Boeiende Brecht Publiekstheater Vrede door kernwapens bewaard en bedreigd Het liefdesconcilie van Oskar Panizza zonder filter. ReymldsNo.l 1 4 Maak't gezelletjes vanavond. Laag in'teer'en nicotine. Groot in smaak. 't Nieuwe zoutje van Nibb-it. Je kiest'm om de cijfers. Je rookt'm om de smaak. ,De Kaukasische Krijtkring' Tweedaaags congres van SSR-reünisten MAANDAG 4 OKTOBER 1976 KUNST TROUW/KWARTET P 8/RH 10 door André Rutten AMSTERDAM Hans Croiset heeft met het Publiekstheater een schitterende voorstelling gemaakt van „De Kaukasische Krijtkring" van Bertolt Brecht. De officiële première ervan was vrijdagavond in de Stadsschouwburg. Elgenlljl is de voorstelling té mooi: een volksstuk opgepoetst voor de salon. Maar dan maakt haar ook als kijkspel boeiend Zó boeiend dat ik soms vergat naar de tekst te luis teren. Brecht doet het voorkomen alsof het stuk gespeeld wordt door leden van twee boerenkolchozen in de Kauka- süs. kort na een oorlog, die het niet eens kunnen worden over de vraag, Wie recht heeft op een vruchtbaar dal: de geitenfokkers die er vroeger leefden en werkten maar voor de oorlog wegvluchtten, of de fruitte lers. die het nu gebruiken. Om daar meer inzicht in te krijgen spelen zij een oude Chinese fabel. ..De Krijt kring". die zij evenwel naar hun ei gen Kaukasus hebben overge plaatst. De oorlog is voor dat gebied begon nen met een moord op de gouver neur. Zijn weduwe neemt IJling de vlucht met haar kleren en kostbaar heden. maar zij vergeet haar kleine kind. dat tot dan toe dag en nacht door twee dokters bewaakt werd. Hét" keukenmeisje Groesje vlucht met het kind. dat letterlijk en figuur lijk een blok aan haar been is Maar door alle moeilijkheden om het in leven te houden en ook nog ordente lijk op te voeden, hecht Groesje zich aan dat kind Als de oorlog voorbij is komt de echte moeder het kind opei sen. waar Groesje zich fel tegen ver zet Gelukkig treft zij in Azdak een originele rechter. Zoals in de Chinese fabel plaatst hij het kind in een met krijt getekende cirkel en laat beide vrouwen probe ren het kind naar zich toe te trekken De moeder, die het kind werkelijk ter wereld gebracht heeft, trekt het uit die kring. Bij de Chinezen krijgt zij daarom het kind toegewezen. Bij Brecht niet. Die laat de rechter vra gen: waarom trok je niet. Groesje. Zij antwoordt: „Ik heb hem opge voed. Moet ik hem uit elkaar trek ken? Ik kan het niet." Daarom krijgt zij het kind toegewezen, want de rechter vindt haar de echte moeder. -Daaruit volgt dan de les voor de twee kolchozen: dat wat bestaat moet behoren aan wie er goed voor zijn. Episodes Brecht vertelt dat verhaal in korte episodes, die in twee delen gerang schikt zijn. In het eerste worden de lotgevallen van Groesje vertoond, in het tweede is te zien wat voor soort Van een onze verslaggevrs LUNTEREN De moderne bewapening stelt de christen in een benauwend spanningsveld. Principiëel zegt hij absoluut nee tegen het gebruik van de huidige militaire vernletingsmiddelen. Aan de andere kant staat hij in een werkelijkheid waaraan hij zich niet kan onttrekken: de dreiging met massavernietiging blijkt in de politieke verhoudingen van vandaagt vandaag te j functioneren. man de dorpsschrijver Azdak is en hoe hij op de rechterstoel terecht komt. Brecht heeft het theatraal door André Rutten ROTTERDAM ..Het liefdesconcilie van Oskar Panizza" is in de handen van de Vlaamse regisseur Franz Mari jnen tot dusverre bekend door opvallende kleine-zaalprodukties in Mickery en Piccolo een verbluffende gebeurtenis geworden, bleek bij de première zaterdagavond. Voor u er naar gaat kijken, moet u wel bedenken, dat de oorspronkelij ke schrijver