GTcD Beeld Blank Rhodesië akkoord met meerderheidsregering Politie neemt voor twaalf miljoen aan hasjiesj in beslag t in de bus et Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Openbaar vervoer per minibus? Kinderaftrek afgeschaft, bijslag hoger Nieuwe kansen voor het paard - pagina 3 FAMILIEBERICHTEN In deze krant ritiek op arxisme nag niet HET WONEN OP KAMERS yromaan was d brandweer Aangenaam Collegegeld geldt voortaan voor de hele universiteit Coffie nog duurder Aanvang IfllRsussen verhuist u? holwerda zonen Trouw bijvoorbeeld Welkomstvoordeel OU» hoort bij u. •34E JAARGANG NR 9941 ZATERDAG 25 SEPTEMBER rouw -'AP" kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 16.00-20.00 uur. GAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 3NNEMENT 14,17 PER MAAND 42,50 PER KWARTAAL 167,80 PER JAAR POSTGIRO 660000 BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 -GEMEENTEGIRO X 11000— LOSSE VERKOOPPRIJS f 0.55 rol. dr. J. de Graaf schrijft over een oekje van de Tsjech Lochman, man an de dialoog met het marxisme, e in het westen zich even de ogen itwreef toen hij merkte dat theolo- en kritiek op traditionele kerkelijke ogma's wel, maar kritiek op marxis- sche uitspraken niet verdragen, erder dr. C. Rijnsdorp over het werk an oud-zendeling dr. F C. Kamma m A. J. Klei over de eerste gewone lervormde die hij meemaakte. Pagina 2 Volgende week is het 25 jaar geleden dat de eerste televisie-uitzending in ons land de lucht inging. Riet Diemer sprak met een van de tv-pioniers, Erik de Vries. (pag. 13) „Onze kinderen zullen er nog wel druk mee zijn, maar of er voor onze kleinkinderen op het gebied van de archeologie nog veel te doen valt betwijfel ik.Tot deze opmerkelijke uitspraak kwam professor dr E. H. P Cordfunke, die vandaag afscheid neemt als voorzitter van de 25 jaar bestaan de Archeologische Werkge meenschap voor Nederland, tij dens het gesprek dat Fred Lam- mers met hem had. Op pagina 5 lees u erover. Op de kunst-pagina van deze week treft u artikelen aan over: de nieuwe gedichten van J. Bernjef, de schilder van de stilte, Albljn van den Abeele, en over de Europeaan In de wijde wereld. londerden jonge mensen zijn zo- ufst vaak na veel moeite overt- jens begonnen aan een nieuwe tatus: die van kamerbewoner. Op ie maandelijkse pagina Signale nent staan vandaag gesprekken net een student, een werkende ongere en een ouderwetse lospita. )e zwarte Amerikaanse bevolking wil bij de presi dentsverkiezingen niet buitenspel staan en spant tich daarom in voor de Democratische kandidaat: .Carter nieuwe hoop voor zwarte kiezers", schrijft dimmer Mulder op pagina 15. En verder: zullen de Sowjet-Unie en China weer vriendjes worden nu Mao-Tse-toeng er 'niet meer is? Het wantrouwen bij de Chinezen zit diep, aldus dohan ten Hove. UTRECHT Om het openbaar ver voer dichter bij huis te brengen heb ben NS. DAF en OGEM (samenwer kend onder de naam Spectra) een plan ontworpen, dat voorziet in bete re verbindingen tussen de wijken en de haltes van trein, tram, bus en metro. De bedoeling is dat in de wijken van de grote steden een nieuw type voer tuig komt te rijden, dat het midden houdt tussen een taxi en een minibus (met plaats voor acht personen). Dat voertuig moet tot in de haarvaten" van de wijken doordringen. De teke ningen voor de bus zijn al klaar. Het wachten is nu op reactie van minister Westerterp aan wie het plan is ge stuurd. ..Als de minister met het plan ak koord gaat," aldus een woordvoerder van NS, „en ook de nodige subsidies wil verlenen, zal vrij vlot met de eerste proeven kunnen worden be gonnen." In welke stad dit zal gebeu ren, is nog niet uitgemaakt. Abri Het plan voorziet ook in betere ac commodatie voor het overstappen van de wijkbus op de stamlijnen van tram, trein, bus en metro. Daartoe is een nieuw soort abri ontworpen, dat betere beschutting biedt dan de hui dige typen. Tevens zal daarin langs elektronische weg informatie worden gegeven over vertrektijden en aan sluitingsmogelijkheden. 