Waarom praat de gereformeerde bond nu opeens anders? ,,Mens te centraal in christelij k onderwij s" Uit de kerkbladen Drs. K. Exalto pleit voor theocratie Vandaag Mgr. Ernst leidt nu Pax Christi Prof. Herman Ridderbos vraagt: Koreaanse gemeente bij vrijgemaakten Paus niet tevreden over Argentinië Hervormde mannenbondsdag VOORBIJGANGERS Onze adressen: Kerk, waar de staat alles regelt MAANDAG 4 OKTOBER 1976 KERK/BINNENLAND TROUW/KWARTET 2 (Van een onzer verslaggevers KAMPEN Prof. dr. Herman Ridderbos Is niet tevreden met de nadere toelichting, die ir. J. van der Graaf gegeven heeft op de verklaring van de gereformeerde bond ten aanzien van de pogingen om tot eenheid te komen van de hervormde en de gereformeerde kerken. Gelijk bekend is deze verklaring, waarin de gereformeerde bond een samengaan van belde kerken onder de huidige omstandigheden afwees, bulten de bond zelf slecht gevallen. Ze werd betiteld als een „schot voor de boeg" voor de gezamenlijke ver gadering van de beide synoden. In een reactie op de kritiek schreef ir. Van der Graaf, dat de gereformeerde bond bereid Is tot een diep en eerlijk gesprek. Over de reactie van Ir. Van der Graal en de toon, waarin zij gesteld is. schrijft prof. Ridderbos nu in het Gereformeerd Weekblad: Waarom kan na de vergadering van beide 8ynodes zo anders geschreven worden dan in de „Verklaring" vóór de 8ynode. Thans moeten wij, prof. Runla en ik (en dat geldt dan natuur lijk niet enkel ons persoonlijk) „ui terst serieus" genomen worden. In de Verklaringen lagen wij, als mede verantwoordelijk voor het eenparig geloofsgetuigenis (de „proeve en aan het onderwijs aan de Theol. Ho geschool. nog onder het algemene doemvonnis van „de vrijzinnigheid in oude en nieuwe vormen". Thans wordt gezegd, dat de GB en wij in een situatie zijn gekomen, waarin we, meer dan voorheen, met elkaar te maken hebben en krijgen en als zonen van Hoedemaker en Kuyper elkaar nader moeten spreken. Maar in de Verklaring stond, dat wat er vroeger dan nog in ons te prijzen geweest mocht zijn wij thans weinig of geen binding aan de belijdenis meer kennen en derhalve een ernsti ge bedreiging vormen voor wat er in de Herv. Kerk nog aan confessioneel leven te vinden is. Thans geldt het: „Samen zijn wij afgeweken, samen zijn we onnut geworden," wordt een eerlijk en diepgaand gesprek met ons begeerd, in een gemeenschappe lijke „worsteling" om de waarheid. Maar vóór de Synode was er maar één waarschuwing: hoed u voor het samen met de gereformeerden! Men kan zich er natuurlijk over ver heugen. dat het van de kant van de GD ook nog anders kan; broederllj- ker, minder aanmatigend en keur meesterachtig, met meer begrip voor de situatie als een .worsteling" om de waarheid en niet slechts als een de sertie van de waarheid. Nu. ik wil mij daarover ook wel verheugen, maar vraag toch: waarom nu zo anders dan nauwelijks drie weken geleden? Is het mijn „boze hart" of is het een Juiste diagnose als ik geneigd ben te antwoorden: omdat nu na de Syno de, het gevaar van het samen op weg voorlopig weer geweken schijnt en men weer vrijblijvend met elkaar samen om de tafel kan zitten." Tot zover prof. Ridderbos. Op de gemeenschappelijke vergadering van de hervormde en de gereformeerde synode sprak ook de hervorm-016de gereformeerde-bondspredikant H. Binnekamp uit Maarssen (foto). Hij was ook niet geheel gelukkig met de toon van de verklaring van het hoofdbestuur van de gereformeerde bond in de hervormde kerk. Geheel rechts-beneden op de foto de gereformeerde ds. F. Dijkstra uit Tzum. Van een onzer verslaggevers. UTRECHT Christenen kunnen er onmogelijk vrede mee hebben, dat God buiten het publieke leven wordt gehouden. Een volledige neutralisering van het openbare leven is voor hen moeilijk aanvaardbaar. De christelijke religie wil naar haar aard een totale greep op het totale leven. Zij laat zich niet terugdrin gen in de binnenkamer alleen. Dit zei drs. K. Exalto zaterdag in een pleidooi voor de