Inkomensbeleid kabinet blijft op groei gericht eineken Eerste balletje rolde in casino Vrije voet premies verruimd Daar zijngeen woorden voor, ja dat is... Van der Stoel sprak met Kissinger over problemen Zuid-Afrika West-Duitsland Commentaar Kritiek Bas de Gaay Fortman (PPR) op regering PPR-congres in Amsterdam „Vergiftiging" bij bewoners Sas van Gent voor méér zekerheid Heerlijk, helder Heineken. „Constructief en nuttig gesprek" Dieven rijden politie van weg Uitkeringen voor oorlogsslachtoffers gaan omhoog Letterkundigen tegen censuur in Zuid-Afrika Echtpaar bij botsing tegen boom omgekomen Protest tegen onveilige weg Kritiek en lof bij opening, in Zandvoort „TE MOGEN LÉVEN!" EEN GRONINGER PASTORIE IN DE STORM J Straat I Plaats MAANDAG 4 OKTOBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Met de kleine meerderheid die Wcstduitse coalitiepartijen bij de ver kiezingen van gisteren hebben behaald, kan alleen worden geregeerd, als beide partners vier jaar de gelederen gesloten houden. Gezien de huidige politieke en economische problemen in de Bondsre publiek valt te hopen dat de SPD en de FDP daarin zullen slagen. De SPD heeft een gevoelig verlies geleden, dat zich eigenlijk al enkele jaren aankon digde bij de voor haar slechte resultaten bij deelstaatverkiezingen. Dankzij de samenwerking met de liberale FDP blijft zij echter regeringspartij. Moei lijkheden moeten niet in de eerste plaats bij de SPD, maar bij de FDP worden verwacht. Deze partij verander de dit jaar al twee keer van mening en in de komende weken en maanden kan de twijfel weer de kop opsteken binnen de liberale partij. De christen democraten die ook dit jaar er niet in geslaagd zijn, de coalitie van een meer derheid af te houden, zullen er nu onmiddellijk op aansturen, de liberalen van de sociaal-democraten los te we ken, te beginnen in de deelstaat Neder- saksen. Voorlopig ziet het er echter nog niet naar uit, dat de liberalen een reden zien om de coalitie met de SPD op te zeggen. De wil om met de christep- democraten samen te werken, bestaat nog niet. Er kan zich echter na verloop van tijd een situatie gaan voordoen als in midden 1972. In dat jaar was de meer derheid van de coalitie zo geslonken, dat de christendemocratische oppositie er bijna in slaagde, de regering naar huis, te sturen. De voorzitter van de FDP, vice- kanselier en minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, kan het in de komende weken moeilijk krijgen binnen zijn partij. Want de FDP heeft verloren, ondanks de persoonlijke po pulariteit van Genscher. Van tijd tot tijd verklaren vooraanstaande liberalen openlijk, dat zij een coalitie met de christen-democraten niet uitsluiten. Dit betekent nog niet, dat zij klaar staan om met de sociaal-democraten te breken. Er wordt echter wel over gedacht. Het verlies van de SPD ten opzichte van het resultaat van 1972 kan vooral wor den verklaard door het wegvallen van Willy Brandt als kanselier, die ook andersdenkenden aansprak. De felle campagne van zijn opvolger Helmut Schmidt heeft de SPD beslist stemmen gekost. Wel moet gezegd worden dat vooral Franz Josef Strauss (de voorzit- ftr van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU) waarschijnlijk de coalitie voor een nederlaag heeft behoed. Van onze parlementredactie AMSTERDAM De fractievoorzitter van de PPR in de Tweede Kamer, Bas de Gaay Fortman verwijt het kabinet Den Uyl onmacht tot het voeren van een echt inkomensbeleid, omdat het zich maar steeds zou blijven