1 een verslaggever tjERKSTERADEEL Een py- i\aan uit Bergum heeft bekend elf inden te hebben gesticht en daar- druk meegeholpen om ze weer te ssen. De man. de 32-jarige R.S., is nelijk lid van de vrijwillige tndweer. gemeentepolitie van Tiet- csteradeel heeft dit gistermorgen «nd gemaakt. schade die door de branden is igericht wordt in totaal geschat een miljoen gulden. S. zou de inden vooral hebben gesticht in gstaande boerderijen en schuren. i wilde namelijk vermijden men- letsel toe te brengen, aldus de litie. De laatste brandstichting is in de nacht van dinsdag op lensdag in het gemeentehuis van rgum. In totaal zijn er sedert half in Tietjerksteradeel veertien anden gesticht. Het onderzoek ar de drie overige branden wordt ig voortgezet. De politie is S. op het oor gekomen doordat een speciaal am van de politie zich wekenlang eft beziggehouden methetnatrek- n van tips onder de bevolking. In In geval blijkt S. zelf de bewoners in een boerderij die hij in brand d gestoken uit bed te hebben beid. Perioden met zon en later op de dag mogelijk een bui. Zwakke tot matige wind uit oost tot zuid oost. Maximum-temperaturen circa 20 graden. MORGEN EN OVER MORGEN: Rustig weer met plaatselijk wat regen. Maximum-temperaturen omstreeks 20 graden. Morgen Overmorgen: Zon op: 6.33/6.35 onder: 18.29/18.27 maan op: 10.02/11.19 onder: 19.45/20.28 HELLEVOETSLUIS De rijkspolitie In Hellevoetsluis heeft 3.5 ton hasjiesj in beslag genomen. Dat i§ de grootste partij, die ooit in Nederland werd aangetroffen. De uiteindelijke verkoopwaar de vertegenwoordigt een bedrag van ongeveer twaalf miljoen gulden, waarbij men kennelijk de waarde van één gram hasjiesj- heeft gesteld op ongeveer drie gulden. De politie heeft twee mannen gear resteerd, die de hasj in een auto vervoerden. Het zijn de 35-jarige handelaar C.F. uit Hulst en de 37- jarige F.F. uit Amsterdam. Verder zijn de bewoners van een boerderij in Hellevoetsluis, waar de partij was opgeslagen, aangehouden. Het zijn de 43-jarige landbouwer A.S., zijn 37-jarige vrouw M.T.H., zijn 17-jarige dochter M.S. en haar 24-jarige ver loofde D.H. De politie heeft met deze arrestatie naar haar zeggen een belangrijke toevoer van verdovende middelen afgesneden. De hasj, die van een redelijke kwaliteit is, is vermoedelijk afkomstig uit Libanon. Voor wie de partij bestemd was is nog niet be kend. Het gearresteerde tweetal was geen onbekende van de politie, daar beide mannen een strafblad hebben. De rijkspolitie was al een half jaar met het onderzoek bezig, toen zij twee dagen geleden een tip kreeg, dat een grote partij verdovende mid delen vanuit deze plaats naar een onbekend adres zou worden overge bracht. Op basis van andere al be kende gegevens kwam men achter de bergplaats en donderdagavond werd om elf uur post gevat bij de boerderij. Een vrachtwagen werd met 3,5 ton hasj geladen. De politie achtervolgde de twee verdachten, die met de auto naar het zuiden reden en bij de Haringvlietbrug werd toegeslagen. Tegelijkertijd deed de politie een inval in de boerderij en arresteerde de vier bewoners. Bij een inval in twee Chinese gokhui zen in het Gelderse Wijchen heeft de rijkspolitie gisteren drie kilo heroïne* Tot nu toe is het zo dat een student SALISBURY (Reuter, UPI, AP) De Rhodesische premier Ian Smith heeft gisteren mee gedeeld dat zijn land akkoord gaat met de Amerikaanse voor stellen voor een meerder heidsbewind. Binnen twee jaar zal de macht in het land aan de zwarte meerderheid worden overgedragen. De machtsover dracht is aan enkele voorwaar den verbonden. Ian Smith deelde het besluit van de Rhodesische regering gisteravond mee in een toespraak voor radio en televisie. In zijn rede maakte Smith duidelijk dat de Amerikaanse voor stellen hem waren opgedrongen en dat de voorwaarden niet helemaal naar zijn zin waren. De twee voorwaarden voor de over dracht van Rhodesië aan de zwarte meerderheid zijn een stopzetting van de guerrillastrijd en een beëindi ging van de internationale sancties. Momenteel is er een economische boycot van kracht ten aanzien van Rhodesië. Smith vrklaarde in zijn toespraak: „In het licht van vroegere ervaringen zal er begrijpelijk enige scepsis bestaan over de toezegging dat er aan het terrorisme een einde komt, maar in dit geval is de verze kering niet.ajleen gegeven op gezag van de