theocratie op de jaarvergadering van de vereniging „Protestants Nederland". Theocratie Is geen regeringsstelsel naast democratie, aristocratie, mo narchie. aldus drs. Exalto. Wie zo redeneert, zet haar in de rij van men selijke ideologieën. TheocraUe is verkondiging, eis van het Woord Gods en zo ook belijdenis en leer van de kerk. Voorzover de kerk er een politieke prediking op nahoudt, heeft die de theocratie tot inhoud. De kerk dient overheid en volk de rechten Gods voor te houden. Daar om mag men van de theocratie niet afzien, ook niet al schijnt zij niet gerealiseerd te kunnen worden. Heel Oods wet vindt onder de mensen maar een zeer gedeeltelijke vervul ling. zo is het ook met de theocratie, aldus drs. Exalto. De Hasseltse predikant ging vooral in op de theocratische gedachten TORONTO De Canadese gerefor meerde kerken (de Canadese zuster kerken van de gereformeerde ker ken (vrijgemaakt) in Nederland) krijgen er een Koreaanse gemeente bij. De Koreaanse presbyteriaanse kerk in Toronto heeft aansluiting bij het kerkverband gevraagd. De clas sis Ontario-Noord heeft in principe besloten, dit verzoek in te willigen. De Koreaanse gemeente bestaat uit immigranten uit Korea en had tot qu toe geen enkele band met enige kerk. Predikant is ds Y. C. Kim. De gemeente is bereid, de belijdenisge schriften en de kerkorde van de Ca nadese gereformeerde kerken te aanvaarden, maar wil wel haar eigen culturele identiteit bewaren De meeste leden spreken uitsluitend Koreaans. van Calvijn. Deze kerkhervormer heeft zich niet willen vastleggen op een bepaalde regeringsvorm. Drs. Exalto achtte de moderne democra tie. louter als staatsvorm, niet met de theocratie in strijd. Maar als ideo logie van de volstrekte soevereiniteit van het volk is de democraUe onver enigbaar met de theocratie, die de soevereiniteit Gods belijdt. Daarom pleitte drs. Exalto voor grondwetswijziging in de geest van Hoedemaker. Maar ook zonder dat moet de regering worden aangespro ken op haar verantwoordelijkheid jegens God. een verantwoordelijk heid die zij toch draagt, ook al wordt die door de grondwet niet uitge sproken. Anarchisme Calvijn koos een weg. die liep tussen staatsabsolutisme en anarchisme. Belde zijn nog actueel. In beide komt de christelijke religie in ge vaar. Met Calvijns theocratische pre diking is een algemeen en een alge meen-christelijk belang gemoeid, al dus drs. Exalto, die de wortel van het anarchisme omschreeft als: 's men sen zelfhandhaving tegenover Ood en de door Hem gestelde machten. Maar „waar het goedertieren gezag van God opzij wordt geschoven, komt daarvoor in de plaats de harde hand der onderdrukkers". De vruch ten van een theologie der revolutie zullen niet anders dan wrang kunnen zijn. maar in het onderhouden van Gods geboden is groot loon, zo stelde drs. Exalto. Paus Paulus ROME (Kathpress) Het aanbie den van de geloofsbrieven door de nieuwe Argentijnse ambassadeur bij het Vaticaan. Blanco, aan paus Paulus is nogal ongebruikelijk ver lopen. Bij het aanbieden van de ge loofsbrieven schetste de nieuwe am bassadeur de langdurige samenwer king tussen staat en kerk in Argenti nië. Hij vroeg de kerk, deze samen werking voort te zetten en mee te willen strijden tegen de opmars van het geweld van linkse krachten in Argentinië. Paus Paulus was zeer kort in zijn antwoord. Het gebruikelijke eerbe toon aan de regering van het land van de ambassadeur liet hij achter wege. Hij vroeg wel opheldering over de moorden op enige priesters in Argentinië van de laatste tijd. Vervolgens zei hij. dat het Argen tijnse volk terecht streeft naar vrede en veiligheid. De paus zei het „aan wakkeren van blind geweld" diep te betreuren en hij sprak zijn oprechte deelnemeing uit met alle Argentij nen. die de laatste tijd in angst en beven hebben doorgebracht. Dit zei ds. C. den Boer uit Wagenin- gen zaterdag op de bondsdag van de hervormde mannenbond op gerefor meerde grondslag, waar hij refereer de over „christelijke opvoeding