eist volledige vrijheid tot nderhandelen over cao's Optreden tegen wereldwijd terrorisme' Hooghoudt tyiÊÈÊÈê Een grote boodschap vraagt zware maatregelen. Betere voorlichting aan kiezers beloofd I Steeds meer vrijwillig kinderloze echtparen Alabastine 3nderne- ners gegriefd" Van Dam krijgt in Kamer bittere pil te slikken iVe zullen niet nalaten de publieke opinie te mobiliseren" TEXEL Kortsnoj krijgt vergunning om hier te blijven <rnri> ventilatietechniek Over ruimere mogelijkheden Royal Nederland Raadsleden kraken huis Van der Stoel bepleit in de VN gezamenlijke actie Internationale conventie voorgesteld Hooghoudt .'■dubbele/;. liaan jenevw 'il DAG 29 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TR0UW/KWARTET3, \onze Haagse redactie i HAAG Het aantal vrijwillig jerloze huwelijken in Neder- I neemt onmiskenbaar toe. Die tlusie trekt de rijksplanolo- fie dienst uit de bevolkingssta- fcken van de afgelopen jaren, groot die stijging van het aan- kinderloze echtparen is kan de nog niet zeggen, maar men fl vast dat de toename in elk f al aanzienlijk is. leidt dit vooral af uit het feit het aantal eerstgeborenen daalt. In 1971 waren dat er ^ruirn 90.000, in 1974 ruim 80.000 i 1975 78.000. Die daling krijgt meer betekenis wanneer in "jmerking genomen wordt dat '{aantal gehuwde vrouwen in de van vijftien tot 29 jaar juist Zienlijk toeneemt, van *69 tot '75 van 645 079 tot 802 220 Gehuw de vrouwen in die leeftijd brengen negentig procent van de eerstgebo renen voort. De rijksplanologische dienst schrijft in haar jaarverslag over 1975 dat de daling „niet uitsluitend te wijten is aan uitstel van de geboorte, maar ook aan afstel". Per duizend inwoners werden er in 1975 dertien kinderen geboren; in 1971 waren dat er nog 17,2. Opbouw De rijksplanologische dienst maakt zich zorgen over het feit dat de bevolkingsopbouw van Neder land steeds onevenwichtiger wordt door de toevloed van buitenlanders en Surinamers. Omdat die toevloed staat tegen een afnemend aantal geboorten, wordt de middengroep qua leeftijd extra snel vergroot. Die leeftijdsgroep tussen dertig en vij fenzestig jaar was toch al een over vertegenwoordigde groep in ons land. Volgens de dienst is het juist deze middengroep die de ruimte en energieconsumptie sterk bepaalt. De zorgen van de dienst worden onder meer ingegeven door het feit dat vorig jaar voor het eerst het geboorteoverschot (het positief verschil tussen aantal overledenen en geborenen) kleiner was dan het vestigingsoverschot (het positief verschil tussen het aantal vertrek kende en zich hier vestigende bui tenlanders). Het geboorteoverschot bedroeg in 1975 64.000, het vesti gingsoverschot 72.123. Voor dit laatste cijfer speelde de toevloed van Surinamers een grote rol, maar ook het aantal buitenlanders uit de landen rond de Middellandse Zee nam toe (van elfduizend in 1974 naar achttienduizend in 1975). onze soc.-economische redactie ERDAM De Federatie Nederlandse Vakbeweging eist (i de regering voor 1977 herstel van de vrijheid om zelf met de jkgevers te kunnen onderhandelen over de arbeidsvoorwaar- en duidelijkheid over een tussentijdse prijscompensatie, ng er over deze eisen geen duidelijkheid bestaat blijft de ling in het FNV geladen. j zullen niet nalaten de publieke Jie en onze leden te mobiliseren 2 alle mogelijkheden, die de vak- lsactie ons biedt. Tot die moge den behoren ook demonstra- bijeenkomsten", aldus FNV- litter Wim Kok op een bijeen- Jst in Amsterdam, waar de mil- f*iennota en de troonrede ter dis- iie stond. 'fls bekend wil de FNV een tussen- prijscompensatie, zodra de :en in vergelijking met april r dan twee procent zijn gestegen, e eis zal ook vandaag aan de orde den gesteld in het overleg met ADVERTENTIE ADVERTENTIE voor de NAJAARS-. HERFST- OF KERSTVAKANTIE Tussen 1/9 en 31/12 '76 HOTEL ARRANGEMENTEN 3-daagse reis vanaf 62, 5-daagse reis vanaf 115, 8-daagse reis vanaf 186, 2, resp. 4 en 7 dagen volledig pension -f bootkosten auto personen verzekering Ook half-pension mogelijk Vraagt u ook eens naar onze BUNGALOW- BEMIDDELINGS BROCHURE Inlichtingen en boekingen T VVV-TEXEL Groenepl. 