Scholten (ar) noemt len Uyls argument over murverhoging onzin' Parijse autosalon: remmen of gasgeven V - 'f-V. i autobiografie in Rijnmond doorzetten *1 Ook toonkunstenaarsbond ongerust over Van Doorns saneringsplannen en Haag verwacht voorstel voor zéven procent Ondanks veto provinciale staten Lubbers wil ertsfabriek Index-huren Krebbers en Olof in dubbelconcert iï En dan nog.... Gestolen Picasso's teruggevonden DAG 8 OKTOBER 1976 AUTOMOBILISME/BINNENLAND/KUNST TROUW/KWARTET 11 door Gerard van der Wulp 1)EN HAAG Onzin. Dat is de duidelijke reactie van ARP-Tweede Kamerlid mr. J.N. Schol ten op het argument van premier Den Uyl dat de huren volgend jaar april niet met acht maar met zeven ïent moeten worden verhoogd omdat anders het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie iel ongunstig wordt beïnvloed. Het verschil tussen .zeven en acht procent huurverhoging betekent een verschil in het prijsindexcijfer van 006 procent, een cijfer ver achter de komma, aldus Scholten. die vorige i week in de Kamer namens de CDA- partijen de voornaamste opposant was tegen het plan van staatssecre taris Van Dam (volkshuisvesting) om de huurverhoging drie maanden uit te stellen. imier Den Uyl zei vorige week |dag na het kabinetsberaad, waar Kamer-nederlaag van Van Dam iroken werd, dat de huurverho- tot in de procenten nauwkeurig .it worden vastgesteld, om de in- itie mede te beteugelen. Scholten iver: Dat is geen zakelijke reac- |üe op de problematiek waarmee we bezig zijn. We hebben trendmatige huurverhogingen, dat heeft iets in rich van een gemiddelde, het ene jaar iets te veel, het andere jaar iets te weinig verhoging. Voor zover Den Uyl ermee wilde suggereren dat wij wél voor een onnodige huurverho ging zijn. zou zo'n opmerking mis plaatst zijn." Het kabinet spreekt maandag weer over de mate van huurverhoging van volgend jaar. Gaat het kabinet tóch nog op acht procent zitten, dan be hoeft er niets te gebeuren, want er geldt al een wet volgens welke de huren met dat percentage worden verhoogd. Maar indien het kabinet zeven procent kiest, moet er een voorstel tot wetswijziging door het parlement worden goedgekeurd. Voorstel In Den Haag wordt vrij algemeen verwacht dat het kabinet met zo'n wijzigingsvoorstel zal komen, vooral omdat behalve van Dam en Den Uyl ook KVP-minister Lubbers zich in het openbaar voor zeven procent huurverhoging heeft uitgesproken. Lubbers zei wantrouwen bij zijn ei gen CDA te signaleren over het be leid tot beteugeling van de inflatie en noemde het acht-procents- huurvoorstel als voorbeeld. Scholten daarover: „Die reactie van Lubbers vind ik sterk overdreven. Hij maakt zelf wel inbreuken op het prijsbeleid, bijvoorbeeld met de ver hoging van de gasprijzen voor tuin ders." Wanneer het kabinet met het zeven procent-voorstel komt staat meteen vast dat staatssecretaris Van Dam een nieuw conflict met de Kamer krijgt. Scholten: „Het zou niet zinvol zijn als het kabinetsvoorstel er komt. omdat men van te voren weet dat het een erg grote kans maakt te worden verworpen. Men kan zich be ter concentreren op het vele werk dat er nog te doen is, en daarvoor een goede sfeer behouden. ROTTERDAM Minister Lubbers van economische zaken acht het niet uitgesloten dat de regering toestemming geeft voor vestiging op de Maasvlakte van de ertsknikkerfabriek Kruwal hoewel provinciale staten van Zuid-Holland hun veto hebben uitgesproken. Mr. J. N. Scholten: Ze zullen zich wel zes keer bedenken alvo rens het machtswoord „onaan vaardbaar" te spreken van het kabinet: „Ik geloof niet dat ze zich dat zullen veroorloven, is mijn politieke taxatie. Ik geloof niet dat ze op zo'n punt het CDA tegen zich in willen nemen, temeer omdat we matiging van de huurverhoging voor de toekomst open hebben gela ten. Ze zullen zich wel zes keer be denken alvorens het machtswoord te spreken. Overigens wordt veronder steld dat premier Den Uyl zal pogen olie op de golven te gooien, door de beslissingen nog wat uit te stellen. Afgelopen vrijdag zei hij al dat er eigenlijk geen haast is bij een beslis sing, en dat de verhuurders de huur verhoging nog met gemak kunnen voorbereiden ais de beslissing pas in december valt. Dan zijn ook. aldus Den Uyl, meer gegevens bekend die de mate van huurverhoging beïnvloeden. door Jac. Kort AMSTERDAM Het had weinig gescheeld of het ambitieuze plan om het Dubbelvioolconcert van Henk Badings vier avonden achtereen uit te voeren (driemaal in de hoofdstad, een maal in Den Haag) was in het water gevallen. Dinsdag pas werd Herman Krebbers na een voedselvergiftiging uit het ziekenhuis ontslagen. Een dag later moest de eerste uitvoerir»» (in Amsterdam plaats vinden. Wanneer men weet dat de componist in zijn programmatoelichting vermeldt dat hij bij het componeren (in 1954) niet gedacht heeft aan twee willekeurige violisten maar aan Krebbers en Olof, die toen concertmeesters wa ren bij het Residentie Orkest, be grijpt men met hoeveel spanning werd afgewacht of Krebbers weer voldoende hersteld zou zijn om de zware taak op zich te nemen. En inderdaad het is gelukt. Dat Krebbers nog niet volledig op krach ten gekomen was, bleek eigenlijk alleen hieruit dat hij tijdens zijn optreden niet naast zijn confrater Olof stond, maar naast hem op een stoel zat. En zo hebben deze beide meester-violisten een schitterend pleidooi gehouden voor een stuk van Nederlandse bodem, dat mij we liswaar vanwege zijn gezwollen ka rakter niet zo erg aanspreekt, maar dat als verdienste heeft dat het voortreffelijke solo-partijen bevat. Theo Olof en Herman Krebbers op een foto van ruim twintig jaar geleden, toen Henk Badings zijn Dubbelvioolconcert voor hen schreef. Het buitengewoon langdurige en hartelijke applaus, woensdagavond na de Amsterdamse uitvoering, zal wellicht met name Krebbers hebben betroffen. Na de pauze volgde de Zesde Sym fonie van Gustav Mahler, het werk dat hij, na de voltooiing in 1904 zelf als „De tragische" aanduidde. Wan neer we weten dat de componist van buiten af maar vooral innerlijk ont zettend veel strijd en moeite heeft gehad, en dat de meesten van zijn werken getekend zijn door allerlei conflicten, dan is het niet moeilijk de overheersende stemming van de ze vijf kwartier durende symfonie te verklaren. Een hoogst enkele keer breekt de zon daarin door, maar het volgende ogenblik dreigt het nood lot weer toe te slaan. Zogezien ls deze symfonie een monument van troosteloosheid dat zijn weerga in de muziekliteratuur nauwelijks kent Haitink gaf er met het Con certgouw Okest een boelende vertol king van. De regering zou dit kunnen doen. gebruik makend van haar be- voegdheden die zijn vastgelegd in de J Wet luchtverontreiniging, zo liet de minister doorschemeren op een stu diebijeenkomst van het Openbaar lichaam Rijnmond. Provinciale sta ten van Zuid-Holland willen Kruwal nJethebben omdat naar hun mening het belaste milieu in dé Rijnmond dit niet verdraagt. Minister Lubbers, die zelf Kruwal al een bouwvergunning heeft verleend, vindt