Bosveld niet oud voor succes Noord-Ierland al bezig met duel tegen Oranje De Amro Bank helpt met Privérekening.^ CRM blokkeert uitkering voor betaald voetbal Muhammad Ali: Kissinger helpen Éénmalig international leidt Vitesse naar periodetitel Tweemaal zege voor Alwin Schockemöhle Anabole steroïden gevaarlijk Trainingskamp in Coventry Nu leven voor Allah Piet Schrijvers weer in Oranje Gelijkspel voor Manchester United -WOEI NSDAG 6 OKTOBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 13 ARNHEM Het archief geeft uitsluitsel. Een H.W. Bosveld heeft inderdaad één hele en één halve wedstrijd in het heuse Nederlands elftal gespeeld. De geboortedatum van de bedoelde international valt samen met de verjaardag van Henk „Charlie" Bosveld: 10 juli 1941. De al oude meester van Vitesses midden, heeft écht in Oranje gespeeld. Wie wist dat nog? Op 14 oktober 1962 voor de eerste keer. Volgende week donderdag dus 14 jaar geleden. Het was in een interland tegen België, dat toendertijd over duidelijk meer kwaliteit beschikte. Twee goals van de Anderlechter Jacky Stockman, deden Nederland de das om: 2-0. De man, die het Arnhemse Vitesse afgelopen weekeinde opnieuw naar een periodetitel in de eerste divisie leidde, is sindsdien qua uiterlijk wei nig veranderd. Het golvende haar is er nog altijd. De groeven op de lako- nieke, halflachende tronie (niet kwaad bedoeld) van de oude elftalfo to's, zijn hoogstens iets .dieper ge worden. Het is de kop van een sfeer maker, een man die van een grapje houdt. Dat heb ik eerder gehoord van mensen, die hem goed kennen, maar op die foto's van toen is dat al te zien. 14 oktober 1962, zo lang gele den al. En die Bosveld is nóg het door vele trainers gevreesde brein van Vitesse Hoe houdt hij het zolang vol? „Je moet natuurlijk een beetje talent hebben, dat vooropgesteld. Eerzucht is ook van belang. Net als de sterk verbeterde trainingsmethoden. Maar het allerbelangrijkste is dat je plezier in de voetballerij hebt. En dat heb ik ook in mijn 17de jaar als betaald voetballer nog. Daarnaast heb ik natuurlijk het geluk gehad, dat ik afgezien van een knieblessure - jaren geleden bij Sparta nooit langdurig geblesseerd ben geweest. Als 35-jarige zal het wel moeilijk zijn om na een blessure terug te komen. Verder wordt er teveel over mijn leeftijd gesproken. Een jongen van 21 jaar mag een slechte wedstrijd spelen. Ik niet, want dan komt het omdat ik 35 ben. Dat is nogal on zinnig". Terug naar toen. Naar zijn in '62 startende interlandcarrière, die hij alleen op 12 april 1964 tegen Oosten rijk als invaller voor Piet Kruiver, met een paar kwartiertjes verlengde. Het Oranje van 1962. gpel Wiersma, die het Wilhelmus toen nog uit va derlandsliefde en niet voor de grap uit volle borst meezong, was er dat keer toevallig niet bij. Wel mensen als Fons van Wissen, Piet van der Kuil en Piet Ouderland. Dikke veer- LONDEN De Westduitser Alwin ScAockemöhle heeft ook het tweede onderdeel van de Horse-of-the-year- show in Londen gewonnen. Samen met dertien ruiters kwam de win naar van de gouden medaille van Montreal uit in de barrage. Met Rex de Robber maakte hij de snelste tijd, 30,9 seconden over het parcours met zes hindemissen. De tweede en derde plaats waren voor twee Britse ruiters. David Broome kwam op Sportsmen viertiende van een se conde later binnen dan Schocke möhle en Graham Fletcher maakte met Cool Customer een tijd van 31,9 