19 Den Burg 7: 02220-2844 kabinet en werkgevers in het Catshuis. Keus Kok hield de FNV-bonden opnieuw voor dat de vakbeweging voor 1977 zal moeten kiezen tussen de collec tieve voorzieningen onderwijs, volkshuisvesting, sociale uitkerin gen etc. of de inhoud van het loonzakje (de particuliere bestedin gen). Hij liet er geen twijfel over bestaan dat het FNV-bestuur kiest voor de collectieve voorzieningen ,,in belang van de zwaksten in de samen leving". Maar omdat het onrealis tisch is te veronderstellen dat de Nederlandse werknemer genoegen zal nemen met de „minlijn" in de lonen, acht het federatiebestuur een zekere beperking van de stijging van de belastingen en de sociale premies hoe pijnlijk ook onvermijdelijk. Als er bezuinigingen nodig zijn dan zal de FNV die toetsen aan het effect op de positie van de minstbedeelden. „die de collectieve voorzieningen het hardst nodig hebben", op de werkge legenheid en de inkomensverhou dingen. De suggestie van de Industriebon- Passief den NW en NKV om straks een deel van de prijscompensatie niet meer in eigen zak te steken, maar te beste den aan arbeidstijdverkorting vond bij Kok een welwillend oor. EN HAAG Het Nederlands iristelijk Werkgeversverbond en ;t Verbond van Nederlandse On- .'rnemingen blijken zich „gegriefd" voelen door de uitspraken van emier Den Uyl op de regionale jeenkomst van het midden- en einbedrijf in Eindhoven. Den Uyl lemde op die bijeenkomst het ver- t tegen de bedrijfsdemocratisering i i de vermogensaanwasdeling uit idernemingskring kortzichtig. Ie minister-president heeft volgens et NCW de zakelijke kritiek van de •rkgevers op de ..onrijpe en slechte etsvoorstellen inzake vermogens- anwasdeling en ondernemingsra- n vergeleken met de agitatie tegen et verbod van kinderarbeid, een euw geleden, en tegen de ar- eidswet." „In de rede van de pre- lier heeft emotionaliteit de over- and gekregen over redelijkheid en bjectiviteit. FNV-voorzitter Wim Kok arbeidsplaatsen betekenen. Een der gelijke hautaine houding van de werkgevers is voor ons volkomen on aanvaardbaar", aldus Groenevelt. Hij vond ook dat er bij het uitblijven van een krachtige sociaal- economische politiek de tijd is aan gebroken voor hardere acties dan vredelievende demonstraties. „Als zou blijken dat er blijvend te weinig arbeid voor te veel mensen is, dringt de absolute noodzaak van een herverdeling van de arbeid zich op", aldus Kok, die hieraan toevoegde dat dan wel moet worden nagegaan of arbeidstijdverkorting het beoogde effect zal opleveren. Garanties De vraag of het inleveren van een stukje prijscompensatie inderdaad voor méér mensen werk zal opleve ren, bleek ook een groot aantal bondsvoorzitters bezig te houden. De industriebonden NVV en NKV. de Vervoersfederatie en de Voe dingsbonden FNV vroegen „garan ties vooraf, zodat we zeker weten dat onze offers niet voor niets zijn ge weest". Met name Arie Groenevelt wiens bond nu voor het eerst de prijscompensatie ter discussie stelt eiste „keiharde garanties dat eventuele offers van de werknemer inderdaad meer arbeidsplaatsen zul len opleveren". „We zullen de politieke partijen moe ten bijbrengen dat het onaan vaardbaar is dat werkgeversvoorzit ter Van Veen telkens maar roept dat hij niet de garantie kan geven dat meer investeringen ook meer Kok verweet het kabinet een te pas sief werkgelegenheidsbeleid. Van een actief en doelbewust richten van het beleid is onvoldoende sprake. „De regering is naar mijn overtui ging te angstig zich de instrumenten te verschaffen, die ze nodig heeft. Het heeft er alle schijn van dat men stuit op de heilige koe van de be staande economische orde. Dat mag echter volstrekt geen belemmering zijn om de problemen en met name het werkloosheidsprobleem waar mee we worstelen aan te pakken", aldus de FNV-voorzitter. De overheid zou volgens hem boven dien niet moeten aarzelen om. als de ondernemers het laten afweten, zelf economische activiteiten ter hand te nemen. In zijn ogen moet de over heid actief zijn bij het opzetten van veelbelovende activiteiten; bij het opzetten van bedrijven in gebieden en sectoren met onvoldoende of een zijdige werkgelegenheid: en bij het