R-top legt zich neer bij et onvermijdelijke CDA Algemene bond ambtenaren gaat betogen tegen bezuinigingen Vietnamese vluchtelingen JOSEPH GUY. Croes vertrouwt op onafhankelijk Aruba Marokkaan wil vanwege elatie ons land niet uit evoel van katterigheid nog niet verdwenen Verzoek op grond van homofilie Verkiezingen in met drie aanvoerders? Royal Nederland Russen terug „Ambtenaren niet onevenredig zwaar pakken" Nederlander in Amerika omgekomen CITROEN y MEMO AG 24 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 w or P. L. van Enk ARP heeft altijd ge- itmakende groepen onder gelederen gehad, die zich dan met moeite en geweld n meesleuren op de weg r de christen- ocratische eenwording, eger waren het beurtelings foorstanders van een radi- voorhoedekoers en de r traditionele anti- ilutionairen die de boot r KVP en CHU afhielden. aatste Jaren moest men de be- irden vooral zoeken ln de Twee- [amerfractie en onder de partij- uurders. Dat was voornamelijk uit te verklaren dat uiteraard op niveau van fractie en partijtop lolltleke koersverschillen als het st lijfelijk en hinderlijk werden ren. j ik zij de gemeenschappelijke tlevergaderingen die sinds mei ditjaar worden gehouden zijn de ïingsverschillen over het beleid ddeels overbrugd, maar na een ge periode van onderling wan- iwen en narigheid is de katterig- I nog niet verdwenen. Wanneer AR-Partljraad zaterdag eindelijk besluiten mee te werken aan de mlng van de gemeenschappelijke A-lijst, zullen dan ook van het ium af nog wel enige lange ge iten de zaal instaren. Dat er des- anks geen noemenswaardig ver meer te verwachten valt, kan den toegeschreven aan de standigheld dat de partijleiding ft ingezien dat tegensparteling en een onvermijdelijke ontwikke- nodeloos energie en invloed heeft zich onder andere doen den in het streven naar politieke ïsgezindheid. Zolang KVP en IU meenden nog niet ten volle op ARP te kunnen rekenen hebben zich uiteraard niet overmatig Ijverd om zich naar de AR-wensen te schikken. Voorts konden, terwijl de ARP haar innerlijke verdeeld heid trachtte te overwinnen, ande ren initiatieven voorbereiden ter beïnvloeding van de gezichtsbepa- Jing van het CDA. Dat heeft geleid tot onrust onder het fractieperso- neel maar ook daarbuiten. Zo is het van sommigen uit de CDA- top de bedoeling een tv-vedette in te huren om in de publiciteit een zo opgewekt mogelijk beeld van het CDA te vormen. Dat de showheid die men op het oog heeft verstand van politiek heeft is nog niemand opgevallen; het is blijkbaar voldoen de dat hij zijn smoking met stijl en zwier draagt. Het vereist oplettend heid van AR-zijde om te voorkomen dat via de benoeming van zo'n ar tiest de presentatie van het CDA in de sfeer van de glamour terecht komt. Lijsttrekker Nog veel riskanter zou evenwel ab sentie zijn wanneer het gaat om de keus van de lijsttrekker(s). Over dit delicate probleem is het touwtrek ken al geruime tijd gaande. De KVP bereidt de kandidatuur van haar fractieleider Andriessen voor. In de voorzomer van dit Jaar heeft zij ge probeerd, gedaan te krijgen dat de grootste van de drie betrokken par tijen (de KVP dus) de lijsttrekker zal leveren en dat die partij intern en zelfstandig zal uitmaken op wie de keus zal vallen. Deze opzet is mis lukt de AR-Partljraad heeft zich het veto-recht over de keus van de lijsttrekker voorbehouden maar daarmee is Andriessens kandida tuur natuurlijk nog niet opgegeven. CH-leider Krulsinga heeft zich on langs via de VARA-radio achter Andriessen geschaard, maar sommi gen in Den Haag zien in deze actie in werkelijkheid een poging, de KVP- kandidaat onmogelijk te maken en twee vliegen in één klap tege lijkertijd een plaagstoot in de rich ting van AR-fractievoorzitter Aan- tjes uit te delen. Intussen heeft Kruisinga zich wel namens zijn frac tie geuit, maar naar het schijnt aller minst namens bestuur en Unieraad, ADVERTENTIE Oui, oui, oui, Joseph Guy Van een verslaggever DEN HAAG Voor de eerste maal