Meer dan duizend woningen in plan voor Vlietlanden Delft krijgt sociaal medisch centrum Affiches tegen (te veel) drank KORT Uit de wereld van de Bonneterie: The perfect combination for gentlemen Trouw A Contract zandwinning bracht provincie in moeilijk parket Opening tweede wijkpost in Schilderswijk Beslissing over Delfland opgeschort Militair na wilde achtervolging door politie aangehouden Celstraf wegens dood door schuld Drs. Mors: We willen een groter bereik Voor overrijden fietser twee maanden Met witkar langs verkeersknopen WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bouwplannen, die de Stevingroep ontwikkelt voor het natuurgebied De Vlietlanden bij Leidschendam, omvat ten 1000 a 2000 zgn. recreatiewoningen. Door een kwart van het gebied te bestemmen voor deze tweede woningen kan het provinciaal bestuur de rest van het natuurgebied behouden voor recreatie. Zoals gemeld heeft het Tweede- Kamerlid Van Kul jen (PPR) vragen gesteld over de gang van zaken rond Stevins plannen. Het is altijd de be doeling geweest het gebied geheel geschikt te maken voor openbare recratie (watersport, groenstroken, ligweiden. natuurgebied). Juist in de Haagse en Leidse regio bestaat een grote behoefte aan zo n recreatiege bied. aldus de provincie. Driekwart van de 300 hectaren tel lende Vlietlanden zal de gewenste bestemming krijgen maar een kwart zal waarschijnlijk naar de Ste vingroep gaan. Een en ander heeft te maken met zandwinning in het ge bied. Aan het einde van de zestiger jaren sloot de provincie een overeen komst met de BV Recreatiecentrum Rijnland, die later is opgenomen in de Stevingroep. Het bedrijf wilde zand winnen dat gebruikt zou wor den bij de aanleg van wegen. Na dat het karwei zou het gebied voor het symbolische bedrag van één gulden aan de provincie worden overgedra gen door het bedrijf. Echter, omdat een aantal grote we genbouwplannen nooit in uitvoering is genomen bleek er nauwelijks be hoefte te bestaan aan zand uit de VlieUanden. De Stevingroep. ge confronteerd met een financiële strop, wijzigde de plannen en legde die aan de provincie voor. Ten einde het grootste deel van de Vlietlanden te redden stemden Gedeputeerde Staten daarmee in. De overdracht aan de provincie van driekwart Vlietlanden is dan name lijk niet langer afhankelijk van de winnig en verkoop van zand.'' Overigens verwachten Gedeputeer de Staten dat een deel van het zand in de Vlietlanden nog wel gebruikt kan worden en wel voor de aanleg van de Schiphollijn. De provincie heeft destijds een bedrag van ruim 7 miljoen in de zandwinnig geïn vesteerd De provincie weet nog niet of een deel van de Vlietlanden gebruikt moet worden voor vuilstort. Voor het probleem, dat Leiden en omgeving veel vuil niet kwijt kunnen is een oplossing volgens GS dringend geboden. DEN HAAG De tweede wijkpost van de Stichting Voorzieningen voor Ouderen in de Schilderswijk zal vrijdag 15 oktober in gebruik worden gesteld. Wethouder van Hagen (wijk- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG ..Help. Nederland bezat zich" stond er te lezen op één van de ruim veertig affiches die gis teren waren opgehangen in het soci aal-cultureel centrum „De Steeg" aan de Van Swindenstraat in Den Haag. De affiches waren gemaakt door leerlingen van de christelijke scho lengemeenschap Beneden-Maas in Vlaardingen en hingen ter beoor deling van een jury in „De Steeg". Drie leerlingen vielen in de prijzen omdat hun werkstuk het beste vol deed aan de opdracht: het maken van een affiche over drankmisbruik in relatie tot de gezondheidsvoor lichting. De wedstrijd werd gehou den op initiatief van de Koninklijke