mm Mil Roman Opalka, bezeten cijferaar dSÏÏSF Suikerfabriek in Sas van Gent wil schade betalen Meer aandacht voor stadsverwarming in nieuwe woongebieden fllllll i ji ((üh -p IIEII lil 1 ÖJ projekt administrateur assistent projekt administrateur lëfal maakt bijzondere pannen en bijzondere grills. En alles daartussen. Kort geding bewoners overbodig Stappen geëist tegen handelaren Haaghuishofbv Caissière-telefoniste Wulfsen Wulfsen Multatuli Max Havelaar WOENSDAG 6 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET H 11 Met Tefal pannen is lekker koken gemakkelijk. Door de beroemde anti aanbaklaag. En door hun praktische vorm. Dat weet iedereen. Maar Tefal heeft voor u nog vele andere apparaten om heerlijk te kokkerellen. Je maar. Croque Gaufre Hartige tosti's en lekkere brosse wafels uit één apparaat. Met een simpele hand beweging verwisselt bakplaten, •die natuurlijk zijn voorzien van de beroemde anti-aanbaklaag. Thermostaat voor juiste temperatuur KEMA-keur Met receptenboekje Adviesprijs/147,50. Slagroomspuit. Maakt in 15 sekonden slagroom (voor de garnering van taarten en cakes bijvoorbeeld) maar ook sauzen, mayonaise of milkshakes Altijd bedrijfsklaar en eenvoudig te bedienen Met 5 gratis patronen in geschenk verpakking Adviespnjs 56,- Hapjespan met afneembare steel Kiik - en u neemt de steel van de pan Klik - en hij zit er weer aan Deze ruimte- bespaarder, die dus ook makkelijk in de oven past, heeft een donkergnjze antiaanbaklaag van binnen én een frisrode van buiten Ontzettend handig voor alle kokkerel-werkjes Adviesprijs f43,25 Gnll Barbecue. Voor binnen of buiten. ;n veel betrouwbaarder dan houtskool Grote gnllplaat van 34 x?2 cm, dus gasten zijn welkom Met thermostaat en kontrole- lampje Ui (neembare gnllplaat met anü-aanbaklaag is heel makkelijk te reinigen Zeer uitgebreid receptenboekje KEMA-keur Adviespnjs 131. Grill Minute. De elektnsche alles- gnller. Saté, worstjes, biefstukken, vis, kippeboutjes, alles lukt. Instelbaar op de dikte van het gerecht Een thermostaat zorgt voor de juiste hitte Afneembare grillplaten met anti-aanbaklaag KEMA-k Adviesprijs 192.- Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT De vereniging „Voorkomen is Beter" zal met voldoening kennis hebben genomen van de actie van B en W van Sas van Gent tegen de Centrale Suiker Maatschappij (CSM). Nu B en W een ultimatum hebben gesteld aan de suikerfabriek, waarin wordt geëist dat de stank- en gifoverlast vandaag sterk moet zijn afgenomen, of dat anders het bedrijf wordt gesloten, lijkt geen reden meer te bestaan voor het door de bewoners van de Witte Wijk aangekondigde kort geding. Op een druk bezochte vergadering werd zaterdag besloten een kort ge ding tegen CSM aan te spannen om het bedrijf te dwingen de produktie in te krimpen. Deze inkrimping zou tot gevolg moeten hebben dat er van overlast geen sprake meer zou zijn en dat betalingen van eventuele schadeclaims zouden zijn veiligge steld. Maar inmiddels is ook geble ken, dat de CSM bereid is schade claims in overweging te nemen. De woningbouwvereniging, die in de on der de stank lijdende Witte Wijk de meeste huizen in eigendom heeft, laat een schaderapport opmaken. Stank Sinds vorige week stijgt de doordrin gende stank op uit de bezinkvijvers van CSM. Gisteren begon, op ver zoek van de rijksinspectie voor de I milieuhygiëne in Zeeland, het rijk sinstituut voor de volksgezondheid metingep te verrichten. Aan de hand van de resultaten van deze metingen zal het college van B en W vandaag beoordelen of het bedrijf moet wor den gesloten. Aanvankelijk werd de overlast als een incident beschouwd. Toen bleek dat uit het koelwater van de fabriek zwavelwaterstof was vrij gekomen, een gif dat sliijmvliezen en alle geverfde en verzinkte oppervlak ken aantast, werd de zaak ernstiger opgenomen. Emoties De emoties laaiden bij veel Sassena- ren hoog op toen er klachten kwa men over misselijkheid, hoofdpijn. Romeinen 8 vers 38 en 39 Op 1 oktober j.l. nam God tot Zich onze lieve vader, grootvader en overgrootvader Johannes Wilhelmus Barnard weduwnaar van Maria Francina Dun eerder weduwnaar van Hendrika Nannes Bol m de ouderdom van 87 jaar Hengelo (O) W. Barnard A. J. Barnard- Holtman 's-Gravenhage E. Barnard A. J. Barnard- Bruijn kleinkinderen en achterkleinkin deren ERMELO, 6 oktober 1976 Huize „Sonneheerd" Corr.