NOS-radio begint serie concerten DOLLY VAN ADNDCM Radio- en televisieprogramma's Aage M. Smidje Verholen Vijfmaal op vrijdagavond Vrijzinnige omroep houdt congres NOS zendt tweede debat tussen Ford en Carter uit Landré nu ook in journalistenforum Socutera in teken van de bijbel Royal Nederland Even puzzelen Anouk komt op voor studiomusici WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 Het vreemdste weien van deze schepping Is de mens. Tot die conclusie moest Je wel komen toen Willem Duys gisteren In zijn „Vuist" sprak met Aage M, die als gentleman-brandkastkraker en uitbreker heel wat voorpagina's heeft gehaald. Het publiek in de studio reageerde op het gesprek alsof de misdaad plotseling een soort cabaretnummer was geworden. Maar diezelfde mensen winden zich misschien morgen op als ze weten dat er kleurentelevisie In de bajes is. En wanneer zij horenl dat een Surinamer of een Ambonees iets heeft uitgevreten, roepen ze wellicht „dat die hele troep moet worden teruggestuurd'' Applaus voor Aage omdat hij beloofd beeft geen brandkast meer te sullen aanraken, maar de bittere verhalen van ex-gedtineerden die van ons geen behoorlijke kans krijgen om een nieuw leven te beginnen, zullen we nbog vaak horen zonder er ons veel van aan te trekken. Ik geloof niet dat de Avro met deze Jongste publiciteitsstunt van Willem Duys bet publiek anders heeft leren denken over ons strafstelsel en de gevangenen, wanneer over enxeie weken olj een opinieonderzoek de actualiteitenrubrieken worden doorgelicht, zal blijken dat naar algemeen gevoelen de betrouwbaarheid van Achter het Nieuws met een flink aantal punten is toegenomen. Een belangrijke oorzaak liet zich gemakkelijk raden bij het eerste optreden van W. L. Brugsma als presentator en ondervrager bij de VARA In een reeks informatieve televisieprogramma's bewees hij al eerder, bijna ideale kwaliteiten te bezitten voor het leiden van discussies waar ook wat U'tkomt. Brugsma formuleert zijn vragen exact en helder en geeft daarmee koers aan een gesprek zonder zijn partners te manipuleren. Hinderlijk doordrammen wat Je nogal eens ontmoet op de buis heeft deze vakman niet nodig. Hij verstaat de kunst, een geïnterviewde de lengte te geven zonder zich op een zijspoor te laten brengen Een soort hoffelijke direktheid, gekoppeld aan een merkbare kennis van zaken. Door dit alles komt hij over als een rustige en betrouwbare persoonlijkheid. Hans Polak bracht in Achter het Nieuws een suggestieve en tegelijke enige bezorgdheid wekkende reportage over toenemende misdadigheid onder de in ons land vertoevende Chinezen. Dat zijn vooral mensen die wegens de slechte economische toestanden Singapore en Hong Kong verlieten en zich zonder geldige verblijfsvergunning hier hebben gevestigd. Om het klassiek te zeggen: zij nemen toe In tal en last. Commissaris Toorenaar vertelde dat de Amsterdamse politie al 20 tot 30 procent van haar tijd kwijt is aan het oplossen van misdaden van deze illegale Immigranten. Als ze In de kraag worden gevat, proberen zij politiemensen met grof geld te verleiden om er geen werk van te maken. Van het aannemen van steekpenningen is bij een onderzoek nog niets gebleken. Dat siert de hoofdstedelijke politie, want in het geld zwemmende misdadigers hebben grote bedragen over voor het behoud van hun vrijheid. De reportage ging helaafc niet in-op de toch wel klemmende vragen hoe het mogelijk is dat zoveel Chinezen stiekem binnen kunnen komen, waarom hen niet