seconden. Schockemöhle won eer der in de Horse-of-the-year-show het eerste programmaonderdeel, de Butlin-prijs. Toen reed hij met San ta Monica en werd gevolgd door de Ier Eddie MacKen met Boomerang en de Brit John Whitaker met Ry an's Son. HELSINKI (Reuter) Sportmensen, die anabole ste roïden gebruiken om hun spie ren te versterken lopen grote risico's o.a. kanker aan de lever, aldus de Finse professor Kaarlo Hartiala. ..Wij hebben een duidelijk ver band aangetroffen tussen het gebruik van spierversterkende middelen en kanker aan de le ver", vertelde professor Hartia la tijdens een congres in Vuo- katti, waaraan afgevaardigen uit elf landen deelnamen. Volgens professor Hartiala zijn er sportmensen die 25 maal de medisch verantwoorde dosis nemen. Andere problemen die kunnen ontstaan door het ge bruik van anabole steroïden zijn: slecht functioneren van de lever, hoge bloeddruk en opeenhoping van water in de spieren. Bij het gebruik van spierversterkende middelen door sportmensen die nog in de groei zijn bestaat het ge vaar dat het beendergestel ver keerd wordt opgebouwd. Waarom gebruiken sportmen sen eigenlijk nog anabolika om prestaties op te voeren? Twee Italiaanse sportartsen hebben ontdekt dat bier ook een spier versterkende uitwerking kan hebben en dat komt op geen enkele lijst van verboden mid delen voor. De beide Italianen hebben, aldus een artikel in het Westduitse dagblad Frankfurter Allgemeine. bere kend dat één liter bier per dag een duidelijke toename van kracht veroorzaakt. De her stelperiode na een topprestatie en de reactietijd worden bo vendien duidelijk verkort. Eén glas bier kort voor de te leve ren prestatie zou eveneens zeer bevorderlijk zijn. tigers inmiddels. Ook nog andere debutanten: Frits Soetekouw (later Ajax, maar toen nog van De Vole- wijekers) en Jan Villerius (ADO). Sindsdien moet er veel in voetbal- tactisch opzicht zijn veranderd. De recent herhaalde tv-beelden van de in mei '62 gespeelde Europa Cup finale Benfica-Real Madrid toonden dat nog eens aan. Bosveld: „Veertien Jaar? Ja, nu Je het zegt, het was in '62. Voor m'n gevoel is het zo'n zeven acht Jaar geleden. Ik kan me van die interland alleen nog herinneren dat Belglé veel sterker was. De Feljenoorders wilden toen niet voor het Neder lands elftal spelen. Maar of lk daar om stond opgesteld, dat weet ik niet meer. Het ging toen in die tijd alle maal iets amicaler, gemakkelijker ook. Een aanvaller was een aanval ler. Hij moest z'n kracht in de voor hoede leggen. Het voetbal is In de loop der Jaren bepaald minder vrien delijk geworden. Er wordt hard op de man gespeeld. Soms komt een tegenstander mij na afloop een hand geven en zegt dan: sorry hoor, voor die overtredingen, maar lk moest zo spelen van de trainer. Wan neer ik het niet doe, dan sta lk er de volgende keer naast." Later dus geen reeks interlands voor Henk Bosveld. Wie hem tijdens zijn glorieperiode bij Sparta aan het werk zag, verbaasde zich daar vaak over. Bosveld wös Jaren lang een topper. Hij: „Ach, ik heb misschien wel bij de verkeerde club gezeten. Jongens van Feijenoord of Ajax hadden veel meer kans op dat Ne derlands elftal. Ik heb weieens ge hoord dat Feijenoord jaren geleden belangstelling voor mij had, maar er scheen een afspraak tussen Sparta en Feijenoord te bestaan, die inhield dat die clubs geen spelers van elkaar overnamen. Het fijne ben ik er nooit van te weten gekomen. Maar lk denk niet dat ik er