Eengoedidee maakt plaats voor een beter. Vara-matinee met Russische muziek RANK XEROX FAMILIEBERICHTEN vffii Rank Xerox maakt nu ook tekstverwerkende apparatuur. De beste U Kunstenaars in verzet tegen Raai voor de Kunst TROUW/KWARTET P 12/RH kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-9134S6. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Brechtje Catharina en Henriette Sieuwertje dochters van Harriet Schipper-Elsenaar en Aldert Schipper zusjes van Eva en Ruth Muiden. 1 oktober 1976 De Blauwe Wereld 13. Haar leven was dienen. De Heere heeft van ons weggenomen, onze gelief de Behuwdzuster, Tante en Nicht Hendrika van Drunen op de leeftijd van 81 jaar. ,,'t Geloven werd aanschouwen". Uit aller naam: W. Roozenbeek, ex. test. Sassenheim. 3 oktober 1976 Huize „De Schutse" Parklaan 58a Correspondentie-adres: Tesschenmacherstraat 22, Deventer. De Dienst van Woord en Gebed zal D.V. plaatshebben op woensdag 6 oktober a s. 2 uur nam. in Huize „De Schutse". te Sassenheim, waar na de teraardebestelling op de begraafplaats van cje Hervormde Kerk zal plaatshebben plm. 2.45 uur nam. Gelegenheid tot condoleren na de teraardebestel ling in het Rouwcentrum „Vliem", Jacoba van Beierenlaan 4, Sassenheim (Zij-uitgang be graafplaats.) Heden, 3 oktober 1976, nam God tot Zich Hendrika van Drunen op de leeftijd van 81 jaar. Bijna 40 jaar was zij onze huisgenote. Oostkapelle: S W. Vijlbrief-Vogelaar Stewart Manor (U.S.A.) W P. Bernhold-Vogelaar Hard en berg: P. W. Vogelaar G. V. Vogelaar-Mortensen Grand-Junction (U.S.A.) W. F. Larsen C. A. Larsen-Vogelaar Oegstgeest W. Vogelaar A. Vogelaar-Laarman Huizen (N.H.): A. J Wevers A. H. M. Wevers-Vogelaar Het aardse leven van Margaretha Zwollo weduwe van Willem van der Heijden •—oud 77 jaar werd op 1 oktober 1976 na een kortstondig ziek bed beëindigd. Wij verliezen in haar een overgete- lijke zuster. 'Zij verlangde naar de ontmoeting met haar Heer en wij geloven met haar in de wederopstanding des vleses en een eeuwig leven! Rotterdam: C. Zellenrath-Zwollo W. Th. Zwollo 's-Gravenhage: A. J. Zwollo Rotterdam: J. J. Zwollo 's-Gravenhage: J. Zwollo-Sierink 's-Gravenhage. Arabislaan 27. Thuis geen bezoek De overledene is opgebaard in de rouwkamer, Burg. van Karnebeeklaan 13. bezoek van 10-12 uur. De begrafenis zal plaatshebben dinsdag 5 oktober om 14.30 uur op „Nieuw Eykenduynen", Kamper- iV foehstraat 2a ««.Vertrek vanaf de rouwkamer om 14.15 uur. „Laat Hem besturen, waken, 't\s wijsheid wat Hij doet!" Gezang 427:5 In het vaste geloof een kind van God te zijn. ging van ons heen. onze zo innig geliefde Zoon. Broer. Zwager en Oom. Fokke Snaak 'r op de'leeftijd van 32 jaar. Geliefde echtgenoot van Cobie Visscher en vader van Edwin en Alfred <£>at door het vast vertrouwen van Fokke ook Cobie die troost mag ervaren, die zij zo nodig Ifeeft .'Ten Boer. 30 september 1976 1 Zandt M. Snaak Snaak-Fokkinga Delfzijl: Snaak Snaak-Postma Snaak M. Snaak-Bakker R Putten: G. D Delfzijl: R. de /Boer-Snaak B. G. de Boer Bergentheim: G. Snaak H. J. Snaak-Hoogakker *1 Zandt Wiea Snaak en oomzeggers. Heden nam God tot Zich mijn lieve Vrouw, onze zorgzame Moeder en Grootmoeder Anna Viersen-Reitsma oud 74 jaar Kampen: D H. Viersen Rotterdam: H. J. Viersen Tucson (V.S.): S. Penners-Viersen J. H. H. Penners Chichester (Eng.): J. Walker-Viersen A. K. Walker Hazerswoude: J. B. van Gunsteren-Viersen F. F. van Gunsteren en kleinkinderen Kampen. 