Palestijns bestand lia beëdiging Sarkis voor eigen streek zit diep bij Spanjaarden Sarkis staat boven partijen Brussel: EG-visgrens naar 200 mijl Premier Thailand abrupt afgetreden Zwarte demonstratie in blank Johannesburg Staking Franse bonden tegen bezuinigingsplan HI! raar Zwarte vakbond wil geen boycot tfoodprogram £ohl bekend Britse wens genegeerd bij voorstel interne grenzen Na kritiek in zaak-Kittikatsjorn Onderzoek naar Fords vakanties - DAG 24 SEPTEMBER 1976 BUITENLAND "TROUW/KWARTET 7 BEIROET (AFP) EUas Sarkis (52) ls een van de bekwaamste ver- |Yi tegenwoordigers van een nieuwe i| generatie politici ln Libanon. Hij staat uiterst gereserveerd tegeno- ver het politieke gekonkel van de an h verSchillende partijen en groepen. uok 8fHU heeft zich dan ook nooit bij een *nafsjj groepering aangesloten. aat e< pe vjer maanden tussen zijn ver- roevei bezing en zijn ambtsaanvaarding Vl is Sarkis zonder politieke kleerscheuren doorgekomen. Een Palestijnse leider merkte over hem op: Wat voor hem pielt ls dat hij lit all nooit wapens gedragen heeft bé ng ij. Elias Sarkis komt uit een eenvou- ailha dig gezin uit het Libanese berg- keler land- Niet zlin afkomst noch zijn fersu 6eid- maar zijn ijver en plichtsbe trachting hebben hem omhoog ge holpen in de Libanese samenle- ikelb rins- "tegei er W In 1953 wordt Sarkis als Jurist ver niste bonden aan de Algemene Rekenka- mer. Als hij twee Jaar later weigert zijn goedkeuring te geven aan een opdracht van het ministerie van defensie, laat de stafchef ln dat Jaar, generaal Foead SJehab hem bij zich komen. Sarkis wordt de vertrouwensman van SJehab, en wanneer deze drie jaar later presi dent wordt, benoemt hij Sarkis als Juridisch adviseur en later als di recteur van zijn kabinet In de schaduw van zijn be schermheer neemt Sarkis deel aan de opbouw van Libanon na de zes maanden durende burgeroorlog in Libanon van 1958. In 1967 benoemt president Helou Sarkis tot direc teur van de nationale bank. Deze functie heeft hij bekleed tot hij op 8 mei tot president van Libanon werd gekozen. De vrijgezel Sarkis houdt zich verre van het uitgaansleven, wat ln een land als Libanon opmerkelijk mag heten voor een politicus. Vrienden heeft hij weinig. Verder heeft hij een hekel aan uiterlijk vertoon en is hij bijzonder vooringenomen te gen de traditionele politici van zijn land. IEIROET (Reuter UPI) De Palestijnse leider Jasser Arafat bereidde de nieuwe president van Een in camoefalgepak gestoken lid van de Zuidafrikaanse oproerpolitie arres- ibanon EUas Sarkis een hoopvol welkomstgeschenk: de afkondiging van een eenzijdige wa- teert een zw«nt demonstrant lijden, 4«»nti.regerinSsbetoging in hei centrum enstilstand en een vermijding van iedere uitlokking van gevechten door de Palestijnse strijders. van Johannesburg. rafat deed zijn aankondiging in een ilukwens aan het adres van Sarkis r gelegenheid van diens beëdiging t president. In de boodschap, die »kend gemaakt werd door het Pa- stijnse nieuwsagentschap Wafa, indigde Arafat aan dat de Palestij- JOHANNESBURG (Reuter, UPI, DPA) De Zuidafrikaanse poUtie heeft gisteren met geweld een einde gemaakt aan een demonstratie van zwarte jongeren in de blanke zakenwijk van Johannesburg. Het was voor het eerst dat er in het blanke centrum van Johannesburg demonstraties plaats vonden tegen de Zuidafrikaanse regering. De zwar te jongeren gooiden winkelruiten in. Een aantal van hen was gewapend met benzinebommen. De politie rea geerde op de gewelddadige demon stratie met de wapenstok en