Uitdagende stellingen bij lustrum schoolraad S dichtbij Dmmentaar Geen gewichtige nota, maar levendige discussiestof lege bussen Deurwaarder die fraude pleegde bij Duitse grens gepakt Banken huiverig voor boycotters van AMRO-Bank HEEF\ WÉGEN /Y AAR QECHEATIECEBlE DEK.. beatrix potter aan de muur bedankt bombier het weer Septemberwarmte Nabestaanden van doden vliegramp naar Turkije AG 24 SEPTEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 tweede Kamer heeft minister stérterp in overweging gegeven 1 besluit tot opheffing van een tal avond- en weekeinddiensten het streekvervoer nader te be- De uitspraak van de Kamer am rijkelijk laat, want de door de lister beoogde beperkingen zijn ngegaan of gaan anders over een r weken in en de tijd is arschijnlijk te kort om de zaken - terug te draaien, bi g Kameruitspraak zal dus wel een e' t uitspraak blijven en dat is jam- eïtr, maar geconstateerd moet wor- i dat de Kamer alleen zichzelf op h punt verwijten kan maken. Ten «e hee t de Kamer het op dit ?t nt erg op het laatste ogenblik sn aankomen en ten tweede is het vraag of de Kamer in het verle- va a (met zijn uitspraak' dat de stij- aa ,g van de vervoerskosten moest iterblijven bij de stijging van de Hen van levensonderhoud, zon- r zich verder het hoofd te breken er de financiële consequenties) de nister niet tot een dergelijk be- lit heeft gedwongen. at kon de minister, gegeven de m door de Kamer en door zijn van financiën opgelegd be- lllrlcingen, anders doen dan kiezen Ü^sen de lengte en de breedte? erwijten over en weer maken heeft i geen zin. Maar omdat verwacht v ag worden dat het openbaar ver der in de nabije toekomst meer van ergelijke maatregelen te wachten aat, is het nu vooral zaak dat de amer de aandacht op de toekomst At. en motie die zij bij het debat van eze week hebben gemist zou bij- aorbeeld de minister hebben ver- icht om op korte termijn we- nschappclijk te laten vaststellen at de gevolgen zijn van de ta- efsverhoging, ofwel, hoeveel pas- ü- agiers er weglopen als de tarieven jepet een bepaald percentage worden eterhoogd, en ook wat de mensen 'n ever is: geen bus of een iets duur- ere bus. Dan kan worden afgewo- en wat de gevolgen zijn. ït let openbaar vervoer bevindt zich i een uiterst precaire situatie. De olitieke partijen zouden er goed an doen dat te beseffen door het óet ongenuanceerd aan politiek r wstbejag bloot te stellen. Dat irJdt met name de VVD, die in het n >as verschenen ontwerp- i. erkiezingsprogram schreef dat de arieven en kosten van het openbaar ervoer meer met elkaar in over- enstemming moeten worden ge nacht, maar die tegelijkertijd in de "weede Kamer een motie steunt die van het kabinet verlangt dat een x>ging de tekorten niet verder te aten groeien, ongedaan wordt gemaakt. Van een verslaggever VENLO De politie heeft in de Duitse grensplaats Elmpt (bij Roer mond» de 56-jarige deurwaarder G. S. uit Venlo gearresteerd. Die ervan wordt verdacht ruim 83.000 gulden te hebben verduisterd. Eind juli had een cliënt een aanklacht wegens ver duistering tegen hem ingediend, maar toen bleek hij met de noorder zon te zijn vertrokken. De man is inmiddels aan de politie in Venlo overgeleverd en zal worden voorge leid aan de officier van justitie in Roermond. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De banken staan niet te springen om mensen cliënt te maken die hun rekening bij de Amro Bank hebben opgezegd wegens de relatie van deze bank met Zuid- Afrika. De Algemene Bank Neder land weigert zelfs mensen wanneer vast staat dat ze meedoen aan de boycotactie van de Amro Bank en daarom een rekening willen openen bij de ABN De Nederlandse Middensta'ndsbank neem een wat milder standpunt in. De mensen worden niet geweigerd als ze openlijk zeggen door de Amro- boycot bij de Middenstandsbank te recht te komen. Wel vertelt de bank in zulke gevallen dat men tegen de boycotactie is en dat men ook zaken met Zuid-Afrika kan doen omdat er geen economische boycot tegen dat land is. „Hoofdzaak is dat wij niet willen profiteren van opzeggers bij de Amro Bank," aldus een woorvoer- der. Andere banken nemen een soortgelijk standpunt in en stellen zich daarmee achter de Neder- landsche Bankiersvereniging die de boycot tegen de Amro Bank heeft afgekeurd. Het Nederlandse Juristencomité voor de mensenrechten heeft als re actie op het ABN-besluit gezegd dat banken, die voormalige reke ninghouders van de Amro Bank wei geren daarmee inbreuk maken op het recht van meningsuiting en het recht van privacy. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Zaterdag viert de Nederlandse Katholieke Schoolraad zijn tienjarig be staan met een congres over ka tholiek onderwijs in Frankrijk, België en Nederland. Ter voor bereiding op die gebeurtenis verscheen in het maandblad „Het Schoolbestuur" een ver taling van een Frans document over de katholieke school. Een van de auteurs is pastoor Gé- rard Foiret, algemeen secreta ris van het Franse katholieke onderwijs. Zaterdagmiddag is hij een van de sprekers in het Haagse congresgebouw. Het Franse document Is bedoeld als een bijdrage aan de discussie over de onderwijshervorming in Frankrijk. De discussie over de plannen van minister Haby in Frankrijk vertoont veel overeenkomst met de discussie die in Nederland aan de gang is over de contourennota van minister Van Kemenade. Dat maakt ook het ver haal van het Franse secretariaat van het katholiek onderwijs zo interes sant. Bovendien speelt het in op de ook in ons land gevoerde discussie over de zin van christelijk onderwijs. 'de tekst is niet geschreven als een gewichtige nota. De auteurs hebben geprobeerd in 67 stellingen en vra gen de katholieke school uit te da gen tot een herbezinning op eigen doen en laten. Omdat de tekst te lang is om in zijn geheel af te druk ken laten we hier achtentwintig stel lingen en vragen in sterk bekorte vorm volgen. 1. Een rechtvaardiger wereld tot stand brengen is een van de diepere verlangens waardoor de mensen, hun uiteenlopende meningen ten .spijt, bijeengebracht worden. De school die aan jongeren de wegen van de rechtvaardigheid' wil aandui den, moet daar niet alleen over spre ken, maar deze rechtvaardigheid ook beleven in haar opvoeding en haar organisatie. 2. Een school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als zij zich niet al leen voor de meest begaafde leerlin gen interesseert, maar door een af wisselend en op de persoon gericht onerwijs ook probeert de handicaps, met name die van sociale oorsprong, te compenseren. 3. De school draagt bij tot rechtvaardigheid als bij de beoorde ling persoonlijke situaties van leer lingen in aanmerking worden geno men: kleine behuizing, lang en ver moeiend vervoer naar school, fami liedrama's en vermoeidheid die niet verward mag worden met luiheid- 4. De school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als zij kinderen, die een fysieke, zintuigelijke of intel- .uele handicap hebben, opvangt er in slaagt ze in het normale schoolmilieu op te nemen. 5. Is een school rechtvaardig als ze op kinderen een onbillijke selectie toepast, minder begaafden terzijde schuift, leerlingen verwijdert om re denen van tucht die buiten propor ties is of een „politiek van de massa" toepast als ze beslist over inschrij ving en zittenblijven? 6. Is een school rechtvaardig als op voeders en ouders een systeem in stand houden van (alleen voor welge- stelden betaalbare) kleine klasjes en betaalde bijlessen? 7. Een school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als ze— zonderde meest begaafde leerling de bijzonde re middelen voor zijn ontwikkeling te onthouden zich niet alleen be kommert om het hogerop komen van de leerlingen persoonlijk, maar evenzeer van hun milieu in zijn geheel. 8. Een school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als ze enerzijds de opneming van kinderen van geïm migreerde gezinnen in het Franse milieu vergemakkelijkt en ander zijds aandacht heeft voor hun (ei gen) taal. cultuur en godsdienst. 9. Een school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als ze meewerkt aan het verkleinen van de sociale afstand tussen leerlingen van ver schillende groepen, tussen verschil lende scholen, tussen algemeen voortgezet onderwijs en beroepson derwijs. tussen eerste- en tweede graads docenten, tussen leraren en opvoeders, tussen onderwijzend en huishoudelijk personeel. 