scheppen van tegenkrachten tegen over monopolieposities. Laat de re gering dat na dan is er volgens hen sprake van een buiging naar de eco nomische orde. Hij herhaalde dat zaken als de ver mogensaanwasdeling. onderne mingsraden en het investeringsbe leid toetssteen zullen zijn voor de vakbeweging als het er om gaat vast te stellen of werknemers en vakbe weging bereid en in staat zijn de door de regering gevraagde solidari teit voor het in 1977 en volgende jaren te voeren beleid op te brengen. Verscherping? „De liefde kan niet van een kant komen", aldus Kok. De werknemers zullen volgens hem moeten bijdra gen om de kar van de economie weer in het spoor te krijgen, maar dat zij ook in staat worden gesteld in het bedrijf en daarbuiten als volwaardi ge en mondige mensen mee te wer- ken.mee te beslissen en mee te delen. „Wordt de werknemer daarvoor geen reële ruimte geboden dan dwingen de daarvoor verantwoordelijke poli tici en ondernemers de vakbeweging in een richting die onafwendbaar tot een verscherping van de maatschap pelijke tegenstellingen leidt", zo voorspelde Kok. Hij voegde eraan toe dat hij deze hardere opstelling niet uit eigener beweging zoekt. Over WD-leider Wiegel zei Kok dat deze de anti-werknemerspolitiek verwoordt. „Met Wiegel, die het al maar doet voorkomen of hij het gro te vriendje van de werknemers is, zou het hele gebouw van de collectie ve en sociale voorzieningen als een kaartenhuis in elkaar vallen." Aan CH-leider Kruisinga deelde Kok tenslotte de prijs van de maand uit voor de meest onwaarachtige opmer king, „omdat hij naar aanleiding van de vermogensaanwasdeling te ken nen gaf dat de 200 van Mertens spoe dig vervangen zouden zijn door de tien van Kok". „Waar zijn de heer Kruisinga en consorten als het gaat om de controleerbaarheid en toegan kelijkheid van de bestaande finan ciële concentraties in het bank- en verzekeringswezen? Wij hebben hem daarover nooit zijn bezorgdheid ho ren uiten. Nu de werknemers via de VAD wel licht een zekere invloed zouden krij gen in de loop der jaren wordt plotse ling geschermd met mogelijk misbruik van macht", aldus de FNV- voorzitter. Van een verslaggever DEN HAAG De Russische scha ker Viktor Kortsnoj, die eind juli in Nederland politiek asiel vroeg, heeft een verblijfsvergunning gekregen, heeft het ministerie van justitie be kendgemaakt. In juli kreeg Kortsnoj een voorlopi ge vergunning voor zes maanden. Als deze termijn is afgelopen zal hij de verblijfsvergunning krijgen, die jaarlijks moet worden vernieuwd. Kortsnoj had gevraagd in ons land te worden toegelaten als politiek vluchteling. Dit is hem geweigerd. Hij heeft nu de verblijfsvergunning gekregen .om humanitaire re denen". aldus de woordvoerder van het ministerie van justitie. Kortsnoj komt op het ogenblik uit voor de Rotterdamse schaakclub Volmac Hij is tevens bondscoach van het Nederlands schaakteam Het toilet en z'n direktc omgeving worden regelmatig geteisterd door kwalijke dampen. En dan bedoelen we niet alleen de direkte gevolgen van een grote boodschap. Ook de penetrante spuitbusgeurtjes waarmee wc die gevolgen te lijf gaan. Lapmiddelen! Je verdrijft vieze lucht niet met andere geurtjes. Neem liever de volautomatische toiletventflator van Itho (f 119,-) Die zuigt onverbiddelijk af en geeft er frisse lucht voor terug. Er is ook een niet-automatische uitvoering voor f 89,50. Als u een beetje fijnsnuiver op het gebied van frisse lucht bent, dan stapt u vandaag nog naar uw Itho-installateur. Een fijne neus verdient't beste. rj Postbus 21 - Schiedam Van onze parlementsredactie DEN HAAG Voor de eerstkomende verkiezingen, mei volgend jaar, zullen de kiezers duidelijk worden voorgelicht over de ruimere mogelijkheden die ze krijgen aangaande het stemmen in een andere gemeente en het stemmen bij volmacht. ADVERTENTIE Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken zegde dit toe tij dens het debat in de Tweede Kamer over enkele wijzigingen in de kies wet. Bijna alle sprekers hadden op een ruime en duidelijke voorlichting hierover aan de kiezer aange drongen. Overigens passeerden de voorgestel de wijzigingen zonder veel moeilijk