van ..Het Liefdesconci- lie". Oskar Panizza. in 1895 in MUnchen een jaar gevangenisstraf kreeg wegens ..godslastering door middel van de pers": hij had het stuk laten drukken in Zwitserland Niet dat Panizza godslastering be oogd had. Wel had hij een felle emo tionele aanval gedaan op de kerk van Rome. en in het bijzonder op paus Alexander VI (Rodrigo di Bor- gian. die daar in de vijftiende eeuw regeerde en die berucht is om zijn machtsbegeerte en om de losbandig heid aan zijn pauselijk hof. Wat Panizza's ergernis hevig prikkel de. was een ander historisch feit. dat hij als arts heel goed kende In de zelfde vijftiende eeuw had zich voor het eerst de geslachtsziekte geo penbaard. die zich snel over Italié en vervolgens over Duitsland verspreid de. De kronieken van die tijd tonen aan. dat dit werd voorgesteld als een straf van God. Dat verbijsterde Pa nizza. Hij vroeg zich af. hoe mensen zich een God voorstellen, die zulk een afschuwelijke straf bedenkt. In het bijzonder vroeg hij zich af. wat voor een opvatting van God een paus als die Borgla kon hebben, die openlijk maitresses en kinderen had. en vooral uit was op een aantrekke lijk leven en wereldlijke macht. Panizza. die een katholieke vader had gehad, en een protestantse moe der. die verplicht was geweest hem katholiek op te voeden, kende na tuurlijk de gangbare Gods opvatting. In zijn stuk tekent hij sarcastisch uit welk een karikatuur dat wordt in een kerk met zulk een paus. Hij legt dat verband ook na drukkelijk Naast zijn spotprent van de hemel plaatst hij een schildering van dat pauselijke hof Bovendien laat hij de hel zien. want volgens hem is de gevreesde ziekte eerder een uitvinding van de duivel. Spotprent De moeilijkheid is. dat het natuur lijk toch ook een spotprent op een gangbare godsvoorstelling blijft. Om de feitelijke strekking ervan duidelijk te maken heeft Franz Ma- rijnen enkele scènes toegevoegd, waarin Panizza zelf voorkomt en bij voorbeeld in een pleidooi voor de rechtbank (dat bewaard is gebleven en uitgegeven), de feitelijke bedoe lingen van zijn satire uiteenzet (zo als hierboven beknopt weergege ven). Van de eigenlijke scènes heeft Marijnen op een verbluffend speelse en technisch zeer vindingrijke ma nier (de decorontwerper Jean-Marie Fiévez heeft daar sterk de hand in gehad) zeer duidelijk puur theater gemaakt. Voor de hemel is er een groot wit laken, waarin een aantal uitstulpsels die door een aantal ven tilatoren omhoog worden geblazen; een vloer van wolken dus. Als de scène uit is. wordt dat laken van achteren omhoog gehesen, de vloer, die enkele meters boven de to neelvloer hing. zakt langzaam naar beneden.neemt een schuine stand aan en is dan de vloer in een ruimte in het Vaticaan. Van boven af ko men boogvorming coulissen de een na de ander naar beneden om die ruimte nader aan te duiden en diep tewerking te geven. De hoofdtoon is dan rood. dat een beetje kermisach tig is. Alle figuren erin worden op een heel precies-gedetailleerde, heel speels gehouden, subtiel komische manier uitgewerkt. De decadentie aan het pauselijke hof wordt uitgewerkt in spits gestileerde kostuums (van Dagmar Schaumberger) met bizar bloot; tegenover onschuldig bloot in de opvoering aan dat hof van een kort middeleeuws spel over Adam en Eva Zo onschuldig dat de spelers door de paus en zijn hof met hautai ne minachting worden bejegend (een vondst van de regisseur). Het schitterend geheel is. ook in de bedoelingen van Franz Marijnen. een scherpe, spitse en speelse satire op de katholieke kerk als machtsin stituut. •Hans Boswinkel als rechter Azdak in de Kaukasische Krijtkring. simpel maar zeer boeiend uitge werkt. De