Algemene Vereniging Volksbond te gen Drankmisbruik. De meeste leer lingen lieten uit de tekeningen en teksten blijken beslist niet tegen het gebruik van drank te zijn. Dat was ook niet de bedoeling want het ac cent diende bij de affiches te liggen op drankmisbruik en niet op geheel onthouding. te van de bejaardenfrat aan de afvalwater zuivering Van een verslaggever DEN HAAG Leidse politieagenten hebben in de nacht van maandag op dinsdag na een wilde achtervolging door een groot deel van Zuid- Holland de 19-jarige dienstplichtig militair J. H. H. uit Leiden aange houden. De achtervolging begon in Leiden, toen de agenten de auto wilden laten stoppen voor een controle. De auto reed vol gas weg toen de agenten uit hun surveillancewagen stapten. Daarop volgde een wilde achtervol ging door de Randstad via Zoeter- woude. Stompwijk. Leidschendam. Nootdorp. Voorburg. Den Haag. Scheveningen en weer Den Haag. waar de vluchtende automobilist op de Leijweg de strijd opgaf. H.. die is gelegerd in Den Bosch, is overgege ven aan de marechaussee. Tijdens de achtervolging heeft de politie op de militair geschoten. Na dat eerst waarschuwingsschoten wa ren gelost, werden uiteindelijk vier gerichte schoten afgevuurd. Eén van de gerichte schoten versplinterde zo wel de achterruit als de voorruit van de wagen, waarop H. de race stopte. Een tweede kogel drong volgens op gaaf van de politie in het linkerach terlicht van de auto. een derde ver dween via de kentekenplaat in de rugleuning van de bestuurdersplaats en een vierde kogel schampte af op het achterspatbord van de vermoe delijk in Oegstgeest gestolen auto. De wilde achtervolging door Zuid- Holland heeft nogal wat verbazing gewekt, doordat geen van de andere politiekorpsen op de hoogte was ge steld. De Haagse politie, die gisteren haar verbazing uitsprak, bemerkte de achtervolging pas toen een sur veillance zag dat een politiewagen van een ander korps door Den Haag achter een auto aanraasde. Volgens de Leidse politie hadden de achter volgende agenten wel de alarmcen trale in Leiden gewaarschuwd, maar was het radiocontact door de grote afstand later verloren gegaan. Delftselaan overdragen aan de bewo nerscommissie. die deze wijkpost met steun van de Stichting WO gaat leiden. Ook wordt deze middag de nieuwe naam van de flat annex recreatiezaal onthuld door een in de buurt woonachtige bejaarde. Het centrum moet een zogenaamde „open ruimte" worden voor de circa anderhalf duizend bejaarden uit de omgeving. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een 45-jarige teke naar uit Spijkenisse hoorde de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank 8 weken gevangenisstraf (waarvan 2 voorwaardelijk). 6 maan den voorwaardelijk intrekken van het rijbewijs met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 2.000 gul den tegen zich eisen wegens veroor zaken van dood door schuld. De tekenaar was in de morgen van 12 april op de rijksweg in Delft op een stilstaande auto als gevolg van file-vorming Ingereden, waar bij een passagier uit zijn auto ge dood werd. De officier was van me ning dat verdachte niet de nodige voorzichtigheid betracht had op de ze mistige ochtend, terwijl het weg dek nogal glad was. De uitspraak is over veertien dagen. Van een onzer verslaggeefsters DELFT De beslissing over het bestrijdingsplan verontreiniging op pervlaktewateren 1976-1980 is voor lopig uitgesteld tot 25 november a s. Hiertoe heeft de verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap van Delfland 30 september j.l. beslo ten. Dit gebeurde op dringend ver zoek van de Haagse hoofdingeland A. J. van Hagen en de Voorburgse