heden de Kamer Algemeen stemde men in met de strekking van het ontwerp, om het mogelijk te maken nog vijf dagen voor de verkiezingen mondeling te regelen dat men in een andere gemeente stemt, en om ook mensen buiten de huiselijke of fami liekring volmacht tot. stemmen te verlenen mits ze onder hetzelfde stembureau ressorteren. Knoeien Wel onderkende men het probleem, dat met deze verruiming van de mo gelijkheden ook demogelijkheid om te knoeien aanwezig blijft. Maar noch de minister, noch de meerder heid van de Kamer wilde een amen dement van mevr. Kappeyne van de Copello (VVD), dat het voorschrijft dat kiezers zich op het stembureau legitimeren, overnemen. Zo'n proce dure zal tot aanzienlijke vertraging leiden en bovendien kennen we in Nederland geen algemene verplich ting tot het hebben van een identi teitsbewijs. aldus De Gaay Fortman. Ook een ander amendement van de WD-woordvoerster. dat beoogde één dag vast te stellen waarop alle kiezers op een vroeg tijdstip de op roepkaart krijgen, sprak de minister niet aan. Liever wilde hij de gemeen ten hier de nodige ruimte laten. Overigens stelde de minister op re delijk korte termijn nog enkele wijzi gingen van de kieswet in het vooruit zicht. namelijk een regeling voor Ne derlanders in openbare dienst, die langdurig in het buitenland verblij-i ven. zoals ambtenaren bij de Euro pese Gemeenschap en een wijziging van het artikel, dat de vrouw op een kandidatenlijst verplicht de naam van haar man te voeren. Maar hier over dient eerst nog het advies van de kiesraad afgewacht te worden. Dat deze wijzigingen er daarom nog voor de aanstaande kamerverkiezin gen door zullen zijn, kon hij dan ook niet garanderen. Praal daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur Bijvoorbeeld over een reisverzekering van verzekering maatschappij nv uw schild legen schade CiTi" Vervolg van pagina 1 SELLINGEN De raadsleden G. LANDLUST EN H. Meyer van de gemeente Vlagtwedde hebben zelf een huis gekraakt om een inwoner van hun ge meente aan onderdak te helpen. Het gaat om een gezin dat op straat was gezet wegens buren gerucht. Volgens de raadsleden heeft het gemeentebestuur ge faald in het geven van vervan gende woonruimte. De beide raadsleden maken deel uit van de PvdA-fractie in Vlagtwedde, die zich ook sterk verzet tegen een militair complex met oefen terrein bij Ter Apel. In dat verband wees hij op het sys teem van individuele huursubsidie, dat hij liever de minder draagkrach- tigen ziet steunen dan een gematig de huurverhoging die iedereen ten goede komt. Scholten wees er ook op dat de huren de laatste jaren aan zienlijk minder gestegen zijn dan de inkomens, en hij noemde dat niet goed voor de volkshuisvesting op de langere termijn. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid. Kombrink, zei in een vinnig betoog te twijfelen aan de intentie van de CDA-partijen. Hij sprak twijfels uit over de stelling van Scholten dat er slechts sprake is van zakelijke bezwaren bij de christen democraten en opperde dat er ook politieke kwesties in het geding zijn. Kombrink zei in dat verband de In druk te hebben gekregen dat er in CDA-kringen ook bezwaren zijn te gen de te verwachten Inhoud van de reeks voorstellen voor het nieuwe huurregime, bezwaren die er de re den van zouden kunnen zijn dat de CDA-partijen de behandeling van de wetsvoorstellen zouden willen uitstellen tot de volgende parlemen taire periode.Scholten hield evenwel vol dat er alleen sprake is van zake lijke bezwaren, en voegde de PvdA tenslotte dreigend toe: „Als de heer Kombrink grote meningsverschil len in het leven wil roepen kan dat." Vervolgens leverde Kombrink al in de eerste termijn van het debat zijn wisselgeld in: hij constateerde dat de wet niet door een Kamermeerder heid geaccepteerd zou worden en drong meteen bij de staatssecretaris aan op een nieuw wetsontwerp, bin nen enkele weken in te dienen, dat voorstelt om de huren per 1 april a s. met slechts zeven procent te ver hogen. VVD-woordvoerder De Beer stelde evenals Scholten voor de huren per 1 april met acht procent te verho gen. Hij zei het voorstel tot uitstel en tot matiging van