Goed vervoer voor alle mensen is 'grondrecht' r* mW Boersma boos op werkgevers m Arts moet bejaarden apart benaderen tl Mr Van der Stoel bang voor averechts effect van boycot Zuid-Afrika Prof. Troost staakt zijn colleges sociale ethiek aan Vrije Universiteit In het weekend koken maakt nog geen moeder van u, meneer. Minimale bewegingsvrijheid noodzakelijk Fittingen^ :^^>d,aulisc"e0' fittingen" gS#r~.« Nederland vraagt Algerije opnieuw gratie voor Pouw De thermische lans NCW polariseert keihard Vak „gedegradeerd" tot keuzevak Onderzoek naar mogelijke corruptie politie Amsterdam De geneesmiddelen zitten prof. dr. C. F. Hollander hoog Bent ti ook o! Ik) van de Conti TS lOO.OOOhm Hub? Begrip voor „totaliteit" noodzakelijk Jongeling (GPV) stelt vragen over pedofilie WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Redelijk vervoer is een grondrecht. Het belangrijkste doel van vervoers- en verkeersbeleid Is daarom het bieden van goede vervoersmogelijkheden aan iedereen. Daarmee moet een minimale bewegingsvrijheid worden gegarandeerd, en de bereikbaarheid van noodzake lijke voorzieningen. Deze stelling van drs E. de Boer trok gisteren mime en positieve aan dacht op een symposium over stede lijk verkeer en vervoer dat de stich ting Toekomstbeeld der techniek In Utrecht organiseerde. Vooral omdat /de heer De Boer kon aantonen dat van dat „grondrecht" ln Nederland weinig, en bij het huidige beleid steeds minder, terecht komt. Er was ook nog zelden op deze ma- 1 nier over het probleem nagedacht. „Aan de verdeling van vervoersmo gelijkheden en -lasten over verschil lende bevolkingsgroepen is volstrekt onvoldoende aandacht besteed", re ageerde lr A. A. J. Pols van de We tenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid. „Het ging altijd over de bereikbaarheid van gebieden, niet de bereikbaarheid voor mensen". Schaalvergroting De Boer, sociologisch medewerker aan de technische hogeschool Delft, ging uit van de schaalvergroting van onze samenleving. We wonen verder uit elkaar, verder van ons werk, ver der van winkels, familieleden en ken nissen af, verder van scholen en cul turele voorzieningen. „Het is helaas nog geen gemeenplaats dat die schaalvergroting welhaast nood zaakt tot autogebruik." De schaal vergroting ls mogelijk door het toe genomen autogebruik (dat er weer door wordt versterkt), maar maakt dat autogebruik ook noodzakelijk door de afstanden, en door het pa troon van vestiging, dat nauwelijks aansluit bij het openbaar vervoer. „Wie geen auto kan gebruiken, gaat er dan sterk op achteruit: hij kan niet meer overal komen. De vraag is, om hoeveel en om welke mensen gaat het hier?" Welnu, ongeveer een derde van de gezinnen heeft er geen. BIJ de alleenstaanden ligt het per centage nog veel hoger. De statis tische gegevens zijn overigens schaars en weinig betrouwbaar. Waar een auto ontbreekt, ontbreekt ook vrijwel steeds een rijbewijs, en dus de mogelijkheid om er een te huren of eventueel te lenen. De huis houdens mét auto zijn daarmee be paald niet uit hun vervoersmoellijk- heden. Hij wordt veel gebruikt voor woon-werkverkeer en dan zitten de andere gezinsleden er nog steeds naast. Door sterk uiteenlopende ac tiviteiten van de gezinsleden is ge meenschappelijk gebruik nauwe lijks mogelijk. Met name ln kleine plattelandskernen is, door het ver dwijnen van voorzieningen en slecht openbaar vervoer, sprake van een algemene bereikbaarheidscrisis voor de auto-lozen. Ook ln de oudere stadswijken verslechtert de berelk- baameid. „Zo goed als het sociaal beleid wordt gericht op de bereikbaarheid van ADVERTENTIE ^^r°pna!i^aWren 'n hard\ drukleidingnet. Af> .,,,,7. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Van der Stoel staat zeer gereserveerd tegenover mogelijke uitspraken van de Algemene Vergadering van de VN vóór een economische boycot van Zuid-Afrika. „We moeten oppassen dat een uit spraak die bedoeld is om druk op Zuid-Afrika uit te oefenen geen ave rechtse effect krijgt," zei de minister gisteren in Den Haag na terugkeer van een bezoek aan de VN- assemblée in New York. Hij wees erop dat de Algemene Ver gadering zo'n boycot alleen maar kan aanbevelen. Uitsluitend de Vei ligheidsraad is bevoegd zo'n boycot dwingend aan de lidstaten van de VN op te leggen. Zolang de Veilig heidsraad dat niet doet en zolang de belangrijkste handelspartners van Zuid-Afrika (de VS, Frankrijk, Duitsland) ook niet bereid zijn een boycot te steunen, is de kans groot dat een uitspraak van de Algemene Vergadering voor de boycot een machteloos gebaar wordt. Zuid- Afrika zou een dergelijke uitspraak gewoon naast zich neer kunnen leg gen, aldus minister Van der Stoel. Dat de belangrijkste han delspartners van Zuid-Afrika niet bereid zijn tot een boycot is mr van der Stoel nog eens gebleken in de gesprekken, die hij onder meer met minister Kissinger heeft gevoerd. Negatieve invloed Van der Stoel wees er ook op dat een boycot op dit moment een negatieve invloed zou kunnen uitoefenen op de besprékingen die gaande zijn om zo- (ADVERTENTIE) wel in Rhodesië als in het door Zuid- Afrika bezette Namibië een zwarte meerderheidsregering aan de macht te helpen. Van der Stoel gaf toe dat er kritiek mogelijk is op de voorstel len die minister Kissinger ten aan zien van Rhodesië heeft gedaan. Dat geldt dan met name voor het eisen van een tweederde meerder heid voor de beslissingen in Rhode sië, waardoor de blanke minderheid de ontwikkelingen daar toch nog kan blokkeren. „Die kritiek neemt niet weg dat Kissinger er toch maar in geslaagd is de Rhodesische pre mier Ian Smith akkoord te laten gaan met een zwart meerderheidsbe wind, dat is het belangrijkste," zei hij. maatschappelijke mogelijkheden", aldus de heer De Boer, „dienen ruim telijke ordening en vervoersbeleid gericht te zijn op de ruimtelijke be reikbaarheid van die mogelijkhe den." Daarvan ziet hij ln de praktijk nog weinig terechtkomen. .Een ver- keers- en vervoersbeleid dat, ook met het Meerjarenplan 1075, nog steeds gericht ls op het opvangen van zich aandienende voertuigen en personen, moet vervangen worden door een beleid .waarin èn de zoge naamde verkeersleefbaarheid èn een gegarandeerd mlnimumvervoer (een vervoersnivellering) voorop staan." Er moet een verbetering komen van de vervoersmogelijkheden van de „vervoersarmen", en onvermijdelijk „een verslechtering van de mogelijk heden voor de vervoersrijken (de au torijders), omdat deze de toenemen de ongelijkheid mede veroorzaken." Het grondrecht op redelijk vervoer betekent voor De Boer dat er een minimum norm vastgesteld moet worden voor openbaar vervoer, in termen van afstand tot de halte en wachttijd, „zodat het onmogelijk wordt dat grotere of kleinere woon gebieden vanwege een al te onrenda bele „vervoersbehoefte" van open baar vervoer verstoken blijven. In het kader hiervan verdienen oproep bare, taxibus-achtlge systemen bij zondere aandacht, die ze nu niet krijgen. Het vervoer van gehandi capten, dat voor zover het in Neder land al bestaat (Rotterdam) nu een gunst, liefdadigheid ls, dient een recht te worden."Redelijk vervoer als grondrecht. Of, zoals oud-minister ir W. F. SChut het als discussieleider samenvatte: „Als niemand meer anders woont dan volgens een ruimtelijk beleid, dan behoort dat beleid redelijk ver voer in te houden. Mensen moeten binnen een redelijke tijd tegen een redelijke prijs naar hun werk kun nen komen, voorzieningen en fami lieleden kunnen bereiken." Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse am bassade in Algiers heeft in verband met de komende nationale feestdag van Algerije op 1 november opnieuw om gratie verzocht voor de Nederlan der Arthur Pouw. Pouw zou vorig jaar 22 november terecht worden ge steld, nadat hij schuldig was bevon den aan het smokkelen van zeshon derd kilo hasjiesj. De ambassade heeft tevens verlich ting van straf gevraagd voor tien andere Nederlanders, die in Algerije gevangen zitten wegens smokkel of handel van verdovende middelen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren in Den Haag bekendge maakt. Pouw werd vorig jaar januari in Al giers gearresteerd. Een rechtbank veroordeelde hem ter dood en dit vonnis werd in hoger beroep eind oktober vorig jaar door het Algerijn se hooggerechtshof bekrachtigd. De Nederlandse regering diende daarop bij de Algerijnse regering een verzoek tot gratie in. „Meesterkraker Age M." heeft gisteren