-adres: Wilbert- straat 4 Hengelo (O) De bijzetting in het fa miliegraf heeft heden in stilte plaatsgehad op de algemene be graafplaats „Croos- wijk" te Rotterdam diarree en gebrek aan eetlust. Het college van b en w heeft begrip voor de moeilijke situatie waarin de di rectie van de CSM is komen te ver keren; maar het is van oordeel dat de moeilijkheden in het belang van de bevolking op de kortst mogelijke termijn moeten worden opgelost, desnoods door staking van de pro duktie. Volgens het Milieu Aktie Centrum Nederland is de vorming van zwa velwaterstof (H2S), die tijdens elke bietencampagne wel voorkomt, nog nooit zo erg geweest als nu. Dit zou te wijten zijn aan een door een te hoge produktie veroorzaakte over belasting van de zuiveringsinstalla tie. De directie van de fabriek spreekt dit tegen. De CSM beschikt volgens haar over een zeer moderne installatie van meer dan voldoende capaciteit. Zij ziet de oorzaak van de overlast eerder in de nog altijd vrij hoge temperaturen en in een zich toevallig voordoende kalktekort. Het milieuactiecentrum noemt dat laatste een in elk geval te verwerpen excuus. Hoe het ook zij. de suikerfabriek die normaal aan 140 inwoners van Sas van Gent werk biedt en in de cam- pagnetijd 200 man personeel heeft, wordt op het ogenblik door velen als gevaarlijk voor de volksgezondheid gezien. Bij het beraad dat van het gemeentebestuur zijn ook betrok ken de inspectie voor de volksge zondheid en de drie huisartsen van Sas van Gent. Aan hen is verzocht niet alleen de klachten te melden van mensen die op hun spreekuur komen, maar ook bezoeken af te leggen bij tot hun praktijk behoren de gezinnen om de algemene ge zondheidstoestand na te gaan. Te hulp Op 3 oktober 1976 overleed op de leeftijd van 83 jaar de heer Cornelis van Hofwegen Vele jaren diende hij onze bond als hoofdbe stuurslid en volijverig propagandist. „Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid en hun werken volgen met hen." Openb. 1413B De Prot. Chr. Ouderen-Bond in Nederland voorzitter: H. J. Ros secretaris: J. Huisman HAARLEM Bij het ontwerpen van nieuwe woongebieden in Nederland moeten de plannenmakers vanaf het begin rpeer aandacht besteden en rekening houden met de aanleg van stadsverwarming. In Engeland is een supersnelle trein in gebruik genomen. De trein, hier gefotografeerd op het Londense Paddingtonstation, heeft een kruissnelheid van 200 km per uur. WEERT De Limburgse actie groep De Rooie Reuzen heeft een klacht bij de officier van justitie te Roermond ingediend over toestan den die zouden heersen in de sociale werkplaats voor invaliden te Weert. Deze aanbeveling doet de studie groep „Energie besparen" in een gis teren gepubliceerd rapport, dat op gesteld werd in opdracht van de Eco- nomisch-technologische dienst voor Noord-Holland. De provincie had het project om twee redenen bij het mi nisterie van Sociale Zaken voor sub sidiëring voorgedragen. Het onder zoek zou worden uitgevoerd door werkloze academici of mensen met een hogere beroepsopleiding, die daardoor een betere uitgangspositie bij hun sollicitaties zouden krijgen. Alle zeven medewerkers aan het on derzoek vonden tijdens of kort na de studieperiode een baan. Bovendien achtte het provinciaal bestuur het noodzakelijk na de oliecrisis een onderzoek in te stellen hoe met de beschikbare energie zuiniger kan worden omgesprongen. Als de aardgasprijzen blijven stijgen is stadsverwarming