huurverhoging niet los te kunnen zien van de ko mende Kamerverkiezingen (mei vol gend jaar). Van de kleine partijen vonden ook DS '70 en de SGP uitstel en mati ging niet nodig D'66-woordvoerder Nypels vond uitstel geen zinnige zaak en pleitte voor zeven procent huurverhoging per 1 april. Rita Van onze haagse redactie NEW YORK Minister Van der Stoel meent dat er ernstige aanwijzingen zijn voor het bestaan van „een wereldwijd netwerk van professioneel crimineel terrorisme, dat elk moment tegen ieder land en zijn burgers kan toeslaan". Hij zei dit gisteren in zijn rede voor de algemene vergadering van de verenigde naties te New York. waarin hij namens de Europese Gemeenschap opriep tot snelle maatregelen tegen het internationale terrorisme. Mr. Van der Stoel noemde het nemen van gijzelaars „een van de meest weerzin wekkende misdaden tegen het menselijk leven, onge acht de politieke doeleinden die daarachter kunnen zit ten. Het wegnemen van de dieper liggende oorzaken van sommige vormen van terro risme kan zeker bijdragen tot het afnemen van die acties, maar het is een illusie te ver onderstellen dat daarmee het hele probleem kan worden opgelost, aldus Van der Stoel Hij verwees daarbij, zo als gezegd, naar het gevaar dat beroepsmisdadigers zich ook van deze methoden gaan bedienen. „Geen land. geen volk. geen regering." ver- volgde hij. „kan hopen ge spaard te blijven voor ter reur. ontvoering, en kapin gen. tenzij alle landen beslui ten tot individueel en ge meenschappelijk optreden". Gijzelaars Van der Stoel kondigde op dit punt voorstellen aan, Vol gens betrouwbare bron hou den deze voorstellen in de afsluiting van een internatio nale conventie die de deelne mende landen verplicht de genen die gijzelaars nemen, zelf te berechten of uit te leveren aan een ander land voor de berechting. In de conventie zou niet over terrorisme op zichzelf worden gesproken omdat de landen van de Verenigde Naties in het verleden sterk verdeeld bleken over wat daaronder moet worden verstaan. Centraal staat daarom in de voorstellen de positie van de gijzelaars en de mensen die hen. om welke reden dan ook, in die positie brengen De mi nisters van buitenlandse za ken van de Europese Ge meenschap hebben al eerder over deze voorstellen verga derd tijdens hun recente ont moeting in het Friese dorp Beetsterzwaag. Namens de Europese Ge meenschap sprak mr. Van der Stoel ook over de ontwik kelingen in zuidelijk Afrika, die dit jaar waarschijnlijk een van de belangrijkste on derwerpen op de VN-agenda zullen vormen Keerpunt? De negen EG-Ianden hopen, aldus Van der Stoel, dat de aanvaarding door de Rhode- sische premier Ian Smith van de Engels-Amerikaanse voor stellen een keerpunt in de geschiedenis van Rhodesië zal zijn „Als alle partijen goede wil tonen en Afrikanen en Europeanen samenwer ken. kan de basis voor een onafhankelijk Zimbabwe (de Afrikaanse naam voor Rho desië) worden gelegd. Aan het adres van Zuid-Afrika zei Minister Van der Stoel Van der Stoel onder meer dat de apartheid „geen toekomst meer heeft", en „een on duldbare aantasting van de menselijke waardigheid is." Mensenrechten In het vervolg van zijn rede besteedde de minister veel aandacht aan de schending van de mensenrechten. Hij wees erop dat de Verenigde Naties op dit vlak wel een taak hebben, maar deze niet altijd goed kunnen uitvoeren door zijn inter- goevernementele structuur, (de regeringen van de betref fende staten kunnen met an dere woorden gewoon zeggen dat de VN zich niet met hun binnenlandse aangelegenhe den moeten bemoeien - red i Van der Stoel bepleitte daar om een sterkere rol in de Ver enigde Naties voor de parti culiere organisaties (zoals Amnesty International-red.) die zich met de mensenrech ten bezighouden. Op die ma nier zouden de opvattingen en verzoeken om steun van particuliere organisaties en individuele personen meer gewicht kunnen krijgen Van der Stoel herhaalde nog eens zijn eerdere pleidooi voor de instelling van een hoge com missaris bij de VN voor de mensenrechten en van orga nen die klachten op dit ter rein kunnen onderzoeken ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3