dichter bij de grans de pas wordt afgesneden en of er misschien andere motieven achter hun komst steken dan het profiteren van onze welvaart en de mogelijkheden voor de handel in verdovende middelen. TON HYDRA Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Onder de titel Euro-NOS-concerten organiseert de muziekafdeling van de NOS-radio op de vrijdagavond een serie concerten, die rechtstreeks vanuit de Vara-studio in Hilver sum worden uitgezonden. Van de totaal vijf concerten zullen er drie worden uitgevoerd door het Ra dio Filharmonisch Orkest, een door het Radio Kamerorkest en een door het Omroepkoor Het eerste concert wordt gehouden op vrijdag 15 okto ber. De overige zijn op de vrijdagen 19 november. 17 december. 18 febru ari en 4 maart Hans Vonk. Willem van Otterloo. Kenneth Montgomery, Maxime Sjostakowitsj en Jean Foumet. Als solisten treden op: Sjef Douwes, kla rinet, Frank van Koten. hobo. René Clemencic. blokfluit en de Poolse pianist Krystian Zimerman. winnaar van het Warschau-Chopmconcours 1975. Dirigenten De dirigenten die meewerken zijn: Van onze radio- en tv-redactie AMERSFOORT De Stichting nieuwe vrijzinnige omroep <NVO) zal zaterdag 9 oktober een congres houden in de Johanneskerk. Westsingel 30 te Amersfoort. Aan vang is om half elf. Dr W. Bos. de nieuwe voorzitter zal de openingstoespraak houden. „To lerant zijn is niet een vanzelfspre kend iets" is de titel van de lezing die drs R. M Nepveu zal houden. Andere sprekers zijn: mevrouw drs N. J Oinjaar-Maes. lid van de Twee de Kamer voor de WD over „Ieder zingt zijn eigen lied" en de heer J. H. Schaper, oud-lid van de tweede Ka mer. destijds voor de SDAP over „Voorwaarts, maar niet in de conser vatieve hoek". (AOVERTENTtE) 'n winkel vol kleur Op het programma staan werken van Von Weber, Sibelius, Vivaldi. Milhaud. Ravel. Haydn. Keuris. Sjostakowitsj. Liszt en Debussy. De rechtstreekse uitzendingen zijn te beluisteren van 20.05 tot ongeveer 22.15 uur op Hilversum 2 In verband met de directe uitzending wordt het publiek verzocht om kwart voor acht aanwezig te zijn. Abonnementen voor de hele serie kunnen worden besteld door 20 gul den over te maken op postgiro 1422 ten name van de NOS. p^wus 10. Hilversum, onder vermelding van Euro-NOS-concerten. Losse kaarten zijn uitsluitend verkrijgbaar op de avond van het concert aan de zaal. voor de prijs van vijf gulden Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Het tweede debat tussen de kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap. Gerald Ford en Jimmy Carter zal de NOS- televisie zaterdag 9 oktober tussen 17.30 en 18.40 uur op Nederland I uitzenden. Dit tweede debat wordt vandaag gehouden en zal gaan over defensie en de buitenlandse politiek Mr. J. M. Landré Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De NOS-radio zal zondag 10 oktober het Journalisten forum in een nieuwe samenstelling uitzenden. Voorzitter blijft Dick Houwaart. Nieuw forumlid wordt mr J. M. Landré. oprichter van de Tros. De overige leden zijn: Wim Klinken berg. Dick Toet en Henk Hofland. Het programma dat voortaan een half uur zal duren in plaats van drie kwartier is om de twee weken te beluisteren op zondag om kwart voor negen 's avonds op Hilversum 2. Van onze radio- en tv-redactie AMSTERDAM Het Nederlands Bijbelgenootschap zal de televisie- uitzending van Socutera verzorgen van vanavond, die in het teken van de bijbel staat. Centraal zal staan het boek. dat het Nederlands Bijbelgenootschap ver