baseren op het oude geloof in groei van de economie. „Daarmee schijnen de bevindingen van de club van Rome. dat een steeds verdergaande groei in de eco nomie een enorme bedreiging voor het milieu, de energie en de voedsel voorziening inhoudt, vijf jaar na pu- blikatie al vergeten. De PPR kan niet anders dan scherp reageren op zo'n „regeringsbeleid." aldus De Gaay Fortman zaterdag op het congres dat zijn partij in Amsterdam hield om het verkiezingsprogramma vast te stellen. De verkiezingscampagne van de Duitse CDU werd door De Gaay Fortman fel gehekeld. De leus „Aué Liebe zu Deutschland" werd door hem betiteld als afgodendienst. De Gaay Fortman kon zich dan ook niet voorstellen hoe de Nederlandse con fessionele partijen met deze groep in één fractie van het Europees parle ment kunnen blijven zitten. De kri tiek op de CDU nam echter niet weg. dat de PPR ook kritiek heeft op de Westduitse SPD/FDP-regering. Met name de Berufsverbote werden door De Gaay Fortman veroordeeld. zaamheia tegen te gaan. Hij dacht hierbij vooral aan akties zoals die van de binnenvaartschippers en de vrachtwagenchauffeurs, akties waarmee hij indertijd zelf rechts- streeks geconfronteerd werd. Ook verschilden de meningen nogal over de vraag, of de regering ook in de toekomst moet blijven ingrijpen in het loonoverleg. Een aanzienlijk deel van het congres vreesde dat men met zo'n programmapunt de Welzijn Bij de behandeling van het verkie zingsprogram had het ledencongres van de PPR vooral veel kritiek op het hoofdstuk welzijn. In het bijzon der het onderdeel onderwijs daaruit moest het ontgelden. Het bestuur kreeg middels een motie de opdracht op dit punt het huiswerk maar over te doen, omdat de tekst warrig en irreëel was. „Niet alleen is de droom hierin afwezig, maar ook wordt de werkelijkheid nog onrealistisch be schreven," aldus één van de congres leden. Toch vond het congres het te gek om de verkiezingen dan maar in te gaan zonder onderwijs programma, zodat een aantal kernpunten toch gehandhaafd werden. Verder spitste de discussie zich voor al toe op het programmapunt aan gaande de burgerlijke ongehoor zaamheid. PPR-staatssecretaris Van Huiten van verkeer en waterstaat zag nier zijn amendement aanvaard, dat de bedoeling had om misbruik van de term burgerlijke ongehoor- ADVERTENTIE Omdat wij in ons landje met zovéél mensen op 1 vierkante kilometer lopen, zouden wij alle honde- bezitters met klem willen verzoeken de honden hun behoefte op de meest geschikte plaatsen te laten doen Nederland telt maar Helst 400.000 honden. En dat is alles bij elkaar toch 'n hele hoop. De politie Van een verslaggever SAS VAN GENT Een onderzoek onder vijfentwintig bewoners van de witte wijk in Sas van Gent heeft klachten opgeleverd, die volgens de arts J. van Ballegooijen passen in „het algemene beeld van een H2S (waterstofsulfide) -vergiftiging." Dat zei dokter Van Ballegooijen za terdag in een bijeenkomst van wijk bewoners. De vergiftigings verschijnselen zouden zijn veroor zaakt door de bezinkvijver van de suikerfabriek CSM, die volgens de buurtbewoners een doordringende stank veroorzaakt. Dokter Van Ballegooijen had stoor nissen aan ogen, luchtwegen en maag en darmkaneel geconstateerd. Mevrouw Van Ballegooijen sprak mede namens de vereniging „Voor komen is beter." Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet heeft besloten voor volgend jaar de vrijstelling van premies volksver zekering (AOW, AAW. AWW, AWBZ en kinderbijslag) voor kleine zelfstandigen verder te verbeteren. Niet-werknemers met een erg laag belastbaar inkomen hoeven die pre mies niet te betalen. Enkele weken geleden diende de re gering al een wetsontwerp in tot verdere optrekking van de inko mensgrenzen voor vrijstelling voor het jaar 1976. Sinds 1965 waren die grenzen namelijk niet meer opge trokken. Hieronder volgen de grensbedragen: 1975 1976 1977 ongehuwden 1800 4300 4700 onder 35 jaar ongehuwden 2400 5800 6300 boven 35 j. gehuwden of ongehuwden 2400 7400 8100 met kinderei. Zelfstandigen met een belastbaar bedrag beneden deze grenzen hoe ven dus geen premies te betalen. Dicht boven deze grenzen is men nog niet meteen het volle percenta ge premies verschuldigd. Hieronder volgen de grenzen waarboven zelfstandigen het volle pond aan premie verschuldigd zijn. voor de zelfde drie groepen als in bo venstaand lijstje: 1975 1976 1977 3420 9300 10.200 4020 10.800 ƒ11800 4020 12.400 13.600 steun van de vakbeweging wel kan vergeten. „Het hoort niet thuis in het vaandel van een progressieve par tij," vond men. Bestuur en meerder heid van het congres vonden echter, dat een dergelijk punt nou juist wel bij een progressieve partij in het program moet staan, omdat men af wil van het corporatisme. Het bleef er dus in staan. In dit verband wilde de PPR trouwens ook aan de SER haar zeggenschap ontnemen. Zuid-Afrika De naar Nederland gevluchte mede werker van het Zuidafrikaanse christelijk instituut, Horst Kleinschmidt, riep in een toespraak tot het PPR-congres op tot een eco nomische boycot van Zuid-Afrika als laatst overgebleven vreedzaam middel om de regering-Vorster te verwijderen. Hij vroeg de PPR, bij de Nederlandseregering aan te drin gen op hulp bij de opvang van de toenemende stroom vluchtelingen uit Zuid-Afrika. Kleinschmidt meende, dat de Nederlandse rege ring zelf Zuidafrikaanse vluchtelin gen attent zou moeten maken op de mogelijkheid, zich hier te vestigen. Tenslotte drong hij aan op voortdu rend protest tegen de gevan genschap van zoveel Zuidafrikaners die op grond van de wet tegen het terrorisme zijn opgepakt, en— naar Kleinschmidt verzekerde worden gefolterd. Kleinschmidt kreeg na zijn toe spraak een staande ovatie van het PPR-congres, dat vervolgens zonder tegenstem een motie aannam, waar in er bij de regering op wordt aange drongen de economische en culture le banden met Zuid-Afrika volledig te verbreken, en de bevrijdingsbe wegingen in dat land morele en ma teriële steun te geven. ADVERTENTIE kiest u uit het grote Fleurop-Bloemboek! Haal bij uw Fleurop-bloemist de Fleurop- folder met een keuze uil dit Bloemboek. Fleurop Interllora garandeeii uw bestelling Koninginnegracht 135. Den Haag Van een verslaggever WASHINGTON Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken drukte zaterdag na een gesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Kissinger zijn vertrouwen uit in de pogingen van Kissinger de problemen in Zuidelijk Afrika op te lossen. Van een verslaggever WEERT Juwelendieven in het nauw hebben in de nacht van zater dag op zondag een achtervolgende politieauto met hun auto op de E-9 van de rijweg af in een sloot ge drukt. De dieven namen hiema de benen, maar hun vluchtauto werd diezelfde nacht in het Belgische Maasmechelen teruggevonden. De dieven hadden naar schatting voor 65.000 gulden aan juwelen, hor loges en andere goederen uit de ju welierszaak van de heer Wehkamp in Weert meegenomen. Omstreeks half vier zondagochtend hadden zij, volgens een buurman, die hen aan het werk