De schadelijke werking van een bisschop i Kerkvoogden en diakenen moeten meer samenwerken Kerk in de wereld Vandaag, StEuN SMPO Onze adressen: Een niet zo beste belegging Columbia wil minder zendelingen NaMiBiEVOI VOORBUGANGE) WOENSOAG 29 SEPTEMBER 1976 KERK TROUW/KWAF door Aldert Schipper In 1972 haalden de Zuidafrikaanse gezagsdragers in Zuid- West-Afrika (Namibië) in dankbare erkentelijkheid een oude wet voor de dag. die nog dateerde uit de tijd dat het land een Duitse kolonie was. Het was de wet „op de verwijdering van ongewenste personen", die door de Duitsers ingevoerd was om daarmee te kunnen optreden tegen homofielen, prostituees, dronkaards en souteneurs, die de kolonie volgens Duitse begrippen wel eens onveilig konden maken. De Zuidafrikanen pasten deze oude wet toe op de anglicaanse bisschop Colin Winter, die op grond van deze wet verbannen werd na een korte gerechtelijke procedure. De ..misdragingen" van bisschop Win ter bestonden uit lessen in lezen en schrijven aan zwarten, protesten tegen openbare geselingen en openlijke instemming met een sta king. die contractarbeiders organi seerden tegen de onmenselijke omstandigheden waarin zij ver plicht waren hun brood te ver dienen. De Zuidafrikanen hadden er op ge rekend dat de bisschop zijn oude stiel weer zou opnemen, het pries terschap in een Zuidafrikaanse ge meente. en dat zij in het vervolg geen last meer zouden hebben van deze man Gods. die het gebod van de naastenliefde iets te letterlijk opvatte in Zuidafrikaanse ogen Verkeken Maar de Zuidafrikanen hadden zich verkeken op de lichtblauwe, vriendelijke ogen van Colin Winter In plaats van een brave parochie geestelijke in Zuid-Afrika te wor den. vertrok hij naar Engeland. Hij gaf zijn bisschopsambt niet op. maar zette zijn pastoraat voort van buiten Namibië. Hij is wel een of twee keer naar de grens van Nami bië gereisd, waar hij talrijke nieuwe gemeenteleden heeft aangenomen en met de achtergebleven priesters heeft gesproken, die voor deze gele genheid even over de Angolese grens waren gewipt, maar hij doet zijn meeste werk sinds 1972 in Eu ropa en Amerika De aartsbisschop van Canterbury liet hem. toen hij pas in Groot-Brittannië was geko men na zijn verbanning uit Nami bië. weten dat hij er wel begrip voor kon hebben als de bisschop zich nog enige tijd over Namibië zou druk maken, maar dat hij daarna toch weer het gewone pastorale werk zou moeten hervatten. Winter vroeg de aartsbisschop hoelang de ze hem het werk voor Namibië zou laten ..Een week of wat", was het antwoord. Dit beperkte aantal weken is intus sen tot vier jaar uitgegroeid en bis schop Winter heeft het gevoel nog nooit zo zinvol aan het werk te zijn geweest ais nu. Schade doen aan het kolonialisme, waar zijn gemeentele den onder gebukt gaan. dat is kort samengevat zijn huidige hoofdbe zigheid. Hij reisde daarvoor naar secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties om hem uit te leggen dat een reis naar het bezette Namibië verraad aan de bevolking van dat land zou zijn. En hij heeft de rol van geestelijk verzorger van de gevluchte leden van de bevrijdings beweging Swapo op zich genomen Zopas heeft hij het pasgeboren kind van Katjavivi gedoopt, de vertegen woordiger van de Swapo in Londen Groep studenten Daarnaast biedt Colin Winter in het door hem bewoonde vervallen kloos ter bij Londen onderdak aan een internationale groep studenten, vee lal afkomstig uit Zuidelijk Afrika of Europa. Colin Winter reist veel naar Scandinavië en West-Europa, waar volgens hem meer begrip voor de zaak van de Namibiërs bestaat dan in zijn eigen land. Engeland. Vorige week was hij in Nederland om hier te spreken tijdens de door de kerke lijke jeugdorganisaties opgezette Namlbiëdag in Driebergen. Colin Winter is nu 47 jaar. vader van vijf kinderen en drager van spijkerpak ken Aan zijn vinger heeft hij een zegelring, de enige uiterlijkheid, die nog herinnert aan zijn