10. Een school draagt bij tot meer rechtvaardigheid als ze in schoolbe stuur en oudercommissie probeert te vermijden dat alleen personen uit één enkel sociaal milieu meepraten en als ze (door de keuze van verga dertijden. taalgebruik, enz.) pro beert allen bij het bestuur te be trekken. 11. De bevrijding van de mens is een van de meest nobele doeleinden van iedere opvoeding. Meer dan iedere andere school moet een katholieke school daarvan getuigen. 12. Een school bereidt voor op vrij heid als ze uiteenlopende meningen mogelijk maakt. 13. Een school staat open voor vrij heid als zij haar reglement zo weet te bedenken, dat de leerlingen er De school moet zich inspannen het onbegrip tussen oud en jong te verminderen. niet een verzameling verboden in zien, maar de verwoording van de verhoudingen binnen een ge meenschap erin herkennen. 14. Voedt een school op tot vrijheid als zij bijvoorbeeld over publikaties die tot bij de poort van de school uitgestald liggen zwijgt en zich ertoe beperkt deze buiten haar muren te houden? 15. Bereidt de school voor op vrij heid als ze het de jongeren niet mogelijk maakt over hun toe komstige maatschappelijke en poli tieke verantwoordelijkheid na te denken? 16. Beantwoordt de school aan de voorwaarden voor opvoeding tot vrijheid als er geen plaats voor keu zen is, als de school verveling uit ademt, als de jongeren zich niet au sérieux genomen voelen en als de school geen plan en ook geen hoop heeft? 17. Een school bereidt voor op de vrijheid als ze werkelijk een plaats wil zijn, waar jongens en meisjes leren om samen te leven. 18. Een school vormt tot vrijheid als het getuigenis van haar opvoeders krachtig genoeg is om, in de ogen der jongeren, een permanente uitno diging te worden tot geloof in Christus. 19. Staat een school in contact met het leven als zij zich opsluit in de wereld van het boek en zich afsluit voor de invloed van de massa media? 20. Staat een school in contact met het leven als het merendeel der lera-. ren zich afsluit binnen hun speciali saties? 21. Een school staat in contact met het leven als zij wakend (tegen over belasting van het personeel) haar faciliteiten ook ter beschikking wil stellen van andere, minder bedeelde scholen, jeugdbewegingen, scholing van volwassenen, alfabetisatie van buitenlandse arbeiders, enz. 22. Een school staat in contact met het leven als zij leerlingen in staat stelt activiteiten te doen die niet „nuttig" zijn op het gebied van kunst, cultuur en sport. 23. Een school staat in contact met het leven als ze aandacht heeft voor voor het lokale en regionale milieu. 24. Een school staat in contact met het leven als ze zich er niet toe be perkt de jongeren naar hun toe komstig leven te stuwen, maar ze ook weet te helpen de tijd van hun jeugd ten volle te beleven. 25. Een school staat in contact met het leven als ze een beroep doet op ouders en oud-leerlingen die rijk zijn door de ervaring van hun beroep, gezinsleven, cultuur en bedreven heid. 26. Geconfronteerd met de vijandig heid zelfs tussen christenen van één kerk, zal de school onvermoeibaar proberen de dialoog terug te vinden. 27. Een school heeft een gunstige invloed op de verhoudingen in de maatschappij als zij groepswerk even normaal vindt als individueel werk, het initiatief van de leerlingen prefereert boven hun passieve ijver, als ze het technisch onderwijs niet gering schat en zich inspant het on begrip van volwassenen voor de jeugd te verminderen. 28. Een school maakt het jongeren mogelijk zin aan hun leven te geven als ze meer doet dan alleen leerlin gen voorbereiden op het examen, maar ook een plaats inruimt voor wat niet direct lonend is, voor liefde en verdraagzaamheid, en als zij een plaats is waar de persoonlijke ont moeting met Jezus Christus moge lijk is. DÉ- Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. VAN EEN LEZER- WftHT onder redactie van loes smit Het zal wel met die grote ten toonstelling van een paar maan den geleden te maken hebben, dat er alweer nieuwe uitgaven met nagelaten werk van de Engelse kunstenares Beatrix Polter ver krijgbaar zijn. Niet minder dan drie tegelijk zelfs: een kalender voor het komende jaar. twaalf verschillende (dubbele) wenskaarten, en voor de kinde ren een kleurboek. Alle drie zijn ze verschenen bij uitgeverij Ploegsma in Amsterdam, die in middels een hele Beatrix