had gezien, de glazen toe gangsdeur van de winkel met een houten hamer verbrijzeld. Mr. van der Stoel sprak, als voorzit ter van de ministerraad van de EG. bijna twee uur met Kissinger over de ontwikkelingen in zuidelijk Afrika en het Midden-Oosten, de betrekkin gen tussen oost en west. de geschil len tussen Griekenland en Turkije en over het gesprek tussen arme en rijke landen in Parijs. De Ameri kaanse minister van zijn kant noem de het overleg „buitengewoon con structief en nuttig". Van der Stoel zei dat Kissinger „het uiterste doet om de problemen van Rhodesië en Namibië nu eindelijk tot een oplossing te brengen". „Ik heb hem gezegd dat de negen alle pogingen steunen die ertoe kunnen leiden, dat een einde wordt gemaakt aan de thans bestaande toestand in Rhodesië. dat Namibië onafhanke lijk wordt". Overigens bleek uit de woorden van minister Van der Stoel ook dat hij er nog niet van overtuigd is dat vertegenwoordigers van de zes miljoen Afrikanen in Rhodesië zon der verder bloedvergieten het be stuur kunnen overnemen van Ian Smith, die onder de 260.000 blanken op zeer sterke steun kan rekenen. Zowel Kissinger als Van der Stoel legden in hun toespraken in de VN- DEN HAAG De uitkeringen in het kader van de rijksgroepsregeling oorlogsslachtoffers gaan omhoog. Daartoe heeft het kabinet vrijdag op voorstel van staatssecretaris Meijer (CRM) besloten Het maximum van de berekenings grondslag gaat van 2159 naar 2700 gulden. De verhoging is een onder deel van het pakket van maatrege len voor onderlinge afstemming van regelingen die geldcen voor de ver schillende groepen oorlogsslachtof fers. assemblee in New York sterk de na druk op het gevaar, dat het aantal atoommogendheden. door leveran ties van verrijkingsinstallaties voor atoombrandstof, toeneemt. In antwoord op een vraag, of deze na druk kritiek inhield op de Fransen (wier voorgenomen leverantie van een verrijkingsinstallatie aan Paki stan krachtig Amerikaans verzet heeft uitgelokt) verklaarde mr. Van der Stoel dat zij als kritiek op elk land dat „de risico's niet serieus ge noeg neemt" kon worden be schouwd. van een onzer verslaggevers GRONINGEN - Belgische en Ne derlandse letterkundigen hebben in een resolutie stelling genomen tegen de censuur in Zuid-Afrika. Op de slotdag van de in Groningen gehou den 26ste Belgisch-Nederlandse al gemene conferentie der Neder landse letteren, werd er bij de Ne derlandse en Belgische regeringen op aangedrongen tegen die censuur in Zuid-Afrika te protesteren. De conferentie sprak verder ook uit dat het porto voor literaire tijd schriften omlaag moet. Van een verslaggever RIJSBERGEN De 66-jarige W. van Beers en zijn 61-jarige echtgeno te P. van Beers-Roks uit Breda zijn zondagmiddag bij een verkeerson geval om het leven gekomen. De heer Van Beers reed met zijn perso nenauto in de gemeente Rijsbergen tegen een boom. SCHOONHOVEN De vijftigjarige mevrouw B. van Roon is vrijdag middag in haar woonplaats Schoon hoven om het leven gekomen toen zij een kruising overstak en daarbij werd aangereden door een vrachtau to. die naar de politie vermoedt door rood licht was gereden. HALSTEREN De zeventienjarige Elisabeth van Kempen uit Halste ren (NB) is vrijdagavond na een ver keersongeval in het ziekenhuis van Bergen op Zoom overleden CASTRICUM De 31-jarige A W Buur uit Egmond-binnen is zondag ochtend vroeg in Castricum met zijn auto uit de bocht gevolgen en tegen een boom gebotst. Hij is op de plaats van het ongeluk overleden. ST. ANNAPAROCHIE