bisschops ambt. Uiterlijk merk je niet zoveel van zijn pastorale waardigheid, maar innerlijk is hij steeds bezig met de mensen die zich herhaalde lijk en openlijk ook toen hij al lang in Europa teruggekeerd was aan zijn herderlijke zorg hebben toe vertrouwd Hij vertelt over de mar telingen, de onzekerheid, de angst van zijn mensen. ,,Met martelingen bedoel ik niet dat een politieman eens ëven zijn geduld verliest en iemand een klap of een stomp geeft Nee. marteling in Namibië bestaat uit verkrachting of dreiging met ver krachting. behandeling met elektrische stroom, het onder water houden van iemand totdat hij denkt Colin Winter te verdrinken en het ophangen van mensen. Niemand is veilig voor de politie of het leger van de Zuidafri kanen. Als het echt 20 erg is. waarom zijn de mensen dan niet eerder in opstand gekomen? Elke mogelijkheid om zich te orga niseren wordt de zwarten ontnomen Zodra iemand blijkt een leidersrol te hebben wordt hij opgepakt en krijgt hij beperkte bewegingsvrijheid oi gevangenschap De mannen worden van hun vrouwen en de kinderen van hun ouders gescheiden. Het is vrijwel niet mogelijk, een opstand te organiseren. En daarbij komt dat de mensen steeds dachten: het lijden is zo groot, dat moet de blanke gewe tens wel wakker maken. En elke keer als de druk verzwaard werd dachten de zwarten: nu worden de blanken wel wakker. Maar zij wer den niet wakker en nu is de druk ondraaglijk geworden. En vergeet niet dat de zwarten al in de vorige eeuw in opstand kwamen tegen de slavernij. De Kafferoorlo- gen waren opstanden tegen de sla vernij. En daama is er steeds verzet geweest. Meestal geweldloos, maar vaak ook gewelddadig. Maar elk verzet werd met groot geweld in de kiem gesmoord Ja. hot lijkt net of de Afrikanen een groter talent hebben dan wij om onrecht te dragen en niet te haten. Wij leven in een maatschappij die gericht is op concurrentie Jouw kinderen leren op school dat zij moeten proberen beter te zijn dan de andere kinderen. Elkaar over treffen en desnoods te overtroeven Zij leren elkaar te verslaan. In Afri ka gaat het niet om elkaar te vers laan maar om samen delen De blanken leggen deze mededeel zaamheid van de zwarten uit als gemakzucht en hun vertrouwen dat het blanke geweten ooit wel eens zal gaan spreken als lafheid. Op een dag had mijn zoon echt iets gedaan wat niet door de beugel kon. Het was een nare pestkop van een jaar af dertien. Ik rende hem na. om hem eens een flinke draai om zijn oren te geven. De tuinman van de kathedraal zag mij achter hem aan zitten en zei: „Waarom doet u dat. Uw zoon is zo klein en u bent zo groot." Geweld is in de Afrikaanse gemeenschap lang niet zo snel toegepast als bij ons. Ik heb later leren inzien dat dit eigenlijk eerder moed dan lafheid is. Maar er komt een tijd. dat ook voor de Afrikanen geen keus meer mogelijk is anders dan voor geweld. Denkt u dat er nog een kans is dat Zuidelijk Afrika zich zonder geweld bevrijdt? Hebben de pogingen van Kissinger kans van slagen? Nee. De blanken hebben zich zo vastgebeten in hun voorrechten, dat zij er geen afstand van zullen doen zonder er met geweld toe te zijn gedwongen. Welke groep in de wereld is bereid vrijwillig afstand te doen van slaven, goedkoop voed sel. mooie auto's, huizen en Euro pese vakanties. De blanke voelt zich nog steeds verschrikkelijk vei lig. Hij weet niet dat zijn welvaart bedreigd wordt. De regering weet het wel. De geheime inlichtingen dienst heeft mensen tot in de Swa po (bevrijdingsbeweging van Nami bië) en weet precies hoevel man de Swapo in kan zetten. Dat zijn er niet zoveel en hun bewapening is ook niet zo indrukwekkend, maar de Swapo heeft tijd. Het zijn boe ren en die kunnen wachten. Dat moet de Zuidafrikanen verontrus ten. Een guerrilla kan lopen. Hij kan vandaag lopen en morgen en overmorgen en de dag daarna. Ja. maar een oorlog bestaat niet al leen uit marsen. Er wordt ook ge schoten en gezien