en christelijk onderwijs". Volgens ds. Den Boer Is de tendens in het protes tants-christelijk onderwijs thans overwegend om de mens centraal te stellen. De humaniteit, de medemen selijkheid, dat wat nuttig wordt ge acht voor het menszijn, maakt de dienst uit. Wat daar niet direct mee te maken heeft, telt niet mee. De bijbel wordt ook op dat spoor gezet. De mens Jezus geeft ons het voor beeld van het rechtse handelen. Een christelijke school moet navolgings- school zijn, staande in de navolging van Christus. Vertel aan de kinde ren. dat het kerstfeest een appèl is tot bestrijding van de armoede op aarde en dat het paasfeest ons tot opstand brengt tegen macht en ge weld op aarde. Het gaat om het han delen. Het gebed heet een oriëntatie voor het aangezicht van God op de noden van de wereld. Doe er wat aan. Ds. Den Boer noemde deze visie levensgevaarlijk. Niet omdat het niet nodig zou zijn, de kinderen te leren, dat geloven ook een heilig doen met zich meebrengt. Maar wel omdat hier een is-gelijk-teken komt te staan tussen geloven en doen. Het uitgangspunt is verkeerd. De mens staat centraal. En God wordt opge offerd aan dit mens-zijn. Hij is al leen van belang, voorzover Hij men selijk is. Maar we moeten het omke ren. De mens is er om God. Het bijbels mensbeeld is, dat de mens het beeld van God is, maar gevallen is door de zondeval en daarom we dergeboren moet worden om met God een persoonlijke verhouding te krijgen. Dat mag en moet in de opvoeding en het onderwijs centraal staan. Vandaaruit zullen op de christelijke school ook de maatschappijvragen aan de orde moeten komen. Maar de norm is daarbij niet wat men nuttig acht voor de mens, maar wat de leefregels zijn, die de bijbel leert. Ds. Den Boer wilde vanuit deze visie het gebied van leerboeken godsdienst, geschiedenis, maatschappijleer, Ne derlands. Hier ligt volgens hem een groot arbeidsterrein braak. Revolutiegeest Voorzitter ds. A. Vroegindeweij uit Veenendaal onderstreepte in zijn openingswoord de grote betekenis van blijvende beginselstudie in de mannenverenigingen. Het kamerbe- sluit inzake de abortus was voor hem een teken van de „grote geeste lijke verwildering van ons volk". „Met Gods gebod wordt geen reke ning meer gehouden. Het gaat erom wat de mens wil. Er heerst een revo- Van een onzer verslaggevers UTRECHT „Wij moeten onze kinderen leren, dat ze dan pas gelukkig zijn, als ze zichzelf met alles wat ze hebben en zijn aan de levende God zijn kwijtgeraakt. We moeten ze leren zich te onderwerpen aan het onfeilbare gezag van het Woord van God, dat er is, ook al eist de moderne mens, dat het zich eerst maar eens waar maakt. Wij moeten onze opgroeiende kinderen wijzen op het geheim van Gods verborgen omgang in zielen waar zijn vrees in woont. En eerst vanuit deze doorleefde geloofsomgang met de levende God komen we tot de vraag, wat goed is voor ons dagelijks handelen." LEVEN EN DOOD Wat Je tegen Gods geboden In ver worven hebt is nergens goed voor. maar gerechtigheid redt van de dood. (Spreuken 10,2). De eerste zin van deze spreuk lijkt een beetje op „gestolen goed gedijt niet". En daar zou die zegswijze ook best eens vandaan kunnen komen, maar de spreuk zelf omvat meer. Het gaat hier om een levenswijze. Waardoor laat Je je regeren? Door Gods gebod of zo maar door je eigen begeerte, waarbij de wegen de mid delen er niet meer toe doen. Veel onrecht wordt goed gepraat met zul ke uitspraken als: een mens moet toch leven, of: Je denkt toch allicht 't eerst aan Je zelf. Tegenwoordig heet dat al gauw dat Je geen dief van Je eigen portemonnale moet worden. Over dieven gesproken weet de man dan de spreuken Iets anders. In de verwerving van bezit, dat intussen een mens best gegund is, luistert het toch nauwer dan wij denken. Je kunt er maar niet alles voor doen. In die overweging moeten we elkaar ook helpen. Een ondernemer kan maar niet alles produceren! Alleen beroep op de werkgelegenheid is niet voldoende. Er worden dingen geproduceerd die andere mensen kwaad doen. Kan je daarmee door gaan? 