Libanese leiders voor overleg naar Parijs U kunt scoren in twintig volle voetbalstadions. Kostelijke weergave van barok-eenakter Dijkdoorbraak Mexico kost ruim 1000 doden Na ongeregeldheden in Hebron uitgaansverbod Saoedi-Arabië ontstemd over Syrië Portugal in december naar de stembus President van Argentinië aan aanslag ontsnapt Fransen gaan deze week staken Groot succes Nicolaus Harnoncourt Classis Hoogeveen bezorgd over toenemend vloeken Drees jr wil wet voor winstdeling aan werknemers Voor het opgeven van een kleine gerubriceerde ÜU1I advertentie in twee grote ochtendbladen. Schriif hier uw tekst. iï i A< MAANDAG - OKTOBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET R H8 BEIROET (Reuter. UPI> Terwijl de strijd in Libanon geleidelijk afnam, reisde de leider van de linkse moslims. Kamal Joemblatt, gisteren naar Parijs voor besprekingen met de Franse regering. Eerder bracht ook de Egyptische minister van buitenlandse zaken een bezoek aan de Franse hoofd ad Na een onderhoud van 45 minuten met de Franse minister van buiten landse zaken. De Guirlngaud. ver klaarde Joemblatt Parijs een goede plaats te vinden voor een conferentie over Libanon. Wel was hij van me ning dat Frankrijk niet aan een zo danig overleg moet deelnemen. De Libanezen moeten de zaak zelf uit zoeken. meende hij. Joemblatt is van plan deze week ook nog ontmoetin gen te hebben met Franse socialis tische en communistische leiders. De besprekingen in Parijs wijzen op een rol van de Franse regering in het Libanese conflict. De Franse rege ring zou bereid zijn gastheer te zijn bij een in Parijs te houden vredes conferentie over Libanon. Verder houden politieke waarnemers reke ning met de mogelijkheid van een gezamenlijk Egyptisch-Franse vre desmacht. Fachmi De Egyptische minister van buiten landse zaken. Ismael Fachmi. keerde zaterdag naar Egypte terug uit Pa rijs. Fachmi verklaarde toen dat ook andere Libanese leiders, onder wie de leider van de falangisten. Pierre Gemayel naar Frankrijk zullen gaan. LA PAZ (Reuter, UPI) Functionarissen van de Mexicaanse regering schatten dat er meer dan 1000 mensen zijn omgekomen ten gevolge van de doorbraak van een dam langs de Cajoncito rivier. De doorbraak was het gevolg van het langstrekken van de orkaan ..Liza" op het Mexicaanse schiereiland. De slachtoffers van deze ramp. die het zuiden van het Mexicaanse schiereiland heeft getroffen, zijn gis teren onmiddellijk begraven in mas sagraven uit vrees voor besmettelij ke ziekten. Het zoeken naar verdere slachtoffers van de ramp gaat nog steeds door. Onder de bevolking is grote ontevre denheid ontstaan, omdat men de ramp wijt aan de slechte constructie van de dam. Qllberto Marquez Fischer, een parlementariër die uit deze streek afkomstig is. zei dat de dam van beton gemaakt had moeten worden, toen deze vier jaar geleden werd aangelegd. Nu was het slechts een beetje zand met wat stenen en rotsen. Het aantal doden dat geteld is. be draagt nu al meer dan 650 maar de verwachting is dat dit aantal nog zal stijgen Zo is er nog niets bekend over het lot van de 108 bemannings leden van 12 vissersschepen uitTop- lobampo, een plaats 175 kilometer ten noorden van La Paz. De stad zelf. Kritiek LISSABON (AP) De Portugese regering heeft gisteren aangekon digd dat er op 12 december gemeen- teraado-verkiezingen gehouden zul len worden De Portugese premier Mario Soares heeft aangekondigd dat zijn minderheidsregering zal af treden wanneer bij die verkiezingen duidelijk wordt dat het volk deze regering niet wil. Als de uitslag een resultaat oplevert dat ver achterblijft bij de 35 procent die de socialisten bij de algemene verkiezingen van april behaalden, zal Soares onder druk komen te staan óf af te treden ofwel een of meer andere partijen in zijn regering op te nemen. Portugese vakbondsleiders hebben kritiek geuit op de vorige week door de regering