de enorme bewa pening en training van de Zuidafri kanen zal er ook heel wat zwart bloed vloeien. Moeten wij de zwar ten zo'n bloedbad niét ontraden? Nee. Natuurlijk komen de mensen wel naar mij toe en als ze dat vra gen. zal ik hun de toekomst niet rooskleuriger tekenen dan zij is. Maar het zijn mensen, die koel en zonder enige romantiek de werke lijkheid onder ogen zien. Jij hebt twee kinderen. Zou jij kunnen le ven met de gedachte dat zij nooit volledige burgerrechten in hun ei gen land zullen hebben. Dat zij nooit zullen kunnen stemmen voor een regering die zij willen. Met ar moede kun je leren leven. Armoe de. zolang die niet te erg is, hoeft zelfs niet erg te zijn. maar de ont kenning van de menselijke rechten van je kinderen is ondraaglijk. Dat kan geen man aanvaarden. Dat hij zelf ..jongen" genoemd wordt en dat hij in verband gebracht wordt met alle dingen die onmenselijk, oncultureel en dierlijk zijn. kan hij misschien nog dragen, maar dat zijn kinderen en zijn kleinkinderen die zelfde toekomst tegemoet gaan. dat is onaanvaardbaar. Daar ben je bereid voor te sterven. De contractarbeiders uit Ovambo- land krijgen allemaal een koperen band om hun pols. waarop hun nummer staat. Deze mensen voelen dat als zo'n vernedering, dat zij deze armband ..stront" noemen. Zo ver is het gekomen, dat deze men sen hun slaventeken de naam ge ven van menselijke uitwerpselen. Zij hebben het gevoel dat hun man nelijkheid beschadigd wordt. Mar tin Luther King noemde rassen waan volkenmoord. Dat was te recht. Want je menselijke waardig heid wordt er door vernietigd. Wie echt iets tegen de rassenwaan in Zuidelijk Afrika wil doen, zal moe ten ijveren voor een boycot van Zuid-Afrika. Maar de zwarten zou den daarvan het eerste slachtoffer zijn. Zijn zij bereid tot dat offer? Er is het klassieke antwoord van Albert Luthuli, die op deze vraag antwoordde: „Wij lijden al zoveel. Dat kleine beetje kan er nog wel bij." Ikzelf ben wat meer gereser veerd, want de zwarte ge meenschap bestaat uit verschillen de groepen. Dat de staking in Jo hannesburg eindigde kwam bij voorbeeld doordat een groep van de allerarmsten onder de contrac tarbeiders zeiden: „Geen gezeur over mensenrechten; wij moeten eten hebben." Een staking van een maand zou Zuid-Afrika op zijn knieën hebben. Maar er zijn grote groepen die deze maand staking niet kunnen opbrengen. Er zijn geen stakings kassen en de mensen leven al bene den het bestaansminimum. Maar het Westen is moreel ver plicht -af te zien van winst uit apart heid. Vooral Groot-Britannië is schuldig, omdat Engelse fabrieken het geld broodnodig hebben om te moderniseren. Maar de Britse in vesteerders beleggen hun geld lie ver in Zuid-Afrika. omdat het daar meer opbrengt dank zij de apartheidsionen. Het geld dat Brit se arbeiders met hun werk verdie nen en dat niet wordt uitbetaald wordt niet gebruikt om hun werk omstandigheden en hun producti viteit te verbeteren, maar om de zwarten in Zuid-Afrika verder uit te buiten. Het is een schande. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De landelijke organen op het gebied van kerkvoogdij en diakonaat in de hervormde kerk hebben een gezamenlijk appèl gedaan op de plaatselijke diakenen en kerkvoog den om tot grotere samenwerking te komen. ..Zo zeker als een gemeente één be hoort te zijn in geloof, hoop en liefde, zo zeker is het ook dat zij niet ge scheiden mag zijn in het bouwen aan zichzelf en in haar dienst aan de wereld." aldus de gezamenlijke oproep. De eenheid van beleid, die zij beplei ten. komt al in verscheidene ge meenten tot uiting in een vruchtbare samenwerking van kerkvoogden en diakenen In het algemeen gespro ken is er echter nog veel onwennig heid tegenover elkaar en ook hulpe loosheid. als het gaat om het sa menbrengen van alle functies, die in een gemeente bestaan Ook is er onzekerheid over wat er wel en wat er niet kan en mag in de kerk Vaak zijn financiële zorgen