Amerikaanse maar ook van de ferit-se regering". Regering De voorlopige regering, die op zeer korte termijn zal worden gevormd, zal bestaan uit twee organen: De bestelwagen niet de buitgemaakte hasj Van onze parlementsredactie DEN HAAG Studenten, die meer dan één studie tegelijk volgen aan dezelfde universiteit, hoeven in de toekomst maar eenmaal collegegeld te betalen. Dit heeft de ministerraad gisteren besloten. ADVERTENTIES gevonden. Tien Chinezen werden daarbij gearresteerd. Bij de huiszoe king werd gebruik gemaakt van een zogenaamde heroïnehond. De heroï ne. verpakt in plastic zakjes, verte genwoordigt een handelswaarde van ongeveer 750.000 guldep. bij elke faculteit, waarbij hij is inge schreven, 500 gulden collegegeld moet betalen. Deze regeling komt te vervallen. Alleen als er verschillende studies worden gevolgd aan verschil lende universiteiten moet nog apart collegegeld worden betaald ADVERTENTIE Circa 21 miljoen aan prijzen bij ruim 110.000 winnaars „TUSSEN AKTIEGR0EP EN AMBTENAAR" is het aktuele thema van een wel- zijnskonferentie over overheid en partiku- lier initiatief, die de G.S.A. op vrijdag 12 november 1976 te Utrecht organiseert. Inleiders zijn prof. dr. H. van den Berg, prof dr H A. Brasz en dr. D. Th. Kuiper, lektor Allen verbonden aan de V U Inlichtingen bij de G.S.A.landelijke Ge reformeerde raad voor Samenlevings- Aangelegenheden te Leusden Postbus 203. tetefoon 033-43244. toestel 324 Kijk gauw verder in deze krant. Algemene Loterij Nederland -—f De efficient® particuliere 'A'V* I /Op n vc Jv UI-.I- versrtaire examens rechten, economie en pescruedems r-gmnen w r op j iierdag ^54 2 oktober a s KUR. postbus 8107,Utrecht, tel. 030-940641 Op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad toonde premier Den Uyl zich verheugd over de uitspraken van Smith. „Maar," aldus de minister-president," men moet bij de heer Ian Smith de dag nooit prijzen voor het avond is. De onderhandelingen tussen Engeland en Rhodesië hebben dat wel aange toond. Als de zaak doorgang vindt, is dat van groot belang, en zal het sterke effecten hebben naar overige landen in zuidelijk Afrika waar nog blanke minderheidsregimes in stand worden gehouden." een Raad van State, die als een tijdelijk parlement zal fungeren, be staande uit evenveel zwarte als blan ke leden met. een blanke voorzitter zonder beslissende stem. een Raad van ministers, bestaan de uit overwegend zwarte leden en een zwarte premier. De Raad van State zal moeten rege ren bij totale overeenstemming; als er toch gestemd moet worden dan kunnen voorstellen alleen met een meerderheid van tweederden wor den aangenomen. Volgens politieke waarnemers is deze regeling een af remmingsmechanisme dat zowel door zwart als door blagk zal kunnen worden gebruikt. Er moeten op korte termijn bespre kingen worden gevoerd om een zwart-blanke regering tot stand te brengen. Zodra deze regering is ge vormd zal er een einde komen aan de economische boycot en zal de gewa pende strijd worden beëindigd. Fondsen Daarna komen er buitenlandse fondsen ter beschikking die moeten worden aangewend voor de interne ontwikkeling 'van het land. De fondsen dienen ter bescherming van Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met een wetsontwerp van minister Boersma (sociale zaken), tot vervanging van de kinderaftrek door een opslag op de kinderbijslag De nieuwe regeling zal. at betreft de tarieven gebaseerd worden op de huidige regeling en wel zo. dat de zogeheten modale werknemer (echtpaar, twee kinderen met ëen inkomen van 26.000 gulden) er niet op achteruit zal gaan. Wie onder dat inkomen zit, gaat erop vooruit, daar boven gaat men erop achteruit. „Het nivellerende effect is dus nogal sterk." aldus premier Den Uyl giste ren na de wekelijkse ministerraad. De regering wil dat de nieuwe rege ling op 1 januari 1977 in werking zal treden. Het parlement zal daarom grote haast moeten maken met de behandeling van het wetsontwerp. Dit wetsontwerp laat overigens de kinderaftrekregeling voor het eerste en tweede kind voor de zelfstandi gen, onverlet, omdat deze groep geen kinderbijslagregeling kent. Dit wetsontwerp is overigens pas de