't Is nergens goed voor, zegt de spreukendichter van 't op die manier vergaarde vermogen. Je hebt zelfs kans dat het zich tegen je keert. Alleen gerechtigheid redt van de dood. Nu wordt hij wel Ineens heel ernstig, door over de dood te beginnen. Maar zo ligt 't natuurlijk wel. Wat Je op die manier van de eerste zin verwerft leidt tot niets, d.wjs. tot de dood. Je gaat 'r dood aan. Maar aan de gerechtigheid ga je het leven binnen. lutiegeest onder ons volk. De men sen leven zich schaamteloos uit." aldus ds. Vroegindeweij. die de kerk mede schuldig stelde aan deze ont wikkeling. De kerk is volgens hem niet meer in staat, met gezag te srpeken, omdat zij enerzijds zo verscheurd is en ander zijds mee gaat met _de tijdgeest. De kerk moet zelf terug naar de gehoor zaamheid aan Gods Woord. Dat was ook de bedoeling van de verklaring van de gereformeerde bonbd inzake de toenadering van de hervormde en de gereformeerde kerken. Ds. Vroegindeweij wees het verwijt af, dat het de gereformeerde bond daar bij om de macht zou gaan. „TRrouw aan de Schrift als Gods Woord en aan de belijdenis mag men toch geen stre ven naar macht noemen? Alleen Christus regeert de kerk en voor Hem en zijn Woord hebben wij te vallen. Natuurlijk is de eenheid van de kerk ons een groot goed. Maar wij zouden het zeer betreuren, als onze strijd voor herstel van de kerk nog moeilijker zou worden, doordat de gerefomreerde niet zouden terugkeren met dezelfde bedoeling, als waarmee zij de her vormde kerk indertijd verlieten, na melijk de gehoorzaamheid aan Gods Woord," aldus ds Vroegindeweij. Goud De voorzitter van de gereformeerde bond, ds W. L. "tukker uit Sir- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Ens (NOP), kand. drs A. J. Boersma te Amsterdam die dit beroep heeft aangenomen. Motor-bisschop De 72-jarige r.k. bisschop van Linz, Franz Zauner, heeft van de Oosten rijkse touring- en automobielclub een onderscheiding gekregen, om dat hij in 35 jaar motorrijden niet één bekeuring heeft gekregen. Bisschop Zauner is bekend als een enthousiast motorrijder. Per jaar legt hij op de motor vijftienduizend kilometer af. janslkand, refereerde over „reforma torische leer en leven." Hij haalde drie hoofdtrekken van het gerefor meerd verstaan der Schriften naar voren: Gods eeuwige raad, de ver zoening ln Crhistus en het toepas sende werk van de Heilige Geest. Eé opmerking uit ds Tukkers toe spraak: „Als u ergens de schatten van de Reformatie wilt zien schitte ren, dan kunt u dat zien in de formu lieren voor de sacramenten. En deze staan aan de poorten der kerk, bij de ingang tot het ehil. Hole heeft de kerk, onze kerk, het toch aange durfd om deze formulieren te ver vangen door andere, kortere. En nu worden de oude formulieren natuur lijk vergeleken bij de nieuwe maar zelden meer gebruikt. Aleen ln een uithoek van de kerk. Men weet niet wat men terzijde gesteld heeft. Meer dan goiud! De schatten van de Re formatie." Herdenking rabbijn Soetendorp door genootschap Nederland-Israël. woensdagavond 6 oktober acht uur. Drift 21, Utrecht m m v. rabbijn Awraham Soetendorp. ds J. G. K. Littooy en dr. A. C. Ramselaar. Mens-zjn' met en zonder werk. Over werkloosheid Zaterdag 9 okto ber half elf tot half vijf. Toerustings- centrura te Leusden (teL 033-43244). AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 v Tel 020-913456 Tete* 13006 ROTtERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westbiaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22 Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 In De Bazuin schrijft Franz-Joseph Htrs over de situatie van de kerk ln Zweden: Zelfs je lidmaatschap van de kerk wordt voor je geregeld door de staat Een leder die als Zweed wordt gebo ren is. omdat hij een Zweedse burger is. automatisch ook lid van de Zweedse staatskerk. Een lidmaat schap dat overigens op uitdrukke lijk verzoek ongedaan kan worden gemaakt. Verder