in Nederland heeft een homofielenpaar zich gisteren in een kort geding tot de rechter gewend met het verzoek de last tot uitzetting voor één van hen, de 21-jarige illegaal in ons land verblijvende Marokkaan Said Hammouda, op te schorten. De raadsman van het tweetal, mr. W. J. van Bennekom, uit Amsterdam, kondigde aan deze principiële zaak eventueel tot voor de Raad van Sta te en de Hoge Raad te brengen. Volgens mr. Van Bennekom heejt 8aid in eerste instantie bij zijn aan vraag in 1974 voor een verblijfsver gunning niet de indruk op zijn homo fiel-zijn durven leggen, omdat het taboe in Marokko op homofilie veel groter is dan in Nederland. „In Nederland is het beleid van het ministerie van Justitie er sinds Jaren op gericht, dat mede vergunningen tot verblijf werden verleend aan die vreemdelingen, die een serieuze duurzame relatie met een Nederlan der onderhouden", aldus mr. Van Bennekom. Hij noemde dit „een ty pisch overgangsbeleld". waarin wei nig schakeringen en nuances zijn te ontdekken. een opleiding tot restaurateur had voorgespiegeld. In de zomer van 1975 leerde hij zijn huidige partner, de 36-Jarlge Johan Schollmeljer uit Den Haag kennen. In het bejaardenpen sion van Johan doet Said huishoude lijk werk en verzorgt hij de be jaarden. instemmen omdat het daarmee „Anders einde politieke carrière" die mogelijk spoedig zullen doen blijken dat zij Kruisinga's voorkeur niet delen. De AR-lelding heeft de laatste maanden steeds het streven naar een voorname plaats voor Aantjes gecombineerd met de hoop dat een KVP-er uit het kabinet Lubbers of Van Agt lijsttrekker zou wor den. Maar het KVP-bestuur kan en wil met een dergelijke keuze niet Andriessen zou laten vallen. Nu er van KVP-zijde verder niet aan wordt gedacht, de benoeming van een AR- of CH-lijsttrekker te over wegen, valt te voorzien dat uiteinde lijk drie aanvoerders tegelijk het veld zullen worden ingestuurd: Andriessen, Aantjes en Kruisinga. Deze oplossing heeft het duidelijke .nadeel dat zij de gespletenheid van het CDA tot in de verkiezingscam pagne zou doen voortduren. Maar anderzijds biedt zij de kiezers een eerlijk beeld van de driedeling die ook na de verkiezingen het CDA nog jarenlang zal blijven bepalen omdat de afzonderlijke par tij-organisaties immers nog blijven bestaan. Welis waar komt er één" fractieleider die voor het CDA-congres verantwoor ding van het fractiebeleid zal afleg gen, maar onverminderd zullen de afzonderlijke partij-organen van KVP, ARP en CHU periodiek van een „eigen" man of vrouw ver antwoording verwachten. Wennen Overigens weerspiegelt zich in de: wijze waarop de KVP in de lijsttrek kerskwestie ppereert een politiek cultuur waaiaan de andere twee partijen nog moeten wennen. De KVP heeft in het verleden een ande re techniek en stijl van politieke bedrijven ontwikkeld dan ARP en CHU. Dat hangt samen met het feit dat zij een grotere partij is, maar ook met de corporatistische trek van de Europese christen democratische traditie, waaraan de KVP meer dan de andere twee deel heeft. De KVP is altijd een doelbe wust bijeengebracht en goed uitge wogen samenstel van vertegenwoor digers van belangengroepen ge weest. Zij was een coalitie op zichzelf, bedoeld om werknemers en werkgevers, boeren en middenstan ders naar evenredigheid hun deel te geven. De afgevaardigden zaten er niet zozeeer om het hele volk dan wel om hun groepsbelang te verte genwoordigen niet zozeer om aan de gedachtenvorming bij te dragen dan wel om hun gewichtfje) tot gelding te brengen in de ingewikkelde ba lans van de evenredige belangenbe hartiging. Tweederangs De fracties van ARP en CHU zijn nooit groot genoeg geweest om op die manier te kunnen werken. In deze fracties moest en kon leder lid een veel bredere politieke ver antwoordelijkheid dragen, sprak ie dere afgevaardigde over elk onder deel van beleid voluit mee en had den organisaties als een fractiebe- tuur en fractiecommissies veel vlin der te betekenen. De