van zijn sinds vorige week herkregen vrijheid gebruik gemaakt, een demonstratie van zijn „kunnen" te geven. In de gevangenis, waarin hij drie jaar doorbracht, schreef hij het boek „Mijn nachten met de thermische lans". Op een persbijeenkomst brandde hij een brandkast open om de eerste exemplaren van het boek, die in de brandkast lagen opgestapeld, te kunnen uitreiken. DEN HAAG Minister Boersma is erg boos geworden op de werkgevers, met name op het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond (NCW). Hij vraagt zich af, waar de werkgevers op uit zijn. Zij zijn tegen de vermogensaanwasdeling, tegen nieuwe ondernemingsraden, tegen de „investeringsrekening" (subsidie- pot van minister Lubbers voor investeringen), tegen de nota „jeugdwerkloosheid" van minister Boersma. Gisteren noemde het NCW, het plan van de vakbeweging voor werktijd verkorting als middel tot bestrijding van werkloosheid „boerenbedrog". Boersma zei hierover gisteravond in het tv-programma „Den Haag Van daag": „Dat is keihard polariseren, dat is heel betreurenswaardig." Volgens minister Boersma kan niet precies rekenkundig worden aange geven, in hoeverre verkorting van werktijd zou leiden tot meer werkge legenheid. De vraag is, of bij korter werken de uurlonen niet omhoog zul len gaan. Ook is het mogelijk, dat een werkgever door reorganiseren met zijn bedrijf, met dezelfde aantal len mensen, ondanks korter werkenl toch hetzelfde blijft doen. Een veel betere methode zou volgens minister Boersma zijn. om de pensioenleeftijd te verlagen. Maar, aldus de minister. dat is wel een diire methode. Op zijn ministerie (sociale zaken) is een groep ambtenaren bezig met een stu die naar de mogelijkheden van kor ter werken als middel om meer werklozen aan de slag te krijgen. Minister Boersma bleek ook weinig ingenomen met de wens van de Fe deratie Nederlandse Vakbeweging (FNV) om heel snel van de kant van de regering een uitspraak te krijgen, dat niet zal worden ingegrepen in de lonen dit najaar. FNV-voorzitter Kok heeft nu het parlement bena derd om de regering tot zo'n uit spraak te dwingen. Boersma vindt de eis van Kok klinken als een soort ultimatum. „De vakbeweging moet niet meeregeren. De FNV maakt niet de dienst uit," aldus Boersma. Overi gens was hij niet pessimistisch over het komende loonoverleg Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Prof. dr A. Troost, hoogleraar ethiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, weigert nog langer colleges te geven in de sociale ethiek. De raad van de subfaculteit P.A.W. (pedagogische en andragogische wetenschappen) heeft namelijk voor het studieprogramma '76-'77 besloten de sociale ethiek tot keuzevak te maken. Naar aanleiding van dat besluit heeft prof. Troost geweigerd dit jaar zijn nieuwe reeks colleges to begin nen. Hij meent namelijk dat zijn vak tot keuzevak is gedegradeerd. In het tijdschrift Wetenschap en De mocratie schrijft prof. Troost dat dit neerkomt op „afschaffing van ethiek en van de daarvoor benoemde hoog leraar". Overigens heeft de nu ontstane im passe uitsluitend betrekking op de leeropdracht van prof. Troost in de faculteit der sociale wetenschappen. Hij is daarnaast ook hoogleraar in de centrale interfaculteit. Prof. Troost heeft het college van bestuur van de VU gevraagd het besluit van de sub faculteitsraad te vernietigen. Met deze nieuwe stap van prof. Troost is een al jaren slepend conflict in een nieuw stadium geko men. Studenten hebben de neiging prof. Troost een eenzijdig calvinis tische stellingname te verwijten. Prof. Troost daarentegen zegt dat de VU thans moet kiezen tussen de „macht der links-radicalen over de inhoud van het onderwijs" en „het bewaren van het christelijk karakter van de VU". Het college van bestuur van de VU heeft prof. Troost om een toelichting op zijn besluit gevraagd. Achtergrond van het conflict is het besluit van de raad van de subfacul teit om voor het studieprogramma '76-'77 derdejaarsstudenten een keu ze te verschaffen voor het kandidaat sexamen. Zij kunnen kiezen tussen het onderdeel sociale ethiek (onder verantwoordelijkheid van prof. Troost) en het onderdeel Doel- en normenproblematiek van de peda gogische en