eerste fase van een algehele herzie ning van de kinderbijslag. Later zal er een wetsont werp komen dat op 1 januari 1978 in werking zal moeten treden waarmee een kinderbijsla gregeling zal worden bereikt, afhan kelijk van inkomen, gezinsgrootte en leeftijd van do kinderen. Deze nieu we regeling zal in nauwe samenhang met het nieuwe stelsel van studiefi nanciering worden opgesteld. of heet u atoder transport nodig' Op'Jai en verpakking LELYSTAD Tel 0^200-21600/21400 investeringen, pensioenen en eigen dommen van particulieren. Binnen twee jaar moet er door de regering een grondwet opgesteld worden waarin het zwarte meerder heidsbeginsel wordt vastgelegd. Kis singers voorstellen voorzien in het recht van de 278.000 blanken en de 6 miljoen zwarten om zelf de vertegen woordigers te kiezen die aan de bin nenkort te houden constitutionele besprekingen zullen deelnemen. Kis singers voorstellen voorzien in de mogelijkheid om de post van minis ter van buitenlandse zaken en van minister van defensie in blanke han den te houden. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Henry Kissinger, verklaarde gisteren na afloop van zijn besprekingen met de Britse re gering, dat er volgende week in Was hington besprekingen zullen plaats vinden voor het fonds van schade loosstellingen voor de blanke Rho- desiërs. Aan deze besprekingen zal ook de Britse minister van buiten landse zaken Crosland deelnemen. Premier Ian Smith verklaarde in zijn toespraak twijfels te hebben over dit steunfonds, dat in Rhodesië vooral als een goudmijntje wordt gezien voor de Rhodesiërs die het land willen verlaten. Smith zei Kissinger crop te hebber) gewezen dat Rhode sië niet gecharmeerd is van een op lossing He de blanken uitkoopt, maar dar do blanken in hun land willen blijven Verdeeld Een belangrijk punt dat Smith in zijn vijftien minuten durende toe spraak niet aanroerde was de vraag met welke vertegenwoordigers van de zwarte bevolking hij zal gaan pra ten. De Rhodesische nationalisten zijn zeer verdeeld en politieke waar nemers houden rekening met de mo gelijkheid dat er zich ernstige moei lijkheden over de zwarte vertegen woordiging zullen voordoen. Smith riep de blanke bevolking op Premier Smithakkoord niet moedeloos te zijn. Zowel blanke als zwarte Rhodesiërs moeten in de komende proeftijd met waardigheid en beheersttig optreden, aldus Smith, die zijn toespraak eindigde met een citaat van Sir Winston ChurcHill uit de tweede wereldoor log „Dit is niet het oinde nu zelfs niet het begin Van het einde, maar wellicht het einde van het begin" De premier liet doorschemeren dat hij niet ongenegen zou zijn om zelf een rol te spelen in de overgangsre gering. AMSTERDAM Na een langdurig onderzoek heeft de Amsterdamse zedenpolitie de 32-jarige P. L. uit Haarlem, verdacht van ongeveer 35 aanrandingen, gearresteerd. Hij werd betrapt in een fietsenstalling in de Frans van Mierisstraat in Amsterdam-Zuid., De verdachte be kende alleen al in de stalling drie aanrandingen te hebben gepleegd: hij heeft ook in de omgeving van de Sloterplas geopereerd. Verscheide ne slachtoffers hebben hem bij confrontatie herkend. Amerika's presidentskandidaten Carter en Ford troffen elkaar in anderhalf uur televisiedebat en een half uur geluidsstoring. Is televisie nu politiek be langrijk? De indrukken waren lauw. dus dat staat nog. Leest u maar gewoon een goeie krant. Nieuwe abonnee:- Straat: Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door; Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang graag naar keuze: l~] 4 fraaie zwart-kunstlederen ondrr/cttrrs met zilver bedrukte ouder wetse locomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel F] Praktische, kleurrijke eeuwigdurende riemkalender. Modern, origi neel. Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook Tekening van het vroegere IJ te Amsterdam De nieuwe abonnee krijgt een weikorps»voordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6.25 minder voor de eerste termijn Schrijf op de open envelop: Trouw. Kw nummer 2792. Amsterdam. Een postzegel is niet nodig Die betalen wij irtet. antwoord

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1