hoef Je ook niet meer om te kijken naar de kerk. want de staat Int, via de belastin gen. ook het geld dat je voor de kerk moet afstaan Dat laatste ls heel simpel mogelijk omdat de lutherse kerk ln Zweden een staatsbedrijf ls. Een service-instituut met afdelin gen tot ln de kleinste dorpjes van het land. De voornaamste taak van de kerk van Zweden is het bijhou den van de burgerlijke stand: ge boorte. huwelijk en overlijden. Ei genlijk ts de kerk niet veel meer dan een bevolkingsadministratie met plechtig ritueel. Ze functioneert al leen op de belangrijkste dagen ln een mensenleven. Vanzelfsprekend vervult ze ook de normale taken die Je van een kerkgenootschap mag verwachten, maar deze zijn secun dair en worden door een uiterst klei ne groep van het Ingeschreven kerkvolk <95 procent van de Zweed se bevolking) bezocht. Rond de gro te oude kathedralen ls vanzelfspre kend wat meer te doen, zoals de wekelijkse processie rond de kathe draal van Lund. Een godsdienstige plechtigheid, opgevoerd terwille van het toerisme en gevolgd door een religieus geïnspireerde, dat wel theateropvoering in de kathedraal. Mentaliteit Prof dr H. Jonker bezocht Zuid- Afrika en geeft zijn reisindrukken weer in De Waarheidsvriend. In Turfloop sprak hij een oudzendeling en zijn vrouw: De oudzendeling had vele jaren ln Zambia gewerkt. Zijn vrouw was werkzaam geweest in de medische zending en sprak de taal van dat Bantoevolk vloeiend, ze vertaalde ook mijn gastcollege in die taal aan enkele studenten. Ik had diepe eer- beid voor de geloofskracht en opge wekte blijdschap waarmee zij over hun werk spraken. In Holland, zo vertelde hij, weten zij niet dat de Bantoe een ander mens is. In Mo zambique zijn landgoederen aan zwarten overgedragen. Na een half Jaar ls alles teruggekeerd ln de oer staat van de wildernis. Dat komt niet omdat een zwart mens lui is, hij werkt iv*<tzaam en stadig door. Er ls een ai#ere zaak ln het geding. De Bantoe leeft ln verbondenheid met de natuur, is een deel van het kos misch geheel, waarvan hij zich niet kan noch mag losmaken. Hij staat met het oog naar het verleden ge richt en met de rug naar de toe komst. De cultuuropdracht en de verwachting van het komende Rijk. waar de Bijbel over spreekt kent hij niet. HIJ ls aartsconservatief. HIJ ls ëën met de natuur, die niet aange raakt en gecultiveerd mag worden. Maar hij cultiveert de natuur wel onder leiding van de blanke? Juist, op gezag van de blanke, omdat hij uitgaat van de gedachte dat de blanke een „medicijn" heeft tegen de schuld van de aanranding van de aarde, een „medicijn" die hij niet heeft. Gaat de blanke weg, dan is het „medicijn" weg en ziet de zwarte af van cultivering en beleeft hij weer de verbondenheid met de natuur in het niets doen. Alles wordt aan het lot over gelaten en zo keren de door de blanken ijverig bebouwde gronden na korte tijd weer terug in de oer staat van de wildernis. De Bantoe ziet alles in een bezield verband, vandaar zijn grote vrees voor slan gen en hagedissen, gestalten van bo ze geesten, die hij uit de weg gaat. Dit animisme tref Je ook nog bij de Bantoe-Christenen aan. Verder kent de Bantoe geen „planning". Hij denkt niet aan morgen en de toe komst. hij leeft alleen bij de dag. Hij wenst daarom ook geen bezit Voor de Bantoe-elite is bezit van vrouwen en koeien alleen maar een status symbool. Het een en ander ^af mij wel te denken over de toekomst van Zuidelijk Afrika zonder leiding of begeleiding van de blanke. En hoe onder een eventuele zwarte meerder heidsregering? Witte raven Ds A. J. Janssens in dc Gereformeer de Kerkbode van Rotterdam en om geving: Wanneer je de jeugd van onze gere formeerde kerk beziet, dan kun je haar in verschillende groepen inde len. In de eerste plaats is er een nogal grote groep, die de kerk niet meer ziet zitten en ook het geloof vaarwel zegt. Ten tweede heb je de jeugd met ster ke sociale bewogenheid en maat schappijkritiek; lang niet altijd onge lovig. soms zelfs diep