KORT Systeem-Sparen Van tussen de schuifdeuren' naar het Congresgebouw Paard van Troje is weer open Uit de wereld van de Bonneterie: Sportieve tas met allure Voor meer nieuws uit regio - pag. li NUTSSPAARBANK LEIOSE SPAARBANK Bezoekers hebben centrum bezet Panden Hooikade te duur voor ge meente Den Haag Lokaal vredebreuk in ministerie: 100,boete Amateurtoneel neemt steeds grotere vlucht PPR-raadsleden: „Gemeente moet meer doen tegen leegstand huizen" Dood spoor Vrouw door bliksem dodelijk getroffen I WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Ds. Chr. J. Gall Ds. Chr. J. Gall, hervormd "prei kant van de wijkgemeente 18 v de Haagse hervormde gemeer (Andreaskerk) zal zijn ambtelij werkzaamheden met ingang vai december a.s. neerleggen Om g zondheidsredenen is hij daart genoodzaakt. Ds. Gall is ruim jaar predikant. Hij staat in D Haag vanaf 1949. daarvoor was 1 aan de hervormde gemeenten Kralingen, Kralingseveer, Wees' Spijkenisse en Rotterdam vi bonden. Hij begon als kandida in 1935 in Friesland. Damesbeurs De 106e Damesbeurs in de Haa se Houtrusthallen heeft rui 145.000 belangstellenden getro ken. waarvan circa 40 proce mannen. Vele duizenden bezoi kers hebben hun handtekenin gezet op de speciale gelukwerf posters in de stand van De SticP ting Nederland-Verenigde Stater In de loop van oktober worddl deze posters op het Witte Huls Washington aangeboden. Eén v; degenen, die een telefoonnummi bij zijn of haar handtekenii heeft gezet, wordt door de Dami beurs-directie uitgenodigd de ri naar de VS mee te maken. 1 volgende Damesbeurs wordt v; 23 september tot en met 2 oktol 1977 gehouden. Job-In 1976 In diezelfde Haagse Houtrusthai len wordt op 1.2, 3. 5 en 6 oktobi, de Job-In 1976 gehouden. Dit i een informatiebeurs over beroil pen, opleidingen en banen, mei name voor jonge mensen. Di beurs trok in 1974 13.500 bezon kers, in 1975 steeg dit aantal td: 23.500. De Job-In wordt geopenlt door de Haagse wethouder A. A i J. M. van Lier (onderwijs). De vel i stands worden bemand door or i der meer het Gewestelijk Al beidsbureau, de PTT. de Kc 1 ninklijke Marine, de Kappersacs i demie. technische opleidinger I verzorgende. verplegende e: dienstverlenende beroepen et^ Hoewel de beurs in hoofdzaak ir( 1 formatief werkt, is het ook mog^ lijk via een monitor eventuele vj catures en berichten te noterei die op de telex van het arbeidsbi reau verschijnen. Openingsti den: 14-17 en 19-22 uur, op zate dag van 10-17 uur. Visserijschool In Katwijk aan Zee heeft eer, buurtcomité B en W en de ge> meenteraad verzocht de Oud Visserijschool. een ontwerp val de overleden architect H. J. Jessl te behouden. Het comité is va oordeel dat deze school en d twee woningen er naast heel goe zouden kunnen worden ingerict als kleuterschool. Veel Katwi' kers hebben in dit scholei complex hun opleiding voor zeevaart gevolgd. Orgelconcert Morgenavond om 19.30 uur wordl in de Waalse kerk in Den Haa( weer het jaarlijkse orgelconcert gehouden. Het orgel in deze kerl is een vrijwel gaaf orgel van df beroemde orgelbouwer Aristidj Cavaillé Coll. Het is gebouwd r 1889 Het concert wordt gegevei, door Henk Kooiker 28 jaar oud studerende voor het staatsexaj men orgel A en ingenieur elektra techniek en akoustiek. Het proj gramma is. zoals in vorige jaren samengesteld uit bekende en on bekende werken. Gespreksochtend Door de Haagse Vrouwenraad en de Stedelijke Commissie Algemej ne Burenhulp is een aantal gei spreksochtenden voor vrijwillig gers georganiseerd. Morgen spreekt mw. W. Terwisscha-vaij