Kamerleden van ARP en CHU zijn ineens in een heel andere prak tijk terechtgekomen. De fractiever gaderingen zijn zo groot dat zij el kaar via een geluidsinstallatie moe ten toespreken. Het blijkt dat over deelonderwerpen voornamelijk in de fractiecommissies wordt beslist en dat er slechts beperkte spreektijd is als het over de grote politieke lijn gaat. De meeste AR- en CH- afgevaardigden gaan merken dat zij plots van eersterangs, tweederangs Kamerleden zijn geworden en niet ieder is daar even blij mee. Vervolg van pagina 1 De opvang van Vietnamezen Is door het ministerie van CRM in handen gegeven van organisaties die het werk onderling coördineren. Dit zijn de Stichting Nederland - Republiek Vietnam en de samenwerklngscom- missie vluchtelingen te Amsterdam. Om de Vietnamezen te begeleiden zijn twee mensen aangesteld die hun taal machtig zijn. Eén van hen is zuster Wesseling, een rooms- katholieke religieuze, die sinds 1948 in Vietnam heeft gewerkt en die een half Jaar geleden is uitgewezen. De andere is een pas afgestudeerde soci oloog, de heer Kuang, zelf een Viet namees. Plaatselijke hutp Ook kunnen de Vietnamezen reke nen op plaatselijke hulp. Een inder tijd ingestelde werkgroep begelei ding Surinamers Ureterp, onder voorzitterschap van de hervormde Van een verslaggever DEN HAAG „Als uit een volksraadpleging zou blijken dat meer dan de helft van de Arubanen niet voor onafhanke lijkheid van dit eiland van de Nederlandse Antillen is, is mijn politieke carrière afgelopen." Dit zei gisteren in Den Haag Betico Croes, leider van de Arubaanse partij MEP. Hij vertelde dat binnen een half jaar op Aruba een volksraadpleging zal worden gehouden in de vorm van een opiniepeiling. De vraag aan de Arubanen zal zijn of zij bereid zijn mee te werken aan een federale An tilliaanse republiek, zoals Nederland en de vijf andere Antilliaanse eilan den willen. Croes zei ervan overtuigd te zijn dat zeker tweederde van de Aruba&nse bevolking „nee" zal antwoorden op die vraag. Dan zal zijn partij verder gaan werken aan een onafhankelijk Aruba met als de andere eilanden dat willen een vastgelegde vorm van samenwer king met die eilanden. Moeilijkheden Hoewel de MEP-leider zich niet kon voorstellen dat de progressieve par tijen in Nederland zijn partij niet zouden steunen bij haar streven, vreesde Croes de komende maanden moeilijkheden te zullen krijgen met bepaalde Nederlandse politici. Deze politici komen, volgens Croes, niet op voor de fundamentele rechten van de mens. „Met woorden (Keer punt '72) stellen zij dat zij voor de onafhankelijkheid zijn van Surina me en de Nederlandse Antillen. Suri name is inmiddels onafhankelijk, maar nu Aruba onafhankelijkheid wenst zijn ze erop tegen", zo zei hij. Tenslotte zei Croes dat wanneer Ne derland niet zou meewerken aan de onafhankelijkheid van Aruba het ei land de soevereiniteit eenzijdig zal uitroepen. predikant M. van der Werfhorst, trekt zich ook het lot aan van de nu gearriveerde vluchtelingen en is van plan hulp te verlenen bij de opvang in de dorpsgemeenschap, aldus werkgroepsecretaris P. J. Bonhof. De werkgroep is een samenwerkingsver band van onder meer diverse kerken, Humanitas en de gemeente. De beheerder van het opvang centrum, de heer L. van der Graaf, vindt dat de opvang van Surinamers in Ureterp indertijd positief is ge weest. Er zijn er ongeveer 150 vla het centrum „gespreid". Vissers Het merendeel van de vluchtelingen bestaat uit vissers. Eén van hen, Ly Thanh, vertelde gisteren z'n verhaal. Samen met zijn gezin was hij in zijn vissersboot gestapt en naar Thai land gevaren. Hij heeft daar negen maanden voor de kust moeten liggen en gedurende tussentijdse omzwer vingen liet hij z'n vrouw en vier kin deren achter op de Filippijnen. Pas enkele dagen geleden trof hij tot zijn verrassing zijn gezin weer in het vliegtuig uit Bangkok dat naar Amsterdam zou vertrekken. Volgens Ly Thanh is er een toene mende vrijheidsdrang, die de vissers en