ooit spijt van heb gehad, dat Sparta voor mij het hoogste is geweest. Ik heb het bij die club altijd prima naar mijn zin ge had. veel plezier beleefd. Ik weet niet of dat bij een topclub mogelijk was geweest. Een een club heeft niets aan Bosveld, wanneer er niet gedold kan worden. Pas op, ik wil prestaties leveren bij Vitesse loop ik tijdens de training nog voorop maar ook plezier hebben." Met pretogen verhaalt hij vervol gens breeduit over Sparta. Over de doperwten, die er vooral voor dien den om de op orde en gezag gestelde trainer George Kessler te raken. Over de nudistische neigingen van Hans Bentzon. En over de wa tervloeden op de hotelkamers. „Het is de lekkende cv. meneer Kessler." Bosveld: „Ik zou er een boek over kunnen schrijven. Over de blote Bentzon bij voorbeeld. In de vries kou opgesloten op zijn balkon. Toen Kessler dat ontdekte, zei Bentzon: „Ik ben duiven aan 't vangen." De pret én de zakelijke instelling hebben bij Henk Bosveld altijd voorop gestaan. „Misschien had ik de ervaring bij een topclub ook eens moeten opdoen. Maar ik vind het zo ook prima. Ik heb een huisje, een autootje, een winkeltje en een aar dig centje. Wat wil ik nog meer? Nee. Bosje heeft het niet slecht gedaan." Hoe lang nog in het betaalde voet bal? „Wullems heeft laatst eens ge zegd, dat lk nog wel drie Jaar mee- kan. Dat kan misschien ook wel. Maar ik bepaal zelf het moment, waarop ik stop. Zoals Vitesse nu speelt, is het een goede middenmo ter in de eredivisie. Maar ik weet niet wat het gaat worden. Vorig sei zoen was het hier nog een puinhoop. We hebben de trainer wel met z'n Feest in Arnhem. Charley Bosveld (3) heeft het eerste doelpunt gescoord in de voor de periodetitel beslissende wedstrijd tegen Volendam en wordt door zijn medespelers omhelsd. blote kont in de sneeuw gezet. Terug in de eredivisie, dat spreekt me na tuurlijk wel aan. Maar ik moet af wachten hoe de zaken er straks voor staan." Bosveld zegt ook nog: „Door een LONDEN Noord-Ierland is al be gonnen met de voorbereiding op de voetbalwedstrijd tegen Nederland volgende week woensdag in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap. Deze week traint de selectie van bondscoach Danny Blanchflower in Coventry, waar gebruik wordt gemaakt van de faciliteiten van de eerste divisie club. Coventry City zal ook een keer fungeren als sparringpartner voor de Noordieren. De club be hoeft zaterdag niet in actie te ko men in de Engelse League. De Noordieren spelen tegen Nederland hun eerste wedstrijd in groep 4. een aanzienlijke supportersschare kunnen rekenen, zich plaatsen voor het eindtoemooi. De militaire leiders hebben Neu- berger verzekerd dat het telefoon systeem zal worden gemoderni seerd. De Duitser benadrukte dat indien Argentinië niet in staat is de eindfase van het toernooi te organi seren een ander Zuidamerikaans land als gastheer zal optreden. In geen geval zal het toernooi dan naar Europa worden verplaatst. „Ik blijf echter hopen", aldus Neu- berger, „dat uiteindelijk alles toch goed zal komen." „affaire Dick Advocaat". De 29- jarige middenvelder heeft te ken nen gegeven dat hij in Kerkrade weg wil, ofschoon zijn contract nog loopt tot aan het einde van het seizoen 1977-1978. Deze breuk komt op het moment dat iedereen verwacht dat alles koek en ei is binnen een ploeg die, zoals bekend, nog steeds ongesla gen mede aan de leiding gaat in de eredivisie. Ontslag Twijfels 2 ESSEN In de