dat het kabinet het recht heeft het besluit van provinciale staten te toetsen aan het algemeen belang. Daarbij moeten naar zijn mening enige facetten aan de orde komen, - die tot nu niet voldoende doordacht Zijn. Zo is het, aldus Lubbers, nog geen vaststaand feit, dat de Industrie ln het Rijnmondgebied op vrij korte termijn moet overschake len van aardgas op vuilere olie of kolen. Verder meent Lubbers dat Zeer moderne, relatief weinig vervui lende bedrijven als Kruwal niet het slachtoffer mogen worden van het teit, dat andere, ouderwetse fabrie- milieu grote overlast ken het aandoen. Minister Lubbers sprak ook in het algemeen over de gevolgen van het huidige milieubeleid voor het be drijfsleven. Hij noemde het een „fan tastisch probleem", dat het in de meeste gevallen veel langer duurt dan is voorgeschreven voordat een vergunningsaanvraag is behandeld. Een recent onderzoek had hem ge leerd dat in meer dan de helft van alle gevallen de wettelijke termijn (ver) wordt overschreden. „We kun nen er niet onderuit vast te stellen dat we de zaak niet goed hebben uitgewerkt", aldus Lubbers. Het be drijf Kruwal is een dochteronderne ming van de Westduitse hoogoven- bedrijven August Thyssen Hütte, Friedrich Krupp en Mannesman!!. Deze bedrijven betrekken hun voor raden erts vrijwel uitsluitend via Rotterdam. Vandaar de wens in deze haven een fabriek te stichten, waar diverse ertssoorten verwerkt kunnen worden tot knikkers (diameter 1 cen timeter). Scholten wijst erop dat eigenlijk al leen PvdA en PPR achter de zeven procents-verhoging staan. D'66 is er ook wel voor, maar wil dan meteen een systeem invoeren van index- huren, waar het kabinet sterk tegen is. Index-huren worden vastgesteld naar aanleiding van de grootte van de inflatie. In december 1974 was er een zelfde conflict tussen Kamer-meerderheid en kabinet over de mate van huur verhoging als nu dreigt. In een de- cembernacht was een kabinetscrisis dichtbij toen het kabinet het onaan vaardbaar uitsprak over een door de meerderheid te steunen voorstel van Scholten om de meldingsgrens van huurverhogingen niet op acht maar op negen procent te stellen. In Den Haag wordt niet verwacht dat het kabinet opnieuw een „onaan vaardbaar" zal uitspreken als de meerderheid de wetswijziging dreigt te verwerpen. Die verwachting wordt mede ingegeven door het feit dat voorafgaande aan de nederlaag van staatssecretaris Van Dam vorige week ook het onaanvaardbaar niet uitgesproken werd. De staatssecre taris had het kabinet wèl om toes temming gevraagd verwerping van zijn voorstel tot uitstel onaan vaardbaar te noemen, maar hij kreeg die niet Niet keihard CDA-woordvoerder Scholten ver wacht ook geen keiharde opstelling AMSTERDAM Ook de Neder landse Toonkunstenaars Bond (NTB) heeft zijn ongerustheid uitge sproken over de plannen van minis ter Van Doom van CRM met betrek king tot de sanering van het Neder lands orkestwezen. Het eerste concrete gevolg, de ophef fing van het Nederlands Kameror kest heeft die ongerustheid bijzon der voedsel gegeven. Volgens de NTB zijn de opvattingen van de mi nister nergens getoetst en evenmin nauwkeurig en deskundig onder zocht. Dit deelde de bond mee na een on derhoud met de minister afgelopen dinsdag. Blijkens een verklaring van zijn hoofdbestuur bestrijdt de NTB de opvatting van minister Van Doom dat de orkesten dienen te worden ondergebracht in een aantal regionale samenwerkingsverbanden. De NTB meent dat alleen door de centralisatie van het orkesten