ook wel anderen ertoe brengt de riïet ongevaarlijke oversteek te wa gen. Van de drie bdotjes komen er slechts twee aan. De overige ver gaan. Oorzaak van het gevoel van vrijheidsverlies is volgens Thanh de strakke organisatie die de jporamu- nlsten zouden hebben ingevoerd. Ook zou de rijst uit de vruchtbare Mekong Delta niet meer geëxpor teerd kunnen worden, omdat deze rechtstreeks naar het voedselarme Noord-Vietnam wordt vervoerd. Hierdoor zou de armoede ln Zuid- Vietnam sterk zijn gestegen. Volgens de heer H. van der Velde, voorzitter van de stichting comité hulpverlening Zuidoost-Azië, zijn er thans al 70.000 Vietnamese, Cam bodjaanse en Laotiaanse vluchtelin gen m Thailand. Daarom wil dit land niet meer mensen opnemen. Wennen De 56 vluchtelingen die gisteren ln Ureterp arriveerden zullen eerst een hlf Jaar in het opvangcentrum probe ren te „wennen" aan Nederland en de taal leren. Daarna wordt getracht hen aan werk te helpen. Er wordt voor de vissers gedacht aan werk op Rijnschepen, omdat daar gebrek aan werkkrachten is. Ook wordt na gegaan of er mogelijk in Urk perspectief voor hen is in de visserij. Eigenlijk is er nog geen zinnig woord van te zeggen, meent de heer Van der Velde. Bij de groep zijn ook meisjes die hebben gewerkt in de textielin dustrie en tevens is er een electriciën bij. Of er nog meer Vietnamezen komen is nog niet te zeggen. „Minister Van der Stoel wil een evenwichtig toela tingsbeleid voeren en dat geldt voor alle vluchtelingen, of het nu Chile- nen, Koerden of Vietnamezen zijn," aldus de heer Van der Velden. ADVERTENTIE Praat daarom tijdig met uw verzekeringsadviseur. Bijvoorbeeld over een brandverzekering van verzekering maatschappq nv dochter van Royal Insurance Co Ltd.. een van de grootsten ter werelrr^^^^ uw schild tegen schade. „Regering is als werkgever duidelijk op ons geld uit" MOSKOU (reuter) De Russen Wa- leri Bikowski en Wladimir Aksjonow zijn na een ruimtevlucht van acht dagen in goede welstand in Centraal- Azië geland. Zij hebben met nieuwe Oostduitse apparatuur ongeveer 2400 foto's gemaakt van delen van hun land en de DDR, ten behoeve van land- en mijnbouw. Van onze sociaal-economiscne redactie AMSTERDAM De Algeme ne Bond van Ambtenaren gaat samen met de andere NW- bonden, die overheidsperso neel organiseren, op zaterdag 9 oktober in Amsterdam demon streren tegen de dreigende be zuinigingen van het kabinet Den Uyl en met name tegen de daaruit voortvloeiende gevol gen voor de positie van de ambtenaren. ASHFORD/CONNECTICUT (AP) De negentienjarige Dirk Kwantes uit Purmerend is gistermorgen in de buurt van de Amerikaanse stad Ashford om het leven gekomen, toen hij de macht over het stuur van een bestelwagen verloor en tegen een boom reed. Dit is meegedeeld door de politie van de staat Connecticut. „Vóór de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer weet het Neder landse volk dan dat de ambtenaren niet van plan zijn zich voor wat hun rechtspositie betreft als makke scha pen willoos ter slachtbank te laten leiden. Weet het parlement ook aan welke overheidstaken niet getornd dient te worden." aldus ABVA- voorzitter J. van Dijck gisteren op het buitengewoon congres van deze ambtenarenbond in Amsterdam. Be halve de ABVA zullen ook de Alge mene Bond van Overheidspersoneel, de Vervoersbond NVV en de Neder landse Politiebond aan de demon stratie in het Amsterdamse Con- ADVERTENTIE Uitnodiging Said Hammouda kwam op 14 au gustus 1974 met een toeristenvisum Nederland binnen op uitnodiging van een Nederlandse vriend, die hem certgebouw meedoen. In totaal heb ben deze bonden 250.000 leden. Uit de plannen die de regering heeft gepubliceerd in de miljoenennota blijkt volgens de ABVA dat de rege ring „als werkgever duidelijk op ons geld uit is." Alet name tegen aantas ting van de welvaartsvaste ambtena- renpensioenen en de huidige ziekte kostenregeling zal de bond zich ver zetten. Bondsvoorzitter Van Dijck noemde het volstrekt duidelijk