Bundesliga is de eerste trainerskop gevallen. Rot Weiss Essen ontsloeg de Joegoslaaf Ivica Horvath. Essen staat laatste in de Bundesliga. Opvolger van Horvath is Hermann Erlhoff. Twijfels BARSINGHAUSEN Hermann Neuberger, voorzitter van het orga nisatie-comité van het wereldkam pioenschap voetbal 1978, heeft te genover journalisten verklaard dat het huidige telefoonsysteem in Ar gentinië „een catastrofe is". Tij dens zijn inspectiereis door Argen tinië, waar in 1978 de eindronden van het toernooi om het we reldkampioenschap moeten wor den afgewerkt, heeft de Westduit ser, die tevens vice-voorzitter van de FIFA is, de nodige tekortkomin gen ontdekt. Naast de problemen met de telecommunicatie verwacht hij ook moeilijkheden met het on derbrengen van toeristen die de wedstrijden willen bijwonen. Hij vreest het ergste als landen als Spanje, Italië en Engeland, die op LONDEN De Londense Evening Standard voorspelde gisteren dat het wereldkampioenschap voetbal in 1978 aan het einde van dit jaar naar Brazilië zal worden verplaatst. „Tot ziens in Rio 1978", luidde de kop van een groot artikel, waarin melding wordt gemaakt van de ook in Nederland en België levende op positie tegen het eindtoemooi in Argentinië. „De onrust in Argenti nië, waar het competitievoetbal in Buenos Aires bijvoorbeeld slechts kan worden gespeeld onder de ogen van grote eenheden paratroepen is er hoogstwaarschijnlijk de oorzaak van, dat het eindtoemooi nooit in Argentinië zal kunnen plaatsvin den. Evening Standardman Batty: „Mijn opinie is. dat FIFA- voorzitter Joao Havelange het eindtoemooi zal verplaatsen, waarschijnlijk eerst aan het einde van dit jaar. Brazilië, het land van Havelange. zal dan de organisatie op zich nemen." Advocaat KERKRADE - Bij Roda JC is men helemaal niet gelukkig met de Dick Advocaat terug naar 't Westen De aanleiding tot het gebeuren was de Europa Cup-wedstrijd Roda JC—Anderlecht. Advocaat, aan voerder bij Roda JC, wisselde zon der overleg met trainer Jacobs van plaats met Meuser. Daardoor kwam Advocaat tegenover Van der Eist te staan. DEN HAAG De Koninklijke Nederlandsche Voetbal Bond wacht nog altijd op de uitkering van 5,6 miljoen gulden uit de toto/lotto-pot. Dit voor 1976 toegekende bedrag aan het betaalde voetbal is op bevel van de minister van CRM vastgezet. Pas wanneer de sectie betaald voetbal met een beleidsplan voor het betaalde voetbal komt (is overigens gelijk aan een saneringsplan) zal tot de uitkering van het bedrag worden overgegaan Deze al sinds begin april slepende affaire heeft tot nog toe binnen de sectie betaald voetbal van de KNVB niet tot grote onlusten geleid. Om moeilijkheden te voorkomen hebben de 37 betaald voetbalorganisaties namelijk allemaal reeds hun aandeel uit die toto/lotto-pot gekregen. De KNVB heeft de uitkeringsbedragen voorgeschoten uit het fonds algemene middelen. Zoals bekend heeft het ministerie van CRM in de begroting voor het komende jaar ook een extra post (variërend van 2,5 tot maximaal -4, miljoen gulden) uitgetrokken voor de „gezondmaking" van het betaal de voetbal. Ook hieraan is hoewel niet expliciet gesteld de voorwaarde van een beleidsplan (saneringsplan tot maximaal 20 betaalde clubs in één divisie) verbonden. De voorbarige uitkering van de toto/lottogelden over de clubs kan voör de KNVB overigens nadelige gevolgen krijgen. Hoewel de voetbal bondfunctionarissen ontkennen dat CRM een doelbestemming aan