schoten in de lucht. Een politiefunctionaris deelde mee dat er niet op de demon stranten geschoten was. De politie heeft 400 zwarte demonstranten ge vangen genomen. Zes blanken wer den bij de demonstratie gewond. De Jongeren waren afkomstig uit de nabijgelegen zwarte wijk Soweto. De politie wist te voorkomen dat nog meer Jongeren uit Soweto naar Jo hannesburg trokken door het spoor wegstation van Soweto af te gren delen. De demonstraties vonden gistermor gen plaats en rond het middaguur was het weer rustig. Niettemin hiel den vele winkeliers hun zaken ge sloten. De ongeregeldheden in Johannes burg waren de eerste zwarte acties sedert vorige week vrijdag toen de Zuidafrikaanse politie acht zwarten in Soweto dood schoot. Schoolkinde ren protesteerden tegen het bezoek van de Amerikaanse minister Henry Kissinger aan Zuid-Afrika. De voorzitter van de bond van zwar te arbeiders in de textiel-lndustrie in Zuid-Afrika, Lucy Mvoebelo. heeft de plannen voor een boycot van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (TVW) erg te leurstellend en onverantwoord ge noemd. Dinsdag maakte de IVW en het Wereldverbond van de Arbeid bekend dat er een boycot van Zuid- Afrika in voorbereiding ls. De bond van zwarte textielarbeiders telt 23.000 leden. Mvoebelo meent dat de boycot zeer schadelijke gevolgen kan hebben voor de werkgelegen heid van de zwarte arbeiders in Zuid- Afrika. De bond spreekt zich wel uit voor acties tot stopzetting van de emigratie naar Zuid-Afrika, omdat de regering Vorster daardoor ge dwongen wordt meer banen open te stellen voor zwarten. Veel werk ls nu nog uitsluitend aan blanken voorbe houden. De voorzitter van de zwarte Kamer van Koophandel van Zuid-Afrika, Sam Motsuenyane, heeft eveneens zijn teleurstelling over de komende boycot uitgesproken. Investeringen moeten blijven in Zuid-Afrika, maar die moeten wel meer ten goede ko men pan de zwarte bevolking, aldus Motsuenyane. c en zich zullen houden aan de met deringen, zonder dat daarbij de Pa- pelijk gezagsorgaan waarin hij zit- eis e Libanese autoriteiten overeenge- iP.ctHnsp snak in trpuoür ïrnmt. Hun ting zou hebben naast Jasser Arafat, el™ ien akkoorden. i d( nie ctifitlstermorgen nam Sarkis het presi- entschap over van zijn voorganger oeleiman Franjieh tijdens een kor fde plechtigheid in Zoel Mikael, vlak- elke christelijke bolwerk Joenieh, lingïn noorden van Beiroet. Daarna gpjertrok Sarkis naar Sjtoera om te iVe]. orden beëdigd ten overstaan van ;uur et Libanese parlement. Slechts 67 an de 98 parlementariërs waren bij e plechtigheid aanwezig omdat de edestanders van premier Rasj id r^L larami en de linkse moslimleider oemblatt de zitting boycotten. De «ycot schijnt echter niet in te hou- tn dat de legitimiteit van Sarkis' residentschap onder de moslims in wijfel getrokken wordt, eenbe plechtigheid werd in Sjtoera en Ge- iet in Beiroet gehouden. De voort- ze r- urende gevechten maakten een gd. arlementsvergadering daar onmo- itis Eenheid van oppositie bedreigd door Herman Amelink 'NN (DPA) De christendemo- ttische kandidaat voor het festduitse bondskanselierschap (elmut Kohl, heeft gewaggemaakt van het bestaan van een „Sofortpro- ramm", aan de verwezenlijking vaarvan wordt begonnen op het igenblik waarop de CDU/CSU de BPD/FDP in Bonn verdringt. Kohl wil bij verkiezing tot bondskanselier meteen zes maatre gelen afkondigen. In de eerste plaats wordt genoemd het te rugdringen van de werkloosheid en iet scheppen van nieuwe arbeid splaatsen door verlichting van de belastingdruk in bepaalde