Potter- galerij te bieden heeft. Want be halve kalender, kaarten en kleur boek is dezelfde uitgever al eer der gekomen met een hele serie Potter-boekjes, waarin Beatrix' verhaaltjes en bijbehorende aqu arellen zijn afgedrukt. Haar inmiddels bekende dieren- personages uit die boekjes komen nu ook voor in de drie nieuwe uitgaven: Pieter Konijn. Jozefien Kwebbeleend, de twee stoute mui zen, Diederik Stadsmuis, Vrouw tje Plooi. Jeremias Hengelaar enfin, de ware Beatrix Potter- liefhebbers hoeven we niets meer te vertellen. De reproducties op kaarten en kalender zijn in vier (pastel-) tinten uitgevoerd, en hoeveel kleurtjes er in het kleur boek komen weten alleen de toe komstige eigenaartjes, die hun naam ook nog op een geïllus treerde pagina voorin het boek kunnen invullen (De omslag is overigens ook weer in uier kleu ren gedrukt). Behalve de uit de boekjes bekende figuren zijn er in de kalender ook nog wat onbe kende aquarellen opgenomen. De kalender kost f 9,90. de wenskaarten groot genoeg om er een hele brief op te schrijven f 1.25 per stuk, en het kleurboek 3.50. Of je er daarmee bent is een tweede, want Beatrix Potter smaakt naar meer. In dat besef heeft de uitgever in alle nieuwe uitgaven verwijzingen opgeno men naar de boekjes waar de complete verhaaltjes in staan. Zeker een kind. dat net dit tekstje bij de kleurplaat van een kwebbe lende Jozefien Kwebbeleend in het bos heeft gelezen: „de heer met de rossige snorrebaard bracht Jozefien Kwebbeleend naar een eenzaam, somber huisje tussen het vingerhoedskruid." Kun je moeilijk kwalijk nemen dat het dan ook wil weten wat er verder in dat eenzame, sombere huisje gebeurt. Daar zal dus haast onvermijdelijk de aan schaf van het boekje met de lotge vallen van Jozefien op moeten volgen. De tekening van Hunka Munka en haar kroost, die Beatrix Potter indertijd maakte bij haar verhaal ..twee stoute muizen", is nu onder meer terug te vinden in het gelijknamige boekje, de wenskaarten, de kalender en het kleurboek, alles van dezelfde uitgever Ploegsma. De al jaren zieke heer Langedijk heeft een paar weken geleden niet vergeefs een beroep op lezers gedaan om postzegels te sturen naar het Amsterdamse Binnengasthuis, waar hij ver pleegd werd. ..Ik heb wel honderd brieven en pakjes gehad." schrijft hij verheugd ..Ze kwamen zelfs uit het buitenland." Omdat er zo veel goede gevers en geefsters wa ren. heeft hij nog geen tijd gehad om iedereen te bedanken, maar hij heeft zich vast voorgenomen om zoveel mogelijk mensen per soonlijk te schrijven Zo n brief of kaartje komt dan niet meer uit het ziekenhuis, want de zieke is inmiddels ontslagen en wordt nu thuis verpleegd, in het Noordhol landse Sijbekarspel. Westerstraat 88 D De buren van Geoffry Clark in het Engelse Alton zullen wel aan een Noordierse bom gedacht hebben, maar het was alleeen Geoffry's bier, dat met een knal als een kanonschot ontplofte. Zoals zo veel Britse liefhebbers van gem: berbier had Clark, een 29-jarige verzekeringsagent, een eigen voorraadje willen brouwen. Op een keer ging hij eens kijken of alles goed zat met het gistingspro ces. maar helaas: het zat niet goed. Toen Clark de eerste fles alleen maar aanraakte, ontplofte die met groot kabaal. Het leek de hevig geschrokken verzekerings agent toen maar het beste de hele voorraad te vernietigen en daar om gooide hij. met het aanstaan de bier nog in de ogen. er een flinke steen tegenaan. Het resul taat was een explosie, die de rui ten verbrijzelde en niet alleen de buren, maar ook de brouwer zelf ontsteld de straat op deed vluch ten. regelrecht naar de politie om assistentie te vragen. De politic nam geen risico, maar riep de hulp in van de militaire explosie- vendienst. die de hele biervoor- raad omzichtig tot ontploffing bracht. Politie en leger richtten daarna een ernstige waarschu wing tot alle Britse amateur bierbrouwers over de grote geva ren die aan een onjuiste manier van brouwen vastzitten. Geoffry Clark houdt overigens bij hoog en bij laag vol dat hij een onschul dig, bekend recept heeft gebruikt. Erg opwindend is een hoge- druktoestand met mooi en rustig herfstweer eigenlijk niet. Er gebeurt zo weinig. De zon schijnt in grote delen van Europa en tevergeefs zoek je naar een uit de band sprin gende bui. Daarom is het wel een welkome afwisseling eens een depressie in het zee gebied ten zuidwesten van de Britse eilanden te zien stun ten. Het minimum diepte gis teren zo sterk uit barome ters in het centrum 974 milli bar dat zich actieve weer- verschijnselen rondom de de pressie gingen ontwikkelen. Vooral aan de noordoostzijde van de depressie (49 graden noord. 