afgekondigde nieuwe ar beidswetten. Deze hebben tot doel de invloed van de communisten op de vakbonden te verminderen en de discipline onder de arbeiders te her stellen De Portugese minister van justitie. Almeida Santos heeft in Vati caanstad verklaard dat de katholie ke kerk discreet maar doeltreffend is opgetreden in de strijd tegen het communisme. Minister Santos zei dat Portugal er slechter aan toe was dan Spanje Dat land heeft geen koloniale oorlogen achter de rug. de economische situatie is er beter en het heeft geprofiteerd van de Portu gese ervaringen. Verder bleef Span je in handen van de burgers, terwijl in Portugal de militairen moesten ingrijpen, hoewel ze daartoe niet al tijd bekwaam waren, aldus de mi nister. HIJ was in Rome in verband met de heiligverklaring van Beatriz de Silva. een Portugese heilige BUENOS AIRES (Reuter. AP. UPI) De Argentijnse president, gene raal Jorge Vtdela. is zaterdag ont snapt aan een aanslag op zijn leven. Het podium waarop de president een militaire plechtigheid had gade geslagen op het cxercitieterrein Campo de Mayo werd door een ont ploffing vernield, juist nadat hij dit had verlaten. Volgens militaire des kundigen zaten de springstoffen in de holle buizen waaruit het podium was opgebouwd. Een officier en een soldaat werden bij de ontploffing gewond Campo de Mayo is de groot ste legerbasis van Argentinië en ligt dertig kilometer ten noorden van Buenos Aires Geen enkele organi satie heeft tot dusver de ver antwoordelijkheid voor de aanslag opgeëist die een bevolking heeft van meer dan 80.000 mensen, zit nog steeds zonder stroom en water. Velen heb ben de getroffen streek inmiddels al ontvlucht Het aantal daklozen wordt geschat op 65.000. Inmiddels is er een luchtbrug tot stand ge bracht om voedsel en hulpgoederen naar de getroffen bevolking te bren gen. De regering van de Verenigde Staten heeft ook hulp aangeboden. PARIJS (Reuter) De Franse- soci alisten en communisten hebben ac tieve steun toegezegd aan de lande lijke staking waartoe de twee grote vakcentrales voor aanstaande don derdag hebben opgeroepen. De bon den protesteren daarmee tegen de bezuinigingsplannen van premier Raymond Barre. De twee partijen hebben hun leden opgeroepen mee te doen aan de staking. Woensdag gaat de Franse politie in staking om lucht te geven aan hun grieven over hun arbeidsomstandig heden en het tekort aan mankracht Alle georganiseerde agenten zullen overmorgen hun wapens inleveren en alleen in zeer dringende gevallen uitrukken. Om die reden zijn de alarmcentrales van de politie wel normaal bemand. De Franse agenten, die liever niet over een staking spreken maar „dag van bezinning" een betere term vin den. hebben de afgelopen jaren al eerder op soortgelijke wijze gepro testeerd. De Arabische aanval is een vergel ding voor een incident waarbij vrij dag een aantal Joden in de moslim wij k van Hebron waren betrokken. Joden ontwijdden toen enkele exemplaren van de Koran in de graf tombe van de aartsvaders, die voor zowel Joden als moslims als een hei lige plaats geldt. Van de zijde van het Israë lische leger werd vernomen dat gis termorgen een groep van 100 tot 200 Arabieren de Joodse synagoge bij de graftombe binnendrongen en daar de vernielingen aanrichtten. Later op de dag is het tot ongeregeldheden gekomen tussen Joden en mos- lims.De Israëlichte autoriteiten heb ben daarop een uitgaansverbod afge kondigd. De politie heeft bij de onge regeldheden verscheidene arresta ties verricht Onder hen zouden zich ook Joden bevinden. Ook in andere steden op de westelij ke Jordaanoever was het gisteren onrustig. In Nabloes. Kamallah en enkele andere plaatsen werden Is- raëliche auto's met stenen bekogeld. Studenten begonnen een collegesta- king en op verschillende punten wer den barricades opgericht Voor zijn vertrek naar Parijs ver klaarde Joemblatt dat de Arabische landen hun steun