voorstelling is dus zeker niet sim pel. maar er wordt wel zeerhelder en juist in gespeeld. Het talent van Pe tra Laseur. die Groesje speelt, is het sterkst als het zich in het kleine helder en zuiver kan uiten, zoals zo als hier. Een soortgelijke sterke hel derheid heeft Wim van der Gijn als ..haar soldaat." Hans Boswinkel is een bijna barokke, meeslepende Az dak: hij tekent de vele facetten van die figuur verbluffend gedetailleerd. In de zeer vele kleine rollen vallen o.m. Annet Nieuwenhuyzen en Jan Apon op. Er wordt opvallend goed gezongen, niet alleen door de officie- Ie zanger en zijn assistente: Frits Lambrechts en Margriet de Groot. Voor wie de muziek van Paul Dessau voor dit stuk kent is het een beetje jammer, dat die zo sterk vereenvou digd is. Deze spanning was voelbaar tijdens het jaarlijks congres van de reüniste norganisatie van de SSR (Vereniging van reformatorische studenten), dat vrijdag en zaterdag werd gehouden in het conferentieoord „De Blkije Wereld" in Lunteren. Thema van het congres was „Oorlog, vrede en vrij heid. een benauwend spannings veld." Sprekers waren H.J. Neuman.l drs. N A. Schuman, prof. dr. Joh. Blok. generaal - majoor M.H. von Meyenfeldt en staatssecretaris mr. P.H. Kooymans. Hoewel de meeste sprekers het ero ver eens waren dat de huidige stand van de bewapening beneden de waardigheid is die God de mens toe kent. kwamen ze tot uiteenlopende conclusies over de in te nemen hou ding ten aanzien van de huidige poli- tiek-militaire situatie. De heer Neuman gaf een uiteenzet ting van twee theoriëen over Europe se veiligheid en besprak diverse rap porten. Neigde hij tot een acceptatie van de huidige wapen-technologie, drs. N.A. Schuman, wetenschappelijk mede werker aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit stelde zich de vraag of er bij de huidige stand van de bewapening nog wel sprake kan zijn van een redelijke verhou ding tussen doel en middelen. Hij twijfelde of men waarden op een onwaardige manier nog wel kan ver dedigen. rechtvaardige oorlog Prof. Blok. biofysicus aan de Vrije Universiteit kwam na een uitvoerige uiteenzetting tot de conclusie, dat de technische ontwikkelingen het ka rakter van de oorlog zodanig veran der hebben en dat het voeren van een rechtvaardige oorlog, hoe rechtvaardig de doelstelling ook is, onmogelijk is. In plaats van de ver dediging is de massale vergelding gekomen. Blok was van oordeel, dat de kerk het huidige oorlogsbedrijf principiè- yi moet afwijzen. De kerk moet functioneren als het geweten van de samenleving en op die manier wer ken aan een verandering van de ge zindheid. Al te veel wordt het militai re bedrijf nog als iets vanzelfspre kends gezien. Zolang de christenen zich niet prin cipieel tegen de huidige bewapening uitspreken, geven ze blijk van een geringe geloofsverwachting, aldus prof. Blok. Garantie dat ontwape ning tot vrede leidt is er niet, maar het gaat om de principiële keus in onze situatie. Voor andere situaties kun je tot andere keuze komen, meende prof. Blok. Voorkomen Generaal Van Meyenfeldt wees erop dat de eerste taak van de strijd macht is de oorlog te voorkomen. Anderzijds vormt de militaire ont wikkeling een voortdurende bedrei ging voor de vrede. Het defensiebe leid verkeert daardoor in het span ningsveld tussen het streven naar de positieve vrede (gerechtigheid) en de eigen geloofwaardigheid. Von Meyenfeldt wees voorts op het toenemend belang van de defensieve wapensystemen, die in het voordeel van de NAVO zijn en waarmee we kunnen duidelijk maken dat we geen agressie in de zin hebben. Een risico loze uitweg uit de politiek-militaire situatie van vandaag bestaat niet. de