hoofdingeland-plaatsvervanger drs H. K. van Hasselt. Zij deden dit naar aanleiding van een daags tevoren van burgemeester en wethouders van Den Haag ontvangen brief. Daarin verklaren B en W het niet eens te zijn met de bestuurlijke or ganisatie van de afvalwaterzuive ring. zoals die door de provincie Zuid-Holland is geregeld. Krachtens deze regeling immers zal Delfland in de nabije toekomst in zijn gehele gebied de afvalwaterzuivering moe ten verzorgen. Delfland en Den Haag zullen in de komende weken overleg voeren over het toekomstige beheer van de rioolwaterzuiverings installatie bij Houtrust. De verenig de vergadering sprak algemeen waardering uit over de inhoud van het bestrijdingsplan. waarin het be leid wordt vastgelegd tot 1980 voor een verdere verbetering van de wa terkwaliteit in Delfland. Van onze correspondent DELFT Het Medisch Opvoedkundig Bureau, dat zich vooral richt op kinderen met gedragsmoeilijkheden en het Bureau voor Levens- en Gezinsvragen, dat zich meer bezighoudt met moei lijkheden tussen huwelijkspartners hebben besloten één „Soci aal Medisch Centrum" op te richten. IADVERTENTIE In de Bonneterie vindt u precies wat u zoekt 100% wollen sportcolberts.twee-knoops en met zijsplitten Gedessineerd of effen, o.a. Harris Tweed Prijs f 285.- Grijze pantalons geschikt voor alle seizoenen, met klassieke voetwijdte en voorzien van omslag In zuiver wollen flannel f 149,-. in wol/terlenka f 139 - Kortom.zoek de voor u perfecte combinatie uit een ruime collectie op het Haagse Buitenhof Bii de Bonneterie Ijj Beide instellingen, die zich al jaren bezighouden met een stukje wel zijnswerk. zijn in het leven geroepen door een aantal instanties (waaron der kerken en humanistische instel lingen). die op dit gebied nog veel lacunes zagen De voorzitter van het Medisch Op voedkundig Bureau (MOBt dat in 1953 werd opgericht, zegt hierover: „Het was destijds wat de organisatie betreft een nieuwe aanpak, dat groe pen met verschillende le vensbeschouwingen samen iets op touw zetten. Het was dan ook erg moeilijk zoiets in „verzuild" Neder land op te zetten. Er waren welis waar nog wel drie besturen (protes tant. katholiek en algemeen), maar daar merkte je in de praktijk weinig van" Het MOB houdt zich voorna melijk bezig met problemen, die zich bij schoolgaande kinderen voordoen. Hieronder vallen ondermeer: leer-, beroeps- en gedragsmoeilijkheden en lichamelijke klachten. Het bu- reap werkt met een zeer gespeciali seerde staf. Een zenuwarts, een kin derarts, sociaal werksters, psycholo gen en een pedagoog. In totaal der tien mensen, waarvan enkelen part time. Per jaar krijgt het bureau zo'n 150 aanmeldingen via ouders, artsen en scholen. In principe kan iedereen gebruik maken van de hulp die ver leend wordt. Kosteloos Het werk wordt namelijk gesubsidieerd door de ziekenfondsraad. Maar in de praktijk is dat lang niet altijd het geval. Drs. Mors: „Wij vinden het erg jammer dat het bereik niet zo groot is als we wel zouden willen. Vroeger was het werk erg medisch getint. Nu is het sterk verbaal gericht en daar is niet iedereen op ingesteld. We zoe ken wel wegen om dat op te lossen, maar het is toch erg moeilijk die drempel weg te nemen". „Het Bureau voor Levens- en Ge zinsvragen kwam in 1965 van de gTond. Het werd in hetzelfde pand Koommarkt 69 gevestigd. Met het MOB kwam de regeling tot stand, dat de specialisten van dit laatste bureau als adviseurs van de maat schappelijk werksters van het BLGV zouden optreden. „Dat bleek echter niet te gaan. De maatschappelijk werksters wilden slechts in beperkte mate adviezen, maar de deskundi gen van het MOB voelden