Scheltinga over „De vrijwilliger* in de Maatschappelijk^ Dienstverlening Plaats van bijt eenkomst: De Mient 199 A. aan' vang 9.45 uur. Sluiting plm. 13 uurs Deelname is kosteloos. Israël-avond Donderdag a.s. organiseert de af deling Scheveningen van het Ge nootschap Nederland/Israël weel de eerste Israël-avond van dit sei zoen. Mevrouw Hinlopen Nanninga zal spreken over he onderwerp „Wonderen van dl Dode Zee" De plaats van samen komst is het wijkgebouw „Reho both" aan de Nieuwe Laantjes 12' in Scheveningen. Aanvang 20.01 uur. Toegang gratis. Otto Werner Als opening van de serie exposi ties in het komende seizoei brengt Kunstnijverheid „Ottc Werner" een tentoonstelling var wandkleden en weefsels. Op dezi exposities zijn werken te zien vai Marian van Dijk-van Tol. wan dkleden en applicaties en van Mo nica van Weele. weef- en spinde monstraties. Deze demonstratie! beginnen om 11 uur De expositie duurt tot en met 16 oktober De openingstijden van Kunstnijver heid ..Otto Werner" aan de Coper nicuslaan 48 in Den Haag zijn var 9 30 tot 18.00 uur, behalve of maandag. Donderdag tot 210( uur. LijM het u prettig om ongemerkt een moo' bedrag t»i elkaar te sparen' Vmdt u het verstandig om automatisch meer rente met uw geld te maken' Oan hebben wi|in- teressant nieuws vooru Systeem- Sparen. Hoe u automatisch meer kunt sparen. en u vlugger iets moois bij elkaar heeft. Systeem-Sparen is één van de nieuwe diensten van de spaarbank Het maakt sparen zo gemakkeh|k. dat u er geen omkijken naar hebt Loopt u eens -"fc eén van onze 0 1 kantoren binnen voor inlichtingen „Doodszang van cte Ooievaar." Regisseur Ronald Beer. choreografe. Marion van Lingen en muziekarrangeur. Henk van der Meulen. Toegangsprijs f 4,- p.p. Voor CJP- en 65+ 2.50 Kaarten verkrijgbaar bij het toneelcentrum Zieken 115. tel. 08 18 59. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het paard van Troje is voorlopig weer open. De bezoekers hebben het pand bezet omdat zij van mening zijn dat zij op die manier „de bezoekers van de straat houden zodat meer hard-drugsverslaafden voorkomen kunnen worden". In een open brief aan de hoofdoffi cier van justitie zeggen de jongeren unaniem tot het bezetten van het jongerencentrum te zijn overgegaan „dat uit protest tegen uw ondoor dachte actie door de staf en het bestuur van Paard gesloten werd Zij zeggen verder „te hopen, dat u zich in het vervolg zult onthouden van acties tegen de staf. het bestuur en de bezoekers van het Paard van Troje, die bij gebrek aan medewer king van Gemeente en Justitie zelf een oplossing trachten te vinden in zake de problemen rond hard drugs. Sterker nog. wij hopen dat u gaat inzien dat een samenwerking bij het experiment in het Paard van Troje beslist noodzakelijk is teneinde de enorme toename van handel in en gebruik van hard drugs de kop in te drukken aldus het bezoekerscomi- të. De staf heeft zich nog niet uitge sproken over deze actie van de bezet ters. maar heeft ook nog geen stap pen ondernomen om het centrum weer te sluiten Het PvdA-raadslid J. Bakker heeft in een open brief aan bezoekers, staf en bestuur al eerder gezegd dat sluiting van het centrum een onjuiste reactie was op de actie van de justitie „Talloze jongeren worden er door gedupeerd". Boven dien vindt hij het onlogisch. „In een open brief zeggen jullie zelf. dat on geveer veertig procent van de bezoe kers hash gebruikt, zestig procent dus niet". In zijn brief heeft hij te vens zijn ontsteltenis uitgesproken over de arrestatie van Peter den H „Het is te gek om los te lopen, dat mensen die oprecht proberen jonge ren uit de buurt van hard drugs te houden in het gevang gestopt worden." Het is trouwens de bedoeling, dat de drugproblemen van het Paard van Troje over een maand in de Haagse gemeenteraad aan de orde komen. Dat zal gebeuren aan de hand van een nota. die B en W bijna een jaar geleden al hebben aangekondigd. Zowel de WD-raadsleden Breuer en Rolvink, als het PPR-raadslid Ver- duyn Lunel hebben zich in schrif telijke vragen aan B en W veront waardigd getoond over het lange uitblijven van die nota. De WD- raadsleden willen, dat er zo snel mo gelijk een eind komt aan de verkoop van drugs in het Paard van Troje. De heer Verduyn Lunel daarentegen meent dat „het beleid van het Paard van Troje in elk geval een daadwer kelijke stap is om de handel in bij zonder gevaarlijke middelen (hard drugs) afdoende te lijf te gaan." Hij verwijt B en W juist het gebrek aan een beleid. „De medewerkers van het jongeren centrum zijn door B en W alleen gelaten in hun pogingen hard drugs buiten de deur te houden", aldus het PPR-raadslid. DEN HAAG De provincie Zuid- Holland heeft de panden aan de Hooikade 31. 32. 33 en 34 voor een te hoge prijs aan de gemeente Den Haag aangeboden. Dit antwoorden B. en W. op vragen van het PPR- raadslid Verduyn Lunel. die had voorgesteld de panden voor de huis vesting van alleenstaanden of Suri naamse gezinnen te bestemmen. Volgens B en W. zijn de panden hiervoor niet geschikt. Een verbou wing zou te veel hebben gekost. De doodszang *an de Ooievaar is dn iaar de titel van de iaarli|kse musical die door de Federatie Haags Amateurtoneel wordt gebracht Op 2 en 3 oktober resp om 20 15 en 14 15 uur wordt deze musical opgevoerd m de toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw in Oen Haaq Ais le-draad voor deze opvoering is gekozen de atbraak van (meestal) oude hmzen ten behoeve van de opbouw van (meestal) grote woonblokken OJ brengt vaak b«i grote groepen van de bevolking, mei name de bejaarden en de ieugd nog wel eens spanningen teweeg In deze musical krijgen de longeren de gelegenheid hun visie te geven op dit onvermi|deii|ke tijdsbeeld Oe groep is samengesteld, met ui» longeren van de aan de stichting verbonden gezelschappen maar uit longeren die middels een advertentie blijk gaven hun toneeitalent op de planken te willen zetten Een heel nieuw gezelschap De meeste tongeren hebben namelijk wemig binding Vaak bii|tt het bi| een avondje lotos kijken en daarna zie je ze nooit meer aldus de heer Wils» Amateurtoneel is natuurlijk ook een hobby die erg veel ti|d eist door Lotty van Bakel Den HAAG - Iedereen heeft wel een familielid of kennis, die op bruiloften en partijen „tussen de schuifdeuren" een voor dracht ten gehore brengt of een toneelstukje opvoert. Jaren lang hebben ook de grotere amateurgezelschappen op die manier gewerkt. Overigens tot groot vermaak van hun publiek. Langzaam aan is dat echter gaan veranderen en werd er meer waarde gehecht aan de toneelstukken, die de2e amateurs opvoerden. Dit leidde tot een bundeling van een aantal gezelschappen, zodat er zo'n dertig jaar geleden twee grote organisaties in Den Haag ontstonden Maar naar mate de amateurs het peil van hun stukken wilden verbeteren, kwam ook de vraag naar betere zaalaccom modaties naar voren Hiervoor was meer geld nodig. In 1960/61 werd dan ook voor het eerst van gemeentewe ge een subsidie verstrekt, 750.