taalt en verspreidt. Enkele mensen vertellen waarom zij de bijbel lezen. Uit de gesprekken zal naar voren komen dat de bijbel heel anders is dan men vaak denkt. Na de uitzending kunnen de kijkers telefonisch contact opnemen met de medewerkers Het programma wordt om 20.25 uur op Nederland 2 uitgezonden. ADVERTENTIE Speciaal Vandaag In de nieuwe TROS-serie Wij en onze huisdieren wordt ge leerd hoe men moet omgaan met hamsters, cavia's en witte muizen. Ned. 1 17 05 Na Ik spreek jou nog wel (over trouwen, scheiden en sa menwonen). besteedt Kenmerk aandacht aan: de situatie van de Evangelische Kerk in de DDR. dc jaarvergadering van Pax Christi en het standpunt van de Wereldraad van Kerken ten aanzien van de boycot tegen de AMRO-bank. Ned. 2/19.05 De NOS zendt het slot uit van de Oostduitse film Junge Frau von 1914. Ned. 1/20.00 De uitzendingen van Spre- kershoek worden vanavond hervat. Ned. 1/21.05 Het heroïnedrama van velé jongeren wordt belicht in Vero nica Totaal. Ned. 2/21.20 De Radio Volksuniversiteit begint een serie over voorberei ding op pensionering. Hilv. 2-17.35 Jodelen in een leren jekkie is een psychologisch spel van Dick Walda. Hilv. 2/1C.03 Van Wagners Ring des Nibe- lungen zendt de NCRV Die Wal kure uit. Hilv. *12.30 Plet Daalhuizen presenteert een jazz-aperitief. Hilv. I 19.00 Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een kostbaarheden-eninttrumentenverzekenng van (uw schild tegen schade verzekering maatschappij rtv dochter wen Royai Insurance Co LM een van at groolslen ter wereld Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker. 2. wiel. 3. tent. 4. oorzaak. 5. heelkundige be handeling. 6. bloedzuiger. 7. gil, 8. hoofddeksel 9. medeklinker. Bij Juiste oplossing leest men op de middelste verticale rij de naam van een duif. Oplossing van vorige puzzel Hor 1. hospitaal. 8 pa. 9. Aaron. 10. as. 12 ara. 13. Oka. 15. ora. 17. ram. 19 dar. 21. port. 23. Sara. 24. om. 25 order. 26 O.T27. rede. 29. ieme. 31. tra. 32. ork. 34. rag. 35 mal. 37 ree. 39 eg. 41. liaan. 43. Ee. 44. elpen been Vert. 1. ha. 2. sar. 3. paar. 4 ir. 5 toom. 6. ank, 7. la. 8 proportie. 11 strategie. 12 aar, 14. Ada. 16 romer, 18 ander. 20. aroma. 22. toe. 23. 8rt. 28. dam. 30. ere, 32. olie. 33 krab. 36 alp. 38. ene. 40 ge. 42 An. 43 en Van een verslaggever UTRECHT De vakbond voor uit voerende kunstenaars. Anouk (NW), heeft tegenover voorzitter Jurgens van de NOS en minister Van Doorn van CRM zijn bezorgd heid geuit over het gebruik van tele visie-opnamen uit het verleden van niet-gehonoreerd optreden van or kesten. De Anouk signaleert dat met name in het feestgedruis rondom het 25- jarige bestaan van de Nederlandse televisie deze opnamen uit het verle den zijn uitgezonden. Vervolgens heeft de Anouk aan mi nister Van Doorn gevraagd te onder zoeken of er bij de omroepen niet te veel wordt teruggegrepen op ln het verleden „ingeblikte" programma's of herhalingen van programma's. Het laatste punt van kritiek van de Anouk geldt het optreden van een buitenlands orkest ter opluistering van het tienjarig bestaan van de TROS. De vakbond tekent hierbij aan dat de werkgelegenheid voor Nederlandse studio-musici de laatste jaren drastisch is teruggelo pen. Minister Van Doorn is daarom gevraagd maatregelen te nemen, die kunstenaars uit de amusementssec tor dezelfde kans geven op artistie ke ontplooiing als andere kunste naars. die door het ministerie van CRM worden geholpen. 