bestel meer Nederlanders naar muziek ko men luisteren. Nu neemt slechts vijf procent van het Nederlandse volk kennis van het werk van de orkesten. De bond vindt dat een absurde situ atie. Ook meent de NTB dat de voostellen van minister Van Doom leiden tot een „ernstige verschraling van de muziekcultuur." .Wat de minister be oogt: een algemener muziekaanbod, wordt door zijn maatregelen juist niet bereikt, aldus de NTB, die ook bijzonder getroffen is door de mede deling van de minister dat ook niet meer geld ter beschikking zal komen voor opera en kamermuziek ln ons land. indien het Nederlands Kame rorkest niet opgeheven wordt. Positief oordeelt de NTB over de suggestie van de minister om te lo nen van de musici in symfonieorkes ten door het rijk te laten garanderen en over de wens van de bewindsman om te komen tot een landelijke CAO voor orkestmusici. Ook de mededeling dat de positie van het orkest van het operage zelschap Forum verzekerd is. en dat ook binnenkort nadere voorstellen inzake de operavoorziening ln heel Nederland verwacht kunnen wor den. is bij de NTB in goede aarde gevallen. Daarentegen is deze bond niet te spreken over het uitblijven van de Nederlandse muziekcultuur. De musici kunnen er geen genoegen meer mee nemen bestuurd te worden door muzlekminnende notabelen die de artistieke en organisatorische kennis missen om te kunnen uitma ken hoe een orkest moet functione ren, aldus de Nederlandse Toon kunstenaars Bond. De tentoonstelling van werk van de Groninger Kunstkring „De Ploeg" in Dordrecht Museum zal twee weken worden verlengd en nu tot 25 oktober duren. Zaterdag 16 oktober wordt te Schaesberg het Aad de Haas- documentatiecentrum geopend: naast documentatie over persoon en werk van deze in 1972 overleden kunstenaar ook veel schilderijen, grafiek en kleine plastieken. it In verband met de grote belangs telling voor de expositie van werken van Aart van Dobbenburgh ln de Galerie Heule, Keizersgracht 330. Amsterdam is deze tentoonstel ling verlengd tot 1 nomvember. ir Als speciale bijdrage aan de vie ring van het 25-jarig bestaan van het Nederlands-Italiaans Cultureel Ver drag en ter herdenking van Titi- aan's 400ste sterfdag organiseert het Nederlands Interuniversitair Kunsthistorisch Instituut te Floren ce van 16 oktober tot 7 november een tentoonstelling van tekeningen prenten en brieven van Tttiaan en daarmee verband houdend werk van Noord-Europese kunstenaars. MARSEILLE Een collectie van 118 schilderijen van Picasso die in Avignon uit het palels der pausen werd gestolen is teruggevonden in een gehuurde vrachtwagen na een tip van onbekende zijde. In verband met deze diefstal werden zes arre staties verricht. De schilderijen wer den op 31 januari van dit jaar gesto len; het was een van de grootste kunstdiefstallen van alle tijden. De waarde van de werken bedraagt ruim tien miljoen gulden. Volgens de politie zijn de schilderijen in goe de staat teruggevonden. R. Slok, van „Unitas", overleden Van onze soc. economische redactie UTRECHT Op bijna 70-jarige leef tijd is overleden de heer R. Slok, oud-penningmeester van de voorma lige Nederlands Christelijke bond van werknemers in textiel- en kle dingbedrijven „Unitas", die enkele jaren geleden ls gefuseerd met de Industriebond CNV. De heer Slok trad ln augustus 1931 in dienst van „Unitas". welke organisa tie hij in 1966 verliet ln verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd. De begrafenis zal plaatshebben maandagmiddag 11 oktober op