- voor alle gezelschappen in Den Haag. Het aantal gezelschappen werd nog steeds groter, wat inhield dat ook de besturen van beide orga nisaties groter werden. De gemeente, die gaarne bereid was meer subsidie te gaan betalen, sprak toen echter de wens uit dat alle gezelschappen on der één stichting samengebracht moesten worden. Dit heeft geleid tot de oprichting in 1969 van de Stich ting Federatie Haags Amateurto neel. waar inmiddels 60 gezelschap pen staan ingeschreven. „Dit zijn financieel zelfstandige gezelschap pen. Er zijn nog wel meer ge zelschappen, bijv. bij bedrijven. Maar deze groepen krijgen vaak een uitkering uit het bedrijfsfonds voor uitvoeringen", aldus de heer J. Wilst. consulent-administrateur van de stichting. Door het werk van deze stichting is het mogelijk geworden, dat alle gezelschappen twee keer per jaar een uitvoering kunnen geven in het Congresgebouw. Daarnaast zijn er ook nog voorstellingen in „De Gouden Wieken" in Scheveningen en in .Amicitia". Dit is dan altijd met bal na". Bekendheid „Maar nog steeds heeft het amateur toneel een te lage bekendheid bij het grote publiek. Het zijn vaak toch alleen maar de familieleden en ken nissen die een uitvoering bijwonen", aldus de heer Wilst. Deze man. die zelf 22 Jaar in een gezelschap heeft gespeeld, is wel van mening dat „het amateurtoneel artistiek in een stij gende lijn is". „Hierbij moet Ik wel aantekenen dat de dijenkletsers nog steeds volle zalen trekken, zodat ook deze vorm van toneel een zeer be langrijke functie heeft." De toneel gezelschappen kiezen zelf het stuk dat zij willen spelen. Hierbij reke ning houdend met de verplichting die zij hebben aan hun eigen publiek. De heer Wilst betreurt het echter wel dat de gezelschappen zelf onderling DEN HAAG De Haagse politie rechter heeft vier jongelieden lol 100boete of vier dagen hechte nis veroordeeld wegens lokaalvrede breuk in het gebouw van het minis terie van justitie aan het Plein in Den Haag. Het viertal weigerde na afloop van een gesprek met staatsse cretaris Zeevalkmg over het verzoek van dc Belangenvereniging Minder jarigen iB.M i meer mogelijkheid lot contact te verlenen met 432 minder jarigen in rijksinrichtingen het mi nisterie te verlaten De staatssecre taris bleek nl niet bereid dit verzoek in te willigen De politic moest er uiteindelijk aan Ir pas komen om de jongelieden uit hel gebouw te verwij deren Op de /fling lieten zij verstek gaan De Officier eiste f 100. - boete Er waren zes verdachten gedag vaard. maar als gevolg van een (out moesten twee dagvaardingen nietig worden verklaard erg weinig contact hebben met el kaar. „Er zijn maar weinig mensen, die naar een voorstelling van een ander gezelschap gaan kijken". Hier bij moet natuurlijk wel rekening ge houden worden met het feit. dat de amateurs al hun vrije tijd voor hun eigen gezelschap opofferen. Voor veel mensen betekent dit dat zij bij na elke avond in de weer zijn. hetzij met repeteren, hetzij met het bou wen van decors en het naaien van kostuums. Na de oprichting van de stichting werd het tevens duidelijk dt er iets gedaan moest worden aan de abomi nabele toestanden waarin de ge zelschappen moesten oefenen. Dit gebeurde nog steeds in vele gevallen „tussen de schuifdeuren". Aan de Stille Veerkade werd een klein pand gehuurd, waar op één avond twee gezelschappen tegelijkertijd konden oefenen. Maar dit was nog maar een druppel op de gloeiende plaat. Van daar dat de stichting verhuisde naar het pand aan het Zieken 115. waar op het ogenblik per avond vijf groepen terecht kunnen. Behalve op de vrij dagavond. want dan is de beneden