de direc te- aanleiding tot discussie over de scheiding tussen de kerkvoogdelijke en de diakonale portemonnaie van de kerk Kerkvoogden puzzelen ein deloos hoe ze in staat zullen zijn om een predikantsplaats te behouden, en kijken ondertussen met een ja loers oog naar de vette pot. waarover de diakenen Hiken te beschikken Waarschuwingen De landelijke organen waarschuwen er echter voor, dat men niet moet denken, dat grotere samenwerking tussen kerkvoogden en diakenen af braak van kerkewerk kan voorko men De besteedbare inkomens van kerkvoogdijen en diakonieën ver houden zich in gemiddelde grootte als 11 2 „Deze cijfers geven geen voedsel aan de gedachte, dat met een verschuiving van inkomsten van de diakonale naar de kerkvoogdeli.i ke sfeer ooit (al was het maar ten dele) de financiële problemen van de kerk kunnen worden opgelost UIT Korte, duidelijk geschreven. liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet Postbus 8S9. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Slechte dienst Mijns inziens hebt u met het plaat sen van het flauwe artikel van de heer Klei het streven naar eenwor- Samenwerking moet voortkomen uit een visie op de eenheid van het ge meente-zijn. De algemene kerkvoog- dijraad, de vereniging van kerkvoog dijen en de generale diakonale raad zijn tegen samenvoeging van de kerkvoogdelijke en diakonale finan ciën. Dat is volgens hen niet moge lijk. omdat het soms gaat om ..doel vermogens". die gebonden zijn aan de bestemming waarmee ze in het leven zijn geroepen Zij vinden sa menvoeging ook niet wenselijk. De leden van de gemeente moeten zo veel mogelijk zelf kunnen bepalen, voor welke activiteit of '.oor welk doel hun bijdrage bestemd moet worden. Mogelijkheden Wat de concrete mogelijkheden van -.amenwerking betreft, de landelijke organen vinden, dat er doorgaans te snel wordt gegrepen naar de kerkor- delijke mogelijkheid van „overheve ling". (uit qdiakonale middelen woi1t wat overgeheveld om het te kort van de kerkekas te verminde ren» Beter is be'eids en begrotingso verleg. b v over wervingsplannen (Kerkbalans) en collecteroosters Be paalde onderdelen aan jeugdwerk, vormingswerk ol toerust ingswerk mogen iaronaal genoemd worden, omdat er sprke is van hulp en solida riteit Ook wordt het redelijk ge noemd. dat de diakonie een deel van de SMRA-kosten betaalt en dat de diakenen mee betalen aan de kosten van het kerkeblaf. waarvan zij ook gebruik maken De oproep is gedaan in een brochure, die tot stand kwam na overleg met de provinciale Kerkvoogdelijke en diakonale organei. van beleid en toe zicht. De centrale voor vormings werk voorzag de b.-ochure van eer handleiding om een goede bespre king te bevordern. He* boekje is geïl lustreerd door Carl de Vaal. een van de tekeningen staat hierbij: kerkvoogden en diakenen moeten el kaar niet door een verrekijker bekij ken. maar elkaar de hand reiken AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Tele* 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9. Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIOEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 ding van de christelijke kerken in ons land. een slechte dienst bewe zen Ik verzoek u daarom voortaan in uw zeer gewaardeerde blad geen onnodige nutteloze „bespiegelin gen" meer te plaatsen, die a3n de oekumene meer schade doen dan haar bevorderen, doch alleen posi tieve opbouwende stukken Alphen a d Rijn J.J.B. van Zwieten ARP: waarheen? Nu met het aanvaarden van één CDA-lijst de ARP weer een stap heeft gedaan naar liquidatie van partij en het verlaten van haar iden titeit. is het voor AR-leden en kie zers de vraag welke koers en keuze ze nu hebben te gaan. Opgaan in het tCDA? Of ziet een AR reformatorisch 'christen zich nu gesteld voor het kiezen en aansluiten bij één van de kleinere partijen ais SGP. RPF en GPV. welke zich nu nauwer aan eensluiten en trachten zich te ver binden tot één Reformatorische