andragogische we tenschappen. Voorheen bestond uitsluitend het onderdeel sociale ethiek, dat dan ook verplicht was. Kem van de zaak is nu hoe het besluit van de subfaculteitsraad om in de lopende cursus -een keuze te verschaffen, moet worden getoetst. Daarvoor zijn bijvoorbeeld de voor schriften in het Academisch Statuut (die een belangrijke regeling van de examenprogramma's bevatten) van belang. Een docent die ernstige be zwaren heeft tegen een besluit van zijn subfaculteitsraad, kan bij het college van bestuur of bij de univer siteitsraad vragen het besluit te toet sen aan de geldende criteria. Het college van bestuur heeft prof. Troost dan ook in dit verband ver zocht de gronden voor een eventuele schorsing en vernietiging van het Prof. dr. A. Troost besluit van de subfaculteitsraad te formuleren. Prof. Troost heeft dat ook toegezegd. Pas als deze gronden aan het college van bestuur bekend zijn, kan dit college zich een mening vormen omtrent de bezwaren en eventueel een uitspraak over de kwestie vragen aan de Universe teitsraad. ADVERTENTIE Moeder zijn betekent veel meer. Het is in feite een onbetaalbare baan.Ook financieel gezien. Dat blijkt maar al te zeer, als zij er niet meer zou zijn. Zorg daarom voor een goede verzekering. Praat met elkaar en met uw verzekeringsadviseur 1 over de Hartetyrouwpolis van de Utrecht.de speciale verzekering voor de getrouwde vrouw. UTRECHT Dn.ir staat AMEV achter Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Een kleine elf procent van Nederlands inwoners is 65 jaar of ouder. Deze groep neemt naar schatting ongeveer vijfentwintig procent van de kosten van de gezondheidszorg voor zijn rekening, bezet eveneens een kwart van de ziekenhuisbedden, en heeft volgens weer andere schatting dertig procent van de inspanning der huisartsen nodig. v ^Vraag uw garage maar eens! y Prof. dr. C. F. Hollander is er ten diepste van overtuigd dat dat niet nodig zou moeten zijn. Niet dat hij de „bejaar den" („en ik wil voor vandaag in het midden laten of deze term een gelukkige is") geen voortreffelijke medische be handeling toewenst, hij be twijfelt zelfs of ze die krijgen ondanks de indrukwek kende inspanning die uit de ze cijfers blijkt. Gisteren de hij in Utrecht zijn intree als bijzonder hoogleraar in de medische gerontologie, de leer van de lichamelijke ver ouderingsprocessen Hij brengt daar nadrukkelijk een boodschap mee. Prof. Hollander wil de beginnende arts het begrip bijbrengen dat de bejaarde patiënt, met wie hij vaak te maken zal krijgen, wezenlijk een ander probleem stelt dan de jonge volwassene waartegen de arts in zijn opleiding gewoon lijk ziektebeelden leert pro jecteren. Terwijl de jeugdige patiënt wel „natuurlijk" recht heeft op een aparte be nadering, geldt dat voor de bejaarden tot nog toe niet. Prof Hollanders noemde het gisteren bij de aanvaarding van zijn ambt „hoogst merkwaardig" dat „ondanks vele waarschuwende stem men tegen het ongebreideld voorschrijven van genees middelen bij bejaarden" er nauwelijks onderzoek wordt verricht naar de werking en de lotgevallen van die medi cijnen in het bejaarde li chaam. „Het zou zeer goed zo kunnen zijn, dat evenals dit het geval is in de kinderge neeskunde, er voor de oudere mens een aparte receptuur dient te komen." Dat zou dan goed passen bij de titel van zijn rede: Ouder dom, spiegelbeeld der jeugd. Dat bedoelt prof. Hollander vrij letterlijk. Allerlei li chaamsfuncties nemen met de groei van het kind en nog enige tijd daarna toe. berei ken rond het dertigste le vensjaar hun hoogtepunt, en nemen daarna geleidelijk, de een sneller dan de andere, weer af. „Weggooien" Die geneesmiddelen zitten hem hoog. Wij moeten ons ernstig afvragen, zei hij in zijn rede. of wij er goed aan doen, bejaarden, die veelal meer dan één afwijking heb ben. ook hele combinaties van geneesmiddelen voor te schrijven. In een gesprek wil hij daar nog wel wat duidelij ker over zijn: „de bejaarden gaan onder die geneesmidde len geblikt" Ze worden voor geschreven door specialisten die elk één afwijking behan delen en geen zicht hebben op wat hun collega's tegelij kertijd voorschrijven. Hij verwijst nog eens nadrukke- Ouderdom, spiegelbeeld der