verdieping beschikbaar voor ont moetingsruimte. Hiermee wil de heer Wilst proberen inderdaad het con tact tussen de gezelschappen te ver groten. Een paar activiteiten, die aan dit contact kunnen bijdragen, zijn het opvoeren van een aantal eenakters en het uitnodigen van sprekers, bijv over geluids- en be lichtingstechniek. „Tevens zijn wij bezig een workshop te creëren. Er is namelijk al jaren een enorme toe loop van toneelspeelSTERS. Maar Er wordt nog volop gerepeteerd. Hier een scene uit de musical, waarin een oud-veteraan, nadat hij een groep jongeren, die het stadhuis wilde bezetten heeft verraden, wordt gekweld door zijn geweten. heel weinig heren zijn bereid in een toneelgezelschap een rol te spelen. Maar de meeste gezelschappen heb ben al twee of drie dames aan de kant zitten. Nu willen wij proberen om via die workshop de dames die niet geplaatst kunnen worden bij een gezelschap, toch met toneel be zig te laten zijn. Zo kunnen zij alvast wat leren over bewegingsleer, decor bouw, belichting etc Daarna is het mogelijk om een aantal gezelschap pen uit te nodigen en de to- neelspeelsters-in-spé een improvisa tie te laten spelen. Een soort van slavinnemarkt dus. Het is hierdoor echter wel mogelijk een snellere doorstroming naar de gezelschappen te creëren", aldus de heer Wilst. Decors De stichting heeft ook de beschik king gekregen over een pand aan de Noordwal, waar de groepen hun ei gen decors kunnen bouwen. „Dit is wel een grappig aspect, want de groepen krijgen 100% subisdie voor het maken van hun decors. Is de voorstelling echter achter de rug. dan vallen de decors automatisch aan de federatie toe. zodat wij inmid dels al over een groot aantal decors en requisieten beschikken, die dan weer door een ander gezelschap ge bruikt kunnen worden. De laatste twee. drie jaar is er tevens een goed contact ontstaan tussen de stichting en de mensen van de Schouwburg. Zo heeft de Haagse Commedie nog onlangs het gehele decor van de voorstelling „Al die met ons mee willen gaan" aan de stichting ge schonken. Naast al deze activiteiten organi seert de Federatie ook een aantal cursussen. Dit jaar wordt een grime- cursus voor beginners en gevorder den, een spraakcursus en een cursus voor regisseurs gehouden. Deze laatste cursus is gericht op bestaan de regisseurs om hun toneelach tergrond te verdiepen. „Diegenen die aan deze cursussen deel willen ne men. moeten zich haasten. Bijna alle cursussen zijn reeds volgeboekt." al dus de heer Wilst. Voor inlichtingen hierover kan men terecht bij de Fe deratie Haags Amateurtoneel. Zie ken 115 in Den Haag. Tel. 881859. Misschien dat binnenkort de tijd aanbreekt, dat de amateurs, die steeds professioneler gaan werken, zich met recht kunnen meten aan diegenen die het voor hun dagelijks brood doen. Van een onzer verslaggevers DELFT Dit sehilderij heet ..dood spoor" en werd gemaakt door Enno Brokke. Het hangt in de expositieruimte ..De volle maan" aan de Oude Delft IS!) in Delft. Daar wordt gedurende de maand oktober de expositie „Tussen de rails" gehouden. Er worden geschilderijen en pren ten tentoongesteld die de Irein en tram lol onderwerp hebben. De schilderijen hebben een sterk realistisch karakter. De expositie is samengesteld onder verantwoording van hel minis terie van CRM. Behalve van Enno Brokke hangen er schilde rijen van ondermeer Sees Vlag. M. Boessen en Hens M. de Jong. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PPR-fractie in de Haagse gemeenteraad vindt, dat er vanuit het stadhuis bitter weinig wordt gedaan om de leegstand van woningen te beperken. Momenteel staan maar liefst 6300 huizen in Den Haag leeg. zo schrijft de PPR in een korte nota over vordering van woon ruimte. Het aantal langdurig leegstaande woningen is in de perio de van een jaar verdubbeld en be draagt nu meer dan een kwart van het totaal. De gemeentelijke com missie vordering woonruimte ont plooit „maar een minimale activi teit," In ëén jaar zou de commissie niet meer dan twee woningen gevor derd hebben. De gemeente geeft huiseigenaren te veel tijd voor het weer verhuren of verkopen van woningen, aldus de PPR Het aantal betaalbare huur woningen in Den Haag slinkt door dat zulke woningen veelal verkocht worden. Volgens de PPR is de ge meente ook slecht op de hoogte van de leegstand van panden. Er is een verordening, die huiseigenaren ver plicht het vrij komen van woon ruimte op het stadhuis te melden, maar „die verordening wordt niet toegepast." Bovendien meent de PPR dat het bureau vordering woonruimte over te weinig mankracht beschikt. In de nota. be stemd voor de andere fracties in de gemeenteraad, doet de PPR een aantal aanbevelingen voor het actie ver bestrijden van (langdurige) leegstand Van een verslaggever AMSTERDAM De 39-jarige me vrouw M. Broth-Brulleman uit de Wervershoofstraat in Amsterdam- Noord is dinsdag op straat tijdens een kort onweer door de bliksem getroffen en vrijwel onmiddellijk overleden. Mevrouw Both stond bij de Capelleschool in de Rode Kruis straat op haar kinderen te wachten. Zoetermeer geeft „Splien" subsidie ZOETERMEER De gemeente raad van Zoetermeer heeft besloten om de onlangs gevormde thea tergroep „Splien" financieel te steu nen. „Splien" krijgt een startsubsi die van 150.000 gulden om de eerste drie maanden door te komen. ADVERTENTIE Het voorstel van B en W. om de theatergroep te subsidiëren werd in de raad alleen door het CDA en de SGP afgekeurd. Vooral waren er bij het CDA bezwaren tegen het feit dat een aantal leden van de thea tergroep na afloop van het beginpro- ject wellicht tijdelijk van sociale uit keringen gebruik moeten maken om zich te kunnen bedruipen. De overi ge partijen stelden zich zeer positief op tegenover de theatergroep. Bij de PVDA zei men het prettig te vinden dat Zoetermeer nu niet meer steeds terug hoeft te vallen op de grote broer Den Haag. De WD-fractie stelde voor om over drie maanden met een rapport over de werkzaam heden van „Splien" te komen om zo te kunnen bezien of voortzetting van de subsidie gerechtvaardigd is. „Splien" gaat zich. behalve met het verzorgen van een tweetal produk- ties. veelvuldig bezighouden met werken met en voor middelbare scholieren. De kern van „Splien" is afkomstig van de Nieuwe Komedie uit Den Haag. Cor Stedelinck. Tatia- na Radier en Ineke Roosen werkten daar mee aan het succesvolle pro gramma „Dag stoel naast de tafel". Evenals in dit programma gebeurde, wil „Splien" met niet dramatisch ge bonden teksten en met korte frag menten gaan werken. Deze fraaie schoudertas van soepel rundleer bezil ren afneembaar hengsel. De indeling is uitermate praktisch: twee even grote vakken voor zien van aparte ritssluitingen Een 'dubbele' tas als het ware Dat betekent nooit meer zoeken maar meteen pakken Bovendien voldoet deze tas aan het heden daagse lassenmodebeeld: met groot, maar zeker niet te klein De tas is verkri)gbaar in zwart, bruin, camel en bordeaux Prijs f 165,- Kom kiezen op het Haagse Buitenhof. Bn ce Bonneterie. •{♦v

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6