Duitsland: accent op dicht-bij-huis Zwitserland: duur maar ook comfortabel Frankrijk:sneeuwpaleizen en kerstkaarten ^4^#^ -ÜMÉÉKilI Ujr Oostenrijk: veel variatie ook in de prijzen Werner Gegenwarth: lelmuth Klee: Cecile Lefebvre: Walter Müller: uitenlandse ver- iersbureaus hebben >n belangrijke nctie in de voorllch- ng aan de toerist, andaar op deze pagi- i vier van deze voor- ihters aan het woord t wintersportlanden, e bij de Nederlan ds erg in trek zijn. Duitsland mag dan in het zuiden over gebieden van formaat beschikken voor de alpine-skiër, bij de Nederlandse wintersporter is het meer bekend van wege de dichtbij-huis-centra. De gebieden, die in een uur of vijf, zes zijn te berijden en dus in aanmerking komen voor een lang weekend. Werner Gegenwarth van het Duits reis- en informatiebu reau legt daar in zijn voor lichting ook extra accent op. „Ideaal voor hen, die geen tijd of geld hebben voor een langere vakantie en voor be ginners, die nog niet weten of veertien dagen skiën hen wel zal bevallen en eerst de proef willen nemen". Enig „maar": er ligt lang niet altijd sneeuw. De hoogste heuvel in de Eifel turft maar 700 meter, die in de daar ten zuiden van liggende Hunsruck 818 meter, in het Sauerland 850 meter en in de Harz ruim 900 meter. Zeker geen sneeuwzekere gebieden dus, met als bijkomend na deel dat wannéér er sneeuw ligt ook gelijk iedereen uit de omgeving de pistes opgaat en men dus veelal lang zal moe ten wachten bij skiliften. „Maar", zegt Werner Gegen warth, „tegenover die nade len staan ook de voordelen, vooral de financiële. Een middenklas hotel vraagt meestal nooit meer dan 20 gulden per persoon voor lo gies en ontbijt en gebruik van de liften en de lessen zijn doorgaans ook iets voordeli ger dan in de centra in de alpenlanden. Voeg daarbij de vrij geringe reiskosten en het is duidelijk dat winterspor ten in die gebieden geen ka pitalen hoeft te kosten. Wat dat laatste betreft: wie niet met de auto wil, kan voor een aantal gebieden ook de trein nemen. Gegenwarth: „Dagelijks is er een directe verbinding vanuit Amster dam met Sauerland en de Harz. Voor Eifel en Hunsrück ligt dat wat moeilijker. Men sen, die daar naar toe willen raden we altijd aan bij voor keur met de auto te gaan. Met de nieuwe dit jaar afge bouwde snelweg langs de lin ker Rijnoever zal dat overi gens voor niemand een pro bleem zijn. Trouwens, die ge makkelijke bereikbaarheid over de weg geldt voor alle gebieden. Het Sauerland is haast tot op de plaats van de bestemming per autobahn te berijden (óf de Sauerlandrou- te, óf de snelweg Dortmund- Kassel). Die laatste snelweg heeft ook verbinding met de Harz (voor de vakantiegan gers uit het noorden wordt de weg via Hannover aange raden). Over de bekende centra In de wintersportgebieden: in Sau erland zijn dat vooral Wlllin- gen, Bad Wlldungen en Win terberg, in de Harz, de omge ving van Goslar, in de Eifel Prilm en Hellenthal en op de Hunsrück Erbeskopf, Idar Oberstein en Birkenfeld. Van al die gebieden geeft het Duits reis- en informatiebu reau (in Amsterdam 020- 241293) brochures uit met na men en telefoonnummers van hotels en pensions. Zelfs een paar dagen voor vertrek reserveren is mogelijk. Lukt dat niet, dan kan altijd nog de plaatselijke VW worden gebeld (adressen daarvan staan ook in de brochures) voor een kamer in een „Priva- t-haus". Ie vraag: waarom juist wintersporten in Zwitser- ind?, is wat directeur Helmuth Klee van het Zwit- ers verkeersbureau betreft in een paar woorden ezegd. en eerste omdat er geen intersportplaats onder de uizend meter ligt, (de mees zijn te vinden tussen de 200 en 1800 meter), de aeeuwzekerheid dus groot is men veelal ook boven de velgrens zit, omdat de we- ?n uitstekend zijn en de ac- modatie van klasse is. it gros van de 70.000 Neder- nders, die Zwitserse leeuw verkiezen boven die an omringende landen zal at grif beamen, maar er ge- jk bijzeggen, dat al die pré's ok een royale handvol geld osten. Helmuth Klee wil aar niet omheen, maar wil rel een lichtpuntje laten no- eren. „Doordat", zegt hij, de inflatie in Zwitserland eperkt is gebleven tot 1,1 rocent wordt de waardestij- ing van de franc met tien rocent voor een belangrijk deel gecompenseerd. Voor de Nederlander zal Zwitserland dit jaar dan ook nauwelijks duurder zijn dan vorig jaar." Wat héét duur? Klee: „reken er maar op, dat je voor een verzorgde reis van twee we ken. vrijwel nergens onder de