aan de linkse mos lems en de Palestijnen zouden moe ten opvoeren om hen sterk genoeg te maken om Syrië een nederlaag te kunnen toebrengen. Tegenover een Egyptische krant verklaarde Joemblatt te hopen dat Frankrijk in overleg met Egypte. Irak en misschien Algerije doeltreffend en snel zal kunnen meewerken aan het behoud van Libanon. Volgens een bericht van het Egyp tische persbureau voor het Midden- Oosten zou een vredesconferentie over Libanon op 18 oktober in Cairo plaats vinden. Wie allemaal aan de conferentie zullen deelnemen is nog niet bekend. Syrië heeft tot dusver niet gereageerd op een uitnodiging voor de conferentie. Volgens Joemblatt wil Syrië alleen meedoen als ook Jordanië voor de conferentie wordt uitgenodigd Dit is een ma noeuvre om een federatie tot stand te brengen tussen Jordanië. Syrië. Libanon en een Palestijnse staat op de Westelijke Jordaanoever, aldus de Libanese leider. door Adr. Hager DEN HAAG De Duitse, in Wenen woonachtige musicus Nikolaus Harnoncourt behoeft ook in ons land geen introductie meer. Zijn presentaties in Den Haag en Amsterdam van de passie muzieken van Bach hebben veel stof doen opwaaien, hij gaf barokconcerten, presenteerde Handel's oratorium „Jephta" in het Holland Festival, leidde in ons land een Monteverdi- project en hij heeft met Teldec een contract om alle Bachcanta- tes op de plaat te zetten, een gigantische opdracht waarvan een deel reeds op imponerende wijze is voltooid. Zijn zienswijze op de uitvoeringswijze van barokmuziek heeft in de gehele wereld navolging gevonden. Niet als modegril, doch als een pogen de barok naar waarheid te benaderen. ze opera en is een satire op de prak tijk van de Italiaanse opera. In onze hedendaagse muziekprak- tijk heeft Mozart royaal op punten gewonnen van Salieri, de componist die. zo ging heel lang het verhaal, Mozart vergiftigd zou hebben. Zon der ook maar iets te kort te willen doen aan Mozarts oeuvre, is het de verdienste van Harnoncuourt te wij zen op het komische en het muzika le talent van Salieri. Het door het Residentie Orkest met veel vaart en kleur uitgevoerde werk. is een mees terwerk van zo'n gehalte, dat men zich afvraagt of de muziekpraktijk een concert- en operabezoeker niet te kort doet om dit soort composi ties onuitgevoerd te laten. Veel succes voor Harnoncourt, die prachtig werk leverde. Veel succes ook voor het orkest en de internatio nale vocalisten; Jane Manning, Hei- ga Thieme, George Pappas en Istvan Gati. De kriUek op het Syrische optreden in Libanon komt van verschillende zijden. Een linkse Libanese krant meldde gisteren dat de Sowjet-Unie. de grootste wapenleverancier van Syrië, de regering in Damascus ern stig berispt zou hebben wegens haar toenemende bemoeienis met het Li banese conflict. Een boodschap van het Kremlin aan de Syrische rege ring. die door de krant onderschept zou zijn. dat de Syrische inmenging in Libanon niet de belangen van Syrië. Libanon en de Palestijnen dient. Behalve de stopzetting van de wapenleveranties kan Moskou wei nig doen aan het Syrische ingrijpen. Men verwacht overigens niet dat de Sowjet regering daartoe zal over gaan omdat dit een nog verdere ver kleining van haar invloed in het Mid den-Oosten zou betekenen. Ook Saoedi-Arabië geeft blijk van zijn ontstemming over het Syrische optreden in Libanon. Vandaag zul len Saoediarabische eenheden, die sedert 1973 in Syrië gelegerd waren als gevolg van de Arabisch- Israelische oorlog van dat jaar. wor den teruggetrokken. Deze aankondi ging komt kort na een bezoek van de Syrische minister van buitenlandse zaken Khaddam aan koning Ghaled van Saoedi-Arabië. Aanval Op het militaire front bereiden de Palestijnen en de linkse moslims zich voor op nieuwe grootscheepse aanvallen van de Syriërs. Gisteren waren er nog geen aanwijzingen dat die aanvallen ook werkelijk zouden komen, maar linkse woordvoerders verklaarden