10: Brigadier Piet liep nu zo snel hij kon de heer K. Kleuntjes achterna. Doch hoe hij ook keek. deze was nergens meer te bekennen. „Wel, wel!" mompelde Plet. „Waar kan de jongen heengegaan zijn? Nu is mij bekend, dat hij vanmiddag moet voetballen. Dat feest vindt plaats in het stadion. Daaruit leid ik af, dat hij naar het stadion is. Dan ik ook naar het stadion." Dat de kundige brigadier goed geredeneerd had mo ge blijken uit het feit. dat de verdwe nen Karei Kleuntjes op dit ogenblik juist een taxi nam. „Hela. koetsier." zei hij. „Breng mij eens naar het stadion. En denk erom, hè. geen cent teveel rekenen voor dit malle ritje, want ik ben Kleuntjes. Voor uit, rijden maar!" Zo gebeurde het, dat Karei Kleuntjes al lang in het grote stadion was. toen briga dier Pier daar eindelijk ook aan kwam. Duizenden „voetbalkenners" stroomden door de grote deuren naar binnen en die hadden natuur lijk praats voor tien. Temidden van al die „kenners" liep brigadier Piet en hij mompelde tevreden: „Zo dat noem ik het nuttige met het aangename verenigen. Ik zie een mooie voetbalwedstrijd en houd te gelijk een oogje op de brave Karei Kleuntjes. Het zou immers best eens kunnen gebeuren, dat er ernstige dingen plaats vonden PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN DAN KUNNÉNYTsÖËDZoTroÏÏËTT UUR GMM I FERDINAND 318 Op afscheidsbezoeken is het contact meestal gemakkelijk en bevredi gend, de mensen vragen nog maar weinig en geven graag veel. het over tollige valt weg. Sam en Dolly voe len het allebei, 't stemt hen erkente lijk, 't is alsof er geen wantrouwen noch vervreemding bestaat. De goe de Thea heeft altijd gezellige fami liebabbel. heelenal zonder nieuwsgierigheid Is ze niet. ergens jeukt 't haar nu. dat ze niet 't fijne weet. wat er tussen Clemens en Evchen enerzijds en Dolly en Sam anderzijds voorgevallen is, iets is er, dat heeft ze gemerkt, toen ze laatst in Den Haag was en Clemens zich onbehouwen uitliet over Dolly, ter wijl Evchen als ijs verkilde. N.S.B.- erschap speelt in een familiekring toch nooit een rol. redeneert de goe de Thea met haar ongecompliceerd verstand. Waren haar beide zwagers Clemens en Sam en de beide schoonzusters Evchen en Dolly maar deelnemers aan de Oxfordbe- weging, dan zou alle misverstand wel wegvallen. Aan tafel bij het zoe tje stelt Jaap een afscheidsdronk in. hij zegt enkele hartelijke woorden, die zijn vrouw bellen van tranen geven. Wigbolt sluit zich bij zijn vader aan en vuurt een geestige speech af over een weerzien in Zuid- Afrika of op vaderlandse bodem, in elk geval een hartelijk weerzien. Met champagne klinken ze, de kleinkin deren zonder goed te weten waar 't over gaat. doen met water ln het door Hrnriftlr UT. de Beaufort tu r. i wnuh r»in—u t.f. glas mee. ze hebben stralende ogen om de ongewone stemming. „Als je mijn bemiddeling in familie- dingen nog wilt hebben, dan heb je 't maar voor het zeggen." heeft de goede Thea volijverig gezegd, ter wijl ze nog wat door de tuin wande len en ze haar arm door die van Dolly gestoken heeft. „Dank je Thea, maar het is niet nodig," antwoordt Dolly met een flauw glimlachje. 