de gelden kan geven is dat laatste wel degelijk mogelijk. In dat geval zal 4e bond voor het „verlies" moeten opdraaien. Verwacht mag worden, dat CRM de gelden slechts voor „sanering" ter beschikking zal stellen en geen evenredige verdeling volgens de huidige normen zal toestaan. betere training gaan de spelers steeds langer mee. Misschien over leef ik ze wel allemaal." ISTANBUL (Reuter) De boksport zal zich moeten beradeji over een toekomst zonder Muhammad Ali, de man, die deze tak van sport in velerlei opzichten domineerde. Enkele dagen na zijn benauwde puntenoverwinning op Ken Norton liet Ali vanufc Istanbul weten dat het mooi is geweest en hij met boksen stoptj „Op dit ogenblik, in dit Ipid, trek ik winnen van de Olympische titel jn mij terug", verklaarde de 34-jarige zwaargewichtkampioen tijdens een persconferentie. „Ik ga mijn invloed en faam gebruiken voor het werk van de islam en Allah". De aankondiging scheen een spon taan karakter te hebben, maar in een interview later op de dag met het persbureau Reuter vertelde Ali, dat hij zijn besluit al had genomen voor het gevecht tegen Norton van vorige week dinsdag. „Ik trek me terug, omdat ik me realiseer, dat er niets meer is overgebleven om voor te vechten. Het geld heb ik niet nodig. Ik heb miljoenen. Mijn moslem broeders hebben miljoenen. Zij wil len niet dat ik boks. Ik heb gewoon de belangstelling voor de bokssport verloren. Ik voel me als een dwaas in de ring. Om te proberen iemand te raken, hem bewusteloos te slaan", aldus Ali. De kampioen voerde ook zijn leeftijd aan als een factor van belang. „Ik word een dagje ouder en daarom is het tijd om te stoppen. Als ik te lang doorga, zal ik gaan verlie zen en daar zal ik dan weer spijt van hebben", zo legde hij uit. Volgens Ali gaat hij nu ernst maken met zijn vaak uitgesproken voorne men om een verkondiger van de is lam te worden. „Een islamitische Billy Graham", zoals hij het stelde. „Mijn kennis van Allah groeit met de dag. Hoe dichter ik bij God kom, destemeer verliezen aardse zaken hun kleur en smaak. Er is een hemel en een hel. Ik wil de hemel zien. Mijn leven wordt van nu af aan een voor bereiding op het sterven". Intussen wil de kampioen ook hier op aarde enkele dingen rechtzetten. Zo wil hij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henri Kis singer helpen bij diens streven de vrede te bewaren. „Ik heb meer in vloed in de derde wereld dan Kissin ger", aldus Ali. Zijn prestatieüjst van 53 overwinningen en twee nederla gen werd opgebouwd in veraf gele gen plaatsen als Kinshasa, Kuala Lumpur en Manilla als in Europa en de Verenigde Staten. Hij werd in 1960 professional na het het zwaarmiddengewlcht. De v&- reldtitel veroverde hij in 1964 mét een verrassende overwinning op 4e vervaarlijke Sonny Liston. In 1967 werd hij vanwege zijn re i- gieuze gevoelens hij weigerde In Vietnam te dienen van de titjel vervallen verklaard. Maar hij kwafn terug in de ring en heroverde Ie kroon van de zwaargewichten in c c- tober 1974 toen hij in Kinshasa G ?