daar wel zeker van te zijn. De huidige pauze in de gevech ten zou een oorzaak vinden in de harde tegenstand die de Palestijnen afgelopen vrijdag hebben geboden tegen oprukkende christelijke troe pen. Deze eenheden deden vrijdag een aanval op Aley. waar een hoofd kwartier van de linkse krachten is. maar deze aanval werd afgeslagen. Een 28-Jarige Syriër. Hoessein al Ra- hi. is door een rechtbank voor de staatsveiligheid ter dood veroor deeld wegens ondermijnende activi teit. Dit meldde zondag het Syrische persbureau. Zijn broer Hassan kreeg levenslange dwangarbeid. Beiden zouden voor Irak in Syrië sabotage hebben gepleegd. Harnoncourt wilde het publiek van het Residentie Orkest ook dichter bij die barok brengen. Om dat doel te bereiken schroomde hij niet de microfoon te pakken om een en an der over de Serenade van Johann Fux te vertellen. „Weliswaar spreekt de muziek voor zichzelf, doch een paar informaties kunnen meer in zicht verschaffen.'' Harnoncourt wees op de vermenging van ernst en verpozing in deze muziek, twee ver schillende stijlen. Frans en Italiaans, met de ook in die dagen gebruikelij ke improvisaties. Harnoncourt. lei der van Concentus Musicus Wien, is geen dirigent in de eigenlijke zin van het woord. Zijn wijze van dirigeren is strikt persoonlijk, in feite leidt hij het orkest niet. hij musiceert met het orkest, als onderdeel van dat orkest geeft hij als barokspecialist niet meer dan aanwijzingen. Doch die aanwijzingen waren voldoende om een klankrijke en uitstekend afge werkte weergave van de Serenade tot stand te brengen. Met name het trompetaandeel moet worden genoemd. Voor het tweede programmagedeel te koos Nikoiaus Harnoncourt het divertimento teatrale „Prima la mu- sica poi le parole" (eerst de muziek, dan de tekst) van de in 1750 in het Italiaanse Legnano geboren en in 1825 in Wenen overleden Antonio Salieri. Deze Salieri. leraar van Beethoven. Schubert en Liszt en be schermeling van Glück, was de eeu wige rivaal van Mozart. Er wordt zelfs beweerd, dat Mozart de schim van de Italiaan tot zijn laatste da gen als een boosaardig demoon ach ter zich zag. Salieri componeerde onder andere een veertigtal opera's, geestelijke en instrumentale werken. Harnoncourt gaf. op droog ko mische wijze, ook een toelichting op dit werk. dat in 1786 in het slot Schönbrunn gelijktijdig in première ging met de „Schauspieldirektor" van Mozart. Kern van Salieri's opus is de opdracht van gralaf Opizio een opera te schrijven waarvan zowel de tekst als de muziek binnen vier da gen voltooid moeten zijn. De compo nist is al bijna klaar met het werk als de tekstdichter nog moet begin nen. De eenakter spot met de serieu- Van een onzer verslaggevers LEUSDEN De classis Hoogeveen van de gereformeerde kerken is van oordeel, dat in toenemende mate in diverse uitzendingen van radio en televisie openlijk de naam van God gelasterd wordt. De classis heeft de generale synode gevraagd, er bij de regering, of rechtstreeks bij de verschillende omroepen en het bestuur van de NOS of mogelijk via de IKON op aan te dringen, dat aan dit ver schijnsel een halt wordt toegeroe pen. De classis meent ook, dat een kanselboodschap op haar plaats is. om de eigen kerkleden op te wek ken, „dit toenemend misbruik van Gods naam. ook in eigen kring, te bestrijden en daartegen in daad en getuigenis op te komen voor de eer en verheerlijking van Gods naam". De particuliere synode van Drenthe heeft haar adhesie aan het verzoek van de classis Hoogeveen betuigd. Van een verslaggever ROTTERDAM DS '70 wil een raamwet, die winstdeling aan de werknemers binnen een bedrijf ver plicht stelt. Dit als alternatief voor de VAD (wetsontwerp vermogens- aanwasdeling). Dr W. Drees. fractie voorzitter van DS '70 in de Tweede Kamer, heeft dit zaterdag in Rotter dam gezegd voor de partijraad van DS '70. Daarnaast zou een collectief fonds moeten worden