1 oktober 1976 IJsselkade 28 Condoleance-bezoek op dinsdag 5 oktober a.s. van 20.00-20.30 uur in de aula „Ultimus Honor", Broe- derweg 19 te Kampen. De begrafenis vindt plaats op woensdag 6 oktober a.s. op de nieuwe algemene begraafplaats aan de Bovenbroeksweg te Kampen om ca. 14.15 uur. Vooraf vindt een dienst plaats in de Burgwalkerk, Burgwal 60 te Kampen. Aanvang 13.30. uur. Nog geheel onverwacht, doch op Zijn tijd nam de Heere tot Zich onze geliefde zuster, schoonzuster en tante Jantje Goelema op de leeftijd Van bijna 64 jaar. Zij diende de Heere met blijdschap Psalm 27 vers 4 onberijmd De Krim: H. Klement-Goelema H. Klement De Krim: L. Klement Tj. Klement-v.d. Belt Haren (Gn): G. Otten-Klement A. Otten De Krim: E. J. Klement De Krim: W. J. Klement J. H. Klement-Boessenkool Ommen: J. Klement J. v.d. Vegte De begrafenis zal plaatshebben donderdag 7 okto ber a.s. op de begraafplaats te De Krim. De rouwdienst waarin voor zal gaan de weleerwaar de heer Ds D. Dijkstra, zal worden gehouden in de Gereformeerde Kerk te De Krim. aanvang 13.30 uur. Zij die de overledene de laatste eer wensen te bewijzen worden verzocht om 13.20 uur in voor noemde kerk aanwezig te zijn. Voor de dienst gelegenheid tot condoleren. Liever geen bezoek aan huis Wat buigt gij u neder, o mijn ziel! en. wat zijt gij onrustig in mij? hoop op God, want ik zal Hem nog loven: Hi> is de menigvuldige verlossing mijns aangezicht, en mijn God Psalm 42:12 Tot onze diepe droefheid nam de Heere plotseling uit ons midden weg mijn innig geliefde Man en onze lieve, zorgzame Vader en Opa Johannes Cornells Jan van Wijgerden op de leeftijd van 67 jaar Zuilichem: C. J. van Wijgerden-van Maaren Zuilichem: Hans en Greet Caroline en John Herwijnen: Matty en Dick Corine Zuilichem: Janny en Klaas Jan Brakel: Grad en Corrie Johan Gorinchem: Jan Zuilichem: Kees Peter Paul Zuilichem. 29 september 1976 Waalwijk 83 De teraardebestelling heeft inmiddels plaatsge vonden. Door God Thuisgehaald onze lieve Schoonzuster Tonia Petiet sinds november 1974 weduwe van D. van der Munnik op de leeftijd van 79 jaar. K. J. van der Munnik R. van der Munnik-Bosker T. van der Munnik-de Vries D. F. Voogd-van der Munnik F. P. van der Munnik - Groningen. 2 oktober 1976. Heden is in Jezus onstla- pen mijn lieve zorgzame vrouw, mijn lieve pleeg moeder en onze lieve, zorgzame zuster, .tante, nicht en vriendin Apollonia Christen geb. Kroon op de leeftijd van 69 jaar. Uit aller naam, C. W Christen Dordrecht. 1 oktober 1976 Mauritsweg 220 Liever geen bezoek, geen bloemen. De teraardebestelling zal plaatsvinden woensdag 6 oktober om 13.00 uur vanaf de Aula op de Al gemene Begraafplaats aan de Nassauweg te Dordrecht. Gelegenheid tot condole ren na de teraardebestel ling in de ontvangkamer van de aula. Het begon met de rijzende roem van het "bolletje!' Lang hebben sekreta- ressen en typistes hun nagels kapot en hun vingers beurs moeten hameren op de toetsen borden van hun schrijfmachines voordat zij verrast werden met een vinding van niet geringe importantie: de elektrische schrijfmachine met het revolutionaire, bolvormige aanslagmechaniek. Een idee van IBM dat alle lof verdient. Want opeens iverd het mogelijk om met vederlichte aanslag en sneller dan,ooit tevoren