de begraafplaats „Den en Rust" in ZBilthoven om ongeveer drie uur. na een rouwdienst om twee uur in de Opstandingskerk in De Bilt. door Sicco de Jong In de door stakingen lamgelegde Franse hoofdstad is gisteren de jaarlijkse autosalon geopend. De verkeerschaos maakte deze eerste dag het bezoek aan de tentoonstelling nauwelijks moge lijk, maar het automobilistisch evenement wordt door iets meer dan de algemene staking overschaduwd. Als het Franse parle ment akkoord gaat zullen de autobelastingen in november sterk stijgen. Daarmee ziet 1977 er voor de auto-industrie, die dit jaar indrukwekkende verkooprecords behaalde er zeer somber uit. i Citroèn's kleine LN met Peugeot-koetsje: in Parijs officieel onthuld. Opel's Kadett City J voor Jeugdige rijders: klein moet het doen. De benzineprijs zal 12 procent stij gen en daarmee boven de 2 franc per liter komen, de motorrijtuigenbelas ting wordt bijna de helft duurder, het lenen van geld wordt moeilijker en dan is er nog de loonstop, waarte gen alle vakbonden eendrachtig Protesteren. Voor de auto-industrie, waarvan de Franse economie zo sterk afhanke lijk is geworden, betekent dit „geen catastrofe, maar de maatregelen zul len wel effect hebben, omdat in we zen al onze klanten getroffen wor den", aldus Bernard Vernier-Palliez, President-directeur van Renault. Dit staatsconcem vertegenwoordigt thans 43 procent van de Franse auto- Produktie en boekt behalve in eigen grote successen in Spanje. Duitsland en Italië. Dat er op dit moment flinke levertijden zijn, komt door de slechtere vooruitzichten in Frankrijk wel van pas. verklaarde de heer Verhier-Falliez gisteren op zijn eerste officiële persconferentie als leider van de Régie Renault Zuiniger auto Het Franse topmerk wil opnieuw proberen door zijn zuinige auto's hij noemde de Renault 5 GTL, 14 en 20 een groter aandeel in de slin kende markt te veroveren. Het plan-Barre, waarmee de minis ter-president van Frankrijk de auto industrie wel een zeer koude douche geeft, was aan de vooravond van de opening het gesprek van de dag op de Parijse autosalon. Maar toch be roemen de Franse constructeurs zich erop steeds zuiniger auto's te bou wen en het voorbeeld is wel de Ci- troën LN. Van Franse zijde is dit van de Peuge ot 104 Coupé afgeleide wagentje de primeur van de tentoonstelling. Een eerste indruk ermee leert dat het zitcomfort en het benzineverbruik zeer gunstig uitvallen, maar het la waai en de trekkracht van de luchtgekoelde 600 cc-motor valt tegen. Uiterlijk is de nieuwe Citroën een aantrekkelijk model doch het inte rieur is met name achter krap. Daar mee mist deze LN juist wat de Lelij ke Eend en andere Citroëris bieden. De wagen komt in februari in Neder land en zal minder dan 10.000.- kosten. Vooruitzichten Ondanks het volledig samengaan binnen de nieuwe houdstermaat schappij Peugeot-Citroën zeggen Renault en Peugeot elk ook hun samenwerking te willen voortzetten. Renault ziet echter nog steeds wei nig toekomst in de dieselmotor waarmee Peugeot en Citroën elk veel verkoopsuccessen behalen. In Frankrijk kost dieselolie nu al een derde minder dan benzine en het prijsverschil wordt straks nog groter. Voor Renault staat de vormgeving bovenaan het prioriteitenlijstje van dit moment: minder luchtweerstand moet het benzineverbruik het meest beperken, zegt de topman van het concern dat in 10 maanden tijd 10.000 nieuwe arbeidsplaatsen creeërde. Op lange termijn acht hij trouwens de vooruitzichten van de auto goed. In de eerste