jeugd" lijk naar het advies van zijn collega Nelemans, dat het het beste is om zoveel mogelijk van die medicijnen weg te gooien. Wat de oudere pa tiënt nodig heeft is in de eerste plaats begrip voor zijn probleem als totaliteit, be reidheid van de arts om daar tijd in te steken (het gaat allemaal wat trager, en de patiënt heeft ook gewoon een omvangrijker medische voor geschiedenis te vertellen). Zou het al vaker voorgestelde patiëntenpaspoort kunnen helpen? Daarin zouden be handelende medici alle voor geschreven medicijnen moe ten noteren, zodat ze in ieder geval van elkaar zien wat ze doen. Prof. Hollander: „Dat zou inderdaad sanerend kun nen werken. Maar het kernpunt is niet die specia list, maar de huisarts. Hij zou het centrale overzicht moe ten hebben en die boel weg moeten gooien. Maar die is daar nauwelijks voor opge leid." Aan dat stuk opleiding wil prof. Hollander graag meewerken. Hij voorziet dat dat niet van een leien dakje zal gaan. „Alles wat nieuw is, gaat met weerstanden gep aard zeker wanneer de stu dieduur onder druk staat." Maar tenslotte moet daar een mouw aan te passen zijn. „Medische studenten in Rot terdam lopen vrijwillig 's avonds college." De Leidse universiteit daarentegen, heeft de oudere mens al jaren in de medische opleiding geïntegreerd op de manier die prof. Hollander ook in utrecht zou willen bereiken. Hij is door de Gezondheid sorganisatie TNO gedeelte lijk uitgeleend aan de univer siteit. want dr. Hollander is en blijft intussen directeur van het TNO-instituut voor experimentele gerontologie in Rijswijk. Ook daar heeft hij wel zorgen, want de ge zondheidsorganisatie is fi nancieel en wat mankracht betreft aan het afslanken, terwijl het Rijswijkse insti tuut nog in de laatste fase van de opbouw verkeert. Maar omdat bij dat afslan ken de prioriteiten van de samenleving nogal sterk als maatstaf worden gebruikt, hoeft dat elkaar niet uit te sluiten. Prof. Hollander is er in elk geval van overtuigd dat gerontologisch onder zoek op lange termijn een diepte-investering met een gouden randje is. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse centrale recherche stelt in samen werking met de rijksrecherche een onderzoek in naar mogelijke corrup tie op het politiebureau Warmoes straat in het hartje van de stad. Het onderzoek wordt verricht in opdracht van hoofdcommissaris Th Sanders. Volgens geruchten hebben enkele politiemannen zich laten om kopen door Chinese heroïnehande laars. „Het is al eens een paar keer voorge komen. dat een handelaar bij zijn arrestatie met briefjes van duizend wapperde. Maar het is nog nooit ge beurd, dat een veroordeelde Chinees om schoon schip te maken iets heeft gezegd over omgekochte politieman nen". vertelde politiewoordvoerder E. Jagerman gisteren. Daarom moeten de geruchten volgens Jager- man met een korreltje zout worden genomen en wil de hoofdstedelijke politie door middel van het onder zoek de „praatjes aan de tapkast" zoveel mogelijk ontzenuwen. De centrale recherche houdt er. al dus Jagerman. ernstig rekening mee dat het verspreiden van geruchten een mogelijke strijdmethode is van de Chinezen om onenigheid en onze kerheid bij de politie te veroorzaken. „Het is een methode, die zo oud is als de wereld. Bovendien circuleren de ze geruchten sinds het ontstaan van het bureau Warmoesstraat", meent Jagerman. Van een verslaggever DEN HAAG - GPV- fractievoorzitter Jongeling wil van staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) weten wat hij denkt van de seksuele relaties tussen mens en dier en van pedofilie. Aanleiding tot deze vraag is een rede van een ambtenaar van het departement van de staatssecretaris onlangs in Rot terdam. Daarin zou deze de stelling hebben uitgesproken dat op een ten toonstelling over seksualiteit ook aandacht moet worden gegeven aan sexuele relaties tussen mens en dier en aan pedofilie. Het Kamerlid noemt deze vormen van seksualiteit zeer verwerpelijk. De heer Jongling wil ook weten waa rom de staatssecretaris niet zelf de rede, waarmee de expositie „seksua liteit '76" werd geopend, heeft willen uitspreken. Niet huilen. Tommy wint je zo weer terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3