's Avonds in Jaaps kamer praten ze over ze over de algemene toestand, de radioberichten uit Hilversum zijn er de aanleiding toe. De Duitse le gers hebben Denemarken in een om mezien onder de voet gelopen, nu vechten ze in Noorwegen, de Noorse koning en de kroonprins vluchten voor ze uit. De berichten eindigen met nieuwe bijzonderheden over de Jodenvervolging in Duitsland, ze scheuren de zorgeloze spanning in Jaaps kamer. Thea houdt niet van dissonanten, daarom zegt ze met 'n gelaten blijheid van geest: „Zo is het wel altijd geweest, de goeden moeten 't met de kwaden ontgelden, de mensen moeten door schade en schande wijs worden." Wat ze eigenlijk precies met deze woorden meent, vraagt Dolly zich af. Maar Thea's woorden zijn niet zo woordelijk te nemen, ze zijn als het vreedzame gesnuif van een koe die graast. Jaap vraagt of ze het Ameri kaanse boek: Gone with the wind, kennen, het veelgelezen boek van Margaret Mitchell, het beeldt de burgeroolog voortreffelijk uit. Ze babbelen nog wat over Rhet Butler en Scarlett, maar het kost Jaap moeite, om over figuren uit een boek te praten, hij ziet alleen het beeld van de tijd erin en dat bevredigt hem. „Wij moesten ook zulke boeken heb ben over onze geschiedenis, onze verhalen hebben geen tijdbeeld of onze geschiedenis heeft geen ver haal." „Van Lennep en Bosboom- Toussaint?," plaagt zijn getrouwde dochter Catrientje. Dolly verdedigt het taalgevoel van mevrouw Tous- saint. Dan praten ze over Afrika en het verwondert Sam en Dolly, dat Jaap in zijn Drents bestaan zoveel boeken over Zuid-Afrika bezit en gelezen heeft. „Er zijn meer Van Broeckhuyzens die lezen," merkt hij met een knip oog op. Tenslotte mondt het ge sprek weer uit over de oorlogskan sen, het is alsof het een ban is, waaraan geen algemeen gesprek kan ontkomen. Wat is Hitler van plan. als Noorwegen veroverd is, zal hij het daarbij laten? Zullen de an dere landen van Europa veroverd worden, geen land heeft een waterli nie als Nederland, is dit land dus heus onneembaar? Als ze de volgende ochtend wegrij den, staat de hele familie, kinderen en kleinkindern, op de stoep. Terwijl ze terugwuift, als Gerrit in langzaam tempo het voorplein omrijdt, knijpt haar hart ineen. Zij en Sam zijn alleen Op de stoep wuift 't grote gezin, allen lachen, alleen Jaaps mondhoeken zakken. De ochtend is nevelig, naarmate de zon warmer wordt, trekken de sluiers weg en het uitzicht wordt onbefloerst, eerst komen de boomstammen en daarna de kronen vrij. Ze rijden terug over Zwolle en Zutphen. in Arnhem houden ze stü, het is bij twaalven en alle drie heb ben ze lust in hartversterkende kof fie. Juist als Sam, Dolly en Gerrit aan een tafeltje gaan zitten, van waaruit ze kijken op de mooie Grote Kerk en de kelner hun drie witte koppen met koffie brengt, begint het carillon te spelen. Het is klokke twaalf, eerst bambeieren de slagen, dan speelt de beiaardier een heel stel kinderliedjes, het klinkelt en tinkelt over de daken van de huizen, door de straten en de harten in, 't is een lieflijke klankenregen en klan kenzegen. (wordt vervolgd) RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanaten» TROS 7 00 Nieuws. 7 02 (S) Bij de tijd ..sein". 7.30 Nieuws. 7 41 Aktua. 8.30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 (SI Kom er maar eens bij. muziek en gesprekken 10 00 (Sl Een oude hit ineen nieuwe snit 10.30 Nieuws. 10.33(S) Toerja-Toernev. gevarieerd streekprogram- ma. 11.45 (S) Cafe-Chantant. 12.26 Medede lingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws 12.41 Aktua 13.00 (S) Hoogtepun ten uit musicals. 13.30 (S) Sport na sport, sportprogramma voor de jeugd 14.00 (S) Specialiteiten 8 la carte, muzikaal wenspro grarr.ma. 15.00 (S) Als dat zou kunnen ver- zoekplatenprogramma. (15.30 Nieuws.) 