Volkspartij Zó een Reformato rische Politieke Federatie kan nu een alternatief zijn voor allen die zich niet kunnen vinden in het CDA Opdat de koers V3n anti revolutio nair of christelijk historisch geluid wederom in ons volksleven weerklank hebben Wapeningen W Berghuis In de Rand Daily Mail stond dat zevenduizend exemplaren van het Inkatha bulletin van hoofdman Gatsha Butheiezi in beslag geno men zijn. Butheiezi is eerste minis ter van het thuisland (in wording» KwaZuiu en heeft lange tijd met enig succes getracht een tussenposi tie in te nemen tussen de apartheidsregering van premier Vorster en het zwarte verzet De mensen van black power hebben Butheiezi steeds gewantrouwd, maar vooral vong jaar en dit jaar ontwikkelde de chief zich lot een oppositie-figuur, die je niet meer kon afdoen als een stroman van Vorster Samen met directeur Bey ers Naude van het Christelijk Insti tuut verklaarde hij de investeringen in de blanke Zuidafrikaanse econo mie immoreel Hij kleedde zich in het Dak van de bevrijdingsbeweging ANC compleet met. zwarte baret en groette het groeiend aantal van zijn volgelingen met de gebalde vuist Buthelezi's beweging Inkatha was aanvankelijk alleen op Zulu's ge richt en hij is nu bezig dit lidmaat schap open te stellen voor andere zwarten en blanken Butheiezi zegt dit niet met zoveel woorden, maar voor iedereen is duidelijk dat hij streeft naar een podium als leider van het zwarte verzet in Zuid- Afrika. Dit streven is doorkruist door de opstanden in de zwarte woongebieden Het duurde zeer lang voordat de chief een oordeel over de opstanden liet horen. En toen hij sprak, samen met de andere thuis landleiders. was het politieke initia tief hem al maanden lang uit han den genomen door nieuwe militante leiders Verkeken Toen ik in Zuid-Afrika was heb ik met Butheiezi gesproken en ik kreeg de overduidelijke indruk dat hij weet dat zijn kans om het zwarte verzet tegen de apartheid in zich te verenigen voor het moment verke ken is Butheiezi trachtte zijn Inkatha om te zetten in een nationale zwarte Butheiezi beweging onder meer door middel van een bulletin De grote droom van de chief was dit bulletin uit te bouwen tot een zwart dagblad Er zijn in Zuid-Afrika geen zwarte kranten, die zwart eigendom zijn IS DE BIJBEL WEER „IN"?1 Eigenlijk valt van alle kant^ laatste tijd een sterke aan, voor de bijbel te constateren^ weet je aan de benaming dj aandacht krijgt al uit welke hL wind waait. Hebben ze 't ovt, belstudie, dan weet je dat je*! hoek van Youth for Christ zit. er gesproken over het onderzT van Gods Woord dan lijdt her twijfel of je bent in de buurt verontrusten. En hoor je zy „het bevragen van de Schrift/ „Israël weet het!" dan ben je gezelschap van oude en ni Barthianen. Nu is alles wat zier dient als Schriftstudie (zo spi we er vroeger op de Jongelinge eniging over) niet als zodanig a merken. Veel bijbelstudie kom) op. met verwaarlozing van wat feite staat, het zoeken van een' tal sprekende beelden die 1 buurt van de tekst liggen. Wij. bijbelstudie noemt laat zich kn voor citroenen verkopen. Een 1 uiterste gaat uit van de meninj je eerst ongeveer alle talen vaj Oude oosten als je moers t kennen voordat je 't je kan v ven ook een opmerking te 1 En dan zijn er nog die alles ind alistisch toepassen, vaak voorc nog van enig verstaan van 1 staat sprake is al vragen: kent het voor mij, en die staai weer tegenover hen die in elk haal een duidelijk getuigenis 1 van de strijd om de produktief delen, 't Zal natuurlijk wel de b ling zijn dat wij weer s luisteren naar de Stem die dot Schriften spreekt. En ik denk d elkaar dan allemaal nodig 1 Waarschijnlijk 't meest t niet zo hardnekkig voor 1 daar geschreven staat gaan s zodat de ander er nauwelijks bij, komen. 