zich ver der betrokken bij het werk, omdat ze gewend waren in teamverband te werken. Mensen vertrokken en we moesten de beide stichtingen steeds weer nieuw leven inblazen. Het BLGV heeft daardoor slechts één jaar gefunctioneerd, maar het be stuur bleef naar nieuwe mogelijkhe den zoeken. De voorzitter van het BLGV, dokter Smit en ik zijn toen tot de conclusie gekomen dat een fusie van beide bureaus het beste was. Beide besturen en de staf van het MOB zijn akkoord gegaan met onze plannen", aldus drs. Mors. Volgens hem is dit een nieuwe opzet, waarvan de noodzaak in het werk zelf gebleken is. „Vooral in het werk van het MOB merkte je dat je er niet bent door alleen maar geïsoleerd met het kind te werken. Op die ma nier neem je alleen de symptomen weg. Je moet er ook de school en vooral de ouders bij betrekken. Maar als je het hele gezin in de behande ling betrekt, werk je haast al op het terrein van het BLGV Er is geen duidelijke grens te trekken als je met gezinstherapie wilt werken. En dat willen we nu juist. Deze visie is niet nieuw, het is een algemeen den ken in de geestelijke ge zondheidszorg. Bij ons vindt dat ech ter wel zijn neerslag in de fusie, waar bij de doelstellingen van de beide bureaus teruggevonden kunnen wor- Pontveer De bediening van het pontveer over de Delftse Vliet is weer in vakbekwame handen. Dit delen B i W van Rijswijk mee naar aan leiding van vragen van het raadslid L. Maat. Het raadslid twijfelde aan de kundigheid van de vervanger van „Ome Teun", terwijl ook ouders van school gaande kinderen door middel van een petitie van hun ongerustheid lieten blijken. De vervanger is on dertussen vervangen door een be kwame medewerker van Provin ciale Waterstaat. Bedrijfsonderzoek De gemeente Zoetermeer gaat een onderzoek houden onder ge vestigde bedrijven en bedrijven, waarvan bekend is dat ze naar Zoetermeer zullen komen. De snelle bevolkingsgroei zal zich de komende jaren voortzetten en de vraag naar arbeidsplaatsen zal dus ook groter worden. Het uit gangspunt is dat Zoetermeer geen slaapstad mag worden. Dat houdt in dat er nog een aanzienlijk aantal arbeidsplaatsen gecreëerd zal moeten worden. Zoetermeer wil daarbij zoveel mogelijk die vormen van werkgelegenheid aantrekken, die zijn afgestemd op de capaciteiten en de wensen van de bevolking. En dan nog dit B en W van Leiden hebben ter gelegenheid van de herdenkin' van Leiden's Ontzet aan de heer1 Coster (voorzitter NW Leiden) c' erepenning der gemeente Leidt in zilver toegekend. PvdA/D'66/PPR afdeling De Li organiseert op vrijdag 8 oktob om 20.30 uur aan het Achterlaa tje 14 een politieke avond ov inkomensnivellering. den binnen één bestuur, één staf en één methodiek", aldus drs. Mors. Maar deze fusie is slechts het verbin den van twee schakels van de keten aan Delftse hulpverleningsinstan ties. Zo zijn er ook nog de Stichting Maatschappelijke Dienstverlening, de Schoolbegeleidingsdienst en de Sociaal Psychiatrische Dienst. Het werk van deze instellingen nog los gezien van de alternatieve hulporga nisaties overlapt elkaar enigszins. Moeten die nu niet allemaal fuseren? Drs. Mors: „Ik kan niet ontkennen dat het goed zou zijn. maar het is een grote hap om dat in één keer te doen. In de toekomst zie ik dat nog wel eens gebeuren. Een moeilijkheid is echter vaak dat de instanties alle maal verschillende doelstellingen hebben". Maar ook de fusie tussen het Me disch Opvoedkundig Bureau en het Bureau voor Levens- en Gezinsvra gen is nog niet helemaal rond. Er is nog een gebrek aan financiën, terwijl er uitgebreid moet worden. Er zijn ook nog een aantal maatschappelijk werksters nodig, maar