werk af te leveren dat er beter uitzag. Een nieuwe manier van typen - dokumenten- kreatie zo men uil - had daarmee zijn intrede gedaan. Geen wonder dat sindsdien de voorkeur van bedrijven en instellingen en hun medewerksters naar apparatuur met deze kwaliteiten is uitgegaan. Geen wonder ook dat het "bolletje "een begrip is geworden. Maar nu is het tijd voor een nieuwe revolutie. De elektrische schrijfmachine heeft lange tijd het juiste antivoord gegeven op vragen van doku- mentcn- krcatic. Maar dat veranderde. Meer en meer typewerk, vooral het overtypen van door de auteur gewijzigde tekst, grote hoeveelheden standaardkorres- pondentie, enz.ging een aanslag doen op de produk- tiviteit. het humeur en de akkuratesse van - overigens hardwerkende - medewerksters. Oplossing werd ge vonden in apparatuur die men vaak geafficheerd ziet als wordprocessors of schrijfautomaten.die het produ ceren van grote hoeveelheden al of niet gelijkluidchde tekst vergemakkelijkte en versnelde. Het begrip tekst verwerking" deed daarmee zijn intrede. Bij dit soort apparatuur heeft het "bolletje" in het verleden eveneens goede diensten bewezen. Maar ook op het gebied van tekstverwerking worden er steeds meer en verdergaande eisen gesteld aan efficiency, akkuratesse en de representativiteit van het type werk Daarom werd het tijd voor een nieuwe revolutie. Die is er nu Met de komst van het tekstverwerkings systeem dat aan alle eisen van moderne tekstverwerking kan voldoen. En nu begint het interessant te worden: Het "bolletje" maakt plaats voor de Xerox 800 "letterschijf!' De letterschijf is een totaal nieuwe en voor deze tijd revolutionaire vinding. Een idee waarmee Rank Xerox de grenzen van het voor haar bekende terrein van de kopieer- en dupliceerapparatuur overschrijdt om ook dat van de tekstverwerkendc apparatuur te betreden. Een nieuwe weg voor Rank Xerox die zij niet zou inslaan als zij er niet zeker van was dat haar jongste telg - dc Xerox 800 - met kop en schouders boven de thans bestaande, "vergelijkbare" apparatuur uitsteekt. En Rank Xerox is daar zeker van omdat de Xerox 800 de eigenschappen in zich verenigt om aan alle eisen die de moderne tekstverwerking stelt te voldoen. Waarom precies gaat andere tekstverwerkende apparatuur voor de Xerox 800 wijken? Het Xerox 800 elektronisch tekstverwerkings systeem bestaat uit een elektronische schrijfmachine die verbonden is met een konsole waarin informatiedragers geplaatst kunnen worden ln de vorm van magneetkaarten dan wel magneet- bandkassettes.Ook andere tekstverwerkings-apparatuur kent in enigerlei vorm deze bestanddelen. De Xerox 800 biedt echter beide mogelijkheden. Zo kan men zich altijd van dat apparaat verzekeren dat de gegeven probleemstelling kan oplossen. Hoe precies? Welnu: 1De Xerox 800 realiseert mede dankzij de unieke letterschijf 30 aanslagen per sekonde. Dat is tweemaal zoveel als elke andere, soortgelijke apparatuur. 2. De Xerox 800 is ook in staat om zowel van links naar rechts als andersom te schrijven. Zig-zag over het papier gaande typt hij teksten feilloos uit. Een winst aan snelheid van nog eens 10% is hiervan het gevolg 3. Al werkend met de Xerox 800 legt men de ingetypte infor matie op de informatiedrager vast. Daardoor wordt korri- geren van fouten een werkje van niks. Want alleen de fouten behoeven jW- hersteld te worden. De Xerox 800 rang- schikt de korrek- tics zelf op de juiste plaats. Na éénmaal korrigcren. altijd een I00?