sectoren. gelijk. Met hun afwezigheid protes teerden de linkse moslims tegen de Syrische aanwezigheid in Sjtoera. President Sarkis riep in zijn aan vaardingstoespraak de strijdende partijen op tot een dialoog die moet lelden tot wezenlijke politieke veran- lestijnse zaak in gevaar komt. Hun aanwezigheid zal echter afhankelijk zijn van het respect dat ze tonen voor de regels waaraan de Palestij ns- Libanese verhouding gebonden is, aldus de president. Over de Syrische aanwezigheid ln Libanon, een doom ln het oog van de linkse moslims en de Palestijnen, zei Sarkis dat de Syrische militairen er als vrienden waren en dat ze volledig ter beschikking staan van de grondwettelijke Libanese regering. Hun aanwezigheid zal aangewend worden zoals het nationaal belang dat vereist, aldus de president. Sarkis verklaarde dat het traditione le politieke systeem in Libanon, dat gebaseerd ls op een zeer afgewogen evenwicht van deelname van de di verse christelijke en moslim-groepen aan de regering en het parlement, op de helling moet, omdat de moslims recht hebben op grotere invloed. Sarkis waarschuwde de moslims echter dat deze verandering niet van de ene dag op de andere kunnen worden bereikt. Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO sterk genoeg om alle Palestijn se groeperingen zich te laten houden aan de Llbanees-Palestijnse ge dragsakkoorden. Sarkis hoopte dat het Palestijnse vraagstuk kan wor den geregeld via een gemeenschap- tlng zou hebben naast Jasser Arafat, de leider van de PLO. De toespraak die Sarkis bifzijn aan vaarding hield was naar het oordeel van politieke waarnemers zeer ge matigd van toon. Dit bevestigt zijn reputatie van onpartijdigheid. Alle partijen in Libanon hebben de afge lopen tijd steun aan hem betuigd. De Egyptische president Sadat heeft Sarkis sterkte gewenst. Volgens een in Beiroet verschijnende krant heeft Sadat tevens verklaard bereid te zijn Sarkis militaire hulp te geven. BRUSSEL (Reuter, Ul?X AP, ANP) De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap', heeft een uitbreiding van de EG-visserijgrens tot 200 mijl uit de kust van de EG-landen per 1 januari voorgesteld en een uitbreiding van de nationale visserij grenzen tot 12 mijl. Het voorstel zal waarschijnlijk in Groot-Brittanië en Ierland slecht worden gewaardeerd. Deze twee EG-leden wttlen een uitbreiding van de nationale visgrens tot 50 mijl uit de kust. Volgens en EC-voorstel, dait gister middag door de commissaris'; voor de buitenlandse betrekkingen, de Brit sir Christopher Soames wei'd gepre senteerd zullen schepen van niet EG-landen alleen binnen de 200- mijlszone mogen vissen air» hun lan- PARIJS (Reuter, UPI) De belangrijkste Franse vakbonden hebben een algemene staking afgekondigd voor donderdag 7 oktober als protest tegen de bezuiningingsplannen van <3e nieu we premier Raymond Barre. Israël In de Koeweitse krant Al Qabas werd gisteren een interview gepubli ceerd met Sarkis. Hierin verklaarde de president dat niet gediscussieerd kan worden over het Arabische ka rakter van Libanon. Verder deed Sarkis tal van anti-Israëlische uit spraken. Hij zei onder meer: „Als Libanon had deelgenomen aan de Arabische oorlogen tegen Israël, zou den ons nu veel slachtoffers (in de burgeroorlog) bespaard zijn ge bleven". Volgens Sarkis profiteert Israël van de huidige strijd in Libanon en stuurt het aan op een blijvende ver deling van dit gebied. Sarkis acht de Frankrijk heeft zeer verdeeld gerea geerd op de plannen, die onder meer voorzien in een prijsstop, beperkin