dat van het overheidspersoneel extra offers méér dan van andere werknemers worden gevraagd om inflatie en werkloosheid te bestrijden en om de uitgaven op het terrein van de socia le verzekeringen, volksgezondheid, onderwijs en welzijn op een ver antwoord niveau te houden. Dat al les in het kader van de eenpro- centsbezuinigingsoperatie. Keuze Van Dijck onderschreef dat er als gevolg van de economische inzin king minder geld beschikbaar is voor de inkomensgroei dan voorheen en dat de vakbeweging daardoor voor een keuzeprobleem staat. Het gaat om de keuze tussen handhaving van de collectieve voorzieningen er gaat nu 55 procent van het nationaal inkomen naar onderwijs, defensie, gezondheidszorg, sociale voorzienin gen etc. of om de inhoud van het loonzakje (de particuliere bestedin gen). „Voor de keuze geplaatst, aldus Van Dijck, zal er aan de collectieve voorzieningen voorrang gegeven moeten worden uit overwegingen van solidariteit met de zwaksten in de samenleving." Maar dat betekent volgens hem niet dat het overheidspersoneel oneven redig zwaar wordt gepakt. Alleen al het plan om straks belasting te gaan heffen over de overheidsbijdrage in de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring zal de laagst-bezoldigde ambtenaren ernstig treffen. Bij een bruto-inkomen van 24.000 gulden per jaar zal de vermindering voor een gezin van twee personen drie k vier gulden per jaar zijn. Onaanvaardbaar FNV-voorzitter Wim Kok hield de ambtenaren voor dat ze niet over alle bezuinigingen, die de positie van ambtenaren treffen het onaan vaardbaar moeten uitspreken. „Als men nee zegt tegen bepaalde beleid sombuigingen kan dat betekenen dat elders in bepaalde sociale voor zieningen of overheidsinvesteringen moet worden gekapt. Dan worden de economisch zwaksten de dupe of snijden de ambtenaren zichzelf in het vlees doordat hun eigen werkge legenheid wordt aangetast." aldus Kok. Hij vond ook dat het toe te Juichen zou zijn indien de hoger- en hoogstbezoldigden bij de overheid met hun gevoel voor maatschappe lijke verantwoordelijkheid bereid zijn zwaardere lasten te dragen. Er van uitgaande dat de ambtenaren ln de trein van het arbeidsvoorwaar denbeleid geen super-de-luxe coupé met panorama-uitzicht voor zich zullen opeisen beloofde Kok de AB VA steun „Indien de regering poogt de ambtenaren uit het midden van de trein te halen, laat staan dat zij als baaltjes meel ln de goederenwa gon worden verzonden". Kok gaf ook aan dat de FNV terug zal komen op het vraagstuk van de collectieve voorzieningen versus de particuliere bestedingen. „Voor 1977 en volgende jaren kan de vakbewe ging het doen van een keus tussen bestedingsmogelijkheden in de col lectieve of de particuliere sector niet meer ontlopen. Dat zou alleen kun nen als de vakbeweging zou menen geen boodschap meer te hebben aan de collectieve en sociale voorzienin gen, zaken die made onder zware druk van die vakbeweging in het verleden tot stand zijn gebracht. Afgelopen voorjaar wees het FNV- bestuur de achterban op de nood zaak van het doen van een keuze. Die noodzaak werd volgens Kok door de achterban ingezien zonder dat daar voor 1976 conclusies aan werden verbonden. „Die keus zal men in 1977 wel moeten maken," vindt hij. Tijdens het tweedaagse congres in Amsterdam zal de ABVA zich uit spreken over een andere bonds- structuur, die tot een efficiënter be sluitvorming moet lelden. Dat is no dig. omdat de organisatie allang niet meer bestaat uit „pure" ambtenaren, maar onder haar leden ook „vogels van allerlei pluimage" telt uit alle mogeljke seml- overheidssectoren en beroepsgroe pen. Van Dijck, die met pensioen gaat, draagt vandaag de voorzit tershamer over aan J. W. Dutman (57), tot nu toe secretaris bij de ABVA. ADVERTENTIE Vergeet de 2% BTW verhoging maar. Die neemt Citroën voorlopig voor z'n rekening. Indien u voor 1 oktober bestelt en wij niet voor die datum kunnen leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9