ó foutloze tekst. 4. Op dezelfde wijze maakt de Xerox 800 ook het ver werken van wijzigingen, toevoegingen of weglatingen achteraf veel gemakkelijker. Want ook dit soort auteurskorrekties worden in de tekst ingepast. 5. De Xerox 800 bezit als enige apparatuur een drietal mogelijkheden om letters ten opzichte van elkaar te spatieren. Er zijn letterschijven in vele lettertypes verkrijgbaar die met deze drie mogelijkheden korres- ponderen: 10-pitchen 12- pitch.proportionele spa tiering, waarmee een öptimaal en prettig leesbeeld verkregen kan worden. 6. Met de Xerox 800 is het mogelijk om door het in drukken van een kodetoets elke ingetypte tekst als "blokzetsel" te voorschijn te laten komen. Met een haarscherpe linker- en rechterkantlijn. 7. Met de Xerox 800 is het even makkelijk om "kopjes" of tekstgedeelten te centreren. Xerox 800 Elektronisch Tekstverwerkings Systeem 8. De Xerox 800 rangschikt automatisch djferkolom- men De tien-, honderd-, enz. -tallen netjes onder elkaar. 9- Met de Xerox 800 kan met halfvette letters geschre ven worden. 10 De Xerox 800 heeft een minimaal aantal bewegende delen en is daardoor zeer bedrijfszeker. 11De Xerox 800 is er in vier uitvoeringen.Twee model len zijn er voor het werken met magneetkaarten. En twee modellen voor het werken met magneet- bandkassettes. Wat gaat de Xerox 800 voor u in de prak tijk betekenen? De Xerox 800 is een zeer. kompleet elektronisch tekstverwerkings systeem. Het werken ermee heeft een sterk produktiviteitsverhogend effekt. Want sekretaressen en typistes kunnen voortaan hun tijd ekonomischer en effektiever gebruiken. In g0f0 kortere tijd leveren zij akkurater werk af. Hun humeur heeft niet meer te lijden onder het - tot in den treure - overtypen van brieven, het ver zorgen van standaardkotTespondentie en het moeizaam werken aan cijfermatige overzich ten. En dat. terwijl het eindresultaat kiva representativiteit een gehalte krijgt dat tot op heden niet mogelijk scheen Een team specialisten van Rank Xerox kan in overleg en aan de hand van kosten baten analyses nagaan of. waar en wanneer een Xerox 800 voor plaatsing in een bedrijf zinvol is. Een team instruktrices zorgt ervoor dat medewerksters die met de Xerox 800 gaan wer ken in korte tijd de kneepjes van het vak onder de knie kriigen Benodigde accessoires worden vxy -.nel en op afroep aangeleverd Ó/ït. Rank Xerox meent dat de Xerox 800 uw aan- dacht ten zeerste waard is. Op de Efficiency Beurs kunt u zich daarvan overtuigen. Nadere informatie wordt u ook graag verstrekt als u kontakt opneemt met Rank Xerox (Nederland! B.V.Casuariestraat 3.Postbus 4747. Den Haag. telefoon 070 - 64 99 20. le dee in iel cws Het doe slni voo bas na; vie! var der Pel de tin - wt tev Bij A JLXcrox "cnRank Vrnxn)n\vctei»!ixdcpinwrJchandclsmei* Ruim een half jaar na haar man nam God nu van ons weg onze geliefde Zuster en Schoonzuster Hendrika Wapenaar-Moerman Weduwe van Dirk Wapenaar Met bijna 87 jaar mocht ook zij de gezegende leeftijd van de zeer sterken bereiken. fam. Moerman Rotterdam Vlaardingen, 2 oktober 1976 Delft. Prokofjef, Arenski en Tsjaikofski door Jac. Kort AMSTERDAM De Vara-matinee was zaterdag geheel gewijd aan composities van Russische