door het evan gelie aangesproken, maar vaak wei nig binding aan het kerkelijk insti tuut. De derde groep is diep religieus, wil ook voor individuele mensen alles zijn, moet van politiek juist niets hebben, komt ook nog wel in de kerk, maar mist in de kerk de warmte en hét vuur. Daarvoor hebben ze hun eigen bijeenkomsten. En de vierde groep, de gewone gereformeerde jon gens en meisjes, die zonder meer in de voetsporen van hun ouders door gaan Waar zijn zij? Zijn zij er wel? Soms heb je het gevoel, dat het witte raven zijn. AMERSFOORT De ledenvergadering van de r.k. vredesbewe ging Nederland Pax Christi heeft zaterdag de keuze bevestigd van bisschop Ernst van Breda tot haar landelijk voorzitter. Bisschop Ernst volgt in deze functie kardinaal Alfrink op, die president van de internationale Pax Christi blijft. In de strop Ds A. Faber in Kerk en Wereld (het blad van de vrijzinnige hervormden) over de toenadering van de her vormde en de gereformeerde kerken: Wat wil men toch eigenlijk aan met het veelgebruikte (en misbruikte): gehoorzaamheid aan de ene Heer? Is die ene Heer een keurslijf, een inper- ser van uniforme eens-luidende dog matische vooronderstellingen? Of is die ene Heer een inspirerende Lei der, die een brede en onderling sterk verschillende, schare Christenen kan bezielen tot een spontane medewer king? Het zal u duidelijk zijn, dat vrijzinnige mensen veel meer voelen voor de tweede mogelijkheid dan voor de eerste! Vrijzinnigen zijn van huis uit de beroerdsten niet, en willen best hun deel bijdragen, maar zij passen er terecht voor om hun tere organisa ties te laten inpersen in een gerefor meerd keurslijf, en hun hoofd daar mee in de strop te steken. Voor de voorzitterswisseling van Pax Christi Nederland bestond zeer grote belangstelling. Behalve kardinaal Alfrink was er ook kardinaal Wille- brands, alsmede de nieuwe pro nuntius in ons land, mgr. John Gordon. Verder prof. dr. H. Berkhof en dr. H. A. M. Fiolet. voorzitter, respectievelijk secretaris van de raad van kerken Nederland. Ook re gering en parlement waren vertegen woordigd door ministers en parle mentsleden. Premier Den Uyl en de ministers Van der Stoel en Pronk hadden bericht van verhindering verzonden vanwege verblijf ln het buitenland. Talrijke kerkelijke orga nisaties waren vertegenwoordigd, zo als de commissie Justitla et pax" (mevr. dr. M. Klompé), het landelijk pastoraal overleg, de bisschoppelij ke beheers- en beleidscommissie, de pauselijke missiewerken, het Inter kerkelijke vredesberaad en het centraal missiecommissariaat. Bisschop Emst verklaarde, dat Pax Christi in de kerk een vorm heeft gevonden, die hij zeer gelukkig vindt. ,Het is een vrije beweging, die gedragen wordt door overtuigde en geëngageerde mensen en die goede verbindingen heeft met kerkelijke leiders. Zo kan Pax Christi zelf een voorhoede zijn, maar voorhoede van de kerk, die de kerk zelf tot een beweging van vrede tracht te maken. Daarbij zal zij trachten in de wijze waarop zij de vrede dient geen ver deeldheid te scheppen. Bisschop Ernst verklaarde, dat „wij er samen borg voor moeten staan Pax Christi in deze zin te bewaren en te ontwik kelen. Alfrink Kardinaal Alfrink werd als voorzit ter van de Nederlandse Pax Christi uitgeluid door secretaris C. ter Maat •Deze wees in een terugblik op de activiteiten van kardinaal Alfrink voor Pax Christi op diens be dachtzaamheid en durf. „Ook als dat bij sommigen niet welkom was of bepaald nog niet werd aanvaard door een gevestigde mening, heeft hij" aldus de heer Ter Maat „niet geaarzeld zijn stem te laten horen. Hij heeft steeds duidelijk voor een standpunt gekozen. Daarbij nam hij risico's en maakte hij zich kwetsbaar. Door zijn naam aan deze zaken en aan deze opstelling te ver binden heeft hij aan het vredeswerk een gezicht gegeven en er in be langrijke mate toe bijgedragen, dat het werk van een beweging als Pax Christi serieus wordt genomen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2