ingesteld, maar zon der individuele inspraak van de be drijven. Dit zou volgens Drees een aanmerkelijke vereenvoudiging be tekenen van de administratie. De vennootschapsbelasting zou vol gens hem met acht punten kunnen worden verlaagd, waarna een ver hoogd nieuw tarief zou moeten die nen als voeding van het collectief fonds; dit in plaats van de volgens Drees zeer ingewikkelde afzonderlij ke VAD-heffing. „Tegelijkertijd dient duidelijk te worden hoe die gelden gebruikt gaan worden ter verbetering van de oudedagsvoorziening in Neder land", aldus de DS '70- fractievoorzitter. Drees zei wat de oudedagsvoorziening betreft een groot voorstander te zijn van een waardevast pensioen voor particu lieren. zoals dat nu voor ambtenaren bestaat. Dit zal volgens hem gerali- seerd kunnen worden door het mo gelijk te maken dat pensioen fondsen en levensverzekeringsmaat schappijen beleggen in welvaartvas- te leningen. Den Uyl in Tanzania Van een verslaggever DAR ES SALAAM Premier Den Uyl, die op het ogenblik in Tanzania verblijft, is zondag naar Kilomberro in het zuiden van dit land gereisd om een suikerbedrijf te bekijken. De premier begon zaterdag een officieel bezoek van vier dagen. Zaterdag avond dineerde hij met president Nyerere. Den Uyl reisde zondag naar Kilombero met de pasgeopende, door China gebouwde, „grote Oe hoeroe-spoorlijn", die het door land ingesloten Zambia verbindt met de haven Dar es Salaam. Na zijn be zoek aan Tanzania gaat de premier naar Zambia. TEL AVIV (Reuter. UPI) Een groep Arabieren heeft gisteren vernielingen aangebracht in een Joodse synagoge in Hebron. Enkele gebedenboeken en andere religieuze voorwerpen werden beschadigd. Vandaag vieren de Joden Yom Jip- poer. Grote Verzoendag. Deze heilige dag van het Joodse jaar is dikwijls aanleiding tot conflicten geweest met de moslim bevolking. De Israëlische eerste minister Rabin heeft gisteren verklaard dat de steun van de Verenigde Staten voor Israël van wezenlijk belang is. Hij zei dat in een interview met een Amerikaans tijdschrift. De Verenigde Staten heb ben sedert de oorlog van 1973 voor meer dan 5 miljard dollar aan wa pens aan Israël geleverd. Dat bete kent dat de Amerikaanse presi dentsverkiezingen voor ons van gro te betekenis zijn, aldus Rabin. Israëlische regeringskringen hebben zaterdag verklaard dat de nieuwe voorstellen van de Sowjet-Unie voor een oplossing van de crisis in het Midden-Oosten niets nieuws bevat ten Moskou heeft aangedrongen op hervatting van de conferentie van Genève. Met een officieel antwoord op de Sowjet voorstellen wacht Jeru zalem op de terugkeer van minister van buitenlandse zaken. Allon, die momenteel in New York is in ver band met de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties Twintig volle voetbalstadions, dat is een miljoen mensen. En dat is precies het aantal lezers dat dagelijks de Volkskrant en Trouw raadpleegt. Hoe kunt u die miljoen mensen een staaltje van uw kunnen laten zien? Door een kleine gerubriceerde adver tentie te plaatsen. Als u die aan één blad opgeeft komt die automatisch óók in het andere blad (want Trouw en de Volkskrant hebben hun kleine advertenties gecombi neerd). En daarmee onder de ogen van een miljoen toeschouwers. Bel 020-913456. Of vul de bon in. Wie weet hoe goed u scoort! Als "Pijltje" in Trouw en als "Victorie" in de Volkskrant. Samen 365.000 betalende abonnees. Dagelijks aantal lezers: ca.één miljoen. (NOP '75) In open envelop zonder postzegel opsturen aan Trouw, Postbus 859, A'dam. in linkerbovenhoek vermelden V/P 43 C 1 letter per hokje. Cijfers, leestekens en woordtussenruimten tellen voor 1 letter. Minstens 2 reeels beschriiven. 1 2 9.10 3 14.56 4 18.20 5 23.66 6 27.30 7 32.76 8 36.40 9 41.86 10 45.50 Voor brieven onder no. f 2.- extra. Plaatsingsdatum(s)_ Naam Adres Plaats Telefoon Handtekening

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 8