15 graden west) nam de wind geweldig toe uit oost tot noordoost. Enkele sche pen meldden gistermiddag gemiddeld windkracht 9 tot 10 Beaufort (is; zware storm) bij golfhoogten tot zeven me ter (waarneming weerschip Romeo gisteravond). Bij dat alles deden zich zones met zware regen voor en werd er op drie vier plaatsen on weer gepeild voornamelijk aan de zuidzijde van de de pressie. Cork aan de zuidkust van Ierland tapte gistera vond vijftien mm regen af. Met zo'n groot spinneweb op de weerkaart betrekkelijk dicht voor de deur, lijkt er voor de lage landen een bij zonder moeilijke tijd te zijn aangebroken. Dat valt in de praktijk meest al erg mee. De depressie, veel te diep voor een verdere trip, was gisteren al tot stilstand gekomen en begon op te vullen. Volgens de computer zal de luchtdruk in het centrum vandaag tot 986 mil libar oplopen. De sterkste stormen razen uit in het zee gebied ten zuidwesten van de Britse eilanden. Wij krijgen meer te maken met de uitlo pers van fronten, die de nei ging hebben af te zwakken hoven het continent. Zo'n eerste front bracht gister avond in ons land al wat lich te regen en dat was ook in België zo, maar de neerslag was wel verspreid. Vandaag kan het hier en daar tot een plaatselijke bui komen ech ter voornamelijk in het zuid en en westen van Nederland. Het noorden en noordoosten maken een redelijke kans de komende dagen vrij zonnig weer te houden. Tijdens het weekend zal het weer over het algemeen enigszins ver anderlijk zijn met vooral aan vankelijk brede zonnige peri oden. Later neemt de kans op een bui weer toe. Bij een nog iets toenemende wind uit zuidoostelijke of zuidelijke richtingen zal de tempera tuur uitstekend op peil blij ven en presteert september het zelfs met nog wat hogere waarden aan de markt te ko men: 20 tot 22 graden. Wat een weelde. De eerste aanval van een de pressiefront over Engeland is geen succes geworden Alleen in West-Nederland viel wat lichte regen: Vllssingen don derdagmorgen één mm. lichtschip Noordhinder drie mm. Oostende twee tot drie mm, Boulogne vier mm. Over East Anglia met name in de buurt van Norwich, Lowes toft en Yarmouth deden zich vanaf de vroege ochtend van donderdag buien met onweer voor. tot uiting komend in vrij veel krakers op de mid dengolf. In de loop van de dag trokken die cellen in noordnoordoostelijke rich ting de Noordzee op, gistera vond waren ze uitgedoofd. De luchtdruk blijft hoog van Scandinavië via IJsland tot Zuid-Groenland. De Engelse weerkundigen zijn vap mening dat de Britse eilanden tot half oktober flink wat droog en bestendig weer zullen houden echter wel onderbroken door meer regenachtig weer, vooral in Oost- en Zuidoost-Engeland. In twee of drie gevallen kan het tot vorst komen. De ge middelde temperatuur zal waarschijnlijk overal onder normaal liggen, uitgezonderd een paar warme dagen in het westen en noorden. De regen val zal ongeveer normaal zijn in Oost-Schotland, Noord- oost- en Oost-Engeland. de Midlands en in de Zuid oosthoek, maar elders onder normaal. DEN HAAG Op uitnodiging van de Turkse nationale luchtvaartmaatschappij zullen de nabestaanden van de negen Neder landers die afgelopen zondag omkwamen bij een vliegramp in Turkije, naar Turkije vertrekken om de begrafenis bij te wonen die maan dag of dinsdag a s. zal plaatsvinden. Dat de begrafenis zo laat gebeurt, houdt verband met de moeilijkhe den die men heeft ondervonden bij de identificatie van de slachtoffers. De familieleden zullen zondag a s. vertrekken. Zoals bekend vloog zondagavond Jl. een Boeing 727 van Turkish Airlines bij Antalya tegen een berg. waarbij 154 mensen, onder wie negen Neder landers, om het leven kwamen. De Nederlandse ambassadeur in Turkije zal namens de minister van buitenlandse zaken de plechtigheid bijwonen en een krans leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5