gen in de loonsfeer en verhoging van de belastingen. De vakbonden waren hevig verontwaardigd, het bedrijfsle ven was zeer gereserveerd maar de financiële wereld liet een gematigd enthousiasme zien. Premier Barre vertelde gisteren dat hij niet had gerekend op een enthou siaste ontvangst. „De rituele reacties en de officiële opmerkingen zijn be kend*. nu moet worden afgewacht hoe het Franse volk er over denkt," aldus Barre. De vakbonden, met name de door communisten gedomineerde CGT, de links-radicale CFDT en de linkse lerarenbond FEN, zeggen de staking een tweeledig doel te geven: een pro test tegen het bezuiningspkin en een protest tegen het voortdurende hoge niveau van de werkloosheid in Frankrijk. De CGT-leiding: noemde het bezuinigingsplan „een oor logsverklaring aan de arbeiders" en de CDFT zei dat de rijken Weer bui ten schot blijven. Kleinere bonden waren over het algemeen gematigder in hun krietiek op de plannen. Ook het bedrijfsleven was niet en thousiast. Het klaagde met name over de beperkingen, die worden op-' gelegd bij de bedrijfsvoeri ng. Het Patronat, de organisatie van Franse werkgevers noemde met niime de prijsstop en stelde dat er op het vlak van de investeringen te weinig tegenover is komen te staan: den verdragen hebben afgesloten met de EG. Soames zei dat de EG niej. kan wachten op de komst van de Zeerecht-conferentie van de Ver enigde Naties over de visserijgren- sproblematiek, temeer omdat een groot aantal landen buiten de EG binnenkort zijn visserijgrens op 200 mijl brengt. De interne visserijvoorstellen wer den gedaan door landbouw- en visse rijcommissaris ir. Pierre Lardlnois. Deze schetste met de woorden „Ei genlijk zou er volgend jaar helemaal geen haring meer mogen worden ge vangen, zo slecht is de stand er aan. toe." de benarde positie van de visse rij binnen het EG-gebied. Lardlnois zei dat als er nog vijf jaar zou worden gewacht met het verleggen van de externe grens tot 200 mijl, er geen vis meer zou zijn te vangen. Hij stelde dat ook buiten het EG-visserijgebied de visstand uiterst snel terug loopt. Daarom moeten volgens hem de na tionale autoriteiten een intensieve controle gaan uitoefenen op de vis vangst. Om de controle te vergemak kelijken wil de commissie dat alle vis. die aan land komt verplicht wordt geveild. De Europese Commis sie wil in een periode van vijf jaar ongeveer 1,45 miljard gulden be schikbaar stellen voor een aanpas sing van de visserijstructuur. So ames en Lardinois zeiden te hopen dat de ministerraad zo snel mogelijk zal beslissen over de voorstellen. De ministers komen volgende maand bij elkaar. Verwacht wordt dat met name de 12-mijlszone voor grote problemen zal gaan zorgen. Onder druk van de industrie maakt de Britse regering zich sterk voor een uitbreiding tot 50 mijl maar met name Frankrijk, Bel gië en Nederland, die traditioneel visgebieden hebben vlak onder de Britse en Ierse kust zullen zich hier tegen fel verzetten. Volgens de Euro pese Commissie komt men met de voorkeursbehandeling van de Brit ten en de Ieren al ruim tegemoet aan de wensen in het Verenigd Konink rijk. Hoeveelheden Naast de interne uitbreiding van het visgebied van zes tot twaalf mijl wil de commissie elk jaar voorstellen doen aan de Europese ministerraad over de te vangen hoeveelheden. On der meer gebieden, die voor hun eco nomie grotendeels op de visvangst zijn aangewezen, zoals het noorden van het Verenigd Koninkrijk en Ier land zouden hierbij een „reserve" krijgen toebedeeld. Lardinois zei dat de voorstellen