verkochten hun dranken tegen kostprijs. Vakbondsleden deelden boterhammen uit aan de demon stranten en bistro's en cafés deden goede zaken. Luide toejuichingen van de toeschouwers oogstte een afvaardiging politiemensen, die. weliswaar in burger, aan de demon stratie meededen. Alleen een groep anarchisten ver stoorde op een gegeven moment de uitgelaten sfeer door met zwarte vlaggen naar de Place de la Republi que te trekken. Ze werden door de demonstranten uitgejouwd en orde- functionarissen verhinderden dat ze zich aansloten bij de demonstratie. Een ander incident deed zich voor toen demonstranten vier buschauf feurs, die riiet aan de staking deelna men uit hun bus haalden. Ook hier kwamen ordebewakers tussen bei de. Ze duwden de demonstranten onverwijld terug in de grote stoet. De Franse president Giscard is gis teren uit de Perzische hoofdstad Te heran teruggekeerd naar Parijs. De president heeft met de Sjah contrac ten afgesloten tot een bedrag van ruim 21 miljard gulden. Zo zal Frankrijk acht kerncentrales leve ren. De bouw van de eerste twee zal op korte termijn beginnen. Verder zal Frankrijk assisteren bij de aan leg van een spoorlijn tussen Tehe ran en Bandar-SJapoer. de construc tie van een autoweg en de bouw van 15.000 woningen. Geen statuut, anders. Van een onzer verslaggevers DELFZIJL Het havenschap Delfzijl heeft nog geen beslissing ge nomen over het invoeren van een sociaal vestigingsbeleid. Oorzaak is het dreigement van een aantal be drijven om enkele industriële projec ten niet door te laten gaan als dit „sociaal statuut" voor het Eemsmondgebied door zou gaan. Te vens ls gedreigd dat nieuwe investe ringen .extra kritisch zullen worden beoordeeld. Het voorstel van het ha- venschapsbestuur ls voorlopig uitge steld om na te gaan hoe serieus de waarschuwingen, die door werkge vers zijn geuit in de adviescommissie voor de haven Delfzijl, wel zijn. De bedoeling van het statuut is om bij vestiging van bedrijven bepaalde ei- sen te stellen ten aanzien van het personeelsbeleid en arbeidsvoor waarden, net zoals er ook milieu- eisen worden gesteld. Door de werkgeversorganisaties is gezegd dat dit nadelig zou zijn voor de werkgelegenheid in de Eemsmond, omdat de bedrijven dan wellicht lie ver uitwijken naar concurrerende havens. Tot nu toe heeft in Nederland alleen Rotterdam een sociaal statuut Mi nister Boersma werkt aan een lande lijke regeling en beschouwt regiona le sociale statuten als tijdelijke ex perimenten. i Met 1,6 miljoen kan een man met gezin le venslang toe. heeft een spaarbank uitgerekend. En dan moet hij nog geen gekke sprongen maken. Wat is het rente-percentage daar, zou je je alvragen. Wij weten een ding zeker een goede krant verrijkt u permanent. En zonder heisa. i i I Nieuwe abonnee: Straal: Plaats: Giro- Betaalt per kwartaal ADVERTENTIE Opgegeven door: Naam Adres: Plaats: Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. Exposities in toonzalen Oisterwijk. Amsterdam. Berkel (Z.H.), Ede. Hengelo (O). (Jtrecht, Valkenburg (L), Zuidlaren. Ik onlvani cru( naar keuze: f~] 1 Iraaie zwart-kunstledcren onderzeilen mei zilver bedrukte ouder wetse locomottefiyodellcn. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. 0 Praktische, kleurrijke eeuwicdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook Q Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Trouw/Kwartet, antwoord Schrijf op de open envelop nummer 2792, Amsterdam Een postzegel is niet nodig Die betalen wij eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droog- kamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland L.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1