duizend gulden klaar bent. Er zijn wel reisorganisaties, die in hun brochures lagere bedragen noemen, maar dat zijn veelal kortere vakanties. Bovendien zijn dat laagsei- zoen-prijzen." Overigens vraagt hij zich af of dat de Nederlandse winter- porter zal tegenhouden. „Zelfs in de winter na de energiecrisis was er nog de meeste vraag naar de duurste bestemmingen als Arosa, Da- vos en Wengen." Een nieuwe ontwikkeling noemt hij de opkomst van de appartementen en chalets. Met name in Wallis, Berner Oberland en Graubünden worden er komende wipter veel meer aangeboden dan vorig jaar. „Dat blijkt ook wel uit de programma's. Wa ren er vorig jaar maar acht reisorganisaties, die apparte- mentsreizen aanboden, dit jaar zijn het er al vijftien. Vooral voor hen die per auto reizen (en dat is 45 procent van het totaal: 45 procent gaat per trein en maar tien procent met het vliegtuig) is dat financieel aantrekke lijk." De prijzen van die apparte menten variëren overigens sterk. Er zijn al eenvoudige voor 300 gulden in de week, maar 1000 gulden prijzen ko men ook voor. Een probleem voor veel win tersporters (vooral zij die voor het eerst gaan) blijkt uit de programma's de juiste be stemming te kiezen. Hoe zijn de pistes, waar kan je Lang laufen, hoeveel skischolen zijn er zijn maar een paar vragen, die niet in alle bro chures even duidelijk worden beantwoord. In elk geval kan men er de bestemmingen moeilijk met elkaar in verge lijken. Klee zegt die problemen on dervangen te hebben met de brochure „Winter in Zwitser land" (gratis bij zijn ver keersbureau verkrijgbaar). Daarin zijn alle bijzonderhe den van de wintersportplaat sen opgesomd. „Ik raad ook iedereen aan voordat hij zijn keus doet, eerst deze brochu re door te nemen, dan weet hij van tevoren wat hij ver wachten kan." Uit de brochure komt al di rect naar voren de sterk toe genomen populariteit van het Langlaufen. In vrijwel el ke plaats zijn daar mogelijk heden voor. Klee over die nog vrij jonge sport: „ideaal voor hen. die niet (meer) aan het alpine skiën willen of durven. Voordeliger is het ook. Het huren van een skiset. stok ken en schoenen kost door gaans niet meer dan 85 gul den, per week de helft van de huurprijs van een normale ui trusting. Tip van Klee voor niet al te geroutineerde skiërs: schaf voor gebruik van skiliften en bergbaantjes nóóit gelijk een algemeen abonnement aan. Dat is vrij duur (150 tot 220 gulden) als men er tenminste geen veelvuldig gebruik van maakt. Wie maar een paar afdalingen per dag maakt is beter af met een Schweizer Seilbahn abonnement van 100 gulden (met een waarde van 132 gulden). Dit abonne ment, dat ook bij het Zwit sers verkeersbureau wordt verkocht, heeft als voordeel, dat het drie jaar geldig is en niet op naam wordt afgege ven. Ieder gezinslid kan er dus gebruik van maken. (Adres Zwitsers verkeersbu reau: Koningsplein 11, Amsterdam) DAG 24 SEPTEMBER 1976 WINTERSPORT TROUW/KWARTET 31 Frankrijk heeft de laatste jaren vooral naam ge maakt door zijn super-sneeuwcentra: grote mondai ne en luxueuze complexen in de Savoie en de Haute Savoie, met alles erop en eraan. Perfecte pistes, een uitgebreid liftensysteem, overdekte winkelgalerijen, luxe, vaak in torens gebouwde appartementen en een mondain nachtleven. Dat alles in gebieden, die voor honderd procent sneeuwzeker zijn. „Iets voor de liefhebbers", zegt Cecile Lefebvre van het Frans verkeersbureau. „Voor de echt sportieve winterspor ters. want accommodatie zo als daar wordt vrijwel ner gens elders aangetroffen. De liften naar de pistes beginnen haast bij het hotelbed." Enkele voorbeelden ervan zijn Les Arcs, Les Menuires, Flaine en Avoriaz die alle met een netwerk van liften en pistes met elkaar in verbin ding staan. In het gebied van de Trois Vallées kan men tus sen Les Menuires, Courche- vel. Val d'Isère en Tignes in drie of meer dagen zelfs een tocht van 150 km maken op hoogten variërend van 2500 tot 3000 meter. Die kwaliteit komt ook tot uitdrukking in andere voor zieningen, zoals kindercrei- ches en de ski-video Cs avonds na de lessen ziet de leerling op het scherm welke fouten hij heeft gemaakt). Wat die ski-scholen verder betreft: in verscheidene centra wordt eveneens les ge geven in mini-ski (ski evolu- tif) een snelle methode, die in Zwitserland om commerciële redenen nooit van de grond is gekomen. Die luxe kost uiteraard wel wat extra, al gelooft Cecile, dat de Franse