val len of staan met een goede controle. BANGKOK (Reuter, UPI) De Thaise premier Seni Pramoj is gistermiddag afgetreden naar aanleiding van de felle kritiek op zijn beleid in de kwestie-Kittikatsjorn. Deze voormalige dictator kwam zondag uit vrijwillige ballingschap terug om in een boeddhistisch klooster in te treden en gisteren trad hij voor het eerst, aalmoezen bedelend, gehuld in zijn saffraangele pij in de openbaarheid. De heilige met de bedelnap werd drie jaar geleden na studentenonlusten ten val gebracht en had de tijd sindsdien buiten Thailand doorge bracht. Bij zijn terugkeer, afgelopen zondag zei hij zich buiten de politiek te zullen houden. De sterke nationalistische gevoelens in diverse regio's van Spanje vormen niet alleen een bedreiging voor de regering maar evenzeer voor de gezamenlijke oppositie. De regering van premier Suarez voert een beleid dat tegemoet komt aan de nationalistische verlangens, maar dit beleid vormt tevens een aanslag op de interne samenhang van de oppositie. Wellicht is het mede daarvoor bedoeld. De Spaanse minister van binnen landse zaken, Roberto Martin Villa, heeft deze week na een bezoek aan Baskenland een aantal maatregelen genomen die in hoge mate be antwoorden aan de wensen van de bevolking en de plaatselijke autori teiten. De „lkuurina", de vlag van de Bas- kische nationalisten, mag voortaan vrijelijk worden uitgestoken. Tot nog toe werkte dit dundoek als een rode lap op de Spaanse politie, de Guardia Civil. Leden van de Bas- kische verzetsorganisatie ETA pres teerden het vlaggen met een explo sieve lading daaraan vast op ln het oog vallende plaatsen neer te zetten. Soms zijn militairen, die de vlag weg-" haalden dientengevolge om het le ven gekomen. Een tweede maatregel van minister Martin Villa betreft de Guardia Ci vil. Deze zal worden teruggetrokken uit de steden en zal worden uitgerust met modern materiaal om grote mensenmassa's in toom te houden. Oorspronkelijk zorgde de Guardia Civil alleen in landelijke gebieden voor orde en rust en de Policia Ara- mada in de steden. De grote mate van verstedelijking en industrialisa tie heeft dit onderscheid in Basken land nogal vervaagd. De Guardia Civil maakte bovendien nogal vlug gebruik van haar vuurwapens en ook hieraan moet een einde komen, vindt de minister. Scholen Tenslotte zal de regering nagaan op welke manier het mogelijk ls het gebruik van de Basklsche taal op grotere schaal en vooral bij het onderwijs toe te staan. Er zijn momenteel wel scholen (ikastolas), waar het onderwijs in het Baskisch gegeven wordt, maar die worden niet betaald door de centrale regering. Om geld bijeen te krijgen worden er loterijen en festiviteiten georgani seerd. Wel kunnen de Basklsche scholen, op het ogenblik 136 in de vier provin cies, regelmatig bezoek verwachten van de inspecteur die de school we gens gebreken kan sluiten. Officlëel mag er maar een half uur per dag in het Baskisch les gegeven worden, maar in de praktijk tolereren de au toriteiten dat de onderwijzers de he le dag Baskisch praten met de kinde ren. De scholen vormen zo een ideale kweekplaats voor het Baskisch zelfbewustzijn. Ondanks de eigen taal en cultuur vormen de Basken. geen eenheid. Aan de besprekingen binnen de overkoepelende organisatie van de Spaanse oppositie, de Coordinacion Democratica, nemen vier Baskische organisaties deel: de Basklsche nati onale regering (in ballingschap), het democratisch samenwerkingsver band van Euskadi (waartoe de com munistische partij en verwante groe peringen