plaats omdat de auto bijna twee miljoen mensen werkge legenheid biedt met een opbrengst van 64 miljard francs. Ten tweede betekent het een belangrijke bijdra ge voor de staatsinkomsten en eigen lijk pas in de derde plaats is het een voornaam gebruiksvoorwerp, meent hij. Kleine auto Stond vorig jaar de Parijse salon nog in het teken van de prestigieuze zescilinders van Renault en Peugeot en een staatsiewagen op basis van de Citroën CX, dit jaar is de kleine auto duidelijk favoriet. Geen fabri kant. of hij heeft op dit gebied wel een nieuwtje te melden. Al is het in geen enkel geval een werkelijk revo lutionaire ontwikkeling Renault geeft zijn bestseller, de R 5. nog eens extra aandacht door een cabriolet-uitvoering er van. De Re nault 5 Cacharelle heeft een inte rieurontwerp van de gelijknamige couturier: naar het voorbeeld van wat eerder de modekoningen Cardin en Courrèges voor Simca en Matra deden. Het Peugeot-concern heeft behalve de Citroën LN zijn verjongde vijf- deurs 104-serie uitgebracht na de Peugeot 304 Diesel het voornaamste nieuws van het merk met de leeuw en Simca veranderde het uiterlijk van het model 1000 opvallend. Maar dat was tevoren al bekend, evenals het feit. dat Ford's Fiesta hier zijn opwachting zou maken. Jugendstil Een nieuwtje van het laatste uur is echter de komst van de Opel Kadett J-serie, afgestemd op de jeugd. Technisch heeft dit model niets bij zonders, maar het is wel een moder ne criar* op het oude thema Ju gendstil iw„ jbij in het Frans de J voor Jeunesse staat) in de vorm van een speciale zwarte beschildering langszij: biezen in een smaakvol ge heel met eveneens zwarte grille en bumpers. De uitrusting is zeer compleet. Vooral de driedeurs City fleurt er opmerkelijk mee op. Opel kon trouwens niet achterblij ven bij alle wijzigingen aan de klei ne modellen met achterklep, waar van VW nu de Golf als dieselauto toont Inmiddels blijkt ook deze die sel van een rustig kaliber: alleen het starten is wat lawaaiig. Het gemid deld verbruik komt rond de 1 op 15 uit. Dat zal bij de Peugeot 304 Diesel met 1350 cc-motor (tegen 1500 cc voor de VW Golf) toch nog wel iets meer zijn. In het luxere genre valt op, dat Renault de Alpine A 310 nu ook met bekende Renault-Peugeot-Volvo ze- scilindermoter uitbrengt. Verder to nen de carrossiers op de Parijse au tosalon weer wat vondsten. Dat geldt met name voor de Italia nen. Giugiaro, de oi:iwerper v Alfa Romeo's en Volkswagens toont er een zeer sjiek model op basis van de 8-cilinder Maserati Indy met het getint glazen dak. Andere carrossiers verschijnen met coupés op basis van de grote Lancia Gamma en het nieuwe type Fiat XE-9 werd als een goede lijn een nummer van eigen huis op de zijkant. Tenslotte is voor gewone mensen hier ook nog een interessante Euro pese première te zien. Het betreft die van de Honda Acord met 1.6 liter 80 pk-motor uit Japan. De fabriek besloot op het laatste moment deze auto toch maar in Parijs te introdu ceren, al hebben de Japanse auto merken nog steeds nauwelijks voet aan Franse bodem kunnen krijgen. Ander, negatief nieuws is dat dit' Jaar voor het eerst de president van de republiek besloten heeft de auto salon niet te bezoeken. In navolging van De Gaulle en Pompidou nam Giscard d'Estaing de gewoonte over de tweede dag de salon met een presidentieel bezoek te vereren. Maar morgen als de staking voor bij moet zijn blijft Giscard d'Es taing weg zonder te zeggen waarom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11