De 44 jarige H. Miedema uit Blaricum is zaterdag in St. Annaparochie om het leven gekomen, toen hij met zijn personenauto bij een inhaalpoging frontaal in botsing kwam met een maaimachine. MAASTRICHT Twee in Maas tricht woonachtige Turkse gastar beiders zijn zaterdagnacht om het leven gekomen, toen zij met hun auto tegen een boom reden langs de Tongerseweg in Maastricht. De politie vermoedt dat de wagen is gaan slippen door de gladheid van de weg. De slachtoffers zijn de 32- jarige Hendrik Jeousoin Ozkilic en de 27-jarige Ahmed Killic. ADVERTENTIE Van een verslaggever SOESTERBERG Enkele honder den inwoners van Soesterberg heb ben zaterdagochtend met hun sym pathisanten deelgenomen aan een demonstratieve tocht tegen de ver keersonveiligheid op rijksweg 23. de weg van Amersfoort naar Utrecht. De tocht was georganiseerd door en kele leden van de Soesterbergse wijkraad. Een van de wijkraadsleden overhandigde loco-burgemeester J.J. i Ebbers van Soest een petitie met v 1554 handtekeningen. De bewoners van Soesterberg vragen dringend om een snelle oplossing van de verkeers- onveilige oversteeksituatie op de rijksweg, die al enkele mensenlevens heeft gekost. RITA door Leo KJeyn ZANDVOORT Terwijl het liberale Tweede- Kamerlid mr. A. Geurtsen vrijdagavond met een voldaan gezicht tussen de roulettetafels doorliep, vertrouwde, buiten de speelzaal de staatssecreta ris van justitie, mr. H. J. Zeevalking, een radio verslaggever toe zich niet zo gelukkig te voelen in het Zandvoortse casino. De bewindsman zei zich liever onledig te houden met een spelletje schaak of scrabbel, waarbij het minder uitsluitend om geld en geluk draait. ••Als je me een gulden geeft, dan bel ik de padvinderij op, dat onze verga- 'dering hier niet doorgaat..." Zijn collega van econo mische zaken, drs. Th. M. Hazekamp. die het casino opende door, zoals dat werd genoemd, als eerste het bal letje te laten rollen, liet in een korte toespraak een feestelijker geluid horen, al liet hij er geen twijfel aan bestaan dat deze jongste toeristische attractie vooral de beheerder van 's Rijks schatkist tevreden zal stellen. De staatssecretaris zwaaide lof toe aan al degenen die zich voor de komst van Ne derlands eerste legale casi no hebben ingezet, memo reerde het belang van het casino voor de werkgele genheid, maar stond toch ook stil bij de „ongunstige neveneffecten" als „uitwas sen in de goklust" en „maf fia-invloeden". Geen woord daarover viel te beluisteren in de ope ningsrede van de voorzitter van de Nationale Stichting Casinospelen, drs. J. A. Rit meester-Van de Kamp. Als of de roulette niet uitslui tend om geld draait, ge waagde de voorzitter van „de culturele betekenis van deze avond", waarbij hij zich niet ontzag de „emi nente historicus en socio loog" Huizinga op het tapijt te brengen. In de bezoeker van het casino bleek de heer Van de Kamp nie mand minder dan 'de door Huizinga geïntroduceerde „homo ludens" te ontwaar den. Homo sapiens Van de Kamp slikte die hoogge stemde woorden aan het slot van zijn toespraak weer snel in, toen hij de genodig den liet weten dat „eerlijk Het casino in bedrijf. gezegd" het casino weinig pretenties heeft en dat de belangen die er mee worden gediend, niets meer dan „economische zaken" zijn. De door Van de Kamp als „gezaghebbende cul- tuurdraters" aangesproken genodigden konden het daarmee doen. Hun restte na de opening weinig anders dan een rondgang langs de speelta fels. waarbij de meesten van hen zich maar meteen aan een gokje