bodem. Het is een van de goede eigenschappen van dirigenten uit de Sovjet-Unie, dat zij het werk van hun landgenoten grondig kennen en die met overtui ging in het buitenland ten gehore brengen. Zo ook Alexander Lazarjefdie zater dagmiddag met het Radio Filharmo nisch Orkest werken van Prokofjef. Arenski en Tsjaikofski uitvoerde zonder dat daar een partituur aan te pas kwam. Allereerst een suite uit de balletmu ziek „Romeo en Julia" opus 64 van Prokofjef. Zoals zo heel veel compo nisten. is ook Prokofjef geboeid ge raakt door de lotgevallen van het beroemde liefdespaar uit Verona Hij schreef er muziek bij. waaruit hij later drie suites samenstelde voor concertgebruik. De suite die dit keer ten gehore werd gebracht, en die begint met Montagnes en Capulets en als negende deel Romeo aan Ju lia's graf uitbeeldt, is een bloemle zing uit deze drie suites. Boeiende muziek, mede door de variatie van het karakter der verschillende stuk ken. die een schitterend orkestspel mogelijk maken. Lazarjef toonde zich in de Prokof jef- suite een orkestleider van opmerke lijke kwaliteiten. Hoewel hij in de uitvoering zijn enthousiasme de vrije loop liet (hetgeen uiteraard het orkest niet onberoerd liet) wist hij ook op de daartoe geëigende mo menten de gewenste rust en verstil ling te bewerkstelligen. Variatie Na de pauze volgde eerst de Tsjai- kofski-variatles. die Anton Arenski na de dood van eerstgenoemde com ponist en te zijner nagedachtenis op een thema van Tsjaikofski schreef. Het werk. dat oorspronkelijk als een deel van een strijkkwartet is ge schreven, werd later voor strijkor kest uitgegeven. Het klink voortref felijk. al heeft het geen indrukwek kende kwaliteiten. Francesca. door haar vader gedwon gen met de gemene Malatesta te huwen, bemint diens jongere broer Paolo. Dante beschreef hun droevig lot in de hel. nadat zij door de echtgenoot waren gedood. Tsjai kofski wijdde een symfonisch ge dicht aan deze zang uit Inferno, waa rin hij met Berlioz-achtige hevigheid zowel de huiver van het helse vuur als de verzengende liefde van Fran cesca en Paolo schilderde. Lazarjef maakte van deze partiti een ware creatie, waarbij het pracb tig spelende orkest hem, zoals troi wens de gehele middag letterlijk o zijn wenken bediende. Een en and» tot grote ingenomenheid van fc«| publiek. itui Z' R< Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Bereopsveren t iging van Beeldende Kunstenaar (BBK) heeft haar vertegenwoordig' ger in de Raad voor de Kunst voor lopig uit de beraadslagingen terug getrokken. De vereniging spreekt een persbericht over „opschorte van de medewerking tot nader overeenstemming is bereikt ovf functie en samenstelling van de al deling Beeldende Kunst en Bou* kunst, mede in verband met de di.' cussie rond de nieuwe wet op r- Raad voor de Kunst." Het voornaamste motief voor h< opschorten van deze medewerkin is dat de afdeling Beeldende Kuns en Bouwkunst zich verzet tegen hf opnemen van kunstwerken uit d< zogenaamde kunstenaarsregeling ir een uitleensysteem voor de bevol, king. Het ministerie van CRM wildi tot dusver zo'n wijze van uitlenei'. niet subsidiëren, aldus de BBK. I> Nederlandse overheid koopt jaa? lijks voor miljoenen guldens ai' beeldende kunstwerken door tof passing van de Kunstenaars Regr ling. du

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 14