sneeuwpara- dijzen best kunnen concurre ren met de Zwitserse mondai ne centra (een studio voor drie personen kost gemid deld 700 gulden per week, een weekabonnement op de lif ten 145 gulden), «en die dat te prijzig vinden, de luxe overbodig en boven dien wat meer sfeer vragen dan het koele glas en beton van deze complexen, raadt zij de „stations villages Sa- voi" aan. Een tiental bergdorpjes (ais Valloire, Chatel, Combloux), die hun landelijk karakter hebben behouden. Jarenlang heeft men hier met lede ogen de ontwikkeling van de nieuwe cetra aange zien en daar nu een antwoord op gevonden door hun voor zieningen uit te breiden met meer zweefbanen en meer stoeltjes- en sleepliften. Een overzicht van al die mo gelijkheden geeft het Frans verkeersbureau (Prin sengracht 670 in Amsterdam, tel. 020-224084) in zijn bro chure Wintersport in Frank rijk. Daarin is ook een lijst opgenomen van de 18 reisor ganisaties, die Franse winter- arrangementen bieden Oostenrijk, vanouds bij de Nederlanders hoog geno teerd in de rij van wintersportlanden, kenmerkt zich vooral door de grote variatie aan centra. ..En dat houdt al bij voorbaat in", zegt directeur Walter Müller van het Oostenrijks verkeersbureau in Amster dam, „dat sneeuwgangers zich vooraf terdege moeten afvragen wat ze willen om daarna pas te kiezen. Wie al leen maar wil wandelen in de sneeuw hoeft lang niet altijd naar een gerenommeerd ski oord, maar kan veelal volstaan met eenvoudiger bergdorpjes, die aanzienlijk goedkoper zijn dan de grote centra." Het vaststellen van welke plaats wél en welke minder geschikt is. valt overigens lang niet altijd mee. De bro chures van de touroperators geven weliswaar meer infor matie over de aard van de bestemmingen dan vroeger, maar daarop blind te varen kón ook nu nog wel eens tot teleurstellingen leiden. In die gevallen van onzeker heid raadt Walter Müller aan de gratis brochure „Zalig winter in Oostenrijk" van zijn bureau aan te vragen. „Daarin staan alle gegevens over de centra: hoe hoog ze liggen, hoeveel pistes er zijn en via hoeveel kabelsporen of liften ze bereikbaar zijn, wel ke andere attracties men er heeft (schaatsbanen, zwem baden, rodelbanen enz.), of er een skischool is, of men er ski-uitrusting kan huren en hoe het met het avondver maak is gesteld. Wat dat laatste betreft: een belangrij ke indicatie voor de kwaliteit van het après-ski is het aan tal bedden in een dorp. In een plaats met drie hotels kan je niet drie discotheken ver wachten. Daarvoor moet Je grotere centra .kiezen". Van al die kwalificaties is vooral de hoogte van het centrum het meest prijsjaepa- lend. „De plaatsen onder de 1000 meter en dat zijn er in Oostenrijk vele zijn een stuk goedkoper dan de hoger gelegen oorden. Zo betaalt men in Zürs al gauw 50 tot 60 gulden per dag voor een ka mer met vol pension, terwijl in dorpen rond de 700 meter daarvoor maar de helft wordt gevraagd. Dat is waarschijn lijk ook de reden waarom vooral de streek rond Kitzbü- hel in Tirol bij veel Nederlan ders zo in trek zijn: alle liggen ze onder de 1000 meter en kunnen dus in prijs sterk concurrerend aanbieden". Müller geeft het toe: „Zulke plaatsen hebben voordelen, behalve hun prijs ook hun bereikbaarheid, want vrijwel altijd kunnen de wegen er sneeuwvrij worden gehou den. Maar daarnaast ook een nadeel, want wie echt wil skiën en dat is overigens maar de helft van de sneeuw gangers moet wel dagelijks met lift, bergbaan of bus om hoog naar de pistes. En daar voor moet natuurlijk betaald worden." Tip van Müller voor hen, die uit de brochures van de reis organisatoren geen keuze kunnen .maken en er niet aan tillen op eigen gelegenheid naar Oostenrijk te reizen: de door het verkeersbureau uit gegeven brochure „Skipass inclusive". Daarin wordt een honderdtal zgn. Pauschal- arrangementen .opgesomd. Dat wil zeggen: vakantiepak ketten, waarin begrepen zijn het hotel (vol pension), skiles sen, en een abonnement op de skiliften (niet de huur van de ski-uitrusting). De gemid delde prijzen daarvan liggen tussen de 350 en 400 gulden. Voor wie wil weten of dat duurder of goedkoper is dan de aanbiedingen van de tour operators is het nuttig te we ten, dat een week skiles (zes dagen; vier uur per dag) ge middeld 90 gulden kost en een weekabonnement op de liften ruim 100 gulden (voor meer informatie: Oostenrijks verkeersbureau, tel. 020- 255933)

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 31