waagden, zo als dat in het versluierende jargon van de toeristenin dustrie wordt genoemd. Ni co de Rooij. directeur van de Nationale Stichting Ca sinospelen. kon een paar uur later voldaan vaststel len dat de dames en heren zich op deze eerste avond niet onbetuigd hadden gelaten Voordelen In de spreektijd die hem bij het openingsritueel was ge gund. somde De Rooij in het voetspoor van zijn voor zitter nog eens alle voorde len van het Zandvoortse ca sino op. In zijn mededeling dat „kunstenaars uit de re gio" geregeld in het casino zullen exposeren, kwam ook weer de cultuur om de hoek kijken. 'Voor de rest was het gelukkig autobus tochten. vliegreizen en toe ristische weken wat de klok sloeg. Bij wijze van climax kondigde hij aan dat op 6 mei het tweede in Valken burg te bouwen casino zal worden geopend. Onder de genodigden die vrijdagavond en -nacht niet van de roulette- en black- jack-tafels waren weg te slaan, bevond zich ook de van wuft vermaak als miss Holland-verkiezingen be kende impressario Lou van Rees Breed uit aan een speeltafel gezeten, liet hij een verslaggever weten, dat iemand die van een uitke ring moet leven, de Zelfbe heersing moet opbrengen het casino te mijden. Bij de opening waren de steuntrekkers in elk geval niet te vinden. De impres sario doelde kennelijk ook niet op hen die straks tevre den een uitkering uit de opbrengsten van het casino zullen genieten. Naast de beheerder van 's Rijks schatkist als lachende der de. zijn zij de lachende tweeden. Vanavond 8.30 uur (Hilversum 1) derde deel van het hoorspel naar het geti|fcnamige boek van Hanna Dobschiner,het Nederlandse meisje dal als enige van haar Joodse lamihe de bezetting overteelde Van dit aangapende ego-dokument verscheed inmiddels de ZESOE DRUKi Omvang 260 tekstpagina s en 16 bladzi|don foto's. In fraaie gebonden uitvoering met geplastificeerd slol- omslag PrijS 19,50 ..Hanna Oobschmc' heelt een boodschap en ze brengt die op een uiterst tiingevoeiige wiize Een boek dat we m zeer veel handen wensen, ook van Hanna Dobschiners volksgenoten opdal ze hun Messias herkennen en erkennen (Friesch Dagblad) Dal er bliikbaar overal graag naar dit boek gegrepen wordt, zal vooral liggen m de onbevangen "en rectu- slreekse manier .waarop Hanna Dobschiner ha.ir verhaal, haar getuigenis gee't (Trouw) In nauw verband met deze uitgave staat het bekende boek, waarin mevr J. A. Ader-Appels de verzots stri|d beschri|!t van haar man. ds. B. J. Ader, die honderden Joodse landgenoten een schuilplaats be zorgde (o.w. Hanna Dobschiner!)en tenslotte zelt geljsiiieerd werd Van dit urneke verzetsboek e, onlangs de TIENDE ORUK verschonen Omvartg 366 tekstpagina s en 8 bladzi|don toto s in traaie gebonden uitvoenng mei geplastificeerd omslag Prijs 19.90. Dit verzetsboek is van een gehalte zoals er maar heel weinige in Nederland zi|n verschenen, een boek dat met het verlopen der jaren eerder zal toenemen in betekenis dan omgekeerd Het is als veel ve- zerspoezie soboi. op hol kinde'li|ke al. en misschien luist daardoor zo aangnipend. dal het on sL stil maakt Dit mag ons volk nooit vergeten' 'Trouw) Deze boeken kunt j bestellen dmv onderstaande BON Zend die vandaag oog aan uw boekhandel ol lm open envelop zonder postzegeti aan UITGEVERIJ T WEVER BV— ANTWOORDNUM MER 5 FRANEKER een Groninger pastorie in de storm rechtstreeks/via e*. Johanna-Ruth Dobschiner. TE MOGEN LeVEN' Gabonden 19.50. Gironummer. Doorhalen wat u

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3