16 30 (S) Keerpunt, informatief programma. OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Uit zending van het Ministerie van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening. TROS 17.30 Nieuws 17.32 Aktuamagazine. 18.30 Nieuws. 18.41 De Blauwe Zaden (30), scien ce-fiction serie. 19.00 (S) Muziektriptiek, van zeven tot tien, met om 19 00 (S) Jazz sir 20.00 Eight o'clock special en om 21.00 (S) Kruis en mol 22 O0 (S) Een mondje Frans. 22 30 Nieuws 22 40 (S) Aktua. 23 00 (S) Cou lissen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) VARA 7 00 Nieuws. 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 In de Roode Cirkel. (8 00 Nieuws 9 35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio. 10 00 Radio week blad, programma voor de vrouw. 11.00 Nieuws. 11.03 Johnn van Min nen Ombudsman. 11.15 Even „terug" draaien oude grammofoonplaten 12 00 Krumingen Cenmtraal gesprekken 13.00 Nieuws. 13.11 Dingen van de dag. 13 30 Een middagje Stoomradio een program ma vol goede jeugdherinneringen. 16.00 Nieuws 16 03 Jodelen in een leren jekkie. hoorspel 16 50 Lichte grammofoonmuziek 17 00 (S)Metropote Orkest RVU 17 35 In de derde versnelling voorbereiding op de pen sionering (1). VARA 17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuws. 18 II Dingen van de dag. P.P.. 18 20 Gereformeerde Politiek Verbond. VA RA 18 30 (S) Tussen start en finish sporten muziek. 19 30 (Si Brassband Magaune. 20 00 Nieuws. 20 05 (S) Jazzconcert Herman de Wit 21.20 Theun de Vries vertelt zijn herin neringen (V). 21.50 (S) Promenade Orkest operamuziek NOS 22.30 Gamma van Alpha en Bèta: nieuws uit de wereld van wetenschap en technologie. 23.00 (S) Met het oog op morgen. <23.05 Aktualiteitenover- zicht Radio-TV. 23 20 Den Haag Vandaag 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 bi en FM-kanalen). KRO: 7.02 (S) Drie op je boterham muziek en informatie. 9.03 (S) Pepop-drie. 11.03 <S) Drie draait op verzoek. Je kunt me nog meer vertellen, verzoekverhalen 12 03 (S) Drie draait tussen de middag, om de KRO- Kies-Schijf. 14.03 (S) Pop-kontakt: de Theo Stokkink-show. In het tweede uur een speci al over Fungus 16.03 Hitmeeslers: de Vin- cent-van-Engelenshow. waarin opgenomen actualiteiten. NOS 18 03 De Vakaturebank. 18 10 (S) Nos-maal met Joost den Draayer. 1930 (S) Langs de lijn sport en muziek. (19.38 Paardekoerseni. 23 02 (5) NOS-jazz 0.02 (S) Metro's Midnight Music. 1 02 (S) Take it easy. 2.02 iS) Dat wordt weer nachtwerk. 4.02-7.00 (S) De Achternacht. TV VANDAAG NEDERLANO I 9.30 NOS/NOT: Z» zo - 2 10.00 De stedelingen worden wakker 15.00 TELEAC: Sociale Verzekeringen, les 3 15.30 TROS: Run. Joe. run. tv-tene 15.55 Scapa meuw programma voor de kinderen 16.10 Ren ie rot. leugdprogramme 16.40 Suske en Wiske 17.05 Wij en onze huisdieren 16.15 TELEAC: Moderne Electronea les 2 16.45* NOS: De Bereboof 18.55 Journaal 19.05 1 2 1 s 19.05 IKON: Ik spreek jou nog wel studioge- sprek met |eugd 19.50 Politieke Parliien - Christelijk Histo rische Unie 19.30 IKON/KRO-RKK: Kenmerk: informatie rubriek over kerk en samenleving NOS: Een jonge vrouw m 1914. tv-tilm (II) 20.00 NOS: Journaal 21 05 Sprekershoek 20.25 SOCUTERA: Film Nederlands Bijbelge nootschap 21.30 Journaal 20.30 O 0 1 E I 3 I O Oen Haag vandaag Nederlandse Top 40 22.05 Panoramiek 20.35 Ooc. Amerikaanse doklersserie 22.35 Studio Sport 21.00 Will wil wel kwis 23.00 Journaal 22.35 Sarsky A Hutch. Amerikaanse politie- NEDERLAND II 18.45 NOS: Kortweg 23.25 Agenda 18.55 Journaal 23.30 NOS: Journaal Simpkins

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4