5 taal f- l doorda datL BOGOTA Columbia verstrekt tijdelijk geen visa aan nieuwe zen delingen in afwachting van een nieuwe regeling, zo meldt het Ameri kaanse tijdschrift Christianity To day. Met een soort quota-stelsel wil de Columbiaanse regering het aan tal buitenlandse zendelingen in het land wat beperken. De regering heeft aan de confedera tie van protestantse kerken van Co lumbia (Cedec) een lijst gevraagd van zendelingen, die op het ogenblik in het land werken. ADVERTENTIE door Aldert Schipper Isizwe-Sechaba zou de eerste geheel zwarte krant zijn. De directeur van deze krant. Walter Falgate. heeft vergeefs getracht in Europa geld van de kerken voor dit project te krijgen Voor een krant is veel kapitaal nodig en dat zou in Zuid-Afrika niet te krijgen zijn. Fal gate heeft onder meer in Duitsland en in ons land besprekingen ge voerd. die tot dusver niet geslaagd zijn. doordat er grote sommen gelds mee gemoeid zijn en doordat de belegging allerminst safe is. Dat is begrijpelijk voor wie de situatie kent. Wanneer een krant één of twee dagen niet verschijnt betekent dat zo'n enorm financieel verlies, dat daarmee het bestaan in gevaar komt De Zuidafrikaanse regering zou deze mogelijkheid zeker benut ten. zodra een krant controversiële berichten gaat brengen Nu al heeft minister Kruger van justitie ver schillende kranten en vooral de op positionele Rand Daily Mail ge dreigd met verschijningsverboden, indien deze krant zou voortgaan met het publiceren van de namen van gearresteerde leiders van de zwarte bewustheidsbeweging. De inbeslagneming van het bulletin van Inkatha is een bewijs dat de regering niet zou aarzelen een zwar te krant de nek om te draaien Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Strijen: H Veldhui te Wapenveld; te Zeist: E Kalkman te Amersfoort.. Aangenomen naar Woudsend] Bousema kand. te Oldebert; IJmuiden-W.: D. Heikoop te Hei nen; naar Vreeswijk (toez.).: V Bruin, hulppred. te Vreeswijk benoeming tot hulppred. te R< wolde: A. v.d. Linden, hulppre Ezinge; Edam: mej. J. H Ki vicaris aldaar. Bedankt voor Steenwijk: J. R. te Harlingen; voor Strijen: G B Terheijde; voor Herveld: G. D sers te Vaassen. GEREF. KERKEN Beroepen: te A vereest/Balkbrug van Benthem te Nieuwlande. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Amstelveen: drs A. mer te Loenen a.d. Vecht; te Uit zen: J. Borgdorff. kand. Zwijndrecht; te Spakenburg-Z. F. Lameris te Blija-Holwerd; Bruchterveld: R. van Nuts. v heen zendingspred. te Curasao, nende Bergschenhoek C1IR. GEREF. KERKEN Beroepen te Onstwedde: A. Hilb kand. te Zwolle; te Boskoop: A Wallet, kand te Apeldoorn Bedankt voor Den Haag: A v.d. M te Zwolle. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn: J. M. K pe te Woerden; te Tril Geldermalsen: R Boogaard Leiden. Ds. D. Ringnalda Op 77-jarige leeftijd is overleden D Ringnalda. emeritus-predik van de gereformeerde kerk te O» veen Ds. Ringnalda begon ambtelijke loopbaan te Leimui en diende vervolgens de gere meerde kerken te Middelburg. Weesp. te Drachten, te Amsterdi te Makassar (Indon.) en te Ov veen. waar hij in 1964 metemerit ging. Nadien heeft hij nog van 1 tot 1971 hulpdiensten verricht Haarlem-Zuid. Tijdens 1 ambtsperiode in Amsterdam he ds Ringnalda enige tijd in Du land onder de militairen gewerkt daarbij hield het Duitse vraagst hem (die een gevoelig boekje schr over zijn in het concentratiekai omgekomen broer ds. A. Ringnali sterk bezig. Ds. Ringnalda was eerste predikant van de geref meerde kerk te Makassar. I schreef van daar uit brieven voor Amsterdamse kerkbode en deed „Trouw" mee aan de discussie rot om Nieuw-Guinea. In de waagschaal Het Miskotte-nummer van „In waagschaal", dat wij gisteren ai kondigden, is te bestellen do 1,80 te storten op postrekenl 2620510 t.n.v penningmeester de waagschaal" te Utrecht met v melding „5e jaargang no. 13". De betekenis van Calvijns thcor tisrhe gedachten. Vergadering ..Pi testants Nederlandzaterdagmi dag 2 oktober in Hoog Braba (Hoog Catharijne) te Utrecht t twee uur Spreker drs K Exalto,

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2