marges om iets te doen zijn echter klein. Toch kan er aldus generaal Von Meyenfeldt meer gedaan wor den dan nu. De politieke stabiliteit in Europa wordt niet aangetast door een eenzijdige verklaring nooit als eerste kernwapens te gebruiken of door Europa kernwapen vrij te maken. Terugdringen Staatssecretaris Kooymans legde er in zijn toespraak de nadruk op dat het beleid erop gericht moet zijn de rol van de kernwapens terug te drin gen. De relatie met het Oostblok moet op een andere basis dan een militaire gevestigd worden: dat is ontspanning. De aanwezigheid van Amerikaanse kernwapens in Europa achtte de staatssecretaris van bete kenis. omdat dat inhoudt dat Euro pa zelf niet zo'n verdediging hoeft op te zetten. Juist voor een eigen West- europese nucleaire verdediging is het Kremlin erg bang. Verder noem de hij de beste manier om aan de vrede te werken het bestrijden van het onrecht in de wereld. Atoomdrempel Een opmerkelijk verschil van inzicht bestond er tussen de staatssecretaris kooymans en generaal-majoor Von Meyenfeldt over de relatie tussen de kernwapens en de conventionele be wapening. Von Meyenfeldt zei niet te geloven dat een versterking van de conventionele bewaping de atoomdrempel verschuift. Kooy mans was echter van oordeel dat een versterking van de conventionele be wapening in een oorlogssituatie van grote betekenis kan worden, omdat daardoor het gebruik van kernwa pens dan langer uitgesteld kan wor den. Bovendien wordt in zo'n situa tie tijd gewonnen, waardoor de mo gelijkheid van overleg bijft bestaan. Von Meyenfeldt meende dat die rela tie in feite niet bestaat, omdat de uiteindelijke beslissing om al of niet kernwapens te gebruiken ligt bij de president van de Verenigde Staten. Het blijft vooralsnog een open vraag of deze het bestaan van het Ameri- kaannse volk op het spel zal zetten voor Europa. De korte duur van het congres, van vrijdagavond tot zaterdagmiddag en het grote aantal sprekers brachten de onderlinge discussie over het on derwerp in het gedrang. Een effectie vere leiding en organisatie zouden een dergelijk congres wellicht een groter rendement hebben gegeven. De reünistenorganisatie van de SSR begint steeds meer het karakter van een open vereniging te krijgen. Door een verdere uitbouw van haar activi teiten. waarvoor ook bij de jongeren een aantoonbaar grote belangstel ling bestaat getuige het congres van de afgelopen dagen, zou de reünis tenorganisatie de leemte kunnen op vullen die door de Calvinistische Studentenbeweging (CSB) is achter gelaten. Reynolds No. 1 Reynolds No l vergeleken mei de 10 meest verkochte sigarcllcn zonder filler. Gerangschikt naar .leer" gehalte „teer"gehalte nicotinegehalte in mg sigaret in mg sigaret Rey nolds No.l 14 0.7 Chesterfield 20 I.I Gauloise 20 IJ Pall Mall Export 20 1.0 Lexington 21 1.2 Mant ano 21 1.0 Runner 21 0.9 Camel 22 1,1 North State 22 1.0 Caballero 24 1.4 Golden Fiction 24 15 llrnii piiMik.ii ie Ministerie van Volksgezondheid sepleniher 1976 •etniddelden volgens zeilde mclhodeINI A .11X2). De romplele lijsi is op aam raag verkrijgbaar hij KJ. KeynoldsHI'osihusHKO.Ilihersnnt. lAVi INTKKKTKNNICOTINE au alle sigaretten zonder liltcr heelt Re> nolds Nol tie laagste cijlers voor .leer" en nicotine. Bekijk dil slaatje maar'lis kritisch. Dan weel ti wal u vvini.De laagste cijfers. En geen lillen Daarom kies je Reynolds No.l. Rey nolds No.l smaakl.Omclat hij is gemaakt van zorgv nldiggeselecteerde inbakken. En niets van die smaak gaat verloren want Reynolds No.l heeft geen filter. Lage cijlers. geen f iller. Wel smaak. Daarom mok je Reynolds No.l.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 10