CRM. die het werk van het BLGV mede subsidi eert, heeft laten weten dat er voorlo pig niets te verwachten valt. DEN HAAG Twee maanaen ge vangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 25-jarige programmeur uit Leiden, wegens veroorzaken van dood door schuld. De programmeur was op 3 april met de auto op het kruispunt Plesman- laan-Vondellaan te Leiden door een rood verkeerslicht gereden, waarna een wielrijder aangereden werd. die kort daarop overleed. Tevens had hij een alcoholpromilage van 2.20 in zijn bloed. De verdediger voerde aan dat het licht nét op rood gesprongen was en verdachte door z'n snelheid niet meer kon stoppen. Bovendien zou het slachtoffer niet op groen licht gewacht hebben, maar bevond hij zich al op het kruispunt. De rechtbank zal op 14 oktober uit spraak doen. VLAARDINGEN Wethouder Gou- driaan van Vlaardingen en de vier leden van de ambtelijke werkgroep Verkeer en Vervoer gaan elk in een witkar de verkeersknelpunten in Vlaardingen bekijken. Ze doen dit op maandag 11 oktober. De start is 's middags om 2 uur op de markt. De witkarploeg zal ongeveer anderhalf uur door de gemeente rijden. Van dinsdag 12 tot en met vrijdag 15 oktober blijven de vijf witkarren in Vlaardingen, zodat de inwoners ook een tochtje door de stad kunnen maken. ZAKENFLITSEN INLICHTINGEN over de aantrekkelijke advertentie tarieven van worden u gaarne verstrekt TEL. 020-913456 Toestel 743 Zaeland-Zuid-Beveiand. Hoedekenskerke. Half vrijst. woning m«t c v. en grote schuur. 10*17. 05.000. Hoedekenskertie. Vrtjst. woning. 1000 m2 grond, c.v.. eendc- vtjver. dubbele garage Verseke Goed onderh. half vrijst. «gezinswoning met c.v. 65 000 Rilland. Wat ouder vrtjst. herenbuis. moet goed geschilderd worden. 85.000. Rilland. 2 jaar oud halt vrijst. herenhuis, garage, c.v. en grote tuin. zeer luie. 145.000 Krabbendijke. Vrijst woning met grote tuin. f 47.000. Verseke. Halt vrijst. woning, dicht bij de haven. 55.000. Minneard Vastgoed Provincialeweg 11. 's-Gravenpolder. Tel. 01103-1403. Combi Kruiser 10*3 05*0 75 met Peugeot 6 cyl diesel, in perfecte staal van onderhoud Mmnaard Vastgoed. Provincialeweg 11. 's-Gravenpolder Tel 01103-1463 Patat-Friteswagen In het Centrum van Zuid- 3eveland Hoge omzet. Vraagpnts 45.000 Mlnnaard Vastgoed, Provincialeweg 11. s-Gravenpolder. tel 01103-1463 rVaSR.WiniNMIf4 Elke vrijdag in 7/"OC/Mf Inlichtingen over de aantrekkelijke adverten tietarieven worden u gaarne verstrekt. Tel. 020-913456. toestel 703 en 716. 1 Vil >-V /-i- - tegemoetkoming in de kosten voor 1 PIPYIViTP/TPIr *|fl lYgmg 4** woon- en werkverkeer: A^IVAIU IrV'/ tvU ✓JLVr JL HO leV - goede lunchfaciliteiten; - aantrekkelijke spaarregeling. De afdeling telecommunicatie van ons Centraal Kantoor in Den Haag heeft vacatures voor de gecombineerde functie van telexiste/telefoniste. - type-ervaring; - leeftijd tot 25 jaar. Wij bieden; Inlichtingen worden na telefonische afspraak (070-773500) verstrekt door de heer R. H. Kooy in een persoonlijk onderhoud. Voor de vervulling van onze vacatures denken wij aan dames die ervaring hebben als telexiste of telefoniste (of beiden). - een goed salaris; -een dertiende maand: - 8% vakantietoeslag; Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan onderstaand adres onder nr. 296/1147. Wie in een van deze functies geen ervaring heeft, kan bij de A A telecommunicatie-afdeling een opleiding volgen. Andere vereisten: - HAVO/MAVO of gelijkwaardige opleiding: SHELL INTERNATIONALE PETROLEUM MAATSCHAPPIJ B.V. - goede kennis van de Engelse taal; Aldeling PNSH. Carel van Bylandtlaan 30. Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6