voor Almere de voordeligste wijze van energievoor ziening, aldus de studiegroep „Ener gie Besparen. Deze heeft verder be rekend of stadsverwarming op basis van gecombineerde opwekking van warmte en elektriciteit rendabel kan zijn voor Almere-Haven met 8850 woningen. Uit de cijfers blijkt dat stadsvefWSfr- ming inclusief levering van wo«p water per inwoner van Almere- Haven 122 gulden duurder is dan heJt gebruik van gasfornuizen, gasgefl- sers en individuele centrale verwar ming naast de conventionele elektri citeitscentrales. Omdat aardg^§ jti- middels duurder Is geworden, is "dit verschil al gedaald. Door de ver wachte verdere stijging van aardgas- prijzen zal stadsverwarming spoedig goedkoper zijn, zeker wajV' neer ook andere kernen van Almede op het systeem aangesloten wordeit aldus het rapport. In samenwerking met Hoogovens heeft de werkgroep berekend of het rendabel is methanol (hoogwaardige brandstof) te winnen uit zogenaamd oxygas, dat vrijkomt bij de staalfa- bricage. Het lijkt de werkgroep eco nomischer dat Hoogovens dit oxygas direct als brandstof gebruikt- De werkgroep is in 1974 gevormd op verzoek van gedeputeerde staten van Noord-Holland. Het onderzoek fs uitgevoerd door werkloze academici, of mensen met hoger beroepsonctec- wijs, die daardoor een betere* uit gangspositie zouden krijgen bij hun sollicitaties. door G. Kruis Het milieuactiecentrum en de van Tiel welbekende vereniging „Voor komen is beter" die door een aantal verontruste bewoners van de Witte Wijk te hulp waren geroepn, omdat volgens hen het gemeentebestuur weinig of niets aan de overlast deed, achten in Sas van Gent een alge meen bevolkingsonderzoek nodig. Op een druk bezochte vergadering werd besloten minister Vorrink van volksgezondheid en milieuhygiëne te verzoeken zo'n onderzoek moge lijk te maken. Overigens is enige jaren geleden in Provinciale Staten van Zeeland al eens voor een alge meen gezondheidsonderzoek gepleit dat dan het best in Sas van Gent zou kunnen beginnen. Volgens de aan,,voorkomen is be ter" verbonden arts Joke van Balie gooyen wijzen de klachten van een aantal bewoners van de Witte Wijk op een lichte H2S-vergiftiging. Niet duidelijk is waar een nog niet her kend gas vandaan komt dat blade ren van bomen zou hebben aange tast. Dit zou beslist niet van de CSM vandaan komen. Het gemeentebes tuur van Sas van Gent zegt de toe stand met veel zorg te beoordelen, maar desondanks tot nuchterheid te willen manen. De reden tot klagen wordt niet ontkent, ook niet door de CSM. die de narigheid in hoge mate betreurt. ROTTERDAM „Een documentatie en omschrijving van de tijd", zo wordt in een folder van het Museum Boymans-Van Beuningen het werk van de Pools-Franse kunstenaar Roman Opalka, dat daar tot 7 november te zien is, gekenmerkt. Maar wie verwacht in het museum het oeuvre te zien van een historieschil der of wat je noemt, een geëngageerd kunstenaar, komt bedro gen uit. Opalka doet het anders en. dat moet gezegd worden, hij doet het uiterma te consequent. In 1965 namelijk, en dat is al weer elf jaar geleden, is hij begonnen aan een serie schilderijen, waaraan hij nu nog bezig is en van plan is zijn hele leven bezig te blij ven. Die schilderijen hebben alle maal hetzelfde formaat, 196 x 135 cm. Op een grijs fond schildert hij, achter elkaar, cijfers in wit. Dat be gon in 1965, bij 1 en is nu uiteraard al ik weet niet hoe hoog opgelopen. Want hij gaat onverdroten door: ie der nieuw schilderij begint hij met het getal dat volgt op het laatste •getal van het vorige schilderij. Maar dat is nog lang niet alles. Het fond, de achtergrond van de schilde rijen, maakt hij telkens, door 1% wit toe te voegen, iets lichter. Op den duur zal dus ook de achtergrond wit zijn. Maar ook dan. heeft Opalka te kennen gegeven, gaat hij door: met witte cijferreeksen dus op een witte achtergrond. Tussendoor fotografeert