- orge Foreman k.o. sloeg. Nederlagén leed hij alleen tegen Norton en Fip- zier, maar hij revancheerde zich dopr hen in latere gevechten tweemaal te verslaan. Ali vliegt één dezer dagen terug nakr de Verenigde Staten, waar zijn aan kondiging met enig ongeloof is ortt- vangen, al houdt de World Boxing Association (WBA) er rekening dat Ali inderdaad kampioen-a Charian Rodrigo Sanchez, lid van je plaatsingscommissie van de WHA verklaarde telefonisch vanuit Pai^- ma, dat het bestuur de titel als \«- kant beschouwt Hij gelooft dat een gevecht tussen Norton en Foreman de meest aangewezen weg is om tpt het uitroepen van een nieuwe kampi oen te geraken. De twee boksers heb ben elkaar eenmaal ontmoet, waar bij Foreman in minder dan_tw|e ronden won. In een eerste reacue eisten beide boksers de titel voor zich op. Namens Foreman verklaar de manager King dat het ge?!8n diens staat van dienst een belediging zou zijn om hem niet direct de titpl toe te kennen. Norton sprak: „Laten we de feiten onder ogen zien. Ali stopt, omdat hij weet dat hij niet van me heeft kun nen winnen en hij geschokt is door die verkeerde beslissing. Ik ben de enige echte kampioen". Later verklaarden beide boksers zich bereid om elkaar in een gevecht om de titel te ontmoeten, al zei Foreman erbij: „Ik zou me eigenlijk pas echt tevreden voelen als ik Muhammsld Ali voor de titel had verslagen". ADVERTENTIE Ank Groen aan 't werk. Ank (20) wist van jongs af wat ze wilde worden: kleuterjlif. Nu heeft ze haar eigen klasje, ,,'k Heb wel geluk gehad hoor. Een depen dance-lokaal met 21 kinderen. En dat al bij de tweede Ank Groeneen eigen kiasje. sollicitatie. Als ik anderen van de opleiding hoorEn eh heeft ze haar financiële zaakjes ook zoals ze't wil? Ze lacht. „Tuurlijk. Bij de Amro. Ook toevallig hè? ju/a uk gaekcnd door Donen Nee, serieus.'k zit daar allang hoor. Met Zilvervloot sparen. En 'k heb er nu dus ook 'n Privérekenine voor m'n salaris. Vind ik erg handig, ook met betalen." De Zilvervloot hoorden we 'r net noemen. Heeft ze al plannen met dat spaargeld? „Nou,'n leuk klein autootje. Maar ehj'kheb pas een maand rijles,dus Zilvervloot sparen Unieke spaarregeling voor jonge men sen. Kan geopend worden tussen 15e en 21e jaar. Geeft hoge rente (nu en daar bovenop éénmalige, belastingvrije premie van 10".». Minimumspaarperiodc 6 jaar, maximum 9 jaar. Jaarlijkse inleg minimaal f 30,- en maximaal f480,-. Rcniewijziging voorbehouden. Privérekenins AM8TERDAM J?e problemen tus sen tnterlm-bondscoach Jan Zwartkruis en Ajax-doe lm an Plet Schrijvers zijn uit de wereld. Na een gesprek, dat gisterochtend in het AJax-stadion plaatsvond, heeft Schrijvers zich weer beschikbaar ge steld voor het Nederlands elftal, dat op 13 oktober uitkomt tegen Noord- Ierland. Dit betekent dat de doel man opgenomen is bij de voorlopige selectiegroep die vandaag betoaad gemaakt wordt. Schrijvers wilde niet meer in het Nederlands team, nadat Zwartkftjls hem had gepasseerd voor de Inter land tegen IJsland. Zwartkruis gaf de voorkeur aan Jan van Beveren èn Jan Ruiter. Doordat deze belde kee pers kampen met blessures hééft Jan Zwartkruis met succes een be roep gedaan op Plet Schrijvers. I Amro naam voor betaalrekening. Voor alle inkomsten en betalingen, ook voor acceptgiro's. Maakt automatisch sparen (AmrO- maat) mogcliik en biedt keus uit Euro- cheques en betaalcheques. Rckcningalschrilten zorgen voor overzichtelijke boekhouding. LONDEN De koploper uit de Fji- gelse eerste divisie, Manchester Uni ted. is er in de overgespeelde wed strijd uit de derde ronde van de League Cup niet in geslaagd te wfri- nen van Sunderland, dat onderaan de eerste divisie staat. Het duel e*i- dlpd« in 2-2 na verlenging. De wtp- n, ar komt ln de vierde ronde vit tegen Newcastle.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13