behoren), de gezamenlijke vakorganisaties (commissiones obre- ras en UGT) en de KAS, Komité Abertzale Soclalista, waartoe extreem nationalistische groeperin gen als de ETA behoren, die ook met geweld proberen een zelfstandig Baskenland te vestigen. In het algemeen kan men zeggen dat de groeperingen die landelijk geor ganiseerd zijn, meer betrokkenheid vertonen bij de Democratische Coördinatie dan de strikt regionale groeperingen. De puur regionale groeperingen hebben de neiging de regionale wensen belangrijker te vinden dan de democratische ver langens van de gezamenlijke oppo sitie. Catalonië Heel duidelijk treedt deze tegenstel ling ook aan de dag in Catalonië. De raad van politieke krachten fn Cata lonië, waaraan bet merendeel van de Catalaanse partijen deelneemt, staat zeer gereserveerd tegenover de Democratische Coördinatie. Eigen lijk zijn alleen de Catalaanse com munisten bereid volledig aaii het overleg deel te nemen. De overige partijen zijn van oordeel dat de Coordinacion Democratica niet het forum is dat met de regering kan onderhandelen namens de Cata laanse oppositie. Ze vinden Jiosep Tarradellas, de sedert 1939 in Frank rijk in ballingschap levende presi dent van Catalonië, de enige diie op voet van gelijkheid met de regering in Madrid kan praten. De afgelopen tijd zijn heel wat Catalaanse groe pe- ringen bij Tarradellas op bezoek ge weest. Het verlangen naar de Ge ne- ralidad, de Catalaanse regering die het gebied van 1932 tot 1939 in grote onafhankelijkheid van Madrid be stuurde, neemt toe. Galicië Voor Catalonië heeft de Spaanse regering al enige tijd geleden maat regelen genomen die tegemoet ko men aan de nationalistische senti menten. Het was Roberto Martin Villa, de huidige minister van bin nenlandse zaken, die als gouverneiar van Barcelona vorig jaar het Cata laans als tweede officiële staat toe stond. Sedert die tijd zijn er we«r Catalaanse kranten verschenen en kan men zijn kinderen op het stad huis in het Catalaans aangeven, zan der daarmee moeilijkheden te krij gen. Andere maatregelen jagen de Catalanen echter weer in het harnas tegen de regering. Zo werd onlangs een nationalistische mars. waaraan vooral katholieke en liberale ele menten meededen, bij Poblet, in hët centrum van Catalonië. uit elkaair geslagen. De derde streek in Spanje waar een sterk nationalisme leeft, is Gallcii-, - c in het noord-westen van Spanje. Ook dit gebied heeft een eigen taal. een mengeling van Spaans en Portu gees. De Galicische cultuur ken merkt zich door een aantal Kel tische elementen. Over de Galicische oppositie kan men hetzelfde verhaal vertellen. Ook hier is er een aantal nationalis tische stromingen, die een regionale onafhankelijkheid willen. De mees te van deze partijen staan links van het centrum. Verder is er een aantal oppositionele groeperingen, die in feite de regionale arm van een natio nale beweging vormen. Overigens heeft geen van deze partijen die georganiseerd zijn in de nationale volksassociatie, de neiging geweld te gebruiken, zoals de ETA dat in Baskenland doet. Evenals ln Bas kenland en Catalonië heeft de com munistische partij in Galicië een regionale organisatie om de aanslui ting bij de nationalistische stromin gen niet te verliezen. Vorige maand bracht koning Juan Carlos een bezoek aan deze streek. De bewoners van Galicië voelen zich nogal achteruitgezet door de rege ring in Madrid en elke toespraak die de koning tijdens zijn bezoek te ho ren kreeg, was dan ook gewijd aan de grote economische problemen van Galicië. In