Opalka zichzelf voor zijn werken en ook legt hij de getallen nog vast op een ge luidsband. En als hij niet in zijn atelier, maar op reis is, blijft hij tellen maar nu met inkt op papier. Van die „reisnotities" zoals hij ze noemt, zijn hier ook enkele voorbeel den te zien. ,t Lijkt me een tergend vervalende bezigheid, al dat gecijfer. Maar hij doet maar, een mens z'n lust hoe gefrustreerd die soms mag overko men is een mens z'n leven. En vast staat in ieder geval, dat Opalka's inspiratiebron, hoe oud hij ook mag worden, nooit zal opdrogen Rest nog de vraag: wie kwam op het idee, zo'n fantasieloze, zo'n uiterst dorre en dat modewoord is nu zeer op zijn plaats elitaire tentoonstel ling samen te stellen? ZANDVOOh De Stichting Mon diaal Alternatief heeft staatssecreta ris Meijer (CRM) verzocht maatrege len te nemen tegen de handel in vogelvangtuig. De stichting, die zich verzet tegen de massaslachting on der trekvogels, meent dat, mede door de toenemende werkloosheid, ook in Nederland de belangstelling voor de vangst van vogels toeneemt. De stichting vindt het niet juist dat het in Nederland legaal is in het bezit te zijn van allerlei vogelvangtuig (zo als diverse soorten netten, klemmen, vogellijm en lok- en klepkooien). ter wijl het gebruik daarvan in veel ge vallen verboden is. De stichting hoopt dat staatssecretaris Meijer het wetboek van deze tweeslachtigheid kan zuiveren. Professionele magazijnstellingen als boekenkast: blank vurenhout van 8 30lol 18 uur Enquêteren voor opinieonderzoeker bureau Lagendijk betekent mensen ontmoeten, er op uit trekken en eerUi aardige bijverdienste hebben. Lijkt u dit wat schrijft u dan een bnef aan Deventerstraat i- 35, Apeldoorn ot belt u, uitsluitend 's middags tussen 4 en s* 6 uur, nummer 05780-4615 10 rkoopkanli Wedcka Weggelopen: cyperse poes. Omgev. Witte de Withstr. Tegen bel. terug te bez. Witte de Withstr. 16 A. Den Haag. Voor onze zaak in de Venesstraat 47 te Den Haag zoeken wij een Caissière-telefoniste, die een goede schooloplei- ding heeft genoten en op prettige wijze met mensen karr omgaan. Enige talenkennis kan tot aanbeveling strekken. Leeftijd van 18 tot 23 jaar. Ervaring is niet strikt noodzafce- t lijk daar onze huidige medewerkster aanwezig is voor inwerken. Er wordt gewerkt van dinsdag t/m zaterdag, er,"," zijn vijf weken vakantie per |aar en wij geven eeri^0 vakantietoeslag van 10% .au. U kunt solliciteren na telefonische afspraak met onze hee*<-.t, Happ^l. Telefoon 63.09.91 Na acht uur 's avonds tete-,. toon 66.35.09. Kleding voor mannen Den Haag Rotterdam Nu ook als Amstelpa- perback. Gebaseerd op de oor spronkelijke 5e druk uit 1881, de laatste door de auteur gecor rigeerde herdruk van de eerste uitgave. Aangevuld met 30 bladzijden verklaren de aantekeningen voor de huidige lezer. 288 blz. f 11,- Verkrijgbaar in de er kende boekhandel. AMSTELPAPERBACKS Hoogtepunten uit de wereldliteratuur L.J. VEEN WAGENINGEN Hollaridsche Beton Maatschappij bv te Rijswijk grote aannemer van utiliteits- en waterbouwprojekten in West Europa, vraagt voor de projektadministraties van de afdeling WATERBOUW en UTILITEITSBOUW ZUID-WEST een De projektadministrateur verzorgt als lid van het uitvoeringsteam de administratieve verwerking, de budgetbewaking en de presentatie van de verslaggeving van één of meer bouwprojekten Deze taak wordt grotendeels vervuld op het kantoor te Rijswijk terwijl periodiek, naar behoefte, het projekt bezocht wordt Onze gedachten gaan uit naar kandidaten - van 21 tot plm. 40 jaar - met Praktijk Diploma Boekhouden en bij voorkeur MBA Bekendheid met het uitvoerende bouwbedrijf is een pré. Wij nodigen u uit uw brief te richten aan Hollandsche Beton Maatschappij bv, Afdeling Personeelszaken. Generaal Spoorlaan 489, Rijswijk [zhj. werkmaatschappij van Hollandsche Beton Groep nv [HBG]

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11