tegenstelling tot het eerdere bezoek dat de koning bracht aan het welvarende Catalonië. stel de de koning ditmaal geen maatre gelen in het vooruitzicht die tege moet zouden komen aan de nationa listische gevoelens, maar kwam hij met economische hulp. Het kabinet dat voor de gelegenheid in La Coru- na vergaderde, nam een aantal maatregelen ter verbetering van de economische toestand in Galicië. Gevolgen Het beleid dat Suarez ten aanzien van de regio's voert is, zij het met enige reserve, tegemoetkomend te noemen. Het is niet ondenkbaar dat de voor de drie regio's genomen maatregelen de angel uit de natio nalistische gevoelens zal halen. Niet voor niets kan Suarez zich in een zekere populariteit verheugen. Aan de andere kant is het echter even goed mogelijk dat, met name in Baskenland, de groter wordende vrijheid de nationalistische gevoe lens zal doen toenemen. De 27e sep tember de dag waarop het een Jaar geleden is dat vijf Basken werden geëxecuteerd, is inmiddels tot de dag van de algehele amnestie uitge roepen. Die dag zal gevierd worden met een algemene staking en beto gingen, waarbij zal worden aange drongen op vrijlating van alle poli tieke gevangenen, ook van degenen die geweld gebruikt hebben. Onder hen bevinden zich velen die Ud zijn van de ETA. Voor de oppositie hebben de tege moetkomende maatregelen van de regering voor de regio's het gevaar in zich dat de nationalistische stro mingen in Catalonië. Galicië en Bas kenland hun betrokkenheid bij het democratische verzet verliezen. Al te grote meegaandheid met de drie nationalismen wil de oppositie zich echter niet veroorloven. De commu nisten en de socialisten zijn geen voorstanders van een federaal Span je. Het beleid van de regering tegen over de regio's heeft ze in een lastig parket gebracht. Zowel binnen als buiten de rege ringspartijen kreeg Pramoj het gis teren zwaar te verduren toen hij zijn beleid in de kwestie-Kittikatsjorn verdedigde. De eerste minister werd besluiteloosheid verweten en de te genstanders van het beleid vroegen alsnog uitwijzing van de oud- dictator om onlusten te voorkomen. Pramoj kondigde hierop aan af te treden, na slechts vijf maanden pre mierschap. Hij zal de zaken blijven waarnemen tot koning Bhoemibol een nieuwe eerste minister heeft aangewezen. De regeringscoalitie, die wordt aangevoerd door Pramojs Democratische Partij, steunt op 206 van de 279 leden van de nationale assemblee. Het zal waarschijnlijk een zware klus worden een nieuwe premier te vin den omdat de Democratische Partij intern zeer verdeeld is en er geen alternatief voor Pramoj voor-handen lijkt. Volgens politieke waarnemers bestaat de kans dat men de afgetre den premier zal vragen zijn ontslag alsnog in te trekken, maar men acht de kans dat hij dit ook zal doen zeer klein. WASHINOTON (UPI) De Ameri kaanse beurscommissle (SEC) heeft een onderzoek geopend naar uitga ven van het staalbedrijf United Sta tes Steel betreffende vakanties van president Ford en congresleden. Dit is vernomen in regerings- en indus triekringen. US 8teels vice-president, William Whyte, zei gisteren dat zijn bedrijf bij vijf gelegenheden de kosten had betaald van korte vakanties van de president, toen die nog congreslid was. Verder had US Steel betaald voor een bezoek van Ford aan een huis in Orlando, Florida, en voor een ander verblijf, in 1973. Een woordvoerder van de SEC wei gerde de berichten te bevestigen of tegen te spreken. Het Witte Huis heeft nog niet gereageerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7